МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНІЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра обліку та аналізу
РОЗРАХУНКОВА РОБОТА
з дисципліни
„Теорія економічного аналізу”
Варіант №17
Група №32
Зміст
СУТЬ І ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ ПОРІВНЯНЬ. ВИДИ ПОРІВНЯНЬ, ХАРАКТЕРИСТИКА І ПРИЗНАЧЕННЯ. 3
СУТНІСТЬ І ВИДИ ПОРІВНЯНЬ 3
ТИПИ ПОРІВНЯНЬ І ЇХ МЕТА 4
Частина І. Комплексний аналіз господарської діяльності підприємства 7
Аналіз ефективності використання виробничих ресурсів 7
1.1. Аналіз трудових ресурсів та витрат на оплату праці. 7
1.2. Аналіз необоротних активів включає аналіз динаміки та структури усіх необоротних активів. 8
1.3. Аналіз оборотних активів включає. 9
2. Аналіз виробництва і реалізації продукції та витрат діяльності 10
2.1. Аналіз динаміки обсягів реалізації продукції. 10
2.2. Аналіз динаміки обсягів та структури витрат звичайної діяльності. 10
2.3. Аналіз динаміки обсягів та структури операційних витрат. 11
3. Аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства 11
3.1. Аналіз фінансових результатів та рентабельності 11
3.2. Аналіз фінансового стану 13
4. Узагальнення результатів діяльності підприємства. 17
Частина ІІ. Факторний аналіз 18
Частина ІІІ. Порівняльна комплексна оцінка 20
СУТЬ І ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ ПОРІВНЯНЬ. ВИДИ ПОРІВНЯНЬ, ХАРАКТЕРИСТИКА І ПРИЗНАЧЕННЯ.
СУТНІСТЬ І ВИДИ ПОРІВНЯНЬ
Порівняння - один зі способів, за допомогою яких людина почала розпізнавати навколишнє середовище. У сучасній дійсності цей спосіб використовується на кожному кроці, часом автоматично, несвідомо.
Широке поширення він набув і в дослідженні економічних явищ. Кожен показник, кожна цифра, яка використовується для оцінки, контролю і прогнозу, має значення тільки в зіставленні з іншого.
Сутність цього способу може бути розкрита в такий спосіб. Порівняння - це науковий метод пізнання, у процесі його невідоме (досліджуване) явище, предмети зіставляються з уже відомими, досліджуваними раніше, з метою визначення загальних рис або розходжень між ними.
За допомогою порівняння визначається загальне і специфічне в економічних явищах, вивчаються зміни досліджуваних об'єктів, тенденції та закономірності їх розвитку.
В економічному аналізі порівняння використовують для рішення всіх його задач як основний чи допоміжний спосіб.
Найбільш типові ситуації, коли використовується порівняння:
1. Зіставлення планових і фактичних показників для оцінки ступеня виконання плану.
2. Зіставлення фактичних показників з нормативними дозволяє провести контроль за витратами і сприяє впровадженню ресурсозберігаючих технологій.
3. Порівняння фактичних показників з показниками минулих років для визначення тенденцій розвитку економічних процесів.
4. Зіставлення показників аналізованого підприємства з досягненнями науки і передового досвіду роботи інших підприємств чи підрозділів необхідно для пошуку резервів.
5. Порівняння показників аналізованого господарства із середніми показниками по галузі проводиться з метою визначення положення підприємства на ринку серед інших підприємств тієї ж галузі чи підгалузі.
6. Зіставлення рівнобіжних і динамічних рядів для вивчення взаємозв'язків досліджуваних показників.
7. Зіставлення різних варіантів управлінських рішень з метою вибору найбільш оптимального з них.
8. Зіставлення результатів діяльності до і після зміни якого-небудь фактора застосовується при розрахунку впливу факторів і підрахунку резервів.
В економічному аналізі розрізняють також горизонтальний, вертикальний, трендовий, одномірний і багатомірний види порівняльного аналізу.
Горизонтальний порівняльний аналіз застосовується для визначення абсолютних і відносних відхилень фактичного рівня досліджуваних показників від базового (планового, минулого, середнього рівня, досягнень науки і передового досвіду і т. д.).
