Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Новокаховський приладобудівний технікум
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
Тема:
“Робота з FTP”
2012
Завдання
для курсового проектування
студенту НКПТ групи К0 -__Д
__________________________________________
Спеціальність 5.505010201
"Обслуговування комп'ютерних систем і мереж"
Дата видачі "___"_______201__р.
Дата закінчення "___"______201__р.
Тема курсового проекту
____________________________________________________________________
Вхідні дані для розробки
_____________________________________________________________________________________
Зміст пояснювальної записки
(перелік питань, які підлягають розгляду)
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Перелік графічного матеріалу
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Керівник проекту ____________________
Студент ____________________
Зміст
Вступ………………………………………………………………………
1. FILE TRANSFER PROTOCOL
1.1 Короткий екскурс в історію комп’ютерних мереж…….……………
1.2 FTP у порівнянні HTTP-протоколом.
1.3 Система взаємодії компонентів FTP-обміну…………………………
1.4 Програмне забезпечення доступу до FTP ……………………………
1.5 Режими обміну даними ………………………………………………
1.6 Експлуатація власного FTP сервера
1.7 Проблеми протоколу FTP
2.Робота з сокетами
2.1 Теоретичні відомості
2.2 Робота з сокетами
2.3 Реалізація сервера
2.4 Реалізація клієнта
2.5 Приклад роботи з WinSock
3. Програмна частина
3.1 Пояснення до програми
Вступ
Безумовно, нічого нового нема у твердженні, що Internet – це всесвітня мережа, що містить у собі величезні інформаційні ресурси. Для людини інформативними є звуки, зображення, відчуття, запахи тощо, тоді як комп’ютер може сприймати, зберігати та передавати звичні для людини образи тільки у вигляді послідовності байт (тобто у вигляді файлів). І якщо обмін інформацією між комп’ютерами насправді – обмін файлами, то для людини отримати з мережі якийсь образ – означає скопіювати на свій комп’ютер відповідний файл. Дуже важливо використовувати Internet якомога продуктивніше, вміти шукати та копіювати потрібні файли.
Працюючи з мережею Internet, користувач постійно отримує та передае файли, навіть не підозрюючи про це. Коли виводиться поточний Web-вузол, це означає, що файли, які надходять, інтерпретуються Web-броузером. Якщо відсилається повідомлення електронною поштою, так само по аналогії ті самі файли передаються по Internet адресату.
Зараз, коли популярність World Wide Web достатньо велика, об’єм трафіку, що передається мережею Internet по протоколу FTP займає тим не менш перше місце, випереджуючи об’єм трафіку по протоколу HTTP. FTP – більш давній та універсальний мережевий протокол, який займається виключно файлами, звідки і походить його назва – “File Transfer Protocol”.
Я вибрав таку тему для курсової роботи, тому що вважаю, що технологія FTP є достатньо актуальною на сьогодні, широко застосовується при обміні інформацією через мережу Internet і тому ознайомлення з її особливостями та характеристиками є невід’ємною частиною загального вивчення інформаційних технологій. Досліджувана мною у цій роботі технологія повинна бути знайомою кожному користувачеві Internet-у як один із способів оптимізації роботи з мережею та економії часу.
На сьогодні актуальною задачею є зокрема організація файлових архівів у рамках TCP/IP. Архіви використовують для вирішення різноманітних задач, хоча найпопулянішими у мережі є вільні для доступу архіви, або такі, доступ до яких дозволяється через анонімний ідентифікатор користувача. Таким чином дані архіви можна використовувати а якості колекцій вільно розповсюджуваного ПЗ, та ПЗ для бета-тестування, колекцій нормативних та регламентних документів тощо. FTP-архів можна також використовувати і в якості архіву комерціного програмного забезпечення, яке використовується в компанії, без права анонімного доступу до ресурсів.
Часто можливість авторизованого FTP-доступу використовують для обміну повідомленнями, тобто в ролі засобу комунікації, що відбувається у випадку збою роботи електронної пошти.
Технологія FTP є зручною для використання як для локальних, так і для глобальних мереж. Однією з переваг FTP є сумісність із багатьма платформами.
У роботі, звичайно, важко буде розкрити детально всі нюанси роботи з протоколом FTP, але буде зроблено спробу доступно описати головні принципи роботи даної технології, а також буде зроблено невеличкий екскурс по історії виникнення FTP.
