МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
з дисципліни “Менеджмент” на тему:
Розробка системи менеджменту на ПП “Лісник”.
ЗМІСТ
Вступ 4
1. Загальна характеристика підприємства “Лісник” 5
2. Формування функцій менеджменту на підприємстві “Лісник” 6
- планування 6
- організування 8
- мотивування 9
- контролювання 11
- регулювання............................................................................................................12
3. Використання методів менеджменту в організації 13
4. Розробка механізмів прийняття управлінських рішень в організації 14
5. Проектування комунікацій на підприємстві 18
6. Формування механізмів управління групами працівників в органзації 21
7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва 22
8. Оцінка ефективності систем менеджменту………………………………………24
Висновки 24
Список використаної література 25
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту приватного підприємства “Лісник”, яке спеціалізується на деревообробці. Є такі проблеми: зростання ціни на дуб, бук; вихід на зовнішній ринок; збій у постачанні сировини. Зараз на ПП “Лісник” працює 25 чол., але планується збільшення до 35 чол.; очікується також збільшення заробітної плати з 520 до 940. Головною метою курсової роботи є розвиток системи менеджменту. Тут знайдуть відображення основні засади менеджменту: функції менеджменту (планування, організування, мотивування, контролювання і регулювання), методи менеджменту, управління формальними та неформальними групами та лідерство в організації тощо. Визначено місію, завдання і стратегію підприємства. Також запропоновано етапи вироблення та реалізації управлінських рішень.
З огляду на вище сказане ця курсова робота розглядає всі основні засади управління, які можуть застосовуватися, щоб розвинути систему управління на підприємстві.
ANNOTATION
In a course project it is developed and rationalized in accordance with the changes of environment of functioning the system of management of private enterprise forest “Ranger”, which is specialized on деревообробці. There are such problems: growth of price on oak, beech; going into an oversea market; failure in the supply of raw material. Now on ПП forest “Ranger” 25 works чол., but the increase is planned to 35 чол.; the increase of ettlings is expected also from 520 to 940.
The main aim of this course work is a development of management system. Here find reverberation all basic points of management: management functions (planning, interaction of organization, motivation, and control), methods of management; managing formal and in formal groups; leadership in organization and others like that. As well is developed the system of generating and approbation of management decisions. According to task mission and strategy are determined. Stages of making and realization of administrative decision are also offered.
Therefore this course work considers all main methods of management, which can be applied to develop management system at enterprise.
Вступ
Дерево досить поширений вид матеріалів для будівництва, для різного виду майна (меблі, столи та інші). Дерево з кожним роком стає дорожчим, через велику вирубку лісів. Тепер дерево замінюють на інші матеріали, проте вироби із дерева важаються предметом розкоші, які люди цінують. Перед тим, щоб з нього щось виговити потрібна попередня його обробка. Одним із підприємств, яке займається дерево обробкою є наше підприємство „Лісник”
Отже наше підприємство займається переробкою дерева. ПП „Лісник” надає 4 види переробки дерева. Так як і в кожній організації є свої споживачі і конкуренти, в нашому випадку по фактичній системі кількість споживачів становить 2 організації, а конкурентів у даному секторі 3. Як і в кожній організації в неї є певні проблеми: зростання ціни на дуб, бук; вихід на зовнішній ринок; збій у постачанні сировини. Наша мета провести оцінку ефективності менеджменту в даній організації за певними даними, розкрити і знайти потрібні альтернативи для вирішення певних проблем, які є в організації. Метою даного курсового проекту є розробка і раціоналізація системи менеджменту у змінному середовищі, а саме реалізація функцій менеджменту, формування методів менеджменту, реалізація управлінських рішень щодо існуючих проблем, удосконалення комунікацій, створення і функціонування формальних і неформальних груп, підбір стилю керівництва, визначення ефективності системи менеджменту підприємства.
1. Загальна характеристика підприємства ПП „Лісник”
Таблиця 1.
Параметр
Зміст та особливості
Основні відмінності
Законодавча база заснування та функціонування
1. Форма підприємства
Приватне підприємство. Підприємством володіє один власник і він один несе повну відповідальність за діяльність підприємства
У ТзОВ підприємством володіють кілька власників, які відповідають лише своєю часкою підприємства.
