Міністерство освіти і науки України
Національний університет „Львівська політехніка”
Кафедра фінансів
з дисципліни „Фінансовий аналіз”
на тему:
«Аналіз розрахунків з покупцями і замовниками продукції»
Анотація
Дана курсова робота присвячена аналізу показників ефективності використання основних фондів на підприємстві ВАТ„Молокозавод Самбірський”. Для цього ми розраховували основні показники діяльності цього підприємства, показники рентабельності, інтенсивності використання капіталу та ділової активності підприємства. Також розраховували поріг рентабельності з визначенням прибутку, змінних та постійних витрат , запас фінансової стійкості , а також оцінювали зони збитків та зони прибутків підприємства. На основі отриманих розрахунків проводився прогноз фінансового стану підприємства на перспективу та розробка заходів щодо покращення фінансового стану підприємства.
Інформаційною базою є бухгалтерська звітність підприємства, яка в умовах ринкової економіки базується на узагальненні даних фінансового обліку і є тою інформаційною ланкою, що пов’язує підприємство з суспільством і діловими партнерами.
ЗМІСТ
Вступ........................................................….......................................…………......4 1. Теоретична частина
1.1. Аналіз розрахунків з покупцями і замовниками продукції……………….6
2.Розрахунково-аналітична часина
2.1 Аналіз діяльності ВАТ„Молокозавод Самбірський “…………………….11
2.2.Оцінка та розрахунок показників дебіторської заборгованості………….13
2.3.Оцінка динаміки зміни показників та прийняття рішення щодо стабілізації ........................................................................................................18
3. Спеціально-розрахункова частина роботи
3.1. Аналіз фінансового стану об’єкту дослідження на базі п’ятифакторної моделі Альтмана………………………………………………….........................19
3.2.Розрахунок показників рентабельності фірми……………………..............21
3.3. Оцінка інтенсивності використання капіталу та ділової активності об’єкту дослідження............................................................................................................24
3.3.1. Аналіз доходності інвестованого капіталу через коефіцієнт обертання……………………………..……………………………............…….24
3.3.2. Аналіз швидкості обертання капіталу через тривалість одного обороту……………………………….…...………………………............……...26
3.4. Оцінка та розрахунок запасу фінансової стійкості об’єкту дослідження..27
3.4.1. Розрахунок порогу рентабельності з визначенням прибутку, змінних та постійних витрат, обсягу реалізованої продукції або наданих послуг.............29
3.4.2. Графічна побудова залежності запасу фінансової стійкості об’єкту дослідження від вхідних параметрів....................................................................30
3.4.3. Оцінка зони прибутків та зони збитків об’єкту дослідження…..............32
3.5. Прогноз фінансового стану об’єкту дослідження на перспективу.............33 4.Рекомендації та розробка заходів щодо покращення фінансового стану .....35
Висновки............................................................................................................... 37
Література..............................................................................................................39
ВСТУП
Ефективність функціонування кожного підприємства залежить насамперед від того , відповідають чи не відповідають управлінські рішення , якими воно керується для досягнення успіху на ринку , цим умовам . Базою для обґрунтування і прийняття оптимальних управлінських рішень може бути тільки глибокий комплексний аналіз діяльності підприємства . У ході такого аналізу всі сторони діяльності підприємства оцінюються з позиції досягнення максимально можливого економічного результату ( а саме – прибутку , рентабельності ) за рахунок оптимально ефективного (зокрема , погляду ліквідності , уникнення ризику банкрутства ) використання наявних ресурсів , насамперед , фінансових .
Адже господарська діяльність будь-якого підприємства являє собою ніщо інше , як безперервну зміну форм буття вкладеного ним власного і залученого капіталу.Побудова розвинутого ринкового господарства - процес досить складний і тривалий.
Досвід роботи в умовах ринкової економіки, який накопичено в промислово-розвинутих країнах, не можна автоматично перенести на управління економічними процесами в Україні.
В таких скрутних умовах, що склалися в Україні, в умовах глибокої економічної, фінансово-кредитної, паливно-сировинної, екологічної та інших криз перехід до реального ринку надзвичайно утруднений.
Ринкова система господарювання, яка формується в Україні, обумовлює зміну форм та методів управління економікою підприємства, вимагає нових підходів до визначення місця та ролі підприємства в розвитку суспільного виробництва.
