Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
РОЗРАХУНКОВА РОБОТА
з дисципліни
«Економічний аналіз»
на тему:
«Аналіз фінансового стану та фінансових результатів діяльності підприємства на прикладі
ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас»»
Зміст
Вступ 2
1. Загальна характеристика підприємства 4
2. Аналіз фінансового стану підприємства 7
Структурно-динамічний аналіз джерел коштів підприємства 12
3. Параметричний аналіз 15
3.1. Аналіз показників платоспроможності 15
3.2. Аналіз показників фінансової стійкості 20
4. Шляхи вдосконалення фінансового стану підприємства 23
Висновки 24
Список використаної літератури 26
Вступ
Господарська діяльність підприємств, як і інші явища суспільного життя, потребує систематичного вивчення для успішного й ефективного управління нею. Одним із способів вивчення діяльності є аналіз.
Слід підкреслити, що економічний аналіз провадиться на всіх рівнях управління економікою: на рівні держави, галузей та регіонів (макроекономіка), на рівні підприємств і організацій (мікроекономіка). На макрорівні здійснюється економічний аналіз макропоказників, на мікрорівні - конкретний економічний аналіз, який іще називають аналізом господарської діяльності підприємства.
Економічний аналіз – це комплексне глибоке вивчення роботи підприємств, їх підрозділів та інших господарських формувань для об'єктивної оцінки її результатів і виявлення можливостей дальшого підвищення ефективності господарювання.
З розвитком економіки нашої держави перед економістами постають нові, складніші проблеми економічного аналізу і його теорії. Нові об'єкти й завдання економічного аналізу потребують застосування адекватних їм методологій і засобів дослідження економічних явищ і процесів, тобто дальшого розвитку теорії економічного аналізу й удосконалення методики її викладання. Це виправдано також завданнями підвищення рівня підготовки спеціалістів з вищою освітою.
З метою поліпшення якості підготовки кадрів економістів, які в повній мірі відповідали б підвищеним вимогам часу, необхідно постійно піклуватися про поглиблене вивчення майбутніми фахівцями теорії економічного аналізу. Глибокі знання його теоретичних основ є важливою передумовою для активної участі спеціалістів з вищою економічною освітою в повсякденній раціональній організації і веденні на належному рівні аналітичної роботи, яка забезпечує всі служби підприємства необхідною для управління аналітичною інформацією.
Економічний аналіз має свій предмет, який з розвитком самої науки конкретизувався й видозмінювався.
Предметом економічного аналізу є діяльність підприємств і їх підрозділів, а також інших господарських формувань, спрямована на досягнення максимальних результатів за мінімальних витрат.
В роботі визначені підходи до проведення аналізу фінансового стану підприємства, результати якого можуть бути використані керівництвом підприємства для коригування поточної діяльності та управлінської політики на підприємстві задля забезпечення оперативного керівництва підприємством для здійснення господарських операцій з найбільш ефективним використанням оборотних коштів підприємства з метою одержання максимальних прибутків, ефективного використання власних активів підприємства, своєчасних розрахунків з бюджетом.
Метою виконання розрахункової роботи є поглиблення теоретичних знань з курсу економічного аналізу та вміння їх застосувати під час вирішення конкретних завдань, на базі самостійної роботи з літературними джерелами, нормативними документами, вміння застосовувати теоретичні та практичні знання з питань організації та методики аналітичної роботи. Виконання розрахункової роботи допоможе закріпити отримані на лекціях теоретичні знання і оволодіти основними прийомами економічного аналізу дослідження діяльності підприємств.
1. Загальна характеристика підприємства
Дослідження поставлених питань даної розрахункової роботи виконується на прикладі Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Атлас».
ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас» зареєстроване розпорядженням міського голови м. Рівне №2264-Р від 2 вересня 2002 року і знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Орлова, 47 і вважається створеним на невизначений термін. Засновниками Товариства є громадяни України. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, діє на принципах самофінансування та самоокупності, має печатку, штампи, бланки із своїм найменуванням, фірмовий знак. Підприємство створене на добровільних засадах для здійснення підприємницької діяльності на території України та за її кордоном.