Підприємство “Лісник” засновано згідно закону України "Про власність", "Про господарські товариства”
Участі у зовнішньо-економічній діяльності не бере.
2. Профіль
Працює у галузі деревообробка
Займається обробкою дерева.
3. Види діяльності
Підприємство займається:
- Обробкою бука.
- Обробкою дуба.
- Обробкою сосни.
- Обробкою іншої деревини.
Обробка усіх видів деревини
4. Форма власності
Дане підприємство засноване на приватній формі власності, яка дає змогу власнику самостійно
приймати рішення та керувати підприємством.
При державній формі власності держава контролює та регулює діяльність підприємства
5. Внутрішнє середовище:
а)цілі
Довгострокові(5-10 р.) вихід на міжнародні ринки, розширення популярності фірми. Середньострокові (1-5 р.) налагодження ефективного виробництва, підвищення контролю за якістю. Короткострокові: підвищення кваліфікації працівників, налагодження системи збуту. Цілі підприємства є чітко визначені, досяжні, конкретні, враховують вплив середовища функціонування, що позитивно впливає на діяльність підприємства.
б)завдання
Перед підприємством стоять такі завдання:
1. .Забезпечення зростання обсягів переробки дерева.
2. Вчасне виконання поставлених завдань.
в)структура
Лінійно-функціональна структура управління організацією. Потребується невелика зміна у стріктурі, а саме зменшення управлінських служб. Зараз є 2 заступники директора і збільшення не планується.
г)технологія
На підприємстві застосовується технології безперервного виробництва.
д)люди
Чисельність працівників даного ПП „Лісник” – 25. Планується збільшення їх чисельності до 35. Більшість працівників є кваліфікованими кадрами.
6. Зовнішнє середовище:
Фактори прямої дії: споживачі
Як і будь-яка організація ПП „Лісник” орієнтується у своїй діяльності на забезпечення потреб споживачів. Даний фактор є позитивний, оскільки кількість споживачів 2, а очікувана 3.
Групами споживачів є: населення міське та сільське, іноземні організації, індивідуальні замовники з високим рівнем доходу. У зв’язку із розширенням видів діяльності ПП „Лісник” планується, що коло споживачів поповниться.
постачальники
Постачальниками є підприємства, які займаються вирубкою лісу.
партії та інші
гром. організації
Займають певне місце у ВР України і беруть участь у створені законодавчих актів і оскільки їх значна кількість, то іноді вони не можуть дійти згоди, тому дані закони погано вливають на підприємство.Цей фактор має негативний вплив.
Закон. акти
Законодавство України зазнає частих змін, тому цей фактор має негативний вплив і ускладнює функціонування даного підприємства.
Держ. органи
влади
Державні органи влади негативно впливають на діяльність ПП „Лісник”через перевірки.
С-ма економічних
відносин
В Україні нестабільні економічні відносини, що негативно впливає на діяльність ПП „Лісник”.
профспілки
На діяльність даного підприємства профспілки впливають негативно, оскільки іноді перешкоджають безперервному виробництву.
конкуренти
Конкурентами „Лісник” є інші підприємства (3), які займаються обробкою лісу, а саме „Пилка”, „Галичліс”, “Сосна”, але очікується їх збільшення до 4. Конкуренти є позитивним фактором, оскільки спонукають до швидких дій, спрямовані на досягнення як кількісного, так і якісного результату.
інфраструктура
Задовільна, оскільки залучаються інвестиції на покращення зв’язків з постачальниками і споживачами.
Фактори не прямої дії:
міжнародні події
Мають значний вплив, оскільки вони впливають на закордоних конкурентів, а їх в Україні дуже багато.
Міжн. оточення
Також впливає через конкурентів, хоч і „Лісник” не бере участь у зовнішній економічній діяльності.
політичні обставини
Впливають негативно – створення і зміни законів ускладнює торгові зв’язки між підприємствами.
НТП
Має великий вплив, оскільки нові винаходи зменшать собівартість та покращать якість обробки
соц.-культурні обставини
Низькі доходи споживачів і низький рівень культури негативно впливають на підприємство.
