РОЗДІЛ III. ФІНАНСОВИЙ ТА ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК ГРОШОВИХ КОШТІВ
3.1. Фінансовий та податковий облік грошових коштів на ДП ВАТ «Київхліб» Хлібокомбінат №12
ДП ВАТ «Київхліб» Хлібокомбінат №12 використовує рахунки третього классу, які призначені для узагальнення інформації про наявність і рух грошових коштів (у національній та іноземній валюті у касах, на розрахункових (поточних), валютних та інших рахунках у банках), грошових документів, короткострокових векселів одержаних і фінансових інвестицій, дебіторської заборгованості, резерву сумнівних боргів і витрат майбутніх періодів.
Грошові кошти в іноземній валюті, операції з ними та розрахунки іноземною валютою на рахунках цього класу та класів 4 "Власний капітал та забезпечення зобов'язань", 5"Довгострокові зобов'язання", 6 "Поточні зобов'язання" та на рахунках
14 "Довгострокові фінансові інвестиції" і 16 "Довгострокова дебіторська заборгованість" обліковуються у гривнях у сумі, що визначається шляхом перерахунку іноземної валюти за курсом Національного банку України на дату здійснення грошової операції, оформлення митних документів, підписання документів про виконання робіт (послуг), підписання установчих документів, затвердження авансового звіту про використання підзвітних грошових коштів. Одночасно грошові кошти, фінансові інвестиції та розрахунки відображаються в тій валюті, в якій здійснюються розрахунки й платежі. Курсові різниці за такими операціями відносяться на рахунки 71 "Інший операційний дохід", 74 "Інші доходи", 85 "Інші затрати", 94 "Інші витрати операційної діяльності", 97 "Інші витрати"[39. с. 173].
Кошти у валюті іноземних держав обліковується окремо по кожній валюті, але в перерахунку на національну валюту України. Необхідність такого перерахунку пов’язана з тим, що грошовий вимірювач у бухгалтерському обліку виступає як узагальнюючий методичний прийом. Бухгалтерський баланс всіх підприємств України складається тільки в одній валюті, тобто у гривні.
Облік грошових коштів в касі підприємства ведеться на рахунку №30 "Каса". Рахунок 30 має такі субрахунки:
№301 "Каса в національній валюті";
№302 "Каса в іноземній валюті".
За дебетом рахунку 30 «Каса» відображається надходження грошових коштів у касу підприємства, за кредитом - виплата грошових коштів із каси підприємства.
На ДП ВАТ «Київхліб» Хлібокомбінат №12 , працюють операційні каси (продаж квитків, оплата послуг зв’язку, обмін валют тощо), на них відкрито
Облік, аналіз і аудит грошових коштів на підприємствах харчової промисловості за національними та міжнародними стандартами
Посада
Прізвище, ініціали
Підпис
Дата
Назва розділу
Номер сторінки
Студент
Мороз О.В.
11.05.09 р.
Фінансовий та податковий облік грошових коштів
Науковий керівник
Перетятько М.В.
Консультант з комп’ютеризації
Чорна В.О.
Завідувач кафедри
Чернелевський Л.М.
55
субрахунки «Операційна каса в національній валюті» та «Операційна каса в іноземній валюті».
Грошові кошти до каси надходять з рахунків у банках, внаслідок реалізації товарно-матеріальних цінностей, від підзвітних осіб тощо.
Ліміти залишку готівки в касі для кожного підприємства встановлюються комерційними банками за місцем відкриття рахунка з урахуванням режиму і специфіки роботи підприємства. У разі, якщо ліміт залишку готівки в касі не встановлено, вся наявна готівка в його касі на кінець дня має бути здана до банку.
Касові операції на ДП ВАТ «Київхліб» Хлібокомбінат №12 оформлюються документами, типові міжвідомчі форми яких затверджені Міністерством статистики України і Міністерством фінансів України і які повинні застосовуватись без змін на всіх підприємствах незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форми власності:
- «Прибутковий касовий ордер»;
- «Видатковий касовий ордер»;
- «Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів»;
- «Касова книга» ;
- «Книга обліку прийнятих та виданих касових грошей».
Надходження і видачу грошей з каси підприємства оформлюють прибутковими й видатковими касовими ордерами, які виписує бухгалтерія, за формами № КО-1 і КО-2.(Додаток Г, Д )
Усі прибуткові та видаткові касові ордери зареєстровані у Журналі реєстрацій прибуткових та видаткових касових документів. Журнал відкривається окремо на прибуткові та видаткові касові документи.