Організаційна структура підприємства представлена на рисунку 1.
Рис 1. Організаційна структура підприємства
Підприємство діє на підставі Статуту, копія якого наведена в Додатках (додаток1). Основними напрямками діяльності Товариства є :
- виробництво та реалізація продуктів харчування, в тому числі макаронної, кондитерської хлібопекарної продукції;
- виготовлення нестандартного електрообладнання та будівельних матеріалів;
- виконання проектних робіт;
- надання автопослуг;
- надання послуг по оренді обладнання і приміщень;
- операції з цінними паперами;
- виконання проектних робіт;
- торгівля продукцією власного виробництва в Україні та за кордоном;
- переробка деревини;
- організація власної роздрібної, комісійної, виїзної та оптової торгівлі промисловими товарами та товарами продовольчої групи, громадського харчування, в тому числі через власні торгові точки (магазини, кіоски, лотки, павільйони);
- виконання будівельних, ремонтних і реставраційних робіт;
- збір, переробка та реалізація вторинної сировини та відходів виробництва;
- проведення господарсько-комерційної та посередницької діяльності, сприяння інвестиційним проектам, впровадження нових технологій;
- зовнішньоекономічна діяльність та ін.
Вищим органом управління Товариством є загальні збори його учасників. Збори складаються з учасників Товариства або призначених ними представників, при цьому кожен учасник володіє кількістю голосів, пропорційно до його частки у статутному капіталі Товариства.
Виключною компетенцією зборів учасників Товариства є:
- визначення основних напрямків діяльності Товариства, затвердження його планів та звітів про їх виконання;
- внесення змін та доповнень до статуту;
- обрання і відкликання голови зборів, ревізійної комісії, директори;
- затвердження річних результатів діяльності Товариства, звітів і висновків, ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, визначення порядку покриття збитків;
- прийняття рішень про створення реорганізацію та ліквідацію дочірніх підприємств, філій;
- винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб;
- затвердження внутрішніх нормативних документів Товариства, визначення організаційної структури Товариства;
- визначення умов оплати праці службових осіб Товариства, його дочірніх підприємств, філій;
- встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів;
- вирішення питання про придбання Товариством частки учасника;
- виключення учасника;
- прийняття рішення про припинення діяльності.
Трудовий колектив Товариства становлять громадяни, які беруть участь в його діяльності на основі трудового договору.
Представником інтересів трудового колективу є Рада трудового колективу. Членів Ради трудового колективу не може бути звільнено з роботи або проведено на інші посади з ініціативи адміністрації Підприємства без згоди Ради трудового колективу.
Трудовий колектив Товариства:
- розглядає і затверджує проект колективного договору;
- розглядає і вирішує питання самоврядування трудового колективу;
- визначає і затверджує перелік і порядок надання працівникам соціальних пільг;
- бере участь у моральному і матеріальному стимулюванні продуктивної праці.
Товариство самостійно визначає загальну кількість працівників, їх професійний і кваліфікаційний склад, необхідність залучення тимчасових працівників та сумісників, їх економічне та професійне навчання у навчальних закладах різних рівнів.
Підприємство працює стабільно і його діяльність є прибутковою.
2. Аналіз фінансового стану підприємства
Аналіз фінансового стану підприємства є необхідною умовою ефективного управління формуванням, розміщенням та використанням ресурсів підприємства.
Фінансовий стан характеризується величиною, складом і структурою активів, власного капіталу і зобов’язань, відповідні співвідношення яких обумовлюють фінансову стійкість та платоспроможність підприємства.