стан техніки та технології
Рівень техніки і технології на високому рівні. Технологія новітня, техніка поступово оновлюється.
0с.ек.відносин
Впливають негативно – ринки завантаженні продукцією, яка має низьку ціну і високу якість, мала частка ринку припадає на наше підприємство. Нестабільність відхиляє співпрацю з іноземними інвесторами.
2. Формування функій менеджменту на підприємстві ПП „Лісник”
2.1.Планування.
Рисунок 1. Графічна модель стратегічного планування ПП „Лісник”.
Рисунок 2. Графічна модель оперативного планування.
2.2. Організування
Рисунок 3. Фактична органіграма управління ПП - “Лісник”.
Рисунок 4. Раціональна органіграма управління підприємством- ПП “Лісник”.
Таблиця 2.
Фактична, раціональна чисельність і функції посадових осіб підприємства- „Лісник”
Посади керівників
Чисельність осіб
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Директор
1
Здійснює загальне керівництво, контролює його фінансовий, економічний стан, дає вказівки і розпорядження працівникам у відповідності до їх повноважень.
Несе повну відповідальність за діяльність підприємства.
Заст. з в-ва
1
Контролює процес виробництва і виконання планових параметрів, обсягів реалізації
Несе відповідальність перед директором за процес діяльності
Головний бухгалтер
1
Контролює дотримання фінансової дисципліни і облік наявності та руху матеріальних цінностей, особливо грошових ресурсів.
Несе відповідальність за правильність і своєчасність бухгалтерських розрахунків і подання звітності.
Працівники бухгалтерії
2
Здійснюють бухгалтерський облік, ведення обліку всіх фінансово-матеріальних цінностей, контроль за витратами фінансово-матеріальних цінностей, організація виплат заробітньої плати, складання звітів та балансів, визначення потреби підприємства у фінансових ресурсах, взаємовідносини з бюджетом.
Несуть відповідальність перед головним бухгалтером за вчасне подання звітів, правильність їх оформлення, точність у даних.
Технологи
4 (0*)
Розробляють найефективніші програми обробки деревини, оновляють техологію, перевіряють якість обробленої сдеревини. Її траспортації підприємствам- споживачам.
Несуть відповідальність перед заступником директора з виробництва за стан техніки і технології, за якість обробленої деревини.
Цех по обробці
9 (27*)
Займається обробкою бука, дуба, сосни та іншої деревини
Несе відповідальність перед начальником свого цеху за виконання планових показників
Транспорт-ний відділ
3 (6*)
Займається доставкою лісу з підприємств, які його вирубують та постачання обробленої деревини на підприємства, які використавують оброблену деревину.
Несе відповідальність перед заступником директора з виробництва за своєчасне виконання поставлених завдань по перевезеню деревини.
Цех по заготівлі
4(7*)
Займається заготівлею деревини
Несе відповідальність за вчасну заготівлю деревини
Всього
25(35*)
* - раціональна кількість
2.3. Мотивування Таблиця 3.
Застосування теорій мотивації на ПП “Лісник”.
Назва теорії мотивації
Короткий зміст та особливості застосування
Обгрунтування можливості застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходять відображення теорія
ЗМІСТОВНІ
Теорія потреб Туган-Барановського
Теорія виділяє 5 груп потреб:
фізіологічні
статеві
симптоматичні інстинкти та потреби
альтруїстичні
потреби практичного характеру
За цією теорією працівники ПП “Лісник” хочуть задовільнити свої потреби, тому за винагороду будуть добре працювати, але задовільнити всі потреби дуже важко.
Система базується на соціально-психологічних економічних факторах. Вона виключає розподіл зарплати через оцінку кількості і якості витраченої праці, здійсненої на основі матеріального заохочення, забезпечення зростання зарплати в міру зростання продуктивності праці. Вона підходить всім працівникам ПП “Лісник”.
Ієрархія потреб Маслоу
Теорія базується на вивченні поведінки людей на відміну від вивчення свідомості, мислення. Первинні потреби вимагають першочергового забезпечення. Теорія поділяється на первинні потреби (фізіологічні, безпеки, захищенності) і вторинні (соціальні, поваги, самовираження).
