МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний Університет”Львівська політехніка’’
Кафедра маркетингу і логістики
Курсова робота
з курсу “Маркетинг”
на тему:
“Розробка комплексу маркетингу фірми”
ЗМІСТ
Вступ.…………………………………………….....…………….....….......3
Розділ 1. Аналіз ринку.................................................................................4
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування
ринку ……………………………………………..........................8
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик .... .... ...……………………………………………….......16
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу …………………………………………………....20
Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом.................20
Розрахунок оптимальної ціни, при якій фірма отримує максимальний прибуток..........................................................23
Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару..........25
Розділ 6. Планування кампанії по просуванню товару.......................28
Висновки........................................................................................................32
Список використаної літератури..............................................................33
Вступ
Ринковий механізм функціонування економіки ставить нові вимоги до внутрішнього механізму управління підприємством, що має розроблятись як для окремих елементів, так і для підприємства в цілому, та націлюватися на активізацію людського фактору, гнучкість і адаптацію до зовнішнього середовища, що забезпечить підприємству належну ефективність та конкурентоспроможність. Ці питання можуть бути з успіхом вирішені і розроблені саме на базі сучасної методології маркетингу.
Маркетинг є ефективним інструментом перебудови підходу господарюючих суб’єктів до управління, переходу від організації на ріст виробництва до організації на максимальне задоволення потреб.
Світ потреб людини урізноманітнюється все більше і більше. Вся економіка побудована на бажаннях споживача, на його мріях і можливостях. Попит на товари породжує пропозицію цих товарів, а пропозиція нових товарів породжує попит на них. У таких умовах єдина можливість для фірм заробити гроші – це запропонувати споживачам той товар, який вони потребують. Тому одним із основних завдань маркетингу є дослідження ринку та виявлення потреб споживачів.
Як свідчить вітчизняна практика застосування засобів маркетингу на підприємствах України все ще недостатньо цілеспрямоване, фрагментарне і малоефективне внаслідок недостатньої комплексності маркетингових заходів. На недостатню ефективність маркетингової діяльності впливає низький рівень уявлення сучасної суті маркетингу, його інструментарію та організаційних форм реалізації. Тому існує нагальна потреба в кваліфікованому розумінні даного процесу, необхідно принципово осмислити концепцію маркетингу, адаптувати її до реальних умов, внести в неї якісно нові моменти. Саме в цьому і полягає актуальність даної курсової роботи.
Метою роботи є набуття навичок прийняття рішень по всіх чотирьох складових комплексу маркетингу: товару, ціні, організації збуту продукції і методах її просування.
Основними завданнями роботи є розробка комплексу маркетингових рішень в розрізі “маркетинг-мікс” для конкретного підприємства, формування товарної, цінової, збутової та комунікаційної політики.
У даному курсовому проекті буде класифіковано виявлену потребу, визначено місію і цілі фірми, проведено анкетування, визначено цільові сегменти ринку, розглянуто основних конкурентів, проведено позиціонування і розроблено комплекс маркетингу фірми “Way of beauty”.
Розділ 1. Аналіз ринку
Родом своєї діяльності ми вибрли виробництво декоративної косметики. На даному сегменті ринку існує доволі жорстка конкуренція. Вона створена, в основному, відомими фірмами світу, такими як “Oriflame”, “Avon”, “D&G”, ”Mary Kay”, які просто заполонили наш ринок своїм асортиментом декоративної косметики. Наша фірма “ Way of beauty ” намагатиметься достойно конкурувати із найвідомішими фірмами світу .
Фірма “ Way of beauty ” планує зайняти почесне місце на ринку, буде намагатися привернути увагу покупців, при цьому надавати високу якість своїй продукції із товарами конкурентами. Косметика нашої фірми буде створена на натуральній основі, що забезпечує здоров’я та красу шкіри, фірма буде намагатися створити широкий асортимент товарів. Фірма має надію, що від такої пропозиції споживачі не зможуть відмовитися і будуть постійно купувати продукцію нашої фірми. Тому можна буде сказати, що це забезпечить нашій фірмі стабільний обсяг збуту при якому буде постійний прибуток.