На підприємстві ведеться тільки одна Касова книга в національній валюті, в якій касир відображає готівку і рух грошей у касі . Аркуші касової книги мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені відбитком печатки підприємства (юридичної особи). Записи у Касовій книзі здійснюються за кожним Прибутковим і Видатковим ордером. Але якщо в організації є інші види валют, крім національної, то Касові книги відкриваються на кожну валюту окремо.
Записи у Касовій книзі здійснюються через копіювальний папір, тобто у двох примірниках (другий примірник є звітом для касира). Наприкінці робочого дня касир підбиває підсумки оборотів за надходженням і видачею грошей та виводить залишки на наступний день. Бухгалтер перевіряє правильність оформлення касових ордерів, їх обгрунтування, виконання записів у касовій книзі і виведеного залишку на кінець дня і проти кожної суми проставляє шифр кореспондуючих рахунків. Касир усі надходження і видачі готівки за прибутковими і видатковими касовими ордерами обліковує у Касовій книзі [37. с. 247].
Інвентаризація каси на підприємстві проводиться у строки, встановлені керівником підприємства, але не рідше одного разу на квартал, на кожному підприємстві проводиться інвентаризація каси з покупюрним перерахуванням усіх грошей і перевіркою інших цінностей, що знаходяться в касі. Залишок готівки в касі звіряється з даними обліку по касовій книзі. Для проведення інвентаризації каси наказом керівника підприємства призначається комісія, яка складає акт. У разі виявлення в процесі інвентаризації нестачі або лишку цінностей в касі в акті вказується сума нестачі або лишку і обставини їх виникнення.
На зворотній стороні акту у випадку лишків або нестач робиться пояснення даної розбіжності і завіряється підписом матеріально відповідальної особи. Нижче зазначається рішення керівництва щодо висновків проведеної інвентаризації.
Акт складається у двох примірниках і підписується членами інвентаризаційної комісії і матеріально відповідальною особою. Один примірник акту передається до бухгалтерії підприємства (організації), другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
На підприємстві ведеться журнально – ордерна форма обліку.
У Журналі – ордері №1 (Додаток Е) показуються витрати грошових коштів з кредиту рахунка № 30 «Каса» в дебет рахунків обліку виробничих витрат, матеріальних цінностей, розрахунків з працівниками підприємства, з підзвітними особами, депонентами та ін.
Наприкінці місяця у Журналі – ордері №1 і відомості №1 підраховують надходження й витрати готівки і визначають на 1-ше число наступного місяця залишок коштів у касі, який має бути тотожним такому показникові в Касовій книзі. Підсумкові дані цих регістрів записують до Головної книги.
Раціональна організація руху носіїв з обліку грошових документів передбачає здійснення його за графіком. В першу чергу складається зведений графік в якому записуються назви документів, вказують осіб або структурні підрозділи, які працюють з документами, а також терміни здавання, передавання носіїв. Зведений графік руху документів з обліку грошових коштів подано в таблиці 3.2.1.
Таблиця 3.1.1
Зведений графік руху документів з обліку грошових коштів
Назва первинного документа
Складання та передавання документа
Виконавець або користувач даних
Надходження документа до бухгалтерії, обробка та узагальнення
Відповідальний
Строк передавання
Служба, яка приймає документ
Кому передають
Час приймання документа
Обробка документа
Прибутковий касовий ордер
Видатковий касовий ордер
Платіжне доручення
Об’ява на внесок готівкою
Касир
Касир
Касир
Касир
Щодня
Щодня
Щодня
Щодня
Фінансоворозрахунковий відділ
Теж саме
Теж саме
Теж саме
Бухгалтерія
Теж саме
Теж саме
Установа банку
Щодня до 16.00
Щодня до 15.00
Щодня до 16.00
Щодня до 16.45
Надходження коштів в касу
Оплата зобов’язан підприємства
Перерахування коштів
Внесення коштів на рахунок
Для обґрунтування зведених графіків складають графіки за темами (надходження або видачі). Графік надходження коштів подано в таблиці 3.2.2.
Таблиця 3.1.2
Графік надходження до бухгалтерії первинних документів з обліку грошових коштів
Назва документа
Хто подав
Строки подання
Порядок подання
Кому подають
Строки перевірки документа
Прибутковий касовий ордер
Касир
Щодня
Особисто
Головному бухгалтеру
При прийманні
Видатковий касовий ордер
Касир
Щодня
Особисто
Головному бухгалтеру
При прийманні
Об'’ява на внесок готівкою
Касир
По мірі внесення
Особисто
Установі банку
При прийманні
Розрахунковий чек
Касир
По мірі внесення виплат
Особисто
Головному бухгалтеру
При прийманні
Для найбільшої наочності при аналізі документообороту складаються оперограми (документограми) у яких фіксують види робіт, служби, структурні підрозділи, які виконують роботу даної ділянки обліку, та строки виконання робіт.
