МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра ФГІ
Технічний звіт
з переддипломної практики
Вступ ........................................................................................................................
1. Коротка характеристика фізико-географічних умов району робіт ................
2. Створення і редагування цифрових векторних карт засобами ПЗ Digitals ....
3. Охорона праці та навколишнього середовища ................................................
4. Стандартизація і контроль якості продукції на виробництві ..........................
Висновки ................................................................................................................
Додаток 1 ................................................................................................................
Література ...............................................................................................................
Вступ
Місцем проходження практики є Східне державне підприємство геодезії, картографії, кадастру та геоінформатики (ДП "Східгеоінформ"), яке знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Іванова, 27. Тривалість практики – 2 місяці (з 30 червня по 5 вересня). Практика проходила в камеральному відділі, який складається з 20 чоловік. Керівник практики від виробництва – начальник камерального відділу, інженер Федоров Дмитро Віталійович. Основний вид робіт – створення і редагування цифрових векторних карт.
1. Коротка характеристика фізико-географічних умов району робіт.
Харків – один з найкрупніших адміністративних, економічних, наукових та культурних центрів України, друге за чисельністю населення місто нашої держави. Харків є обласним центром, а також центром міжобласної системи розселення (Харківська, Полтавська та Сумська область). Місто засноване на початку 50-х років ХУІІ ст. В 1918-34 рр. Харків був столицею Української РСР. Населення міста на 1 січня 2003 року склало 1466,3 тис. чоловік. За даними Всеукраїнського перепису населення, проведеного у 2001 році населення Харкова становило 1470,9 тис. чоловік. Таким чином, за останні два роки населення міста зменшилося на 3.4 тис. чол. Зменшення населення відбувається починаючи із 1991 року, коли Харків досяг піку зростання чисельності населення - 1622,8 тис. чол. Територія міста на початок 2003 року складала 30604 га, в тому числі сельбищна забудова – 17042 га. Середня густота населення міста становить 47,9 чол. на га.
Загальна кількість промислових підприємств Харкова станом на початок 2003 року становила 353 одиниці. Найбільшими підприємствами міста за чисельністю працюючих та обсягами виробництва є: ДП “Завод ім. Малишева”, ВАТ “Харківський тракторний завод”, ВАТ “Завод тракторних двигунів”, “Харківське державне авіаційне підприємство”, ДП “Харківський машинобудівний завод “ФЕД”, ВАТ “Серп і молот”, НВП “Хартрон-енерго”, НВП “Рубін”, ВАТ “Турбоатом”, ДП “Електротяжмаш”. У товарній структурі експорту промислових підприємств переважають машини й устаткування. Харків є потужним транспортним вузлом, який об’єднує залізничний, автомобільний та авіаційний транспорт. Харківський залізничний вузол є складовою частиною міжнародного транспортного коридору Чорноморського економічного співробітництва: Рені-Ізмаїл-Одеса-Колосівка-Помічна-Знам´янка-Дніпропетровськ-Ясинувата-Квашине, Харків-Синельникове-Джанкой (Керч, Феодосія)-Сімферополь-Севастополь, Колосівка-Миколаїв-Херсон-Чаплине-Бердянськ, Донецьк-Маріуполь. Основними пасажирськими станціями вузла є Харків-Пасажирський (позакласна), Харків-Левада (пасажирська ІІІ класу), Лосєво (проміжна ІУ класу), Харків-Балашовський (грузова, ІІ класу).
Місто зв'язане з загальною мережею автомобільних доріг України автодорогами державного значення: М-03: Київ-Харків-Довжанський, М26: Харків-Сімферополь-Севастополь, М27: Харків-Щербаківка, регіональною дорогою Чугуїв-Мілове та дорогами місцевого і районного значення. У південній частині Харкова розташований регіональний міжнародний аеропорт. Міжміські і приміські автобусні перевезення обслуговують автовокзал і 6 автостанцій. Внутріміські пасажирські перевезення здійснюються метрополітеном, трамвайним, тролейбусним, автобусним і мікроавтобусним видами транспорту. Загальна довжина трьох ліній метрополітену Харкова становить 33 км, кількість станцій - 26. У місті організовано 18 трамвайних, 29 тролейбусних і 48 автобусних маршрутів. Збереження рухомого складу внутріміського транспорту здійснюється в 2 метрополітенських, 4 трамвайних, 3 тролейбусних депо і 4 автопарках.