Своєю місією дана фірма обрала максимальне задоволення потреб споживачів шляхом надання послуг, які б задовольняли бажання будь-якого клієнта, забезпечення споживачів високоякісною продукцією.
В процесі своєї діяльності дане підприємство планує досягти поставлених наступних цілей:
довгострокові:
отримання максимально можливого прибутку;
завоювання певної частини ринку;
створення позитивного іміджу фірми.
середньострокові:
підвищення рівня обслуговування клієнтів;
розширення ринку збуту на всю територію України.
короткострокові:
розширення асортименту продукції;
відповідність послуг смакам і вимогам потенційних споживачів
підвищення кваліфікації працівників.
Класифікація потреб за матрицею індивідуальних потреб
Потреби, які будуть задовольнятися цим підприємством, розглядаються згідно з класифікацією їх за Беркеном:
По ієрархії потреб.
З первинних(нижчих) задовольняються потреби безпеки та захищеності, з соціальних (вищих) – потреба в повазі і визнанні збоку суспільства, а також потреба у самовираженні;
Фактори, які впливають на формування потреб.
Вікові та соціально – групові, оскільки користуються косметикою люди різного віку, що належать до різних соціальних груп.
По часових параметрах.
Потреба, яку задовольняє наша фірма відноситься до поточних, оскільки бажання людини щодо макіяжу постійно змінюється залежно від її настрою чи інших причин;
За принципом задоволення.
Дана потреба буде задовільнятись одним товаром, тому що товар який виробляє фірма відповідає всім вимогам.
За ступенем принципового задоволення
Ця потреба є повністю задоволена, оскільки нема достатньої кількості фірм, які б змогли надати товар відповідної якості за помірковану ціну.
За масовістю розповсюдження.
Розглянемо діяльність фірми з її географічного боку. Наша фірма ставить за мету всезагальне розповсюдження товару.
По еластичності.
Товар є еластичним, тому, що косметика є товаром повсякденного вжитку. При збільшенні ціни відбудеться зростання прибутків, а при зменшенні – виникне великий попит на нього, тому що попит на такі товари залежить від рівня цін на них.
За природою виникнення.
Потреба є основною, але в деяких випадках може бути побічно індукована,тобто виникати паралельно з іншими.
За суспільною думкою.
Потреба є суспільно – нейтральною.
За глибиною проникнення у суспільну свідомість.
Ця потреба усвідомлена всією потенційною соціальною групою незалежно від віку, статі, національності, роду занять. При будь – яких обставинах окремий індивід усвідомлює потребу у косметиці.
За ступенем поточної необхідності.
Інтенсивні.
За причиною виникнення.
Потреба у косметиці відноситься до природних причин виникнення,але може бути привитою іншими споживачами чи рекламою.
За часовими параметрами споживання.
Ця потреба задовольняється дискретно,оскільки даний товар має певний термін використання.
За широтою проникнення в різні сфери життя.
Потреба у косметиці виникає у різних сферах життя, тому за широтою проникнення є полісферною. Косметикою користуються майже всі жінки не залежно від місця проживання та роду діяльності.
За специфікою задоволення.
Товар є універсальним. Задовільняє всі верстви населення.
Маркетингове середовище
Маркетингова діяльність здійснюється за певних умов та обставин, у певному просторі і при певному оточенні – у маркетинговому середовищі. Маркетингове середовище складається з двох головних частин: мікросередовища і макросередовища.
До мікросередовища належать суб’єкти, що безпосередньо стосуються самої фірми та її можливостей:
постачальники;
посередники;
конкуренти;
споживачі;
контактні аудиторії.
Постачальниками нашої фірми є торгові організації, з якими підприємство уклало угоду про надання йому різних складових для виготовлення косметики. А співпраця з відповідальними, порядними постачальниками позитивно впливає на результат діяльності нашої фірми.
Посередниками виступають торгові фірми, які займаються доставкою, просуванням товарів до споживача.
Конкуренти відіграють важливу роль для фірми. Вони заохочують фірму постійно вдосконалювати свою діяльність з метою досягнення необхідного рівня конкурентоспроможності, тобто конкурувати на певному ринку, певний період часу з іншими товарами від інших виробників і забезпечувати фірмі бажані прибутки. До конкурентів нашої фірми можна віднести ряд фірм, серед яких “Oriflame”, “Avon”, “D&G”, ”Mary Kay”.
