Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Львівський національний університет імені Івана Франка
Економічний факультет
кафедра обліку і аудиту
Індивідуальне завдання
з курсу:
«Судово – бухгалтерська експертиза»
Варіант 4
1. А. Постанова НБУ №459 Стаття 4.1. Кредитний договір і договір застави (договір іпотеки) укладаються банком з територіальним управлінням (якщо інше не передбачено рішенням Правління Національного банку про надання кредиту для підтримки ліквідності) після отримання рішення Правління Національного банку про надання кредиту для підтримки ліквідності банку.
Стаття 4.2. Територіальне управління під час укладення кредитного договору та договору застави (договору іпотеки) має перевірити правильність їх оформлення відповідно до законодавства України і повноваження осіб банку, які їх засвідчили підписом.
Потрібно провести судово-бухгалтерську експертизу.
Документи, які є підтвердженням злочину:
- заява – анкета на видачу кредиту;
- свідоцтво про державну реєстрацію приватного підприємця;
- паспорт громадянина України та ідентифікаційний код;
- декларація або звіт про фінансову діяльність підприємця за останні 4 квартали;
- кредитні договори;
- сформовані кредитні справи;
- перевірка наявності договорів застави;
- документально підтверджені перевірки цільового використання коштів;
- перевірка рахунку клієнта;
- виписки руху коштів на рахунку позичальника.
Б. Стаття 200. Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанням для їх виготовлення. Підробка документів на переказ, платіжних карток чи інших засобів доступу до банківських рахунків, а так само придбання, зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту підроблених документів на переказ чи платіжних карток або їх використання чи збут - карається штрафом від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до трьох років.
Потрібно провести судово–бухгалтерську експертизу та перевірити такі документи, які можуть бути доказом злочину:
- паспорт та ідентифікаційний номер фізичних осіб, які працюють на цих чотирьох фермерських господарствах;
- укладені договори про видачу кредитної картки;
- виписки руху коштів з рахунку клієнта;
- меморіальні ордери.
2. 1. Визначення відправників.
2. Хто з бенефіціарів приймав участь в угоді?
3. Через які фінансові установи проводилось «відмивання»?
4. З’ясувати номери рахунків.
5. Хто був залучений до процесу?
6. Надання документального підтвердження справи.
7. Як відбулась інтеграція коштів, набутих злочинним шляхом?
8. Чи проводився валютний контроль банківськими установами?
9. Виявлення фальсифікації звітності. Вимоги яких нормативно-правових актів було порушено?
10. Чи проводились зустрічні перевірки та інші оперативні заходи для виявлення «відмивання»?
3. Основні джерела інформації для дослідження показників з обліку операцій з нарахування і утримання обов'язкових платежів у державні соціальні фонди такі:
1. Накази та розпорядження при прийомі на роботу, звільнення, надання відпусток працівникам, договори, контракти, документи обліку персоналу, особові картки працівників.
2. Документи з обліку виробітку та надходження на склад готової продукції, рапорти, наряди, табелі обліку використання робочого часу.
3. Документи, які були підставою на додаткову оплату праці, нарахування премій, надання допомоги, субсидій і компенсацій.
4. Розрахункові та платіжні відомості.
5. Регістри аналітичного та синтетичного обліку заробітної плати (відомість 4.1, Ж.-О. 5, 5а записи в Головній книзі за рахунками: 64,65,66).
6. Звітність по праці та розрахунках з цільовими фондами.
7. Калькуляції та звітність по витратах на виробництво і собівартість
продукції.
Перевірку розпочинають з аналізу штатної дисципліни. Експерт повинен насамперед перевірити наявність наказів про зарахування працівників до складу персоналу підприємства і наявність трудових угод. Перевіряють також законність оплати праці працюючих за сумісництвом (повинні бути укладені договори). Треба врахувати, що згідно з «Положенням про умови роботи за сумісництвом» керівникам державних підприємств, їхнім заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам забороняється працевлаштовуватись за сумісництвом за винятком наукової, викладацької, медичної та творчої діяльності. Усі правовідносини регулюються Кодексом України про працю.
Деякі види робіт можна виконувати на основі договорів цивільно-правового характеру, які часто прирівнюють (помилково) з трудовими договорами. До таких угод цивільно-правового характеру належать договори підряду,комісії та ін. У випадку укладання угод цивільно-правового характеру правовідносини регулюються Цивільним Кодексом України і цивільним законодавством. Усі ці особливості трудових взаємовідносин повинен враховувати експерт при дослідженні операцій з нарахування і виплати заробітної плати та з нарахування і утримання обов'язкових платежів у державні соціальні фонди.
Дослідження стану розрахунків з фондом розпочинають із зіставлення
показників поточної та річної звітності з даними аналітичного та синтетичного обліку.
