Лабораторна робота №1
Тема: Каскадні листи стилів (CSS)
Мета роботи: Навчитися опрацьовувати і практично впровадити реалізацію каскадних листів стилів (CSS)
Порядок виконання лабораторної роботи
Ознайомитись з теоретичними відомостями.
Створити web-сторінку.
Створити лист стилів, де задайте колір фону, спосіб вирівнювання рисунків і шрифтові ефекти заголовків.. Приєднати його до WEB сторінки.
Використовуючи внутрішній стиль, задайте характеристики ссилок, і основного тексту.
За допомогою вбудованого стилю виокремте деякі абзаци слова, символи від основного тексту, надавши їм іншого шрифту, кольору, нахилу, чи жирності.
Проекспериментувати з різними видами шрифтів.
Удосконалити дизайн.
Продемонструвати викладачу.
Підготовити звіт.
Теоретичні відомості
Каскадні листи стилів (Cascading Style Sheets - CSS) – Широкий термін, який означає використання до документу засоби представлення. Основним поняттям CSS є стиль – тобто набір правил оформлення і форматування, який може бути застосований до різних елементів сторінки.
У стандартному HTML для присвоєння якому-небудь елементу певних властивостей (таких, як колір, розмір, розміщення на сторінці і т. п.) доводилося кожного разу описувати ці властивості, навіть якщо на одній сторіночці повинні розташовуватися 10 або 110 таких елементів, нічим не відмінних один від одного. Таким чином збільшувався розмір файлу і час завантаження.
CSS діє іншим, зручнішим і економнішим способом. Для присвоєння якому-небудь елементу певних характеристик ви повинні один раз описати цей елемент і визначити цей опис як стиль, а надалі просто вказувати, що елемент, який ви хочете оформити відповідним чином, повинен прийняти властивості стилю, описаного вами. Крім того, CSS дозволяє працювати з шрифтовим оформленням сторінок на набагато вищому рівні, ніж стандартний HTML, уникаючи ускладнення сторінок зайвою графікою.
Можливості листів CSS відчутно розширюються завдяки ієрархічним відношенням стилів. Термін „каскадування ” означає послідовне використання стилів до деякого елементу, тобто до одного і того ж елементу можуть бути використанні багато листів стилів послідовно один за одним. Іншими словами каскадування – це ієрархія використання листів стилів.
Таким чином, для управління компонентами сторінки автор може використовувати будь-яке співвідношення вбудованих, внутрішніх і зв’язних, або будь-яка кількість листів стилів одного типу.
Броузер в першу чергу шукає і застосовує до документа внутрішні стилі. Потім в зв’язаних листах стилів броузер шукає все, що не визначено внутрішніми стилями.
Ці два стилі (внутрішній і зв’язний) можуть бути заглушені вбудованим стилем. Якщо використані всі три типи стилів то броузер спочатку шукає і виконує вбудовані потім внутрішні а потім зв’язані.
Ось ще один приклад каскадування – підключення декількох листів стилів
З останнього в списку листа броузер використає стилі, які не описані в попередніх двох. Аналогічно броузер поступить з другим листом стилів, використає всі стилі що не описані в першому.
Вбудований метод дозволяє використовувати стиль до будь-якого дескриптора. Вбудовування забезпечує автора повним контролем над кожним елементом. Наприклад, для того, щоб визначити зовнішній вигляд одного окремого абзаца потрібно добавити в дескриптор <p> Style=”x”, в результаті броузер виведе абзац використовуючи задані параметри стилю.
Внутрішній метод дозволяє керувати стилями всього документу. В розділі head розташовується елемент style. В ньому описуються всі стилі, які використовуються до елементів всього документу.
Зв’язний метод передбачає можливість зберігати опис стилю не в тексті сторінки, а в окремому файлі з розширенням .css – це дозволяє використовувати опис стилю на будь-якій кількості Web сторінок. І ще одна перевага – можливість змінити оформлення всіх сторінок, виправивши лише опис стилю в файлі .css.
