МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу і логістики
КУРСОВА РОБОТА
з курсу “Маркетинг”
на тему:
Розробка комплексу маркетингу
фірми „Насолода”
Зміст
Вступ.....................................................................................................................3
1. Аналіз ринкових можливостей та вибір цільових сегментів.......................4
2. Розроблення товару.........................................................................................11
3. Ціноутворення .................................................................................................14
4. Організація збуту продукції............................................................................16
5. Комунікаційна політика...................................................................................18
Висновок............................................................................................................20
Список використаної літератури......................................................................22
Додатки (анкети)
ВСТУП
Сучасний етап розвитку національної економіки України характеризується пошуком найбільш ефективних важелів та інструментів здійснення виробничо-господарської діяльності.
В умовах становлення ринкової економіки важливим чинником успішного функціонування вітчизняного підприємства є його переорієнтація на засади маркетингу. Власне впровадження концепції маркетингу у практику дає можливість формувати раціональні виробничі програми, оперативно реагувати на ринкову ситуацію та перемагати в умовах конкуренції.
Для ефективної і прибуткової роботи підприємств і організацій, для найкращого задоволення потреб споживачів вимагаються нові знання, інтуїція, точний розрахунок і творчий підхід, оскільки підприємництво - це не тільки особливий вид діяльності, але і певний стиль поведінки, образ мислення складовим якого є пошук нетрадиційних рішень на такі запитання:
Як ефективно працювати на ринку? Як найкраще задовольнити потреби споживача? Як правильно оцінити конкурентів, їх сильні та слабкі сторони?
На всі ці та багато інших запитань допоможе дати відповідь маркетинг.
Оволодівши основними засадами, концепціями і принципами маркетингу і навчившись правильно їх використовувати, будь-яке підприємство зможе досягти успіху у своїй діяльності.
У курсовому проекті наведено інформацію про діяльність фірми, яка виступає виробником продукції першої необхідності для дорослих і дітей натуральних соків “Насолода”. Наша фірма виступає як закрите акціонерне товариство, тобто засноване на власності акціонерів – працівників даної фірми.
На рахунку реалізації товарів клієнтам, ЗАТ “Насолода” – дистриб’ютори, гуртові бази та роздрібні торговці за допомогою яких товар потрапляє до кінцевих споживачів. Перевагою даного виробу порівняно із конкурентами є відносно нижча ціна , вишуканий смак , зручна упаковка. В концепції товару враховано практично всі бажання споживачів. Даний виріб спочатку виготовляється та реалізується малими партіями з подальшим переходом на масове виробництво після аналізу його продажу та проведення маркетингових досліджень. Для будь-якої фірми найголовнішим є рентабельність, тобто отримання максимально можливого прибутку. А для будь якого споживача головним є отримання якісного товару за доступними цінами.
Основна мета моєї курсової роботи полягає у набутті теоретичних навичок прийняття рішень по всіх чотирьох складових комплексу маркетингу: товару, ціні, організації збуту продукції та методах її просування.
1. АНАЛІЗ РИНКОВИХ МОЖЛИВОСТЕЙ І ВИБІР ЦІЛЬОВИХ СЕГМЕНТІВ
Створення нової фірми – завжди важка і клопітка робота, яка потребує значних знань про асортимент аналогічних товарів, ринок, як місце збуту нового товару, творчого і ініціативного підходу. Тому дуже важливо вирішити який саме товар запропонувати на ринок, щоб він знайшов попит серед населення і максимально задовольняв потреби потенційних покупців, знайти свою „нішу” на ринку, тобто виявити незадоволену споживчу потребу.
Для визначення свого місця на ринку перш за все потрібно провести ретельний його аналіз. Аналіз ринку розпочинається з дослідження поведінки споживачів та з'ясування основних мотивів придбання ними певних товарів, тобто необхідно зібрати і ретельно проаналізувати інформацію про поточний і перспективний стан ринку, на який фірма прагне вийти. У ході дослідження важливо визначити привабливі напрямки майбутньої діяльності підприємства, а також окреслити зони підвищених ризиків і небезпек, яких треба уникати. Отже перше завдання, що стоїть перед фірмою - це необхідність виявлення незадоволеної споживчої потреби.
