МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
З дисципліни
«Менеджмент»
на тему:
“Розробка системи менеджменту у
відкритому акціонерному товаристві телеканал”
ЗМІСТ
Анотація………………………………………………………………………………….….3
Вступ………………………………………………………………………………………...4
Розділ 1.Загальна характеристика організації……………………………........................5
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві………………………....8
2.1. Планування……………………………………………………………………………..8
2.2. Організування…………………………………………………………………………14
2.3. Мотивування………………………………………………………………………….18
2.4. Контролювання……………………………………………………………………….23
2.5. Регулювання…………………………………………………………………………...24
Розділ 3. Використання методів менеджменуту в організації………………………….19
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організаці……21
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві………………………………….25
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації……28
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва……………….................29
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту…………………………......31
Висновки……………………………………………………………...................................32
Список використаної літератури…………………………………………………………33
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика організації ВАТ “Преміум-ТВ”
Параметр, який характери-зується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1. Форма підприємства
ВАТ – вiдкрите акцiонерне товариство:
1. Учасники несуть відповідальність за зобов’язаннями товариства лише у межах вартості акцій даного товариства, які вони придбали.
2. Ведення справ ВАТ ведеться згідно рішень Ради акціонерів, де всі рішення приймаються якщо за них проголосують акціонери, які в сумі володіють більше ніж 50% акцій. Акції товариства розповсюджуються шляхом купiвлi – продажу.
3. Передача акціонерами ВАТ своєї частки акцій (її частини) іншим акціонерам цього товариства або третім особам може бути здійснена без будь-яких узгоджень з іншими учасниками цього товариства.
Засновники ВАТ несуть відповідальність за зобов’язаннями товариства лише у межах вартості акцій даного товариства, які вони придбали, на відміну від ТзОВ, учасники якого несуть вiдповiдальнiсть лише в межах їх внескiв у майно товариства, на відміну від ТзДВ, учасники якого наділені підвищеною відповідальністю, що зобов'язує їх відповідати за боргами підприємства у разі необхідності додатково належним їм майном та на відміну від ПТ, учасники якого несуть солідарну відповідальність за його зобов'язаннями усім своїм майном.
1. Закон України „Про підприємництво” №698 від 07.02.97 р.
2. Закон України „Про підприємства в Україні” №48-93 від 10.05.93 р.
3. Закон України „Про господарські товариства” №24-92 від 31.12.92 р.
4. Господарський кодекс України, глава 11, стаття 113 „Приватні підприємства”.
Згідно Закону України “Про зовнішньо-економічну діяльність” ВАТ, як і інші види господарських товариств, можуть вільно займатися зовнішньо-економічною діяльністю. Форма підприємства дозволяє бути його власниками іноземцям.
2. Профіль
ВАТ “Преміум-ТВ” спеціалізується на наданні масс-медіа послуг. В майбутньому очікується у процесі реорганізації спрямувати телеканал на показ сучасного кінематографа та достовірних і неупереджених новин, дещо обмежити обсяг реклами.
Специфіка організації полягає у тому, що вона працює у сфері надання послуг, а не матеріаль-ного виробництва, що зумовлює особливості в управлінській, фінансо-вій, трудовій, техноло-гічній та обліковій сферах. Важливим фак-тором є висока якість, актуальність, об’єктив-ність та не уперед-женість у наданні послуг.
Організація співпрацює з іноземними телеканалами що дозволяє транслювати новини та кінострічки з-за кордону не порушуючи авторського права.
3. Види діяльності
Основними видами діяльності ВАТ “Преміум-ТВ“ є:
-транслювання кінострічок;
-транслювання українських та міжнародних новин;
-транслювання телереклами;
-транслювання розважальних та науково-популярних телепередач.
Особливістю даної організації є орієнтація на широке коло споживачів усіх вікових категорій, тому надаються послуги, які задовольняють усіх.
Обмін досвідом із закордонними телеканалами (Польща, Австрія).
Продовження табл. 1
1
2
3
4
5
4. Форма власності
Колективна форма власності (організація створена шляхом добровільного об’єднання майна власників).
Типових відмінностей немає. Здійснює свою діяльність згідно чинного законодавства.