Розділ 1
Короткий екскурс в історію
комп’ютерних мереж
FTP розшифровується як "протокол передачі файлів" (File Transfer Protocol). Це один з базових протоколів Інтернету, що розроблені для обміну інформацією. На відміну від HTTP, який служить переважно для передачі web-текстів і зображень, FTP застосовується для обміну довільними файлами, переважно великого розміру. Окрім того, FTP є зручним для "навігації" по каталогах віддаленого комп'ютера і для доступу до великої, розгалуженої файлової структури. Доступ до файлів на віддаленому комп'ютері за протоколом FTP здійснюється за допомогою програм, що називаються FTP-клієнтами (в якості найпростішого FTP-клієнта можна використати www браузер, наприклад Opera, Mozilla або Microsoft Internet Explorer).
Практично всі сучасні операційні системи містять FTP-клієнт для роботи у командному рядку, який так і пишеться "ftp".
Інформація в FTP-архівах поділяється на три категорії:
захищена інформація, режим доступу до якої визнається її власником і надається за спеціальною угодою із споживачем; до цього виду ресурсів відносяться комерційні архіви, закриті національні та міжнародні некомерційні ресурси, приватна некомерційна інформація із спеціальними режимами доступу;
інформаційні ресурси обмеженого використання, до яких відносяться програми класу shareware; до даного класу можуть входити ресурси обмеженого часу використання або обмеженого часу дії (тобто користувач може використовувати цю версію на свій страх і ризик, але ніхто не буде надавати йому підтримки);
вільно розповсюджувані інформаційні ресурси або freeware, якщо мова йде про програмне забезпечення; до цих ресурсів відноситься все, що можна вільно отримати по мережі без спеціальної реєстрації - це може бути документація, програми, та інше.
З вище перерахованих ресурсів найбільш цікавими, звичайно, є дві останні категорії, які, як правило, оформлюються у вигляді FTP-архівів.
На мові Іnternet-у FTP означає інтерфейс користувача, що реалізує ARPANET – стандартний протокол передачі файлів. Ця програма дозволяє користувачеві передавати файли між двома комп’ютерами, що зв’язані між собою локальною (LAN) або глобальною (WAN) мережею. При цьому комп’ютерні платформи можуть бути різних типів. В цьому і полягає головна особливість FTP в мережі.
Якщо заглянути в історію мереж, то стає зрозуміло, що ARPANET була предком Internet-у. Дослідження, результатом який стало виникнення мережі Internet було ініційоване управлінням перспективних дослідницьких програм- DARPA (The Defense Advanced Research Project Agency). В 1968 році вище назване агенство ввело в дію ARPANET - першу справжню комп’ютерну мережу. ARPANET почала роботу як пеша в світі глобальна мережа (WAN), а потім була використана в якості бази для мережевих доліджень, що призвели до народження мережі Internet. До листопада 1971 року ARPANET зв’язала воєдино 23 хост-комп’ютера.
В 1973 році DARPA ініціювала програму досліджень в області техніки та технологій з’єднання різних видів пакетних мереж (мереж, що розбивають інформацію на пакети з метою переміщення даних по мережі). Ця робота отримала назву “проект з’єднання мереж” (Internetting project), а система мереж – результат даного проекту – стала відома під назвою Інтернет (Internet).
В 1974 році вчені агенства DARPA спільно з експертами Стенфорда розробили спільний стандарт, що б дозволяв підтримувати зв'язок між різнимим мережами. Результати роботи носили назву “протокол управління передачею/Інтернет протокол” (TCP/IP). Властивість мереж підтримувати зв'язок одна з одною стала основоположним моментом в розвитку Інтернету. Таким чином, в момент кінцевого прийняття TCP/IP в 1982 році з’явився на світ Internet.
Якщо будь-яка комп’ютерна система має FTP-забезпечення і під’єднана до Internet, то це відкриває широкі можливості для користувача. Це не тільки можливість проводити пошук інформації на спеціалізованих серверах, але й просто доступ до величезного складу інформації у вигляді грандіозної кількості архівів, що зберігаються в інших системах. На мою думку, вже така можливість доводить практичність та доцільність використання FTP-протоколу, адже у наш час інформація-це гроші, таокж на вагу золота вимірюється і час, витрачений на пошук такої інформації.
FTP у порівнянні з HTTP-протоколом
Як відомо, можна скористатися засобіми пересилання даних, як було згадано у вступі, через електронну пошту чи за допомогою Web-сервісу. Такі програми Web-служб та електронної пошти спеціально призначені для обробки файлів декількох конкретних типів, які вони можуть відображати чи створювати. В них застосовуються мережеві протоколи, що розроблені для ефективного обміну даними.
Тим не менш, іноді виникає необхідність отримати чи відіслати текстовий документ, електронну таблицю, фотографію чи програму. Існує декілька методів передачі файлів по Internet.
Передача файлу з використанням одної зі звичайних служб Internet: електронної пошти та Web.