Споживачі. У своїй діяльності фірма орієнтується на забезпечення потреб споживачів, тому вона використовує працю висококваліфікованих спеціалістів, новітню техніку та технологію, надає додатковий спектр послуг. Споживачами продукту нашої фірми є жінки, незалежно від: вікових категорій, різних національностей, рівня доходів.
Наша фірма діє в оточенні контактних аудиторій. Їх класифікують на: фінансові кола, контактні аудиторії засобів інформації, широка публіка,внутрішні контактні аудиторії.
Основними контактними аудиторіями фінансової сфери є банки, брокерські фірми.Наша фірма прагне привернути до себе увагу цих аудиторій, публікуючи річні звіти, надаючи докази своєї фінансової стійкості. Також фірма співпрацює з організаціями, які поширюють новини. Це газети, журнали, телебачення, радіо. Фірма “ Way of beauty ” стежить за ставленням широкої публіки до товарів і діяльності фірми. Вона виділяє своїх представників для участі в благодійних компаніях, розробляє порядок розгляду рпетензій споживачів.
До макросередовища належать такі чинники:
демографічні, соціально – культурні;
політичні, правові;
економічні, науково – технічні, технологічні;
географічні, природні.
Демографічне середовище впливає на діяльність нашої фірми, адже чисельність населення є досить важливим фактором. Від цього залежить потреба на продукцію нашої фірми. Економічних фактор впливає на діяльність організації в основному через дохід споживачів (їх купівельну спроможність).
Соціально – культурне оточення – враховується сімейний стан, спосіб життя та звички споживачів.
Природа має відносний вплив на діяльність фірми, оскільки фірма використовує такі природні ресурси як матеріал для виробництва, електроенергію.
Науково-технічний фактор впливає на зміни у технології виробництва, допомагає зменшити витрати, підвищити якість виробів.
Розділ 2. Дослідження смаків та вподобань споживачів. Сегментування ринку.
Шановні споживачі просимо Вас відповісти на наші запитання з метою задоволення Ваших потреб та смаків. Щиро Вам вдячні, колектив підприємства „ Way of beauty „
1. Чи любите Ви користуватись косметикою?
Так
Ні
Ваш варіант_________
2. Чи віддаєте Ви перевагу косметиці на натуральній основі?
Так
Ні
Ваш варіант ________________
3. Як саме Вам зручно придбати косметику?
Каталоги
Спеціалізовані магазини
Розповсюджувачі
Ваш варіант ____________________
4.Які тіні для повік на вашу думку є кращими?
На кремовій основі
Сухі
Рідкі
Інше_____________________
5.Яка губна помада вам до вподоби?
Блиск для губ
Бальзам для губ
Насичена губна помада
Губна помада (без кольору)
Ваш варіант __________________
6.На що ви звертаєте увагу при купівлі декоративної косметики?
Дизайн
Сервіс
Ціна
Ваш варіант _____________________
7.Ціна косметики в прийнятті рішення про її придбання для мене:?
Важлива
Не дуже важлива
Зовсім не важлива
Ваш варіант _______________________
8.Чи купляєте ви косметику в подарунок?
Так
Ні
Інше__________________________
9.Чи любити Ви отримувати в подарунок косметику?
Так
Ні
Ваш варіант _______________________
10.Оцініть(від 1 до 5 ) наведені нижче фірми декоративної косметики, яким Ви надаєте перевагу в першу чергу?
Avon
Oriflame
Mary Kay
D&G
11.Чи впливають акції, знижки на Ваш вибір косметики?
Так
Ні
Ваш варіант _____________________
12.Вкажіть будь ласка ступінь Вашої довіри до різних видів реклами ( від -3 до 3)
Характеристика реклами
-3
-2
-1
0
1
2
3
Реклама на місці продажу
Реклама на радіо
Реклама в газетах та журналах
Поштова реклама
Реклама по телевізору
13.Яка ймовірність того, що ви купите косметику протягом тижня?
