Міністерство обсвіти і науки України
Національний університет водного господарства і приодокористування
Кафедра обліку і аудиту
Індивідуальна робота
З дисципліни «Організація і методика аудиту»
На тему: «Організація і методика аудиту розрахунків з оплати праці та страхування на прикладі ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас»
Зміст
ст.
Вступ………………………………………………………………………….……3
Організація і методика аудиту розрахунків з оплати праці та страхування………………………………………………………….…. 6
Аудиторський ризик..…………………………………….………….. 14
Особливості системи внутрішнього контролю розрахунків з оплати праці та страхування на ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас» … 25
Висновки……………….………………………………………………………...28
Список використаної літератури……………………………………………….29
Вступ
Актуальність теми «Організація і методика аудиту розрахунків з оплати праці та страхування на прикладі ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас». Сьогодні інформація про фінансовий стан будь-якого підприємства цікавить багатьох користувачів: акціонерів, власників, інвесторів, постачальників, покупців, державні контролюючі органи, суди, банки, співробітників фірм, адміністрацію тощо. Причому інтереси цих користувачів часто не збігаються, тому необхідною є об’єктивна оцінка фінансової звітності фірми, яку надають аудитори. У процесі проведення перевірки аудитор прагне сформувати власну думку відносно повноти, точності, оцінки, наявності, часового визначення фактів господарського життя, належності господарюючому суб’єкту активів і пасивів, приміток до бухгалтерської звітності та належної класифікації. Сьогодні аудит виділений в самостійну сферу комерційної діяльності і є комплексом професійних послуг з підготовки та надання рекомендацій в сфері обліку та економіки, фінансів і права, а також допомоги з їх практичного застосування, що дає можливість клієнту використовувати найкращі способи адаптації управлінського середовища в конкретній ринковій ситуації.
Актуальність обраної теми дослідження пояснюється залежністю величини заробітної плати від рівня життя населення будь-якої країни. Для більшості населення заробітна плата є основним джерелом доходів. А тому питання, пов’язані із заробітною платою (її величиною, формою нарахування та виплати) є одними з найбільш актуальних як для працівників, так і для роботодавців.
Аудит – це підприємницька діяльність аудиторів (аудиторських фірм) по здійсненню перевірок стану бухгалтерської звітності, документального оформлення фактів господарського життя та інших фінансових зобов’язань і вимог з метою встановлення достовірності їх фінансової звітності та відповідності здійснених ними господарських операцій нормативним і законодавчим актам; аналізу фінансового стану та виявлення можливості покращення діяльності, а також надання консультаційних послуг з різних обліково-економічних та правових питань. Аудитор виступає помічником і захисником свого клієнта і зобов’язаний захищати його інтереси. Але це не означає, що аудитор повинен захищати клієнта у всіх випадках, адже іноді клієнт допускає відхилення від норм і може здійснювати протиправні дії. У такій ситуації аудитор повинен своєчасно попередити клієнта про незаконність його дій і можливість негативних наслідків.
Щодо фінансової звітності, то вона являється об’єктом аудиту. Дані, що відображаються у звітності підприємства є джерелом інформації про його фінансовий стан, про доходи та витрати. Можна проаналізувати джерела коштів підприємства, їх структуру та динаміку на основі фінансової звітності досліджуваного підприємства. Одним словом, перевірка фінансової звітності є необхідним, в першу чергу, для самого підприємства.
Метою індивідуальної роботи є закріплення і поглиблення теоретичних знань, отриманих під час вивчення дисциплін “Організація і методика аудиту”, “Фінансовий облік”, «Фінансовий менеджмент», «Економічний аналіз» і придбання навичок практичної роботи із застосовуння для вирішення питань організації, методики і техніки здійснення аудиту на прикладі ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас».
Товариство з обмеженою відповідальністю „Інвестиційна компанія „Атлас”, створене на добровільних засадах для здійснення підприємницької діяльності на території України і за кордоном. В своїй діяльності Товариство керується: Цивільним кодексом України, Законів України „Про господарські товариства”, „Власність”, „Про підприємництво" та інших нормативних актів України. ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас» зареєстроване розпорядженням міського голови м. Рівне №2264-Р від 2 вересня 2002 року і знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Орлова, 47. Засновниками Товариства є громадяни України. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, діє на принципах самофінансування та самоокупності, має печатку, штампи, бланки із своїм найменуванням, фірмовий знак.