На ринку існує незадоволена потреба споживача в якісних фруктових напоях, які б могли відповідати певним споживчим властивостям, мали достатній вміст вітамінів і, просто, могли задовольнити спрагу споживача, особливо в літній період, коли попит на даний товар є досить великим. Нам добре відомо, що ринок насичений різноманітними видами фруктових напоїв, які приносять не користь, а шкоду людському організмові. Для того ми виходимо на ринок з таким фруктовим напоєм, який не приноситиме шкоди людському організмові, а лише користь і задоволення. Наш напій буде виготовлятись з натуральних компонентів, що є дуже важливо для споживачів даної продукції.
Для аналізу ринку необхідна як первинна, так і вторинна інформація. Спочатку збираємо вторинну інформацію, яка міститься в різних довідниках і періодичних виданнях, таких як „Галицькі контракти”, „Україна в цифрах”, „Статистичний щорічник України”, газета „Бізнес”, а також в системі „Інтернет”.
Проте на ринку України недорогих, але справді якісних натуральних соків дуже мало. Більшість вітчизняних виробників позиціонують себе в секторі не натуральних соків, а також значну частку ринку займають іноземні виробники.
Отже, при проведені дослідження ринку було виявлено незадоволену споживчу потребу в натуральних фруктових соках (в подальшому називатимемо товар).
Отже, я прийняла рішення створити фірму „Насолода”, яка пропонує якісні, виготовлені на будь-який смак натуральні фруктові соки, для забезпечення споживачів відносно недорогою продукцією з великим асортиментом.
Місією організації, яка визначає чітко окреслену причину та необхідність її існування є забезпечення споживачів високоякісними фруктовими соками.
В процесі своєї діяльності підприємство планує досягти таких цілей:
довгострокові: отримання максимально можливого прибутку, збільшення частки ринку, створення позитивного іміджу фірми;
середньострокові: збільшення продуктивності праці, здійснення підвищення кваліфікації окремих робітників, розширення ринку збуту на всю територію України;
короткострокові: зниження собівартості, відповідність смакам і вимогам потенційних споживачів, збільшення асортименту товару.
Далі проводиться збирання первинної інформації з використанням таких методів як спостереження і опитування, оскільки саме завдяки їй ми зможемо одержати суб’єктивну інформацію споживачів на рахунок їх смаків і вподобань. Спостереження – це аналітичний метод, за допомогою якого дослідник вивчає поведінку споживачів. Опитування – це з’ясування позицій людей, їх поглядів на проблеми на підставі їх відповідей на заздалегідь підготовлені запитання. Це є досить поширені методи, за допомогою яких одержується інформація у досить короткі терміни.
Способом зв’язку з аудиторією буде особистий індивідуальний контакт інтерв’юера з опитуваними, який дозволить більш краще і правдивіше провести дослідження.
Інструментом маркетингового дослідження буде анкета, в якій запитання підібрані таким чином, щоб одержати максимально корисну для нас інформацію. Причому кількість запитань є невеликою, вони є різного типу (і відкриті, і закриті). Для проведення опитування розробляємо анкету, яка містить питання двох типів: закриті і відкриті.
В анкеті можна використати різні форми закритих запитань:
альтернативні;
з вибірковою відповіддю;
шкалу оцінок (від “незадовільно до “відмінно”);
шкалу Лайкерта (респондентові пропонуюся висловити ступінь згоди чи незгоди із суттю зробленої заяви);
семантичний диференціал, тобто шкалу розрядів між двома біполярними поняттями, на якій респондент обирає точку, що відповідає його сприйняттю певної характеристики.
При формуванні вибірки можна використовувати принципи:
а) випадкового відбору, коли кожен з потенційних респондентів має однакову ймовірність потрапити до вибірки;
б) невипадкового відбору, за яким формують, зокрема, квотовані вибірки. До їх складу входять представники окремих прошарків населення згідно їх соціальним статусом, віковими категоріями, професіями тощо.
Нижче наведено зразок анкет, які були представлені до заповнення респондентам для отримання первинної інформації.
Шановний респонденте!
Вас вітає фірма “Насолода” та пропонує прийняти участь у анкетуванні з метою виявлення Ваших уподобань щодо фруктових соків, які б у подальшому ми могли врахувати для вдосконалення своєї продукції. Дякуємо Вам за співробітництво!
1. Якому виробнику Ви надаєте перевагу(
ٱ вітчизняному ٱ зарубіжному
2. На сьогоднішній день асортимент фруктових соків на ринку:
ٱ надто широкий ٱ задовільний
ٱ недостатній
3. Який смак соку Вам найбільше до вподоби?