0-25%
26-50%
51-75%
76-100%
14. До якої групи споживачів Ви себе відносити?
орієнтовані на найменшу ціну
орієнтовані на найвищу ціну
орієнтовані на співвідношення ціна-якість
15. Ваш вік?
До 17-ти років
18 – 30 років
31 – 40 років
Від 41 років і старше
16. Ваша стать?
Чол.
Жін.
17. Вкажіть будь ласка Ваш щомісячний дохід?
До 500 грн.
Від 501 до 700
Від 701 до 900
Від 900до 1500
Ваш варіант ____________
Щиро дякуємо!
Результати анкетування
1. Чи любите Ви користуватись косметикою?
75% - відповіли так
20% - відповіли ні
5% - дали іншу відповідь
2. Чи віддаєте Ви перевагу косметиці на натуральній основі?
60% - відповіли так
27% - відповіли ні
13% - дали іншу відповідь
3. Як саме Вам зручно придбати косметику?
47% - дали відповідь «каталоги»
45% - дали відповідь «спеціальні магазини»
5% - дали відповідь «розповсюджувачі»
3% - дали іншу відповідь
4.Які тіні для повік на вашу думку є кращими?
33% - дали відповідь «сухі»
32% - дали відповідь «на кремовій основі»
25% - дали відповідь «рідкі»
10% - дали іншу відповідь
5.Яка губна помада вам до вподоби?
54% - дали відповідь «насичена губна помада»
25% - дали відповідь «блиск для губ»
11% - дали відповідь «бальзам для губ»
8% - дали відповідь «губна помада без кольору»
2% - дали іншу відповідь
6.На що ви звертаєте увагу при купівлі декоративної косметики?
70% - дали відповідь «ціна»
15% - дали відповідь «дизайн»
11% - дали відповідь «сервіс»
4% - дали іншу відповідь
7.Ціна косметики в прийнятті рішення про її придбання для мене:?
70% - дали відповідь «важлива»
15% - дали відповідь «не дуже важлива»
11% - дали відповідь «зовсім неважлива»
4% - дали іншу відповідь
8.Чи купляєте ви косметику в подарунок?
80% - дали відповідь «так»
13% - дали відповідь «ні»
11% - дали іншу відповідь
9.Чи любити Ви отримувати в подарунок косметику?
83% - дали відповідь «так»
11% - дали відповідь «ні»
6% - дали іншу відповідь
10.Оцініть(від 1 до 5 ) наведені нижче фірми декоративної косметики, яким Ви надаєте перевагу в першу чергу?
83% - дали оцінки «Oriflame-5, Mary Kay-4,Avon-3, D&G-2»
17% - дали інші оцінки
11.Чи впливають акції, знижки на Ваш вибір косметики?
78% - дали відповідь «так»
20% - дали відповідь «ні»
2% - дали іншу відповідь
12.Вкажіть будь ласка ступінь Вашої довіри до різних видів реклами ( від -3 до 3)
13.Яка ймовірність того, що ви купите косметику протягом тижня?
64% - дали відповідь «26-50%»
18% - дали відповідь «51-75%»
15% - дали відповідь «0-25%»
3% - дали відповідь «76-100%»
14. До якої групи споживачів Ви себе відносити?
40% - дали відповідь «орієнтовані на співвідношення ціна-якість»
32% - дали відповідь «орієнтовані на найменшу ціну»
28% - дали відповідь «орієнтовані на найвищу ціну»
15. Ваш вік?
50% - дали відповідь «18 – 30 років»
22% - дали відповідь «до 17 років»
20% - дали відповідь «31-40 років»
8% - дали відповідь «41 і старше»
16. Ваша стать?
100% - відповіли «жіноча»
0% - відповіли «чоловіча»
17. Вкажіть будь ласка Ваш щомісячний дохід?
48% - дали відповідь «701 – 900»
35% - дали відповідь «501-700»
15% - дали відповідь «900-1500»
8% - дали відповідь «до 500»
Сегментування ринку
На основі даних дослідження було проведено сегментацію ринку. Через політику сегментації ринку втілюється в життя найважливіший принцип маркетингу - орієнтація на споживача.