Парк легкового автотранспорту по місту нараховує 196,8 тисяч автомашин. Рівень автомобілізації складає 133,8 автомобілів на 1000 жителів. Довжина магістральної мережі міста (вулиці загальноміського, районного значення, автодорожні магістралі) складає 391,2 км.
Всіма видами транспорту міста за 2001 рік перевезено 35,4 млн.тонн вантажів, 712,1 млн.пасажирів. Вперше за останні роки призупинено падіння обсягів перевезень залізничним і автомобільним транспортом. Порівняно з 2000 роком вантажні перевезення зросли на 9,2%, пасажирські – на 12%, але вони усе ще значно нижче рівня 1990 року.
Харків є одним з найбільших наукових центрів України. В 2002 році виконували наукові, науково-дослідні і проектно-конструкторські дослідження і розробки 277 організацій. Серед цих організацій у - 10 академічних установ і 21 вищий навчальний заклад, інші галузеві науково-дослідні інститути і проектно-конструкторські підрозділи.
Навчальні заклади. Харків є значним освітнім центром, що готує висококваліфікованих фахівців не тільки для свого регіону, а і для всієї України, а також і для інших держав. У місті функціонують унікальні навчальні заклади, серед яких Юридична академія ім. Ярослава Мудрого, Харківський університет, університет радіоелектроніки, Академія міського господарства тощо. Вища освіта у місті представлена навчальними закладами від І до ІУ рівнів акредитації. У 2002/2003 навчальному році підготовка фахівців здійснювалося 37 навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації (навчалося 198 тис. студентів, чи 88 % від їхньої загальної кількості) і 39 навчальними закладами І і ІІ рівнів акредитації (навчалося 26,8 тис. студентів, чи 12 %). Кількість студентів за період 1995-2002 років збільшилося більш ніж у 1,5 рази.
2. Створення і редагування цифрових векторних карт засобами ПЗ Digitals.
Програма Digitals дозволяє проводити збір векторної інформації за растровими зображеннями (ручну векторизацію). Збір можливий з відсканованих карт, планів, аерознімків, космічних знімків центральної та панорамної проекції. Збір за знімками можливий як в стереорежимі, так і в моно (за одиночним знімком). В останньому випадку необхідно мати цифрову модель рельєфу у вигляді пікетів, горизонталей або контурів.
Вхідна інформація – віддешифрований ортофотоплан (фрагмент) (рис 1).
рис 1
Послідовність операцій збору
Для створення карт по растрових зображеннях необхідно провести збір даних. Збір даних – це векторизація даних з растрових джерел (відсканованих аерофото і космічних знімків, планів і т.д.). Загальна послідовність збору наступна:
1) Спочатку необхідно зорієнтувати відскановане зображення знімків або карт, по якому збираємося проводити збір даних. Оскільки наш ортофотоплан уже зорієнтований, то цей крок пропускаєм.
2) Потрібно створити нову карту командою Файл|Создать.
3) Відкриваємо растровий файл 1111.tif з допомогою команди Растр|Oткрыть.
4) Переключаємось на закладку Сбор на правій панелі інструментів. При цьому включається режим збору даних. У випадному списку Активный слой вибираємо шар, в який будуть збиратись дані. Першою проводимо векторизація будинків. У закладці Сбор вибираємо відповідний шар в залежності від категорії будинку – будівлі житлові вогнестійкі (КЖ), будівлі житлові невогнестійкі (Ж), будівлі нежитлові невогнестійкі (Н), будівлі нежитлові вогнестійкі (КН) і т.д. Залежно від конфігурації підбираємо інструмент: для прямокутних будівель - , для будівель з ганками, верандами, терасами - . Для будівель складнішого виду відключаємо інструмент і працюємо у режимі збору незамкненої полілінії. Для замикання обєктів в цьому випадку використовуємо клавішу F3. Семантику обєкта записуємо у закладці Инфо. Для житлових будинків обовязково заноситься інформація про кількість поверхів, номер будинку та назва вулиці (рис 2). Поле Пояснювальний запис заповнюється для споруд громадського призначення (школи, лікарні, магазини, театри...).