яблуневий персиковий грейпфруктовий
апельсиновий виноградний манговий
4.Скільки пакетів (1 літр) в середньому Ви споживаєте на тиждень?
менше 1 пакета 1-2 пакета
2 пакета 3 пакета
5. В яких упаковках Ви б хотіли споживати фруктовий сік?
картонна скляна
поліетиленові пакетики головне, щоб була зручна
6. Які за розміром пакети із соком Вам зручніше споживати?
0,2 літра 0,5 літра
1 літра 2 літра
7. Чи влаштовує Вас співвідношення „ціна-якість” даної продукції:
ٱ Влаштовує
ٱ Не влаштовує
8. Соки яких Фірм на Вашу думку є якісними ?
Вінні Смак Садочок
Соковита Марка не має значення
9. За якою ціною Ви б купували фруктові соки (скажімо 1 літр) частіше?
3 грн. 3-5 грн. більше 5 грн. ціна для мене не має значення
10. Що впливає на Ваш вибір при купівлі соку?
ٱ Поради друзів чи знайомих ٱ Реклама
ٱ Консультації продавців
11. До якої групи споживачів належити Ви ?
покупці орієнтовані на найменшу ціну
покупці орієнтовані на високу якість
покупці орієнтовані на співвідношення ціни та якості
12. Вкажіть Ваш віковий інтервал:
до 18 років 18-30 років
більше 35 років
13. Чи є у Вас діти ?
так ні
14. Який Ваш середньомісячний сімейний бюджет?
до 400 грн 400-800 грн більше 1000 грн
Для збирання первинних даних фірма „Насолода” визначила спосіб зв'язку з аудиторією - особисте опитування - це найуніверсальніший, але й найдорожчий спосіб опитування. У разі необхідності інтерв'юер ставить більшу кількість запитань, ніж передбачено анкетою, і доповнює інтерв'ю особистими спостереженнями .
При отриманні первинної інформації, тобто при попередньому складанні тексту анкет та при безпосередньому опитуванні, потрібно дотриматись неабиякої тактовності та уникнути психологічного тиску на покупця. Адже це може призвести до того, що покупець може дати не ті відповіді, які він би дав за інших, більш спокійних обставин. Неправильні відповіді легко можуть зашкодити маркетинговій стратегії, спрямувати її у неправильному напрямку.
Після проведення анкетування на основі відповідей респондентів представимо отримані результати у вигляді діаграм і таблиць та проаналізуємо їх.
Отже, більшість опитаних, тобто 70% відповіли, що вони надають перевагу вітчизняним сокам, і тільки 30 % зарубіжним.
Переважна частина опитаних вважає, що на ринку надто широкий асортимент пропонованої продукції 45%, проте 35% опитаних не задовольняє вибір справжніх натуральних соків, 20% споживачів задоволенні виборм соків.
Найбільшу перевагу щодо смакових якостей споживачі надали персиковому соку – 45%.
Після опитування ми робим для себе висновок, що попит на даний товар є дость великий тому , що 50% опитаних споживає 3 пакети в тиждень; 25% - 2 пакети; 15% - 1,2 пакети; менше 1 пакета тільки 10 %.
Опитані що до упаковки надали перевагу картоній ( 75%), і тільки 15% - політеленовій, зручності надали перевагу тільки 10%.
Найзручнішими для споживачів є 1 л. упаковки (40%), 0,5 – 2 л. по 25%; і тільки 10% надали перевагу 0,2 л. сокам
Ставлення споживачів щодо співвідношення „ціна-якість”, не влаштову 60% і тільки 40% влаштовує.
У вигляді діаграми представим, яким виробникам надають перевагу споживачі за рівнем якості:
1- Вінні
2- Смак
3- Садочок
4- Соковита
5-Марка немає
значення
55% - надали перевагу ціні 3 – 5 грн. за 1л.;
45% - надали перевагу ціні до 3 грн. за 1л.
Отже, на вибір покупців при купівлі соку на 40% впливає реклама; 35% консультації продавців; 25% поради друзів.
Для 15% опитаних найважливішою характеристикою при купівлі соку є ціна, для 35% - якість, для 50% - співвідношення „ціна- якість”.
В опитуванні переважно брали участь 55% споживачі віком 18 – 30 років, 25% до 18 років, 20 % більше 30 років. В 55% дітей немає.
Більшість опитаних, а саме 45% отримує доходи 400 - 800грн.; більше 1000грн. 30% ; до 400 грн. – 25%.