Сегментація ринку передбачає розподіл споживачів на групи на основі різниці в потребах, характеристиках чи поведінці і розроблення для кожної з цих груп окремого комплексу маркетингу. Маркетологи стверджують, що правильне виділення ринкового сегмента - це половина комерційного успіху, і посилаються на принцип Паретто: 20% сегмент певного ринку забезпечує, як правило, 80% прибутку фірми.
Сегментування можна здійснити за різними параметрами:
за географічним принципом;
за демографічним принципом;
за соціально-економічними характеристиками споживачів;
за психологічним принципом;
за споживчими мотивами.
Підприємством було прийняте рішення сегментувати ринок за такими характеристиками, як демографічна (вікова категорія) і соціально-економічна (рівень доходів).
Рівень доходів
високий
середній
низький
до 17 р.
18 - 30 р.
31- 40 р.
41-більше р.
Вікова категорія
Сегментування ринку за двома змінними і відбір цільових сегментів
На основі проведеної сегментації ринку фірмою було обрано цільові сегменти ринку і здійснено орієнтацію на стратегію цільового (концентрованого) маркетингу. Обраний ринковий сегмент розрахований на людей віком від 18 до 41років із середнім рівнем доходів. Слід зазначити, що ринковий аналіз можливостей на цьому не припиняється, він здійснюється неперервно, що дає можливість швидко і гнучко реагувати на зміни в зовнішньому ринковому середовищі.
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Першою і найголовнішою складовою комплексу маркетингу, що його розробляє фірма для свого цільового ринку, є товар. Саме виважена й послідовна товарна політика закладає підвалини ринкового успіху. Товарна політика охоплює різні аспекти продуктивної стратегії і тактики підприємства:
формування товарного асортименту,
забезпечення належного рівня якості і конкурентоспроможності,
створення привабливої упаковки,
розробка товарної марки.
Все це в комплексі і становить сутність маркетингової товарної політики фірми, спрямованої на максимальне задоволення потреб своїх цільових споживачів.
Товар – це все, що призначене для задоволення певної потреби і пропоноване на ринку для продажу. Товаром можуть бути матеріальні об’єкти, послуги, місця, організації та ідеї. В даному випадку об’єктом товарної політики фірми “ Way of beauty ” виступає сукупність товарів для повсякденного вжитку,а саме – декоративна косметика.
Важливу роль у діяльності підприємства відіграють проблеми формування асортиментної політики. Дана фірма пропонує певний асортимент товарів. Це декоративна косметика. Цей товар на сьогодні є потрібний, доцільний й актуальний. Цей товар має властивість підвищувати настрій споживачам.
В перспективі асортиментній політиці буде надаватися більш важливе значення. Специфіка цільового сегменту вимагає активної роботи в напрямку насиченості, поглиблення та розширення асортименту товарів.
Розглядаючи товар як комплексне поняття, можна сприймати його на трьох рівнях:
І рівень. Товар за задумом: основна вигода товару.
ІІ рівень. Товар в реальному виконанні: якість, зовнішнє оформлення, властивості, упаковка, товарна марка.
ІІІ рівень. Товар з підкріпленням: посередники фірми, продавці надають кваліфікаційну допомогу усім споживачам які купують духи.
Перший рівень відображає ту потребу, яку товар задовольняє, а також ту вигоду, що її отримує споживач при використанні цього товару. Згідно з загальноприйнятою класифікацією товари, які пропонуються підприємством, є товарами широкого вжитку (споживчими товарами). Це товари попереднього вибору, тобто , які покупець ретельно вибирає, порівнює між собою за показниками якості, ціни, зовнішнього оформлення тощо. На цьому рівні наше підприємство роздумує який вигляд повинен мати товар його вміст, якість, форма. Цей рівень відображає потребу, яку товар задовольняє і ту вигоду, що її отримує споживач при його використанні.
На подальших стадіях роботи і розвитку нашої фірми ми плануємо завоювати нові ринки збуту, випустивши якісну і яскраво оформлену продукцію, поєднавши співвідношення «ціна - якість». Для цього ми повинні вивчити найкращі товари конкурентів, їхні злети і падіння.