Товариство самостійно встановлює штатний розпис, порядок оплати і стимулювання праці працівників. Організаційна структура підприємства представлена на рисунку 1.
Рис.1. Організаційна структура ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас»
Підприємство діє на підставі Статуту, копія якого наведена в Додатках (додаток). Основними напрямками діяльності Товариства є:
- виготовлення нестандартного електрообладнання та будівельних матеріалів;
- виконання проектних робіт;
- надання послуг по оренді обладнання і приміщень;
- операції з цінними паперами;
- торгівля продукцією власного виробництва в Україні та за кордоном;
- переробка деревини;
- виконання будівельних, ремонтних і реставраційних робіт;
- збір, переробка та реалізація вторинної сировини та відходів виробництва;
- проведення господарсько-комерційної та посередницької діяльності, сприяння інвестиційним проектам, впровадження нових технологій;
- зовнішньоекономічна діяльність та ін.
Вищим органом управління Товариством є загальні збори його учасників. Збори складаються з учасників Товариства або призначених ними представників, при цьому кожен учасник володіє кількістю голосів, пропорційно до його частки у статутному капіталі Товариства.
Трудовий колектив Товариства становлять громадяни, які беруть участь в його діяльності на основі трудового договору. Представником інтересів трудового колективу є Рада трудового колективу. Членів Ради трудового колективу не може бути звільнено з роботи або проведено на інші посади з ініціативи адміністрації Підприємства без згоди Ради трудового колективу.
Трудовий колектив Товариства:
- розглядає і затверджує проект колективного договору;
- розглядає і вирішує питання самоврядування трудового колективу;
- визначає і затверджує перелік і порядок надання працівникам соціальних пільг;
- бере участь у моральному і матеріальному стимулюванні продуктивної праці.
Товариство самостійно визначає загальну кількість працівників, їх професійний і кваліфікаційний склад, необхідність залучення тимчасових працівників та сумісників, їх економічне та професійне навчання у навчальних закладах різних рівнів.
Організація і методика аудиту розрахунків з оплати праці та страхування
Основним нормативно-правовим документом обліку розрахунків з оплати праці та соціального страхування є Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року зі змінами і доповненнями, внесеними 21 жовтня 2004 року, який визначає економічні та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають в трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної та стимулюючої функцій заробітної плати.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконаної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Для оцінки розміру заробітної плати застосовується показник фонду оплати праці, який складається з фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати та інших заохочуваних та компенсаційних виплат.
Надбавки та доплати по тарифним ставкам та посадовим окладам кваліфікованим робітникам, зайнятим на особливо відповідальній роботі, за високу кваліфіковану майстерність, як правило, встановлюються диференційовані надбавки до тарифних ставок робочих, наприклад:
III розряд – до 12 відсотків
IV розряд – до 16 відсотків
V розряд – до 20 відсотків
VI розряд – до 20 відсотків
Конкретний відсоток надбавки визначається в колективному договорі [1].
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать:
виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік;
премії за спеціальними системами і положеннями;
компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
До фонду оплати праці не належать наступні виплати:
внески на соціальне страхування;
оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності;
допомоги, які здійснюються за рахунок коштів соціального страхування (допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога по вагітності і пологах, при народженні дитини, по догляду за дитиною, допомогап на поховання та оплата путівок);
одноразова допомога працівникам, що виходять на пенсію;
витрати на платне навчання працівників та їх дітей.
Аудит розрахунків з оплати праці є однією з найважливіших і складних ділянок контролю, оскільки безпосередньо зачіпає економічні інтереси усіх без винятку працівників підприємства.
Головними завданнями аудиту розрахунків з оплати праці є:
1.перевірка дотримання штатного розкладу на підприємстві;
вивчення організації і нормування праці, використання робочого часу;
оцінка системи оплати праці та її відповідності умовам праці;
перевірка правильності та своєчасності розрахунків з працівниками, а також цільового використання коштів, призначених на оплату праці;
контроль за правильністю відрахувань із заробітної плати та нарахувань у державні цільові фонди.
