Міністерство освіти та науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій
Кафедра “Системи автоматизованого проектування”
Звіт
до лабораторної роботи № 1
на тему: Ознайомлення із середовищем візуального програмування Delphi
з курсу: “Застосування засобів об’єктно-орієнтованого програмування у лінгвістичних задачах”
Львів – 2008
Мета роботи: ознайомлення із середовищем візуального програмування Delphi, виконати лабораторне завдання.
Короткі теоретичні відомості
Вигляд екрану після запуску Delphi трохи незвичний. Замість одного вікна на екрані з’являються чотири: головні вікна Delphi, вікно форми Form1, вікно інспектора об’єктів Object Inspector і вікно редактора коду Unit1.pas. У головному вікні Delphi знаходиться меню команд Delphi, панель інструментів і палітра компонентів. Вікно форми Form1 являє собою заготівлю (макет) вікна розроблювального додатка.
Робота над новим проектом (аплікацією) починається зі створення стартової форми - вікна, що з’являється при запуску додатка .Ця форма створюється шляхом зміни властивостей форми Form1. Властивості форми визначають її зовнішній вигляд: розмір, положення на екрані, текст заголовка, вид рамки. Властивості перераховані на вкладці Властивості діалогового вікна Інспектор об’єктів. У лівому стовпчику знаходяться імена властивостей, а у правому – їхні значення. При створенні форми в першу чергу потрібно змінити значення властивості Заголовок. Розмір форми можна змінювати так само як і розмір будь-якого іншого вікна Windows, тобто захопленням і переміщенням границі вікна. Об’єкти форми, у тому числі і форми, крім звичайних властивостей можуть мати і складні.
Поля редагування , командні кнопки, поля статичного тексту та інші елементи керування, що знаходяться у формі називаються компонентами. У програмі форма і компоненти розглядаються як об’єкти.
У термінології Delphi проект – набір файлів, використовуючи які компілятор створює файл програми, що виконується. Проект включає файл проекту і один або декілька файлів модулів. Файл проекту має розширення .dpr і містить загальний опис проекту. Файли модулів проекту мають розширення .pas і містять тексти процедур, опису типів, функцій і іншу інформацію, необхідну компілятору для створення програми що виконується. Для того щоб зберегти проект необхідно вибрати команду Зберегти проект як… у меню файл. Якщо даний проект зберігається вперше, то у відповідь на команду збереження проекту Delphi виводить діалогове вікно Зберегти модуль. У цьому вікні варто вибрати папку, призначену для збереження проектів Delphi. У папці проектів Delphi варто створити нову окрему папку для файлів проекту, що зберігаються.
Проект Delphi представляє собою набір програмних одиниць – модулів. Один з модулів, який називається глобальний, містить інструкції з яких починається виконання програми. Головний модуль додатка автоматично формує Delphi. Головний модуль починається словом program, за яким іде ім’я програми, що співпадає з ім’ям проекту, крім головного модуля кожна програма включає як мінімум один модуль форми, що містить опис стартової форми додатка і підтримуючий роботу її процедур. У Delphi кожній формі відповідає свій модуль. Модуль складається з трьох розділів: інтерфейсу, реалізації та ініціалізації.
unit Unit1;
interface
uses
Windows, Messages, SysUtils, Variants, Classes, Graphics, Controls, Forms,
Dialogs, StdCtrls;
type
TForm1 = class(TForm)
Label1: TLabel;
Edit1: TEdit;
Button1: TButton;
Button2: TButton;
procedure Button1Click(Sender: TObject);
procedure Button2Click(Sender: TObject);
private
{ Private declarations }
public
{ Public declarations }
end;
var
Form1: TForm1;
implementation
{$R *.dfm}
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
f:real;//вага у фунтах
k:real;//вага в кілограмах
begin
f:=StrToFloat(Edit1.Text);//перевели вміст Edit1 у число
k:=f*0.4059;
label1.Caption:=Edit1.text+' фунт(а/ов) це '+
FloatToStr(k)+ ' кілограм';
end;
procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
begin
Label123.Caption:=' ';
Edit1.Text:=' ';
end;
end.
Висновок
Отже, на даній лабораторній роботі я ознайомилася із середовищем візуального програмування Delphi, а також виконала лабораторне завдання.