Експерт повинен дослідити порядок нарахування роботодавцями внесків у державні соціальні фонди, базою для визначення яких є фактичні витрати на оплату праці найманих працівників. Треба простежити:
- правильність нарахування внесків і визначення страхових тарифів;
- законність використання пільг;
- своєчасність перерахування засобів у фонди;
- правильність відображення в обліку операцій з нарахування та сплати
зазначених зборів.
Усі виявлені недоліки та порушення фіксують (доцільно використовувати аналітичну таблицю, яка допоможе згрупувати суми недоплат у фонди).
Задача
1. Ні, посадові особи не дотримувались встановленого порядку приймання та обліку паливно-мастильних матеріалів. Не було оформлено товарно – транспортну накладну. Приймання та оприбуткування палива і паливно-мастильних матеріалів здійснюється на підставі товарно-транспортної накладної (форма № 1-ТН) з використанням штампу (позначення) про оприбуткування. Також не зазначено чи матеріально – відповідальні особи підписували договір про матеріальну відповідальність. Було складено акт про приймання матеріалів (форма М-7),який повинен складатися за участю матеріально відповідальної особи та представника відправника (постачальника) або представника незацікавленої організації. Після приймання цінностей акти з доданими документами (товарно-транспортними накладними) повинні були передатись: один - до бухгалтерії підприємства для обліку переміщення (руху) матеріальних цінностей, другий - до відділу постачання або юридичного відділу для направлення листа-претензії постачальнику.
2. Приймання, зберігання і відпускання палива і паливно-мастильних матеріалів провадяться матеріально відповідальними особами, з якими укладаються договори про повну матеріальну відповідальність.
3. Реальна нестача дизпалива в автоцистерні № 6501 становить 105л.
4. 4400л. дизпалива пiдлягає оприбуткуванню.
5. Потрібно виявити винну особу. Нестачу дизпалива повинен відшкодувати Дем'яненко Н.І. або постачальник.
Індивідуальні завдання
К = 1,15
Задача 1
Згідно ст. 53 Закону України «Про господарські товариства», кожний учасник ТОВ має право відчужувати свою частку (або її частину) у статутному капіталі товариства іншим учасникам товариства або третім особам, при цьому, відчуження частки в підприємстві третім особам можливе за умови відсутності в статуті товариства прямої заборони на таке відчуження.
Учасники ТОВ мають переважне право на придбання відчужуваної частки (або її частини) пропорційно до розмірів своїх часток (якщо інше не встановлено статутом або домовленістю між часниками), при цьому зазначена частка відчужується іншим учасникам за ціною та умовах, при яких вона може бути запропонована третім особам.
Оскільки прибуток за період існування товариства не розподілявся позивач мав повне право звернутися до суду з питань потреби відшкодувати відчужену частку статутного фонду. Однак виходячи з того, що реальна вартість частки у статутному капіталі за договором відступлення визначена і виплачена з урахуванням внеску до статутного капіталу і суми нерозподіленого прибутку, що припадає на цю частку, позивач, який відступив свою частку (23%) немає права претендувати на розподілений прибуток звітного періоду, оскільки вся заборгованість товариства перед позивачем підрахована і погашена, тому його позов можна вважати нікчемним.
Дослідження правомірності вимог позивача здійснюється в такій послідовності:
дослідження діяльності підприємства на користь якого здійснено позов, визначення правомірності його діяльності, правильності визначення прибутку та його розподіл;
визначення передумов, що спричинили позивача здійснити позов;
вивченні доказів наданих позивачем проти підприємства,;
вивчення безпосередніх доказів наданих бухгалтеру експерту по даному позову, для надання правдивого висновку;
формування висновку, який точно допоможе суду визначити правдивість чи неправдивість поданого позову.
До законодавчо – нормативних джерел, що були використані бухгалтерською експертизою відносять: закон України «Про господарські товариства», Цивільний кодекс України, Господарський процесуальний кодекс України, статут товариства.
Задача 2
Дослідження експертом операцій з грошовими коштами а касі включає:
1) порівняння записів в касовій книзі з прибутковими та видатковими касовими документами. Визначається повнота і правильність оформлення документації. При цьому необхідно зіставити дані, вказані у прибуткових касових ордерах, з даними записів на контрольній стрічці регістрів розрахункових операцій (якщо вони є на підприємстві) або з даними розрахункових книжок;
2) перевірка арифметичної достовірності підрахунків у касовій книзі сум операцій за кожний день і правильність переносу сум залишків на наступну сторінку книги;
3) установлюється тотожність записів у касовій книзі записам у звітах касира за кожний операційний день;
4) аналізуються по суті операції в документах, які додаються до прибуткових та видаткових касових ордерів.