Проблема організації обліку грошових коштів на даному підприємстві полягає в тому, що головним бухгалтером не передбачено складання зведених графіків руху документів, графіків надходження (видачі) первинних документів, оперограм (документограм) касових документів. Перед головним бухгалтером повинно бути поставлене завдання щодо складання відповідних графіків, що в свою чергу покращить контроль за рухом грошових документів і посилить контроль за обліком грошових коштів.
Усі вказівки щодо порядку складання документування операцій треба викласти письмово у вигляді так званої робочої інструкції, яка додається разом із зразком документа. Робочі інструкції мають вигляд текстової форми (у вигляді тексту) і синоптичної форми (у вигляді графічної системи) або її ще називають оперограмою (графіком операцій). Робочі інструкції вручаються всім виконавцям, а також в альбом форм первинних документів, що є матеріальним виявом плану документації господарських операцій.
Отже, виходячи із вище вказаного видно, що на підприємстві до організації обліку і контролю грошових коштів підходять дуже серйозно .
Загальна схема бухгалтерського обліку касових операцій на фірмі має такий вигляд (схема 3.1.1) [37. с. 226].
Схема 3.1.1. Загальна схема бухгалтерського обліку касових операцій
Отже, організація обліку коштів підприємства полягає у цілеспрямованому упорядкуванні збирання первинної інформації, своєчасної обробці даних, виборі форм вихідної інформації, а також поліпшення і вдосконаленні оперативного контролю за дотриманням нормативних документів.
Таблиця 3.1.3
Кореспонденція рахунків з обліку готівки:
Первинний документ
Зміст господарської операції
Кореспондуючі рахунки
дебет
кредит
Надходження в касу підприємства
Корінець чеки, прибутковий касовий ордер
Отримані по чеку грошові кошти на виплату авансу по відрядженню працівника
301, 302
311, 312
Корінець чеки, прибутковий касовий ордер
Отримані по чеку грошові кошти на господарські потреби, на виплату відпускних
301
311
Прибутковий касовий ордер
Повернений підзвітною особою залишок невитрачених сум, виданих на господарські потреби
301, 302
372
Прибутковий касовий ордер
Отриманий аванс в рахунок поставки товарів (готівкова виручка)
301
681
Прибутковий касовий ордер
Отримана доплата за поставлені товари
301
361
Прибутковий касовий ордер
Повернений залишок сум, виданих на відрядження
301, 302
372
Прибутковий касовий ордер
Внесено внесок до статутного фонду готівковими грошовими коштами в касу
301,302
46
Прибутковий касовий ордер
Отримані по чеку грошові кошти з поточного рахунку підприємства на виплату заробітної плати
301
311
Виплати з каси підприємства
Видатковий касовий ордер
Видані грошові кошти під звіт на відрядження
372
301, 302
Видатковий касовий ордер
Видані працівнику грошові кошти під звіт на господарські потреби
372
301
Видатковий касовий ордер
Виплачено відпускні
661
301
Видатковий касовий ордер, квитанція до оголошення на внесення готівки
Здана готівка в касу банку для зарахування на поточний рахунок
311, 312
301, 302
Видатковий касовий ордер
Виплачена сума арендної плати
685
301
Видатковий касовий ордер
Видані кошти під звіт на господарські потреби
372
301
Платіжна відомість, Видатковий касовий ордер
Виплачена заробітна плата працівникам підприємства
661
301
Видатковий касовий ордер
Видана позика працівнику підприємства
377
301
Платіжна відомість, Видатковий касовий ордер
Виплачено аванс по заробітній платі працівникам підприємства
661
301
Облік грошових коштів, що знаходяться на рахунках в банку, які можуть бути використані для поточних операцій ведеться на рахунку 31 "Рахунки в банках". Рахунок 31 має такі субрахунки:
№311 "Поточні рахунки в національній валюті"
№312 "Поточні рахунки в іноземній валюті"
№313 "Інші рахунки в банку в національній валюті"
№314 "Інші рахунки в банку в іноземній валюті"
За дебетом рахунку 31 відображається надходження грошових коштів, за кредитом - їх використання.
Субрахунки 312 "Поточні рахунки в іноземній валюті" та 314 "Інші рахунки в банку в іноземній валюті" призначені для узагальнення інформації про наявність та рух грошових коштів в іноземній валюті[37. с. 197].