Застосування програмного забезпечення, спеціально розробленого для передачі файлів будь-якого типу, в якому використовується спеціальний протокол під назвою FTP.
Світ мережі Internet пропонує багатий вибір всеможливого сервісу, що доступний як через вже вище названу електронну пошту, так і через сімейство протоколів TCP/IP, що забезпечує роботу по виділених лініях, так і через вже вище названу електронну пошту.
Перш за все це пошта сама по собі, а також з використанням різноманітних серверів: Archie, FTP, WAIS, WWW, WHOIS та інших, телеконференції (listserv'ер-и) BITNET та групи новин (NNTP-сервери), засоби передачі відео- та аудіоінформації. Кожен із перелічених засобів потребує окремого та детального опису. Як відомо, протокол (FTP) не призначений для розсилання файлів декільком користувачам. Він може служити тільки для обміну файлами між двома точками. В FTP застосовується потужна система “клієнт-сервер”, відповідно до якої файли зберігаються в центральному комп’ютері і передаються з одного комп’ютера на інший по розподіленій мережі. В мережі є підключені комп’ютери, які відіграють роль осередків пошуку інформації. Бо на них зберігаються бази даних з вмістом великої кількості файлових архівів. В таких центральних комп’ютерах використовується спеціальне програмне забезпечення, яке носить назву “FTP-сервер”, тоді як комп’ютери, що підключені до розподіленої мережі на користувацьких правах і які проводять пошук та стягнення інформації на запит користувача, застосовують програмне забезпечення, назване FTP-клієнтом. За загальною схемою протокол передачі файлів допомагає клієнту відправити вимогу розпочати передачу файлу, після чого клієнт і сервер обмінюються даними. таким чином я можу зробити підсумок, що протокол передачі файлів FTP - це такий своєрідний інструмент для координування співпраці рядових користувачів, які потребують певної інформації, з відповідними центрами та складами такої інформації.
Для пошуку та стягнення файлів, як вже було зазначено вище, можна застосовувати й інший інструментарій, наприклад, широко також застосовується Web-пошук. Таким чином Web-клієнти запитують файли у Web-серверів так само, як і FTP-клієнти відповідно у своїх серверів, використовуючи протоколи HTTP та FTP.
Основна відмінність між цими двома протоколами полягає у тому, що служба FTP допускає двосторонній обмін файлами: в ній може відбуватися “вивантаження” файлів на сервер (uploading), а також їх завантаження на клієнтський комп’ютер (downloading), тоді як у Web- службі можливий тілький однобічний зв'язок – коли сервер виступає ніби донором, а акцепторні функції виконує рядова комп’ютерна система.
Для отримання файлів з Web-сервера відповідно потрібно мати програмне забезпечення Web-клієнта (броузер, що працює по протоколу HTTP), а для обміну файлами з FTP-сервера - програмне забезпечення FTP-клієнта.
Зв’язок через протокол FTP завжди здійснюється між клієнтом і сервером, а не між клієнтами, навіть якщо двоє користувачів володіють програмним забезпеченням FTP-клієнта. Таким чином, безпосередній обмін файлами один з одним неможливий, один із користувачів не може відіслати файл іншому, не переславши його попередньо на сервер, що таким чином виступає в ролі посередника. Використовуючи Web-службу проте можна організувати прямий зв'язок між користувачами на щаблі клієнт-клієнт.
Система взаємодії компонентів FTP-обміну
FTP-сервери розкидані по цілому світі, але для з’єднання з ними не потрібно знати їх фізичного розташування. Всім відомо, що в мережі Internet до комп’ютера звертаються за адресою. Однією з задач спеціальної програми FTP-клієнта є якраз визначення адреси потрібного FTP-сервера та з’єднання з ним. Раніше, коли вихід в Internet мали тільки UNIX-комп’ютери, всі FTP-клієнти були однакові: командна стрічка зі стандартним набором команд. Відсутність графічного або хоча б просто інтуїтивно зрозумілого користувачеві інтерфейсу була характеристикою певного періоду у загальному розвитку комп’ютерних технологій. Так, як у загальному випадку, так і щодо комп’ютерних мереж, у такий час існувала обмежена група людей, які могли користуватися перевагами мережевих технологій. Зараз, у час віконних систем, з’явилося безліч програм, при використанні яких не потрібно запам’ятовувати синтаксис команд, а файли просто перетягуються мишкою. Простота у використанні таких засобів зробила доступ до мережі доступним також і неспеціалістам у даній галузі. Проте все-таки в основі графічних FTP-клієнтів також лежить стандартна система команд. На кожен рух мишки програма генерує послідовність FTP-команд.