Аудитору слід пам'ятати, що в умовах реформування економіки України найчастіше змінюється нормативно-правова база з питань оплати праці. Тому він має постійно стежити за цими змінами і враховувати їх у своїй практичній діяльності.
Виходячи із особливостей функціонування досліджуваного підприємства, його інформаційною базою розрахунків з оплати праці є:
накази і розпорядження про прийом на роботу, звільнення і надання відпусток, договори, контракти, документи обліку персоналу, особисті картки працівників;
документи, які дають право на отримання додаткової оплати праці, нарахування премій, надання допомоги, субсидій та компенсацій;
розрахункові та платіжні відомості;
регістри аналітичного та синтетичного обліку заробітної плати
звітність підприємства про трудові показники та розрахунки з фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
3 метою встановлення об'єктивної істини в розрахунках з оплати праці та страхування необхідно виконати такі завдання:
Установити наявність внутрішніх документів, що регулюють у суб'єкта господарювання трудові відносини та питання оплати праці.
Установити дотримання у внутрішніх нормативних документах гарантій праці та її оплати, встановлених державою.
Перевірити, чи дотримується суб'єкт господарювання норм трудового законодавства, встановлених внутрішніми нормативними документами та чинним законодавством.
Перевірити достовірність інформації про використання робочого часу усуб'єкта господарювання.
Перевірити й оцінити стан внутрішнього контролю і системи бухгалтерського обліку в питаннях дотримання законодавства та розрахунків з оплати праці.
Дати оцінку повноти відображення здійснених операцій щодо розрахунків з оплати праці в бухгалтерському обліку.
Установити достовірність, об'єктивність, законність і повноту відображення операцій щодо розрахунків з оплати праці.
Перевірити дотримання суб'єктом господарювання податкового законодавства при утриманні податків із фізичних осіб.
Перевірити дотримання суб'єктом господарювання чинного законодавства щодо розрахунків із позабюджетними фондами, щодо соціального страхування і забезпечення [7, ст.412].
Більшість працівників підприємства оформляється на роботу на підставі договорів. Укладається трудовий договір, як правило, шляхом оформлення наказу чи розпорядження власника про прийняття працівника на роботу. Тому аудитору на першому етапі перевірки розрахунків з оплати праці слід виявити, чи є такі накази про зарахування всіх робітників і службовців до штату підприємства.
Згідно з чинним законодавством України, для деяких категорій працівників підставою для прийняття на роботу або зарахування на певну посаду є контракт. Перелік посад, на які працівники зараховуються (наймаються) за контрактом, на підприємствах, де контрактна форма трудового договору дозволена законодавством, визначається колективним договором. Цей перелік має бути оформлений як додаток до колективного договору.
Під час аудиту необхідно перевірити, чи з усіма такими особами укладено контракт — особливу форму трудового договору в письмовій формі на визначений сторонами строк або на час виконання певної роботи. При цьому слід пам'ятати, що власник (уповноважений ним орган) може вимагати від працівника, який працює за трудовим договором, укладення контракту тільки у тому разі, коли працівник належить до категорії осіб, які згідно із законами працюють за контрактами. Інакше умови праці за контрактом можуть бути визнані недійсними.
Аудитору слід ретельно перевірити законність оплати праці робітників, які працюють за сумісництвом. Сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярно оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж чи іншому підприємстві, організації або в громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом. Слід зважити на те, що керівники державних підприємств, їхні заступники, керівники структурних підрозділів та їхні заступники не мають права працювати за сумісництвом (за винятком наукової, викладацької, медичної та творчої діяльності). Але висококваліфікованим спеціалістам дозволяється за погодженням з власником здійснювати педагогічну діяльність у вищих навчальних закладах та навчальних підрозділах підвищення кваліфікації за сумісництвом у робочий час до 4 годин на тиждень із збереженням за ними заробітної плати за місцем основної роботи [6.
Що стосується ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас», то в його штаті немає працівників, які працюють за сумісництвом.
Під час аудиту додержання штатної дисципліни слід перевірити, чи не утримуються у штаті підприємства, яке перевіряють, працівники інших організацій (у т.ч. тих, яким підпорядковано це підприємство), а також понадштатні одиниці за рахунок фонду оплати праці виробничих працівників.