До первинних розрахунково-грошових документів відносяться: розрахункові чеки, платіжні доручення, платіжна вимога-доручення, платіжна вимога, об’ява на внесок готівкою.
Прийняття грошей готівкою для зарахування на поточний рахунок здійснюється за допомогою документа “Об’ява на внесок готівкою”. Цей документ складається з трьох частин. На кожній з трьох частин зазначаються: дата, від кого прийнята готівка, банк одержувача і одержувач, призначення внеску. В об’яві вказується джерело утворення грошей, що вноситься.
Однією з найбільш поширених форм розрахунків є розрахунки платіжними документами. Платіжне доручення представляє собою розпорядження обслуговуючому підприємства банку про перерахування визначеної суму зі свого рахунку на рахунок іншого підприємства, який оформлений на спеціальному бланку . На даному підприємстві для розрахунків використовують платіжну вимогу доручення, який заповнюється постачальником і передається покупцеві після надання послуг .
Банк реєструє всі проведені операції у спеціальній виписці банку. До виписки банку подаються документи, отримані від інших підприємств і організацій, на основі яких зараховуються або списуються засоби, а також документи, виписані підприємством. Виписка перевіряється підприємством з точки зору відповідності її доданими документами, при цьому встановлюються чи всі записи відносяться до підприємства-власника поточного рахунку. Виписка є основою для записів реєстрів (журналу-ордеру №2 і відомості №2) операцій на поточному рахунку. Сальдо альдо на рахунку № 31 «Рахунки в в банках» завжди має бути однаковим як в обліку банку, так і на підприємстві. [13. с. 467].
Аналітичний облік операцій на поточному рахунку ведуть у виписках банку. Синтетичний облік рахунку 311 здійснюється у журналі-ордері №2 і відомості №2 (Додаток Ж) на підставі перевірених і розроблених виписок банку з доданими до них документами (Додаток З).
Записи у Журналі №2 та відомостях здійснюються на підставі первинних та зведених облікових документів (звітів касира і доданих до них прибуткових та видаткових касових ордерів, виписок банку і доданих до них документів тощо) у розрізі кореспондуючих рахунків у хронологічному порядку підсумками за 2 - 3 дні. Можливо накопичення даних про операції з грошовими коштами за кожний день попередньо у допоміжній відомості у потрібному аналітичному розрізі з наступним перенесенням підсумкових оборотів за місяць до Журналу №2 і відомостей до нього.
Для відображення операцій, здійснених у іноземній валюті, використовується Журнал 2 і відомості до нього, які заповнюються у валюті здійснення операцій. Для кожної іноземної валюти, в якій здійснювалися операції, ведеться Журнал №2 і відомості до нього, які позначаються назвою валюти, в якій вони заповнюються.
Аналітичні дані про грошові кошти в іноземній валюті наводяться у гривнях і одночасно в тій валюті, в якій здійснювалась операція в іноземній валюті.
Залишки на відповідних рахунках у відомостях на кінець місяця встановлюються як різниця між сумою сальдо на початок місяця і дебетових оборотів по рахунку за поточний місяць і сумою кредитових оборотів за місяць.
Сальдо рахунків перевіряється з відповідними документами (звітами касира, виписками банку тощо).
На основі відомості на обчислювальних машинах розробляють машинограму – оборотну відомість (із залишками та оборотами) на рахунку № 31 «Рахунки в банках», підсумки якої потім у згрупованому вигляді автоматично переносяться за синтетичними рахунками до Головної книги.
При передачі рахунка до іншої установи банку одночасно передаються за списком всі документи з оформленням рахунка, крім карток із зразком підписів та відтиском печатки. Передача здійснюється у 3-денний строк.
Таблиця 3.1.4
Кореспонденція рахунків з обліку коштів на рахунку № 31 "Рахунки в банках":
Первинний документ
Зміст господарської операції
Кореспондуючі рахунки
дебет
кредит
Надходження на банківський рахунок
Об’ява на внесок готівкою
Здана готівка з каси підприємства в банк
311, 312
301, 302
Платіжне доручення, заява на відкриття акредитиву
Перераховані грошові кошти на спеціальний рахунок для відкриття акредитиву
313
311
Платіжне доручення
Перераховані грошові кошти на інші спеціальні рахунки (наприклад, депозитний)
313
311
Платіжне доручення
Відкритий картрахунок в національній (іноземній) валюті
313, 314
311, 312
Виписка банку, меморіальний ордер
З розподільного рахунку зарахована виручка на валютний рахунок
312
314
Виписка банку, меморіальний ордер
Зараховані на поточний рахунок грошові кошти, що знаходяться в дорозі (наприклад, залишок грошових коштів, перерахованих для купівлі валюти; виручка, здана через інкасацію, придбана іноземна валюта тощо)
311, 312
333
Виписка банку
Отримані грошові кошти після пред'явлення короткострокового векселя до оплати
311
341
Виписка банку
Поступила оплата від покупців і замовників за відвантажені продукцію, товари, виконані роботи і послуги
311
361
Виписка банку
На розподільний рахунок отримана виручка в іноземній валюті
314
362
Виписка банку
Повернений раніше виданий аванс
311, 312
371
Виписка банку
Отримані дивіденди, відсотки, роялті і т.п.