Відповідно до поданих матеріалів на інтернет-ресурсі, на сьогодні всю систему взаємодії компонентів FTP-обміну можна зобразити у вигляді схеми на рисунку 1:
Рисунок 1. Система взаємодії компонентів FTP-обміну
На даній схемі показано два важливих технологічних моменти: по-перше, доступ до архіву можна здійснити не тільки через спеціальну програму-клієнт, але і через універсальний браузер, наприклад Netscape Communicator або Microsoft Internet Explorer, а по-друге, для пошуку інформації в FTP-архівах можна скористатися програмою Archie. При цьому потрібно чітко розуміти, що Archie та FTP – абсолютно різні технології. В більшості випадків доступ до Archie-сервера користувачі здійснюють з Archie-клієнта, який знаходиться на тій самій машині, що і сервер, тобто спочатку користувач по Telnet заходить як користувач Archie, а потім використовує програму-клієнт (звичайно вона запускається в якості оболонки) для доступу до Archie-сервера.
В FTP з’єднання ініціюється інтерпретатором протоколу користувача. Керування обміном здійснюється по каналу керування в стандарті протоколу Telnet. Команди FTP генеруються інтерпретатором протоколу користувача і передаються на сервер. Відповіді сервера відправляються користувачеві також по каналу керування. В загальному випадку користувач має можливість встановити контакт з інтерпретатором протоколу сервера та відмінними від інтерпретатора користувача засобами.
Команди FTP визначають параметри каналу передачі даних і самого процесу передачі. Вони також визначають і характер роботи з віддаленою та локальною файловими системами.
Зображення моделі протоколу, відповідно до матеріалів, наданих інтернет-ресурсом, є нижче на рисунку 2.:
Рисунок 2. Модель протоколу FTP
Сесія керування ініціює канал передачі даних. При організації каналу передачі даних послідовність інша, відмінна від організацї каналу керування. В такому випадку сервер ініціює обмін даними у відповідності з параметрами, узгодженими в сесії керування.
Канал даних встановлюється для того ж host-у, що і канал керування, через який ведеться настройка каналу даних. Канал даних може бути використаний для прийому та передачі даних.
Можлива ситуація, коли дані можуть передаватися на третю машину. В такому випадку користувач організовує канал керування з двома серверами і встановлює прямий канал даних між ними. Команди керування ідуть через користувача, а дані - напряму між серверами. Канал управління повинен бути відкритим при передачі даних між машинами. У випадку, коли він є закритий пересилка даних припиняється.
Програмне забезпечення доступу до FTP
Практично для будь-якої платформи та операційного середовища існують як сервери, так і клієнти. Я вважаю, що це є зрозумілим по замовчуванню і випливає з самої організації роботи FTP-протоколу “сервер-клієнт”.
Для роботи з FTP-архівами потрібні сервер, клієнт та пошукова програма. Сервер забезпечує доступ до ресурсів архіву з будь-якої точки мережі, клієнт забезпечує доступ користувача до даного архіву, а пошукова система забезпечує навігацію по набору архівів у мережі.
В різних операційних системах ці компоненти FTP-обміну змінюються як по формі, так і за можливостями, хоча деякі загальні принципи залишаються. Крім того, програми, орієнтовані на інтерфейс командної стрічки переважно залишаються незмінними для різних ОС.
Нижче, керуючись інформаційнимим ресурсами літературного джерела, детальніше описано головні необхідні компоненти програмного забезпечення FTP-обміну.
Програмне забезпечення FTP-клієнта може представляти собою автономну програму, таку, як популярний пакет WS_FTP, а може бути інтегроване в інші програми. Наприклад, функції FTP-клієнта вбудовані в популяні Web-броузери таких компаній як Netscape, Microsoft та інші, а також включені в якості сервісних програм в різні операційні системи. Інтеграція програмного забезпечення FTP-клієнта обумовлюється вище наведеними у моїй роботі перевагами протоколу, що вивчається.
Функції FTP-клієнта, які містяться у Web-броузері, звичайно повністю застосовні для завантаження файлів з загальнодоступних файл-серверів (які також називають анонімними). Також вони можуть використовуватись і для вивантаження файлів на FTP-сервери за умови, що ці сервери настроєні визначеним стандартним способом.
Проте, як правило, автономне програмне забезпечення FTP-клієнта забезпечує більшу гнучкість. Такі програми дозволяють враховувати деякі менш поширені конфігурації FTP-серверів, передавати файли різних типів і керувтаи файловими каталогами. Утиліти FTP управляються за допомогою команд, що вводяться з клавіатури, а комерційні FTP-клієнти зазвичай надають користувачеві можливість роботи із графічним інтерфейсом з кнопками та вікнами.