В умовах ринкових відносин порядок оплати праці, величина норм і розцінок у більшості випадків визначаються безпосередньо на підприємстві. Тому в установчому договорі та статуті підприємства обов'язково мають бути регламентовані повноваження органів управління відносно вибору форм оплати праці. Більш детально трудові відносини регламентуються в колективних договорах, що укладаються на підприємствах незалежно від форм власності та господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи — між власником і з профспілковою організацією чи іншим органом уповноваженим на представництво трудовим колективом.
У колективному договорі визначаються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, зокрема:
змін в організації виробництва і праці;
нормування і оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.);
режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;
встановлення гарантій, компенсацій, пільг.
У зв'язку з цим аудитору необхідно переглянути установчі документи та перевірити наявність на підприємстві колективного договору (чи з'ясувати причини його відсутності) та проаналізувати хід його виконання. Перевіряючи положення колективного договору, особливу увагу слід приділити стану та якості технічного нормування праці, порядку перегляду норм, виконанню організаційно-технічних заходів з метою вдосконалення організації виробництва, підвищення кваліфікації робітників.
Перевірку основного етапу аудиту бажано розпочати зі встановлення реальності вхідного залишку незалежно від того, хто за договором несе відповідальність за його достовірність. Для цього необхідно зіставити залишок на кінець попереднього періоду (з регістрів і форм звітності за попередній період) із залишком на початок звітного періоду (з регістрів і форм звітності звітного періоду). На практиці відомі факти неправильного перенесення залишків як помилково, так і навмисно. Перевірку відповідності вхідних залишків оформлюють у робочому документі.
За наявності відхилень у залишках з оплати праці у осіб, що відповідають за цю частину облікової роботи, беруть пояснення, з’ясовують причини і приводять у відповідність вхідні залишки.
На наступному етапі перевіряють відповідність синтетичного й аналітичного обліку у розрахунках з оплати праці й за страхуванням у звітному періоді. Результати відображають у робочому документі.
За наявності таких відхилень аудитор повинен установити причини їх наявності, за можливості скоригувати залишки, встановити залишки, що відповідають істині. Якщо відхилення є досить суттєвими, аудитору необхідно запропонувати підприємству відновити облік розрахунків з оплати праці і встановити об’єктивні залишки. Тільки після цього можна продовжувати аудиторське дослідження.
При перевірці правильності нарахування оплати праці аудитор встановлює, як оформлені кадрова документація та первинні документи. До цих документів належать розпорядчі документи з особового складу: накази про приймання, переведення, звільнення; накази про надання відпусток; накази про заохочення та попередження; накази про внесення змін до трудової книжки. документи з обліку кадрів: особова картка; особова справа; штатно-посадна книга; алфавітна книга; алфавітні картки; книга обліку бланків трудових книжок; книга обліку руху трудових книжок; графік відпусток; книга-журнал обліку відпусток [7, ст. 417]. Однак, на ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас» відділ кадрів відсутній і його обов’язки покладені на економіста. Це є негативним свідченням того, що на підприємстві немає чіткого розподілу прав та обовя’язків.
Всі працівники ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас» працюють на умовах погодинної оплати праці. Тому, під час аудиту нарахування заробітної плати працівникам використовують показники табельного обліку.
Основним джерелом інформації про використання робочого часу є дані табельного обліку, які знаходять відображення у «Табелі обліку використання робочого часу» ф. П-13. Перевіряючи стан табельного обліку, слід встановити, чи підтверджуються в табелях дані про час, який було не відпрацьовано з поважних причин, відповідними виправдувальними документами (листками про тимчасову непрацездатність, наказами про надання відпусток, повістками суду та ін.).
Наступним етапом аудиту є перевірка достовірності розрахунково-платіжних і платіжних відомостей. В обов’язковому порядку треба перевірити:
правильність нарахування оплати праці;
законність нарахування премій і доплат;
правильність нарахування відпусткових;
правильність розрахунку допомог, які виплачуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування;
правильність визначення сукупного доходу для цілей оподаткування фізичних осіб;
правомірність застосування утримань і пільг для нарахування податку з доходів фізичних осіб;
відповідність ставок податку з доходів фізичних осіб, які застосовувалися, чинному законодавству;
правильність інших утримань із нарахованої оплати праці;
відповідність платіжних відомостей розрахунковим відомостям;
правильність підсумків і наявність підсумків прописом;
наявність на відомостях підписів керівника підприємства і головного бухгалтера, а також працівників, які склали і перевірили відомість;
наявність підписів одержувачів грошей;
правильність депонування сум [5, ст. 145].