311
373
Виписка банку
Відшкодована сума претензій, штрафів, пені, неустойки винною стороною
311, 312
374
Виписка банку
Відшкодована сума збитку особою, винною в нестачі цінностей
311
375
Виписка банку
Отримана арендна плата від орендарів
311
377
Виписка банку
Отримані засоби для формування пайового капіталу в кооперативах, КСП, ЖСЬК, кредитних союзах
311
41
Виписка банку
Отримані грошові кошти від продажу емітованих підприємством акцій в частині, рівній емісійному доходу
311
421
Виписка банку
Отриманий внесок від засновника
311
46
Виписка банку
Отриманий від засновника підприємства внесок, що перевищує статутний капітал (додатковий капітал)
311
422
Виписка банку
Отримані грошові кошти цільового фінансування
311
48
Виписка банку
Отримано відшкодування з бюджету, повернені переплати
311
641, 642
Виписка банку
Отримана передоплата від покупців або замовників
311, 312
681
Виписка банку
Отримана оплата авансом за декілька майбутніх періодів (наприклад, отримання авансових арендних платежів, оплати підписки на періодичні видання, виручки від продажу квитків транспортних і театрально-видовищних заходів, абонентної платні за користування засобами зв'язку і т.п.)
311
69
Виписка банку
Отримана виручка від реалізації товарів, робіт, послуг
311, 312
70
Виписка банку, меморіальний ордер
Зарахована на поточний рахунок сума, отримана від продажу валюти по курсу НБУ
311
711
Виписка банку
Отримані дивіденди від інших підприємств
311
731
Виписка банку
Отримані страхові платежі страхувальником
311
76
Платежі з банківського рахунку
Виписка банку, прибутковий касовий ордер
Видана готівка з банківського рахунку в касу підприємства
301, 302
311, 312
Платіжне доручення
Придбані проїздні квитки працівникам підприємства
331
311
Платіжне доручення
Перераховані грошові кошти з поточного рахунку на покупку іноземної валюти
333
311
Заява на продаж валюти
Перерахована банку іноземна валюта для продажу
334
312
Виписка банку, заява на продаж валюти
З розподільного рахунку списана іноземна валюта для обов'язкового продажу
334
314
Платіжне доручення
Здійснені короткострокові фінансові інвестиції (наприклад, в цінні папери інших підприємств)
35
311
Платіжне доручення
Перерахована передоплата постачальникам і підрядчикам
371
311
Сліп, квитанція платіжного термінала, чек банкомату і ін.
Списані засоби з картрахунку для оплати витрат, понесених підзвітною особою
372
313 (314)
Платіжне доручення
Сплачені витрати майбутніх періодів (наприклад, сплачена підписка на періодичні видання, сплачені авансом арендні платежі, сплачений страховий поліс і т.п.)
39
311
Платіжне доручення
Викуплені акції власної емісії у акціонерів
451
311
Платіжне доручення
Перераховані грошові кошти на виплату пенсій
472
311
Платіжне доручення
Повернений залишок невикористаного цільового фінансування
48
311
Платіжне доручення, платіжне доручення в іноземній валюті
Погашення заборгованості по короткостроковому кредиту
60
311 (312)
Платіжне доручення
Перераховано банку в погашення заборгованості по довгостроковому кредиту
61
311
Платіжне доручення
Погашена заборгованість по короткостроковому векселю
62
311
Платіжне доручення, платіжне доручення в іноземній валюті
Перерахована оплата постачальникам і підрядчикам
631 (632)
311 (312)
Платіжне доручення
Сплачені податки і збори (обов'язкові платежі)
641, 642
311
Платіжне доручення
Сплачені страхові внески по соціальному страхуванню
65
311
Платіжне доручення
Виплачена заробітна платня шляхом перерахування коштів на особові рахунки працівників
661
311
Платіжне доручення
Погашені зобов'язання перед учасниками (засновниками) по нарахованих дивідендах і інших виплатах
671, 672
311
Платіжне доручення
Повернений покупцю (замовнику) раніше отриманий аванс
681
311
Платіжне доручення
Сплачені відсотки (банку, по векселю і ін.)