В перехідний період виникають і отримують розвиток принципово нові організаційно-правові форми господарювання, змінюється система економічних відносин з державою, власниками, господарськими партнерами, працівниками.
Ринкова економіка, переваги якої доведені світовим досвідом, характеризується вільним підприємництвом господарюючих суб'єктів.
Основним принципом регулювання діяльності підприємств є ринкове саморегулювання. Переважним видом власності є приватна та колективна власність, основною цільовою функцією діяльності - отримання прибутку.
В умовах ринковою економіки продавці намагаються найвигідніше продати товари, а покупці найдешевше їх купувати. Їх інтереси урівноважуються у вільній грі сил попиту та пропозицій через механізм цін на ринку. Вільне формування виробництва та споживання, їх зрівняння в нерегульованих ринках сприяє як оптимальному задоволенню потреб, так і росту добробуту підприємства та їх робітників при умові суспільного визнання результатів їхньої праці та об'єктивної оцінки результатів діяльності.
Фінансовим підсумком господарської діяльності підприємства є його прибуток.
Прибуток в узагальненому вигляді відображає результати господарювання, продуктивність витрат живої і матеріалізованої праці і тому служить важливою економічною характеристикою ефективності роботи підприємств. Він займає центральне місце в загальній системі вартісних інструментів і важелів управління економікою.
Аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства є важливим елементом для прийняття конкретних рішень, спрямованих на подальше збільшення прибутковості, виявлення причин збитковості, а також забезпечення стабільності фінансового стану. Метою курсового проекту є поглиблене вивчення утворення прибутку підприємства, основи формування та вплив різних факторів на формування прибутку, а також вивчення показників ділової активності та їх аналіз. Проводиться розрахунок можливого банкрутства банку на базі п'ятифакторної моделі Альтмана. Обчислюються показники рентабельності підприємства. Предметом дослідження є фінансові результати ВАТ “Молокозавод Самбірський”.
1. Теоретична частина
1.1Аналіз розрахунків з покупцями і замовниками продукції
Дебіторська заборгованість має значну питому вагу в складі поточних активів і впливає на фінансовий стан підприємства. Значення аналізу дебіторської заборгованості особливо зростає в період інфляції, коли іммобілізація власних оборотних активів стає дуже невигідною.
Джерело аналізу - баланс підприємства; для внутрішнього аналізу застосовуються також дані аналітичного обліку.
У найзагальнішому вигляді зміни в обсязі дебіторської та кредиторської заборгованості за звітний період можуть бути охарактеризовані даними горизонтального та вертикального аналізу балансу .
Особливу увагу в процесі аналізу дебіторської заборгованості приділяють статті "Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги", яка має найбільшу питому вагу в загальній сумі дебіторської заборгованості. Згідно з національними стандартами бухгалтерського обліку ця дебіторська заборгованість відображається в балансі за чистою реалізаційною вартістю, тобто як сума дебіторської заборгованості за мінусом сумнівних та безнадійних боргів.
1) загальну суму дебіторської заборгованості (підсумок гр. З + + гр. 5 - гр. 8 = гр. 9);
2) заборгованість щодо окремих покупців, замовників і строків виникнення заборгованості понад один рік. Таку заборгованість за наявності виправдувальних документів можна віднести до позареалізаційних витрат і списати на збитки як дебіторську заборгованість, стосовно якої минув строк позовної давності, або записати (з рішення інвентаризаційної комісії) до резерву сумнівних боргів;
3) за даними відомості обліку розрахунків з покупцями і замовниками (або попередньої аналітичної таблиці) складається така аналітична таблиця за якою аналізується стан дебіторської заборгованості за часом виникнення. Регулярне ведення такої відомості дає змогу бухгалтеру аналізувати дебіторську заборгованість і своєчасно вживати заходів для усунення простроченої заборгованості. Цей аналіз здійснюється за даними внутрішньої звітності підприємства і використовується для потреб управління. Але, як відомо, для зовнішніх користувачів інформації також дуже важливий стан дебіторської заборгованості підприємства, бо зростання її завжди свідчить про фінансову нестабільність. За даними бухгалтерської звітності (ф. 1, ф. 2) можна визначити низку показників, що характеризують стан дебіторської заборгованості.До цих показників належать:
1. Оборотність дебіторської заборгованості:
Од=В:Д
де Од - оборотність дебіторської заборгованості;
В - виручка від реалізації продукції;
Д - середня дебіторська заборгованість.
