МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
КАФЕДРА ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ
Бакалаврська робота на тему «БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ОПЛАТИ ПРАЦІ ПІДПРИЄМСТВА»
ВСТУП
Бухгалтерський облік - це спосіб документального спостереження, відображення й контролю за господарською діяльністю виробників і господарників, а також система зберігання, вимірювання та обробки, інтерпретації і передачі інформації про господарську діяльність підприємства, установи організації внутрішнім та зовнішнім користувачам прийняття оптимальних рішень. Тобто, іншим словами, бухгалтерський облік - це система безперервного й взаємозв’язаного спостереження і контролю за господарською діяльністю окремого підприємства, організації чи установи з метою одержання про них поточних і підсумкових показників.
Заробітна плата як показник, залежний безпосередньо від ефективності виробництва, продуктивності праці, конкурентоспроможності продукції, є не лише індикатором, що визначає загальний життєвий рівень працівників. Від її стану та форм реалізації, частки у валовому національному продукті багато в чому залежать також можливості розвитку економіки взагалі. В умовах сучасного ринкового механізму через формування сукупного попиту заробітна плата забезпечує не лише основи відтворення робочої сили. Вона стає дедалі вагомішим чинником відтворення суспільного виробництва.
Метою виконання бакалаврської кваліфікаційної роботи є узагальнення, систематизація та порівняння методичних положень з обліку оплати праці, концептуальних засад розкриття інформації у звітності підприємства, аналізу оплати праці. Підтвердження достовірності та релевантності облікових даних.
Об’єктом роботи є організація обліку оплати праці на Львівській НВК ім. В. Симоненка. Бакалаврська кваліфікаційна робота складається з трьох розділів, висновків, списку використаних джерел інформації, додатків.
У першому розділі роботи розкрито економічний зміст, характерні ознаки та подано кваліфікацію оплати праці, теоретико-нормативні та регламентацій ні основи обліку об’єкта дослідження, проаналізовано та узагальнено теоретичну інформацію, здійснено поглиблений аналіз чинної нормативної бази.
У другому розділі наведено коротку характеристику базового підприємства. Для кількісної оцінки результатів господарської діяльності установи подано основні економічні показники його діяльності за два останні роки, висвітлено питання організації бухгалтерського обліку в установі.
У третьому розділі роботи розкрито питання організації та методики бухгалтерського обліку оплати праці, зокрема документування, аналітичний та синтетичний облік та порядок відображення показників у звітності установи. Розглянуто питання використання комп’ютерних технологій для ведення обліку оплати праці на базовому підприємстві та можливості інформації системи для комп’ютеризації облікових даних.
У висновках узагальнено та систематизовано організацію обліку оплати праці та наведено способи і концептуальні підходи до удосконалення об’єкта дослідження. Відзначено рівень відповідності практичної організації обліку оплати праці на базовому підприємстві.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ОПЛАТИ ПРАЦІ ПІДПРИЄМСТВА
Економічна сутність оплати праці, її класифікація в бухгалтерському обліку
Політика в області оплати праці є складовою частиною управління підприємством, від неї значною мірою залежить ефективність його роботи, тому що заробітна плата є одним із найважливіших стимулів у раціональному використанні робочої сили. У літературі відсутнє загальноприйняте визначення заробітної плати.
Фінансово-економічний словник Загородній, Вознюк трактує визначення заробітної плати, як:
Заробітня плата - це оплата праці, як правило, в грошовому обчисленні, яку згідно з трудовою угодою власник підприємства, організації чи установи або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу. Розмір заробітньо плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці, фінансово-господарської діяльності підприємства [20, с. 662].
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі яку згідно з трудовим договором власник або уповноважений ним орган сплачує працівнику за виконану роботу або виконані послуги [3].
Заробітна плата працівника, незалежно від виду підприємства, залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці і кінцевих результатів господарської діяльності підприємства, регулюється податками і максимальним розміром не обмежується.