Основний порядок дій при роботі
з FTP-клієнтами
Початок роботи:
Для підключення до FTP-сервера потрібно задати в FTP-клієнті ім'я сервера, а потім зареєструватись. Реєстрація на FTP-сервері проводиться одним з двох способів.
Якщо у користувача є обліковий запис на FTP-сервері, потрібно зареєструватись, викорситовуючи ім’я та пароль. Після цього можна отримати доступ до файлів на FTP-сервері. Якщо у даного користувача немає облікового запису, він може зареєструватись анонімно (підключення без облікового запису на FTP-сервері називається анонімним FTP-підключенням). При такому підключенні в якості імені вказується anonymous, а в якості пароля вводиться адреса електронної пошти.
Після реєстрації FTP-сервер може відобразити привітання та коротку інструкцію по його використанню. Клієнтська програма не завжди виводить такий запис.
Щоб користувач (чи його клієнтська програма) міг орієнтуватися в обстановці, FTP-сервери передають повідомлення, які починаються з тризначних чисел. Іноді клієнтська сторона ігнорує повідомлення FTP-сервера або перехоплює їх та замінює на свої власні повідомлення. Так, після успішної передачі файлу можна побачити повідомлення “226 Transfer Complete” (“Пересилку виконано”) або діалогове вікно, вякому те саме буде сказане іншими словами.
Передача файлів.
FTP-сервери зазвичай містять багато різних каталогів (папок). Підключившись до FTP-сервера, користувач повинен вибрати конкретну папку, яка називається поточним робочим каталогом, з якого потім має завантажуватись чи в який буде вивантажуватись файлова інформація. Якщо на це є права, можна створювати додаткові папки, перйменовувати та знищувати їх.
При передачі будь-якого файлу, чи то вивантаження, чи завантаження, застосовується один з двох режимів. Режим може бути обраний клієнтською програмою автоматично, виходячи з розширення файлу, або вибиратися самим користувачем.
Режим ASCII (текстовий). Застосовується при передачі текстових файлів (включаючи HTML-файли). В різних комп’ютерних системах для позначення закінчення стрічки застосовуються різні символи. В текстовому режимі програмне забезпечення FTP автоматично формує закінчення рядків для системи, в яку передається файл.
Двійковий режим (передачі зображення). Використовується при передачі файлів, що містять будь-які дані, крім неформатованого тексту. В даному режимі програмне забезпечення FTP під час передачі не вносить ніяких змін у вміст файлу. Застосовується двійковий режим при передачі графічних файлів, аудіофайлів, відеофайлів.
Відключення від сервера
Закінчивши роботу з FTP-вузлом, користувач відключається від нього (чи це робить його клієнтська програма, коли з неї виходити). Деякі FTP-кілєнти дозволяють підключатись до декількох FTP-вузлів одночасно; в такому випадку відключення від одного з вузлів не впливає на решту з’єднань з іншимим серверами.
Програмне забезпечення FTP-серверів
В мережі Internet є не тільки Web-сервери, але і тисячі FTP-серверів. Багато організацій, що застосовують Web-сервери, використовують також і FTP-сервери для розповсюдження різних файлів:безкоштовних програм, документації до своїх продуктів чи файлів даних. Найчастіше, коли відвідувачі Web-вузла клацають на посиланні для завантаження якогось файлу, це посилання фактично перенаправляє браузер відвідувача на FTP-сервер. Більшість користувачів сьогодні зіштовхуються з FTP тільки при такому непомітному перенаправленні.
Як правило, основна частина файлів, що зберігаються на FTP-серверах, призначена для більш підготованих користувачів Internet, таких, як користувачі UNIX та розробники ПЗ.
FTP-КЛІЄНТ В TOTAL COMMANDER
Цей популярний файловий менеджер непогано працює як FTP-клієнт.
Робота з FTP-сервером починається після створення з'єднання: кнопка «FTP Connect» на панелі програми, потім — «New connection», де задаються параметри майбутнього з'єднання: хост, логін, пароль, можна також задати віддалену папку сервера, яка відкриватиметься відразу після з'єднання і локальну папку, яка відкриється в сусідньому вікні, щоб без зволікань можна було почати працювати з файлами.
Файлова структура сервера після з'єднання відображається в одному з двох вікон програми. Робота за протоколом FTP для користувача Total Commander практично не відрізняється від роботи з локальним диском: для видалення, перейменування файлів і папок використовуються ті ж команди і елементи інтерфейсу програми. Завантаження файлів на сервер і з сервера добре реалізована через «F5 copy» як копіювання між локальною і віддаленою директоріями.