рис 2
Всю семантику виносимо на карту у вигляді підписів. Виносити підпис на карту можна натисканням піктограми , що знаходиться внизу списку. Для цього курсор повинен знаходитись в тому полі, яке використовується для підпису. У діалоговому вікні Менеджера підписів (рис 3) можна вказувати параметри розміщення підпису. Для підписування кількості поверхів серед типових шаблонів вибираємо Этажность.
рис 3
Також підписувати обєкти можна простим перетягуванням відповідного поля із закладки Инфо на карту.
5) Для збору обєктів іншого шару вибираєм новий шар зі списку Активный слой на закладці Сбор, наприклад Фруктові сади чи Огорожі деревяні.
6) Коли збір обєктів закінчений, переключаємось на закладку Правка правої панелі.
Таким чином векторизуємо всі обєкти. На кінцевому етапі векторизації, коли є замкнені області (наприклад присадибні ділянки обмежені огорожами), зручно використовувати команду контекстного меню Создать полигон. Для цього переходимо в закладку Сбор, вибираємо потрібний шар (наприклад Фруктовий сад) , клікаємо правою кнопкою миші всередині замкненої області і в контекстному меню вибираємо команду Создать полигон.
В процесі збору даних доступний ряд додаткових сервісних команд, які можна викликати з контекстного меню натисканням правої кнопки миші. Їх можна викликати з допомогою гарячих клавіш.
Авторегистрация F2
Автореєстрація точок з кроком 1 мм або іншим заданим в масштабі карти.
Крок і параметри автоматичної реєстрації можна змінювати командою Сервис|Настройки (закладка Сбор).
Замкнуть объект F3
Замикання объекта (якщо вибраний шаблон збору - полілінія).
Вставить разрыв F4
Вставляє разрив в поточній точці.
Закончить объект F5
Закінчує збір поточного обєкта.
Установить высоту Alt-9
Встановлює вимірювальну марку на визначену висоту (для збору горизонталей).
Вставить дугу Ctrl-A
Замінює останні 3 точки обєкта дугою.
Захват/Точка P
Привязується до найближчої точки.
Захват/Точка L
Привязується до найближчої лінії.
Захват/Точка I
Привязується до найближчого перетину.
Захват/Точка E
Будує перпендикуляр до найближчого поміченого контуру.
Удалить точку F8
Видаляє останню точку поточного обєкта.
Отменить объект Backspace
Видаляє увесь обєкт. В режимі редактування видаляє всі відмічені обєкти.
Отмена Alt-BkSpace
Відміняє останні дії (видалення обєктів, закінчення збору і т.д.).
Охорона праці та навколишнього середовища
Завдання в області охорони праці визначені Конституцією України від 26.06.1996 р.
У статті 43 визначено наступне: кожен громадянин має право на забезпечення здорових і безпечних умов у процесі праці.
Принципи, на яких базується політика держави в області охорони праці, у відповідності зі статтею четвертою Закону України "Про охорону праці" від 18.12.2000 р.:
- пріоритет життя та здоров'я працівників відповідно до результатів виробничої діяльності підприємства, повна відповідальність власника за створення безпечних і нешкідливих умов праці;
- комплексне рішення завдань по охороні праці на основі національних програм із цих питань і з урахуванням інших напрямків економічної й соціальної політики, досягненні в галузі науки й техніки й охорони навколишнього середовища;
- соціальний захист працівників, повне відшкодування збитку особам, що постраждали від нещасних випадків на виробництві й професійних захворюваннях;
- установлення єдиних нормативів по охороні праці для всіх підприємств незалежно від форм власності й видів їхньої діяльності;
- використання економічних методів керування охороною праці, проведення політики пільгового оподатковування, що сприяє створенню безпечних і нешкідливих умов праці, участь держави у фінансуванні мер по охороні праці;
- здійснення навчання населення професійної підготовки й підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці;
- забезпечення координації діяльності державних органів, установ, організацій і суспільних об'єднань, що вирішують різні проблеми охорони здоров'я, гігієни й безпеки праці, а також співробітництво й проведення консультацій між власниками й працівниками, між всіма соціальними групами при ухваленні рішення по охороні праці на місцевому й державному рівні.