За допомогою вертикального порівняльного аналізу вивчається структура економічних явищ і процесів шляхом розрахунку питомої ваги частин у загальному цілому (питома вага власного капіталу в загальній його сумі), співвідношення частин цілого між собою, а також вплив факторів на рівень результативних показників шляхом порівняння їхньої величини до і після зміни відповідного фактора.
Трендовий аналіз застосовується при вивченні відносних темпів росту і приросту показників за ряд років до рівня базисного року, тобто при дослідженні рядів динаміки.
При одновимірному порівняльному аналізі зіставляються один або кілька показників одного об'єкта або кілька об'єктів по одному показнику.
При багатовимірному порівняльному аналізі проводиться зіставлення результатів діяльності декількох підприємств за кількома показниками. Багатовимірний порівняльний аналіз використовується для визначення рейтингу кожного підприємства в сукупності підприємств.
Обов'язковою умовою порівняльного аналізу є порівнянність порівнюваних показників, що передбачає:
- Єдність об'ємних, вартісних, якісних, структурних показників;
- Єдність періодів часу, за які проводиться порівняння;
- Порівнянність умов виробництва;
- Порівнянність методики обчислення показників.
ТИПИ ПОРІВНЯНЬ І ЇХ МЕТА
Як вже зазначалося раніше, одним із завдань економічного аналізу є систематичний контроль і всебічна оцінка діяльності підприємства по виконанню плану економічного і соціального розвитку. Цим обумовлена необхідність порівняння фактичних даних із плановими. Таке порівняння дозволяє визначити ступінь виконання плану за місяць, квартал, рік.
Порівняння фактичних даних із плановими може бути використано і для перевірки обґрунтованості планових показників. Для цього фактичні дані в середньому за три-п'ять минулих років порівнюють з даними плану поточного року.
Порівняння фактичного рівня показників із плановими необхідно також для виявлення резервів виробництва. З цією метою фактичні дані про обсяг проведених заходів порівнюють з плановими. Якщо план по якомусь заходу не був виконаний, то це можна розглядати як невикористаний резерв збільшення виробництва продукції.
Важливе значення в економічному аналізі має порівняння досягнутого рівня по тим чи іншим показникам з даними перспективного плану. Таке порівняння дає можливість бачити хід виконання перспективного плану і задачі на майбутній період.
У практиці аналітичної роботи використовується також порівняння з затвердженими нормами (наприклад, витрата матеріалів, сировини, енергії, тощо).
Таке порівняння необхідне для виявлення економії чи перевитрати ресурсів на виробництво продукції, для оцінки ефективності їх використання в процесі виробництва і визначення загублених можливостей збільшення випуску продукції і зниження її собівартості.
В аналізі господарювання дуже часто застосовується порівняння фактично досягнутих результатів з даними минулих років. Це дає можливість оцінити темпи зміни досліджуваних показників і визначити тенденції і закономірності розвитку економічних процесів.
Порівняння з кращими результатами, тобто з кращими зразками праці, передовим досвідом, новими досягненнями науки і техніки, може проводитися як у рамках досліджуваного підприємства, так і за його межами.
Усередині підприємства проводиться порівняння середнього рівня показників, досягнутих колективом у цілому, з показниками передових ділянок, бригад, робітників. Це дозволяє виявити передовий досвід і нові можливості виробництва.
Велике значення має міжгосподарський порівняльний аналіз, у процесі якого показники аналізованого підприємства зіставляються з показниками провідних підприємств, що мають кращі результати при однакових вихідних умовах господарювання.
Такий аналіз спрямований на пошук нових можливостей виробництва, вивчення передового досвіду і є важливим засобом визначення резервів підвищення ефективності роботи підприємства. Особливо велике значення мають зіставлення результатів діяльності аналізованого підприємства з даними підприємств конкурентів.
Порівняння між підприємствами можуть бути класифіковані на прямі і непрямі.
