Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра економіки підприємства та інвестицій
Бакалаврська
випускна робота на тему:
Страхування фінансових ризиків
Студента групи ЕК – 45
Керівник роботи
“ ” р.
Завідувач кафедри
“ ” р.
Рецензенти
“ ” р.
Львів 2005
АНОТАЦІЯ
Тема бакалаврської роботи звучить “Страхування фінансових ризиків”. В першому розділі “Теоретичні основи обґрунтування методів страхового захисту від фінансових ризиків” міститься теоретична частина, в якій описується загальна характеристика фінансових ризиків, їх класифікація, причини виникнення, галузі страхування пов’язані з фінансовим ризиком. У другому розділі “Нормативно-законодавча база, що впливає на вибір страхового захисту від фінансових ризиків” проводиться огляд нормативно-законодавчої бази, що впливає на вибір страхового захисту від фінансових ризиків. Третій розділ “Аналіз та оцінка фінансових ризиків” складається теж з трьох частин. В ньому описуються методики оцінки рівня фінансового ризику, проводиться розрахунок основних показників фінансової діяльності ВАТ “Західенерго” Бурштинська ТЕС, аналізуються і оцінюються показники рівня кредитного ризику декількох комерційних банків.
Зміст
Вступ……………………………………………………………………………..5
1. Розділ 1. Теоретичні основи обґрунтування методів страхового захисту
від фінансових ризиків:…………………………………………………….. 7
1.1. Класифікація фінансових ризиків…………………………………………7
1.2. Причини виникнення фінансових ризиків……………………………….15
1.3. Сутність страхового захисту……………………………………………...18
1.4. Галузі страхування…………………………………………………………20
1.5. Особливості захисту від кредитних ризиків у банківській справі……...26
2. Розділ 2. Нормативно-законодавча база, що впливає на вибір страхового захисту від фінансових ризиків……………………………………………………..36
3. Розділ 3. Аналіз та оцінка фінансових ризиків……………………………....48
3.1. Методи оцінки рівня фінансового ризику………………………………...48
3.2. Оцінка рівня фінансового ризику на ВАТ “Західенерго”
Бурштинська ТЕС…………………………………………………………………...53
3.3. Аналіз та оцінка показників рівня кредитного ризику
комерційного банку “Промінвестбанк”…………………………………………..60
Висновки
Список використаних джерел.
Вступ
Ризик як економічна категорія виник з появою товарно-грошових відносин і відображає подію, яка може відбутися або ні. Вчені вважають, вперше спроба наукового визначення сутності та змісту поняття “ризик” , була зроблена математиком Йоганном Тетенсом (XVIII). Досить цікавою є етимологія слова “ризик”. Так, наприклад, Вольф-Рудігер Гейльман вказує на латинське походження терміну “resecum”, що означає “небезпека”, “скала”.. В українській мові слово “ризик” також пов’язують з усвідомленою можливістю небезпеки. І. Балабанов зазначає, що “ризик” як історична категорія виник на початку епохи і його походження пов’язується з відчуттям страху, небезпеки, нещастя, знищення тощо [1;с.6].
Фінансова діяльність підприємства у всіх її формах пов’язана з численними ризиками, ступінь впливу яких на результати його господарської діяльності досить високий. Ризик можна пояснити, як ймовірність невідповідності реально одержаних результатів поставленим цілям. Його основні характеристики зводять до того, що:
ризик завжди є на всіх етапах діяльності господарських суб’єкті не залежно від сфери їх функціонування;
повне усунення ризику неможливе через цілий ряд причин як об’єктивного, так і суб’єктивного характеру (відсутність повної інформації, постійний розвиток як конкретного ринку, так і економіки держави вцілому і т. д.).
Само по собі існування ризику, який супроводжує діяльність підприємств, який існує в ринкових умовах, не є недоліком ринкової економіки. Більше того, відсутність ризику спричиняє небезпеку виникнення непередбачених і небажаних для підприємства наслідків його особистих дій, як правило, шкодить економіці, оскільки порушує її динамічність і ефективність.
В економічній теорії під “ризиком” слід розуміти ймовірність втрати ринковим суб’єктом частини доходів в результаті здійснення виробничої або фінансової діяльності.
Ризики, що супроводжують фінансову діяльність підприємства, виділяють в особливу групу ризиків, котрі носять назву фінансових ризиків.
Фінансові ризики мають об’єктивну основу, тобто залежать від невизначеності зовнішнього середовища стосовно підприємства. Зовнішнє середовище включає в себе об’єктивні економічні, соціальні й політичні умови, в рамках яких підприємство провадить свою діяльність. Невизначеність зовнішнього середовища зумовлюється тим, що залежить від безлічі змінних, поведінку яких не завжди можна точно передбачити.
Фінансові ризики - це ризик страхувальника зазнати збитків у зв’язку з порушенням його прав та законних інтересів через невиконання фінансових чи інших зобов’язань третіми особами [17;с.212]
Висновки
В даній бакалаврській роботі на тему “Страхування фінансових ризиків” було розглянуто три розділи:
“Теоретичні основи обґрунтування методів страхового захисту від фінансових ризиків”.
“Нормативно-законодавча база, що впливає на вибір страхового захисту від фінансових ризиків”.
“Аналіз та оцінка фінансових ризиків”.