FTP-клієнт Total Commander дозволяє зберігати облікові записи FTP-серверів, відновлювати передачу або отримання файлу при обриві зв'язку, створювати чергу завдань. Підтримується і передача даних між двома FTP-серверами безпосередньо, синхронізація директорій.
З недоліків слід зазначити невелику кількість ASCII-фільтрів за замовченням. Передача даних може відбуватися в двох форматах: двійковому (binary) і текстовому (ASCII). Більшість файлів (архіви, програми, малюнки і ін.) відносяться до двійкового типу, тому цей спосіб встановлено за замовченням, режим текстової передачі даних включається, якщо дозвіл файлу вказаний в списку ASCII-форматів. Отже веб-розробникам доведеться доповнити список форматів для текстової передачі даних. До серйозніших недоліків можна віднести небезпечне зберігання паролів і відсутність в дистрибутиві підтримки захищених SSL-з'єднань.
FTP-клієнт Total Commander буде зручним для домашнього користувача. Не маючи потужних функцій по забезпеченню безпеки, він якісно реалізує решту можливостей FTP-клієнта, забезпечуючи все необхідне для роботи з файлами і папками віддаленого сервера і, має найзручніший та інтуїтивно зрозуміліший інтерфейс серед подібних програм.
FTP КЛІЄНТИ - FREEWARE
FTP-клієнти давно перейшли з категорії спеціалізованих програм для веб-розробників в розряд загальнодоступних утиліт, без яких важко обійтися в повсякденній роботі в Інтернеті. Завантаження софта і об'ємних патчів до комп'ютерних ігор з публічних FTP-серверів, не говорячи вже про доступ до численних локальних ресурсів в домашній мережі, – це лише мала ділянка застосування даних програм.
SMARTFTP 2.5.1006.48
Freeware (тільки для некомерційного використання)
Розробник SmartSoft
Сайт www.smartftp.com
Розмір 4,32 MБ
Адреса завантаження www.smartftp.com/download
Висновок
Могутній, зручний і функціональний FTP-клієнт
Зробити повноцінний планувальник
SMARTFTP, мабуть, можна назвати не просто кращим freeware FTP-клієнтом, а взагалі однією з найбільш довершених утиліт в своїй категорії. Причина такої високої оцінки дуже проста – адже це є повноцінний комерційний софтвер, який розробники вирішили зробити безкоштовним для домашніх користувачів.
З безперечних переваг SMARTFTP варто відзначити приємний і функціональний multi-tabbed-інтерфейс, зручну панель, де «складаються» в чергу всі завантаження, і навіть є можливість створення декількох вікон з вкладками. Останнє особливо сподобається власникам широкоформатних моніторів – класичний двохпанельний інтерфейс як у Total Commander, поза сумнівом, зручний, але три або навіть п'ять незалежних вікон ще зручніше, особливо якщо дозволяє екранний простір. SMARTFTP підтримує SSL-протокол для передачі конфіденційній інформації, забезпечує прямий обмін файлами між двома FTP-серверами без проміжного завантаження даних на комп’ютер (протокол FXP), є дуже корисна функція URL Watcher для автоматичного «перехоплення» FTP-посилань з буфера обміну і т.п.
При паралельній роботі з «швидким» і «повільним» FTP-сервером часто виникає ситуація, коли один з них як би «перетягує» всю пропускну спроможність каналу на себе, у результаті передача даних з іншого сервера взагалі припиняється. Можна допустити простій 512К каналу на декілька днів при заповільній швидкості передачі. SMARTFTP пропонує третій, оптимальний варіант – вручну виставити обмеження швидкості для кожного з FTP-з'єднань, внаслідок чого і канал стане використовуватися по максимуму, і обидва файли будуть завантажуватися з однаковим пріоритетом. Не забуто і віддалене редагування/перегляд різних типів файлів, детальні налаштування завантажень у чергах, детальний лог з'єднання, аналог папки Избранное для зберігання посилань на найчастіше відвідувані FTP-ресурси і т.д. З нечисленних недоліків програми варто відзначити лише відсутність повноцінного планувальника та деколи докучливе віконце з нагадуванням «ви використовуєте цю програму вже n-й день», яке з'являється кожного разу при старті SMARTFTP.