В умовах конкуренції та комерційної таємниці конкуруючі підприємства рідко обмінюються інформацією, якщо вони не належать до однієї групи і не підкоряються одному центру управління. Тому провести прямі порівняння ситуації одного підприємства з ситуацією іншого не завжди є можливим.
Як правило, доводиться задовольнятися непрямими порівняннями, заснованими на публікованих середньостатистичних даних по певній галузі або публікується звітності акціонерних товариств і товариств з обмеженою відповідальністю.
Дуже часто в аналізі показники досліджуваного підприємства порівнюються з середньогалузевими даними чи середніми по галузі, об'єднанню, концерну та ін.
Таке порівняння необхідне для більш повної і об'єктивної оцінки діяльності аналізованого підприємства, визначення його рейтингу серед інших суб'єктів господарювання даної галузі, вивчення загальних і специфічних чинників, що визначають результати його господарської діяльності.
В економічному аналізі застосовується також порівняння різних варіантів рішення економічних задач, що дозволяє вибрати найбільш оптимальний і тим самим більш повно використовувати можливості виробництва. Особливо широко воно використовується в попередньому аналізі при обґрунтуванні планів і управлінських рішень.
Порівняння рівнобіжних і динамічних рядів використовується для визначення й обґрунтування форми і напрямку зв'язку між різними показниками. З цією метою числа, що характеризують один з показників, необхідно розташувати в зростаючому або спадному порядку і розглянути, як у зв'язку з цим змінюються інші досліджувані показники.
Частина І. Комплексний аналіз господарської діяльності підприємства
1. АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ВИРОБНИЧИХ РЕСУРСІВ
Аналіз ефективності використання виробничих ресурсів необхідно проводити за такими напрями:
1.1. Аналіз трудових ресурсів та витрат на оплату праці.
Рис. 1
/
Рис. 2
/
Як бачимо із діаграми, протягом 2008, 2009 і 2010 року кількість працівників постійно зменшувалася, а заробітна плата то спадала, то зростала, що залежало від обсягів виробництва продукції.
1.2. Аналіз необоротних активів включає аналіз динаміки та структури усіх необоротних активів.
Таблиця 2
Динаміка, склад та структура необоротних активів підприємства
Показники
2008р.
2009р.
2010р.
Відхилення, 2008р. (+, -)
Темпи росту, %
Відхилення, 2009р. (+, -)
Темпи росту, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура%
Сума, тис. грн.
Струк-тура%
Сума, тис. грн.
Струк-тура%
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне, %
Нематеріальні активи
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
-
0,00
-
-
Незавершене будівництво
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Основні засоби
37948
94,62
31886
94,47
26488
100,00
-6062
-0,15
84,03
-11460
5,38
69,80
Довгострокові фі-нансові інвестиції
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Довгострокова дебіторська заборгованість
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Відстрочені податкові активи
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Інші необоротні активи
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Разом необорот-них активів
40106
100
33752
100
26488
100
-6354
0,00
84,16
-13618
0,00
66,04
Аналіз необоротних активів необхідно доповнити розрахунком показників стану основних засобів та ефективності їх використання.
Таблиця 2а
Показники
2008 рік
2009 рік
2010 рік
Коефіцієнт зносу
-0,4282
-0,5222
-0,6026
Коефіцієнт придатності
0,5718
0,4778
0,3974
Коефіцієнт вибуття
0,0087
0,0239
0,1083
Коефіцієнт оновлення
0,0078
0,0012
0,0129
Коефіцієнт приросту
0,0007
-0,0227
-0,0954
Фондовіддача
1,7129
1,5316
0,9659
Фондомісткість
0,5838
0,6529
1,0353
Як бачимо із розрахованих показників, частина вартості основних засобів перенесена на готову продукцію становить 57,18% у 2008 році, 47,78 % у 2009 році та 39,74 % у 2010 році. Коефіцієнт придатності зменшувався, що свідчить про погіршення якісного стану основних засобів.
Коефіцієнти вибуття, оновлення та приросту відносяться до показників стану основних засобів. Значення цих показників істотно залежать від методу нарахування амортизації, який підприємства обирають самостійно. Значення коефіцієнта вибуття наближається до значення коефіцієнта оновлення, свідчить про зниження рівня зносу основних засобів.