1. Закон України „Про Власність”
№9-93 від 21.01.
2. Закон України „Про підприємни-
цтво” №698 від 07.02.97.
Власниками ВАТ “Преміум-ТВ” можуть бути iноземцi.
5. Внутрішнє середовище
1.Цілі:
Довгострокові (5-10р.): створення філій підприємства на території Східної України, збільшення частки ринку на 7-10% впродовж 5 років.
Середньострокові (1-5р.): створення спеціалізованого музичного каналу.
Короткострокові (до 1 року): Набір нових кваліфікованих працівників та підвищення кваліфікації існуючого персоналу, розширення спектру послуг, часткове оновлення рухомого складу, підготовка проектно-кошторисної документації під заплановані проекти.
2.Структура управління організацією є лінійно-функціональною.
3.Завдання: створення конкурентноздатного асортименту послуг, зайняття сильних позицій на даному ринку, підвищення якості наданих послуг.
4.Технологія: Звукове, освітлювальне а зображувальне обладнання потребує модернізації або заміни.
5.Працівники: Чисельність працівників на підприємстві становить 54 чол., але в результаті реорганізації планується збільшення до 77 чол. Критерії прийняття працівника на роботу включають вищу освіту та досвід роботи у даній галузі залежно від посади (0,5-3р.) при умові, що компетентний орган визнає, що протягом цього часу вони набули необхідного досвіду.
6.Ресурси: підприємство володіє кваліфікованими трудовими ресурсами. Інформаційні та технологічні ресурси потребують якісних змін. Для підвищення ефективності роботи працівникам гарантується оплачувана відпустка.
6. Зовнішнє середовище
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1. Споживачі. У своїй діяльності підприємство орієнтується на забезпечення потреб широкого кола споживачів, а саме україномовного міського та сільського населення України усіх вікових категорій, тому використовуються новітні досягнення НТП та праця кваліфікованих спеціалістів, що виділяє це підприємство серед інших. Вплив цього фактора є стабільно позитивним, оскільки спостерігається зростання попиту на послуги масс-медіа. На даному етапі організація має 17 споживачів, а в майбутньому очікується залучити ще двох.
2. Постачальники. ВАТ “Преміум-ТВ” уклало угоду про співпрацю з місцевою станцією радіомовлення та компанією з випуску спеціалізованого телевізійного тижневика.
3. Конкуренти. Завдяки постійній конкурентній боротьбі з боку ПП ”1+1”, ”Новий Канал”, ”ICTV”, “Інтер” телеканал „Преміум-ТВ” постійно прогресує, вживає оперативних заходів, гнучко реагуючи на дії конкурентів. Конкуренти заохочують підприємство постійно вдосконалюватися. На даному етапі організація має 13 конкурентів, але у ході реорганізації та розширення ринку очікується їх зростання до 21.
4. Державні органи. Державні органи влади (а саме Державна податкова адміністрація та технічна інспекція) негативно впливають на підприємство завдяки високому рівню корупції та некомпетентності у них, що зумовлює ухвалення правових актів, які негативно позначаються на діяльності підприємства.
5. Інфраструктура. Загалом інфраструктура в Україні є недосконалою, корупція у фінансових інституціях, незадовільний стан транспортних сполучень і зв’язку негативно впливає на розвиток підприємства. Проте, товариство бере участь у розбудові інфраструктури регіону щодо вдосконалення певних її складових і вже має позитивні результати завдяки службам, через які отримує необхідну інформацію, що визначає його ділові стосунки з іншими організаціями.
6. Законодавчі акти. Законодавство України не завжди сприяє розвитку цього підприємства тому, що цей сектор бізнесу незахищений від надмірного вживання деякими посадовцями влади. Законодавчі акти визначають можливі види діяльності підприємства, вказують на обов'язки і права підприємства. Вони безпосередньо впливають на ВАТ, оскільки коло діяльності базується на засадах таких законів, як Закон України "Про господарський кодекс".
Продовження табл. 1
7. Профспілки, партії та інші громадські організації. На діяльність даного підприємства профспілки впливають позитивно, оскільки є ініціаторами щодо поліпшення умов праці, підвищення її оплати, соціального захисту, покращення охорони здоров’я та ін., що підвищує продуктивність праці та моральний стан окремого працівника.