Вбудований стиль
Вбудовані стилі можна застосовувати до будь-якого елементу: абзацу, заголовку, горизонтальної лінійки, комірки таблиці і т.д.
Лістинг програми:
У вікні броузера будемо мати:
Існує два елементи: div і span, за допомогою яких можна використовувати вбудовані стилі до розділів документа. Але елементи div і span найбільш корисні при поєднанні листів стилів з динамічними подіями за допомогою засобів DHTML Елементи div і span дозволяють визначати стиль заданого фрагмента тексту, що розташований між відкриваючими і закриваючими дескрипторами div або span. Різниця між div і span в тому, що div елемент блочного рівня. А span – елемент текстового рівня і не може містити елементи блочного рівня. Наприклад, за допомогою div можна вирівняти таблицю, але елемент span цього не може. Також div, як елемент блочного рівня створює розрив рядка, в той час як span не створює його. Тому div використовують для означення великих фрагментів документу, які містять абзаци, заголовки, списки, вкладені елементи і т.д.
Приклад використання елемента div:
Внутрішній стиль
Цей метод дозволяє керувати стилями всього документу. В розділі head розташовується елемент style. В ньому описуються всі стилі, які використовуються до елементів всього документу.
Лістинг програми:
У вікні броузера будемо мати:
Зв’язний стиль
Зв’язний стиль має ще іншу назву “зовнішній”. Як вам вже відомо, інформація про стилі може розташовуватися або в окремому файлі, або безпосередньо в коді Web-сторінки. Розташування опису стилів в окремому файлі має сенс у випадку, коли ви плануєте застосовувати ці стилі до більш ніж одної сторінки. Для цього потрібно створити звичайний текстовий файл, описати за допомогою мови CSS необхідні стилі, розмістити цей файл на Web-сервері, а в коді Web-сторінки, яка використовуватиме стилі з цього файлу, потрібно буде зробити посилання на нього. Робиться це за допомогою тега <link>, розташованого всередині тега <BODY> всіх сторінок:
<link rel=”stylesheet” href=”url” type=”text/css” />
Перші два параметри цього тега є зарезервованими іменами, потрібними для того, щоб повідомити броузера, що на цій сторінці використовуватиметься CSS. Третій параметр – href = «url» – вказує на файл, який містить описи стилів. Цей параметр повинен містити або відносний шлях до файлу – у випадку, якщо він знаходиться на тому ж сервері, що і документ, з якого до нього звертаються, – або повний URL («http://...») у випадку, якщо файл стилів знаходиться на іншому сервері.
Приклад використання зв’язного стилю:
Лістинг програми сss файлу:
Лістинг програми:
У вікні броузера будемо мати:
Властивості елементів,керованих за допомогою CSS
В даний час мова CSS налічує досить велику кількість властивостей елементів HTML, якими він може управляти. Але через те, що цей стандарт ще дуже молодий, в повному об'ємі його поки не підтримують найпопулярніші броузери (Netscape Navigator і Microsoft Internet Explorer). оскільки, при використанні CSS для форматування елементів сторінки і перегляданні її за допомогою броузера версії нижче 4й, є велика вірогідність побачити щось таке, що вам не сподобається. Тому буде розумнішим утриматися від використання CSS для форматування основної структури сторінок до загального переходу на останні версії броузерів. В той же час, застосовуючи «безпечні», тобто сумісні з максимальною кількістю броузерів елементи CSS, ви можете сильно полегшити собі життя і зробити ваші Web-сторінки привабливішими в плані шрифтового оформлення, а користувачі, застарілі броузери, просто цього не побачать, але також вони не побачать і тих кошмарів, які з'являються при використанні CSS для верстки сторінок.