Фондовіддача і фондомісткість використовуються для аналізу ефективності використання основних засобів. Фондовіддача у 2009 році знизилася, а у 2010 році зросла. Це свідчить про зниження ефективності використання основних засобів у 2009 році і про зростання ефективності використання основних засобів у 2010 році.
1.3. Аналіз оборотних активів включає.
Таблиця 3
Динаміка та структура оборотних активів підприємства
Показники
2008
2009
2010
Відхилення, 2008р. (+, -)
Відхилення, 2009р. (+, -)
Сума,тис. грн.
Струк-тура, %
Сума,тис. грн.
Струк-тура, %
Сума,тис. грн.
Струк-тура,%
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приро-сту, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приро-сту, %
Оборотні активи, в т. ч.:
33853,00
-
28264,00
-
14106,00
-
-5589,00
-
-16,51
-19747,00
-
-58,33
Запаси:
7767,00
22,94
5660,00
20,03
4895,00
34,70
-2107,00
-2,92
-27,13
-2872,00
11,76
-36,98
-виробничі запаси
3627,00
10,71
3359,00
11,88
3165,00
22,44
-268,00
1,17
-7,39
-462,00
11,72
-12,74
- тварини на вирощуванні та відгодівлі
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
- незавершене виробництво
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
- готова продукція
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
- товари
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Векселі одержані
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Дебіторська заборгованість за товари роботи і послуги:
24392,00
72,05
16118,00
57,03
5822,00
41,27
-8274,00
-15,03
-33,92
-18570,00
-30,78
-76,13
- чиста реалізаційна вартість
12196,00
36,03
8059,00
28,51
2911,00
20,64
-4137,00
-7,51
-33,92
-9285,00
-15,39
-76,13
- первісна вартість
12196,00
36,03
8059,00
28,51
2911,00
20,64
-4137,00
-7,51
-33,92
-9285,00
-15,39
-76,13
резерв сумнівних боргів
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Дебіторська заборгованість за розрахунками:
1157,00
3,42
6231,00
22,05
3257,00
23,09
5074,00
18,63
438,55
2100,00
19,67
181,50
- з бюджетом
211,00
0,62
147,00
0,52
0,00
0,00
-64,00
-0,10
-30,33
-211,00
-0,62
-100,00
- за виданими авансами
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
- із внутрішніх розрахунків
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Інша поточна дебіторська заборгованість
39,00
0,12
2535,00
8,97
59,00
0,42
2496,00
8,85
6400,00
20,00
0,30
51,28
Поточні фінансові інвестиції
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Грошові кошти та їх еквіваленти:
537,00
1,59
255,00
0,90
132,00
0,94
-282,00
-0,68
-52,51
-405,00
-0,65
-75,42
- в національній валюті
321,00
0,95
69,00
0,24
113,00
0,80
-252,00
-0,70
-78,50
-208,00
-0,15
-64,80
- в іноземній валюті
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
Інші оборотні активи
209,00
0,62
179,00
0,63
12,00
0,09
-30,00
0,02
-14,35
-197,00
-0,53
-94,26
2. АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА І РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ВИТРАТ ДІЯЛЬНОСТІ
2.1. Аналіз динаміки обсягів реалізації продукції.
Обсяг реалізації продукції в 2008 році становив 78003 тис. грн., в 2009 році – збільшився і становив 58604, а в 2010 році становив 30703 тис. грн. (що свідчить про заборгованість рахунків підприємством або зменшення надходжень коштів на банківські рахунки)
2.2. Аналіз динаміки обсягів та структури витрат звичайної діяльності.
З аналізу рівня та динаміки показників , наведених у таблиці 4 видно, що на підприємстві немає витрат звичайної діяльності.
Проаналізувати темпи приросту обсягів реалізації і витрат діяльності та зміну частки витрат у виручці від реалізації за досліджуваний період.
Таблиця 4
Динаміка та структура обсягів реалізації та витрат діяльності підприємства
Показники
2008
2009
2010
Відхилення, 2008р. (+, -)
Відхилення, 2009р. (+, -)
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Сума,тис. грн.