Отже, проаналізувавши отримані результати можна зробити висновок, що якість фруктових соків на ринку України не повністю задовольняє потреби споживачів, і є потенційні покупці, яких не задовольняє асортимент, співвідношення ціна - якість пропонованих виробів , тому можна знайти вигідне становище на ринку фруктових соків.
Після перегляду і аналізу результатів маркетингового дослідження ми проводимо сегментацію ринку споживачів:
за соціально-економічними характеристиками споживачів ;
демографічна (вікові категорії);
В основу нашої сегментації покладено такі характеристики: рівень доходів громадян, вік , якість продукції та ціна.
За демографічним принципом сегментація буде передбачати розподіл цільового ринку харчових продуктів на основі таких ознак як вік та рівень доходу.
Дохід,грн .
До 400 грн.
400– 800 грн.
Більше 1000 грн.
Вік, роки до 18 18-30 більше 30
Сегментування ринку за ціною та якістю
Рівень якості
високий
середній
низький
до 3 грн. 3-5 грн. більше 5 грн. Ціна
Отже, проаналізувавши стан ринку товарів ми виявили, що існує незадоволений попит споживачів на продукцію, а саме на соки, тобто висока необхідність у створенні фірми, яка б задові льняна потреби споживачів, за якістю та доступною ціною. На основі цього створено фірму “Насолода”, яка виготовляє високоякісні натуральні соки в асортименті і реалізує продукцію за помірними цінами. Наша фірма буде орієнтуватися на широку специфічну групу споживачів, які отримують середній рівень доходів, діапазон вікової категорії яких 18 – 30 років, через спеціалізований комплекс маркетингу, який спрямований на максимальне задоволення потреби саме цього сегменту.
2. РОЗРОБЛЕННЯ ТОВАРУ
Рис.1. Три рівні товару
Першою і найважливішою складовою комплексу маркетингу, що його фірма розробляє для свого цільового ринку, є товар. Виважена і послідовна товарна політика виробника закладає підвалини його ринкового успіху.
Термін "товарна політика" доволі широкий і охоплює різні аспекти стратегії і тактики підприємства.
Розглядаючи товар, як комплексне поняття, можна сприймати його на трьох рівнях: товар за задумом, товар у реальному виконаннні, товар із підкріпленням.
Перший рівень відображає ту потребу, яку товар задовольняє, ту вигоду, що її отримує споживач при його використанні. Основна вигода від вживання фруктового соку “Насолода ” полягатиме в тому, що наш напій здатний повністю вгамувати спрагу в будь-який період , особливо в літній, коли існує великий попит на напої. Для виробництва фруктового соку наша фірма використовує сучасну технологію, екологічно-чисту та натуральну сировину, працю сумлінних працівників. Наша фірма може створити святкову атмосферу в будь-якому родинному колі. Ми пропонуєм споживачам різні новинки (сік з ванілю та корицею) соку, який на рівні може конкурувати з аналогічними товарами в даній сфері.
На другому рівні товар сприймається як реально створений виріб, із конкретними властивостями та характеристиками.
Характеристики даного товару:
Якість.
Оскільки фірма планує вийти на ринок, і зайняти на ньому свою частку, то вона мусить випускати продукцію найвищої якості. Для виробництва продукції використовуються сировина високої якості, вся продукція підлягає виробничому контролю з боку виробника, відповідає усім вимогам і нормам, має сертифікат якості.
Властивість.
Основною вигодою від використання а в даному випадку вживання товару для споживачів є те що натуральний сік “Насолода” є дуже корисним для здоров’я доросли і дітей. Товар характеризується високою якістю, надійністю, неперевершеними смаком та користю, зручною упаковкою та помірною ціною. Тому позитивні якості товару викликають ряд конкурентів на ринку товарів. Товар є конкурентно спроможним на українському ринку і користується попитом, на закордонному ринку.
Упаковка.
Одним із важливих елементів розроблення товару є упаковка, яка в умовах розвинутого ринку стає дедалі дійснішим інструментом маркетингу, складовою іміджу підприємства і предметом новаторського пошуку. Вартість упаковки в середньому становить 10% ціни товару. Натуральний сік має три види упаковки: внутрішню, зовнішній і транспортну. Внутрішньою упаковкою соку є тонкий поліетиленовий пакет. Зовнішньою упаковкою виступає конструкція, призначена для захисту внутрішньої упаковки, яку знищують при підготовці товару до безпосереднього використання. В даному випадку це є картонна упаковка. Транспортна упаковка – конструкція, призначена для пакування, зберігання і транспортування. До упаковки належать також етикетки і укладки. Етикетка містить назву продукту, товарний знак, штрих-код, вміст товару, рекламні матеріали, інструкції для зберігання і використання. Якщо є необхідність, до упаковки додають укладки – детальні інструкції, як користуватися складною продукцією.
