МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ, НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
Кафедра менеджменту
і міжнародного підприємництва
Індивідуальна робота
з курсу
“Міжнародна економіка”
Львів-2012
ЗМІСТ
АНОТАЦІЯ…………………………………………………………………………2
ВСТУП………………………………………………………………………………4
Розділ 1. Місце країни у міжнародному розподілі праці…………………………6
Розділ 2. Забезпеченість факторами виробництва………………………………..9
Розділ 3. Значення країни на регіональному та глобальному рівні…………….11
Розділ4.Стосунки з Україною…………….………………………………………12
Розділ 5.Соціально- культурний потенціал………………………………………13
ВИСНОВКИ……………………………………………………………………….14
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………………………15
ВСТУП
Литовська Республіка, Литва — держава в Північній Європі, одна з трьох країн Балтії, розташованих на східному узбережжі Балтійського моря.
Столиця: Вільнюс (з 1323 до 1919 року та з 1990 року до сьогодні). З 1919 по 1940 роки столицею було місто Каунас.
Населення: 3 596 617 осіб. Литовська республіка на відміну від сусідніх Латвії та Естонії є майже однонаціональною країною.
Державні кордони: На півночі Литва межує з Латвійською Республікою (протяжність кордону 610 км.) на сході — з Білоруссю (протяжність кордону 724 км.), на південному заході з Калініградською обл. Російської Федерації (протяжність кордону 303 км.), на півдні — з Польщею (протяжність кордону 110 км.). На заході природними кордонами Литовської республіки є узбережжя Балтійського моря (протяжність 99 км.).
Адміністративний поділ: Територія Литви розділена на 10 повітів. Повіти утворюють території самоврядувань 9 міст і 43 районів, а також 8 знову утворених самоврядувань. Самоврядування діляться на староства.
Валюта: литовський літ, який складається зі 100 центів.
Релігія: Згідно з переписом 2010 р., 79% литовців належали до римо-католицької церкви.
Мова: офіційна мова – литовська.
Глава держави - президент, який обирається громадянами на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні терміном на 5 років. Одна і та сама особа не може бути президентом більше двох термінів підряд. Президентом може обиратись громадянин Литовської Республіки за походженням у віці не молодше 40 років, який проживає протягом трьох останніх років у Литві і має право бути обраним у сейм. Президент Литви Даля ГРІБАУСКАЙТЄ, обрана 17 травня 2009 року.
Законодавча влада: здійснюється сеймом (однопалатним парламентом), який складається з 141 депутата, який обирається згідно з конституцією терміном на 4 роки на підставі загальних, рівних і прямих виборів, шляхом таємного голосування за змішаним принципом. Голова Сейму - Ірена ДЯГУТЄНЄ (Irena Degutiene), обрана 17 вересня 2009 р.
Виконавча влада: здійснюється урядом, який очолює прем’єр-міністр, до складу уряду входять міністри..
РОЗДІЛ 1
Місце країни у міжнародному розподілі праці
Поява на території Литви перших людей відбулася на початку сучасного періоду голоцену кайнозойської ери (10-8 тис. років до н. е.). Майже до 8 тисячоліття до н. е. тут панувала культура епіпалеоліту. У 7—6 тисячолітті до н. е. на більшій частині сучасної Литви сформувалася культура мезоліту. Неоліт розпочався тут пізніше за час свого закінчення на території південної Месопотамії (4 століття до н. е.). Бронзові вироби з'явилися на території Литви у другій чверті 2 тисячоліття до н. е., проте їх місцеве виробництво почалося тільки близько 1500 року до н. е. Залізний вік на Литві тривав до середини 1 тисячоліття н. е.
Історія державності Литви починається з короля Міндаугаса, якому на початку 13 століття вдалося об'єднати литовські і деякі інші племена. Період його правління був відзначений великими військовими походами, під час яких були приєднані деякі землі, на яких проживали слов'янські племена.
1413 року, після підписання Городельської унії, Вітовтом була проведена адміністративна реформа, в результаті якої Литовське князівство припинило своє існування, ставши частиною новоствореного Віленського воєводства ВКЛ.
