МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДВНЗ «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ВАДИМА ГЕТЬМАНА»
Кафедра Управління персоналом та економіки праці
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА
з дисципліни: «Управління конфліктами»
Опис конфліктної ситуації на підприємстві.
У відділі з розробки комп'ютерних програм великої компанії «Логіка» працює 30 співробітників. Колектив склався досить згуртований і дружній. Начальник відділу Іванчук В.Л. користується заслуженою повагою більшості співробітників.
На початку року правління компанії прийняло рішення про переведення Іванчука В.Л., на іншу, більш високу посаду в «Логіки».
У колективі є неформальний лідер Петрович І.І., якого багато співробітників, у тому числі і колишній керівник, готують на посаду нового начальника відділу. Крім того в тому відділі є ще кілька висококваліфікованих фахівців, яким досвід і професіоналізм давали можливість зайняти керівне місце.
Однак правління компанії приймає абсолютно несподіване для них рішення: на місце нового начальника відділу призначається людина «зі сторони», який ніколи раніше не працював у цій компанії.
На початку колектив знаходиться в стані здивування, оскільки ніхто не очікував такого повороту подій, і на цю посаду вже бачили одного «зі своїх».
Поступово стан подиву змінюється на стан обурення, особливо сильно обурюються ті, хто ймовірно міг би зайняти це місце. Новий начальник Синіцин І. Є., - фахівець високого класу. Але у зв'язку з тим, що в даній організації раніше не працював, то деяким тонкощам в специфіці роботи відділу просто не володіє.
З його появою в колективі виникає конфліктна ситуація. Багато співробітників не задоволені його призначенням, а деякі не хочуть бачити «варяга» своїм керівником.
На одній з нарад у відділі між Синіциним І.Є. і Петровичем І.І виникає суперечка з питання якості виконання роботи. Петрович вимагає, щоб прислухалися до його думки, оскільки він давно працює і вважає себе компетентним у даному питанні. На що Синіцин відповідає, що це питання зачіпає багатьох співробітників і його не може вирішити одна людина, навіть якщо він давно працює на цій посаді. Після наради Петрович І.І. вважав себе ображеним, пішов до керівника компанії з проханням про переведення його в інший відділ. За ним ще 7 чоловік пишуть подібні заяви керівництву. У колективі розгорається відкритий конфлікт. Подальша нормальна робота колективу стає неможливою.
Визначення предмету та причин виникнення конфліктної ситуації.
Першочерговим предметом конфліктної ситуації можна назвати обурення висококваліфікованих працівників компанії, яке пов’язане із зайняттям вакантної посади начальника відділу фахівцем високого класу Синіциним І.Є., який не має досвіду роботи в даній сфері. Відповідно, те, що новий начальник не знає всіх тонкощів робочого процесу відділу – це йому заважає прийняти правильне рішення щодо вирішення певних питань робочого процесу. Проте, одночасно, він не намагається прислуховуватися до думок своїх підлеглих, які мають досвід у вирішенні проблемних питань робочого режиму відділу, що, відповідно, «затрогує» професіоналізм «старих» робітників.
Аналізуючи дану конфліктну ситуацію, слід виділити наступні причини виникнення конфлікту:
Обурення колективу, внаслідок очолення вакантної посади начальника відділу фахівцем «зі сторони», який не має досвіду роботи в діяльності даного відділу, а не «старим перевіреним професіоналом своєї справи».
Особиста неприязнь робочого колективу до новоствореного керівника, оскільки багато співробітників не задоволені його призначенням, а деякі просто не хочуть бачити «варяга» своїм керівником.
Не прислуховування нового керівника до альтернативних варіантів вирішення питання якості роботи відділу, запропонованих досвідними фахівцями – підлеглими.
Визначити основних суб’єктів конфліктних ситуацій, пояснити цілі та мотиви їх поведінки.
У даній конфліктній ситуації слід виділити наступних суб’єктів :
Новий начальник відділу Синіцин І.Є. , який спрямовує свої дії на освоєння в новому колективі, проте, одночасно, має на меті показати підлеглим, що він фахівець своєї справи і здатен сам прийняти рішення щодо вирішення проблем робочого процесу відділу (не зважаючи на пропозиції вирішення більш досвідчених працівників в даній галузі );
Неформальний лідер Петрович І.І., який за рахунок початкового обурення до нового керівника відділу, має на меті довести керівництву компанії, начальнику відділу та своїм співробітникам, що він по-перше, висококваліфікований фахівець, по-друге, неформальний лідер відділу,який має бажання стати офіційно визнаним, по-третє, працівник відділу,який має досвід в діяльності відділу по розробці комп’ютерних програм;
Інші висококваліфіковані працівники, які не задоволені призначенням Сицінина новим керівником відділу та просто не хочуть бачити дану особу в якості свого керівника. Відповідно в цих людей присутня особиста неприязнь до нового керівника, і вони своїми манерами поведінки показують невдоволення його керуючою діяльністю. Наслідком чого є подання робітниками 7 заяв про переведення в інший відділ.