На другому рівні товар сприймається як реально створений виріб із конкретними властивостями і характеристиками. Товаром фірми “ Way of beauty ” є декоративна косметика, який є виготовлений на натуральній основі. Підприємство залучає до цього товару зовнішнє оформлення, товарну марку, упаковку, якість. Задумується також і реклама.
Наша фірма повинна виробити дизайн декоративної косметики, її упаковку щоб та зручно відкривалася. Упаковка повинна мати первинну упаковку в якій буде зберігатися наш товар. На упаковці повинно бути: дата виготовлення, термін, склад, адреса підприємства, телефон. Також фірма має виробити товарну марку, щоб та легко розпізнавалася і відрізнялася від конкурентів.
Обравши конкретний сегмент, фірма повинна визначити для себе, як проникнути на нього і здобути конкурентні переваги. Для того належить дослідити позиції усіх наявних на ринку конкурентів і визначити своє місце.
Позиціонування на ринку – це забезпечення товарові чітко відокремленого від інших товарів місця на ринку й у свідомості цільових споживачів.
Будь - який товар споживачі сприймають як набір певних його властивостей. Для того, щоб зрозуміти, чому покупці надають перевагу продукції саме цієї фірми, а не іншої, треба порівняти ці властивості. Результати порівнянь можна подати у вигляді схеми позиціонування товару. На цю схему нанесено позиції товарів основних конкурентів і знайдено незадоволену споживчу потребу.
На рис. наведено схему позиціонування товарів даного підприємства за двома характеристиками: перша враховує цінові характеристики, а друга – ширину асортименту товарів фірм –конкурентів .
Якість надання конкуренції
Незадоволена потреба споживача
висока
Позиції фірм-конкурентів
Середня
низька
низька
середня
висока
Ціна послуг
Як видно з схеми незадоволеною залишається потреба в якісному наданні послуг за відповідно нижчу ціну, ніж встановили такі фірми, як Avon, D&G ...
Тому фірма “ Way of beauty ” вибрала собі цю позицією також з метою розширення свого кола клієнтів.
Одним із важливих елементів товарної політики підприємства є рішення про використання товарної марки. Пропозиція під товарною маркою сприяє зміцненню ринкових позицій, але водночас потребує додаткових витрат і відповідно підвищує ціну товару.
Товарна марка – це ім’я, назва, символ, малюнок чи їх поєднання, призначені для ідентифікації товарів чи послуг даного продавця і диференціації їх від товарів конкурентів.
Товарний знак – це товарна марка, що зареєстрована у встановленому порядку і має юридичний захист. Товарний знак є об’єктом промислової власності, його юридичний захист здійснюється на основі Закону України “Про охорону прав на знаки для товарів та послуг”, прийнятого 15 грудня 1993 р. офіційну реєстрацію товарних знаків виконує Держпатент України.
Товарний знак фірми “ Way of beauty ” офіційно зареєстрований відповідно з чинним законодавством і має такий вигляд:
Товарна марка:
Товарний знак:
Також фірма не забуває про такий елемент товарної політики, як упаковка, який в умовах розвинутого ринку стає дедалі більш дієвим інструментом маркетингу.
Внутрішньою упаковкою для даних товарів будуть виступати ємкості різної форми.
Роль зовнішньої упаковки виконуватимуть фірмові картонні та пластикові сумочки із зазначенням товарної марки на них.
Фірмова упаковка:
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі проведення пробного маркетингу
Другою складовою комплексу маркетингу є ціна, яка може мати найрізноманітніші види. Виважена цінова політика здійснює значний вплив на ринковий успіх підприємства. Ціни тісно пов’язані з іншими складовими комплексу маркетингу, передусім із товаром, його якісними характеристиками, рівнем сервісу, тощо. Формування цінової політики передбачає прийняття великої кількості стратегічних і тактичних рішень. Найскладніші рішення пов’язані із встановленням цін на нові товари.
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
Результативність діяльності нашої фірми залежить від багатьох факторів, але особливе місце в ній відводиться ціновій політиці. Процес ціноутворення – явище складне, зумовлене насамперед попитом на товар.