684
311
Платіжне доручення, платіжне доручення в іноземній валюті
Здійснені інші платежі (наприклад, перерахована арендна плата орендодавцю, сплачені визнані підприємством суми штрафів, пені, неустойок, і інших санкцій в результаті невиконання договірних зобов'язань і ін.)
685
311, 312
Бухгалтерський облік інших грошових коштів здійснюють на активному рахунку № 33 «Інші кошти», на якому ведеться узагальнення інформації про наявність та рух грошових коштів ( у національній та іноземній валюті), що знаходиться в касі підприємства (поштових марок, марок гербового збору, оплачених путівок санаторіїв, пансіонатів, будинків відпочинку тощо), та кошти в дорозі, тобто грошові суми, внесені до кас банків, ощадних кас або поштових відділень для подальшого їх зарахування на рахунках підприємства в банках.
Рахунок № 33 «Інші кошти» має такі субрахунки:
№ 331 «Грошові документи в національній валюті»;
№ 332 «Грошові документи в іноземній валюті»;
№ 333 «Грошові кошти в дорозі в національній валюті»;
№ 334 «Грошові кошти в дорозі в іноземній валюті».
За дебетом рахунка № 33 «Інші кошти» відображається надходження грошових документів до каси підприємства та коштів у дорозі, за кредитом вибуття грошових документів та списання коштів. У дорозі після їх зарахування на відповідні рахунки [37. с. 258].
Аналітичний облік грошових документів ведеться за їх видами. До коштів, що вважаються коштами в дорозі, належать: виручка, одержана підприємствами за послуги, реалізовану продукцію, виконані роботи і внесена до банку, відділку Ощадбанку, каси поштового відділку зв’язку для зарахування на поточний рахунок.
Журнал господарських операцій ДП ВАТ «Київхліб» хлібокомбінат №12 представлено в табл..3.4.5.
Таблиця 3.4.5
Журнал господарських операцій ДП ВАТ «Київхліб» хлібокомбінат №12
Зміст господарської операції
Проводка
Сума, грн
Первинний документ
Дт
Кт
1. В касу надійшла готівка з банку
301
311
12000
ПКО
2. З каси видано кошти підзвітній особі
301
372
2000
ПКО
3.Отриманий аванс за рахунок поставки товарів
301
681
4500
ПКО
4. Надійшли кошти від покупця
301
361
7000
ПКО
5.Видано кошти підзвітній особі
372
301
2000
ВКО
6. Виплачена заробітна плата працівнику
661
301
7000
ВКО
7. Виплачена сума орендної плати
685
301
2400
ВКО
8. Видана позика працівнику підприємства
377
301
15000
ВКО
9. Надходження авансових платежів
311
681
36000
Виписка банку
10. Відображено податкове зобов’язання
643
641
6000
Податкова накладна
11. Здійснена передоплата постачальнику
371
311
18000
Платіжне доручення
12.Відображено податковий кредит
641
644
3000
Податкова накладна
13. На розрахунковий рахунок надійшли кошти від покупця за продукцію
311
361
16000
Виписка банку
Управлінський облік грошових коштів пов'язує процес управління з обліковими процесами тому бухгалтер повинен правильно зрозуміти потреби керівників і сприяти їх задоволенню так само, як і покращувати техніку облікових розрахунків.
З метою реалізації функції управління облік організований таким чином, щоб у будь-який момент часу можна було визначити платоспроможність підприємства, відслідкувати залишки готівки, а також рух і напрями її використання. Облікова інформація необхідна управлінцям для:
♦ аналізу руху та напряму грошових коштів підприємства в попередніх періодах;
♦ визначення мінімальної необхідної потреби в грошових коштах для здійснення поточної господарської діяльності;
♦ коригування потоку платежів для зменшення максимальної і середньої потреби в грошових коштах;
♦ забезпечення ефективного використання тимчасово вільних грошових коштів;
♦ забезпечення прискорення оборотності грошових коштів;
♦ побудова ефективних систем контролю за рухом грошових коштів підприємства;
♦ мінімізація втрат грошових коштів від інфляції.
Загальними принципами організації управлінського обліку на є ДП ВАТ «Київхліб» Хлібокомбінат №12 наступні:
· задоволення потреб персоналу різних рівнів управління в необхідній для прийняття рішень інформації;
· обґрунтованість по відношенню до кожного виробничого підрозділу, де виникають відносини типу "витрати - обсяг діяльності -прибуток";
· узагальнення інформації за центрами виникнення витрат, відповідальності та рентабельності;
· контроль за обсягами виробництва, власними витратами та прибутком кожного підрозділу базується на. використанні планів та кошторисів.