Товарна марка та графічне оформлення
Одним із важливих елементів товарної політики підприємства є рішення щодо використання товарних марок. Товарна марка – це ім’я , назва, символ, малюнок чи їх поєднання, призначені для ідентифікації товарів чи послуг даного продавця і диференціації їх від товарів конкурентів. Товарний знак – це товарна марка, що зареєстрована у встановленому порядку і має юридичний захист.
Позиції товару на ринку можуть бути суттєво підкріплені додатковими послугами та вигодами —це відображає третій рівень товару.
Фірма гарантує високу якість своєї продукції. Перед покупкою при необхідності (за бажанням клієнта чи покупця) надається необхідна інформація про товар.
В ході розроблення товару ми також проводимо його позиціонування, тобто чітко визначаємо, чим наша продукція буде відрізнятись від виробів конкурентів. Тобто ми порівнюємо властивості наших соків з властивостями товарів конкурентів. Результати порівнянь можна подати у вигляді схеми позиціонування товару. На цю схему наносять позиції товарів основних конкурентів і шукають незадоволену споживчу потребу.
На рис. наведено схему позиціонування соків за двома характеристиками. Перша враховує ціну запропонованого товару, друга - якість – має інтегральний характер і враховує якість виготовленого товару.
Ціни
високі
більше 5 грн.
3
8 7
1
4
позиції товарів фірм-конкурентів
середні (помірні)
3 -5 грн.
2
10
незадоволена споживча потреба
низькі
до 3 грн.
5
11
9
6
низька
висока
Якість продукції
Рис. Схема позиціонування товару
На схемі видно, що залишається незадоволеною потреба в підприємстві, яке вироблятиме і продаватиме соки високої якості і за помірною ціною. Визначивши для свого товару саме цю позицію, фірма „Насолода” зможе знайти своє місце на ринку.
3. ЦІНОУТВОРЕННЯ
Фірма „Насолода” прагне до встановлення оптимальної ціни. Ціни часто змінюються потягом життєвого циклу товару. Ціни пов'язані з іншими складовими комплексу маркетингу підприємства, передусім із самим товаром, його якісними характеристиками. Рівень цін пов'язаний також з обраною системою його розподілу і витратами на його просування.
Для фірми основними цілями ціноутворення є максимізація поточного прибутку і збільшення частки ринку. Планується встановити відносно невисокі ціни з метою збільшення обсягів збуту, поліпшення позицій на ринку, прориву на нові цільові ринки, що на даному етапі спричинить отримання максимально можливого прибутку, а у майбутньому приведе до збільшення прибутків.
Фірма завжди прагне встановити на свій товар ціну, яка повністю покриває усі її витрати на виробництво і збут, а також дає можливість отримати справедливу норму прибутку.
Фірма застосовує стратегію єдиних цін, тобто встановлює однакову ціну для всіх споживачів, які хотіли б придбати даний товар за аналогічних умов. Така ціна чітко позначається на упаковці чи самому товарі і такий підхід зміцнює довіру споживачів і зручний у практичному використанні.
Розрахунок ціни можна проводити з використанням трьох моделей, що базуються на витратах, попиті чи конкуренції. В даній курсовій роботі використовується модель ціноутворення, що орієнтується на попит. Обрана модель базується на законі попиту, який стверджує, що ціна товару обернено пропорційно впливає на величину попиту на нього.
Для оцінки взаємозв'язку між ціною і попитом на свій новий товар (рівнем його збуту) фірма на протязі декількох місяців проводить ринкове тестування цього товару (його пробний маркетинг) при різних рівнях цін в діапазоні від 3,35 до 4грн., обсяг збуту при цьому змінився від 123000 до 98000 одиниць товару.
Проведений регресійний аналіз показав, що в цьому діапазоні взаємозв'язок між ціною тоавару і обсягом йго збуту близький до лінійного і визначається рівнянням регресії:
N=251846,15 – 38461,54*Ц
Математична модельцієї задачі має вигляд.