У період найбільшої могутності Литва включала територію нинішньої Білорусі, велику частину сучасної України, частину західно-російських земель і тягнулася від Балтійського до Чорного моря. В умовах боротьби з хрестоносцями Велике князівство Литовське вступило в союз з Польським королівством, уклавши Кревську унію (1385). У 1569 Литва і Польща об'єдналися в двоєдину державу. Після розпаду Російської імперії Литва отримала незалежність, що було закріплено договором між РРФСР і Литовською республікою 12 липня 1920. У 1940 році Литва була окупована радянськими військами та приєднана до СРСР. 21 липня 1940 відбулися засідання «новообраних парламентів» Литви, Латвії, Естонії, учасники яких проголосили радянську владу в республіках та звернулися до Верховної Ради СРСР з проханням про прийняття до складу Союзу РСР. [2] У 1941-44 роках окупована німецько-фашистськими військами, з 1945 — знову стала частиною СРСР.
У 1940-50-х литовські партизани боролися проти радянської влади. Національні виступи почалися в 1970-х, загострилися наприкінці 1980-х. Незалежність визнана у вересні 1991. До складу ООН і НБСЄ ввійшла в 1992. До складу НАТО — у 2002, до Європейскої Спільноти — у 2004.
26 серпня 1991 року ВР УРСР та Республіка Польща визнали незалежність Литви.
Членство у міжнародних організаціях: Литовська республіка є членом ОБСЄ та ООН (з 1991 року), Ради Європи (з 1993), НАТО (з 2002), Європейського союзу (з 2004), з 21 грудня 2007 року — повноправний член Шенгенської угоди.
Економіка: Литва — розвинена індустріально-аграрна країна. Основні галузі промисловості: електромоторна, радіоелектронна, нафтопереробна, кораблебудівна, харчова, сільськогосподарське машинобудування, оптичне обладнання, гірнича. Найбільшу частку валової пром. продукції дають харчова, легка, машинобудівна і металообробна галузі пром-сті. Транспорт — залізничний, автомобільний, річковий, морський. Гол. морський порт — Клайпеда. Гол. річковий порт — Каунас.
З аграрної країни до середини 1970-х Литовська РСР перетворилася в індустріально-аграрну республіку. Провідними галузями промисловості стали машинобудування і металообробна, а харчова і легка промисловість не втратили свого значення. Були створені нові галузі — хімічна, мікробіологічна і нафтопереробна. Побудовані великі підприємства, серед яких — станкобудівний завод «Жальгіріс», Клайпедський суднобудівний завод «Балтія», Паневезький «Екранас», Шауляйський телевізійний, завод «Азотас» в Йонаве, Клайпедський домобудівельний комбінат, Утенська трикотажна фабрика, Алітусський м'ясокомбінат і інші. У 1959 була пущена Каунаська ГЕС, а в 1983 перший блок Ігналінської АЕС. Значні зміни сталися в сільському господарстві. До 1952 була завершена примусова колективізація, більшість сільських жителів переселилися в колгоспи і радгоспні селища. Здійснювалася механізація і спеціалізація сільського господарства, були встановлені тверді плани закупівлі продукції. Найбільш швидкими темпами розвивалося м'ясне і молочне тваринництво.
Литовська республіка, діставши незалежність, почала економічні реформи, в основі яких лежала програма приватизації промислових підприємств, аграрного сектора, зв'язку. Був створений Литовський банк, проведена лібералізація цін, введена національна валюта — літ. Внаслідок реструктуризації частина підприємств була закрита, частина («Вільняус Вінгис», «Екранас» і інш.) переорієнтована на світовий ринок.
Валовий внутрішній продукт (ВВП) Литви, 2008-2011 рр.
Рік
ВВП, млрд. дол.
ВВП на душу населення, доларів
Доля в світовому ВВП, ‰
Темп росту ВВП,%
2008
48
14286
0.78
123.1
2009
37
11075
0.64
77.1
2010
36
10830
0.57
97.3
2011
43
13003
0.61
119.4
РОЗДІЛ 2
Забезпеченість факторами виробництва
Капітал: У 2009 році антикризова допомога Євросоюзу стала найбільшою статтею доходу державного бюджету Литви за всю історію країни. Згідно з прогнозом Міністерства фінансів Литви фінансова допомога ЄС складе 30,8 відсотка від усіх доходів бюджету країни в 2009 році. Як очікується, її частка в 2010 році збільшиться ще на кілька процентних пунктів.