Особливого значення набуває своєчасна та об'єктивна оцінка фінансового стану підприємств за виникнення різноманітних форм власності, оскільки жодний власник не повинен нехтувати потенційними можливостями збільшення прибутку (доходу) фірми, які можна виявити тільки на підставі своєчасного й об'єктивного аналізу фінансового стану підприємств.Систематичний аналіз фінансового стану підприємства, його платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості необхідний ще й тому, що дохідність будь-якого підприємства, розмір його прибутку багато в чому залежать від його платоспроможності. Ураховують фінансовий стан підприємства і банки, розглядаючи режим його кредитування та диференціацію відсоткових ставок.
Фінансовий стан підприємства – це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.
Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі ці види діяльності підприємства. Передовсім на фінансовому стані підприємства позитивно позначаються безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції.
Основні напрями аналізу фінансового стану підприємства визначаються його завданнями та передбачають:
Аналіз структури та динаміки коштів підприємства за ступенем ліквідності.
Аналіз джерел коштів.
Аналіз показників платоспроможності.
Аналіз показників фінансової стійкості
2.1. Структурно-динамічний аналіз коштів підприємства за ступенем ліквідності
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Атлас» складає фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва, який складається з двох форм:
форма№1 «Баланс»
форма №2 «Звіт про фінансові результати»
Аналіз фінансового стану почнемо з аналізу структури і динаміки коштів підприємства. Для аналізу структури та динаміки коштів підприємства використаємо форму № 1 “Баланс”.
Підсумок за статтями Балансу називається валютою балансу, яка свідчить про вартість всього майна, що є в розпорядженні підприємства.
Для проведення аналізу активів підприємства розраховують абсолютні відхилення та темпи росту. Розрахунок відображений в таблиці 4.1.
Таблиця 4.1
Аналіз структури і динаміки активу балансу
№ п/п
Показники
На
початок
року
На
кінець
року
Відхилення
+; -
%
1
Необоротні активи, всього
153,7
141,8
-11,9
92,26
- у % до валюти балансу, в т.ч.
46,79%
21,17%
-25,62
45,24
1.1
Нематеріальні активи
36,0
20,5
-15,5
56,95
- у % до необоротних активів
23,42%
14,46%
-8,96
61,74
- у % до валюти балансу
10,96%
3,06%
-7,9
27,92
1.2
Незавершене будівництво
-
-
- у % до необоротних активів
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
1.3
Основні засоби
117,7
121,3
3,6
103,06
- у % до необоротних активів
85,54%
8,96
111,7
- у % до валюти балансу
35,83%
18,11%
-17,72
50,54
1.4
Довгострокові фінансові інвестиції
-
-
- у % до необоротних активів
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
2
Оборотні активи, всього
172,6
525,2
352,6
304,29
- у % до валюти балансу, в т.ч.
52,54%
78,41%
25,87
149,24
2.1
Запаси
2,4
156,3
153,9
6512,5
- у % до оборотних активів
1,39%
29,74%
28,35
2139,57
- у % до валюти балансу
0,73%
23,34%
22,61
3197,26
2.2
Готова продукція
61,4
16,3
-45,1
26,55
- у % до оборотних активів
35,57%
3,1%
-32,47
8,72
- у % до валюти балансу
18,69%
2,43%
-16,26
13
2.3
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги
9,6
99,8
90,2
1039,58
- у % до оборотних активів
5,56%
19%
13,44
341,73
- у % до валюти балансу
2,92%
14,9%
11,98
510,27
2.4
Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом
96,6
127,2
30,6
131,68
- у % до оборотних активів
55,97%
24,22%
-31,75
43,27
- у % до валюти балансу
29,41%
19%
-10,41
64,6
2.5
Інша поточна дебіторська заборгованість
-
47,9
47,9
-
- у % до оборотних активів
-
9,12%
9,12
-
- у % до валюти балансу
-
7,15%
7,15
-
2.6
Поточні фінансові інвестиції
-
-
- у % до оборотних активів
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
2.7
Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті
0,2
4,4
4,2
2200
- у % до оборотних активів
0,12%
0,84%
0,72
700
- у % до валюти балансу
0,06%
0,66%
0,6
1100
2.8
Грошові кошти та їх еквіваленти в іноземній валюті:
1,1
67,9
66,8
6172,73
- у % до оборотних активів
0,64%
12,93%
12,29
2020,31
- у % до валюти балансу
0,33%
10,14%
9,81
3072,73
2.8
Інші оборотні активи
1,3
5,4
4,1
415,38
- у % до оборотних активів
0,75%
1,03%
-0,72
137,33
- у % до валюти балансу
0,4%
0,81%
0,41
202,5
3
Витрати майбутніх періодів
2,2
2,8
0,6
127,27
- у % до валюти балансу
0,67%
0,42%
-0,25
62,69
Валюта балансу
328,5
669,8
341,3
203,9
На основі даних балансу (форма №1) провести аналіз структури та динаміки коштів (активів) підприємства за ступенем ліквідності, для чого заповнити таблицю 4.2.