З метою проведення такої перевірки відбирають необхідну кількість аналітичних рахунків по розрахунках з оплати праці й проводять перевірку всіх питань нарахування оплати праці й утримання з неї. Аудитор сам, на власний ризик, робить вибірку аналітичних рахунків, а також визначається з періодом перевірки (місяць, рік, квартал).
На думку більшості спеціалістів з питань контролю, об'єктом особливої уваги повинні стати дані про оплату виконаних ремонтних та будівельних робіт. Якщо під час аудиту будуть встановлені факти виконання таких робіт і оплата їх за договорами підряду, то необхідно з'ясувати і перевірити такі питання:
наявність обставин, які зумовили необхідність виконання робіт сторонніми особами;
відповідність фактично виконаних обсягів робіт обсягам, які вказані в договорах і актах прийому виконаних робіт;
факти одержання грошей безпосередніми виконавцями у повному обсязі.
Аудитор, опитуючи ініціаторів таких договорів, має отримати від них переконливі докази щодо виконання роботи сторонніми особами: відсутність кадрів необхідної кваліфікації, завантаженість власних працівників, відсутність оригінальних рішень для виконання цих робіт тощо. Після експертного визначення фактичних обсягів робіт, виконаних за такими договорами, аудитор має встановити дійсність виконання цих робіт сторонніми особами. Тому в договорі підряду вказуються всі дані про виконавців: прізвище та ініціали, серія та номер паспорта, домашня адреса і номер телефону. Під час перевірки аудитору бажано хоча б вибірково підтвердити факти отримання у повному обсязі грошей безпосередніми виконавцями робіт.
Аудитор має ретельно перевірити і підстави для нарахування працівникам підприємства (особливо керівному складу) різних видів премій, доплат і надбавок, гарантійних та компенсаційних виплат та одноразових заохочень. На деяких підприємствах ці нарахування інколи значно перевищують основну заробітну плату деяких працівників.
Для цього аудитору слід ознайомитися, перш за все, з Переліком доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладів, які мають міжгалузевий характер. Вони наведені у Додатку до Генеральної угоди між КМУ і Конфедерацією роботодавців України. Конкретні надбавки та доплати на підприємстві викладено в колективному договорі. Підстави для нарахування різних премій встановлюються в локальних положеннях про преміювання, які затверджуються власником за погодженням з профкомом. У цих положеннях визначаються конкретні показники, умови преміювання, коло працівників, що мають право отримувати премію, граничні розміри премії (у відсотках до посадового окладу), підстави для зниження і позбавлення премії. Аудитору також слід перевірити, щоб всі заохочення були оформлені відповідним Наказом (розпорядженням) власника.
Аудитору слід мати на увазі, що відповідно до статті 151 КЗпП, протягом дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівників не застосовуються [1, стаття 151].
2. Аудиторський ризик
Аудиторський ризик – це ймовірність того, що аудитор може надати неправильний аудиторський висновок за результатами аудиту, тобто по фінансовій звітності, яка містить суттєві помилки надати висновок без зауважень.
Властивий ризик – це здатність системи обліку вцілому або залишку по певному рахунку чи категорії операцій до суттєвих перекручень.
Ризик контролю – це ризик того, що система обліку і внутрішнього контролю не завжди можуть функціонувати настільки ефективно, щоб помилки могли бути своєчасно попереджені, виявлені та виправлені [8, ст.89].
З метою збору інформації щодо факторів властивого ризику та ризику контролю аудитор застосовує спеціальні анкети на підставі яких проводиться оцінка ризику.
Попереднє дослідження замовника і оцінка ризику контролю проводяться перед укладанням договору на аудит. Отримані на цьому етапі знання про діяльність клієнта, його структуру управління і внутрішній контроль дозволяють зробити попередній вибір методики і обсягу аудиту: надати перевагу тестам підтвердження через недовіру до системи внутрішнього контролю чи тестувати ефективність здійснення процедур внутрішнього контролю і обмежити обсяг тестів підтвердження.