Капітал наступного року 2012 по колишньому передбачає сувору економію, щоб управляти дефіцитом, який не повинен перевищити 3% від ВВП. "Під час погіршення економічної ситуації в Європі, ми повинні проводити відповідальну фінансову політику. Ми повинні дотримуватися суворої фінансової дисципліни для забезпечення стабільності країни і довіри до неї з боку міжнародних ринків ", - сказала Грібаускайте.
Дохідна частина бюджету Литви наступного року становить 25,147 млрд літів (близько 7,289 млрд євро), а видаткова - 25,755 млрд літів (близько 7,465 євро).
Трудові ресурси: У Литві проживає понад 3.5 млн. чоловік. 66% населення зосереджено в містах, що обумовлено розвитком промисловості. Найбільші міста: Вільнюс, Клайпеда, Шяуляй, Каунас і Панявежіс. У республіці мається велика кількість невеликих міст і селищ міського типу з населенням не більш 50 тис. чоловік.
Середня щільність населення складає 55 чоловік на км2. Щільність сільського населення майже в 3 рази менше. Найбільш заселеними є південь і захід республіки.
80% населення - литовці. Близько 9% - росіян, 8% - поляків, інші представлені вихідцями з інших народів (білоруси, євреї, цигани, латиші й ін.). Чисельність населення збільшується повільно, тому що природні приріст населення невеликий - 5 чоловік на 1000 жителів. В даний час ріст чисельності населення знижений через міграцію в Росію і республіки СНД. Середня литовська родина складається з 3 чоловік. Це зв'язано з традиційно високим рівнем життя.
Працездатне населення республіки складає приблизно 52%. Через широке впровадження автоматизації і механізації на підприємствах останнім часом відбувається міжгалузевий перерозподіл працівників на користь невиробничої сфери (у її галузях зайняте близько 25% працюючих)
Технологія: Головна галузь промисловості - машинобудування, яке виробляє устаткування, точні прилади, засоби автоматизації, електротехнічні вироби, морські судна, велосипеди, холодильники, телевізори, сільгоспмашини, автокомпресори, устаткування для харчової промисловості. Електротехнічна та електронна промисловість базується на імпортованій сировині.
Земля: Литва знаходиться в північно-західній частині Східно-Європейської рівнини й у соєю західної частини омивається Балтійським морем у районі Куржської затоки і впадання ріки Німан.
Литва розташована на лісисто-болотистій рівнині, висота над рівнем моря не перевищує 200 м. Нинішній рельєф сформувався близько 10 тис. років тому під впливом глобального зледеніння. Льодовик, рухаючи з півночі, згладив нерівності рельєфу і приніс із собою велика кількість моренових каменів - обкачаних гранітних валунів діаметром від декількох сантиметрів до 2-3 метрів. На заході, біля узбережжя Балтійського моря, переважає низинна заболочена рівнина. На сході і південно-сході - пагорби з перепадом висот до 100 - 150 м, складене із суглинків. На правом бережу Німану часто зустрічаються виходи вапняків і сланців, що утворять берегові стрімчаки висотою 50-75 м.
Сільське господарство спеціалізується на молоці та м’ясі. На висушених болотах вирощуються зернові та овочі – картопля, цукровий буряк. Ліси забезпечують сировину для деревообробної промисловості та виготовлення паперу. Головними багатствами є: торф і будівельна сировина, деревина, невеликі запаси нафти.
Основні центри туризму в Литві — Вільнюс, багатий історичними і архітектурними пам'ятниками, Паланга з її піщаними пляжами і санаторіями, Клайпеда, Каунас. Розвитку туризму в Литві сприяє різноманітність ландшафтів і їх привабливість. По території Литви проходить безліч туристичних маршрутів, які включають відвідування старовинних литовських міст, огляд визначних пам'яток, відпочинок на Балтійському морі, річках і озерах. Популярними є водні прогулянки по Ігналінських озерах, річках Нямунас, Нярис, Мінія
РОЗДІЛ 3
Значення країни на регіональному та глобальному рівні
Литва стала членом Організації Об'єднаних Націй 18 вересня 1991 р., і є учасником низки її організацій та інших міжнародних угод. Вона також є членом Європейського Союзу, Ради Європи, Організації з безпеки і співробітництва в Європі, НАТО та Північно-Атлантичної координаційної ради. Литва отримала членство в СОТ 31 травня 2001-го. Вона також прагне набути членства в ОЕСР та інших західних організаціях.
Литва встановила дипломатичні відносини з 149 країнами
У 2011 р. у Литві відбулася зустріч Ради міністрів Організації з безпеки і співробітництва в Європі. У 2013 р. Литва візьме на себе роль голови Ради Європейського Союзу.