П=[Ц*N - ( F + V*N )] ( mах
де П - прибуток, який отримує фірма від реалізації продукції за досліджувальний період;
F - постійні витрати фірми на виробництво і збут продукції за даний період.
V - змінні витрати на одиницю продукції, (зарплата працівників, витрати на купівлю сировини , плата за електроенергію тощо).
F = 167872,22
V =1,12
Постійні витрати фірми – це орендна плата, плата за опалення, електроенергію, оплата праці менеджерів тощо. Ці витрати не залежать від обсягу випуску продукції. Постійні витрати на одиницю продукції можуть суттєво коливатися залежно від обсягів виробництва і збуту товару.
Змінні витрати фірми – це витрати на комплектуючі, сировину і матеріали, з якої виготовляються кухонні меблі, заробітна платня робітників. Змінні витрати залежать від обсягів виробництва.
Сумарні постійні та сумарні змінні витрати формують сумарні витрати, що входять до собівартості.
Оскільки N = b0 + b1*Ц, то
П = Ц*N – (F + V*N) = N*(Ц – V) – F = (b0 + b1*Ц)*(Ц-V)-F=
= (b0 – b1 *V)*Ц + b1*Ц2 – b0 – F
Похідна dП/dЦ = (b0 – b1 * V) + 2b1 * Ц = 0
Звідси Цопт = (b0 – b1*V)/(-2*b1) . Підставивши дані, знаходимо, що
Цопт = 251846,15 - ( -38461,54 *1,12)/( - 2*( - 38461,54)) = 3,83 грн. Отже, ми знайшли ціну збуту, яка є оптимальною для одного соку.
Знайдемо обсяг реалізації, за такої ціни збуту:
Nр = 251846,15 –38461,54 * 3,83 =104538,45 одиниці товару.
Знайдемо максимальний прибуток, який ми отримаємо при такому рівні ціни:
Пmax=Ц*N-(F+V*N)=3,83*104538,45–(167872,22+1,12*104538,45)=115426,98грн.
Виручка дорівнює В =3,83*104538,45 = 400382,26грн.
Знайдемо собівартість продукції при даному обсязі збуту товарів:
S = V + F/Nр = 1,12 + (167872,22/104538,45) = 2,72грн.
4. ОРГАНІЗАЦІЯ ЗБУТУ ПРОДУКЦІЇ
Методи розповсюдження, збуту товару є третім елементом комплексу маркетингу. Збутова політика фірми має органічно поєднуватись з іншими елементами комплексу маркетингу: характеристиками товару, його позиціонуванням на ринку, ціновими стратегіями, методами просування товару. У цьому розділі ми формуємо оптимальні канали розподілу продукції, визначаємо, чи потрібно фірмі посередники, чи потрібно їх залучати до реалізації продукції.Характеризуючи канал збуту, ми описуємо такі дві його характеристики, як ширина та довжина. Довжина каналу збуту визначає кількість посередників через яких товар проходить на шляху від виробника до споживача. Ширина каналу збуту визначається кількістю незалежних учасників на кожному рівні каналу. Рівень каналу збуту – будь-який посередник, який просуває товар від виробника до споживача. В нашому випадку фірма “Насолода” – виробник. Посередник на даній операції заробляє свою частину доходу. Від цього виграє як виробник, так і посередник.
Фірма “ Насолода ” буде використовувати такі канали збуту як:
1) виробник роздрібний торговець споживач
2) виробник гуртовий торговець роздрібний
Перший канал – це однорівневий канал, де діє один посередник. Другий канал – це дворівневий канал, який складається з двох посередників. Використання цих каналів збуту допоможе нашій фірмі швидше отримувати дохід від реалізації свого товару, тим самим збільшуючи обсяг виробництва і оборотність сировини необхідної для виготовлення фруктових соків.
Тепер необхідно визначити ширину каналів збуту продукції. Існує три підходи до розв’язання цієї проблеми, тобто, визначаючи ширину каналу, можна орієнтуватися на принципи ексклюзивного, селективного та інтенсивного розподілу. Наша фірма орієнтується на інтенсивний принцип розподілу при якому ми користуємося послугами численних оптових і роздрібних службовців. Основним завданням нашої фірми є швидке освоєння на ринку напоїв і отримання максимального прибутку за рахунок задоволення споживачів корисним для них товаром.
