Міністерство освіти і науки,молоді та спорту України
ІФНТУНГ
Кафедра ІВТ
Практична робота №2
Прилади для вимірювання рівня
Загальні відомості
Рівнем називають висоту заповнення технологічного апарата робочим середовищем — рідиною або сипучим тілом. Рівень робочого середовища є технологічним параметром, інформація про нього необхідна для контролю режиму роботи технологічного апарата, а в ряді випадків для керування виробничим процесом.
Шляхом вимірювання рівня можна одержувати інформацію про масу рідини в резервуарах. Подібна інформація широко використовується для керування виробничим процесом і для проведення заходів щодо енергоаудиту. Рівень вимірюють в одиницях довжини. Засоби вимірювання рівня називають рівнемірами.
Розрізняють рівнеміри, які призначені для вимірювання рівня робочого середовища; вимірювання маси рідини в технологічному апарату; сигналізації граничних значень рівня робочого середовища — сигналізатори рівня.
За діапазоном вимірювання розрізняють рівнеміри широкого (з межами вимірювання 0,5...20 м) і вузького діапазонів (межі вимірювання (0.. .±100) мм або (0.. .±450) мм).
На даний час вимірювання рівня в багатьох галузях промисловості здійснюють різними за принципом дії рівнемірами, з яких розповсюдження отримали візуальні, поплавкові, буйкові, гідростатичні, електричні, ультразвукові і радіоізотопні.
Гідростатичні засоби вимірювання рівня
/
Схеми гідростатичних рівнемірів
Вимірювання рівня гідростатичними рівнемірами зводиться до вимірювання гідростатичного тиску Р, Па, створюваного стовпом h рідини постійної густини ρ, відповідно до рівності:
Р=ρ•g•h.
Вимірювання гідростатичного тиску здійснюється: - манометром, який підключають на висоті, що відповідає нижньому граничному значенню рівня; - диференціальним манометром, який підключають до резервуара на висоті, що відповідає нижньому граничному значенню рівня, і до газового простору над рідиною; - вимірюванням тиску газу (повітря), який прокачується по трубці, опущеної в рідину, що заповнює резервуар, на фіксовану глибину. На рис. наведена схема вимірювання рівня манометром. Застосовуваний для цих цілей манометр 1 може бути будь-якого типу з відповідними межами вимірювання, обумовленими залежністю. Вимірювання гідростатичного тиску манометром може бути здійснено і за схемою, наведеною на рис. Відповідно до даної схеми про значення вимірюваного рівня роблять висновок про тиск повітря, що заповнює манометричну систему.
У нижній частині манометричної системи розміщена ємність 2, отвір якої перекрито тонкою еластичною мембраною 1, а у верхньому отворі приєднаний манометр 3. Застосування еластичної мембрани виключає розчинення повітря в рідині, однак вводить похибку у визначення рівня через пружність мембрани. Перевагою даної схеми вимірювання гідростатичного тиску є незалежність показань манометра від його розміщення щодо рівня рідини в резервуарі.
Електричні засоби вимірювання рівня
За видом чутливого елемента електричні засоби вимірювання рівня поділяють на ємнісні і кондуктометричні. Ємнісні рівнеміри. У рівнемірах цього типу використовується залежність електричної ємності чутливого елемента первинного вимірювального перетворювача від рівня рідини. Конструктивно ємнісні чутливі елементи виконують у вигляді коаксіально розміщених циліндричних електродів або паралельно розміщених плоских електродів. Конструкція ємнісного чутливого елемента з коаксіально розміщеними електродами визначається фізико-хімічними властивостями рідини. Для неелектропровідних (діелектричних) рідин — рідин, що мають питому електропровідність менше 10-6 См/м, застосовують рівнеміри, оснащені чутливим елементом, схеми якого наведені на Одиницею електропровідності в SI служить сименс (См) — величина, обернена ому (Ом). Чутливий елемент складається із двох коаксіально розміщених електродів 1 і 2, частково занурених у рідину. Електроди утворюють циліндричний конденсатор, міжелектродний простір якого до висоти h заповнено рідиною, а простір Н-h — парогазовою сумішшю. Для фіксування взаємного розміщення електродів передбачений ізолятор 3. У загальному вигляді електрична ємність, Ф, циліндричного конденсатора визначається рівнянням
/
де ε - відносна діелектрична проникність міжелектродної речовини; ε0 — діелектрична проникність вакууму; εж — діелектрична проникність рідини; С0 – ємність прохідного ізолятора (величина постійна); Н — висота електродів; D, d - діаметри відповідно зовнішнього і внутрішнього електродів.
/
Схеми електричних рівнемірів
Компенсаційний конденсатор 1 розміщується нижче ємнісного чутливого елемента 2 і повністю занурений у рідину. У певних випадках при сталості складу рідини його замінюють конденсатором постійної ємності.
Для вимірювання рівня електропровідних рідин — рідин з питомою провідністю більше 10-4 См/м - застосовують рівнеміри, оснащені ємнісним чутливим елементом, зображеним на рис. Чутливий елемент являє собою металевий електрод 1, покритий фторопластовою ізоляцією 2. Електрод частково занурений у рідину. Як другий електрод використовується або стінка резервуара, якщо вона металева, або спеціальний металевий електрод, якщо стінка резервуара виконана з діелектрика.