ACEFTP 3.80.3 FREE
Freeware (тільки для некомерційного використання)
Розробник Visicom Media
Сайт software.visicommedia.com/en/products/aceftpfreeware
Розмір 5,08 MБ
Адреса завантаження software.visicommedia.com/en/download
Висновок
Непогана функціональність
Банер, нав'язливі нагадування про покупку Pro-версії, незадовільна робота з чергами
Як і багато інших freeware-утиліт, ACEFTP Free є урізаною версією платної ACEFTP Pro, що, зрештою, не заважає їй справно виконувати свої функції. Вона підтримує прямий обмін файлами між двома FTP-серверами, має multi-tabbed-інтерфейс, дозволяє створювати скрипти для автоматизації серії рутинних дій і т.д. Присутньою є опція передпроглядання зображень прямо з сервера, хоча, користі від цього замало. Програма все одно завантажить малюнок на локальний комп’ютер і лише потім відкриє його у вбудованому вьюере, так що жодних переваг ані у трафіку, ані у часі не буде. Реалізовано підтримку drag'and'drop – дана функція вже стає стандартом для сучасних FTP-клієнтів. Інтерфейс програми є функціональним – все максимально просто і навіть аскетично, хіба що крупний банер в верхній частині екрану псує картину. Є претензії і до управління чергою завантажень/вивантажень, точніше, до її повної відсутності. Так, можна надати ACEFTP команду завантажити з сервера вибрані файли, але внести певні зміни до поточної черги не можна – або пропуск поточного файлу, або відміна всього списку, тоді варто звернутися до планувальника.
FILEZILLA 3.01
Freeware (тільки для некомерційного використання)
Розробник Tim Kosse
Сайт filezilla-project.org
Розмір 2,6 MБ
Адреса завантаження filezilla project.org/download.php?type=client
Висновок
Простій і зручний в роботі FTP-клієнт, не переобтяжений зайвими функціями
Кожен FTP-сеанс відкривається в окремому вікні
Мультиплатформовий open source FTP-клієнт у версії 3.0 надався тотальній переробці і став серйозним конкурентом для багатьох комерційний аналогів. Так, в новій FileZilla з'явилася підтримка drag'and'drop, опція обмеження за швидкостями download/upload, покращено регулювання черг, зменшено ресурсоємність програми і т.д. В іншому ж – це є класичний двохпанельний FTP-клієнт, простий і не переобтяжений зайвими функціями. Роботу з FTP-серверами FileZilla забезпечує на дуже високому рівні – зручний менеджер хостів, потужна система фільтрів для «відсікання» непотрібних файлів і каталогів на сервері, а також показ прихованих файлів на хості. На жаль, присутня не ідеальна взаємодія програми з перевантаженим FTP-сервером або у разі поганого з'єднання. При цьому зв'язок з хостом часто рветься, а завантажені на сервер файли іноді виявляються пошкодженими.
В наступних версіях FileZilla планується додавання опції онлайн-редагування файлів, а ось робота з проксі-сервером, судячи з усього, так і не буде реалізована. В принципі рідко який провайдер зараз використовує FTP proxy, але його підтримка «про запас» утиліті не завадила.
Загальнодоступна (“анонімна”) та приватна служба FTP
Одні файли на FTP-серверах можуть бути доступними для всіх, інші – тільки для приватних користувачів.
Кожен користувач FTP-сервера повинен на ньому зареєструватись, щоб можна було відрізнити привілейованих користувачів від усіх решту. Якщо сервер підтримує загальний доступ, то звичайні користувачі реєструються з використанням реєстраційного імені anonymous (анонімне), не вказуючи паролю або замість нього – свою електронну адресу. Тому часто загальнодоступні FTP-сервери називають анонімними. Приватні користувачі реєструються з використанням призначених їм імен та паролів, що дає можливість отримати різні степені привілейованості доступу до приватних папок (каталогів). Коли корситувач звертаєтсья на FTP-сервер через Web-браузер, останній автоматично виконує анонімну реєстрацію, якщо не було дано інших вказівок.
Файли на FTP-серверах зберігаються в різних папках. Після підключення до сервера можна побачити ті папки, що доступні у відповідності з рівнем пріоритету. Можна виконувати різні дії (просто бачити файли, що знаходяться в папці, завантажувати нові, помішати їх в папку або замінювати існуючі файли) в залежності від того, яка була проведена реєстрація. Як правило, на сервері файли, доступні для завантаження будь-яким користувачем, розміщені в папці pub(від слова public-загальнодоступний).
1.5 Режими обміну даними
У протоколі, велика доля уваги приділяється різним способам обміну даними між комп’ютерними одиницями різних архітектур, які мають різну довжину слова та різний порядок бітів у ньому. Крім того, різні файлові системи працюють з різною організацією даних , яка виражається в понятті методу доступу. З точки зору FTP обмін може бути поточний або блоковий, з кодуванням в проміжкові формати або без нього, текстовий або двійковий.