8. Система економічних відносин. Ринкові засади діяльності товариства вимагають врахування інтересів фірм-конкурентів та інших організацій, що працюють на ринку. У державі на даний час стан системи економічних відносин є нестабільним, тому це негативно відбивається на діяльності підприємства.
9. Організації-сусіди у підприємства відсутні, а тому не мають жодного впливу.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу.
1. Міжнародні події впливають на організацію, бо вона здійснює зовнішньо-економічну діяльність, хоча і незначного характеру.
2. Міжнародне оточення впливає помірковано позитивно, оскільки жодна з країн-сусідів, з якими співпрацює товариство, не вживає санкцій щодо нашої країни, що могло б призвести до втрати співпраці з товариства з закордонними партнерами. Міжнародне оточення дає можливість використовувати сучасне обладнання та ідеї.
3. Науково-технічний прогрес сприяє раціоналізації роботи, позитивно впливає на підприємство, бо використання прогресивних технологій забезпечує безперервну та якісну роботу підприємства.
4. Політичні обставини мають надзвичайно важливий вплив на підприємство, оскільки нестабільна політична ситуація у країні збільшує попит на перегляд актуальних та неупереджених новин.
5. Соціально-культурні обставини мають позитивний вплив на ВАТ “Преміум-ТВ”, оскільки у населення спостерігається попит на соціально-культурні заходи, а підприємство надає про них інформацію.
6. Рівень техніки та технології є негативним фактором. Низький рівень розвитку техніки та технологій в Україні змушує підприємство купувати новітнє обладнання з-за кордону.
7. Особливості міжнародних економічних відносин не мають значного впливу на підприємство.
8. Стан економіки має дещо негативний вплив на організацію, тому що низький рівень вітчизняної економіки гальмує розвиток організації у багатьох напрямках (потенційні інвестори з пересторогою ставляться до співпраці з українськими фірмами, низький загальний рівень доходу населення тощо).
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування у ВАТ “Преміум-ТВ” відображено на рис.1.
Рис.1. Модель стратегічного планування у ВАТ “Преміум-ТВ”
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Внутрішні джерела: бухгалтерські звіти, збори, наради, рада засновників;
Зовнішні джерела: урядові звіти, маркетингові дослідження ринку, зовнішньоторгові контракти.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія: посісти провідне місце на ринку України, забезпечити потреби своїх споживачів якісними послугами.
Цілі:
1. Довгострокові (5-10р.): створення філій підприємства на території Східної України, збільшення частки ринку на 7-10% впродовж 5 років.
2. Середньострокові (1-5р.): створення спеціалізованого музичного каналу.
3. Короткострокові (до 1 року): Набір нових кваліфікованих працівників та підвищення кваліфікації існуючого персоналу, розширення спектру послуг, часткове оновлення рухомого складу, підготовка проектно-кошторисної документації під заплановані проекти.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища
Вибрані методи – експертних оцінок та соціологічного дослідження. Ці методи дадуть найдостовірніші дані про конкурентів, споживачів, організацію діяльності підприємства, становище на ринку тощо.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Споживачі (+4) постачальники (+2) конкуренти (+1) державні органи влади (-4) інфраструктура (-3) законодавчі акти (-2) профспілки, партії (+1) система економічних відносин (-2) організації-сусіди (0) міжнародні події (+1) міжнародне оточення (+2) НТП (+5) політичні обставини (+4) соціально-культурні обставини (+3) рівень техніки (-2) особливості міжнародних економічних відносин (0) стан економіки (-3)
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на ВАТ “Преміум-ТВ”
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+4
0.1
0.4
Постачальники
+2
0.06
0.12
Конкуренти
+1
0.03
0.03
Державні органи влади
-4
0.1
0.4
Інфраструктура
-3
0.07
0.21
Законодавчі акти
-2
0.05
0.1
Профспілки, партії та інші громадські організації
+1
0.03
0.03
Система економічних відносин у державі
-2
0.05
0.1
Організації-сусіди
0
0.02
0
Міжнародні події
+1
0.03