2. Період погашення дебіторської заборгованості:
Пд =360 днів : Од,
де Пд - період погашення дебіторської заборгованості;
Од - оборотність дебіторської заборгованості.
3. Частка дебіторської заборгованості в загальному обсязі поточних активів:Да=[Дз:Па]100,
де Да - частка дебіторської заборгованості в поточних активах;
Дз - дебіторська заборгованість;
Па - поточні активи (2+3 розділ активу балансу).
4. Відношення середньої величини дебіторської заборгованості до виручки від реалізації визначається за формулою:
Дз=Д:В,
Де Д - середня величина дебіторської заборгованості;
В - виручка від реалізації продукції.
5. Частка сумнівної дебіторської заборгованості в загальному обсязі заборгованості, %.
Показник сумнівної дебіторської заборгованості може бути взятий з балансу (рядок 162 ф. 1).
Методика аналізу показників оборотності дебіторської заборгованості: дані за звітний період порівнюють з даними за минулий рік (або інший звітний період), визначають зміни і вивчають причини цих змін, їхню якісну характеристику. Деякі показники за минулий період (оборотність дебіторської заборгованості, або відношення середньої величини дебіторської заборгованості до виручки від реалізації) переносяться з розрахунку, складеного за підсумками минулого року чи іншого виробничого періоду.
Якщо порівняти показники дебіторської заборгованості, можна зробити висновок щодо того, поліпшився чи погіршав стан | розрахунків з покупцями проти минулого року. Якщо на підприємстві зросла сумнівна дебіторська заборгованість, а також загальна частка дебіторської заборгованості в загальному обсязі оборотних коштів, то можна зробити висновок про зниження ліквідності поточних активів у цілому, а отже, про погіршання фінансового стану підприємства. Важливим у процесі аналізу дебіторської заборгованості є контроль за співвідношенням дебіторської і кредиторської заборгованості.
Значне перевищення дебіторської заборгованості завжди загрожує фінансовій стійкості підприємства і потребує залучення додаткових джерел фінансування.
Розглядаючи питання аналізу дебіторської заборгованості (розрахунку з покупцями й замовниками), слід ознайомитися з одним із методів розрахунку з покупцями, що широко використовується в країнах з розвинутими ринковими відносинами, - методом надання знижок за дострокової оплати. Відомо, що за умов інфляції будь-яка відстрочка платежу призводить до того, що підприємство-виробник реально одержує лише частину вартості реалізованої продукції. Тому підприємству інколи вигідніше зробити знижку на реалізований товар за умови швидкої оплати рахунка (наприклад, у десятиденний строк), ніж втратити більшу суму в результаті інфляції.
Значна питома вага в складі джерел коштів підприємства, як відомо, належить позичковим коштам, у тому числі й кредиторській заборгованості. Тому необхідно вивчати та аналізувати поряд з дебіторською заборгованістю і кредиторську, її склад, структуру, а потім провести порівняльний аналіз із дебіторською заборгованістю.
Передовсім треба перевірити достовірність інформації щодо видів і строків кредиторської заборгованості. Для цього користуються прямим підтвердженням контрагентів, вивченням контрактів і договорів, особистими бесідами з працівниками, які мають інформацію про борги і зобов'язання підприємства.
У процесі аналізу необхідно дати оцінку умов заборгованості, звернути увагу на строки, обмеження використання ресурсів, можливості залучення додаткових джерел фінансування.
Аналіз власне кредиторської заборгованості починається з вивчення складу і структури кредиторської заборгованості за даними форми № 1 "Баланс".
Для цього розраховують питому вагу кожного виду кредиторської заборгованості в загальній сумі. Такі показники розраховуються за звітом і за планом, а порівнюючи їх, визначають відхилення в структурі кредиторської заборгованості, установлюють причини змін її окремих складових і розробляють заходи для регулювання заборгованості, особливо тих її складових, які негативно впливають на діяльність підприємства.
Як правило, основною причиною змін структури кредиторської заборгованості є взаємні неплатежі. Це може підтвердити порівняльний аналіз кредиторської та дебіторської заборгованості.