Таблиця 4.2.
Показники
На початок року
На кінець року
Відхилення
Сума, тис. грн
Питома вага, %
Сума, тис. грн
Питома вага, %
За сумою
Тр, %
За питомою вагою
1. Вартість коштів(майна), що контролює підприємство, у т.ч.:
328,5
100
669,8
100
341,3
203,9
-
1.1. Швидко ліквідні активи (сума грошових коштів та їх еквівалентів)
1,3
0,4
72,3
10,79
71
5561,54
10,39
1.2. Середньо ліквідні активи (2 розділ активу – грошові кошти та їх еквіваленти)
171,3
52,14
452,9
67,62
281,6
264,39
15,48
1.3. Активи сповільненої ліквідності (1 розділ активу)
153,7
46,79
141,8
21,17
-11,9
92,26
-25,62
2. Витрати майбутніх періодів
2,2
0,67
2,8
0,42
0,6
127,27
-0,25
Вартість коштів (майна) підприємства на кінець року збільшилась на 341,3 тис. грн. або на 103,9%, що оцінюється позитивно і є високим показником. Це свідчить про більш високу оцінку бізнесу. Також позитивною фінансовою динамікою підприємства є підвищення сум і темпів росту швидколіквідних (71 тис. грн.. – 5461,54 %) та середньоліквідних (281, 6 тис. грн.. – 164,39%) активів. Це свідчить про прискорення обіговості оборотних активів та зменшення рівня іммобілізації коштів з обороту.
Графічне зображення динаміки та структури коштів представлено на рисунках 1, 2:
Рис. 1. Структура і динаміка коштів на початок року
Рис. 2. Структура і динаміка коштів на кінець року
Структурно-динамічний аналіз джерел коштів підприємства
Наступним кроком аналізу фінансового стану підприємства є дослідження структури та динаміки джерел формування коштів за даними пасиву Балансу (таблиця 4.3.).
Таблиця 4.3
Аналіз структури і динаміки пасиву балансу
Тис.грн.
№ п/п
Показники
На
початок
року
На
кінець
року
Відхилення
За сумою +; -
Темп
росту,%
1
Власний капітал, всього
9,3
318,1
308,8
3420,43
- у % до валюти балансу, в т.ч.
2,83%
47,5%
44,67
1678,44
1.1
Статутний капітал
16,5
669,5
653
4057,57
- у % до валюти балансу
5,02%
99,96%
94,94
1991,24
1.2
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
(7,2)
27,3
34,5
-379,17
- у % до валюти балансу
(2,19%)
4,08%
6,27
-186,3
1.3.
Неоплачений капітал
-
(378.7)
-378,7
-
- у % до валюти балансу
-
(56,54%)
-56,54
-
2
Довгострокові зобов’язання
84,2
65,0
-19,2
0,77
- у % до валюти балансу
25,63%
9,7%
-15,93
37,85
3
Поточні зобов'язання, всього
235,0
286,7
51,7
122
- у % до валюти балансу, в т.ч.