Для нашої фірми дуже важливо раціонально обрати стратегію, адже саме вона впливає на підвищення конкурентоспроможності та ефективності збутової діяльності фірми.
До внутрішніх факторів, що впливають на ціноутворення відносять:
затрати та виробництво та реалізацію;
мета фірми;
етапи життєвого розвитку.
Затрати є одним з найважливіших факторів, що визначає ціну. До затрат нашої фірми можна віднести сировинні ресурси, обладнання, заробітну плату робітникам, витрати на паливо, енергію, воду, а також податки. Ми прагнемо встановити таку ціну, яка дасть змогу покрити всі витрати і отримати запланований прибуток.
Метою нашої фірми є виготовлення якісної продукції, яка здатна конкурувати на ринку.
Кожен товар протягом життєвого циклу зазнає певних змін. Декоративна косметика, вироблена нашою фірмою також з часом дещо зміняться. Так як на ринок ми вийшли порівняно недавно і про стан попиту на декоративну косметику знаємо не достатньо, в процесі розвитку нашої фірми ми намагатимемося удосконалити технології виробництва, дизайн нашої продукції.
До зовнішніх факторів можна віднести:
рівень попиту;
стан конкурентного середовища;
урядові обмеження щодо ціноутворення.
Розглядаючи такий фактор як рівень попиту, ми повинні зважити на те, що він дуже сильно впливає на ціну. Адже залежить від платоспроможності покупців, бажання і можливості платити за товар. Також належну увагу треба звернути на ціни товарів – замінників.
У процесі встановлення ціни нашій фірмі потрібно орієнтуватися на ціни таких відомих товарних марок як “Oriflame”, “Avon”, “D&G”, ”Mary Kay”– основних наших конкурентів на ринку.
На встановлення ціни впливають також певні обмеження, встановлені законодавчими органами влади, додержання яких є обов’язковим.
У встановленні ціни фірма «Way of beauty» опирається на стратегію глибокого проникнення на ринок, оскільки саме ця стратегія є доброю для новоствореного товару, тобто встановлюється занижені і середні ціни. Фірма сподівається у такий спосіб залучити велику кількість клієнтів та захопити значну частку ринку. Установленню ціни проникнення сприяють такі умови:
ринок характеризується високою ціновою еластичністю, збільшення обсягів збуту сприяє зниженню витрат на виробництво і реалізацію продукції, низька ціна не приваблює потенційних клієнтів.
Косметика, виготовлена нашою фірмою у співвідношенні “ціна – якість” будуть розроблені як “висока якість – середня ціна”. Це дозволить нам стимулювати збут, ліквідувати конкуренцію, розширити виробництво та стабілізувати ринкову частку продажу. У своїй діяльності ми плануємо за рахунок середніх цін захопити значну частину ринку і на стадії зрілості підняти ціни.
Після визначення цінових стратегій, ми переходимо до вибору моделі й конкретного розрахунку цін.
Для нашої організації ми обрали модель що базується на попиті. Щодо методу то з цієї моделі ми обрали метод максимізації поточного прибутку.
Для оцінки взаємозв’язку між ціною і попитом на свій товар фірма «Way of beauty» протягом декількох місяців проводила пробний маркетинг на свій товар при різних значеннях ціни.
Таблиця 1
Заміри
Ц
n
Ц*n
N
1
110
82
9020
12100
6724
77,39
-137,7
18961,29
2
104
101
10504
10816
10201
104,93
-110,16
12135,23
3
98
141
13818
9604
19881
132,47
-82,62
6826,06
4
92
150
13800
8464
22500
160,01
-55,08
3033,81
5
86
200
17200
7396
40000
187,55
-27,54
758,45
6
80
198
15840
6400
39204
215,09
0
0,00
7
74
258
19092
5476
66564
242,63
27,54
758,45
8
68
247
16796
4624
61009
270,17
55,08
3033,81
9
62
317
19654
3844
100489
297,71
82,62
6826,06
10
56
296
16576
3136
87616
325,25
110,16
12135,23
11
50
376
18800
2500
141376
352,79
137,7
18961,29
Сума
880
2366
171100
74360
595564
2365,99
83429,68
Залежність попиту від ціни
Визначаємо щільність зв’язку між цими величинами, для чого обчислюємо коефіцієнт детермінації:
де - факторна дисперсія, ;
- загальна дисперсія, ;
=
=
Коефіцієнт детермінації характеризує тісноту зв’язку між даними величинами. Він має додатне значення і знаходиться в межах .Отже, =0,96, а це означає щільний зв'язок між ціною і попитом.