Деталізація аналізу кредиторської заборгованості може проводитись з використанням запропонованої вище методики аналізу дебіторської заборгованості.
Оборотність кредиторської заборгованості розраховується за тією самою формулою, що й дебіторської, з тією лише різницею, що в знаменнику відображають суму обороту для закупівлі сировини, матеріалів тощо.
Аналіз стану дебіторської та кредиторської на кінець звітного періоду заборгованості передбачає також її порівняльний аналіз
Результатом такого аналізу може бути виявлення:
а) збільшення або зменшення дебіторської заборгованості;
б) збільшення або зменшення кредиторської заборгованості.
Як збільшення, так і зменшення дебіторської і кредиторської заборгованості можуть призвести до негативних наслідків для фінансового стану підприємства.
Так, зменшення дебіторської заборгованості проти кредиторської може статися через погіршання стосунків з клієнтами, тобто через зменшення кількості покупців продукції.
Збільшення дебіторської заборгованості проти кредиторської може бути наслідком неплатоспроможності покупців.
У процесі виробничої діяльності часто трапляються випадки, коли кредиторська заборгованість значно перевищує дебіторську. Деякі економісти-теоретики вважають, що це свідчить про раціональне використання коштів, оскільки підприємство залучає в оборот більше коштів, ніж відволікає з обороту. Але бухгалтери-практики оцінюють таку ситуацію тільки негативно, оскільки підприємство мусить погашати свої борги незалежно від стану дебіторської заборгованості.
Отже, аналізуючи дані дебіторської і кредиторської заборгованості, необхідно вивчити причини виникнення кожного виду заборгованості, виходячи з конкретної виробничої ситуації на підприємстві.
2.Розрахунково-аналітична частина пароекту
2.1. Аналіз діяльності ВАТ “ Молокозавод Самбірський “
Відкрите акціонерне товариство “Молокозавод Самбірський “ створене шляхом перетворення державного підприємства “Самбірський молочний завод “ у процесі приватизації у відкрите акціонерне товариство на підставі Наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області від 27 липня 1995 року № 1398 у відповідності до Законів України “ Про господарські товариства “ , “Про власність “, “ Про цінні папери і фондову біржу “та інших законодавчих та нормативно-методичних актів .
Акціонерами є фізичні особи і юридичні , які набули право власності на акції Товариства у процесі приватизації , емісії додаткової кількості акцій , а також на вторинному ринку цінних паперів.
З моменту державної реєстрації Товариство є юридичною особою , має відокремлене майно , що враховується на самостійному балансі , розрахунковий , поточний , валютний та інші рахунки в банках , одну основну печатку , штампи та бланки із своїм найменуванням , фірмове найменування і товарний знак , який затверджується правлінням Товариства і реєструється згідно з чинним законодавством може мати додаткові печатки для роботи у відділі кадрів і у торговому відділі , інші реквізити юридичної особи.
Форма власності Товариства – колективна .Майно Товаристваа формується з джерел , незаборонених чинним законодавством України і належить йому на праві власності.
Метою створення Товариства є повне і якісне задоволення потреб вітчизняних і закордонних підприємств та організацій різних форм власності інших юридичних та фізичних осіб в роботах , послугах і продукції Товариства , здійснення комерційної , торговельної , посередницької та іншої підприємницької діяльності , направленої на отримання прибутку.
Предметом діяльності Товариства є :
1. Переробка молока та виготовлення молочної продукції;
2. Торговельна діяльність (оптова, роздрібна,комісійна);
3. Надання орендних послуг ; торгово-посередницька діяльність ;
4. Наданя послуг у сфері громадського харчування ;
5. Надання транспортних послуг ,
Експедиційних , в тому числі під час перевезення зовнішньо-торговельних і транзитних вантажів , внутрішні та міжнародні перевезення вантажів ;
6. Товарообмінні операції та інша діяльність , що базується на форматі зустрічної торгівлі;
7. Будівництво промислових об’єктів, житла та об’єктів соціальної сфери;
8. Надання агентських, ділерських,консигнаційних послуг ;
9. Інші види діяльності незаборонені законодавством.
Товариство є власником майна , переданого йому акціонерами у власність; цінних паперів належних товариству; продукції,виробленої Товариством у результаті господарської діяльності;прибутків,одержаних в результаті господарської діяльності;іншого майна.