Дана теорія застосовується в організації для задоволення первинних потреб, а потім вторинних. Задоволення первинних потреб буде здійснюватись за рахунок зарплати. Вторинні потреби будуть виражатись у винагородах і рості самоповаги за досягнення успіху.
Система матеріального стимулювання для задоволення первинних потреб включає розподіл зарплати через оцінку кількості та якості праці. Вона базується на винагородах, доплатах.
Теорія потреб Мак-Клелланда
Дана теорія виділяє три потреби:
влади
успіху
причетності
Дану теорію можна застосовувати в організаціях для задоволення вторинних потреб і вона може виражатися винагородою як внутрішньої (у формі самоповаги), так і зовнішньою (додаткова відпустка, кабінет).
Влада, успіх та причетність передбачають збільшення повноважень та відповідальність, а отже і більшу заробітню плату, визнання з боку оточуючик у формі привабливих пропозицій.
Двофакторна теорія Герцберга
Згідно цієї теорії всі фактори діляться на гігієнічні та мотиваційні. Гігієнічні пов(язані із середовищем яке оточує працівника, а мотиваційні – із змістом самої роботи.
Ця теорія застосовується в організації ПП “Лісник”, тому що праця, яка приносить задоволення, трудові успіхи та інші позитивні результати, є корисною перш за все для самої організації і відповідно до працівника.
Система включає зарплату через оцінку кількості і якості витраченої праці. Саме зарплата залежить від відповідальності, т ділового росту, результатів роботи. Від цих показників залежить також премія, що є матеріальним стимулюванням праці.
ПРОЦЕСІЙНІ
Теорія очіку-вань (Врума)
Базується на очікувані появи якоїсь події. Виділяють такі очікування:
- по відношенню до ”затрат-результатів”
- по відношенню до “результатів-винагород”
-по відношенню до цінності заохочення або винагороди
Проявляється в результаті очікування працівників на винагороду, підвищення зарплати, підвищення посади.
Система матеріального стимулювання праці базується на зовнішніх винагородах, які дає робота. Це зарплата, на яку очікує працівник в обмін за виконану роботу, премія яка може виступати елементом очікування.
Теорія справед-ливості
Констатує, що люди об(єктивно визначають співвідношення отриманої винагороди до вкладених зусиль і потім співставляють його з винагородою інших людей, які виконують аналогічну роботу. Якщо порівняння виявляє дисбаланс і несправедливість, то у людини виникає психологічна напруга.
Застосовується в організації ПП “Лісник” і виявляється через справедливий розподіл заробітної плати між працівниками в залежності від стажу роботи, кваліфікації працівника і якості його роботи.
Матеріальне стимулювання праці, в якій відображена дана теорія полягає в тому, щоб справедливо розподілити заробітну плату між працівниками в залежності від кількості та якості їх праці, кваліфікації та інших критеріїв.
Комплексна процесійна теорія (Портера і Лоулера)
Дана теорія враховує цінність винагород, зв(язки зусилля – винагорода, здібності, характер, роль працівника.
Дана теорія застосовується в організації тому, що вона враховує на скільки повністю затрачено зусилля працівника, тобто результати роботи оцінюються винагородами за затрачені зусилля працюючих.
Система матеріального стимулювання праці даної теорії полягає в необхідності докладання працівником певних зусиль для отримання винагороди за свою працю.
Результати розрахунку заробітньої плати на ПП “Лісник”.
Фактична чисельність.
Таблиця 4.
Посадові особи
Посадовий оклад
Надбавка, доплати
Премії
Величина місячної зарплати
Характер
Величина, грн.
Характер
Величина, грн.
Директор
860
Висока професійна майстерність
60
(6,9%)
920
Заст. з в-ва
700
За виконання особливо важливої роботи.
50
(7,2%)
Підвищення продуктивності праці
60
(8,5%)
810
Головний бухгалтер
800
За вислугу років.
30
(3,75%)
830
Працівники бухгалтерії
500
За економію фінансових ресурсів.