Як соціально-економічна категорія заробітна плата служить основним засобом задоволення особистих потреб працюючих, економічним важелем, що стимулює розвиток суспільного виробництва, ріст продуктивності праці, скорочення витрат на виробництво, засіб перерозподілу кадрів по галузях. Розрізняють номінальну і реальну заробітну плату. Номінальна заробітна плата - це нарахована та отримана працівником заробітна плата за його працю за визначений період. Реальна заробітна плата - це кількість товарів і послуг, які можна придбати за номінальну заробітну плату; реальна заробітна плата - це номінальної заробітної плати [17, с. 342].
Розрахунок реальна заробітна плата наведено у формулі (1.1):
(1.1)
де: Ірзп - індекс реальної заробітної плати;
Інзп - індекс номінальної заробітної плати;
Іц - індекс цін.
Фонд заробітна плата складається з основної (постійної) і додаткової (змінної) частин, а також заохочувальних виплат.
Основна заробітна плата, винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці. Вона встановлюється у виді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для працівників та посадових окладів для службовців, розмір залежить від результатів роботи самого працівника.
Додаткова заробітна плата, винагорода за працю понад установленої норми, за трудові досягнення і винахідництво, за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені діючим законодавством; премії, зв'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні витрати, винагороди за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені активи чинного законодавства або які здійснюються понад установлені зазначеними актами норми [13, с. 56-58].
Основні функції заробітної плати:
відтворювальна (забезпечує нормальне відтворення робочої сили відповідної кваліфікації);
стимулююча (націлює працівників до ефективної діяльності на робочих місцях);
регулююча (повинна бути диференційована за професіями і рівнем кваліфікації працівника, важливістю та складністю виконуваної роботи);
соціальна (повинна забезпечувати рівну оплату за однакову роботу, враховуючи принцип соціальної справедливості).
Найбільше поширення отримали дві форми оплати праці: відрядна і погодинна.
Відрядна оплата праці - це оплата праці за кількість зробленої продукції (робіт, послуг), вона заснована на оплаті праці в прямій залежності від його результатів [17, c. 522-523]
Різновиди відрядної оплати праці наведено у табл.1.1.
Таблиця 1.1
Різновиди відрядної оплати праці
Різновиди відрядної оплати праці
Характеристика відрядної оплати праці
1
2
1.Відряно - преміальна
Система оплати праці, коли робітник одержує не тільки відрядний заробіток, але і премію. Премія звичайно встановлюється за досягнення визначених показників: виконання плану виробництва продукції, завдань по якості продукції або економії у витраті матеріальних і інших видів ресурсів.
2.Непряма-відрядна
Застосовується для оплати праці допоміжних робітників, заробітна плата яких залежить від результатів праці основних робітників, що обслуговуються ними. Питома вага робітників, які отримують заробіток по цій системі, порівняно невелика. У машинобудуванні непряма відрядна оплата застосовується для наладчиків, у текстильній промисловості - для зарядчиць уточних барабанів, стрічкарок і інших робітників.
3.Відрядно-прогресивна
Оплата праці, як правило, вводиться тимчасово на найважливіших ділянках основного виробництва. При цій системі заробіток робітника визначається по виконанню норми виробітки, як і при прямій відрядній оплаті, тобто по встановлених розцінках. При перевиконанні установленої норми прогресивно збільшуються доплати до основної відрядної розцінки. Система оплати праці застосовується звичайно на вирішальних ділянках, що є "вузьким місцем", у випадку особливої необхідності матеріального стимулювання робітників у зростанні виробітку. Недолік системи в тому, що заробіток робітника зростає швидше, продуктивність.
4.Колективна відрядна (бригадна) оплата праці
Відрядна форма оплати праці по результатах роботи колективу (бригади). Спочатку розраховується заробіток усієї бригади як при прямій відрядній системі, використовуючи бригадну розцінку. Потім цей заробіток розподіляється між членами бригади методом коефіцієнто-годин або методом коефіцієнта виконання норм. Головна перевага даної системи в тому, що вона зацікавлює усіх робітників даної бригади в кінцевих результатах роботи, сприяє розвитку в них почуття відповідальності і взаємодопомоги.
Продовження табл.1.1
1
2
5.Акордна система оплати праці
Різновид відрядної, оплати праці, сутність якої полягає в тому, що розмір оплати праці встановлюється на весь обсяг виконання робіт із визначенням терміну його виконання.
На підприємстві найбільш доцільно застосовувати акордну оплату праці в наступних випадках:
підприємство не укладається в термін із виконанням якогось замовлення, і при його невиконанні воно буде зобов'язане заплатити значні суми штрафних санкцій у зв'язку з умовами договору;
при гострій виробничій необхідності виконання окремих робіт або впровадженні нового обладнання на підприємстві.
Погодинна оплата праці - це оплата праці за відпрацьований час, яка поділяється на:
1. Проста погодинна - розраховується як добуток годинної тарифної ставки робочого даного розряду на відпрацьований час у даному періоді.
2. Почасово-преміювальна - це така оплата праці, коли робітник одержує не тільки заробіток за кількість відпрацьованого часу, але і визначений відсоток премії до цього заробітку.
3.Система посадових окладів, виплачується працівникам, робота яких має стабільний характер [13, с. 57-58].
Отже, було розглянуто економічну суть та класифікацію заробітної плати. Заробітна плата - це винагорода за працю. У підрозділі наведено основні функції заробітної плати, які спрямовані до ефективної діяльності працівника на робочому місці. Також визначили що, заробітна плата буває номінальною і реальною. Номінальна заробітна плата - це нарахована та отримана працівником заробітна плата за його працю за визначений період. Реальна заробітна плата - це кількість товарів і послуг, які можна придбати за номінальну заробітню плату.
Найбільш поширені дві форми оплати праці: відрядна і погодинна. Відрядна оплата праці - це оплата праці за кількість зробленої продукції, вона заснована на оплаті праці в прямій залежності від його результатів. Погодинна оплата праці - це оплата праці за відпрацьований час.
1.2. Огляд законодавчих актів та нормативно-інструктивних документів з бухгалтерського обліку оплати праці
Основним законодавчим актом є Конституція України, на якій базується все законодавство, у тому числі і законодавство про працю.
У ст. 43-46 Конституції України сказано, що кожен має право на працю, на відпочинок, на соціальний захист, на безпечні і здорові умови праці і на заробітну плату, причому не нижче встановленого мінімуму. Кожен громадянин має право на своєчасне отримання винагороди за свою працю і це його право захищається законодавством. Держава при цьому повинна створювати умови, необхідні громадянинові для повної реалізації своїх прав.
Закон України про оплату праці, який введено в дію з 1 травня 1995 року. Цей Закон визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах на підставі трудового договору з підприємствами, установами всіх форм власності та господарювання, і спрямований на забезпечення відтворювальної та стимулюючої функції заробітної плати. закон даються визначення «заробітна плата», «основна заробітна плата», «додаткова заробітна плата» [3].
2. Постанова від 8 лютого 1995 року № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» зі змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 348 від 16.05.95р. [8].
3. Інструкція зі статистики чисельності працівників, зайнятих у народному господарстві України, затверджена наказом Міністру України № 171 від 07.07.95 за погодженням Мінекономіки України, Мінпраці України, Мінфіном України.
4. Постанова від 28 червня 1997 року № 651 «Про порядок визначення розміру допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та у зв’язку із вагітністю та пологами особам, які мають постійно обчислювальний доход, та особам, доход яких повністю може бути обчислений лише за результатами роботи за рік».
5. Закон України «Про відпустки», введено в дію Постановою Верховної Ради № 505/96-ВР від 15.11.96 р. з 1 січня 1997 року, статті 7, 8 і частину першу статті 10 - з 1 січня 1998 року [2].
Цей Закон встановлює державні гарантії права на відпустки, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи [2].
6. Закон України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування». Нова ставка діє з 26 липня 1997 року. Згідно закону «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» платниками збору є:
Суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форми власності, їх об’єднань, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
Фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, адвокати, приватні нотаріуси;
7. Порядок збору на обов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття. Затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики від 3 жовтня 1997 року №4.
Платниками збору на обов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття є суб’єкти, визначені в Законі України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування». Об’єкти оподаткування також залишаються незмінні:
8. Про внесення змін і доповнень до «Порядку ведення касових операцій у народному господарстві України», затвердженого Правлінням Національного Банку України від 02.02.95р. №21.