Литва є активним членом у співпраці між Північними країнами Європи і Балтійської Ради з моменту її створення в 1993 р. Балтійська Рада є організацією міжнародного співробітництва, розташована в Таліні. Він працює через Балтійську Асамблею та Балтійську Раду Міністрів.
Рада країн Балтійського моря була створена у 1992 р. в Копенгагені в якості неофіційного регіонального політичного форуму, головною метою якого є сприяння процесу інтеграції та партнерських тісних контактів між країнами регіону. Членами РДБМ є Данія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Ісландія, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Росія, Швеція та Європейська Комісія. Державами-спостерігачами є Білорусь, Франція, Італія, Нідерланди, Румунія, Словаччина, Іспанія, Сполучені Штати, Сполучене Королівство, Україна.
Співпраця між Радою Міністрів Північних Країн та Литви є політичним співробітництвом, через яке обмін досвідом сприяє реалізації спільних цілей. Одним з найважливіших функцій є виявлення нових тенденцій і нових можливостей для спільної співпраці.
Литва, разом з двома іншими країнами Балтії, є членом Північного інвестиційного банку та співпрацює в освітній програмі NORDPLUS.
Військова могутність Литви складається з сухопутних військ, військово-морських сил, військово-повітряних сил і військ спеціальних операцій. Станом на 2011 рік, військовий бюджет Литви становив 360 млн доларів США, загальна чисельність збройних сил становила 10,64 тис. чол. кадрових військовослужбовців, 6700 резервістів, ще 14,6 тис. служили в складі інших воєнізованих формувань:
сухопутні війська налічували 8,2 тис. військовослужбовців (одна бригада сил швидкого реагування, два мотопіхотних батальйону, два механізованих батальйону, один інженерний батальйон, один батальйон військової поліції, один навчальний полк та декілька підрозділів територіальної оборони);
військово-повітряні сили налічували 980 військовослужбовців (три авіабази і п'ять ескадрилій), два літаки L-39ZA, п'ять транспортних літаків (два L-410 і три C-27J) і дев'ять транспортних вертольотів Мі-8;
військово-морські сили нараховували 530 осіб, один малий протичовновий корабель «проект 1124М», три датських патрульних корабля класу «Флювефіскен» (Р11 «Жемайтіс», Р12 «Дзукас», Р14 «Аукшайтіс»), один норвезький патрульний катер класу «Storm» (Р32 «Скалвіс»), три патрульних катери інших типів, два тральщики «Ліндау» англійської споруди (M53 і M54), один штабний корабель мінно-тральних сил норвезької споруди («Йотвінгіс»), одне гідрографічне судно і один буксир;
берегова охорона - 540 чоловік і три патрульних катери.
Політична могутність Литви: Глава держави - президент, який обирається громадянами на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні терміном на 5 років. Одна і та сама особа не може бути президентом більше двох термінів підряд. Президентом може обиратись громадянин Литовської Республіки за походженням у віці не молодше 40 років, який проживає протягом трьох останніх років у Литві і має право бути обраним у сейм. Президент є найвищою державною посадовою особою, представляє Литву у внутрішніх і міжнародних відносинах, призначає при схваленні сейму прем'єр-міністра і доручає йому утворити уряд, затверджує його склад, повідомляє про чергові вибори сейму, приймає рішення про введення воєнного або надзвичайного стану і подає його на затвердження сеймом. Питання про усунення Президента від обов'язків вирішується сеймом в порядку процесу імпічменту. При неможливості виконання президентом своїх обов'язків тимчасово його обов'язки переходять до голови сейму, обов'язки якого в свою чергу тимчасово виконує один із його заступників. Президент не може бути депутатом сейму і займати інші посади, призупиняє свою діяльність в партіях і політичних організаціях.