70
(14%)
570
Технологи
580
580
Цех по обробці
350
За роботу в понаднормовий час
60
(17%)
Виконання планових показників
35
(10%)
445
Транспорт-ний відділ
390
За досвід водіння автомобілем
20
(5,12%)
410
Цех по заготівлі
350
За важкі умови праці
60
(17%)
За перевиконання плану
35
(10%)
410
Сер. Зарплата =520грн. Чисельність працівників = 25 чол. Фонд ЗП= Сер.ЗП* Ч.п.= 13000 грн.
Раціональна чисельність. Таблиця 5.
Посадові особи
Посадовий оклад
Надбавка, доплати
Премії
Величина місячної
зарплати
Характер
Величина, грн.
Характер
Величина, грн.
Директор
1860
1860
Заст. з в-ва
1380
Виконання термінової роботи
60
(4,35%)
1440
Гол. бухгалтер
1000
За вислугу років
230
(23%)
1230
Працівники бухгалтерії
1000
За економію фінансових ресурсів
100
(10%)
1100
Цех по обробці
700
За роботу в понаднормовий час
96
(13,7%)
Виконання планових показників
60
(4,35%)
855
Транспорт-ний відділ
920
920
Цех по заготівлі
350
За важкі умови праці
60
(17%)
За перевиконання плану
35
(10%)
410
Сер. Зарплата =940 грн. Чисельність працівників = 35 чол.
Фонд ЗП= Сер.ЗП* Ч.п.= 32900 грн.
2.4. Контролювання Таблиця 6.
Контролювання на ПП - “Лісник”
Вид ресурсу
Характеристика процесу контролю щодо кожного виду ресурсів
Оцінка впливу контролю на посадових осіб і підрозділи організації
Служби і посадові особи,які відповідають за результати контролю
Попередній контроль
Трудові
Реалізується за рахунок аналізу ділових та професійних навичок, рис особистого характеру. При цьому встановлюється рівень вимог до працівників.
Таким чином підтримується висока кваліфікація працівників на ПП “Лісник”.
Заст. з виробництва, директор.
Фінансові
Перевіряють всі грошові надходження та видатк п-ства, відповідність документації, терміни виплат ін.
Фінансові ресурси використовуються економічно
Бухгалтерія і головний бухгалтер
Матеріальні
Перевіряється якість та к-сть отриманої сировини відповідно за домовленостями.
На підприємство вчасно постачається лише якісні ресурси.
Заступник директора з виробництва, водії.
Інформаційні
Вся інформація, що надходить до орг-ації пере-віряється на достовірність. Для цього формується с-ма оброблення та перевірки інформації
Забезпечує швидке, достовірне інформування підприємства про зміни середовища функціонування.
Заступник директора з виробництва, головний бухгалтер.
Поточний контроль
Трудові
Здійснюється в формі пере вірки працівників, обговорення проблем.
Дисципліна, стабільність у виробництві, висока кваліфікація працівників.
Усі керівники підприємства
Фінансові
Передбачає перевірку поточної фінансової роботи, структури, використання ресурсів, виявлення відхилень
Ведеться правильний облік, запобігаються фінансові помилки
Директор, головний бухгалтер
Матеріальні
Перевіряється ефективність використання наявних ресурсів. Контролювання норми використання ресурсів.
Забезпечується доцільне використання матеріальних ресурсів.
Директор, заст. з виробництва, головні водії.
Інформаційні
Перевіряється система обробки інформації, її групування, виділення термінової та нетермінової інформації.
Доствірне інформуваня, об’єктивність у прийняті рішень.
Усі працівники
Заключний контроль
Трудові
Перевіряється відповідність кваліфікації посадам, їх продуктивність.
Дає базу для прийняття рішення відповідно того чи іншого працівника.
Усі керівники підприємства
Фінансові
Перевіряє фактичні фінансові результати та порівнюються з запланованими.
Створює базу для управлінских рішень, щодо видатків і доходів.
Директор, головний бухгалтер і бухгалтерія
Матеріальні
Перевіряється вихід та якість продукції.
Дає базу для прийняття рішення, щодо подальшого використання ресурсів.
Заступник директора з виробництва, бухгалтерія.
Інформаційні
Перевіряється повнота, достовірність і об’єктивність інформація.