Статутний фонд Товариства становить 188350 гривень.
Статутний фонд Товариства поділений на 753400 простих іменних акцій ,номінальною вартістю 0.25 гривня кожна.
2.2. Оцінка та розрахунок основних показників діяльності та ефективності ВАТ” Самбірський Молокозавод”
Аналіз діяльності даного підприємства по розрахунках з покупцями і замовниками продукції ми розпочнемо з аналізу їхньої дебіторської заборгованості
2.2. 1. Аналіз обіговості дебіторської заборгованості, яка виступає показником ліквідності та якості дебіторської заборгованості.
Кобдз =ОВП/СДЗ ,де
Кобдз – коефіцієнт оберненості дебіторської заборгованості в разах ;
ОВП – обсяг відвантаженої продукції за реалізаційними цінами ;
СДЗ – середня дебіторська заборгованість за аналізований період
І квартал :
Кобдз = 997.5/327.9= 3 (рази);
ІІ квартал:
Кобдз = 3537.2/743.2 =4.8 (рази);
ІІІ квартал:
Кобз = 4580.1/838.35 = 5.5 (рази)
Отже, найкращий результат за ліквідністю дебіторської заборгованості був у І кварталі.
2.2.2. Оборотність дебіторської заборгованості в днях.
1 спосіб – як відношення кількості днів у періоді до коефіцієнта обіговості
Одз = Дп/Кобз ,де
Одз- оборотність дебіторської заборгованості ;
Дп – дні періоду ,що аналізується ;
Кобз - коефіцієнт оберненості дебіторської заборгованості в днях
І квартал:
Одз = 90/3 =30 днів ;
ІІ квартал
Одз = 90/4.8 =19 днів
ІІІ квартал:
Одз = 90/5.5=17 днів;
2 спосіб –як відношення добутку суми середніх залишків заборгованості і на кінець і на початок періоду та тривалості її періоду ,що аналізується на дні періоду до обсягу відвантаженої продукції за цінами реалізації:
Одз= ДЗк*Дп/ОВП,де
Одз =оберненість дебіторської заборгованості;
Дп –дні періоду ,що аналізується;
ДЗк – сума дебіторської заборгованості за період ,що аналізується;
ОВП - обсяг відвантаженої продукції за реалізаційними цінами.
І квартал
Одз = 392.2*90/997.5=30 днів;
ІІ квартал
Одз =1222.8*90/3537.2 =19 днів ;
ІІ квартал
Одз = 1413.1*90/4580.1 =17 дні
Дебіторська заборгованість знаходилась в обігу в Ікварталі 30 днів , в ІІ кварталі 19 , в ІІІ – 17.
2.2.3. Частка дебіторської заборгованості в загальному обсязі оборотних коштів.
Пдз = ДЗ/СО*100%,де
СО – середня величина оборотніх коштів(власний капітал – необоротні активи )
І квартал :
Пдз = 392.2/301.3 *100%=130.17%
ІІ квартал :
Пдз = 122.8/267.4*100%=457%
ІІІ квартал:
Пдз = 1413.1/243.4*100%=580.6%
Чим вище значення цього показника питомої ваги дебіторської заборгованості , тим менш мобільна структура майна підприємства. Отже , найменш мобільна структура майна в ІІІ кварталі .
2.2.4. Частка дебіторської заборгованості в загальному обсязі активів.
Поточні активи –це оборотні активи + витрати
Да = Дз/Па*100%
І квартал:
Да = 392.2/1641.47*100%=23.9%
ІІ квартал :
Да = 1222.8/3076.3*100%=39.7%
ІІІ квартал:
Да = 1413.1/222,6*100%=63.5%
Найбільша частка дебіторської заборгованості в поточних активах припадає на ІІІ квартал (63.5%).
2.2.5. Коефіцієнт фінансової незалежності (автономії) (Кавт.)