Президент Литви Даля ГРІБАУСКАЙТЄ (Dalia Grybauskaite, жін), обрана 17 травня 2009 року. Законодавча влада здійснюється сеймом (однопалатним парламентом), який складається з 141 депутата, який обирається згідно з конституцією терміном на 4 роки на підставі загальних, рівних і прямих виборів, шляхом таємного голосування за змішаним принципом: 71 депутат обраний за одномандатною системою за мажоритарною системою, а друга половина - 70 депутатів - за принципом пропрційного представництва на основі партійних списків. Кандидатом у сейм можуть бути запропоновані громадяни Литви, які досягли 25 років і постійно проживають у Литві. Сейм (Seimas), обраний 12 і 26 жовтня 2008 р. Голова Сейму - Ірена ДЯГУТЄНЄ (Irena Degutiene), обрана 17 вересня 2009 р. Виконавча влада здійснюється урядом, який очолює прем’єр-міністр, до складу уряду входять міністри. Прем'єр-міністр призначається президентом при схваленні сейму. Міністри призначаються і звільняються президентом за поданням прем’єр- міністра. У відсутність прем'єр-міністра або в разі неможливості виконання ним своїх обов'язків президент за поданням прем'єр-міністра доручає одному з міністрів заміщувати його на цей період, але не більше ніж на 60 днів. Прем'єр-міністр і міністри не можуть займати ніяких інших виборних чи призначуваних посад,а також працювати у підприємницьких, комерційних або приватних організаціях. Уряд складає свої повноваження перед президентом після парламентських або президентських виборів. Нинішній уряд сформований 22 липня 2009 р. Коаліційний: Союз Вітчизни - Християнські демократи Литви (СО-ХДЛ), Партія національного відродження Литви (ПНВЛ), Ліберальний рух Литовської Республіки (ЛРЛР), Союз лібералів і центру (СЛЦ). Прем'єр-міністр Литовської Республіки - Альгірдас Буткявичюс, обраний 22 листопада 2012 р.
РОЗДІЛ 4
Стосунки з Україною
Економічне співробітництво між Литвою і Україною розвивається на фоні торговельної співпраці, що зростає. За 2008 р. експорт Литви в Україну зріс до 153,5 %, імпорт з України до 120,2 %. Загальний обіг зріс до 139,4 % і досяг 1046 млн. дол. США*. Баланс литовської торгівлі позитивний і складає близько 291,2 млн. дол. США (порівнюючи з відповідним проміжком часу за 2007 рік, зріс до 115,8%). В експорті Литви переважає торгівля мінеральними продуктами (“Мажейкю нафта”), машинами і механічним обладнанням (“Снайге”); в імпорті – недорогоцінними металами, рослинними продуктами.
Литовські прямі інвестиції в Україні (за даними на 30.09.2008 р.) досягли близько 143,6 млн. дол. США (5 місце після Латвії, Росії, Польщі і Голландії). Переважають операції з нерухомим майном, фінансове посередництво, гуртова і роздрібна торгівля.
*Примітка: 1 лит = 2,7 дол. США
Тенденції торгівлі. 2000-2008 роки, млн. литів
Показники
2000
2001
2002
2003
2004
2005*
2006*
2007*
2008*
Обіг
982,0
1003,7
1105,8
881,3
1112,2
1254,6
1727,1
2023,7
2824,8
Експорт
670,8
618,9
527,5
489,0
592,9
743,5
1005,5
1176,3
1805,5
Частина експорту в обігу
68,3
61,6
47,7
55,5
53,2
59,3
58,2
58,13
63,92
Імпорт
311,2
384,8
578,2
392,3
519,2
511,1
721,6
847,4
1019,3
Баланс
+359,6
+234,1
-50,7
+96,7
+73,7
+232,3
+283,9
+324,8
+786,2
* дані 2005-2008років – розраховані за спеціальною системою торгівлі.
За даними Департаменту статистики Литовської Республіки . Дані щодо імпорту надані і проаналізовані згідно з країною-відправником.
Тенденції торгівлі між Литвою і Україною у 2008 р.
- Експорт Литви в Україну виріс на 153,5 % - до 1805,5 млн. літ – 12 місце серед країн у зовнішній торгівлі Литви.
- Імпорт Литви з України виріс на 120,2 % - до 1019,3 млн. літ – 19 місце серед країн у зовнішній торгівлі Литви.
- Cпільний обіг торгівлі Литви і України виріс на 139,6 % - до 2824,8 млн літ – 14 місце серед країн у зовнішній торгівлі Литви і займає третє місце у групі СНД (після Російської Федерації і Білорусії).
- Баланс торгівлі позитивний + 786,2 млн. літ.
Експорт:
Найбільші експортні позиції в Україну, що складають 97,5%обсягів експорту з Литви:
- Мінеральні продукти (бензин різних марок, нафтовий бітум) – 58,8% загального обсягу експорту з Литви до України (зріст у порівнянні з 2007 р.- до 208%). (“Мажейкю нафта”) Бензин, мастила легкої фракції.