Згідно проведеної інвентаризації грошових коштів в касі було виявлено 6325 грн. нестачі у касира Калитки А.М. При інвентаризації в касі було знайдено видатковий касовий ордер на видачу 5750 грн. начальнику цеху на строк до 20 січня 2004р, який вже минув та розписка на їх повернення. Відсутність решти 575 грн. касир обґрунтувати не зміг.
Журнал виявлених експертом порушень
№
Виявлене порушення
Винна особа
Сума, грн.
Порушений нормативно-правовий акт
1
Нестача у касі
Калитка А.М.
575
Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні №637
2
Заборгованість начальника цеху
Пелех І.М.
5750
Положення №637
3
Оформлення видаткового ордера на видачу коштів з каси без підписів головного бухгалтера і директора
Калитка А.М.
5750
Положення №637
Виявлена експертом нестача готівки в касі в сумі 6325 грн. касиром Калитки А.М. підтверджується актом інвентаризації каси. Винна особа Калитка А.М. повинна повернути готівку в касу у встановленому підприємством розмірі, а також начальник цеху повинен повернути взяту ним суму, оскільки строк повернення вже пройшов або продовжити строк повернення обговоривши це з керівництвом.
Задача 3
Підставою для проведення експертизи є наказ рай прокуратури для дослідження справи з обрахування покупців Сірко О.О. та Івасюк Р.Р. Експерт повинен дослідити справу та визнати вину Сірко та Івасюк чи спростувати її.
1. Перш за все потрібно зазначити, що керівник підприємства не мав обґрунтованих підстав для того, щоб звільнити працівників відповідно до ст.40 Кодексу законів про працю України. В нашому випадку, жодних слідчих дій, тим більше розгляду справи в суді не було здійснено.
2. Для визначення обґрунтованості розрахунків бухгалтерії підприємства, представлених слідчому, за період роботи Івасюк і Сірко, необхідно дослідити розрахункові документи, які вкажуть про факт продажу товарно-матеріальних цінностей, і відповідно вказуватимуть на недостачу в касі 11500 грн.
3. Якщо за результатами експертизи буде встановлено, що факт продажу здійснений і виникла відповідна нестача товарно-матеріальних цінностей, а також і грошових коштів, то слідчому потрібно буде доводити вину Івасюк О.О. та Сірко Р.Р.
Нормативні акти, що були порушенні: Кодекс законів про працю України, Кримінальний кодекс України.
Отже, винними є Івасюк О.О. та Сірко Р.Р.
Задача 4
При здійсненні дослідження касового звіту бухгалтером експертом було виявлено помилки, а саме привласнення суми надходжень та заниження суми витрат.
Надійшло: 11500 + 575 + 20700 + 13800 + 345 + 1725 = 48645 грн.
В той час як бухгалтером відображено 47495 грн. Різниця між відображеними сумами в касовому звіті та підсумком по надходженнях за період становить -1150 грн.
Вибуло: 6325 +230 +115 + 5508,5 + 13800+287,5 +6986,25 +575 +19550= 53377,25грн.
В той час як бухгалтером відображено 47495 грн. Різниця між відображеними сумами в касовому звіті та підсумком по надходженнях за період становить -5882,25 грн.
При проведенні експертизи бухгалтеру-експерту можна задати такі запитання:
які основні порушення в касовій бухгалтерії?
які первинні документи оприбутковуються при обліку готівки а касі? які вони повинні мати обов’язкові реквізити, що їх оприбуткування мало законну силу?
яка матеріальна відповідальність касира за виникнення нестачі чи надлишку готівки в касі?
чи касир підприємства був притягнений до кримінальної відповідальності?
чи може касир обґрунтувати розходження між звітом поданим касиром та результатами отриманими бухгалтером експертом?
Експертом було проведено дослідження наданого касового звіту, вилученого правоохоронніми органами при розслідуванні. Даний звіт містить помилки обрахунку, що свідчить про не компетенцію бухгалтера. У ньому засвідчується факт розкрадання коштів підприємства та навмисне заниження витрат підприємства. Касир зобов’язаний повернути визначену підприємством суму відшкодування.
Задача 5
1. Нормативно-правові акти, що були порушенні в ході виробничої діяльності даного підприємства, є наступні: Кодекс про адміністративні правопорушення, локальні правові акти. Також може бути порушено норми Кримінального кодексу України, але за умова задачі надає недостатньо інформації для того, щоб зробити відповідний експертний висновок.
Винуватцями в даній ситуації можуть бути начальник цеху підприємства, начальник дільниці. а також майстри та робітники.
2-3. Факти зловживань не були достатньо обґрунтовані, адже даних по цій ситуації недостатньо для відкриття кримінальної справи чи справи про адміністративні правопорушення, чи вчинення додаткових слідчих дій. За результатами експертизи наданих документів експерти дійшли висновку, що останні не містять достатньо інформації про факти зловживань, тому вони можуть подати заяву на надання додаткових відомостей по цій справі.