0.03
Міжнародне оточення
+2
0.06
0.12
НТП
+5
0.11
0.55
Політичні обставини
+4
0.08
0.32
Соціально-культурні обставини
+3
0.07
0.21
Рівень техніки та технології
-2
0.05
0.1
Особливості міжнародних економічних відносин
0
0.02
0
Стан економіки
-3
0.07
0.21
Як видно із табл. 2, на діяльність організації найбільш позитивно впливають такі фактори зовнішнього середовища, як споживачі, НТП, політичні та соціально-культурні обставини. Слід зауважити, що 9 з 17 факторів здійснюють позитивний вплив на діяльність організації, 2 діють нейтрально і лише 6 – негативно. Найбільш негативно діючими чинниками є державні органи влади, інфраструктура та стан економіки.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Цілі (+4), структура (+4), завдання (+3), технологія (+5), працівники (+3), ресурси (+1)
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на ВАТ “Prime-ТВ”
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
+4
0.2
0.8
Структура
+4
0.2
0.8
Завдання
+3
0.15
0.45
Технологія
-2
0.3
1.5
Працівники
+3
0.09
0.27
Ресурси
+1
0.06
0.06
Як видно із табл. 3, найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища є структура підприємства та цілей, менш позитивно впливають на організацію працівники та ресурси. Негативним фактором є технологія, яка є застарілою.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності.
Для прогнозування було вирішено використати такі якісні методи, як індивідуальна оцінка та опитування споживачів, а також неформальний метод - прогнозування, базоване на письмовій інформації. Узагальнивши результати збору інформації прогнозується, що державні органи влади, інфраструктура та стан економіки через свою недосконалість будуть негативно впливати на діяльність організації, проте це не зашкодить успішному досягненню поставлених цілей.
Етап 7. Обґрунтування інструментарію вибору стратегій.
З огляду на становище на ринку доцільно використати аналіз матриці І. Ансоффа.
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності підприємства відповідно до аналізу І. Ансоффа
Зовнішнє середовище
Стан організації
Існуючий
Новий
Існуючий
Стратегія глибокого проникнення на ринок
Стратегія розроблення товару
Новий
Стратегія розширення меж ринку, вихід на нові ринки
Стратегія диверсифікації
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
Можливими варіантами стратегій є: стратегія розширення меж ринку, стратегія розроблення товару, стратегія диверсифікації та стратегія глибокого проникнення на ринок.
Етап 9. Вибір стратегії.
Стратегія розширення меж ринку, вихід на нові ринки передбачає, що підприємство розширить свою збутову діяльність внаслідок створення нових ринкових сегментів, освоєння нових ринків завдяки виходу на нові географічні ринки, нові сфери застосування відомого товару, але вона не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг, а тому не зовсім відповідає поставленим цілям та завданням.
Стратегія розроблення товару полягає у створенні принципово нових товарів або існуючих на ринку. Оскільки ВАТ “Преміум-ТВ” є невиробничого профілю ця стратегія відхиляється.
Стратегія диверсифікації передбачає включення у виробничу програму товарів, які не мають прямого і безпосереднього зв’язку з основним видом і сферою діяльності підприємства. Оскільки ВАТ “Преміум-ТВ” є невиробничого профілю ця стратегія відхиляється.
Стратегія глибокого проникнення на ринок зміцнює позиції на ринку та орієнтує підприємство на концентрацію маркетингових зусиль з метою стабілізації та збільшення частки ринку. Ця стратегія посилює вплив та популярність підприємства серед споживачів, враховує фактори внутрішнього та зовнішнього середовища та найбільше з усіх можливих відповідає цілям та завданням підприємства.
Етап 10. Оцінювання стратегії не предмет відповідності установленим критеріям.
Обрана стратегія – глибокого проникнення на ринок, спрямована на збільшення частки ринку, створення конкурентних послуг, стабілізації та популяризації на ринку забезпечить ефективну роботу підприємства, створить стійкі конкурентні переваги та стабільну позицію на ринку, що відповідає поставленим цілям та завданням.
Засобами досягнення цієї стратегії будуть рекламні заходи та PR.