- Машини і механічне обладнання, електричне обладнання, промислове обладнання і його частини – 15% (зріст 103 %). (”Снайге”)
- Текстильні матеріали і текстильні вироби – 4,3%, (зменшився до 93,2%).
- Пластики і вироби з них – 4,2%, (зріст 154,8%).
- Транспортні засоби – 3,7% (зменшився до 81,9%).
- Вироби хімічної промисловості – 3,4%, (зріст 140,8%).
- Деревина або маса інших волоконних целюлозних матеріалів – 2,8%, (зріст 202,1%).
- Недорогоцінні метали і вироби з них – 1,5% (зріст 120,2%).
- Різні промислові вироби – 1,4 % (зменшення до 94,3%).
- Готові харчові продукти; безалкогольні та алкогольні напої і оцет; табак та перероблені замінники табаку – 1,3 % (зріст 183,4 %).
- Вироби з каменю, гіпсу, цементу, асбесту, слюди та подібних матеріалів; вироби з кераміки; скло та вироби з нього– 1,1 % (зменшення до 88,4 %).
Імпорт:
Найбільші позиції імпорту з України, які складають 99,6% обсягу імпорту до Литви:
- Недорогоцінні метали - 24,6% обсягів литовського експорту до України (зменшення у порівнянні з 2007 р. - до 93,9%); Баланс торгівлі за цією позицією – негативний.
- Рослинні продукти - 19,70 % (зріст1164,7 %); Баланс торгівлі за цією позицією – негативний.
- Antžeminio, oro, vandens transporto priemonės ir pagalbiniai transporto įrenginiai - 9,5%(зріст180%); Баланс торгівлі за цією позицією – негативний.
- Мінеральні продукти - 7,6 % (зріст112,3%);
- Тваринні або рослинні жири, олія- 7,1 % (зріст140,8 %); Баланс торгівлі за цією позицією – негативний.
- Готові харчові продукти - 6,9% (зріст 101,9%); Баланс торгівлі за цією позицією – негативний.
- Деревина і вироби з деревини – 6,7% (зменшеннядо78,4%); Баланс торгівлі за цією позицією – негативний.
- Машини і механічне обладнання, електричне обладнання - 5,1% (зменшеннядо71,2%).
- Текстильні матеріали і текстильні вироби - 2,8 % (зменшеннядо69,3 %).
- Вироби хімічної промисловості – 2,8%, (зменшеннядо 98,84%).
- Пластики і вироби з них - 2,2% (зменшеннядо 75,8%).
- Деревина або маса інших волоконних целюлозних матеріалів - 1,6 % (зменшеннядо 70,3%);
- Вироби з каменю, гіпсу, цементу, асбесту, слюди та подібних матеріалів; вироби з кераміки; скло та вироби з нього – 1,5%(зріст 112 %)
- Різні промислові вироби - 1,5 % (без змін)
РОЗДІЛ 5
Соціально-культурний потенціал
Культура Литви поєднує в собі спадщини корінних народів, представлених унікальний литовський національний мову, з північних культурних аспектів і християнських традицій в результаті історичних зв'язків з Польщею. Хоча мовне схожість представляють сильні культурні зв'язки з Латвією в різні історичні моменти Литви під впливом північних, німецьких і слов'янських культур. Різні культурні зміни відбувалися протягом перетворення Литву з колишніх країн Радянського Союзу на незалежні країн Балтії.
Освіта: Освіта в Литві існує з дошкільного до освіти дорослих. Коледжі та університети в Литві, мають бакалаврату і вищої освіти. Дошкільна для дітей віком від трьох до шести років. Після дошкільних, діти вступають до початкової школи з семи до десяти років. В одинадцять, студенти починають середньої школи у віці до 18 років. Після загальної освіти завершена, студенти йдуть в коледж чи університет. Студенти можуть скласти іспит Великобританію для вивчення за кордоном. ступінь бакалавра займає чотири роки, традиційно, щоб закінчити. Майстри займає від одного до двох років для завершення,., І докторський ступінь займає чотири роки найстаріших університетів Литви є Вільнюський університет., Яка була заснована в 1579 році.