Кавт = Власний капітал / Пасиви
І квартал:
Кавт= 200.8/3394.7=0.589
ІІ квартал:
Кавт = 2336.2/5232.8=0,45
ІІІ квартал:
Кавт= 2520.4/4372.2=0.58
Цей показник незалежність від зовнішніх кредиторів. Найбільш незалежним підприємство було у І кварталі
2.2.6. Коефіцієнт фінансової залежності (Кфз)
Кф.з. = Пасиви/ власний капітал
І квартал:
Кф.з. =3394.7/2000.8=1.7
ІІ квартал:
Кф.з. = 5232.8/2336.2=2.24
ІІІ квартал:
Кф.з. = 4372.2/2520.4=1.73
2.2.7.Коефіцієнт забезпечення власними обіговими коштами запасів (Кзап.)
Кзап = Власні обігові кошти/Запаси
І квартал:
Кзап = 2000.8-1753.3/896.9+282.2+64.9=0.2
ІІ квартал:
Кзап = 2336.2-2156.5/960.9+778.1+59.8=0.09
ІІІ квартал:
Кзап = 2520.4-2386.7/517.9+163.6+64.5=0.18
Цей показник показує наскільки запаси ,що мають найменшу ліквідність у складі оборотних активів, забезпечені довгостроковими стабільними джерелами фінансування. Найкраще значення спостерігається у ІІІ кварталі.
2.2.8.Співвідношення короткострокової дебіторської та кредиторської заборгованості
Кд/з = Дебіторська заборгованість/Кредиторська заборгованість
І квартал:
Кд/з = 381.9+6.9+3.4/603.3 = 0.65
ІІ квартал:
Кд/з = 1217.3+2.7+2.8/1478.6 = 1
ІІІ квартал:
Кд/з = 1341.8+4.7+64.1/950.8 = 1.5
Характеризує здатність розрахуватися з кредиторами за рахунок дебіторів .Оптимальне значення 1.
2.2.9. Період погашення кредиторської заборгованості
Чк.з. =.Середня кредиторська заборгованість*90/Собівартість реалізації
І квартал:
Чк.з.=(500+603.3+34.1+71)*90/700.5 =155 днів
ІІ квартал:
Чк.з. =( 914.6+1478.6+57.9+132.6)*90/2839.8 = 83 дні
ІІІ квартал:
Чк.з. = (680.2+950.8+13.8+95.5)*90/3647 = 43 дні
Визначає середній період сплати підприємством короткострокової заборгованості. Найшвидше підприємство сплатило свою заборгованість у ІІІ кварталі.
2.3. Оцінка динаміки зміни показників та прийняття рішень щодо їх стабілізації та покращення фінансового стану підприємства
Аналізуючи показники дебіторської заборгованості можна зробити такий висновок , що визначаючи коефіцієнти обіговості дебіторської заборгованості , який характеризує тривалість обігу дебіторської заборгованості та її ліквідності ми розрахували негативне значення цього коефіцієнта.В І кварталі коефіцієнт становив 3 рази , в ІІ – 4.8 рази , в ІІІ – 5.5.
Оборотність дебіторської заборгованості в днях . Цей показник показує скільки часу дебіторська заборгованість перебуває в обігу.Найменше часу вона перебувала в обігу у ІІІ кварталі(17днів).
Підприємству потрібно зменшити величину дебіторської заборгованості за рахунок перегляду розрахунків з покупцями і замовниками , термін по сплаті за товари і послуги, припинення діяльності із певними клієнтами , які вчасно не розраховуються за товари.
За коефіцієнтом фінансової стійкості можемо сказати , що найбільш залежним від зовнішніх джерел фінансування підприємство було у ІІІ кварталі.Для підприємства доцільніше було б збільшити величину власних оборотніх коштів.
В І кварталі у співвідношенні між кредиторською і дебіторською заборгованістю був великий розрив ,що призвело до збільшення залучених коштів. В ІІ і ІІІ кварталах ця ситуація покращилась. Щодо короткострокової заборгованості , то підприємство покращило свій стан і цей період зменшився.
3. Спеціально-розрахункова система
3.1.Аналіз фінансового стану об’єкта дослідження на базі п’ятифакторноъ моделы Альтмана
Z = 3.3 * k1+ 1.0 * k2 + 0.6 * k3 + 1.4 * k4 + 1.2 * k5
де 3,3;0,99;0,6;1,4 і 1,2 - коефіцієнти регресії, що впливають на індекс „Z";
де к1 = Прибуток до сплати відсотків(податків)/ Всього активів ,
к2 = Виручка від реалізації / Всього актиів ,
к3 = Власний капітал (ринкова оцінка) / Позичений (залучений)капітал ,
к4 = Реінвестований прибуток (нерозподілений) / Всього активів ,
к5 = Власні оборотні кошти / Всього активів
І квартал:
к 1=10.2/3394.7 =0.03
к2 = 1353.1/3394.7 =0.399
к3 = 2000.8/1394.2 = 1.43
к4 = 7.7/339.7 = 0,23
к5 = 2000.8-1753.3/3394.7 = 0,73
Z = 3.3*0.03+1*0.399+0.6*1.43+1.4*0.23+1.2*0.73=2.8
ІІ квартал :
к 1 = 80.4-10.2-5232.8 = 0.134
к2 = 6434.8-1353.1/ 5232.8 = 0.971
к3 = 2336.2/87+2809.6 = 1.1
к4 = 60.1/5232.8 =0.115
к5 = 2336.2-2156.5/5232.8 = 0.34
Z = 3.3*0.134+ 1*0.971 + 0.6*1.1 + 1.4*0.115 + 1.2*0.34 = 3.01
ІІІ квартал:
к 1 =240-80.4/ 4372.2 =0.365
к2 = 14048-6434.8/ 4372.2 = 1.7413
к3 = 2520.4/77.6+1774.2 = 1.6
к4 = 203.8/4372.2 = 0.466
к5 = 2520.4-2388.7/ 4372.2 = 0.3
Z = 3.3*0.365+ 1*1.7413 + 0.6*1.6 + 1.4*0.466 + 1.2*0.3 = 3.2
Якщо Z менше 1.8 –дуже висока ймовірність банкрутства ;
Якщо Z знаходиться між 1.8 і 2.7 – то це висока ймовірність банкрутства ;
Якщо Z є на проміжку між 2.7 і 3 –то це можливе настання банкрутства ;
Якщо Z є більшим 3 – низька ймовірність банкрутства.
Дане підприємство у І кварталі знаходилось у зоні можливого настання банкрутства , але покращивши свій фінансовий стаон підприємство увійшло у зону низької ймовірності банкрутства.
3.2.Розрахунок показників рентабельності ВАТ « Молокозавод Самбірський»
3.2.1. Рентабельність активів (Ра):
Ра = Пч/А
Пч – прибуток , що залишається у розпорядженні підприємства ;
А – середня величина активів .
3.2.2. Рентабельність поточних активів (Рпа):
Рпа = Пч / Ап
Ап – середня величина поточних активів.
3.2.3.Рентабельність інвестицій (Рі) :
Рі = П / СВК + СДЗ
П – загальний прибуток за звітний період;
СВК – середня величина власного капіталу ;
СДЗ- середня величина довгострокових зобов’язань.
3.2.4. Рентабельність власного капіталу (Рвк)
Рвк = Пч / СВК
3.2.5. Рентабельність основної діяльності (Рд)
Рд = Пр / В
Пр – прибуток від реалізації ;
В – витрати на виробництво продукції.
3.2.6. Рентабельність виробництва (виробничих фондів) (Рвф)
Рвф = П / СОВФ + СМОК
СОВФ – середня величина основних виробничих фондів ;
СМОК - середня величина матеріальних оборотних коштів .
3.2.7. Рентабельність реалізованої продукції (Рпр)
Рпр = Пч / Vр
Vр –виручка выд реалізованої продукції.