ВЛАСТИВОСТІ ШРИФТУ
font-family
Використовується для вказівки шрифту або шрифтового сімейства, яким відображатиметься елемент.P {font-family: Times New Roman, sans-serif;}
font-weight
Визначає ступінь жирності шрифту за допомогою трьох параметрів: lighter, bold, bolderB {font-weight: bolder;}
font-size
Встановлює розмір шрифту. Параметр може вказуватися як у відносніх (відсотки), так і абсолютніх величинах (пункти, пікселі, сантиметри)H2 {font-size: 150px;}H3 {font-size: 400pt;}
font-size
Встановлює розмір шрифту. Параметр може вказуватися як у відносніх (відсотки), так і абсолютніх величинах (пункти, пікселі, сантиметри)H2 {font-size: 150px;}H3 {font-size: 400pt;}
КОЛІР ЕЛЕМЕНТУ І КОЛІР ФОНУ
color
Визначає колір елементуI {color: yellow;}
background-color
Встановлює колір фону для елементу – саме для елементу, а не для сторінки. Зверніть увагу, що броузери відображають цю властивість по-різному: Microsoft IE відводить під фон елементу всю доступну ширину сторінки, а Netscape Navigator – лише ширину, займану цим елементом. Подивіться приклад (мал. 3, 4 ), ось його початковий код:
<HTML><HEAD><TITLE> Приклад використання CSS</TITLE>
<STYLE type=”text/css”>H1 {font-size: 300%;}</STYLE></HEAD>
<BODY bgcolor=white><center><BR><H1 style=”background-color: teal; color: white;”>Cascading</H1><H1 style=”background-color: navy; color: yellow;”>Style</H1><H1 style=”background-color: gold; color: brown;”>Sheets</H1></BODY></HTML>
В даному прикладі в розділі <STYLE> всім елементам <Н1> на цій сторінці був встановлений розмір 300 % від норми. Потім кожному з елементів <H1> були присвоєні власні значення кольору фону і кольору символів.
ВЛАСТИВОСТІ ТЕКСТУ
text-decoration
Встановлює ефекти оформлення шрифту, такі, як підкреслення або закреслюваний текст
H4 {text-decoration: underline;}А {text-decoration: none;}.wrong {text-decoration: line-through;}
text-align
Визначає вирівнювання елементу.P {text-align: justify}H1 {text-align: center}
text-indent
Встановлює відступ першого рядка тексту. Найчастіше використовується для створення параграфів з табульованим першим рядком.
line-height
Управляє інтервалами між рядками тексту.P {line-height: 50 %}
ВЛАСТИВОСТІ МЕЖ
margin-left
Встановлюють значення відступів навколо елементу.IMG { margin-right: 20pt}P { margin-left: 2cm}
margin-rightmargin-rightmargin-top
Встановлюють значення відступів навколо елементу.IMG { margin-right: 20pt}P { margin-left: 2cm}
ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ
px
Пікселі
cm
Сантиметри
mm
Міліметри
pt
Пункти (друкар.)
%
Відсотки
Є одна невелика, але дуже корисна хитрість – це спосіб приховати від застарілих броузерів описи стилів, розташованих в тезі <STYLE>, усередині розділу <HEAD>. Оскільки броузер був написаний кілька років тому, коли ніякого CSS ще і в планах не було, він просто не зрозуміє, що це таке написано всередині <STYLE>…</STYLE>, і видасть всі описи стилів на сторінку, як звичний текст. Для того, щоб запобігти цьому, необхідно укласти описи стилів в тег коментарів. Робиться це дуже просто.
<HEAD>
<STYLE type="text/css">
<!--
описи стилів
-- >
</STYLE>
</HEAD>
де
<!-- – тег, відкриваючий коментар,
> – закриваючий.
Контрольні запитання
Дайте означення терміну Каскадні листи стилів.
Скільки є способів підключення CSS до WEB сторінки? Назвіть їх.
Що означає ”каскадування”?
Опишіть внутрішній спосіб підключення CSS.
Як підключити зовнішній лист стилів?
Де і як використовуються елементи div і span?
Як приховати від застарілих броузерів описи стилів?
Які дескриптори відповідають за властивості шрифту, колір елементу і колір фону, властивості тексту, властивості меж, одиниці вимірювання?