Перший розділ. Фінансова діяльність характеризується різними видами фінансових ризиків: кредитний, інфляційний, податковий, депозитний, валютний, інвестиційний, процентний, лізинговий, факторинговий, бізнес-ризик. Фінансові ризики виникають у зв’язку з рухом фінансових потоків і виявляються в основному на ринках фінансових ресурсів. За умов ризикового характеру функціонування будь-якого підприємства існує потреба попередження і відшкодування збитків. Необхідність відшкодування збитків після реалізації ризиків для забезпечення безперервного процесу суспільного виробництва, економіка вимагає активної антиризикової діяльності, що проявляється у встановленні певних взаємовідносин між людьми з приводу компенсації, репресії та превенції наслідків настання страхових випадків. Саме такі відносини характеризують собою економічний термін “страховий захист”. Є три основні галузі страхування, які вказані в Законі про страхування: особисте, майнове і страхування відповідальності. При страхуванні фінансових ризиків об’єктом страхування виступають майнові інтереси страхувальника або третіх осіб, пов’язані із інвестуванням грошових чи інших ресурсів в певний вид виробництва, робіт чи послуг з метою одержання через деякий строк доходу. Кредитне страхування поділяється на делькредере страхування, страхування довір’я, гарантійне страхування.
Другий розділ. Страхування фінансових ризиків регулюється низкою нормативно-законодавчих актів: Законом України “Про страхування”; Закон України “Про підприємництво”; Закон України “Про банки і банківську діяльність”; Закон України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”; Закон України “Про інвестиційну діяльність”; Закон України “Про аудиторську діяльність”; Закон України “Про відповідальність підприємств”; Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища” тощо.
Основні взаємовідносини на фінансовому ринку щодо страхування ризиків його контрагентів регулює Закон України “Про страхування”.
Третій розділ. Методами оцінки рівня фінансового ризику є: теорія гри; визначення математичного сподівання ймовірності ризику; об’єктивний метод; суб’єктивний метод; кількісна оцінка рівня ризику.
Оцінка рівня фінансового ризику. Комерційному банку чи іншому кредитору вдається уникнути чи мінімізувати ризики, що пов’язані із кредитуванням певного підприємства. Оцінку кредитоспроможності ми зробили на прикладі ВАТ “Західенерго” Бурштинська ТЕС, проаналізувавши показники фінансового стану позичальника можна зробити висновок, що він належить до групи В. Фінансова діяльність задовільна. Рентабельність менша за середньогалузеву. Деякі економічні показники є меншими за нормативні значення. Прогнозується покращення цієї фінансової ситуації.
Аналіз та оцінка рівня кредитного ризику комерційного банку “Промінвестбанк”. Прорахувавши фінансові показники банку, можна зробити висновок, що “Промінвестбанк” є добре капіталізованим банком. Загалом, банки оцінюючи свій рівень кредитного ризику, розраховують нормативи кредитного ризику, визначені інструкцією НБУ. Нормативи кредитного ризику є диференційованими залежно від розміру власного капіталу банку.
Список використаної літератури:
Александрова М.М. Страхування: Навчально-методичний посібник. - Київ: ЦУЛ, 2002 – 208с.
Альгин А.П. Грани экономического риска. – М.: Знания, 1991.
Антипов В.І., Сахар І.І. Страхування в Україні (збірник нормативно-правових актів, методичних та інформаційних матеріалів). – К.: Правові джерела – 1996 – 368с.
Балабанов И.Т. Риск-менеджмент. – М.: Финанси и статистика, 1996 – 192с.
Вітлінський В.В., Верченко Т.І. Аналіз, моделювання та управління економічним ризиком. Навчальний посібник. – К.: КНЕУ 2000. – 292с.
Галицькі контракти. Діловий тижневик. /№10/ 8.03.2004 – 64с.
Галицькі контракти. Діловий тижневик. /№15/ 15.04.2003.
Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про страхування”” від 04.10.2001. №2745 – ІІІ.
Карась Л. Припнятие управленческого решения с учетом риска// Проблема теории и практики управления. – 1993. - №3.
Курилин Б.И. Безопасность банковских операций. Оценка минимизации рисков. – Киев.: 1995.
Кузьмін О.Є., Князь С.В., Георгіаді Н.Г. Страхування: Конспект лекцій – Львів: Видавництво НУ “ЛП”, 2002. – 48с.
Лапуста М.Г., Шаршукова Л.Г. Риски в предпринимательской деятельности. – М.: ИНФРА – М, 1998. – 224с.
Мних М.В. Страхування як механізм надання гарантій підприємницької діяльності та соціального захисту населення: Навчальний посібник. – К.: Знання України, 2004. – 428с.
Мороз А.М., Савлук М.І., Пудовкіна М.Ф. та ін. Банківські операції: Підручник. – 2-ге вид., за ред. д-ра екон. наук, проф.. А.М. Мороза. – К.: КНЕУ, 2002 – 476с.
Осадець С.С. Страхування: Підручник – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 2002 – 599с.
Ризикологія в економіці та підприємництві. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції.
Смоленюк П.С. Фінансовий аналіз. Навчальний посібник. – Хмельницький, НВП
Устенко О.Л. – Теория экономического риска. Монографія. – К.: МАУП, 1997 – 164с.
Хохлов Н.В. Управление риском: Учеб. пособие для вузов – М.: ЮНИТИ – ДАНА, 1999 – 239с.
Шелудько В.М. Фінансовий ринок: Навчальний посібник. – К.: Знання-Прес, 2002. – 535с.
Штефанич Д.А. Управління підприємницьким ризиком: Підручник – Тернопіль, Видавництво ТАНГ “Економічна думка”, 1999 – 222с.
Ющенко В.А., Міщенко В.І. Управління валютними ризиками; Навчальник посібник. – К.: Товариство “Знання”, КОО, 1998. – 444с.
www.rada.com.ua.