Логічним продовженням стратегічного планування у ВАТ “Преміум-ТВ” є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування.
Схематична модель поточного планування у ВАТ “Преміум-ТВ ” наведена на рис. 2.
Рис. 2. Модель поточного планування у ВАТ “Преміум-ТВ”
Етап 1. Інформаційне забезпечення кожного з етапів поточного планування.
Інформаційне забезпечення оперативного планування реалізується з підбору фактичних даних, що характеризують стратегію організації. Існують внутрішні і зовнішні джерела інформації. Внутрішні (документи фірми): бухгалтерські звіти, фінансові звіти, податкові звіти, звіти спеціалізованих технічних відділів та зовнішні інформаційні джерела: бюлетені, вісники, періодичні видання.
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: ВАТ “Преміум-ТВ” є прибутковим і стабільним, має досвід роботи у галузі, кваліфікованих спеціалістів. Помічена тенденція зростання заробітної плати та покращення умов праці. Використовується новітнє освітлювальне, звукове та зображувальне обладнання, сучасна система інформаційного забезпечення.
Співпрацює з аналогічними іноземними підприємствами, популярне на вітчизняному ринку.
Слабкі позиції: Проблемами є часті конфлікти у колективі, крадіжки тех. обладнання зі складу, вимоги працівників підвищити заробітну плату, висока плинність кадрів, недостатня реклама.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників).
Економічні показники: зростання прибутку на 15%.
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 18%, оновлення комп’ютерного обладнання.
Соціальні показники: збільшення середньої заробітної плати на 33%, виділення коштів на заснування фонду щомісячного преміювання, збільшення витрат на соціальний розвиток на 2%, виділення коштів на соціальний пакет.
Етап 4. Підбір не альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Досягнути планових параметрів можна завдяки розробці масштабної рекламної кампанії, впровадженню передових методів роботи, що знизить собівартість та залученню інвестицій для реалізації проектів.
Етап 5. Бюджетне планування.
Бюджет - оперативний фінансовий план, який відображає надходження та використання коштів для забезпечення функціонування організації. Формування бюджету здійснюється розрахунком доходної і роздільної частини, а саме - прибутків і витрат товариства. В основі грошових надходжень до бюджету лежать кошти, отримані від реалізації продукції та реклами.
1 стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування.
Передбачає підбір інформації бюджетним комітетом про місію, цілі, стратегію, тактику та політику організації; визначальні показники, яких прагне досягнути організація в наступному періоді; умови функціонування організації, очікувані зміни; кадровий потенціал, виробничі потужності, технічне забезпечення; наявність обмежувальних факторів тощо.
2 стадія. Вибір методів бюджетного планування.
На ВАТ „Преміум-ТВ” використовують такі методи бюджетного планування:
1. За порядком розроблення бюджету – послідовне бюджетне планування, яке полягає в логічній послідовній розробці розпису надходжень та видатків об'єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації.
2. За рівнем централізації бюджетного планування тут застосовують „комбіноване”, або зустрічне бюджетне планування. Передбачає передання зверху вниз орієнтовних бюджетів, їх опрацювання центрами відповідальності та передачу у зворотному порядку для формування бюджету усієї організації.
3. За способом розрахунку планових бюджетних показників – нормативний метод, який базується на засадах обчислення планових бюджетних показників відповідно до основних норм використання ресурсів, структури та розподілу капіталу.
4. За рівнем пристосування бюджетного планування до змін внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування підприємства – гнучке бюджетне планування, яке має на меті одночасну розробку декількох варіантів бюджету із врахуванням песимістичних та оптимістичних прогнозів.
3 стадія. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетів організації.
На ВАТ „Преміум-ТВ” як малому підприємстві немає необхідності у формуванні значного переліку бюджетів, тому в організації формуються бюджетний баланс, бюджети конкретних інвестиційних проектів, бюджет усієї організації, бюджет руху грошових коштів.
4 стадія. Консолідація бюджетних показників.
Передбачає формування моделі консолідації (узгодження, зведення) показників проміжних бюджетів, установлення взаємозв'язків між ними, виконання відповідних розрахунків з метою формування зведеного бюджету організації.