Акустичні засоби вимірювання рівня
/
Схема акустичного рівнеміра
На даний час запропоновані різні принципи побудови акустичних рівнемірів, з яких великого поширення дістав принцип локації. Відповідно до цього принципу вимірювання рівня здійснюють за часом проходження ультразвуковими коливаннями відстані від випромінювача до межі поділу двох середовищ і зворотно до приймача випромінювання. Локація межі поділу двох середовищ здійснюється або з боку газу, або з боку робочого середовища (рідини або сипучого матеріалу). Рівнеміри, у яких локація межі поділу двох середовищ здійснюється через газ, називають акустичними, а рівнеміри з локацією межі поділу двох середовищ через прошарок робочого середовища — ультразвуковими. Перевагою акустичних рівнемірів є незалежність їх показань від фізико-хімічних властивостей і складу робочого середовища. Це дозволяє використовувати їх для вимірювання рівня неоднорідних, таких, що кристалізуються і випадають в осадок рідин. До недоліків необхідно віднести вплив на показання рівнемірів температури, тиску і складу газу. Як правило, акустичні рівнеміри являють собою поєднання первинного, проміжного, а у певних випадках і передавального вимірювального перетворювача. Тому акустичні рівнеміри слід розглядати як частину вимірювальної системи з акустичними вимірювальними перетворювачами. На рис. наведена схема акустичного рівнеміра рідких середовищ. Рівнемір складається з первинного І і проміжного ІІ перетворювачів. Первинний перетворювач являє собою п’єзоелемент, що виконує одночасно функції джерела і приймача ультразвукових коливань. При вимірюванні генератор з певною частотою виробляє електричні імпульси, які перетворюються п’єзоелементом І в ультразвукові імпульси. Останні поширюються уздовж акустичного тракту, відбиваються від межі поділу рідина-газ і приймаються тим самим п’єзоелементом, що перетворює їх в електричні імпульси. Відстань між первинним і проміжним перетворювачами — не більше 25 м. Діапазони вимірювання рівня 0-3 м. Клас точності 2,5. Температура контрольованого середовища 10-50°С, тиск у технологічному апараті до 4 МПа. Акустичні рівнеміри сипучих середовищ за принципом дії і будовою аналогічні акустичним рівнемірам рідких середовищ.
Рівнемір 3DLevelScanner фірми APM
3DlevelScanner фірми APM - це нове сімейство пристроїв, які виробляють безперервні вимірювання рівня наповнення, обсягу і ваги матеріалів, що знаходяться всередині бункера або відкритого сховища.
/
Принцип роботи
Даний рівнемір є єдиним з існуючих в даний час приладів, які забезпечують точні вимірювання рівня насипних твердих речовин і порошків незалежно від типу речовини і характеристик продукту, типу і розміру сховища, а також проникності середовища в місці зберігання. Він використовує унікальну технологію вимірювань в запилених середовищах компанії АРМ, що забезпечує неперевершений рівень вимірювання технологічних процесів і обліку різних продуктів.
У даному рівнемірів для передачі низькочастотних імпульсів і прийому відбитих сигналів від поверхні матеріалу в ємності використовується система трьох антен. За допомогою цих антен рівнемір вимірює не тільки час / дистанцію кожного відбитого сигналу, але також і його напрямок. Цифровий процесор рівнеміра сканує і аналізує прийняті сигнали, на підставі яких видає точні вимірювання рівня, об'єму і маси матеріалу в ємності, а також генерує 3D-зображення матеріалу в обсязі ємності для відображення на екранах віддалених комп'ютерів.
Широка сфера застосування
Цей унікальний рівнемір працює з практично будь-яким типом матеріалів, що зберігаються в різних ємностях, включаючи силосні башти, великі відкриті бункери, приміщення для зберігання насипних вантажів, сховища і склади. Він відображає нарости й інші неоднорідності, які довільно формуються в ємності з плином часу, надаючи технічні можливості для контролю таких та інших випадків, що раніше було проблематично.
Датчик приладу може вимірювати відстані до 70 м і генерувати 3D зображення поверхні матеріалу
Переваги
Простий сервіс та обслуговування - завдяки безконтактного методу вимірювання, даний рівнемір простий у сервісі й обслуговуванні.
Є єдиним приладом для вимірювання об'єму твердих речовин.
Підходить для вимірювання всіх твердих речовин (включаючи матеріали з низькою діелектричною постійною).
Працює в умовах пилу і вологи.
Відображає і попереджає про наявність наростів на стінках ємності.
Є єдиним приладом, що вимірює обсяг, а також мінімальний і максимальний рівень.
Має антену з самоочищенням.
Має засіб 3D-візуалізації для кращої оцінки точок, в якій більш оптимально проводити завантаження ємності в той чи інший момент часу (в ємностях з декількома точками завантаження).
Є найнадійнішим рівнеміром на ринку (має 3 передавача і 3 приймача)
Параметри та характеристики
Частота 3-10 кГц
Ширина променя з розтрубної антеною 70 градусів
Інтервал > 2 с (в залежності від налаштування параметрів)
Час налаштування > 3 с (в залежності від налаштування параметрів)
Бажана область застосування сипучі матеріали
Діапазон вимірювань до 70м.
Приєднання різьба, фланець
Напруга живлення 20 ... 32 В пост. Струму
Споживана потужність максимум 4Вт
Корпус Фарбований штампований алюміній
Оглядове вікно в кришці корпусу Полікарбонат
Антена Фарбований штампований алюміній
Клема заземлення Нерж. сталь 1.4571/1.4435
Вага 5.6 кг
Умови навколишнього середовища
Температура навколишнього середовища -40 ... 85 oC
Відносна вологість 20 ... 85%
Висота над рівнем моря 5,000 м
Параметри технологічного процесу
Тиск в ємності -0.2 ... 1 бар (-20 ... 100 кПа)
Виміряна на вході -40 ... 85oC
Вібростійкість 5 ... 200 Hz