71,54%
42,8%
-28,74
59,83
3.1
Короткострокові кредити банків
-
-
- у % до поточних зобов’язань
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
3.2
Векселі видані
-
-
- у % до поточних зобов’язань
-
-
- у % до валюти балансу
-
-
3.3
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
224,9
276,7
51,8
123,03
- у % до поточних зобов’язань
95,7%
96,51%
0,81
100,85
- у % до валюти балансу
68,46%
41,31%
-27,15
60,34
3.4
Поточні зобов'язання за розрахунками з бюджетом
1,0
1,5
0,5
150
- у % до поточних зобов’язань
0,43%
0,52%
0,09
120,93
- у % до валюти балансу
0,3%
0,22%
-0,08
73,33
3.5
Поточні зобов'язання за розрахунками зі страхування
0,7
1,5
0,8
214,29
- у % до поточних зобов’язань
0,3%
0,52%
0,22
173,33
- у % до валюти балансу
0,21%
0,22%
0,01
104,76
3.6
Поточні зобов'язання за розрахунками з оплати праці
1,4
3,0
1,6
214,29
- у % до поточних зобов’язань
0,6%
0,1%
-0,5
16,67
- у % до валюти балансу
0,43%
0,45%
0,02
104,65
3.7
Інші поточні зобов'язання
7,0
4,0
-3
57,14
- у % до поточних зобов’язань
2,98%
0,14%
-2,84
4,7
- у % до валюти балансу
2,13%
0,6%
-1,53
28,17
Валюта балансу
328,5
669,8
341,3
203,9
Дослідження джерел формування коштів показало, що на кінець року частка власного капіталу у валюті балансу, в порівнянні з початком року зросла на 308,8 тис грн. або на 3320,43 %, що оцінюється позитивно. Однак, частка джерел власних коштів менша 50% у структурі пасиву балансу (на початок року – 2,83%, на кінець року – 47,5%), що є негативним явищем. Але, тим не менш, спостерігається динаміка до зростання даного показника.
Далі реструктуризуємо пасив балансу за видами джерел коштів – власні та залучені (таблиця 4.4.).
Таблиця 4.4.
Структурно-динамічний аналіз джерел коштів підприємства
Показники
На початок
року
На кінець
року
Відхилення
сума
питома вага, %
сума
питома вага, %
за сумою
Тр, %
за питомою вагою
1. Вартість майна, у т.ч.:
328,5
100
669,8
100
341,3
203,9
-
1.1.Джерела власних коштів (1+2 розділ пасиву)
9,3
2,83%
318,1
47,49%
308,8
3420,43
44,66
1.2.Джерела залучених коштів – всього, з них:
319,2
97,17%
351,7
52,51%
32,5
110,18
-44,66
1.2.1. Довготермінові джерела залучених коштів
84,2
26,38%
65,0
18,48%
-19,2
77,2
-7,9
1.2.2. Короткострокові (поточні) джерела залучених коштів
235,0
73,62%
286,7
81,52%
51,7
122
7,9
1.3.Доходи майбутніх періодів
-
-
-
-
-
-
-
Дослідження джерел формування коштів показало, що сума джерел залучених коштів перевищила суму власного капіталу, як на початок, так і на кінець року. Однак, на кінець року спостерігається динаміка до подолання великого розриву між власними та залученими коштами. Так, на початок року, частка власних коштів становила 2,83%, а залучених – 97,17%, що оцінюється дуже негативно. Але, на кінець року частка власного капіталу зросла до 47,49%, а частка залучених коштів зменшилась до 52,51%. Однак, дана ситуація є непривабливою, оскільки залучені кошти переважають над власними. Підприємство не є фінансово незалежним, оскільки частка власного капіталу не перевищує 50%. Для наглядності використаємо графічний метод аналізу (кругові діаграми), зображений на рисунках 3, 4.