Описати механізм управління конфліктною ситуацією в організації (процедура вирішення конфліктної ситуації)
На мою думку, для вирішення даної конфліктної ситуації необхідно задіяти людину, яка б зайнялася цим:
зібранням докладної інформації про позиції сторін-конфліктерів;
зібрання інформації про можливість кадрової перестановки;
зібрання докладної інформації про посадові обов’язки співробітників;
зібрання додаткової інформації про спроможності окремих співробників вирішувати існуючих завдань робочого режиму відділу;
В наведеній конфліктній ситуації було згадано, що 8 робітників написали заяви до керівництва про переведення до іншого відділу, проте ці працівники являються незамінними для саме цього відділу. Оскільки вони вже довгий час працюють в даній сфері, і , відповідно, можна стверджувати, що ці люди являються незамінними працівниками. Тому, можна стверджувати, що без цих людей робота стане неможливою.
На мою думку, в даній ситуації Синіцину треба вибачитися перед колективом або вищому керівництву компанії треба перевести його на іншу посаду. Відповіду, слід окремо згадати про працівника Петровича, оскільки йому було завдано моральної шкоди про і відповідно, в залежності від ситуації, вище керівництво може похлопотати про надання певної компенсації в зв’язку із неодержанням посади начальника відділу.
З іншого боку, ситуацію слід розглянути зі сторони вищого керівництва компанії. Так, коли керівництво призначало на вакантну посаду саме цього фахівця в нього ж були якість свої ідею щодо перспективи діяльності даного відділу на чолі із цим керівником. Тому, на мою думку, в даній ситуації, можливим виходом може бути і кардинальна перебудова структурних відділів.
Загалом, конфлікт розв'яжеться, але для взаємовигідного дозволу необхідна відповідна робота.
Описати позитивні та негативні наслідки конфлікту для діяльності організації та трудового конфлікту
Внаслідок виникнення даної конфліктної ситуації слід виділити наступні можливі негативні наслідки даного конфлікту для діяльності організації та трудового колективу:
1) відсутність єдиного співпрацювання нового начальника відділу та його підлеглих;
2) відсутністю єдності робочого колективу;
3) відсутня сприятлива робоча обстановка, оскільки присутні напружені відносини в колективі;
4) можливий розпад колективу фахівців відділу (переведення в інший відділ або звільнення за власним бажанням), в зв’язку із ігноруванням начальником відділу побажань (рекомендацій) підлеглих;
5) можливо буде наявне недосягнення поставлених завдань перед відділом з розробки комп’ютерних програм.
Щодо визначення позитивних наслідків конфлікту, то, на мою думку, позитивне, що може виникнути внаслідок даної конфліктної ситуації може бути те, що працівники будуть працювати більш наполегливо для того, щоб довести керівництву компанії на скільки вони є професіоналами своєї справи, на скільки вони спроможні вирішувати поставлені завдання. Внаслідок чого, можливо, керівництво перегляне своє призначення щодо начальника відділу, і зможе уладити дану ситуацію шляхом переведення нового начальника відділу керівником у інший,а наприклад «неформального лідера» даного відділу призначити саме начальником відділу.
Визначити помилки у вирішенні конфліктної ситуації з боку різних суб’єктів конфлікту
На мою думку, зі сторони Синіцина І.Є. (новопризначений начальник відділу) необхідно було завчасно поспілкуватися зі своїм колективом, познайомитися із ним та, відповідно, прислухатися до його думок. Оскільки, мені здається, необхідно враховувати особисто той нюанс, що Синіцин не досить великого досвіду у діяльності данного відділу.
Щодо інших суб’єктів конфлікту, то на мою думку, основною помилкою було те, що вони з самого початку прийняли нового начальника вороже. Відомо, що ворожість ніколи не призводить до нормального функціонування. Я вважаю, що колективу, навпаки, необхідно було показати своєму начальнику Синіцину на скільки його підлеглі є сильною командою, і що показати що вони дійсно можуть. Така б поведінка колективу можливо призвела б до того, що новий керівник більше довіряв своїм підлеглим, дозволяв би їм самостійно приймати рішення, можливо, навіть, потім при нараді із вищим керівництвом відмітив роботу найактивніших та найсумлінніших працівників і т.п.
Розробити рекомендації щодо вдосконалення механізму управління конфліктною ситуацією в організації
Хочу зазначити, що потрібно було керівництву вищої ланки компанії необхідно було роз’яснити колективу відділу пояснити, що їм доведеться протягом певного часу, хочуть вони того чи ні, працювати з Силіциним І.Є в одному колективі, і що не слід загострювати ситуацію, налаштовувати когось проти себе такою поведінкою. Оскільки це лише загострює робочі відносини колективу і начальника , і, відповідно негативно відзначається на роботі відділу. Внаслідок чого можуть бути прийняті заходи різних мір (пониження посадового щабеля, переведення у інший відділ, звільнення).