Отже, облікова політика – це не просто сукупність засобів ведення обліку обраних відповідно до умов господарювання, але й вибір методики обліку, якам надає можливість використовувати різні варіанти відображення фактів господарського життя в обліку, залежно від поставлених цілей. Тому облікову політику можна визначити як управління обліком, а у вузькому – як сукупність способів ведення обліку – вибір підприємством конкретної методики ведення обліку. [49 c. 172]
Податковий облік – це підсистема бухгалтерського обліку, яка за певними правилами, затвердженими державою, виконує функції нарахування і сплати податків, зборів і обов”язкових платежів.
Відповідно до податкового законодавства об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу на суму валових витрат та амортизаційних відрахувань.
Валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх дальшого використання у власній господарській діяльності.[3]. Валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами[3].
При цьому до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг).
До складу валового доходу включаються будь-які доходи, одержані платником податку у звітному періоду в грошовій, матеріальній і нематеріальній формі як на території України, так і за її межами (у тому числі суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартість товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді тощо). -
Звідси, при підрахунку податку на прибуток можуть виникнути тимчасові різниці між сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету, обчисленого за даними бухгалтерського обліку, і сумою податку, обчисленого з метою оподаткування.
Пояснюється це тим, що бухгалтерський і податковий облік мають різну мету. Метою бухгалтерського обліку є надання користувачам достовірної інформації про результати діяльності підприємства, його фінансовий стан і платоспроможність. Метою податкового обліку є визначення суми зобов'язань підприємства перед бюджетом за податками згідно з діючим податковим законодавством.
Ставки податку на прибуток, об'єкти оподаткування і порядок визначення оподатковуваного доходу (прибутку), порядок обчислення і сплати податку, обов'язки і відповідальність платників регламентуються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 17 «Податки на прибуток».
Відповідно до Плану рахунків облік податку на прибуток ведеться на активному рахунку 98 «Податок на прибуток» за субрахунками:
981 «Податок на прибуток від звичайної діяльності».
982 «Податок на прибуток від надзвичайних подій».
На субрахунку 981 «Податок на прибуток від звичайної діяльності» ведуть облік нарахованої суми податку на прибуток від звичайної діяльності, визначеної за встановленою ставкою (30%) від прибутку, відображеного в бухгалтерському обліку (незалежно від суми прибутку для цілей оподаткування).
На субрахунку 982 «Податок на прибуток від надзвичайних подій» відображають суму податку, яка підлягає сплаті з прибутку від надзвичайних подій.
При цьому треба мати на увазі, що у Звіті про фінансові результати чистий прибуток (збиток) обчислюється як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності і надзвичайного доходу, надзвичайних затрат і податку з надзвичайного прибутку. Збитки від надзвичайних подій відображаються за вирахуванням суми, на яку зменшується податок на прибуток від звичайної діяльності.
В бухгалтерському обліку на суму нарахованого податку на прибуток роблять запис:
Д-т рах. 981 «Податок на прибуток від звичайної діяльності» К-т рах. 641 «Розрахунки за податками».
В кінці звітного періоду сума нарахованого податку на прибуток списується на фінансові результати записом:
Д-т рах. 791 «Результат операційної діяльності»
К-т рах. 981 «Податок на прибуток вїд звичайної діяльності».
Після цього запису за даними рахунка 791 «Результат операційної діяльності» визначають чистий фінансовий результат (прибуток, збиток), який відповідними записами списується на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».
Отже, чистий прибуток від звичайної діяльності визначається як різниця міме прибутком від звичайної діяльності до оподаткування і сумою податку на прибуток.
3.2. Наукові дослідження вітчизняних та зарубіжних вчених з обліку грошових коштів
В умовах ринкових реформ в економіці України гостро постає питання нестабільності та погіршення фінансового стану підприємств. У зв’язку з цим особливого значення набуває поняття «грошовий потік», яке привертає увагу багатьох практиків і науковців. Досліджуються і вивчаються різні аспекти нового для вітчизняних економістів поняття «грошовий потік». Важливість дослідження проблеми формування грошових потоків обумовлюється тим, що вони обслуговують господарську діяльність підприємства в усіх її напрямках. Грошові потоки підприємств є важливими об’єктами фінансового менеджменту, від яких залежить розвиток підприємства та кінцевий результат його господарської діяльності.