5 стадія. Формування бюджету організації.
Зведений бюджет організації є узагальненим розписом надходжень та видатків за усією організацією.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил тощо).
Політика: створити умови, за яких ми отримаємо довіру клієнтів, щоб вони розуміли і бачили всі вигоди, головні з яких актуальність, об’єктивність та якість.
Процедури: звітування після виконання завдання..
Правила: премія за індивідуальними результатами праці, індивідуальна відповідальність за виконання завдання, завдання обумовлюються посадою, акцент на ефективність та результати.
Етап 7. Формування поточного плану.
Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попереднiх етапах показникiв заходiв та бюджету, тобто вiн включає:
- перелiк планових ключових показникiв, яких прагне досягнути органiзацiя в межах реалiзації обраної стратегії дiяльностi, якi повиннi вiдображати усi сфери дiяльностi пiдприємства;
- перелiк заходiв, реалiзація яких сприятиме досягненню визначених показникiв, економiчнi ефект та ефективнiсть вiд впровадження планових заходiв;
- бюджет органiзації .
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
На телеканалі є такі види центрів відповідальності: центри вартості, центри видатків та центри інвестицій. Їх характеристику та участь у реалізації поточного плану розглянуто за допомогою табл. 5.
Таблиця 5
Види та характеристика центрів відповідальності
Види центрів відповідальності
Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності
Функціональна характеристика центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
Центри вартості
Підрозділ технічного обслуговування, знімальні групи.
Підрозділи , що приносять прибуток, належать до моделі вхід-вихід, оскільки можливо підрахувати усі затрати на їх діяльність та отримані результати у вартісних показниках.
-розширення сфери обслуговування;
-удосконалення технології ремонту;
-підвищення кількості та якості зйомок.
Центри видатків
Бухгалтерія, планово- та фінансово-економічний відділ, відділ маркетингу та реклами, відділ ЗЕД, відділ головного технолога та зйомок, відділ кадрів.
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями. Методи обліку та аналізу дозволяють установити за короткий термін залежність між розміром витрат на функціонування таких підрозділів та покращенням загальних результатів.
-удосконалення технології роботи підрозділів;
-реклама підприємства.
Центри інвестицій
Директор, головний бухгалтер, бухгалтерія, заступник з економічних та кадрових питань, креативний директор, заступник з ЗЕД.
Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні управлінські служби, які контролюють вартість вкладених активів.
- залучення інвестицій для реалізації проектів;
- впровадження інтегрованих управлінських систем.
Тактичне планування на пiдприємствi передбачає крiм поточного ще оперативне планування, яке спрямоване на формування вузьких, деталiзованих, короткотермiнових планiв, що присв’яченi конкретним питанням дiяльностi пiдприємства та формуються у розвиток поточних планiв. На пiдприємствi використовується широкий перелiк оперативних планiв у рiзних сферах. У сферi фiнансового планування розробляються платiжний календар, касовий план; у плануваннi робочого часу – фонд робочого часу, графiк робочого календаря, табель робочого часу; у сферi надання послуг – графiк перевезень, доставок тощо.
2.2. Організування
Фактична організаційна структура управління ВАТ “Преміум-ТВ” наведена на рис. 3, а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності, та яка створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на рис. 4. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл. 6.
Рис. 3. Фактична органіграма управління ВАТ “Преміум-ТВ”
Рис. 4. Раціональна органіграма управління ВАТ “Преміум-ТВ”
Таблиця 6
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб у ВАТ “ Преміум-ТВ”
Посади працівників
Чисельність, чол.
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Факт.
Раціон.
1
2
3
4
5
Генераль-
ний
директор
1
1
Очолює підприємство. Визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності підприємства. Визначає напрямки розвитку підприємства у формуванні фінансової, цінової, кредитно-банківської, податкової, зовнішньо-економічної діяльності.
Відповідає за фінансово-економічні результати діяльності товариства. Займається підбором головних кадрів, делегуваннм та ін. Несе відповідальність перед співвласниками за діяльність ВАТ. Також відповідає перед державними органами за дотримання законів.