3.2.8. Рентабельність обсягу продаж (Рvп)
Рvп = Пр / Vр
І квартал :
3.2.1. Ра = 7.65 / 3394.7 = 0.03
3.2.2. Рпа = 7.65 / 1576.6 = 0.05
3.2.3. Рі = 117.6/89.3 = 0.06
3.2.4.Рвк = 7.65/200.8 = 0.04
3.2.5. Рд = 10.2 / 1358 =0.078
3.2.6. Рвф = 117.6/1632.4+896.9 = 0.046
3.2.7. Рпр = 7.65 / 1127.6 = 0.,068
3.2.8.Рvп = 10.2 / 1127.6 = 0.09
Аналогічно проводимо розрахунки рентабельності у ІІ іІІІ кварталах
Таблиця 3.2.1
Результати розрахунку показників рентабельності
ВАТ„Молокозавод Самбірський ” за I – III квартали 2006 року
№ п/п
Показник
Умовне позначення
I
II
III
1
2
3
4
5
6
1
Рентабельність активів(майна),%
(Рo)
3
4
3
2
Рентабельність поточних активів, %
(Ра)
5
17
5.4
3
Рентабельність інвестицій, %
(Рi)
6
12
14
4
Рентабельність власного капіталу, %
(Рвк)
4
2.3
4.7
5
Рентабельність основної діяльності, %
(Рд)
7.8
9
10
6
Рентабельність виробництва (виробничих фондів),%
(Реф)
4.6
5
5
7
Рентабельність реалізованої продукції, %
(Рпр)
6.8
7
6.5
8
Рентабельність обсягу продаж, %
(Pvn)
9
7
11
Рентабельність є відносним показником прибутковості , який характеризує ефективність використання витрат на ведення виробництва. На підприємстві є досить низькі рівні рентабельності , проте вже у ІІ і ІІІ кварталах відчувається підвищення цього рівня.
Протягом аналізованого періоду рентабельність активів ВАТ„Молокозавод Самбірський ” збільшується від 3% в першому кварталі до 4% в третьому кварталі. Це свідчить про те, що прибутки, які одержує підприємство з кожної грошової одиниці, яка вкладена в активи підприємства, зростають.
Рентабельність поточних активів показує скільки прибутку одержало підприємство з одної грошової одиниці, яка вкладена в поточні активи. Цей показник становить 5.4%
Рентабельність інвестицій відображає ефективність використаних коштів, які були залучені, тобто інвестовані в дане підприємство. Цей показник зростає і на кінець третього кварталу становить 14%,
Рентабельність власного капіталу характеризує прибутковість бізнесу для його власників, тобто показує скільки чистого прибутку припадає на одиницю власного капіталу. Цей показник теж зростає з 2.3% у першому кварталі до 4.7% у третьому, що є позитивною тенденцією для підприємства.
Рентабельність основної діяльності носить стабільний характер і становить в середньому 10%, тобто підприємство виготовляє більше продукції чим заплановано, що може призвести до збільшення прибутку або збільшення витрат.
Рентабельність виробничих фондів відображає скільки чистого прибутку припадає на одиницю виробничих фондів. Цей показник стрімко і на кінець третього періоду становить 5%.
Рентабельність реалізованої продукції відображає дохід компанії на кожну зароблену гривню і може бути корисний як для правильної інтерпретації даних про оборот, так і для економічних прогнозів в умовах обмеженого обсягу ринку, стримуючого зростання продажів. Також, рентабельність реалізованої продукції є важливим показником для порівняння ефективності організації бізнесу в компаніях, що працюють в одній галузі. Рентабельність продаж від першого до третього кварталу зросла на 2% і на кінець третього становить 11%. На рис. 3.2 показано зміну показників рентабельності
3.3 Оцінка інтенсивності використання капіталу та ділової активності ВАТ„Молокозавод Самбірський”
3.3.1 Аналіз доходності інвестованого капіталу через коефіцієнт обертання
Інтенсивність (ефективність) використання капіталу характеризується його віддачею (рентабельністю) як відношення суми прибутку до середньо річної суми основного та оборотного капіталу. Для характеристики інтенсивності використання капіталу розраховують коефіцієнт його обертання :
Кобер = Виручка від реалізації/середньорічна сума капіталу
Дохідність інвестованого капіталу розраховується як добуток рентабельності продаж на коефіцієнт обертання:
D ik = Рентабельність продаж*Кобер
Нижче наведені розрахунки коефіцієнта обертання та дохідність інвестованого капіталу за I квартал
Кобер = 1353.1/200.8+89.3 = 0.647
D ik = 0.09*0.647 = 0.5823
Результати розрахунків коефіцієнта обертання та дохідність інвестованого капіталу наведені в таблиці 3.3.1.
Таблиця 3.3.1
Показники ефективності використання капіталу ВАТ„Молокозавод Самбірський ” за I – III квартали 2006 року
№
Показники
Умовне позначення
Квартали
I
II
III
1
2
3
4
5
6
1
Коефіцієнт обертання капіталу
Кобер.
0.647
2.1
2.9
2
Дохідність інвестованого капіталу
Д ік.
0.5823
0.605
0.0.698