В практиці аудиту застосовують 2 підходи до оцінки компонентів аудиторського ризику:
1)Словесна оцінка за категоріями:
- низький ризик (до 40%);
- середній ризик (40 – 70%);
- високий ризик (70 – 100%).
2) Кількісна оцінка у відсотках
Для оцінки властивого ризику та невідповідності внутрішнього контролю було розроблено листок оцінки властивого ризику та ризику контролю, який наведений в таблиці 2.1.
Таблиця 2.1.
Листок оцінки властивого ризику та ризику контролю
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інветиційна компанія «Атлас»
Номер 1
Етап робіт попередня оцінка
Склала: Дяченко Анна Ігорівна дата 04.10.07р. Перевірив дата______
Питання
Ризик
Джерело інформації
Зовнішні фактори властивого ризику
1. Який загальний стан економіки галузі?
ЗМІ, періодика
Спад виробництва
-
Депресія
-
Зростання ділової активності
+
2. Чи вплинули негативно на розвиток підприємств галузі:
ЗМІ, періодика
загальний стан економіки України
+
зростання рівня інфляції
+
чинне законодавство
+
зміни офіційного обмінного курсу іноземних валют
+
інше (вказати)
3. Чи належить діяльність галузі до:
Статистичний щорічник
конкурентоспроможної
+
швидко старіючої
-
енергоємної
-
матеріалоємної
+
трудомісткої
+
4. Чи характерний для галузі тривалий виробничий цикл?
-
Опитування працівників підприємства
5. Чи залежить галузь від імпортних поставок паливно-мастильних матеріалів, енергії, сировини тощо?
-
Опитування працівників підприємства
6. Чи відбувались у галузі протягом звітного періоду банкрутства (згортання виробництва)?
-
Опитування працівників підприємства, статистична інформація
7. Чи отримує галузь значні дотації від уряду?
-
Статут
8. Чи спостерігалися значні зміни у тенденції прибутковості (збитковості) серед підприємств галузі?
-
Звітність підприємства
Внутрішні фактори властивого ризику та ризику невідповідності внутрішнього контролю
1. Яка форма власності підприємства?
Статут
державна
-
приватна
-
інша (колективна)
+
2. Як здійснюється керівництво підприємством?
Статут
одноосібно
-
колегіально
+
3. Чи має керівництво:
Опитування працівників
достатню кваліфікацію
+
практичний досвід роботи
+
4. Чи має керівництво негативну репутацію?
-
Опитування працівників
5. Чи є ознаки недостатньої чесності керівництва?
-
Опитування працівників
6. Чи не знаходиться керівництво під чиїмось негативним впливом?
-
Опитування працівників
7. Чи здатне керівництво на невиправданий ризик?
-
Опитування працівників
8. Чи є причини у керівництва прикрасити фінансовий стан підприємства (перекрутити його показники)?
-
Фінансова звітність, Наказ про облікову політику
9. Чи відбулися у звітному періоді (очікуються найближчим часом після його закінчення) зміни:
Накази, посадові інструкції, опитування працівників
у складі керівництва
-
у складі власників
+
форми власності
-
10. Чи існує чіткий розподіл функціональних обов'язків на підприємстві?
+
Посадові інструкції, накази
11. Чи збігається реальний розподіл повноважень членів керівництва з формальними обов'язками
+
Посадові інструкції
12. Чи передбачений організаційною структурою підприємства орган внутрішнього контролю:
Посадові інструкції, наказ про облікову політику
ревізійна комісія
-
відділ внутрішнього аудиту
-
Інші (вказати)
Періодичні аудиторські перевірки
13. Чи усвідомлює керівництво важливість бухгалтерського обліку?
+
Опитування працівників
14. Чи немає конфлікту між керівництвом та головним бухгалтером?
-
Опитування працівників
15. Чи здійснюються інвентаризації перед складанням річної звітності?
+
Інвентаризаційні відомості, опитування працівників, наказ про облікову політику
16. Чи укладені договори про матеріальну відповідальність у передбачених законодавством випадках?
+
Посадові інструкції
17. Чи відбулися зміни у складі традиційних користувачів звітності за звітний період, чи передбачаються найближчим часом після його закінчення (вказати, які саме)?
-
Наказ про облікову політику
18. Чи були випадки крадіжок, зловживань на підприємстві?