Головний бухгалтер
1
1
Керує діяльністю бухгалтерії та підпорядкованими йому відділами, перевіряє бухгалтерську документацію, контролює розподіл та використання капіталу в товаристві, відповідає за забезпечення відділів всім необхідним. Делегує свої повноваження.
Відповідає перед генеральним директором за своєчасність подання бухгалтерської документації у відповідні органи влади, за розподіл та використання грошових мас на підприємстві, за фінансове становище на підприємстві. Має право підписувати документи, що входять до його компетенції.
Креативний директор
1
1
Керує діяльністю відділу маркетингу та реклами, студії та відділу кадрів, у його функції входить розгортання рекламної кампанії, створення нових ідей для телебачення, трактування маркетингових досліджень ринку, забезпечення інших відділів інформацією, координування розкладу студії.
Відповідає перед генеральним директором за успішність проведення рекламної кампанії, оперативність маркетингових досліджень ринку, забезпечення підприємства достовірною та актуальною інформацією та успішну діяльність студії, здійснює зовнішньо-економічну діяльність.
Заступник з економічних та кадрових питань
1
-
У його підпорядкуванні функції економічного аналізу стану підприємства, формування податкової та статистичної звітності. Крім того він керує процесами планування економічної та фінансово-кредитної діяльності, оплати і матеріального стимулювання праці. В його компетенцію входить набір кадрів на підприємство.
Відповідає перед директором підприємства за фінансове планування діяльності організації, ведення статистичного та управлінського обліку, вчасне формування податкової та статистичної звітності, контролювання фінансових результатів діяльності організації, набір висококваліфікованих кадрів.
Заступник з ЗЕД
1
-
Здiйснює переговори з iноземними клієнтами та партнерами, оформляє та укладає угоди. Керує діяльністю свого відділу.
Вiдповiдає перед директором за укладення контрактiв та угод з іноземними клієнтами та партнерами. Відповідає за діяльність свого відділу.
Заступник з технічних питань
1
1
Керує діяльністю відділу головного технолога та зйомок, управляє процесами оформлення необхідної документації для закупівлі нового обладнання чи ремонту старого, узгодженням з місцевою владою дій про право проведення зйомок, купівлі патентів на зйомки.
Відповідає перед генеральним директором за оснащення відділу зйомок технічним обладнання, налагодження обладнання та усунення неполадок у функціонуванні а також за законність проведення зйомок.
Продовження табл. 6
1
2
3
4
5
Бухгалтери
2
3
Їх функціями є нарахування і видача заробітної плати, планування і оформлення бюджету товариства та контроль за його дотриманням, ведення бухгалтерського, статистичного і управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності.
Відповідають перед головним бухгалтером за правильність та оперативність ведення обліку на підприємстві, формування фінансової та статистичної звітності, її відповідність первинній документації.
Фінансисти
2
2
Здійснюють оцінку витрат, проводять розподіл доходів, розробляють економічні стратегії, впроваджують прогресивні економічні ідеї.
Несуть відповідальність за розподіл доходів та за якість економічних стратегій та ідей.
Маркетологи
3
3
Проводять маркетингові дослідження, займаються рекламною діяльністю, оцінюють результати діяльності конкурентів.
Відповідають перед начальником відділу за виконання поставлених завдань і достовірність інформації.
Спеціалістипо роботі з кадрами
-
2
Підбирають працівників на роботу, проводять їх атестацію, перекваліфікацію тощо.
Відповідають за підбір персоналу, своєчасність проведення атестації та перекваліфікації працівників.
Головний технолог
1
1
Організовує технічний процес, шукає шляхи з удосконалення технологічного процесу та підвищення продуктивності праці, відповідає за своєчасність роботи підрозділу технічного обслуговування.
Несе відповідальність перед заступником з технічних питань за впровадження прогресивних технологій, своєчасного ремонту та налагодження технічного оснащення.
Керівник знімальних груп
1
1
Координує діяльність знімальних груп, складає план регіонів, у котрих будуть працювати знімальні групи, встановлює контакти з місцевими джерелами.
Відповідає перед заступником з технічних питань за координацію знімальних груп та узгодження проведення зйомок із місцевою владою.
Режисер
1
1
Організовує діяльність на студії, обробляє та редагує відео матеріали, узгоджує документацію про авторське право.