Струк-тура, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приросту, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приросту, %
1.Обсяг реалізова-ної продукції
78003,00
-
58604,00
—
30703,00
—
-19399,00
—
-24,87
-47300,00
—
-60,64
2.Витрати звичай-ної діяльності, разом
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
2.1.Витрати операційної діяльності, в т.ч.
77371,00
99,19
68490,00
116,87
38895,00
126,68
-8881,00
17,68
-11,48
-38476,00
27,49
-49,73
- собівартість реалізованої продукції
59994,00
76,91
49462,00
84,40
29993,00
97,69
-10532,00
7,49
-17,56
-30001,00
20,78
-50,01
- адміністративні витрати
3915,00
5,02
3656,00
6,24
2734,00
8,90
-259,00
1,22
-6,62
-1181,00
3,89
-30,17
- витрати на збут
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
- інші операційні витрати
13462,00
17,26
15372,00
26,23
6168,00
20,09
1910,00
8,97
14,19
-7294,00
2,83
-54,18
2.2.Витрати фінансової діяльності
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
2.3.Витрати інвестиційної діяльності
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
2.3. Аналіз динаміки обсягів та структури операційних витрат.
Таблиця 5
Динаміка обсягів та структури операційних витрат
Показники
2008
2009
2010
Відхилення, 2008р. (+, -)
Відхилення, 2009р. (+, -)
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приросту, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приросту, %
Операційні витрати, разом
32491,00
100,00
32315,00
100,00
24016,00
100,00
-176,00
-
-0,54
-8475,00
-
-26,08
Матеріальні витрати
10862,00
33,43
11240,00
34,78
7590,00
31,60
378,00
1,35
3,48
-3272,00
-1,83
-30,12
Витрати на оплату праці
10530,00
32,41
9701,00
30,02
7142,00
29,74
-829,00
-2,39
-7,87
-3388,00
-2,67
-32,17
Відрахування на соціальні заходи
3786,00
11,65
3800,00
11,76
2654,00
11,05
14,00
0,11
0,37
-1132,00
-0,60
-29,90
Амортизація
2480,00
7,63
3190,00
9,87
3285,00
13,68
710,00
2,24
28,63
805,00
6,05
32,46
Інші операційні витрати
4833,00
14,87
4384,00
13,57
3345,00
13,93
-449,00
-1,31
-9,29
-1488,00
-0,95
-30,79
Як доповнення до аналізу операційних витрат необхідно розрахувати показник витрат на 1 гривню вартості продукції, який в 2008 році становив 0,42, в 2009 році – 0,55, а в 2010 році – 0,78. Причинами зміни цього показника була зміна собівартості продукції, зміна гуртових цін на вироблену продукцію.
3. АНАЛІЗ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ТА ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
3.1. Аналіз фінансових результатів та рентабельності.
Аналіз фінансових результатів необхідно розпочинати із аналізу та оцінки рівня і динаміки показників прибутку (збитку) за видами діяльності і чистого прибутку (збитку) за досліджуваний період.
Рис. 3
/
На підставі вище проведеного аналізу обсягів реалізованої продукції (доходи) і витрат встановити причини зміни (збільшення чи зменшення) величини прибутку (збитку) підприємства, котре досліджується.
Рис. 4
/
Рис. 5
/
Отримані результати представлені у вигляді стовпчикових діаграм, що відображають динаміку величини прибутку підприємства, обсягу реалізації продукції та витрат підприємства.
Як бачимо, прибуток знизився у 2010 році порівняно з попередніми періодами, оскільки зменшився обсяг реалізації продукції.
Для оцінки рентабельності необхідно розрахувати і оцінити показники рентабельності продукції і рентабельності капіталу.
Рентабельність продукції у 2008 році становила 0,32%, у 2009 році – 0%, а в 2010 році – 9%.
З вище наведених даних можна зробити висновок, який прибуток отримувало підприємство з кожної гривні чистого доходу від реалізації продукції .
Рентабельність капіталу у 2008 році становила 0,50%, у 2009 році – 0%, а в 2010 році – 0,15%.
З вище наведених даних можна зробити висновок про недостатньо ефективне управління активами на підприємстві. Грошові кошти , вкладені в активи , принесли б більший прибуток, якби їх розмістили на депозитні рахунки в банках.
3.2. Аналіз фінансового стану
3.2.1. Оцінка загального фінансового стану
Таблиця 6
Порівняльний аналітичний баланс підприємства
Показники
2008
2009
2010
Відхилення, 2008р. (+, -)
Темпи росту, %
Відхилення, 2009р. (+, -)
Темпи росту, %
Сума,тис. грн.
Струк-тура, %
Сума,тис. грн.
Струк-тура, %
Сума,тис. грн.
Струк-тура, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне, %
АКТИВ
-
-
I. Необоротні активи
40106,00
54,23
33752,00
54,42
26488,00
65,25
-6354,00
0,20
84,16
-13618,00
11,02
66,04
II. Оборотні активи
33853,00
45,77
28264,00
45,58
14106,00
34,75
-5589,00
-0,20
83,49
-19747,00
-11,02
41,67
III.Витрати майбутніх періодів
0,00
0,00
0,00
Баланс
ПАСИВ
73959,00
62016,00
40594,00
-11943,00
83,85
-33365,00
54,89
I. Власний капітал
- статутний капітал
19614,00
45,84
16994,00
48,01
11934,00
49,45
-2620,00
2,17
86,64
-7680,00
3,61
60,84
- нерозподілений прибуток
4000,00
9,35
4000,00
11,30
4000,00
16,57
0,00
1,95
100,00
0,00
7,23
100,00
II. Забезпечення наступних витрат і платежів
14614,00
34,15
11994,00
33,88
6934,00
28,73
-2620,00
-0,27
82,07
-7680,00
-5,42
47,45
II. Довгострокові зобов'язання
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
IV. Поточні зобов'язання, у т. ч.:
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
-
0,00
0,00
-
- короткострокові кредити банків
23174,00
54,16
18406,00
51,99
12201,00
50,55
-4768,00
-2,17
79,43
-10973,00
-3,61
52,65
- кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
4699,00
10,98
228,00
0,64
24,00
0,10
-4471,00
-10,34
4,85
-4675,00
-10,88
0,51
- поточні зобов’язання за розрахунками та інші
12530,00
29,28
10774,00
30,44
7229,00
29,95
-1756,00
1,15
85,99
-5301,00
0,67
57,69
V. Доходи майбутніх періодів
5945,00
13,89
7404,00
20,92
4948,00
20,50
1459,00
7,02
124,54
-997,00
6,61
83,23
Баланс
0,00
0,00
0,00
3.2.2.Аналіз фінансової стійкості підприємства
Аналіз фінансової стійкості підприємства полягає в оцінці його фінансової незалежності щодо володіння своїм майном, спроможності вільно маневрувати грошовими коштами для забезпечення безперервної і ефективної діяльності.
Для оцінки фінансової стійкості підприємства необхідно розрахувати:
показник власних оборотних коштів (ВОК) ;
ВОК2008=-1253
ВОК2009=-127
ВОК2010=-2637
розрахувати і проаналізувати відносні показники фінансової стійкості (табл. 7).
Таблиця 7
Відносні показники фінансової стійкості підприємства
Показники 7
Нормативне значення
Значення показника
Відхилення, 2008р. (+, -)
Відхилення, 2009р. (+, -)
2008
2009
2010
Абсо-лютне
Темпи приро-сту, %
Абсо-лютне
Темпи приро-сту, %
1. Коефіцієнт автономії
>0,5
0,2732
0,2825
0,2940
0,0094
3,4247
0,0208
7,6189
2. Коефіцієнт заборгованості
0,5416
0,5199
0,5055
-0,0217
-3,9987
-0,0361
-6,6597
3. Коефіцієнт фінансової залежності
<2
3,6607
3,5395
3,4015
-0,1212
-3,3113
-0,2592
-7,0795
4. Коефіцієнт фінансової стійкості
>1
0,2732
0,2825
0,2940
0,0094
3,4247
0,0208
7,6189