Фірма “Насолода” користується послугами тих посередників, які є досить відомими на ринку і, які зможуть швидко донести наш товар до споживача. Посередники повинні бути діловими партнерами, повинні володіти всіма тонкощами ринку і бути надійними для виробників.Наша фірма буде співпрацювати з агентами і брокерами, які, на відміну від оптовиків-купців, не беруть на себе права власності на товар, що реалізують. До того, наша фірма потребує послуг брокерів, які зводять споживача із продавцем, і беруть участь у переговорах щодо умов поставки товару.
Фірма “ Насолода ” використовує роздрібний продаж товару через магазини, універсами, торговельні мережі, торгові комплекси та ряд інших об’єктів. Це допомагає розширити свою діяльність і вивчати умови інших ринків на яких ми планує в майбутньому працювати. Обсяг реалізації фірми є динамічним показником і внаслідок впливу різних факторів (зміна економічної ситуації, дії конкурентів, дії форс-мажорних обставин та інше) може падати. Тому слід провести аналіз беззбитковості і знайти точку критичного збуту, при якій ціна дорівнює собівартості і фірма за рахунок доходів від реалізації може лише покрити свої витрати.
Графік беззбитковості
TR=6475683418
ТС=133870,28
Нашим підприємством був проведений такий аналіз. В результаті цього аналізу була отримана величина критичного збуту, при якій ціна дорівнює собівартості і фірма за рахунок доходів від реалізації може лише покрити свої витрати. Визначимо обсяг критичного збуту. Як відомо, критичний збут означає, що підприємство не отримує жодних прибутків, але покриває всі свої витрати за рахунок доходів. Ц*Nкр = Nкр*V + F
Звідси Nкр = F/(Ц-V) .
Підставивши числові значення, отримаємо:
Nкр = 167872,22 / (3,83 – 1,12) = 61945,47шт.
Отже, якщо обсяг збуту буде менший, ніж 61945,47шт то фірма матиме збитки, а якщо більший – прибуток.
5. КОМУНІКАЦІЙНА ПОЛІТИКА
В умовах насиченості ринку недостатньо розробити новий товар, встановити на нього оптимальну ціну і вибрати ефективні канали розподілу. Все більшої уваги набуває четверта складова комплексу маркетингу – метод просування товару, під яким розуміють сутність маркетингових рішень, пов’язаних із комунікативністю. Система маркетингових комунікацій (СМК) фірми спрямована на інформування, переконання, нагадування споживачам про її товар, підтримку його збуту, а також створення позитивного іміджу фірми.
До системи маркетингових комунікацій належать: реклама, „паблік рілейшнз”, персональний продаж і стимулювання збуту.
Фірма „Насолода” планує реалізувати активну рекламну кампанію, оскільки вона є найпопулярнішою складовою СМК і широко використовується.
В процесі планування рекламної кампанії потрібно:
визначити цільову аудиторію реклами;
обгрунтувати вибір засобів її розповсюдження;
написати текст рекламного звернення;
Оскільки наша фірма тільки починає працювати, то очевидно, що головним її завданням на першому етапі діяльності є поширення інформації про неї саму та про товари, які вона пропонує. Відповідно всі заходи політики просування будуть спрямовані на досягнення цього завдання. Цільовою аудиторією для фірми „Насолода” є споживачі із доходами більшими 400-800 грн.
Фірмою було прийнято рішення щодо вибору засобів розповсюдження реклами:
1) газетна реклама, оскільки цей вид реклами є досить оперативним, характеризується численною аудиторією, хорошим охопленням місцевої аудиторії та доволі низькою вартістю одного контакту. Фірма вирішила подати рекламні звернення в такі періодичні видання як: газета “Високий замок” і “Експрес”;
2) реклама на радіо, зокрема на радіостанціях „Люкс FM” і „Львівська хвиля”, „Радіо 5”, оскільки вона характеризується масовістю аудиторії, оперативністю і низькою вартістю.
3) реклама на телебаченні, зокрема на “Новому каналі”, “Інтер”, “1+1”. Даний вид рекламного розповсюдження фірма планує застосувати трохи пізніше, коли вона почне отримувати певні прибутки, оскільки така реклама – “не з дешевих”.
Рекламне звернення є центральним елементом реклами. Проте воно вимагає вирішення комплексу питань, пов’язаних із творчим процесом. Пошук творчої ідеї рекламного звернення є досить складним процесом. Основне завдання рекламного звернення – поширити інформацію про фірму і про товар , який вона пропонує.
