Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Самбірський технікум економіки та інформатики
Курсова робота
на тему:
“Статистичне вивчення діяльності підприємств сфери послуг. Дослідження автомобільного транспорту України”
ЗМІСТ:
Вступ……………………………………………………………….…3
Розділ І. Теоретичні засади для вивчення сфери послуг у статистиці…………………………………….…….………………...5
Сфера послуг, як предмет статистичного дослідження………5
Статитстичне вивчення транспорту, як галузі сфери послуг...6
Організація статистичного дослідження у статистиці послуг…………………..………………………...………………9
Джерела даних про роботу автотранспортних підприємств..12
Система показників із статистики послуг для дослідження автомобільного транспорту…………………………………...14
Розділ ІІ. Статистичне вивчення тенденцій розвитку діяльності підприємств сфери послуг України…….........................................19
2.1. Структурний аналіз та тенденції розвитку діяльності підприємств сфери послуг в Україні……………………………...19
2.2. Перспективи розвитку діяльності підприємств сфери послуг в Україні………………………………………………………………28
2.3. Виявлення основних тенденцій розвитку автомобільного транспорту України………………………………………………..30
2.4. Статистичний аналіз основних чинників, що впливають на розвиток автотранспорту…………………………………………..41
Висновки……………………………………………………………46
Список використаної літератури………………………………….47
Додатки
ВСТУП
Послугами вважається діяльність суб’єктів, яка не набуває матеріально-речової форми і задовольняє певні потреби замовників – особисті, колективні, громадські. Вони є результатом різнорідної діяльності, що здійснюється виробником на замовлення будь-яких споживачів (окремих громадян, підприємств, організацій, підприємців), і, як правило, ведуть до зміни стан одиниць, які споживають ці послуги. Специфіка послуг як продукції полягає в тому, що послуги не накопичуються (за винятком окремих видів), не транспортуються, не існують окремо від виробників, тобто вони споживаються, в основному , в момент їх, надання.
Предмет статистики ринку послуг – кількісний бік масових ринкових явищ і процесів, закономірності формування та розвитку їх.
Конкретні завдання статистики ринку послуг можуть бути сформульовані наступним чином:
збір і опрацювання статистичної інформації;
оцінка й аналіз кон'юнктури ринку послуг;
характеристика обсягу, рівня й структури основних показників сфери послу.
Транспорт – одна з найважливіших інфраструктурних галузей матеріального виробництва, яка забезпечує виробничі й невиробничі потреби народного господарства і населення в усіх видах перевезень. Велике значення має транспорт для зв’язку між галузями народного господарства, між містом і селом, між окремими районами країни. Транспорт сприяє суспільному територіальному поділі праці, є активним фактором формування економічної спеціалізації господарства окремих районів, неможливої без обміну продукцією.
Предметом статистичного вивчення автомобільного транспорту є масові явища і процеси, які відбуваються в єдиній транспортній системі, їх кількісна характеристика в нерозривному зв'язку із їх якісним змістом.
Автомобільний транспорт є набільш масовий вид для перевезення пасажирів на короткі та середні відстані.
До завдань статистики автомобільного транспорту входить: розробка системи показників, які характеризують рівень використання транспорту трудових і матеріальних ресурсів, які дозволяють проаналізувати резерв підвищення ефективності роботи підприємств.
Отже, метою моєї курсової роботи є дослідити сферу послуг, провести її аналіз по Україні на основі даних із статистичного щорічника за 2009 рік, також показати аспекти розвитку сфери послуг та автотранспорту України у 2009 році, зробити прогнозовані розрахунки реалізації послуг та за допомогою кореляційно – регресійного аналізу розрахувати вплив чинників на розвиток автомобільного транспорту України.
РОЗДІЛ І
Теоретичні засади по вивченню сфери послуг у статистиці
1.1. Сфера послуг, як предмет статистичного дослідження
В даний час роль ринку послуг, як одного з найважливіших секторів економіки, дуже велика і актуальна. Послуги як вид економічної діяльності існують давно. Поняття «послуги» включає декілька десятків видів діяльності, продукція яких може бути визначена як послуга.
В Україні тривалий час не було забезпечено комплексного підходу до статистичного вивчення сфери послуг. По-перше, окремі види діяльності, що відносяться до послуг відповідно до Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД), не розглядаються як послуги. По-друге, враховуються так звані платні послуги для населення; хоча сфера послуг охоплює не лише населення, платними є всі види послуг (доцільно розрізняти ринкові та неринкові послуги). По-третє, діюча система показників, класифікацій у сфері послуг не відповідає вимогам національних рахунків та міжнародним стандартам. Статистичні оцінки ринку послуг вітчизняною наукою та західними економістами відрізняються внаслідок того, що останні до цієї сфери відносять усю торгівлю (вітчизняна наука лише роздрібну), транспорт (в Україні лише пасажирський), зв'язок (в Україні лише з обслуговування населення), що позначається на обсягових показниках.
На сучасному етапі ведуться розробки для удосконалення єдиної методологічної основи в галузі статистики послуг на базі КВЕД, національних стандартів бухгалтерського обліку, Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
У кожному суспільстві послуги спрямовані на повніше задоволення об'єктивних людських потреб, зумовлених способом їх, життя. Існуючі відмінності у розвитку сфери послуг не виключають їх порівняння та виявлення прогресивних тенденцій. Беручи до уваги досвід становлення економічно високорозвинених країн та, враховуючи відмінності вітчизняної економіки, можна оптимально проектувати майбутній розвиток у процесі економічних реформ. Недооцінка реального значення послуг для розвитку національної економіки може стати причиною прийняття рішень, які ігноруватимуть внесок цієї сфери у забезпечення економічного зростання в середньостроковій та довгостроковій перспективі.
Обсяг вироблених послуг - вартісна оцінка фактично вироблених підприємством послуг. Включає послуги вироблені та передані (або передані для передачі) споживачам - іншим підприємствам, структурним одиницям даного підприємства, населенню, а також послуги вироблені та призначені для внутрішнього споживання підприємством. Цей показник державна статистика відслідковує у цінах виробництва, тобто без урахування ПДВ.
Обсяг реалізованих послуг (включаючи ПДВ) - це доход підприємства від реалізації послуг, що зазначено в оформлених як підстава для розрахунків з споживачами.
1.2. Статистичне вивчення транспорту, як галузі сфери послуг
Транспорт - це галузь економічної інфраструктури, включений державою до пріоритетних. Транспорт є однією з найважливіших галузей економіки і покликаний задовольняти потреби населення та виробників у перевезеннях. Держава забезпечує розвиток і вдосконалення транспорту відповідно до національної програми з урахуванням його пріоритету та на основі досягнень науково-технічного прогресу. Транспортна галузь покликана задовольняти потреби економіки країни та населення у гарантованих, ефективних, безпечних і якісних перевезеннях, забезпечуючи при цьому ресурсозберігаючі, природоохоронні, мобілізаційні вимоги до галузі, а також загальнодоступність соціальних видів перевезень.
В Україні розвитку ринку транспортних послуг сприяє функціонування транспортного комплексу, що складається з залізничного, автомобільного, морського, річкового, авіаційного та трубопровідного транспорту.
Автомобільний транспорт відрізняється від інших видів транспорту своєю значною мобільністю і здатністю проникати в віддалені райони, забезпечувати раціональне і швидке перевезення вантажів різного призначення.
По функціях автомобільний транспорт поділяється на відомчий та загального використання .
Загального використання здійснює вантажні і пасажирські перевезення для всіх державних і громадських організацій, підприємств, а також для населення.
Відомчий - який знаходиться у підпорядкуванні галузевих і інших міністерств і обслуговує головним чином підприємства і організації даного міністерства або відомства.
Аналіз стану і розвитку автомобільного транспорту займає значне місце в роботі органів статистики. Предметом статистичного вивчення автомобільного транспорту є масові явища і процеси, які відбуваються в єдиній транспортній системі, їх кількісна характеристика в нерозривному зв’язку із їх якісним змістом. Статистика має в наявності не тільки дані про кількість і масу перевезених вантажів і пасажирів по районах, областях, республіках, чисельність і склад парку автомобільних підприємств і господарств, ступінь виконання ними планових завдань по різноманітних кількісних показниках. На основі широкого застосування економіко-математичних методів статистика характеризує різні якісні показники, які відображають і інтенсивність розвитку автотранспортної системи або підприємств (наприклад показники використання автотранспорту по часу і потужності, часу обороту автотранспортних засобів, продуктивності праці і використання робочого часу складу водіїв, собівартості і рентабельності автоперевезень).
Дані цього розділу статистики широко використовуються органами управління транспортної галузі. Відповідна статистична інформація є основою для планування роботи інших складових господарського комплексу країни.
До завдань статистики автомобільного транспорту входить розробка системи показників, які характеризують рівень використання транспорту, трудових і матеріальних ресурсів, які дозволяють проаналізувати резерви підвищення ефективності роботи авто підприємств.
Весь автомобільний транспорт по своїх функціях і призначеннях поділяють на дві групи: загального використання і відомчий.
Автомобільний транспорт загального використання здійснює вантажні і пасажирські перевезення для всіх державних, громадських і кооперативних підприємств. Незалежно від їх відомчого призначення, а також для населення.
Відомчий автомобільний транспорт – транспорт, який знаходиться у веденні галузевих і інших міністерств, відомств і обслуговує головним чином підприємства і організації даного міністерства або відомства.
Основною частиною відомчого транспорту є дрібні автогосподарства підсобного призначення, які знаходяться на балансі відповідних підприємств та організацій.
1.3. Організація статистичного дослідження у статистиці послуг
В умовах ринкової економіки гостро постає проблема отримання повної та об’єктивної інформації про ситуацію на ринку послуг. Ця проблема виникає як на макрорівні, так і на рівні підприємств, які не можуть успішно функціонувати без власної системи обліку й звітності відповідно до потреб маркетингу.
Інформаційну базу державної статистики ринку послуг утворюють:
обов’язкова звітність, що подають всі ліцензовані підприємства й об’єднання, котрі здійснюють надання послуг за головними показниками;
звітність за ширшим колом показників, що подаються підприємствами, котрі потрапили у вибіркову сукупність;
одноразові обстеження (торгові переписи, суцільні, вибіркові обстеження) за колом показників, що не потребують регулярного вивчення, а також необхідних для проведення деяких державних акцій або для контрольних цілей;
дані статистики сімейних бюджетів й інших обстежень населення, дані різноманітних експертних оцінок.
Основним джерелом надання статистичних даних по сфері послуг, які надаються у органи Державної статистики є статистична звітність. Є два звіти, що заповнюються на підприємствах і надаються у органи Державної статистики:
1. Форма №1–послуги місячна-термінова “Звіт про обсяги реалізованих послуг” (додаток 1).
2. Форма №1–послуги річна-поштова “Звіт про обсяги реалізованих послуг” (додаток 2).
У звіті з а формою №1–послуги, місячна “Звіт про обсяги реалізованих послуг” відображаються результати діяльності підприємств із випуску всіх видів послуг (основний та другорядні види діяльності). Якщо серед другорядних видів діяльності підприємства мають місце види, результати яких є випуск товарів (промисловість, сільське господарство, будівництво, виробництво електроенергії, газу , води, теплопостачання), то дані за ними у звіті не відображаються.
Метою складання звіту за формою № 1–послуги, місячна “Звіт про обсяги реалізованих послуг” є одержання всебічної та вичерпної статистичної інформації про стан ринку послуг та організації кон'юнктурних (місячна періодичність) та річних спостережень у галузі статистики послуг.
Звіт за формулою №1-послуги, місячна “Звіт про обсяги реалізованих послуг”:
складається за результатами фактичної діяльності підприємства, на дискретній основі, тобто за кожний звітний місяць поточного року окремо. При складанні звіту за звітний місяць у разі виявлення помилок попереднього звіту вносяться уточнення тільки за попередній місяць, однак такі виправлення не вносяться наростаючим підсумком за два, три та більше місяців. У разі виявлення помилок за декілька місяців, корегування вносяться лише до річного звіту за формою 1-послуги річна “Звіт про обсяги реалізованих послуг”;
заповнюється на підставі первинних документів, що оформляються на підприємстві, відповідно до яких здійснюється виконання та облік послуг (квитанції, чеки, квитки на проїзд у громадському транспорті, наряди – замовлення, замовлення – зобов’язання тощо), якщо підприємство займається виключно випуском послуг (основний та другорядні види діяльності), основою для складання звіту може бути бухгалтерська звітність.
У звіті за формою №1-послуги, річна “Звіт про обсяги реалізованих послуг” відображається результати діяльності підприємств із випуску всіх видів послуг (основний та другорядні види діяльності). Якщо серед другорядних видів діяльності підприємства мають місце види, результати яких є випуск товарів (промисловість, сільське господарство, будівництво, виробництво електроенергії, газу , води, теплопостачання), то дані за ними у звіті не відображаються.
Метою складання звіту за формою № 1–послуги, річна “Звіт про обсяги реалізованих послуг” є одержання всебічної та вичерпної статистичної інформації про стан ринку послуг.
Звіт за формою № 1-послуги, річна “Звіт про обсяги реалізованих послуг”:
складається в цілому за рік, за результатами фактичної діяльності підприємства у звітному році. При складанні річного звіту вносяться уточнення даних щодо обсягів реалізації послуг за всі місяці звітного року, що не були враховані у місячних звітах підприємства;
заповнюється на підставі первинних документів, що оформляються на підприємстві, відповідно до яких здійснюється виконання та облік послуг (квитанції, чеки, квитки на проїзд у громадському транспорті, наряди – замовлення, замовлення – зобов’язання тощо), якщо підприємство займається виключно випуском послуг (основний та другорядні види діяльності), основою для складання звіту може бути бухгалтерська звітність.
Джерела даних про роботу автотранспортних підприємств
Основною формою державної статистичної звітності із статистики автотранспорту є ф.2-т/г (річна) «Звіт про роботу автотранспорту» та № 51-авто (місячна) «Звіт про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом».
Форму 2-т/г складають юридичні особи та їх відокремлені підрозділи всіх форм власності, незалежно від організаційно-правової форми господарювання, які експлуатували автомобільний транспорт (власний або орендований) у звітному році.
Форма №51-авто складається юридичними особами та їх відокремленими підрозділами всіх форм власності основним або одним із видів економічної діяльності у яких є вантажні й пасажирські перевезення.
Підставою для складання звітів є документи первинного обліку:
дорожній лист вантажного автомобіля (типова форма № 1 міжнародна);
дорожній лист вантажного автомобіля (типова форма №2) що діє в областях України;
товарно-транспортна накладна (типова форма №1-ТА);
талон замовника при роботі автомобіля за погодинною формою оплати транспортних послуг (типова форма №1-ТЗ).
Затверджені спільним наказом Міністерства Транспорту України та Міністерства статистики України від 29.12.95р. №488/346;
- дорожній лист службового легкового автомобіля (типова форма №3); затверджений наказом Державного Комітету Статистики України від 17.02.98 №74.
Зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.03.98р. за №149/2585;
- товарно-транспортна накладна на переміщення спирту етилового форма №1-ТН (спирт), високооктанових кліневмісних домішок ф.№1-ТН (вкл.) алкогольних напоїв форма №1-ТН (алкогольні напої).
Затверджено наказом Мінтрансу України від 17.08.2004р. №736 «Про затвердження форми товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового високооктановно кленевмісних домішок та алкогольних напоїв (зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 20.08.2004р. №1032-963).
Звіт за ф. 2-т/г «Звіт про роботу автотранспорту» складається за звітний рік.
До звіту включають дані про роботу:
вантажних автомобілів, пов’язаних з виконанням вантажних перевезень у тому числі міжнародних на власному та орендованому (без водіїв) транспортному засобі, та комерційній основі (тобто за плату) і для власних потреб; враховуються також обсяг перевезень; виконані пікапами та фургонами на масі легкових автомобілів та на автопричепах;
пасажирських автобусів на маршрутах за разовими замовленнями інших юридичних осіб та в порядку індивідуального обслуговування фізичних осіб включаючи екскурсії та туристичні перевезення пасажирів на комерційній основі (тобто за плату) і для власних потреб.
легкових автомобілів, службових і таксо маршрутів;
спеціальних автомобілів. До спеціальних належать автомобілі які за своєю конструкцією та обладнанням призначеним для виконання спеціальних робочих функцій, які випущені заводом-виготовлювачем або переобладнанні з вантажних, пасажирських в спеціальні. Спеціальні автомобілі мають в технічному паспорті позначку ДАІ – «спеціальний». До спеціальних легкових належать автомобілі, що сконструйовані на плані легкових. До спеціальних не легкових належать автомобілі, що сконструйовані на плані вантажних автомобілів або автобусів.
Звіт за формою №51-авто «Звіт про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом» складається за місяць на початку року (оперативні дані).
До звіту включаються дані про роботу:
вантажних автомобілів, пов’язану з виконанням вантажних перевезень на власному та орендованому (без водіїв) транспорті, у тому числі міжнародних, за договорами та разовими замовленнями. З інших підприємств (організацій) на комерційній основі (тобто за плату);
пасажирських перевезень автобусами на маршрутах, разовими замовленнями інших юридичних осіб та в порядку індивідуального обслуговування фізичних осіб, включаючи екскурсії та перевезення пасажирів на комерційній основі (тобто за плату).
До звіту за ф.№2-т/г та ф.51-авто включаються дані про перевезення пасажирів за всіма видами сполучення (внутрішньо міському, позаміському, міжміському, міжнародному).
До звіту вимагаються дані про роботу власного рухомого складу, який переданий в оренду без водія іншим підприємцям, установам, організаціям та фізичним особам.
1.5. Система показників із статистики послуг для дослідження автомобільного транспорту
У розв’язуванні задач статистики ринку послуг важливу роль відіграє система показників.
Сформулюємо основні принципи її складу:
система показників (на відмінну від довільного набору, перерахунку показників) припускає, що всі показники взаємопов’язані й орієнтовані на досягання мети дослідження;
система показників будується на єдиних методологічних принципах, що являється необхідною вказівкою їх співпадіння;
система показників має бути компактною, що не виключає доповнення спільних показників показниками підсистеми.
Для характеристики ринку послуг цілеспрямовано використовують систему показників:
Обсяг виробництва послуг (в основних цінах – без ПДВ та акцизу).
Реалізовано послуг (у ринкових цінах, включаючи ПДВ та акциз),
3. Податок на додану вартість.
4. Матеріальні витрати.
5. Фонд оплати праці.
6. Інші операційні витрати.
7. Доходи від здавання в найми (в оренду) власних приміщень.
8. Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу, осіб.
9. Середня чисельність позаштатних працівників (ті, хто працює за договорами, та зовнішні сумісники), осіб.
10. Чисельність неоплачуваних працівників (власники, засновники підприємств та члени їх сімей – для підприємств приватної форми власності), осіб.
Вихідним направленням аналізу ринку послуг населення є характеристика його соціально-економічного потенціалу.
Соціально-економічний потенціал ринку послуг – сукупність трудових, матеріально технічних, фінансових і інших ресурсів сфери обігу забезпечує досягання найвищих результатів і ефективності функціонування ринку. Тому актуальним завданням статистики сфери послуг є розробка системи показників характеристики потенціальних можливостей розвитку ринку послуг.
До важливих показників ринку послуг відносяться: пропозиція послуг, попит на послуги, ступінь їх збалансованості.
Об’єм реалізації послуг одночасно відображає об’єм задоволення потреб (в цьому випадку цей показник є соціальним) і об’єм виручки, оптимальної від реалізації платних послуг (у цьому випадку цей показник характеризує економічний результат функціонування ринку).
Об’єм реалізації послуг населенню – важливий комплексний соціально-економічний показник задоволення потреб в послугах різного призначення, а в подальшому показник рівня життя населення й одночасно результатів функціонування ринка послуг і розвитку показника ефективності функціонування ринку.
Показник рівня реалізації послуг на душу населення – важливий індикатор розвитку регіонального ринку і регіонального співставлення.
Ця система показників повинна відображати розвиток підгалузей ринку послуг, забезпечуючи його нормальне функціонування і, носить допоміжний по відношенню до даного ринку характер.
Статистика автотранспорту характеризує різні якісні показники, які відображають інтенсивність розвитку автотранспортної системи.
Ефективність діяльності підприємств торгівлі та сфери послуг тісно корелюється з якістю їх транспортного обслуговування. Статистичне вивчення транспортного парку, що обслуговує комерційну діяльність підприємств на ринку товарів та послуг, здійснюється за допомогою системи показників, яка характеризує:
склад транспортного парку (за видами транспортних засобів, за їх призначенням та спеціалізацією, за власністю, за вантажопідйомністю тощо);
вантажооборот – ВО =, (1.1)
де q - вага перевезеного вантажу; l -дальність перевезення;
структуру перевезення (за видами товарів, типами підприємств торгівлі та сфери послуг, видами транспортних засобів тощо);
середню дальність перевезення вантажів -; (1.2)
пропускну здатність транспортних комунікацій (середню щільність перевезень) –
(1.3)
рівномірність перевезень - відношення максимального обсягу перевезень за місяць до середньомісячного обсягу перевезень;
собівартість перевезень однієї тонни вантажу.
При вивченні роботи залізничного транспорту, окрім перерахованих показників, визначають:
нормативну швидкість доставки - частину терміну доставки, протягом якої вантаж перебував в дорозі;
середнє навантаження вагону - середню вагу вантажу на один умовний (двохвісний) вагон.
При вивченні роботи автомобільного транспорту можуть розраховуватися показники:
авто-дні перебування в господарстві:
кількість автомобілів (за марками і типами) х число календарних днів перебування в господарстві;
авто-тоно-дні перебування в господарстві:
авто-дні (за марками і типами) х вантажопідйомність окремих типів автомобілів;
середньооблікове число автомобілів:
авто-дні перебування в господарстві : число календарних днів періоди.
середня вантажопідйомність автомобілів: авто-тоно-дні: авто-дні в господарстві;
середня технічна швидкість
загальний пробіг автомобілів: час перебування в русі;
середня комерційна швидкість:
загальний пробіг автомобілів : час перебування в наряді.
середня тривалість роботи автомобіля в день час перебування в наряді : авто-дні в роботі.
коефіцієнт технічної готовності рухомого складу:
автомобіледня в готовому до експлуатації стані спискові автомобіле - дні рухомого складу
коефіцієнт випуску рухомого складу:
автомобіле – дні в експлуатації
спискові автомобіле – дні рухомого складу
статистичний коефіцієнт вантажопідйомності:
фактична кількість перевезених вантажів номінальна вантажопідйомність автомобіля
динамічний коефіцієнт вантажопідйомності:
фактична транспортна робота , т – км ;
число т-км, що можна виконати при номінальній вантажопідйомності автомобіля
Вивчення динаміки показників роботи транспорту грунтується на використанні методів групувань, параметричних й непараметричних методів оцінювання взаємозв'язків, аналізу динамічних рядів та статистичних індексів.
РОЗДІЛ ІІ
Статистичне вивчення тенденцій розвитку діяльності підприємств сфери послуг України
2.1. Структурний аналіз та тенденції розвитку діяльності підприємств сфери послуг в Україні.
Дані про діяльність підприємств сфери послуг знаходяться у додатку 3. На основі цих даних розрахуємо структуру обсягу реалізованих послуг за 2009 рік і динаміку зміни реалізації послуг у 2009 році порівняно із 2008 роком у розрізі регіонів України.
Таблиця 2.1
Структура та динаміка обсягів реалізованих послуг України
Обсяг реалізованих послуг, млн..грн.
Динаміка обсягу реалізованих послуг
Структура обсягу реалізованих послуг у 2009 році, %
2008
2009
%
млн.грн.
Україна
215801,3
224583,6
104,1%
8782,3
100,00
Автономна Республіка Крим
7446,6
7572,7
101,7%
126,1
3,37
Вінницька
3722,7
3623,5
97,3%
-99,2
1,61
Волинська
2018,1
1975,4
97,9%
-42,7
0,88
Дніпропетровська
10281,6
11159,4
108,5%
877,8
4,97
Донецька
13430,4
13481
100,4%
50,6
6,00
Житомирська
2366,8
2297,7
97,1%
-69,1
1,02
Закарпатська
2060,5
2114,6
102,6%
54,1
0,94
Запорізька
3947,4
4034,7
102,2%
87,3
1,80
Івано-Франківська
2188,4
2243,6
102,5%
55,2
1,00
Київська
7725
7408,1
95,9%
-316,9
3,30
Кіровоградська
2606,4
2656,1
101,9%
49,7
1,18
Луганська
3403
3281,1
96,4%
-121,9
1,46
Львівська
9959,6
10085,3
101,3%
125,7
4,49
Миколаївська
4150,9
5198,7
125,2%
1047,8
2,31
Одеська
18520,3
21437,4
115,8%
2917,1
9,55
Полтавська
2826,6
2986,6
105,7%
160
1,33
Рівненьська
2228,8
2293,8
102,9%
65
1,02
Сумська
1793,3
1824,1
101,7%
30,8
0,81
Продовження таблиці 2.1
Тернопільська
130,3
1358,4
1042,5%
1228,1
0,60
Харківська
8918,2
9138,7
102,5%
220,5
4,07
Херсонська
2418,8
2504,6
103,5%
85,8
1,12
Хмельницька
1666,3
1601,5
96,1%
-64,8
0,71
Черкаська
2979,5
3038,2
102,0%
58,7
1,35
Чернівецька
1204,4
1230,4
102,2%
26
0,55
Чернігівська
2182,2
2192,2
100,5%
10
0,98
м. Київ
74443
78312
105,2%
3869
34,87
м. Севастополь
1278,4
1670,1
130,6%
391,7
0,74
Інші не розподілені за регіонами обсяги послуг
19903,8
17863,7
89,8%
-2040,1
7,95
Бачимо,що за звітний рік найбільше реалізовано послуг у м.Києві – 78 312 млн.грн (34,8%),а найменше у Чернівецькій області – 1 230,4 млн.грн (0,55%). В цілому по Україні за 2009 рік було реалізовано послуг на суму 224583,6 млн.грн.,що на 4,1% більше,ніж у попередньому році,а у вартісному виразі це склало 8782,3 млн.грн. У Львівській області реалізація послуг склала 10085,3 млн.грн.,що складає 4,49% від всіх реалізованих послуг в Україні за 2009 рік. У звітному році по Львівській області було реалізовано послуг на 1,3% більше,ніж у 2008 році,що у вартісному виразі склало 125,7 млн.грн.
Використовуючи дані додатку, розраховуємо динаміку зміни реалізації послуг за 2004-2009 роки (табл.2.2).
На основі розрахунків бачимо,що обсяг реалізованих послуг 2009 року у порівнянні із 2004 роком зріс у 3 рази,що складає 150180,6 млн.грн. Значення 1% приросту у звітному році у порівнянні з попереднім роком склало 2142,7 млн.грн. Графічно динаміку обсягів реалізованих послуг зображено на рис.2.1.
Таблиця 2.2
Динаміка обсягів реалізації послуг України
Обсяг реалізованих послуг, млн..грн
Роки
2004
2005
2006
2007
2008
2009
74406,2
95832,3
120910,2
157005,1
215801,3
224586,6
Абсолютний приріст, млн.грн.
Баз.
-
21426,1
46504
82598,9
141395,1
150180,4
Лан.
-
21426,1
25077,9
36094,9
58796,2
8785,3
Темп росту, %
Баз.
100
128,8
162,5
211,0
290,0
301,8
Лан.
100
128,8
126,2
129,9
137,4
104,1
Темп приросту, %
Баз.
-
28,8
62,5
111,0
190,0
201,8
Лан.
-
28,8
26,2
29,9
37,4
4,1
Абсолютне значення 1% приросту, млн.грн.
-
744
957,2
1207,1
1572
2142,7
Рис.2.1. Динаміка обсягів реалізованих послуг,%
Розраховуємо показники динаміки за 2004-2009 роки Львівської області (табл.2.3)
Таблиця 2.3
Динаміка обсягів реалізованих послуг Львівщини
Обсяг реалізованих послуг, млн..грн.
Роки
2004
2005
2006
2007
2008
2009
3915,9
5280,3
6322,7
7432,5
9959,6
10085,3
Абсолютний приріст, млн.грн.
Баз.
-
1364,4
2406,8
3516,6
6043,7
6169,4
Лан.
-
1364,4
1042,4
1109,8
2527,1
125,7
Темп росту, %
Баз.
100
134,8
161,5
189,8
254,3
257,5
Лан.
100
134,8
119,7
117,6
134,0
101,3
Темп приросту, %
Баз.
-
34,8
61,5
89,8
154,3
157,5
Лан.
-
34,
19,7
17,6
34,0
1,3
Абсолютне значення 1% приросту, млн.грн.
-
32,9
53
63
74,3
96,7
Отже, обсяги реалізованих послуг у 2009 році Львівщини порівняно із 2004 роком зросли у 2,5 рази,що у вартісному виразі склало 6169,4млн.грн. У порівнянні до 2008 року значення 1% приросту склало 96,7млн.грн. Динаміку зміни обсягів реалізованих послуг у Львівській області за 2004-2009рр. зображено на рис.2.2.
Рис.2.2. Динаміка реалізації послуг Львівщини
На додатку знаходяться дані про реалізацію послуг за видами економічної діяльності України. Використовуючи дані,розрахуємо індекси динаміки,щоб побачити як змінилась реалізація послуг у різних видах економічної діяльності у 2009 році,а також структуру реалізації послуг у звітному році всього та населенню.
Таблиця 2.4
Структура та динаміка обсягів реалізованих послуг всього та населенню України за видами економічної діяльності у 2009 році
Обсяг реалізованих послуг, млн..грн.
Індекс динаміки, %
Структура,
%
Обсяг реалізованих послуг населенню, млн..грн.
Індекс динаміки, %
Структура,
%
2008
2009
2008
2009
Всього
215801,3
224583,1
104,1
100
51105,5
53920,3
105,5
100
Торгівля; ремонт автомобілів, побутових
1861,6
1544,7
665,6
0,7
83,0
520,8
78,2
1,0
Готелі та ресторани
3748,8
3407
2431,4
1,5
90,9
2241,2
92,2
4,2
Транспорт і зв'язок
128443,7
134011,8
30527,7
59,7
104,3
32697
107,1
60,6
Операції з нерухомим майном, оренда, інжирінг
61477,8
65660,7
6837,3
29,2
106,8
8272
121,0
15,3
Освіта
2923,4
3136,5
2589,4
1,4
107,3
2822,1
109,0
5,2
Охорона здоров'я та надання соціальна допомога
5259,5
5988,9
2679,9
2,7
113,9
3216,4
120,0
6,0
Надання комунальних та індивідуальних послуг; діяльність у сфері культури та спорту
12086,5
10833,5
5374,2
4,8
89,6
4150,8
77,2
7,7
Отже,найбільше послуг реалізовано у 2009 році таким видом діяльності як транспорт і зв`язком – 134011,8 млн.грн.(59,7%). У 2009 році цим видом діяльності збільшилась реалізація послуг на 4,3%. Населенню також найбільше реалізованих послуг транспортом і зв`язком – 32697млн.грн.(60,6%),що на 7,1% більше,ніж у попередньому році.
Найменше реалізовано послуг торгівлею, ремонтом автомобілів,побутових виробів всього по Україні – 1544,7млн.грн.(0,7%) і населенню – 520,8млн.грн.(1%). Реалізація послуг цим видом діяльності знизилась у 2009 році у порівнянні із попереднім роком практично на 20%.
Структуру реалізованих послуг за видами економічної діяльності по Україні всього та населенню за 2009 рік зображено на рис.2.3 та 2.4.
Рис.2.3. Структура реалізованих послуг України за видами економічної діяльності у 2009 році
Рис.2.4. Структура реалізованих послуг населенню по Україні за видами економічної діяльності у 2009 році
Використовуючи дані додатку проведемо розрахунки показників структури та динаміки реалізації послуг Львівщини за видами економічної діяльності у 2009 році.
Таблиця 2.5
Структура та динаміка обсягів реалізованих послуг Львівської області
Обсяг реалізованих послуг, млн..грн.
Індекс динаміки, %
Структура,
%
Обсяг реалізованих послуг населенню, млн..грн.
Індекс динаміки, %
Структура,
%