Записи в касову книгу проводяться касиром відразу після одержання або видачі грошей за кожним прибутковим касовим ордером і видатковим документом. Щодня з кінця робочого дня касир підбиває підсумки операцій за день, виводить залишок грошей у касі на наступне число і передає бухгалтерії як звіт касира другий відривний ордери (копію залишків у касовій книзі за день) з прибутковими касовими ордерами і видатковими документами під розписку в касовій книзі.
9. Постанова Кабінету Міністрів України № 571 від 27.04.98р. м. Київ «Про обчислення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності». Кабінет Міністрів України постановляє :
а) 100% середньої заробітної плати (доходу), розрахованої згідно з законодавством :
- робітникам, які мають загальний трудовий стаж 8 і більше років;
- робітникам, у яких тимчасова непрацездатність наступила внаслідок трудового увечія, або професійного захворювання;
- робітникам, які мають на утриманні трьох та більше дітей у віці до 16 років (учнів до 18 рокув);
- ветерани війни та особи, на яких розповсюджується дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
б) 80% середньої заробітної плати (доходу) розрахованого згідно законодавства робітникам, які мають загальний трудовий стаж від 5 до 8 років;
в) 60% середньої заробітної плати (доходу), розрахованого відповідно законодавства - робітникам, які мають загальний трудовий стаж до 5 років.
10. Закон України «Про колективні договори і угоди». Цим Законом передбачено складання угод трьох рівней: на державному - Державне, на галузевому - галузеві, на регіональному - регіональні угоди. На виробничому рівні (підприємства, що мають права юридичної особи та використовують найману працю) - укладаються колективні договори.
11. Постанова від 8 лютого 1995 р. № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» [8].
Отже, було розглянуто законодавчі акти та нормативно-інструктивні документи з бухгалтерського обліку оплати праці.
Основним законодавчим актом є Конституція України. У ст. 43-46 сказана, що кожен має право на працю, на відпочинок, на заробітну плату, не нижче встановленого мінімуму. Закон України визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах на підприємстві.
1.3. Узагальнення інформації про оплату праці у звітності підприємства
Виходячи з основних вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», метою ведення бухгалтерського обліку і складання звітності є формування повної, правдивої і неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності й руху грошових коштів організації.
Меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» т. ф. № 405 (бюджет), складається в установах, які оформлюють декілька розрахунково-платіжних відомостей.
Головна книга заповняється на основі меморіальних ордерів. Головна книга використовується для узагальнення облікових записів у журналах, взаємної перевірки облікових записів за рахунками бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності. До Головної книги заносяться із журналів підсумки оборотів із кредиту рахунків [22, с. 105-107].
Головна книга ведеться протягом календарного року. На кожний синтетичний рахунок у Головній книзі відводять окрему сторінку. Для перевірки правильності складання облікових регістрів застосовують оборотну відомість за рахунками бухгалтерського обліку, яка складається з даних оборотів на рахунках Головної книги після занесення до неї оборотів із усіх журналів. Обороти за дебетом і кредитом рахунків мають бути рівними.
Головну книгу використовують для групування інформації з журналів-ордерів, взаємнозіставлення записів та складання фінансової звітності. Головна книга складається з окремих листів, кількість яких не регламентується та не завіряється печаткою, її не регіструють в податкових органах. На кожний синтетичний рахунок в кінці відводять окрему сторінку.
Підприємство, що заповняє «Звіт з праці» форма N 1-ПВ (місячнв) за структурний підрозділ, вказує у відповідному рядку найменування цього структурного підрозділу, вказує у відповідному рядку найменування цього структурного підрозділу [5].
У рядку 1020 відображається сума фонду оплати праці усіх працівників, визначена згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати. Показник включає дані щодо фонду оплати праці штатних працівників (ряд 1070); тих, що працюють за сумісництвом. У цьому рядку також відображається суми виплати за підсумками роботи за рік, заохочення та інші виплати, нарахованим штатним працівникам, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітністю або за доглядом за дитиною. У рядку 1070 відображається сума фонду оплати праці, нарахованого штатним працівникам, які враховані ц рядку 1040. Дані рядка 1070 повинні узгоджуватися з показником фонду оплати праці усіх працівників (рядок 1020) та можуть бути меншими на суму нарахувань особам, які не враховуються в середньообліковій кількості штатних працівників.