Забезпечує умови для подальшого покращення інформування підприємства.
Усі працівники
2.5.Регулювання на підприємстві-“Лісник” Таблиця 7
Виявлені у процесі контролю недоліки, відхилення та збої
Прийняття відповідних управлінських рішень в керуючій системі з метою усунення недоліків, відхилень, збоїв
Оцінка впливу регулювання на посадових осіб та підрозділи організації
Попередній контроль
Трудові виявлено, що працівники транспортного відділу, яких планувалося прийняти на роботу, не мають професійних навичок, яких вимагає діяльність підприємства.
Відмовити у прийнятті на роботу даних працівників. Необхідно знайти кваліфікованих працівників, які мають високі професійні навички.
На роботу були прийняті лише кваліфіковані працівники.
Матеріальні: виявлено, що на ПП “Лісник” було доставлено неякісну сировину.
Виявити працівників, які за це відповідали і прийняти певні засоби покарання.
В результаті підприємство буде мати високоякісну сировину.
Фінансові: виявлено, що на рахунках підприємства недостатня кількість коштів для закупки сировини в повному обсязі.
Вияснення причин такої ситуації і виправити її. Зменшення обсяг закупки, або шукати додаткові кошти.
В результаті фінансові ресурси будуть використовуватися економічно.
Інформаційні: виявлено, що інформація про продаж виробленої продукції споживачам виявилася неправдивою.
Вияснити причини недостовірності інформації.
Позитивно впливає, оскільки підприємство повинне мати достовірну інформацію про реалізацію продукції.
Поточний контроль
Матеріальні: В процесі контролю було виявлено, що на один з цехів по обробці деревини доставлено у великих масштабах неякісну сировину.
Негайний ремонт цеху.
Запобігає зменшення виробничих потужностей, а також виробництва.
Інформаційні: виявлено, що механік вчасно не попередив заст. з в-ва про помилку.
Покращення комунікацій.
Має позитивний вплив, оскільки підвищує швидкість комунікацій.
Трудові: виявлено, що головний технолог не здає вчасно звіти.
Вияснити причини і обмежитися усним попередженням.
Підтримується дисципліна на підприємстві.
Фінансові: В процесі контролювання було виявлено недоліки у формування видатків підприємства
Висунення догани працівникам бухгалтерії.
Запобігає зменшенню прибутку фірми.
Заключний контроль
Матеріальні: виявлено, що є кошти для закупки нової якісної сировини.
Закуплена високоякісна сировина.
Сприяє збільшенню прибутку фірми.
Трудові: виявлено, що декілька керівників немають відповідної кваліфікаці.
Направлення цих керівників на курси підвищення кваліфікації
Підтримується висока кваліфікація працівників.
Фінансові: виявлено, що фактичні витрати перевищують заплановані.
Зменшити витрати на виробництво.
Регулюється бюджет на наступний термін.
Інформаційні: виявлено, що є інформація про нові ринки збуту.
Швидкий вихід на нові ринки збуту
Сприяє збільшенню прибутку фірми.
3. Використання методів менеджменту у ПП „Лісник”.
Таблиця 8.
Групи методів
Види методів
Приклади використання конкретних методів в організації
Характеристика взаємозв(язку функцій і методів менеджменту в організації
Характеристика механізмів взаємодії різних методів менеджменту в організації
Економічні методи
1. Економічні плани
Розробка плану розподілу коштів між різними видами сировини.
Пов(язаний з функцією менеджменту планування.
Разом з економічними стимулами дає можливість впливати на відповідні групи працівників
2. Матеріальні стимули
Базується на використанні тарифних ставок
Пов(язані з функцією мотивації та планування
У поєднанні з планами та адміністративними і соціально-психологічними методами сприяють досягненню намічених цілей
Адміністративні методи
1.Організаційні дії
Наказ директора про відкриття своєї аптеки.
Тісний зв(язок з всіма функціями менеджменту.
Ці зміни вносяться у бюджет. Створюється документація.
2. Розпорядчі дії
Розпорядження головного механіка для механіків про звітування за стан устаткування.
Поєднуються з функціями мотивування, контролювання, регулювання.
Формування інструкцій механікам .
3.Дисциплінарні дії
Директор дає догану гол.технологу за невчасне звітування.
Поєднуються з функціями контролювання та регулювання.
Догани супроводжуватися іншими санкціями.
Соціально-психологічні
1. Соціальні плани
Запровадження нового розпорядку робочого дня.
Пов(язані з мотивацією, плануванням, мотивуванням.
Затверджується наказом директора.
2. Моральні стимули
Подяка директора працівникам виробничих цехів за перевиконання плану.
Використовується функції менеджменту: мотивування та контролювання.
Реалізується після видання указу директора про подяку.
3. Методи формування колективів
Формуються новий колектив, враховуючи якості працівників.
Пов(язані з мотивуванням, організуванням.
Створюється звітність про нові колективи.
Технологічні методи менеджментту
Технологічні документи
Інструкція по експлуатації нових приладів
Пов(язаний з мотивацією та контролем
Інструкції про правила експлуатації даного устаткування.
Конструкторські документи
Механіки використовують конструкторські документи.
Пов(язаний з мотивацією та контролем
4. Розробка механізмів прийняття управлінських рішень на ПП “Лісник”
Таблиця 9.
Приклади, які відображають характеристики управлінських рішень
Види управлінських рішень
За сферою охоплення: Загальні рішення (затвердження директором плану на виробництво).
Часткові рішення (наказ про збільшення працівників в транспортному відділі).
За тривалістю дії: Перспективні (прогноз економістів про відкриття нових ринків збуту).
Поточні (рішення гол. технолога про перевірку технології виробництва).
За рівнем прийняття: На вищому рівні управління (Підвищення ціни на продукцію). Середньому (підвищення заробітньої плати технологам). Нижчому (підвищити контроль над працівниками сладських приміщень).
За характером вирішуваних завдань: Запрограмовані (Директор дає розпорядження про узагальнення інформації про фінанси та складання звіту. ). Незапрограмовані (Директор приймає рішення про збільшення продуктивності праці шляхом мотивації праці). Компромісні (Директор дає наказ про створення профспілки.).
За способом обгрунтування: Інтуїтивні (Керівники інколи приймають рішення за інтуїцією). Які базуються на судженнях ( Рішення про збільшення продуктивності праці, коли є кошти для мотивування праці). Раціональні (Рішення про зміну розподілу ресурсів, тому що вони використовуються неефективно).
За способом прийняття: Одноособові (Рішення директора про про збільшення продуктивності праці). Колегіальні (Рішення про оновлення технології, яке розробляє відділ головного технолога). Колективні (Рішення про вимоги до керівництва про покращення умов праці.)
За характером: Економічні (Директор приймає рішення про ефективний роподіл коштів). Технологічні (Заступник директора з виробництва приймає рішення про оновлення устаткування). Соц.-психологічні (Директор приймає рішення про подяку працівникам виробничих цехів). Адміністративні (Директор підписує заяву від робітника про тимчасову відпустку).
Умови прийняття управлінських рішень
Права, повноваження, обов(язковість, компетентність, відповідальність, обов(язок. Прийняття управлінських рішень показує, які санкції застосовуються за неефективності або невиконання рішення, чи невиконання робіт, що входять до певних повноважень.
Фактори, які впливають на процес прийняття управлінських рішень
Особисті якості менеджера (Керівник із досвідом може примати првильніші рішення, ніж новий керівник). Середовище прийняття рішень (Рішення про збільшення продуктивності праці може бути недоцільним через використання мотивації). Поведінка менеджера (Активність керівника у обговорені проблеми може передатися на робітників). Інформаційне обмеження (Директор аналізує чи окупить себе зменшення собівартості товару, при якому збільшиться обсяг реалізації). Взаємозалежність рішень (Рішення про зменшення собівартості товару призводить до рішення про зменшення витрат на сировину). Очікування можливих негативних наслідків ( Керівник при прийняті рішення повинен враховувати не лише позитивну ,але й негативну частину, щоб бути готовим до її виявлення). Можливість застосування сучасних технічних засобів (При використані досягнень НТП рішення стають більш раціональні і ефективніші). Наявність ефективних комунікацій (При покращені комунікацій рішення також стають ефективнішими). Відповідність організаційної структури цілям і місії організації (Якщо організаційна структура не буде відповідати місії і цілям, тоді процес прийняття рішення буде не довшим).
Підходи до оптимізації управлінських рішень
„Лісник” використовує науковий метод . На приклад: рішення про збільшення продуктивності праці:
1)збирається та аналізується інформація про можливе збільшення продуктивності праці;
2)встановлюється вплив збільшення продуктивності праці на підприємство у вигляді гіпотези.
3)перевірка гіпотези.
4) рішення про збільшення продуктивності праці, якщо гіпотеза підтвердилася, або повернення до першого етапу, якщо гіпотеза невірна.
Рисунок 5. Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо зростання ціни на бук, дуб.
Рисунок 6. Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо виходу підприємства на зовнішній ринок.
Рисунок 7. Процес вироблення раціонального управлінського рішення щодо збою постачання сировини.
5. Проектування комунікацій на ПП “Лісник”
Таблиця 10.
Комунікації на ПП “Лісник”.
Види комунікацій
Характеристика конкретних видів комунікацій
Приклади використання інформації при різних видах комунікацій
Приклади застосування документів при здійсненні різних видів комунікацій
1. За сферою охопленя.
1. Між організацією та зовнішнім середовищем
Здіснюється обмін інформацією із споживачами, державними установами, постачальниками.
У соц. опитувані є інформація про вподобання споживачів. У звітах, які надаються державним органам міститься інформація про головні аспекти діяльності підприємства. У контрактах, які укладаються з постачальниками є інформація про умови, терміни, обсяги поставок сировини, ціни на неї.
Звіти, контракти, угоди, анкети для соц. опитування.
2. Організаційні –від вищих рівнів управління до нижчих
Передається інформація про зміни на підприємстві, нововедення.
Директор дає розпорядження про зміну економічних показників, нововедення у виробництві.
Може передаватися у вигляді роспорядження, наказів.
-від нижчих рівнів управління до вижчих
Передається інформація про недоліки, рекомендації, пропозиції.
Заступник з виробництва дає свої поради щодо вирішення проблеми.
Передається у вигляді службової записки.
-між менеджером і робочою групою.
Передається інформація від керівника до його робочої групи про завдання, які стять перед ними.
Головний технолог дає розпорядження свому відділу про підготовку звіту про стан технології.
Передається у вигляді розпорядження, інструкції, усного повідомлення.
-між різними підрозділами.
Передається інформація про спільні сфери діяльності, виробничий процес, показники виробництва.
Складальний цех замовляє додаткову кількість запчастин для складання додаткової кількості автомобілів.
Можуть використовуватися розпорядження, замовлення.
3. Міжособисті.
Передається різноманітна інформація між окремими працівниками.
Між працівниками бухгалтерії обговорюється економія фінансових ресурсів
Поширюється в усній формі при спілкуванні працівників.
2. За способом виникнення.
-формальні
Передається офіційна інформація в межах підприємства.
Головний бухгалтер дає розпорядження свому відділу про оформлення обрахунків.
Бухгалтерія використовує вже здійснені обрахунки
- неформальні
Передається неофіційна інформація на будь-яку тему
Робітники обговорюють діяльність нового заступника.
Приватна розмова.
3. За способом здійснення.
-вербальні
Словесні комунікації, які здіснюються через усні повідомлення.
Бухгалтер повідомив головного бухгалтера про завершення обрахунків.
-
-невербальні
Несловесні комунікації, яка здіснюються мовою жестів.
Директор виразив своє незадоволення вимогами працівників мімікою і жестами.
-
1. За 2001р. 2. За 2002р. 3. За 2003р. 4. За 2004р. 5. За 2005р.
Рисунок 8. Діаграма витрат на одиницю продукції протягом останіх років в ПП „Лісник”.
1. Комп’ютери.
2. Робочі столи.
3. Вазонок.
4. Диван.
5. Двері.
6. Стіл для нарад.
7. Крісла.
Рисунок 9. Топограма робочого місця заступника з виробництва.
Рисунок 10. Графічна модель