Проблеми сутності та класифікації грошових потоків підприємств у сучасній економічній літературі відображені у наукових роботах таких вітчизняних і зарубіжних економістів, як Дж. К. ВанХорн, Є. Брігхем, Е. Нікхбахт, Т. Райс, Р.Б. Тян, А.М.Кінг, В.В. Бочаров, Л.Н.Павлова тощо, українських вчених І.А.Бланк, Г.Г. Кірейцев, Л.О. Лігненко, А.М. Поддерьогін, М.С.Пушкар, О.О.Терещенко та інших економістів.
Але незважаючи на існуючі зарубіжні та вітчизняні видання, автори з різним ступенем теоретичного та практичного висвітлення розкривають питання сутності та класифікації грошових потоків підприємств. Тому залишається багато нез’ясованих питань, які потребують поглибленого теоретичного висвітлення і практичних рекомендацій.
Метою даної статті є дослідження і уточнення теоретичних аспектів визначення сутності грошових потоків і їх класифікації. У процесі досягнення мети вирішено такі основні завдання:
проведено аналіз спеціалізованої літератури та розглянуто різні визначення і види класифікації грошових потоків;
з’ясовано сутність і уточнено визначення «грошові потоки»;
виділено оптимальну класифікацію грошових потоків.
Образно «грошовий потік» можна представити як систему «фінансового кровообігу» господарського організму підприємства. Ефективно організовані грошові потоки підприємства є найважливішим симптомом його «фінансового здоров’я», передумовою досягнення високих кінцевих результатів господарської діяльності в цілому [17 c.130].
За визначенням Є.Брікхема, «Грошовий потік» - це фактичні чисті готівкові кошти, які надходять у фірму (чи витрачаються нею) протягом деякого визначеного періоду [18 c.425].
Ван Хорн Дж.К. розглядає грошовий потік як рух грошових коштів, що має безперервний характер. Він вважає, що поняття грошових потоків можна трактувати по-різному в залежності від завдань аналізу. Грошові кошти і грошові потоки розглядають як готівку або робочий оборотний капітал [19 c.181-182].
Кінг А.М. вважає, що система тотального управління грошовими потоками є основою менеджменту підприємства [19 c.23].
За визначенням Л.О.Коваленко та Л.М.Ремньової «грошові потоки» - це надходження та вибуття грошових коштів та їх еквівалентів у результаті виробничо-господарської діяльності підприємств . [25 c.79].
Тян Р.Б. розглядає грошовий потік як вхідний і вихідний, а різниця між ними утворює прибуток. Вхідний грошовий потік – це надходження від реалізації продукції та інші надходження. Вихідний грошовий потік – це виплата заробітної плати, платежі субпідрядникам і постачальникам та інші [39 c.215].
Павлова Л.Н. розглядає потоки капіталу, від яких залежить рівень потоків грошових засобів, а не весь грошовий потік на підприємстві . [30 c.217].
Бочаров В.В. стверджує, що поняття « грошовий потік» є інтегральним, тобто включає в себе різні види потоків, обслуговуючих господарську діяльність підприємства. Грошовий потік показує рух всіх грошових коштів, які не враховують при розрахунку прибутку: капітальні вкладення, податки на прибуток, штрафи, боргові виплати кредиторам, позичкові та авансові кошти [26 c.96-99].
Поддерьогін А.М. вважає, що грошовий потік можна визначити як сукупність послідовно розподілених у часі подій, які пов’язані із відособленим та логічно завершеним фактом зміни власника грошових коштів у зв’язку з виконанням договірних зобов’язань між економічними агентами (суб’єктами господарювання, державою, домогосподарствами, міжнародними організаціями). Грошові потоки безпосередньо пов’язані з рухом коштів на підприємстві, який відображає надходження в розпорядження суб’єкта господарювання коштів та еквівалентів і їх використання [39 c.57].
Терещенко О.О. вважає, що термін Cash-flow потрібно перекладати як рух коштів. Вчений зосереджує увагу на операційному Cash-flow.Який можна розглядати як критерій оцінки внутрішнього потенціалу фінансування підприємства. Достатній розмір операційного Cash-flow створює сприятливі передумови для залучення фінансових ресурсів із зовнішніх джерел. Операційний Cash-flow використовується при оцінці фінансового стану підприємства і визначенні його кредитоспроможності [35 c.181-186]
Кірійцев Г.Г. згоден з визначенням грошового потоку, що дає Т. Райс, який поділяє потоки на чисті, традиційні та операційні. Чистий грошовий потік представляє собою зміну грошових коштів, що знаходяться у розпорядженні підприємства, за період, що аналізується Т. Райс визначає загальний грошовий потік як всі грошові надходження і виплати, пов’язані не тільки з веденням операцій по основній діяльності Г.Г. Кірейцев