ДОПОВІДЬ
Фінансове право в системі права. Наука фінансового права
ПЛАН
Фінансове право в системі права.
Наука фінансового права.
Регулювання відносин, пов'язаних з рухом публічних грошових фондів, передбачає певний фінансово-правовий аспект цього процесу. Він визначається низкою обставин1:
1) фінансово-правові відносини спрямовано на мобілізацію публічних грошових фондів;
2) зібрані кошти спрямовують на забезпечення функцій і завдань держави, органів місцевого самоврядування;
3) визначають умови виникнення, зміни й припинення грошових відносин;
4) визначають функції державних органів у сфері фінансової діяльності.
Принципове значення для формування й функціонування всієї системи фінансового законодавства має й норма Конституції, відповідно до якої закони та інші правові акти не повинні суперечити Конституції. Крім того, деякі норми конституційного права одночасно містять основні засади фінансового права. Так, ст. 67 Конституції України містить положення, відповідно до якого громадянин зобов'язаний платити законно встановлені податки й збори. Ця ж стаття викопує охоронні функції і захищає інтереси всіх платників, оскільки містить положення, що забороняє необгрунтоване збільшення податкового тягаря шляхом надання податковим нормам зворотної сили.
Низка комплексних категорій притаманна фінансовому й трудовому праву. Наприклад, особливості оподаткування пенсій або дія специфічного механізму відрахувань у державний Пенсійний фонд дуже схожі з податковими важелями й включаються до переліку податків, зборів і платежів, що регулює Закон України «Про систему оподаткування», хоча й визначені предметом трудового права.
Зв'язок фінансового й карного права має двоїсту природу. З одного боку, окремі норми карного права спрямовано на захист тих об'єктів, що є об'єктами фінансово-правового регулювання. З іншого боку, кваліфікація деяких злочинів неможлива без застосування категорій фінансового права й норм фінансового законодавства.
Досить активно застосовують нормативні акти міжнародного права, що регулюють фінансову діяльність. Наприклад, договори (конвенції, угоди) про усунення подвійного оподаткування пов'язують Україну з багатьма державами (Великобританією, Польщею та іншими). Особливістю таких переплетень фінансового й міжнародного права є вища юридична чинність міжнародних договорів порівняно з законами.
Фінансове право як галузь охоплює сукупність правових норм, що регулюють фінансову діяльність держави й органів місцевого самоврядування. Фінансове право як навчальна дисципліна, навчальний курс охоплює вивчення правових норм, передбачає навчання фінансовому праву. Фінансове право як наука містить сукупність знань, категорій, положень, що відображають зміст фінансово-правових норм, особливості їхнього застосування на практиці.
Наука фінансового права узагальнює й складається з наукових досліджень учених юристів-фінансистів. Як суспільна наука фінансове право коректується поглядами, дослідженнями
конституційного, адміністративного й-інших галузей права. Це насамперед пов'язано з тим, що предметом вивчення фінансово-правової науки є суспільні процеси, які визначає рух публічних грошових фондів.
Початок 90-х років XX століття ознаменувався деякою зміною умов, орієнтирів і особливостей розвитку фінансово-правової науки. В основі цих особливостей лежала специфіках законодавчого регулювання фінансової діяльності в Україні. Фундатором фінансово-правової науки в Україні в цей період є Л. К. Воронова. Фактично, всі більш-менш помітні дослідження в цій сфері відбувалися під її керівництвом і за її участю, та й ті школи, що утворилися в Україні до початку XXI століття, створювалися за її особистої участі й керівництва. За останнє десятиліття XX ст. в Україні поряд з фундаментальною фінансово-правовою школою, яку очолює Л. К. Воронова в м. Києві, виникають центри, що активно займаються цією ж проблематикою (кафедра конституційного й адміністративного права в Чернівецькому державному університеті імені Ю. Федьковича; "кафедра фінансового права в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого; кафедра фінансового права в Академії державної податкової служби України).
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
Фінансове праве України, Кучеревинко м. Київ. - 2004 р.
Конституція України. - 2004 р.