-
Опитування працівників
19. Чи спостерігається висока плинність кадрів серед:
Звітність підприємства, опитування працівників
працівників бухгалтерії
-
матеріально відповідальних осіб
-
20. Чи є підприємство позивачем (відповідачем) у судовій справі?
-
Опитування працівників
21. Чи є філії (дочірні підприємства)?
+
Статут
22. Чи вистачає підприємству власних оборотних коштів?
-
Фінансова звітність
23. Чи використовуються підприємством позики?
+
Фінансова звітність
24. Чи спостерігається високий рівень постійних витрат?
-
Фінансова звітність, кошторис
25. Чи є підприємство збитковим?
-
Фінансова звітність
26. Чи були значні фінансові втрати на підприємстві?
-
Фінансова звітність, опитування працівників
27. Чи залежить підприємство від:
Обороти по дебіторській/ кредиторській заборгованості, опитування працівників
незначної кількості замовників
+
незначної кількості постачальників
-
28. Чи носять постійний характер порушення зобов'язань:
Опитування працівників, обороти по дебіторській/ кредиторській заборгованості
постачальників перед підприємством
-
підприємства перед замовниками
-
29. Чи здійснює підприємство декілька видів діяльності?
+
Статут
30. Які форми оплати переважають на підприємстві:
Фінансова звітність
готівкова
-
безготівкова
+
бартерна
-
31. Чи здійснювались нетрадиційні господарські операції протягом звітного періоду?
-
Статут
32. Чи високий ступінь складності здійснюваних господарських операцій?
-
Опитування працівників, статут
33. Чи здійснює підприємство зовнішньоекономічну діяльність?
+
Статут
34. Чи застосовується на підприємстві:
Наказ про облікову політику
ручна обробка облікової інформації
-
комп'ютерна
+
36. Чи здійснювались перевірки діяльності підприємства у звітному році:
Опитування працівників
Державної податкової адміністрації
-
вищестоящою організацією
-
іншими уповноваженими на перевірку
-
внутрішньою ревізійною комісією
-
37. Чи проводився аудит у попередніх звітних періодах?
+
Опитування працівників
38. Чи змінився аудитор підприємства?
-
Опитування працівників, договір на проведення аудиту
39. Чи сплачувало підприємство значні санкції по податках і платежах:
Податкові декларації, опитування працівників
у попередньому звітному періоді
-
протягом звітного періоду
-
40. Чи при попередньому аудиті:
Опитування працівників
піднімалися питання обмеження аудиту
-
виникали суперечки щодо розміру оплати
-
інші конфлікти із працівниками аудиторської фірми
-
зафіксовані недоліки у системі внутрішнього контролю
-
порушувалась незалежність аудиторів
-
41. Чи відбувались у звітному періоді:
Наказ про облікову політику, статут
зміни в обліковій політиці підприємства
-
зміни у виробничій діяльності
-
зміни в маркетинговій політиці
-
Попередня оцінка властивого ризику підприємства середній (53%);
Попередня оцінка ризику контролю підприємства низький (28%).
За результатами проведеного тестування можна зробити висновок, що зовнішні фактори властивого ризику здійснюють середній вплив на стан підприємства, а внутрішні фактори властивого ризику та ризику невідповідності внутрішнього контролю на підприємстві є нижчими за середній, що є позитивним явищем.
Бухгалтерський облік на підприємстві здійснюється згідно Наказу про облікову політику підприємства від 2 вересня 2002 року, копія якого наведена в Додатку. Завдання, обов’язки права та відповідальність головного бухгалтера регламентується Посадовою інструкцією головного бухгалтера (Додаток). Підприємство подає скорочену форму фінансової звітності (ф.№1-м „Баланс” та ф. №2-м „Звіт про фінансові результати” як суб’єкт малого підприємництва.
Товариство здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, а також веде статистичну звітність і подає її у встановленому порядку органам державної статистики. Фінансові результати діяльності Товариства визначаються на основі річного бухгалтерського звіту. Фінансово-господарська діяльність товариства здійснюється відповідно до планів, які затверджуються Зборами учасників. Для підтвердження достовірності і повноти річного балансу і звітності Товариство, згідно із вимогами чинного законодавства, замовляє проведення аудиторських перевірок.