Спорт: Є вісімдесят олімпійських та неолімпійських спортивних федерацій в Литві. Серед найпопулярніших видів спорту в Литві баскетбол, футбол, легка атлетика і їзда на велосипеді. Професійні спортсмени і тренери отримують освіту в Литовській академії фізичної культури.
На 1 жовтня 1932 року, Департамент фізичної культури і спорту була створена. Кафедра підтримує литовської легкої атлетики та сприяє фізичному вихованню. Литва Національного олімпійського комітету Литви підтримує олімпійські спортсмени і очолює Poviliunas Артурас. Метання олімпійський спортсмен Віргіліюс Алекна є дворазовий переможець і призер золота. Алекна був названий ЮНЕСКО чемпіон спорту в 2007 році.
Національним видом спорту в Литві вважається баскетбол (див. ЛБЛ). Литовські баскетбольні команди та збірна регулярно беруть участь (і беруть призи) у всіх найважливіших змаганнях Європи та міра.Хоккейная команда Балтика Вільнюс виступає в МХЛ-Б.Первенство МХЛ в сезоні 2012/2013
ВИСНОВКИ
Литва - парламентська республіка, з характерними рисами президентської республіки. Термін повноважень обирається всенародно Президента - 5 років. На даний момент президентом Литовської республіки є обрана в 2009 році Д. Грібаускайте.
Парламент республіки - однопалатний Сейм Литовської Республіки з 141 місцем. З них 71 депутат обирається за мажоритарною системою в одномандатних округах і інші 70 - за пропорційно-обліковій системі з бар'єром 5%. Термін депутатських повноважень - 4 роки.
У Литві зареєстровано 44 політичні партій.
Литовська республіка є членом ОБСЄ та ООН (з 1991 року), Ради Європи (з 1993), НАТО (з 2002), Європейського союзу (з 2004), з 21 грудня 2007 року — повноправний член Шенгенської угоди.
Основні галузі промисловості: електромоторна, радіоелектронна, нафтопереробна, кораблебудівна, харчова, сільськогосподарське машинобудування, оптичне обладнання, гірнича. Найбільшу частку валової пром. продукції дають харчова, легка, машинобудівна і металообробна галузі пром-сті. Транспорт — залізничний, автомобільний, річковий, морський. Гол. морський порт — Клайпеда. Гол. річковий порт — Каунас.
Військова могутність Литви складається з сухопутних військ, військово-морських сил, військово-повітряних сил і військ спеціальних операцій. Станом на 2011 рік, військовий бюджет Литви становив 360 млн доларів США, загальна чисельність збройних сил становила 10,64 тис. чол. кадрових військовослужбовців, 6700 резервістів, ще 14,6 тис. служили в складі інших воєнізованих формувань
Економічне співробітництво між Литвою і Україною розвивається на фоні торговельної співпраці, що зростає. За 2008 р. експорт Литви в Україну зріс до 153,5 %, імпорт з України до 120,2 %. Загальний обіг зріс до 139,4 % і досяг 1046 млн. дол. США*. Баланс литовської торгівлі позитивний і складає близько 291,2 млн. дол. США (порівнюючи з відповідним проміжком часу за 2007 рік, зріс до 115,8%). В експорті Литви переважає торгівля мінеральними продуктами (“Мажейкю нафта”), машинами і механічним обладнанням (“Снайге”); в імпорті – недорогоцінними металами, рослинними продуктами.
Національним видом спорту в Литві вважається баскетбол (див. ЛБЛ). Литовські баскетбольні команди та збірна регулярно беруть участь (і беруть призи) у всіх найважливіших змаганнях Європи та міра.Хоккейная команда Балтика Вільнюс виступає в МХЛ-Б.Первенство МХЛ в сезоні 2012/2013
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Буглай В.Б., Ливенцев Н.Н. Международные экономические отношения. – М.: Финансы и статистика, 1996.
Рут Ф., Філіпенко А. Міжнародна торгівля та інвестиції. – К.Основи, 1998.
Слісарук Ю. "CETRA" в Україні. Сучасний стан та перспективи економічного співробітництва між Україною та КувейтомЛитва // Україна -Литва: Інформ. - 2001. - № 1. - С. 28-30.
Електронний ресурс: www.ukrstat.gov.ua/
Стадниченко В. Литва: крок у ХХІ вік. Журналістські записки на рисовому папері. - К.: ХХ вік - Україна, 1998. - 238 с
Електронний ресурс: http://uk.wikipedia.org/wiki/Економіка_Литви