Рис. 3. Структура джерел коштів підприємства на початок року
Рис. 4. Структура джерел коштів підприємства на кінець року
3. Параметричний аналіз
3.1. Аналіз показників платоспроможності
Наступним етапом аналізу фінансового стану підприємства є оцінка ліквідності та платоспроможності.
Платоспроможність – це можливість підприємства своєчасно задовольнити платіжні зобов’язання.
Ліквідність – здатність підприємства перетворити свої активи в грошові кошти для покриття боргових зобов’язань.
Для оцінки ліквідності підприємства необхідно визначити наступні коефіцієнти:
- Коефіцієнт поточної ліквідності;
- Коефіцієнт швидкої ліквідності;
- Коефіцієнт абсолютної ліквідності.
Для розрахунку вищевказаних коефіцієнтів скористаємося даними форми №1 “Баланс” за 2004 рік.
Коефіцієнт поточної ліквідності (коефіцієнт покриття, коефіцієнт загальної ліквідності) дає загальну оцінку ліквідності активів, показуючи, скільки гривень поточних активів підприємства припадає на одну гривню поточних зобов’язань. Якщо поточні активи перевищують по величині поточні зобов’язання, підприємство може розглядатись як таке, що успішно функціонує.
КПЛ = ОА / ПЗ
де: ОА – оборотні активи,
ПЗ – поточні зобов’язання.
Коефіцієнт поточної ліквідності ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас» становить:
КПЛ поч.року = 172,6 / 235 = 0,73
Позитивна динаміка коефіцієнта поточної ліквідності – до зростання. На початок року коефіцієнт становив 0,73, що є досить високим показником.
На кінець року коефіцієнт поточної ліквідності підприємства становив:
КПЛ кін.року = 525,2 / 286,7 = 1,83
Спостерігається динаміка до зростання даного коефіцієнта в порівнянні з початком року. Коефіцієнт поточної ліквідності наближається до 2, що свідчить про сприятливий стан ліквідності підприємства. Смисл такого підходу випливає з необхідності збереження підприємством фінансової автономії: воно не повинно створювати активи лише за рахунок позичкового капіталу, частина активів обов’язково має формуватися за рахунок власного капіталу.
Коефіцієнт швидкої ліквідності (миттєвої ліквідності) враховує якість оборотних активів. При його розрахунку враховуються найбільш ліквідні поточні активи (крім запасів).
Коефіцієнт швидкої ліквідності розраховується за формулою:
КШЛ = (ОА – ВЗ ) / ПЗ,
де: ВЗ – виробничі запаси.
КШЛ поч.року = (172,6 – 2,4 ) / 235 = 0,72
КШЛ кін.року = (525,2 –156,3) / 286,7 = 1,29
На початок року коефіцієнт швидкої ліквідності становив 0,72. Це означає, що на кожну гривню поточної заборгованості припадає 72 копійки ліквідних активів, що є негативним явищем. На кінець року даний коефіцієнт зростає до 1,29, що оцінюється позитивно.
Більш точним коефіцієнтом платоспроможності є коефіцієнт абсолютної ліквідності, який показує, яка частина поточних (короткострокових) зобов’язань може бути погашена негайно.
Коефіцієнт абсолютної ліквідності розраховується за формулою:
КАЛ = ГК / ПЗ,
де: ГК – грошові кошти.
Розрахуємо коефіцієнт абсолютної ліквідності на початок та кінець року для підприємства «Атлас»:
КАЛ поч.року = 1,3 / 235 = 0,006
Даний показник дуже низький. Він означає, що лише 0,6% поточних зобов’язань підприємство «Інвестиційна компанія «Атлас» може погасити за рахунок грошових коштів та їх еквівалентів.
КАЛ кін,.року = 72,3 / 286,7 = 0,25
Значення 0,25 означає, що 25% поточних зобов’язань підприємство «Інвестиційна компанія «Атлас» може погасити за рахунок грошових коштів та їх еквівалентів. Позитивною є динаміка до зростання даного коефіцієнта на кінець року в порівнянні з його початком.