Відповідає перед креативним директором за безпосередню діяльність студії, відповідає за достовірність трансльованої інформації.
Помічники режисера
2
3
Займаються первинною обробкою відео- та звукоматеріалів.
Відповідають перед режисером за вчасну та якісну обробку відео- та звукоматеріалів.
Оператори
10
14
Займаються зйомками як на студії так і на місці подій, збирають відеоматеріали для репортажів або ведуть пряму трансляцію з місця подій.
Відповідають перед режисером за якісну та оперативну зйомку репортажів з місця подій та у студії а також за достовірність наданої інформації.
Ведучі
4
5
Займаються читанням новин та проведенням науково-популярних передач.
Відповідають за достовірність інформації, відображають обличчя підприємства.
Тех. обслу-говуючі
9
18
Виконують ремонтні роботи та налагодження обладнання відповідно до його обсягу та специфіки, здійснюють підсобні роботи, прибирання.
Відповідають перед головним технологом за швидке здійснення якісних ремонтних послуг та налагодження обладнання, за чистоту робочого місця.
Кореспон-денти
7
13
Проводять репортажі з місця подій, збирають цікавий та компрометуючий матеріл, беруть інтерв’ю у видатних осіб.
Відповідають за достовірність матеріалів, отримання інформації з першоджерел, підготовку та проведення цікавих репортажів.
Продовження табл. 6
1
2
3
4
5
Юрискон-сульт
1
1
Здійснює систематичний моніторинг законодавчих та нормативно-правових актів, на засадах яких функціонує організація, бере участь у розробці умов договорів, вивчає правові нюанси здійснення видів діяльності, їх оподаткування та оптимізацію податкових і митних платежів.
Відповідає перед генеральним директором за юридичну відпо-відність документації організації, консультування з різних правових питань, вчасне повідомлення про зміни у законодавчих та нормативно-правових актах.
Секретар- референт
1
1
Формує картотеку інформа-ційних карток про основних ділових партнерів підприємства, здійснює підготовку необхідної генеральному директору інфор-мації, забезпечує листування підприємства тощо.
Відповідає перед директором за інформаційне забезпечення його діяльності, листування підприємства з основними діловими партнерами тощо.
Начальник планово- та фінансово-економіч-ного відділу
-
1
У його підпорядкуванні функції економічного аналізу стану підприємства, формування подат-кової та статистичної звітності. Крім того він керує процесами планування економічної та фінансово-кредитної діяльності.
Відповідає перед головним бухгал-тером підприємства за фінансове пла-нування діяльності організації, веден-ня статистичного та управлінського обліку, вчасне формування податкової та статистичної звітності, контролю-вання фінансових результатів діяль-ності організації.
Начальник відділу маркетингу та реклами
1
1
Керує відділом маркетингу та реклами, проводить маркетингові дослідження, займається реклам-ною діяльністю, оцінє результати діяльності конкурентів.
Відповідає перед креативним дирек-тором за виконання поставлених зав-дань, успішну діяльність відділу і дос-товірність інформації.
Начальник відділу кадрів
1
1
В його компетенцію входить остаточне затвердження канди-датур працівників та проведення атестацій.
Відповідає перед креативним дирек-тором за набір висококваліфікованих кадрів та проведення якісних атес-тацій.
Фахівці з реклами
2
2
Займаються рекламною діяльніс-тю, організацією промоутерських заходів, популяризацією підпри-ємства у ЗМІ.
Відповідають перед начальником від-ділу маркетингу та реклами за ефек-тивне виконання рекламних заходів.
Всього
54
77
-
-
* сірим затемнено комірки, які демонструють зміни, пов’язані із раціоналізацією організаційної структури управління (виникнення/зникнення посад, нових функцій, збільшення кількості працюючих тощо).
2.3. Мотивування
Коротку характеристику змістових та процесійних теорій мотивування й обґрунтування можливості їх застосування у ВАТ “Преміум-ТВ” наведено у табл. 7.
Таблиця 7
Застосування теорій мотивування у ВАТ “Преміум-ТВ”
Теорії мотивування
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування можливості застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорія