МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
Контрольна робота
з дисципліни: «Економічний аналіз»
Львів-2013
ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА 4
1.1. Значення, завдання та інформаційне забезпечення аналізу виробництва продукції 4
1.2. Тестові завдання 7
РОЗДІЛ 2. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА 9
2.1. Характеристика господарської діяльності 9
2.2.Аналіз необоротних активів . 10
2.3.Аналіз ефективності використання трудових ресурсів 13
2.4. Аналіз використання матеріальних ресурсів 16
2.5. Загальна оцінка фінансового стану 18
2.6. Аналіз фінансової стійкості 19
2.7.Аналіз ліквідності та платоспроможності 22
2.8. Аналіз ділової активності 26
2.9. Аналіз прибутковості 27
ВИСНОВКИ 31
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 32
ДОДАТКИ 33
ВСТУП
Метою даної контрольної роботи є часткове вивчення роботи підприємства шляхом дослідження, яке базується на розділенні, розкладенні цілого на складові частини з метою вивчення їх взаємозв’язку і взаємозалежності для об’єктивної оцінки результатів діяльності підприємства та виявлення резервів подальшого підвищення ефективності господарювання.
Завдання контрольної роботи складається з двох частин: теоретичної та практичної.
У першому розділі слід розглянути значення, завдання та інформаційне забезпечення аналізу виробництва продукції, а також дати відповіді на ряд тестових запитань.
У другому розділі, слід провести коротку характеристику господарської діяльності підприємства, вказати його найменування, види діяльності, місце його розташування, провести короткий аналіз його діяльності упродовж останніх років та вказати перспективи його розвитку на майбутнє. Також за допомогою фінансової звітності Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» за два останні роки, потрібно провести певні розрахунки, що дадуть можливість оцінити результати його діяльності. Всі розрахунки зводитимуться у аналітичні таблиці та відповідно слід зробити обґрунтовані висновки.
Господарська діяльність підприємства буде досліджуватися за такими основними напрямами: аналіз необоротних активів, аналіз ефективності використання трудових та матеріальних ресурсів, загальна оцінка фінансового стану, аналіз фінансової стійкості, аналіз ліквідності та платоспроможності, аналіз ділової активності та прибутковості діяльності.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Значення, завдання та інформаційне забезпечення аналізу виробництва продукції
Обсяг виробництва й обсяг реалізації продукції є взаємозалежними показниками. В умовах обмежених виробничих можливостей і необмеженого попиту на перше місце виходить обсяг виробництва продукції. Але в міру насичення ринку і посилення конкуренції не виробництво визначає обсяг продажів, а навпаки, можливий обсяг продажів є основою розробки виробничої програми. Підприємство має виробляти тільки ті товари і в такому обсязі, які воно може реально реалізувати.
Темпи зростання обсягу виробництва і реалізації продукції, поліпшення її якості безпосередньо впливають на обсяг витрат, на прибуток і рентабельність підприємства. Тому аналіз цих показників має важливе значення.
Його основні завдання:
- оцінювання ступеня виконання плану і динаміки виробництва та реалізації продукції;
-визначення впливу факторів на зміну величини цих показників;
- виявлення внутрігосподарських резервів збільшення випуску і реалізації продукції;
- розробка рекомендацій із освоєння виявлених резервів.
Об'єкти аналізу:
обсяг виробництва і реалізації продукції в цілому і за асортиментом;
якість і конкурентоспроможність продукції;
структура виробництва і реалізації продукції;
ритмічність виробництва і реалізації продукції.
Джерелами інформації для аналізу виробництва і реалізації продукції е:
а) планові дані; план підприємства, план відвантаження і реалізації продукції, оперативні плани-графіки;
б) дані статистичної звітності:
форма № 1 (підприємництво) "Звіт про основні показники діяльності підприємства;
форма № 1-П (річна) "Звіт підприємства про продукцію";
форма № 1-П (квартальна) "Квартальний звіт підприємства про продукцію";
форма № 1-П (місячна) "Терміновий звіт про виробництво промислової продукції (робіт, послуг);
форма № 5 ЗЕЗ "Звіт про експорт (імпорт) товарів;
форма № 2 "Звіт про фінансові результати" та інші.
в) дані первинного й аналітичного бухгалтерського обліку: акт або відомість приймання продукції, накладна на здавання готової продукції на склад, приймально-здавальна накладна, рахунок-фактура, товарно-транспортна накладна, відомість "Рух готових виробів, відвантаження і реалізація їх".
Мета аналізу виробництва продукції, робіт, послуг полягає у визначенні резервів можливого збільшення випуску продукції відповідної якості та асортименту з урахуванням попиту споживачів для досягнення позитивних фінансових результатівДля аналізу показників обсягу виробництва продукції використовують інформацію "Звіту підприємства по продукції" (форма № 1-п); "Звіту про основні показники діяльності підприємства" (форма № 1 - підприємництво), "Балансу" (форма № 1), а також планові матеріали відповідних відділів, бухгалтерські дані про випуск, відвантаження й реалізацію продукції, іншу інформацію.. Реалізована продукція - продукція, що відвантажена споживачам (незалежно від оплати).Причину розбіжностей у темпах зростання по валовій та товарній продукції можна пояснити зміною суми залишків незавершеного виробництва.Розбіжність у темпах зростання по реалізованій та товарній продукції пояснюється зміною залишків нереалізованої товарної продукції.Причиною розбіжностей у темпах зростання товарної продукції у вартісному і трудовому вимірниках є зміна структури продукції за трудомісткістю.Обсяг виробництва є вихідним показником для розрахунків, що використовуються в практиці обліку, планування, аналізу і звітності за різні проміжки часу (місяць, квартал, рік, зміну).Обсяг виробництва слугує основою визначення планових і звітних показників ефективності використання ресурсів: продуктивності праці, фондовіддачі, матеріаловіддачі. Обсяг продукції виражається в натуральних, трудових та вартісних (грошових ) вимірниках..Найбільш точно відображають обсяг продукції натуральні вимірники. Вони застосовуються при аналізі лише однорідної продукції.Трудові вимірники (нормо-години, нормативна вартість обробки, нормативна зарплата робітників) використовуються для аналізу структури продукції за трудомісткістю.Вартісні вимірники дозволяють узагальнювати дані про випуск продукції підприємством, його окремими підрозділами, галузями промисловості.Основними вартісним показниками обсягу продукції, робіт і послуг є такі: в промисловості - обсяг товарної продукції; в будівництві - обсяг будівельно-монтажних робіт, обсяг капітальних вкладень; в сільському господарстві - обсяг валової, товарної продукції рослинництва і тваринництва; на транспорті – вантажообіг.
Основні показники обсягу продукції та аналіз їх динаміки.
Основними показниками, що характеризують обсяг випущеної та реалізованої
продукції, є валова, товарна, реалізована продукція.
Валова продукція – вся вироблена продукція та виконані роботи, включаючи
залишки незавершеного виробництва.
Товарна продукція – готова продукція, що пройшла всі стадії виробництва
і здана на склад.
Реалізована продукція – продукція, що відвантажена споживачам (незалежно
від оплати).
При динамічній, ритмічній та злагодженій роботі підприємства темпи
зростання по вказаних показниках повинні бути приблизно однакові.
У процесі аналізу визначають виконання плану поставок за місяць з наростаючим підсумком у цілому по підприємству, у розрізі окремих споживачів і видів продукції, з'ясовують причини недовиконання плану і виробляють коригувальні заходи для виконання договірних зобов'язань .
Тестові завдання
17.За рівнем залучення резервів виділяють фактори:
а) екстенсивні;
б) кількісні;
в) інтенсивні;
г) зовнішні;
47.Факторна модель обсягу виробленої продукції враховує вплив таких факторів:
а) кількість використаного металу на виробництво основної продукції;
б) матеріаловіддача;
в) рівень браку;
г) норматив складських запасів матеріальних ресурсів;
д) асортиментно-структурні зрушення у виробництві.
77. Факторний аналіз прямих трудових витрат виробництва враховує вплив:
а) зміни випуску продукції за аналізований період;
б) зміни структури виробництва продукції;
в) зміни рівня трудомісткості виготовлення одиниці продукції;
г) зміни собівартості виготовлення виробу;
д) зміни рівня оплати праці за одиницю часу.
107.Зіставлення груп активу і пасиву АЗ (повільно ліквідні активи)-ПЗ (довгострокові пасиви) :
а) поточну ліквідність;
б) поточну платоспроможність;
в) довгострокову орієнтовну платоспроможність;
г) правильної відповіді немає.
РОЗДІЛ 2. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
2.1. Характеристика господарської діяльності Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Міжнародний аеропорт «Бори́спіль» — найбільший пасажирський аеропорт в Україні, обслуговує 62% міжнародних рейсів України. Офіційна назва — Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль». Розташований за 29 км на південний схід від Києва та за 6 км від міста Бориспіль.
Фізична адреса:Україна,київська ,Бориспільський08307 м.Бориспіль аеропорт.
З розвитком реактивної авіації наприкінці 1950-х років зросли вимоги до якості інфраструктури. Перед керівництвом УРСР та цивільної авіації постало питання будівництва аеропорту, здатного обслуговувати літаки вагою понад 100 тон. Як варіант розглядалася реконструкціяаеропорту в Жулянах, проте було вирішено будувати новий аеропорт поблизу комплексу військово-повітряних сил у Борисполі. Цьому сприяла наявність там автомобільного шосе, відповідної злітно-посадкової смуги з твердим покриттям, та можливість тимчасового, спільного із військовими, базування. В травні 1959 Рада Міністрів СРСР прийняла постанову про створення на базі військового аеродрому «Бориспіль» аеропорту Цивільного повітряного флоту Київ (Центральний) і зобов'язала забезпечити його сучасними літаками, наземним обладнанням та радіотехнічними засобами.
7 липня 1959 екіпаж Московського управління цивільної авіації здійснив перший рейс на Ту-104 за маршрутом Москва—Київ—Москва. Під час першого рейсу на борту було 100 пасажирів (переважно керівники авіації та журналісти) та 1600 кг вантажу. З 10 липня рейси Ту-104 стали регулярними. До листопада 1960 року польоти до аеропорту Київ (Центральний) виконували екіпажі Московського, Ленінградського і Грузинського управлінь цивільної авіації.В 1960 році на базі ескадрильї Ан-10 був організований авіазагін № 208 турбоґвинтових літаків Ту-104 і Ан-10, об'єднаний з аеропортом Бориспіль.В 1963 році був організований Бориспільський об'єднаний авіазагін, до якого ввійшли аеропорт «Бориспіль» та льотний авіазагін № 208. В1971 році у складі Бориспільського об'єднаного авіазагону був організований другий льотний загін — № 222. Станом на 1974 рік льотний загін № 208 складався з трьох авіаескадриль турбореактивних літаків Ту-134 і Ту-104, а льотний загін № 222 — з двох авіаескадриль турбоґвинтових літаків Іл-18 та авіаескадрильї літаків Ту-154.
20 травня 1965 року був відкритий новий Бориспільський аеровокзал. Аеропорт «Бориспіль» був обладнаний для автоматизованої посадки літаків за метеомінімуму 1-ї категорії.
В 1993 році за наказом міністерства транспорту України на базі Бориспільського авіапідприємства створено Державний міжнародний аеропорт «Бориспіль» та регіональну дирекцію авіакомпанії «Авіалінії України».
У 2002 році аеропорт отримав міжнародний сертифікат відповідності (ISO 9001:2000) на впроваджену систему управління якістю послуг.
2.2.Аналізнеоборотних активів підприємства
Аналіз необоротних активів підприємства, полягає у дослідженні їх загального обсягу та окремих видів, а також виявляються види необоротних активі, через які відбулася зміна їх загального обсягу. Динаміка, склад і структура необоротних активів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» наведена у табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Динаміка, склад і структура необоротних активів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль"
Необоротні активи
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення (+, –)
вартість, тис. грн.
структура, %
вартість, тис. грн.
структура, %
абсолютне, тис. грн.
структури, %
1
2
3
4
5
6
7
Нематеріальні активи
0
0
0
0
0
0
Незавершене будівництво
289
0,24
171
0,15
-118
-0,09
Основні засоби
121961
99,76
116030
99,85
-5931
+0,09
Довгострокові фінансові інвестиції:
Продовження табл..2.1
які обліковуються методом участі в капіталі інших підприємств
0
0
0
0
0
0
інші фінансові інвестиції
0
0
0
0
0
0
Довгострокова дебіторська заборгованість
0
0
0
0
0
0
Відстрочені податкові активи
0
0
0
0
0
0
Інші необоротні активи
0
0
0
0
0
0
Разом
122250
100
116202
100
-6049
0
Структура на початок звітного періоду:
Незавершене будівництво =
289∗100
122250
=0,24 %
Основні засоби =
121961∗100
122250
=99,76 %
Структура на кінець звітного періоду:
Незавершене будівництво =
171∗100
116201
=0,15 %
Основні засоби =
116030∗100
116201
= 99,85 %
Абсолютне відхилення:
Незавершене будівництво = 171 – 289 = −118 тис. грн.
Основні засоби = 116030 – 121961 = −5931 тис. грн.
Відхилення структури:
Незавершене будівництво =0,15−0,24= −0,09 %
Основні засоби =99,85−99,76= +0,09 %
Аналіз динаміки, складу і структури необоротних активів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» показав, що загальна величина необоротних активів підприємства за звітний період зменшилась на 6049 тис. грн. Незавершене будівництво зменшилось на 118 тис. грн., а у структурі – на 0,09%. Вартість основних засобів зменшилась на 5931 тис. грн., але в загальній структурі необоротних активів збільшились на 0,09%. Така зміна не має позитивного впливу на діяльність Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» адже вказує на те, що підприємство не зміцнює свою матеріально-технічну базу, не розширює своєї основної діяльності, не збільшує продуктивність і ефективність виробничого циклу, що призведе до зменшення прибутків підприємства.
Аналіз ефективності використання основних засобів здійснюють за системою натуральних і вартісних показників, основними серед яких є фондовіддача і фондомісткість. При укрупненому аналізі об’єктом є всі виробничі запаси,а з метою поглиблення – окремі види основних засобів основного виду діяльності. Динаміка показників ефективності використання основних засобів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» наведена у табл. 2.2.
Таблиця 2.2
Динаміка показників ефективності використання основних засобів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Показники
Попередній
період
Звітний
період
Відхилення (+, –)
абсолютне,
відносне, %
1
2
3
4
5
Обсяг виробленої продукції, тис. грн.
97120
318121
+221001
+227,55
Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.
124686,5
118995,5
-5691
-4,56
Фондовіддача основних засобів, грн./грн.
0,78
2,67
+1,89
+242,31
Фондомісткість основних засобів, грн./грн.
1,28
0,37
-0,91
-71,09
Середньорічна вартість ОЗ =
Вартість ОЗ
поч
+
Вартість ОЗ
кін
2
;
Середньорічна вартість
ОЗ
1 п.п.
=
127412+121961
2
=124686,5 тис. грн.;
Середньорічна вартість
ОЗ
з.п.
=
121961+116030
2
=118995,5 тис. грн.;
Фондовіддача =
Обсяг виробленої продукції
Середньорічна вартість ОЗ
;
Фондовіддача
п.п.
=
97120
124686,5
=0,78
грн.
грн.
;
Фондовіддача
з.п.
=
318121
118995,5
=2,67
грн.
грн.
;
Фондомісткість =
Середньорічна вартість ОЗ
Обсяг виробленої продукції
Фондомісткість
п.п.
=
124686,5
97120
=1,28
грн.
грн.
;
Фондомісткість
з.п.
=
118995,5
318121
=0,37
грн.
грн.
Аналіз динаміки показників ефективності використання основних засобів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» показав, що обсягів виготовленої продукції збільшився на 221001тис. грн., або на 227,55 %. Проте середньорічна вартість основних засобів зменшилась на 5691 тис. грн., або на 4,56%. Внаслідок зміни вищенаведених показників фондовіддача основних засобів зросла на 1,89 грн./грн., або на 242,31%, фондомісткість навпаки зменшилась на 0,91, або на 71,09%. Такі зміни є позитивними для підприємства і свідчать про зростання ефективності використання основних засобів.
2.3. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Основними завданнями аналізу трудових ресурсів є оцінка рівня забезпеченості підприємства цим видом ресурсів та організація праці, пошук резервів підвищення ефективності використання трудових ресурсів, визначення впливу трудових ресурсів на результати господарської діяльності підприємства. Динаміка показників продуктивності праці Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль наведена у табл.2.3.
Таблиця 2.3
Динаміка показників продуктивності праці Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Показники
Попередній рік
Звітний рік
Відхилення (+, –)
абсолютне
відносне, %
1
2
3
4
5
1. Обсяг виробленої продукції, тис. грн.
97120
318121
+221001
+227,55
2. Середньооблікова кількість працівників основної діяльності.
260
263
+3
+1,15
3. Середньооблікова кількість робітників, осіб
182
185
+3
+1,65
4. Загальна кількість днів, відпрацьованих робітниками, людино-днів
39676
40515
+839
+2,11
5. Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником
218
219
+1
+0,46
6. Середньорічний виробіток продукції на одного працівника, тис. грн.
373,54
1209,59
+836,05
+223,82
7. Середньорічний виробіток продукції одним робітником, тис. грн.
533,63
1719,57
+1185,95
+222,24
8. Середньоденний виробіток продукції одним робітником, грн.
2447,83
7851,93
+5404,1
+220,77
Середньооблікова кількість робітників = 70 % * Середньооблікова кількість працівників основної діяльності;
Середньооблікова кількість робітників
поп.рік
=260∗0,7=182 осіб;
Середньооблікова кількість робітників
зв.рік
=263∗0,7=185 осіб;
Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником = кількість днів у році – (кількість вихідних днів у році – кількість святкових днів у році – кількість днів на відпустку – кількість днів відсутності робітника з власних причин);
Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником
поп.рік
=365−104−10−28−5=218 днів;
Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником
зв.рік
=365−104−10 – 28 – 4 = 219 днів;
Загальна кількість днів, відпрацьованих робітниками = Середньооблікова кількість робітників * Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником;
Загальна кількість днів, відпрацьованих робітниками
поп.рік
= 182 ∗ 218 = 39676 людино−днів;
Загальна кількість днів, відпрацьованих робітниками
зв.рік
= 185 ∗ 219 = 40515 людино−днів;
Середньорічний виробіток продукції на одного працівника =
Обсяг виробленої продукції
Середньооблікова кількість працівників
Середньорічний виробіток продукції на одного працівника
поп.рік
=
97120
260
= 373,54 тис.грн.;
Середньорічний виробіток продукції на одного працівника
зв.рік
=
318121
263
= 1209,59 тис. грн.;
Середньорічний виробіток продукції одним робітником =
Обсяг виробленої продукції
Середньооблікова кількість робітників
;
Середньорічний виробіток продукції одним робітником
поп.рік
=
97120
182
= 533,63 тис. грн.;
Середньорічний виробіток продукції одним робітником
зв.рік
=
318121
185
= 1719,57 тис. грн.;
Середньоденний виробіток продукції одним робітником =
Обсяг виробленої продукції
Загальна кількість днів, відпрац. робітниками
;
Середньоденний виробіток продукції одним робітником
поп.рік
=
97120000
39676
= 2447,83 грн.;
Середньоденний виробіток продукції одним робітником
зв.рік
=
318121000
40515
= 7851,93 грн.
Аналіз динаміки показників продуктивності праці Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» свідчить про зростання продуктивності праці у звітному періоді. Обсяг виготовленої продукції зріс на 221001 тис. грн., або на 227,55 %. Середньооблікова кількість працівників основної діяльності збільшилась на 3 особи, що становить 1,15%, відповідно середньооблікова кількості робітників зросла на 3 особи, або 1,65%. Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником збільшилась на 1 день. В результаті вищенаведених змін показників, середньорічний виробіток продукції на одного працівника збільшився на 836,05 тис. грн., або 223,82% порівняно з попереднім роком. Також великий приріст спостерігається і для середньорічного виробітку продукції одним робітником 1185,95 тис. грн., або на 222,24% від рівня попереднього року. Не меншими темпами зростав і середньоденний виробіток продукції одним робітником 5404,1грн., або на 220,77 %.
2.4. Аналіз використання матеріальних ресурсів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Для характеристики ефективності використання сировини та матеріалів
застосовується система узагальнюючих та часткових показників, розрахунок яких ґрунтується на показнику матеріальних витрат. Динаміка показників ефективності використання матеріальних ресурсів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» наведено у табл. 2.4.
Таблиця 2.4
Динаміка показників ефективності використання матеріальних ресурсів
Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Показник
Попередній рік
Звітний рік
Абсолютне відхилення
(+, –)
1
2
3
4
Обсяг виробленої продукції (без ПДВ і акцизного збору), тис. грн.
97120
318121
+221001
Матеріальні витрати на виробництво продукції, тис. грн.
160544
199402
+38858
Матеріаломісткість продукції, коп. /грн.
166
63
-103
Матеріаловіддача продукції, грн. /грн.
0,60
1,59
+0,99
Матеріаломісткість =
Матеріальні витрати
Обсяг виробленої продукції
;
Матеріаломісткість
поп.рік
=
160544
97120
= 166
коп.
грн.
;
Матеріаломісткість
зв.рік
=
318121
199402
= 63
коп.
грн.
;
Матеріаловіддача =
Обсяг виробленої продукції
Матеріальні витрати
;
Матеріаловіддача
поп.рік
=
97120
160544
= 0,60
грн.
грн.
;
Матеріаловіддача
зв.рік
=
199402
318121
= 1,59
грн.
грн.
;
Аналіз динаміки ефективності використання матеріальних ресурсів Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» показав, що підвищилась ефективність використання матеріальних ресурсів. Обсяг виробленої продукції зріс на 221001 тис. грн.,збільшились також і матеріальні витрати на виробництво продукції: 38858 тис. грн. Внаслідок зміни цих показників, матеріаломісткість знизилась на 103 коп./грн., що свідчить про зменшення використання матеріалів на кожну гривню виробленої продукції. Відповідно матеріаловіддача зросла на 0,99 грн./грн., що сприяє зростанню обсягу виробленої продукції з кожної гривні витрачених матеріальних ресурсів.
2.5. Загальна оцінка фінансового стану Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Предметом аналізу фінансового стану підприємства є його фінансові ресурси, їх формування та використання. Фінансові ресурси є основним і пріоритетним видом ресурсів підприємства. Динаміка, склад і структура майна підприємства має виконуватись за основними розділами і статтями активу балансу. Дані пасиву дають змогу визначити джерела формування майна підприємства. Загальна оцінка фінансового стану Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» наведена у табл. 2.5.
Таблиця 2.5
Порівняльний аналіз балансу Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Показники балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення
(+, -)
сума, тис.
грн.
структура,
%
сума,
тис. грн.
структура,
%
абсолютне, тис. грн.
відносне,
%
структури,
%
у % до зміни підсумку балансу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Актив
Необоротні активи
122250
26,49
116201
33,11
-6049
-4,95
+6,62
+5,48
Оборотні активи
33655
72,97
233456
66,53
-103199
-30,65
-6,44
+93,41
Витрати майбутніх періодів
2480
0,54
1253
0,36
-1227
-49,48
-0,18
+1,11
Необоротні активи і групи вибуття
0
0
0
0
0
0
0
0
Баланс
461385
100
350910
100
-110475
-23,94
0
100
Пасив
Власний капітал
19070
4,13
19126
5,45
+56
+0,29
+1,32
-0,05
Продовження таблиці 2.5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Забезпечення наступних витрат і платежів
0
0
0
0
0
0
0
0
Довгострокові зобов’язання
413432
89,61
291068
82,95
-122364
-29,6
-6,66
+110,76
Поточні зобов’язання
28883
6,26
40716
11,6
+11833
+40,97
+5,34
-10,71
Доходи майбутніх періодів
0
0
0
0
0
0
0
0
Баланс
461385
100
350910
100
-110475
-23,94
0
100
Порівняльний аналіз балансу Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» показав, що на кінець звітного періоду вартість майна підприємства зменшилась на 110475 тис. грн., або 23,94%. Це зменшення в основному було зумовлено змінами наступних показників: обсяг необоротних активів зменшився на 6049 тис. грн., або на 4,95%, проте у структурі вони збільшились на 6,62%. Оборотні активи підприємства зменшились 103199 тис. грн., або на 30,65%, та на 6,44% у структурі. Витрати майбутніх періодів зменшились на 1227 тис. грн., або на 49,48%, та 0,18% у структурі.
Щож до джерел формування майна підприємства , то сума власного капіталу підприємства збільшилась на 56 тис. грн., або 0,29%, та 1,32% у структурі. Збільшилися також і поточні зобов’язання підприємства на 11833 тис. грн., або на 40,97%, та 5,34% у загальній структурі пасивів. Проте довгострокові зобов’язання зменшились на 122364 тис. грн., або 29,6%, та 6,6% у загальній структурі пасивів.
Ці зміни є негативними для підприємства, оскільки свідчать про зменшення його активів. Хоча і довгострокові зобов’язання зменшились і на незначну суму зріс власний капітал підприємства, проте збільшились поточні зобов’язання підприємства.
2.6. Аналіз фінансової стійкості Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Аналіз динаміки основних відносних показників фінансової стійкості підприємства здійснюють на основі значень коефіцієнтів капіталізації. Основними такими показниками є: коефіцієнт автономії, коефіцієнт фінансової залежності, коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності, коефіцієнт співвідношення позикового і власного капіталу, коефіцієнт фінансового левериджу, коефіцієнт структури довгострокових джерел фінансування. Динаміка основних відносних показників фінансової стійкості Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» наведена у табл. 2.6.
Таблиця 2. 6
Динаміка основних відносних показників фінансової стійкості
Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Показник
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Абсолютне
відхилення
(+,-)
1
2
3
4
Коефіцієнт автономії
0,04
0,05
+0,01
Коефіцієнт фінансової залежності
24,19
18,35
-5,84
Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності
0,94
0,88
-0,06
Коефіцієнт співвідношення позикового і власного капіталу
23,19
17,35
-5,84
Коефіцієнт фінансового левериджу
21,8
15,22
-6,58
Коефіцієнт фінансової залежності капіталізованих джерел
0,96
0,94
-0,02
Коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел
0,04
0,06
+0,02
Коефіцієнт автономії:
К
а поч.зв.пер.
=
19070
461385
=0,04;
К
а кін. зв.пер
=
19126
350910
=0,05;
Коефіцієнт фінансової залежності:
;
К
фз поч.зв.пер.
=
461385
19070
= 24,19;
К
фз кін.зв.пер.
=
350910
19126
=18,35;
Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності:
;
К
фс поч.зв.пер.
=
19070+413432
461385
=0,94;
К
фс кін.зв.пер.
=
19126+291068
350910
=0,88;
Коефіцієнт співвідношення позикового і власного капіталу:
К
пв поч.зв.пер.
=
413432+28883+0+0
19070
=23,19;
К
пв кін.зв.пер.
=
291068+40716+0+0
19126
=17,35;
Коефіцієнт фінансового левериджу:
К
фл поч.зв.пер.
=
413432
19070
=21,68;
К
фл кін.зв.пер.
=
291068
19126
=15,22;
Коефіцієнт фінансової залежності капіталізованих джерел:
;
К
зкд поч.зв.пер.
=
413432
19070+413432
=0,69;
К
зкд кін.зв.пер.
=
291068
19126+291068
=0,94;
Коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел:
К
нкд поч.зв.пер.
=
19070
19070+413432
=0,04;
К
нкд кін.зв.пер
=
19126
291068+19126
=0,06.
Аналіз основних відносних показників фінансової стійкості показав, що коефіцієнт автономії зріс на 0,01,що є позитивним для підприємства і свідчить про незначне збільшення власного капіталу. Про зменшення залежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування та зростання фінансової стійкості свідчить зменшення на 5,84 коефіцієнта фінансової залежності і на 5,84 коефіцієнта співвідношення позикового та власного капіталу.Про частку джерел фінансування, які підприємство може використовувати у своїй діяльності довгий час свідчить коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності, який знизився, але його зміни не є значними і становлять лише 0,06. Коефіцієнт фінансового левериджу зменшився на 6,58 , що знову ж таки свідчить про зменшення залежності від довгострокового позикового капіталу, та підвищення фінансової стійкості підприємства. Незначне зниження коефіцієнта фінансової залежності капіталізованих джерел на 0,02, а збільшення на таку ж величину коефіцієнта фінансової незалежності капіталізованих
джерел також свідчить про покращення фінансового стану підприємства. Отже,
можна сказати, що дане підприємство є фінансово стійким.
2.7. Аналіз ліквідності і платоспроможності Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Аналіз ліквідності балансу підприємства полягає у порівнянні статей активу, що згруповані за ознакою ліквідності та розташовані в порядку її спадання, зі статтями пасиву, що згруповані за ознакою терміновості і розміщені в порядку збільшення термінів погашення зобов'язань. Аналіз ліквідності балансу Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль» наведено у табл. 2.7.
Таблиця 2. 7
Аналіз ліквідності балансу
Державне підприємство «Міжнародний аеропорт Бориспіль»
Ранжувания активів баланда
На початок звітного періоду, тис. грн.
На кінець звітного періоду, тис. грн.
Ранжування пасивів балансу
На початок звітного періоду, тис. грн.
На кінець звітного періоду, тис. грн.
Платіжний надлишок (+), нестача (-)
Рівень покриття зобов'язань