Нижче коротко відмічено у тезах особливості різних типів режимів обміну інформацією:
При текстовому обміні всі дані перетворюються в ASCII і в цьому вигляді предаються по мережі. Вийняток становлять тільки дані IBM mainframe, які по замовчуванню передаються в EBCDIC, якщо обидві взаємодіючі машини IBM.
Двійкові дані передаються послідовністю бітів або підлягають відповідним перетворенням в процесі сеансу управління.
При поточній передачі даних за одну сесію передається один файл даних, а при блоковій передачі – кілька файлів.
Передача файлів різних типів
Для протоколу FTP типи файлів, що передаються, не мають великого значення. Проте є два режими передачі файлів: двійковий та текстовий. В двійковому режимі файл передається без особливих змін, тому так можна пересилати будь-які файли.
Текстовий режим був розроблений для передачі простого тексту в коді ASCII. Стандарт ASCII представляє собою розповсюджений стандарт кодування тексту, але один його засіб – спосіб представлення закінчення рядка – не підлягає стандарту. В системах UNIX та Macintosh завершення рядка тексту позначається не так, як в системах DOS та Windows. Якщо передається на комп’ютер з системою Windows текстовий файл, що був початково в системі UNIX, з використанням двійкового режиму, закінчення рядків не видозміняться. Текстовий режим передачі даних дозволяє вирішити цю проблему: клієнтська програма підставить закінчення стрічок, що підходять до даної системи. Проте в текстовому режимі коректно передаються тільки текстові файли.
НАЛАШТУВАННЯ TOTAL COMMANDER
Після отримання інформації з реквізитами доступу до хостинг-акаунту, можна створювати FTP-з'єднання з сервером.
Виклик FTP-клієнта в програмах Total Commander / Windows Commander здійснюється за допомогою комбінації клавіш CTRL+F, або через менюNet (Мережа) | FTP Connect (FTP зв’язок).
У вікні, що відкрилося, вибирається пункт «New connection» (Нове з’єднання):
У вікні, що з'явилося, заповнюються поля відповідно до наданої інформації
Session (Ім’я сесії) — назва з'єднання
Host name (Ім’я хосту) — адреса FTP-сервера, наприклад, «ftp.domain.com»
User name (Користувач) — системний користувач, наприклад, «login»
Password (Пароль)— системний пароль
При роботі через проксі-сервер, або у разі коли FTP-клієнт успішно проходить авторизацію, але видає порожній перелік файлів, слід в обов'язковому порядку вказати пасивний режим з'єднання — відзначити пункт «Use passive mode for transfers (like а WWW browser)» (Пасивний режим обміну (як у WWW броузері).
Після заповнення форми натискають «OK», в результаті в списку серверів з'являється нове з'єднання:
Для установки з’єднання з сервером натискають кнопку «Connect» (З’єднати).
1.6 Експлуатація власного FTP-сервера
Більшість користувачів Internet ніколи не має достатньої кількості бажаючих отримувати їхні файли, щоб розгортати для поширення цих файлів власний FTP-сервер. Замість цього, користувачі зазвичай розсилають свої файли по електронній пошті. Хоча і є можливість отримати програмне забезпечення FTP-сервера для більшості комп’ютерних систем і розгорнути у себе такий сервер, для його експлуатації потрібно постійно бути підключеним до Internet чи повідомляти користувачам розклад роботи вашого FTP-сервера. Крім того, якщо ви надаєте іншим людям доступ до вашого комп’ютера, необхідно провести заходи безпеки. З метою забезпечення захисту FTP-сервер дозволяє обмежити доступ для визначених користувачів до певних папок.
Якщо є потреба надати іншим користувачам доступ до файлів по запиту, провайдер служб Internet може дозволити розмітсити папку на своєму FTP-сервері. Є ще один варіант вирішення проблеми, який полягає у розміщенні потрібних файлів на власному Web-вузлі, якщо такий є.
1.7 Проблеми протоколу FTP
Можливість передавати файли через Internet призводить до виникнення ряду технічних та інших проблем. До них віднсояться забезпечення якості та цілісності файлу, захист комп’ютера та дотримання прав власності.
Забезпечення цілісності
Майже при будь-яких обставинах, якщо файл завантажуєтсья повністю, він не містить помилок. В програмному забезпеченні, що призначене для передачі файлів, передбачені різні методи виявлення та усунення помилок, що виникають під час передачі. Найчастіше, проблеми передачі пов’язані з відправкою по FTP двійкового файлу як текстового і навпаки. Найкращий спосіб перевірки цілісності файлу полягає в отриманні з першоджерела точних даних про розмір файлу, що дозволяє впевнитись, що завантажений файл має саме такий