На підприємстві відповідно до вимог Закону України "Про охорону праці" і Положення про службу охорони праці є посада інженера по охороні праці.
Параметри приміщення:
- ширина - 3,5 м;
- висота - 3,0 м;
- довжина - 5,5 м.
Освітленість: 10 люстри по 4 газорозрядні лампи.
Устаткування: - 11 комп'ютерів;
- 3 принтери: Konica Minolta bizhub C203
Konica Minolta bizhub 163
Xerox Phaser 3310.
-2 плоттери:
HP DesignJet 500 PS
HP DesignJet 500
Метеорологічні умови у виробничих приміщеннях характеризуються такими параметрами як:
- температура повітря;
- відносна вологість;
- швидкість руху повітря на робочому місці;
- атмосферний тиск.
Температура повітря є одним з головних факторів, що визначають метеорологічні умови приміщень. Температура повітря в приміщенні залежить від кількості тепла, що надходить у приміщення від джерела тепла. Температура повітря в приміщенні виміряється звичайним ртутним термометром.
Вологість повітря в приміщенні також має велике значення. Наприклад, підвищена вологість утрудняє теплообмін між організмом людини й навколишнім середовищем, а низька вологість викликає пересихання слизуватих оболонок дихальних шляхів.
Тому оптимальної буде відносна вологість рівна 30%.
Рух повітря поліпшує теплообмін між тілом людини й навколишнім середовищем, але, змінюючи рухливість повітря, створюється небезпека простудних захворювань.
Оптимальні й припустимі величини температури, відносній вологості й швидкості руху повітря нормуються відповідно до ДЕРЖСТАНДАРТ 12.1.005-88 Повітря робочої зони. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги. Норми встановлені для робочої зони приміщення з урахуванням ваги виконання робіт, кількістю надлишкового тепла в приміщенні й порі року.
Основні параметри для приміщення (температура, відносна вологість, швидкість руху повітря, атмосферний тиск), категорія робіт - легка 1А. Значення основних параметрів метеорологічних умов приведені у таблиці 4.1.
Таблиця 4.1 - Значення основних параметрів метеорологічних умов
Найменування
Значення
оптимальне
припустиме
1. Температура, Сº
22-24
21-25
2. Відносна вологість, %
40-60
75
3. Швидкість руху повітря, м/с
0,2
0,2
У розглянутому приміщенні температура повітря за липень-серпень становила в середньому 22 Сº (у приміщенні працювало 2 кондиціонери), вологість повітря 45%, швидкість руху повітря 0,2 м/с.
До початку робіт в містах, селах, на території промислових обєктів, залізницях, автомагістралях, лісах і т. д. необхідно отримати дозвіл на проведення робіт. Всі роботи повинні виконуватись з дотриманням діючого законодавства про охорону навколишнього середовища. Забороняється проведення топографо-геодезичних робіт в необжитій місцевості групами, меншими за 3 людини. При виконанні виробничого завдання групою з двох і більше робітників, один з них повинен бути призначений за старшого і відповідати за безпеку проведення робіт. Забороняється допускати до роботи осіб у нетверезому стані. Кожний виконавець робіт несе відповідальність за порушення норм і правил з охорони праці відповідно до діючого законодавства.
Всі види і процеси камеральних робіт повинні виконуватись у суворій відповідності з затвердженими технічними проектами, виключаючи можливість впливу на робітників шкідливих виробничих факторів, речовин і матеріалів. При виконанні камеральних робіт забороняється застосовувати несправні прилади, інстументи, технологічне обладнання. Робота технологічного обладнання і його навантаження повинні відповідати вимогам паспортних даних і технологічному регламенту. Розташування приладів і технологічного обладнання в промислових приміщеннях повинні сприяти створенню безпечних умов праці. При організації, підготовці і проведенні стереофотограмметричних робіт слід дотримуватись таких вимог: стереофотограмметричні прилади слід розміщувати в окремих приміщеннях, робоче місце при виконанні стереофотограмметричних робіт повинне відповідати ергономічним вимогам діючих стандартів безпеки праці.
При роботі на стереофотоприладах необхідно установлювати окуляри, які відповідають рефракції очей стереофотограмметриста. При проведенні ремонтних робіт промивка деталей стереофотограмметричних приладів миючими речовинами повинна проводитись в спеціально обладнаному приміщенні. Фотознімки, аерофільми, світлокопії та інші фотографічні матеріали повинні бути доброї якості, мати хороший контраст, чітке зображення і не викликати перенапруження зору робітника.
При роботі на ЕОМ потрібно дотримуватись вимог безпеки відповідно до нормативно-технічної документації по експлуатації цих обчислювальних машин. Перед початком робіт кожен робітник повинен оглянути своє робоче місце, обладнання, індивідуальні захисні і запобіжні простосування. При виконанні обчислювальних робіт повинні проводитись заходи щодо зниження шкідливого впливу на робітників шуму, викликаного роботою обчислювальних машин. Профілактичне обслуговування обчислювальних машин і пристроїв та їх ремонт повинні виконуватись спеціалізованими майстернями або службами підприємства по затвердженому графіку планово-попереджувального ремонту або за вимогою цеху. Роботи, повязані з безпосереднім контактом з струмопровідними частинами ЕОМ повинні проводитись з повним або чатковим вимкненням напруги. Виміри і регулювання підстроювальних елементів, розміщених всередині обладнання повинні проводитись тільки спеціальними ізольованими інстументами. Знаки безпеки, встановлені в місцях можливої небезпеки, повинні контрастно виділятись на навколишньму фоні і знаходитись в полі зору робітника.
На підприємстві відповідальним за охорону праці є інженер з охорони праці.
4. Стандартизація і контроль якості продукції на виробництві.
Головний інженер несе відповідальність за результати та ефективність виробничої діяльності підприємства. Він забезпечує ефективність проектних рішень, своєчасну і якісну підготовку виробництва, технічну експлуатацію, ремонт і модернізацію устаткування, досягнення високого рівня якості продукції в процесі її розробки і виробництва. На основі сучасних досягнень науки і техніки, а також передового досвіду з урахуванням потреб економіки і споживачів, організує роботу з поліпшення асортименту, удосконалення і оновлення вироблюваної продукції, виконуваних робіт (послуг), створення принципово-нових видів продукції, технологій, впровадження у виробництво засобів комплексної механізації технологічних процесів, контролю і випробувань високопродуктивного спеціалізованого устаткування, розроблення нормативів трудомісткості виробів і норм витрат матеріалів на їх виготовлення, послідовного здійснення режиму економії. Також здійснює контроль за додержанням проектної технологічної дисципліни, правил та норм з охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки, вимог органів державного нагляду за охороною праці, санітарних та інших органів. Крім цього він укладає з науково-дослідними, проектними, конструкторськими та технологічними установами, вищими навчальними закладами договори, щодо розроблення нової технології виробництва, оновлення і модернізації устаткування, комплексної модернізації та автоматизації виробничих процесів, здійснює контроль за їх розробленням, організує розгляд і впровадження проектів технічного переозброєння, які розроблені сторонніми організаціями, координує роботу з питань винахідницької діяльності, стандартизації та уніфікації, атестації і раціоналізації робочих місць, метрологічного забезпечення, керує діяльністю технічних служб підприємства, контролює результати їх роботи, стан трудової і виробничої дисципліни в підпорядкованих підрозділах.
Камеральний відділ виконує контроль за виробничою і фінансово-господарською діяльністю, бере участь у проміжному та кінцевому прийманні матеріалів від суміжних підрозділів та залучених організацій.
Висновки
У підсумку було отримано цифрову векторну карту масштабу 1:2000 на територію частини міста Харкова (Додаток 1) у внутрішньому форматі програми Digitals - *.dmf. Замовником є Департамент містобудування та архітектури міста Харкова. Карта може застосовуватись для ведення містобудівних, природоохоронних, землевпорядних робіт.
Додаток 1
Література
Статут Східного державного підприємства геодезії, картографії та геоінформатики "Східгеоінформ" від від 27 грудня 1995 р.
Программное обеспечение для создания цифровых карт и планов Digitals для Windows версия 5.0. Руководство оператора. Часть 2 . г. Винница. 2005.
Харків. Основні положення генерального плану міста. 2004.
Техника безопасности при исполнение топографо-геодезичиских работ. М: 1991.