4.2. Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримує максимальний прибуток.
Для оцінки взаємозв’язку між ціною і попитом на свій новий товар, фірма «Way of beauty» протягом декількох місяців проводила ринкове тестування косметики, при різних рівнях цін в діапазоні від 50 до 110 гривень, обсяг збуту при цьому змінювався відповідно від 82 до 376 шт.
Проведений регресійний аналіз дозволив встановити взаємозв’язок між ціною товару і рівнем його збуту (N) у вигляді рівняння регресії:
N= 554,996 – 3,911 *Ц
, - коефіцієнти рівняння регресії.
Математична модель ціноутворення цієї задачі має вигляд :
де П – прибуток, який отримає фірма від реалізації продукції за досліджуваний період;
F – постійні витрати фірми на виробництво і збут продукції за даний період;
V – змінні витрати на одиницю продукції.
dП / dП = ( Ц * N ) – ( F + V + N ))/ = ( N ( Ц – V) - F)/ = (( b0 + b1 * Ц ) ( Ц- V ) – F)/ = ((b0 – b1V)Ц + b1 Ц2 - b0V – F)/
dП / dП = (b0 – b1V) + 2 b1Ц = 0
Оскільки взаємозв’язок між ціною і попитом, як звичайно, обернено пропорційний, коефіцієнт регресії має від’ємне значення.
Визначаємо оптимальну ціну:
;
Підставивши у рівняння регресії отримаємо:
Слід визначити також собівартість одиниці продукції при даному обсязі збуту товару:
;
Порахуємо прибуток, який отримає фірма від реалізації нового товару:
Залежність собівартості від обсягу збуту
Потрібно визначити наскільки чутливі споживачі до змін ціни на товар, це можна зробити за допомогою визначення еластичності декоративної косметики.
;
Ец =((77,39 - 252,79)/(77,39 + 252,79)) / ((110 - 50)/(110 + 50)) = -6,03
Отже, попит є нееластичним, тобто незначні зміни ціни товару не приводять до суттєвих змін обсягів його збуту.
Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару
Метод розповсюдження і збуту товару є одним з елементів комплексу маркетингу. Збутова політика фірми має органічно поєднуватись з іншими елементами комплексу маркетингу: характеристиками товару, його позиціонуванням на ринку, ціновими стратегіями, методами просування товару. Збутову діяльність розрізняють в розрізі двох проблем:
створення ефективної системи розподілу, формування каналів збуту, залучення представників до цієї діяльності,
організація фізичного переміщення товарів, їх транспортування і складування.
Канали розподілу – це сукупність юридичних і фізичних осіб, які приймають участь у передачі прав власності на товари в процесі їх фізичного переміщення від місць виробництва до місць безпосереднього споживання.
При виборі каналу розподілу і визначенні його довжини і ширини належить урахувати такі основні фактори:
споживачі (їх кількість, концентрацію, частоту здійснення покупок, розмір середньої покупки),
товар (його вартість, технічну складність, габарити й масу, функціональне призначення тощо)
цілі і ресурси фірми (наприклад, престижні цілі пов’язані з ексклюзивним розподілом і вузьким каналом)
конкуренти (їх кількість, асортимент товарів, методи збуту продукції тощо).
При виборі каналів розподілу також слід врахувати характеристики власне посередників, як оптових, так і роздрібних, які будуть залучатись до участі у функціонуванні каналу.
Довжину каналу збуту визначає кількість посередників, через яких товар (послуга) проходить на шляху від виробника до споживача.
Фірма прийняла рішення про вибір дворівневого каналу розподілу, оскільки підприємство прагне розширити свої ринки і збільшити обсяги збуту.
Фірма планує збут продукції через залучення посередників, зокрема оптових і роздрібних. Незважаючи на те, що при використанні послуг посередників наша фірма певною мірою втратила