На радіо і телебаченні звучатиме таке рекламне звернення :
Соки фірми „Насолода” – це насолода і користь, водночас це ніжний і на диво смачний повноціний продукт, який однаково до вподоби і дітям і дорослим.
Другим елементом комунікаційної політики є стимулювання збуту і продажу. Воно здійснюється в двох напрямках:
1. Стимулювання споживачів через надання сезонних знижок, проведення різноманітних конкурсів та розіграшів, головним призом яких є харчові продукти фірми “Насолода”.
2. Стимулювання власного персоналу проводиться за допомогою премій за певну кількість клієнтів, конкурси на кращого працівника, а також різні форми підвищення кваліфікації. Фірма “Насолода” займатиметься спонсорською роботою.
ВИСНОВОК
В цьому курсовому проекті я проаналізувала вплив різних факторів на ефективність діяльності підприємства, тобто на величину його прибутків і зробила висновки, що важливим і ефективним чинником є маркетингові заходи.
В умовах становлення ринкової економіки важливим чинником успішного функціонування вітчизняного підприємства є його переорінтація на засади маркетингу. Власне впровадження концепції маркетингу у практику дає можливість формувати раціональні виробничі програми, оперативно реагувати на ринкову ситуацію та перемагати в умовах конкуренції.
Віддправною точкою маркетингової діяльності є дослідзження ринку. Воно передбачає вивчення та дослідження поведінки споживачів. Окрім вивчення поведінки споживачів, комплексне дослідження ринку передбачає аналіз ринкових можливостей, які відкривваються перед підприємством. У ході таких досліджень визначають місткість ринку, планують частку підприємства на ньому, прогнозуютть попит на товар.
Далі аналізують кон'юктуру ринку, що передбачає дослідження товару, співвідношення попиту і пропозиції, динаміки цін. Значну увагу потрібно приділити вивченню діяльності конкурентів, їх сильні та слабкі сторони.
Аналіз ринкових можливостей тісно пов'язаний з дослідженням ринкової сегментації, яка може здійснюватися за різними змінними параметрами. Найчастіше сигментацію споживчого ринку проводять за географічними, демографічними, психологічними принципами.
Ринкові дослідження ми завершили позиціонуванням нашого товару у порівняннні з товарами крнкурентами. після чого було детально розроблено комплекс маркетингу.
Товар є першою і найважливішою складовою комплексу маркетингу, що його фірма розробляє для своїх споживачів. Стосовно товару приймають велику кількістть різних рішень, які становлять сутність маркетингової товарної політики підприємства. Зокрема для свого цільового ринку фірма „Насолода” розробила товар з використанням його трирівневої моделі, тобто було визначено і описано характеристики товару, його якісні параметри, дизайн. Розробляючи новий продукт, необхідно прийняти рішення щодо його товарної марки, яка ідентифікує цей товар і відрізняє його від товарів конкурентів.
Цінова політика фірми охоплює багато різних аспектів, серед яких важливе місце займає ціноутворення на нові товари. На цому етапі було вирішено вибарти модель ціноутворення, що базується на попиті. Наступним етапом після визначення ціни на товар, було визначення точки безбитковкості. Проте упродовж ринкового життя товару потрібне постійне коригування ціни, її пристосування до змін ринкового середовища.
Звичайно кожен виробник має сформувати ефективний канал розподілу своєї продукції. У нашому випадку я вибрала прямий канал розподілу продукції, при цьому використала селективний підхід при визначені ширини каналу.
Останнім етапом роботи було формування системи маркетингових комунікацій, за допомогою якої буде здійснбватись просування нашого товару на ринку. Звичайно кожне підприємство мусить формувати свій ефективний комплекс маркетингових комунікацій, враховуючи велику кількісь факторів, зокрема, характер продукту і тип ринку, стадію життєвого циклу товару, обрану стратегію його просування. Тому фірма „Насолода” використовуватиме такі методи реклами, як зовнішня реклама і реклама на радіо, оскільки вважає, що саме ці методи будуть найефективніші для забезпечення просування її товару, стимулювання збуту, а також „паблік рілейшнз” (спонсорування різних культурних та соціальних заходів).
ЛІТЕРАТУРА
1. Мороз Л. А., Чухрай Н. І. Маркетинг: Навч. посібник. Збірник вправ /Під наук.ред. Мороз Л. А./ - Львів: ДУ "Львівська політехніка", 1999 - 244с.
2. Котлер Ф