У рядку 1090 відображається кількість працівників, які у звітному місяці з економічних причин працюють в режимі неповного робочого дня.
Виплати заробітної плати на підприємстві встановлено у тому самому місяці, за який вона нарахована, у випадку її невиплати до кінця звітного місяця ця сума у розділі II форми N 1-ПВ (місячна) не відображається. [14, с. 97-99]. Копії зведеної річної бюджетної звітності, попередньо перевіреної та завізованої в органах Казначейства, подаються до відповідних фінансових органів.
Склад бюджетної звітності одержувачів бюджетних коштів:
«Звіт про надходження та використання коштів загального фонду» (форма № 2д, № 2м);
«Звіт про заборгованість за бюджетними коштами» (форма № 7д, № 7м);
Баланс.
«Звіт про надходження та використання коштів загального фонду» (форма № 2д, № 2м) складається розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів про отримані і використані бюджетні асигнування загального фонду державного або місцевих бюджетів згідно з кошторисом (планом використання бюджетних коштів) та планом асигнувань.
У Звіті про надходженн та використання коштів загального фонду (форма № 2д, 2м) заробітна плата відображається у рядках за кодом:
- 040 - оплата праці працівників бюджетної установи;
- 050 - заробітна плата;
- 070 - нарахування на заробітну плату. Нарахування проводиться по місячній плану асигнувань [22, c. 105-106].
«Звіт про заборгованість за бюджетними коштами» (форма № 7д, № 7м) складається розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів на підставі даних бухгалтерського обліку про фактичну дебіторську та кредиторську заборгованість, яка виникла при виконанні кошторису за поточний та минулі звітні роки. Звіт складається в розрізі кодів програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету або тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів і кодів економічної класифікації видатків бюджету та містить інформацію про заборгованість розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за видатками та розпорядників за нарахованими доходами [22, c. 106-105].
Для керівництва бюджетною установою або організацією потрібно мати достовірну та вичерпну інформацію про загальний обсяг і використання коштів, джерела їх утворення, стан та розміщення цих коштів. Такі дані отримують за допомогою одного з елементів методу бухгалтерського обліку бухгалтерського балансу
Баланс відображає фінансове становище підприємства на певну дату, тому його іноді називають звітом про фінансове становище підприємства.
Бухгалтерський баланс - це звіт про фінансовий стан установи, що відображає її активи, пасиви та капітал в синтезованому вигляді на певну дату.
У бухгалтерському балансі відображаються всі кошти бюджетної установи на визначену дату [7]. У балансі (форма № 1) заробітня плата відображається у пасиві в другому розділі. Відображення заробітної плати у Балансі наведено у табл. 1.2.
Таблиця 1.2
Відображення заробітної плати у Балансі
Розділи балансу
Зміст розділу балансу
423 Розрахунки із податків та платежів
Відображається кредиторська заборгованість розпорядників бюджетних коштів за податками та платежами до бюджетів та іншими розрахунками, які відносяться до виконання кошторису;
424 «Розрахунки із страхування».
Наводиться кредиторська заборгованість перед Фондами та іншими організаціями зі страхування, яка відноситься до виконання кошторису;
425 «Розрахунки із заробітної плати та інших виплат».
Відображаються суми кредиторської заборгованості перед працівниками, які перебувають або не перебувають у штаті розпорядників бюджетних коштів, з усіх видів оплати праці, включаючи утримання за товари, продані в кредит торговельними організаціями, заробітної плати з безготівкового перерахування на особистий вклад працівника в установу банку, членських профспілкових внесків, за виконавчими листами та іншими документами; з допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яка відшкодовується за рахунок бюджетних асигнувань, передбачених на оплату праці працівників розпорядників бюджетних коштів;
426 «Розрахунки зі стипендіатами».
Відображаються суми кредиторської заборгованості перед студентами й аспірантами вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ та учнями технікумів, училищ, шкіл, слухачами курсів зі стипендій;
427 «Розрахунки з підзвітними особами».
Відображається кредиторська заборгованість за розрахунками з підзвітними особами;
428 «Розрахунки за депозитними сумами».
Наводяться суми кредиторської заборгованості розпорядників бюджетних коштів за операціями з грошовими документами, матеріальними цінностями та іншими депозитними операціями.
429 «Розрахунки за іншими операціями».
Відображаються суми кредиторської заборгованості за всіма іншими операціями розпорядників бюджетних коштів, у тому числі з виплати допомоги і компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також з допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, що здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності; з депонованої заробітної плати; за сумою збитків, яка підлягає перерахуванню до державного бюджету. Відображаються також грошові кошти, отримані в тимчасове розпорядження, які на кінець бюджетного періоду надійшли на ім'я розпорядників бюджетних коштів (правоохоронних, митних органів, органів державної податкової служби тощо) і з настанням відповідних умов підлягають поверненню або перерахуванню за призначенням.
Отже, було розглянуто питання узагальнення інформації про оплату праці у звітності підприємства. Метою ведення бухгалтерського обліку складання звітності є формування правдивої і неупередженої інформації про фінансовий стан організації. В організації що місяця складається зведена відомість нарахувань, у ній відображають кількість відпрацюваних людино-годин, суми нарахованої оплати праці. На основі меморіальних ордеріс заповнюється Головна книга, вона використовується для узагальнення облікових записів у журналах.
В першому розділі висвітлено суть теоретичних аспектів обліку заробітної плати. Заробітна плата - це грошовий дохід працівників, або витрати підприємств, установ, організацій, що залежить від кількості витраченої праці під час створення матеріального блага або конкретного товару, і визначили що, оплата праці використовується як найважливіший засіб стимулювання зростання праці, підвищення якості продукції, підвищення ефективності виробництва і зміцнення дисципліни, оптимальне поєднання інтересів трудових колективів з загальнонародними; усунення будь-якої «зрівнялівки» і верхньої межі в оплаті праці, що дає можливість послідовніше здійснювати принцип соціальної справедливості; посилення зацікавленості працівників у використанні робіт меншим числом працюючих; створення переваг в оплаті тим категоріям працівників, від яких залежить прискорення темпів наукового-технічного прогресу; чіткість і доступність механізму нарахування заробітної плати, що сприяє розумінню широкими верстами працівників у зв'язку оплати праці з результатами виробництва.
Згідно опрацьованого матеріалі, заробітної плати визначається трьома елементами: тарифною системою, нормуванням праці і формами та системами оплати праці. Тарифна система, яка є основою організації оплати праці, включає в себе тарифну сітку, тарифну ставку і тарифно-кваліфікаційні довідники. Нормування праці включає два показники: норму виробітку і норму часу.
Існують дві форми оплати праці - погодинна і відрядна. Застосовують дві системи погодинної форми оплати праці - проста погодинна і погодинно-преміальна, при якій робітники крім основного заробітку отримують ще й премії. Техніка підрахунку заробітної плати складається з трьох етапів: нарахування, утримання із заробітної плати та визначення зарплати до видачі на руки.
У другому питанні висвітлюється питання законодавчі акти та нормативно-інструктивні документи з бухгалтерського обліку оплпти праці. Визначили, що основним законодавчим актом є Конституція України. У ній сказано,що кожен має право на відпустку, за заробітню плату не нижче встановленого мінімуму.
Цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
У третьому питанні розглядається питання узагальнення інформації про оплату праці у звітності підприємства. Згідно опрацьованого матералу визначено, що метою ведення бухгалтерського обліку складання звітності є формування повної і неупередженої інформації про фінансовий стан організації. Бюджетна звітність подається до Казначейства. Головні розпорядники та розпорядники нижчого рівня, до зведеної квартальної та річної бюджетної звітності подають окремі звіти форми № 2д, 2м, №4д, 4м, № 7д, 7м.
РОЗДІЛ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЛЬВІВСЬКОЇ НВК ІМ. В. СИМОНЕНКА
2.1. Характеристика та економічна оцінка діяльності Львівського НВК ім. В. Симоненка
Львівська гімназія ім. В. Симоненка - загальноосвітній навчальний заклад 2-3 ступенів з поглибленим вивченням предметів перейменована у Львівський навчально-виховний комплекс імені В. Симоненка з поглибленим вивченням німецької мови «Спеціалізована школа 1 ступеня - гімназія».
Повна назва «Львівський Навчально-Виховний Комплекс імені В. Симоненка з поглибленим вивченням німецької мови» Спеціалізована школа 1 ступеня - гімназія». Скорочена назва : «Львівський НВК ім. В.Симоненка. Юридична адреса: м. Львів 79071, Франківський р-н, вул. В. Симоненка 6. Об'єктом дослідження є львівський НВК ім. В. Симоненка, яке було засноване у 2003 році.
Основною метою діяльності Львівського НВК ім. В. Симоненка є
здійснення безперервного педагогічного процесу шляхом забезпечення наступності в змісті і організації навчання та виховання, створення умов для інтелектуального, фізичного і психічного розвитку учнів.;
забезпечення реалізації прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти з урахуванням бажань, здібностей та нахилу учнів.
Головним завданням Львівського НВК ім. В. Симоненка є:
забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту;
виховання громадян України;
виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій та звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;
формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянську позицією, почуттям національної самосвідомості, особистості, підготовленої до професійного самовизначення;
виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов’язків людини і громадянина;
розвиток особистості учня, його здібностей і обдарування, наукового світогляду;
реалізація права учнів на вільне формування політичних і світоглядних переконань;
виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціально цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів;
створення для оволодіння системою наукових знань про природу, людину і суспільство.
Львівський НВК ім. В. Симоненка у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України «про освіту», «про загальну середню освіту», положенням про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженими постановою кабінету міністрів України від 14 червня 2000 року № 964, інструкцією про організацію та діяльність гімназії, яка затверджена наказом міністерства освіти України № 217 від 20.07.95 р. іншими нормативним-правовими актами, власним статутом (див. Додаток А).
У Львівському НВК ім. В. Симоненка створюються та функціонують:
Методична рада;
Творчі групи опрацювання окремих питань;
Психологічна служба.
Комбінований тип організаційної побудови апарату бухгалтерії полягає в поєднанні багатоступінчастих та прямих зв’язків у структурі апарату. Характерним для цього варіанта є значний обсяг роботи бухгалтерської служби з розширенням сфери її повноважень і функцій. Комбінований тип застосовується в міністерствах, відомствах, інших органах центральної виконавчої влади. За таких умов об’єктивно логічною є передача частини прав головного бухгалтера заступникам чи керівникам секторів наведено у рис. 2.1.
Головний бухгалтер
Розрахунковий сектор
Матеріальний сектор
Група обліку грошових коштів
Група обліку розрахунків з оплати праці
Група обліку розрахунків з дебіторською та кредиторською заборгованістю
Група обліку матеріалів
Група обліку необоротніх капіталів та капітоловкладень
Група обліку малоцінних та швидкозношувальних предменів
Група обліку запасів
Рис. 2.1. Схема організаційної структури бухгалтерії Львівського НАК ім. В.Симоненка
Економічний аніліз основних економічних показників зорієнтований на оцінювання фінансового стану, фінансових результатів та ефективності діяльності підприємства. Він дає змогу виявити напрямки й обмеження фінансового розвитку та реструктуризації фінансової політики. Аналіз фінансового стану базується на даних фінансової звітності та бухгалтерського обліку, на розрахунку й зіставленні значної кількості показників і коефіцієнтів. Фінансово-економічний аналіз дає змогу реалізувати такі завдання: оцінити результати й ефективність діяльності підприємства, його поточний фінансовий стан, скласти прогноз розвитку фінансово-економічних показників на найближчу перспективу; оцінити динаміку фінансових показників за певний період часу і фактори, що викликали відповідні зміни; оцінити наявні фінансові обмеження на шляху реалізації організаційних перетворень; виявити й оцінити можливі джерела фінансування заходів щодо реструктуризації і можливий ефект від їх реалізації [15, c. 205-207]. Перелік основних економічних показників НВК ім. В. Симоненка наведено у табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Динаміка основних економічних показників Львівського НВК. ім. В.Симоненка за 2010-2011рр.
Показники
період
відхилення
Попередній
Звітний
Абсолютне
Відносне,%
1
2
3
4
5
Дохід(виручка)від реалізації пробукції (поварів,робіт,послу)
5307,6
4450,9
856,7
-16,14
Чистий дохід
5307,6
4450,9
-856,7
-16,14
Витрати операційної діяльності
5307,6
4450,9
-856,7
-16,14
Витрати на одну гривню реалізованої продукції коп./грн.
-
-
-
-
Середньооблікова кількість працюючих осіб, з них:
140
142
+2
+1,4
робітників
29
26
-3
-10,34
Середньорічний виробіток продукції на одного працівника, тис.грн
-
-
-
-
Середньорічний виробіток продукції одним робітником, тис.грн
-
-
-
-
Фонд оплати праці
3244,5
3490,1
+245,6
+7,6
Середньорічна оплатта праці одного працівника, грн
23,2
24,6
+1,4
+6,03
Середньорічна вартість основних засобів, тис.грн
5616,9
5632,2
+15,3
+0,27
Фондовіддача основного засобу
944,9
790,3
-154,6
-16,4
Матеріальні витрати
326,7
299,1
-27,6
-8,45
Матеріаловіддача
16246,0
14881,0
-1365,0
-8,40
Середньорічна вартість активів.
1007,5
964,6
-42,9
-4,3
Середні залишки оборотних
1790,7
1689,7
-107,0
-5,98
Продовження таб.2.1
1
2
3
4
5
Середньорічна вартість власного капіталу
1997,3
1906,0
-91,3
4,6
Коефіціїнт оборотності оборотних засобів
2657,4
2335,2
-322,2
-12,12
Коефіціїнт автономії
-
-
-
-
Чистий прибуток
-
-
-
Чиста ректабельність продажу продкції, %
-
-
-
-
Чиста рентабельність активів, %
-
-
-
-
Аналіз динаміки основних економічних показників НВК ім. В. Симоненка засвідчує, що у звітному році практично всі показники мають тенденцію до зниження. Витрати операційної діяльності у звітному році порівняно з планом зменшився на 856,7 тис. грн, або 16,14%. Середньооблікова чисельність працюючих у звітному році порівняно з планом зросла на 2осіб , або 1,4%. Фонд оплати праці у звітному році порівняно з плановим зріс на 245,6 грн. або 7,6%. Не значне підвищення спостерігається в середньорічній оплаті праці одного працівника, в 1,4 тис. грн, або 6,03%. Матеріальні витрати зменшилися на 1365,0 грн. або 8,04%.
У кошторисі Львівського НВК ім. В. Симоненка передбачаються загальнообов’язкові видатки на заробітну плату працівників бюджетної установи, нарахування на заробітну плату, на продукти харчування, на медикаменти та перев’язувальні матеріали, оплату комунальних послух та електроенергії [15, c. 90-91]. Структура видатків Львівського НВК ім. В. Симоненка наведено у рис. 2.2.
Видатки на заробітню плату є особливо важливим в умовах дотримання установою завдань щодо заощадливого використання бюджетних коштів, необхідності дотримання нормативів і положень, передбачених законодавством з оплати праці. Видатки на оплату праці у Львівському НВК ім. В. Симоненка складають 59%, а нарахування на заробітну плату складають 22%.
/
Рис.2.2. Розподіл видатків Львівського НВК ім. В. Симоненка
Продукти харчування є складовою процесу надання послух, тому головним завданням є обґрунтування найбільш доцільного використання видатків з метою забезпечення підвищення якості послуг [15, c.90-91]. Видатки на продукти харчування у Львівському НВК ім. В. Симоненка становлять 22%.
Отже, було розглянути питання характеристики Львівського НВК ім. В. Симоненка, зокрема основні види його діяльності, форма власності. Для кількісної оцінки результатів господарської діяльності Львівського НВК ім. В. Симоненка в аналітичній таблиці наведено динаміку основні економічні показники його діяльності за два останні роки.
2.2. Аналіз заробітної плати у Львівському НВК ім. В. Симоненка
Фонд оплати праці є в кожній бюджетній установі, його