Узагальнення результатів розрахунків, обчислення динаміки зміни коефіцієнтів ліквідності підприємства проводиться в таблиці 5.1.
Таблиця 5.1
Аналіз динаміки коефіцієнтів ліквідності (платоспроможності)
№ з/п
Коефіцієнти
На
початок
року
На
кінець
року
Відхилення
+,-
%
1
Коефіцієнт поточної ліквідності
0,73
1,83
1,1
250,68
2
Коефіцієнт швидкої ліквідності
0,72
1,29
0,57
179,17
3
Коефіцієнт абсолютної ліквідності
0,006
0,25
0,24
4166,67
Застосовуючи графічний метод, зобразимо динаміку коефіцієнтів ліквідності (рисунок 5):
Рис. 5. Динаміка коефіцієнтів ліквідності підприємства
Проведемо факторний аналіз коефіцієнтів загального покриття та абсолютної ліквідності методом ланцюгових підстановок та відносних різниць, використовуючи, як вихідні, дані таблиці 5.2:
Таблиця 5.2
Вихідні дані для проведення факторного аналізу
Показники
На початок
року
На кінець року
Відхилення
Абс. +,-
Темп росту,%
1. Оборотні активи, тис.грн.
172,6
525,2
352,9
304,46
2. Грошові кошти та їх еквіваленти, тис. грн.
1,3
72,3
71
5561,54
3. Поточні зобов’язання, тис. грн.
235,0
286,7
51,7
122
4. Коефіцієнт загального покриття (Кзаг покр=Об.А/ПЗ
0,73
1,83
1,1
250,68
5. Коефіцієнт абсолютної ліквідності
0,006
0,25
0,24
4166,67
Розрахуємо вплив факторів на зміну коефіцієнта загального покриття за допомогою прийому ланцюгових підстановок. Розрахунок наведений в таблиці 5.3.
Таблиця 5.3
Розрахунок впливу факторів на зміну коефіцієнта загального покриття прийомом ланцюгових підстановок
Підстановка
Оборотні активи (Х1)
Поточні зобов’язання ( Х2)
Результуючий показник – коефіцієнт покриття (У )
Розмір впливу фактора
“0”
172,6
235
0,734
-
“1”
525,2
235
2,235
1,501
“2”
525,2
286,7
1,832
-0,403
Сумарний вплив факторів
1,1
Розрахуємо вплив факторів на зміну коефіцієнта абсолютної ліквідності прийомом ланцюгових підстановок. Розрахунок наведений в таблиці 5.4.
Таблиця 5.4.
Розрахунок впливу факторів на зміну коефіцієнта абсолютної ліквідності прийомом ланцюгових підстановок
Підстановка
Грошові кошти та їх еквіваленти
(Х1)
Поточні зобов’язання
( Х2)
Результуючий показник – коефіцієнт абсолютної ліквідності (У )
Розмір впливу фактора
“0”
1,3
235
0,0055
-
“1”
72,3
235
0,3077
0,302
“2”
72,3
286,7
0,2522
-0,0555
Сумарний вплив факторів
0,24
Особливістю прийому відносних різниць є використання у процесі розрахунку не абсолютних значень показників, а їх темпів росту.
Вплив фактора х1 розраховується за формулою:
Формула для розрахунку впливу фактора :
Розрахуємо вплив факторів на зміну коефіцієнта загального покриття прийомом відносних різниць:
Ух1 = (304,46-100)/100 . 0,73 = 1,49
Ух2 = (250,68 – 304,46)/100. 0,73 = -0,39
Загальний вплив обох факторів на результуючий показник: Ух1+ Ух2 = 1,1
Розрахуємо вплив факторів на зміну коефіцієнта абсолютної ліквідності прийомом відносних різниць:
Ух1 = (304,46-100)/100 . 0,006 = 0,012
Ух2 = (4166,67– 304,46)/100. 0,006 = 0,23
Загальний вплив обох факторів на результуючий показник: Ух1