Працівники бухгалтерії ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас» мають вищу освіту відповідного напрямку підготовки та стаж бухгалтерської роботи не менше 5 років. Таким чином вони є спеціалістами в своїй сфері. Також керівництво Товариства періодично відправляє бухгалтерів на курси підвищення кваліфікації, семінари, що проводяться з питань податкового обліку, вдосконалення системи бухгалтерського обліку, тобто сприяє покращенню компетентності своїх працівників.
Ризик контролю при здійсненні обліку розрахунків з оплати праці та страхування на ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас» можна оцінити як низький, оскільки облік даного виду поточних зобов’язань на підприємстві автоматизовано, що зменшує ймовірність виникнення помилок в категорії операцій з обліку оплати праці та розрахунків зі страхування. програму здійснення тестів внутрішнього контролю розрахунків з оплати праці.
Таблиця 2.2
Програма здіснення тестів внутрішнього контролю розрахунків з оплати праці
Господарські операції
Види внутрішнього контролю
Можливі помилки
Тести контролю
Нарахування заробітної плати
Санкціонування
Безпідставне нарахування заробітної плати
Перевірка наявності документів про відпрацьований час, виконані роботи, формальна перевірка документів, перевірка наявності підписів табельника або інших уповноважених осіб.
Перевірка наявності та правильності оформлення документів, що є підставою для нарахування додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Перевірка наявності підпису керівника підприємства на розрахунково-платіжній відомості.
Розподіл обов’язків
Відсутність розподілу обов’язків з обліку робочого часу, нарахування заробітної плати, видачі заробітної плати
Вивчення посадових інструкцій бухгалтерів.
Опитування персоналу щодо фактичного виконання функціональних обов’язків.
Вивчення документів на предмет наявності підписів, що підтверджує виконання відповідних посадових обов’язків з обліку
Документальна перевірка
Наявність фіктивних документів
Формальна перевірка, перевірка за змістом документів, які підтверджують право працівника на нарахування заробітної плати
Неповнота обліку
Зустрічна перевірка первинних документів з нарахування зарплати та розрахункових відомостей.
Зустрічна перевірка інформації з нарахування зарплати у розрахункових відомостях з даними синтетичного обліку по рах. 661 відопвідної форми обліку, головної книги по рах. 661
Арифметична неточність
Перевірка усіх розрахунків з оплати праці, співставлення з вимогами чинного законодавства пр оплату праці, співставлення з сумами у касових ордерах, регістрах бух. обліку
Неправильна кореспонденція рахунків
Перевірка змісту операцій з нарахування зарплати та відповідності кореспонденції рахунків
Утримання із зарплати
Документальна перевірка
Відсутність документів
Перевірка наявності докуентів, які доють право на отримання пільг при проведенні утримань із зарплати. Формальна перевірка та перевірка за містом цих документів.
Виконання запитів до третіх сторін щодо правомірності застосування пільгового оподаткування фізичних осіб
ТзОВ «Інвестиційна компанія «Атлас» з метою автоматизації облікового процесу використовує програму «1С: Підприємство 7.7» комплексної конфігурації «Бухгалтерія + Торгівля + Склад + Зарплата + Кадри для України».
Підприємство створення господарських операцій при автоматизації обліку розрахунків з оплати праці та обов’язкових платежів здійснює на основі внесення в систему первинних документів – Нарахування ЗП, Виплата ЗП. Основні господарські операції при автоматизації обліку розрахунків з оплати праці та обов’язкових платежів наведено у таблиці 2.3.
Таблиця 2.3
Типові господарські операції при автоматизації обліку розрахунків з оплати праці та обов’язкових платежів
№
Зміст господарської операції
Дебет
Кредит
1
Нарахування заробітної плати працівникам
811
661
2
Утримано із заробітної плати суми податку з доходів фізичних осіб
661
6411
3
Утримано із заробітної плати збору до Пенсійного фонду
661
651
4
Утримано із заробітної плати внески в фонд соціального страхування
661
652
5
Утримано із заробітної плати внески в фонд страхування на випадок безробіття
661
653
6
Нараховано збір на обов’язкове державне пенсійне страхування
821
651
7
Нараховано збір на загальнооб. держ. соц. страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності
822
656
8
Перераховано суму податку з доходів фізичних осіб, відраховану із заробітної плати працівників
6411
311
9
Перераховано підприємством страхових внесків
651,
656
311