МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №1
ОСНОВИ РОБОТИ З LATEX
Мета роботи – ознайомитись з основами роботи в LaTeX.
ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
TeX – це комп’ютерна програма, створена Дональдом Кнутом (Donald Ervin Knuth). Вона призначена для верстки тексту та математичних формул.
LaTeX – надбудова над системою ТеХ у вигляді набору макропакетів та макросів і є системою більш високого рівня, ніж ТеХ. LaTeX був написаний Леслі Лампортом (Leslie Lamport). Він використовує TeX як механізм для верстки.
У 1994 році пакет LaTeX був оновлений командою LaTeX3 на чолі з Франком Міттельбахом (Frank Mittelbach), з метою вдосконалення версії LaTeX 2.09. Щоб не плутати цю нову версію зі старою, вона отримала назву LaTeX2e.
Компіляція файлів LATEX
Після створення вихідного файлу його потрібно відкомпілювати. Під час компіляції на екрані з’являється вікно в якому відображається інформація, що стосується даного вихідного файлу та процесу компіляції. У випадку якщо процес компіляції успішно завершився це вікно зникає з екрану.
Інформація про результат компіляції вихідного файлу записується у файл з тим же ім’ям, що і вихідний файл але з розширенням .log.
Якщо вихідний файл створено з порушеннями правил LaTeX, то процес компіляції призупиняється на тому етапі де LaTeX виявив першу помилку. У такому разі ви можете виправити цю помилку прямо у вікні компіляції або проігнорувати її натиснувши клавішу Enter і продовжити процес компіляції. Знайшовши нову помилку, LaTeX знову призупинить процес компіляції. І так буде відбуватись поки вихідний файл не буде повністю відкомпільовано.
Структура документу
Кожен LaTeX-файл починається з заголовку. Заголовок – це команда яка задає режим оформлення документу. Слово article в фігурних дужках вказує, що документ буде оформлений, як стаття. Інші варіанти оформлення текстів будуть розглянуті пізніше. Потрібно враховувати, що LaTeX розрізняє великі та маленькі літери.
\documentclass{article}
Після заголовку LaTeX-файлу іде фрагмент коду, який називається преамбулою документу. У преамбулі розміщуються параметри та команди (такі як розмір шрифтів, відстань між рядками і т.д.), що відносяться до всього документу. Також можливе підключення за допомогою команди \usepackage{iм’я_пaкeтy} додаткових пакетів для роботи зі шрифтами, текстом, формулами, графікою і т.ін.
Текст документу розміщують після преамбули і він міститься між командами \begin{document} та \end{document}
Все, що буде надруковано у файлі після команди \end{document} компілюватися не буде.
Команди
Команди в LaTeX використовуються для додаткового оформлення документів. Всі команди в LaTeX починаються з символу «\» (backslash). Команди бувають двох типів:
команди, у яких після символу «\» іде символ, котрий не є літерою;
команди, у яких після символу «\» іде набір літер, що називається іменем команди.
В імені команди, а також після символу «\» не повинно бути пропусків, а також ім’я команди не можна розміщувати в декількох рядках. В назвах команд великі і маленькі символи розрізняються. Після імені команди у вихідному файлі обов’язково повинен стояти пропуск. Послідовності \: і \dots – це команди.
Деякі команди мають аргументи. Аргументи – це інформація уточнюючого характеру, яка вказує яким чином має працювати команда. Аргументи вказують після імені команди.
Аргументи бувають обов’язковими і не обов’язковими. Не обов’язкові аргументи розміщують у квадратних дужках після імені команди і їх можна опускати. Обов’язкові аргументи розміщують у фігурних дужках до або після необов’язкових аргументів в залежності від специфіки команди. Якщо опустити обов’язковий аргумент, під час компіляції виникне помилка. Якщо необов’язкових аргументів декілька, то вони перераховуються через кому. Кожен обов’язковий аргумент розміщується в окремих фігурних дужках.
Приклад:
\documentclass[12pt, twocolumn]{article}
Параметри
Параметри починаються з символу «\» і використовуються для задавання різних величин таких як ширина сторінки, розмір шрифту, тощо. LaTeX, в більшості випадків, самостійно встановлює всі необхідні для оформлення документа параметри. Якщо запропоновані LaTeX параметри не задовольняють, їх можна змінити. Наприклад, якщо необхідно встановити величину абзацного відступу 2 сантиметри, то в преамбулі документу потрібно надрукувати
\parindent = 2cm
Для зміни інших параметрів потрібно діяти аналогічно. Необхідно вказати ім’я параметра, і після знака рівності значення параметра.
Оточення
Ще одна важлива конструкція LaTeX – це оточення. Оточення – це фрагмент файлу, який починається з тексту:
\begin{«Iм’я_оточення»}
Де «Ім’я_оточення» – перший обов’язковий, і можливо не єдиний аргумент команди \begin. Закінчується оточення командою:
\end{«Iм’я_оточення»}
Кожній команді \begin, що відкриває оточення повинна відповідати команда \end з тим самим ім’ям. Кожне оточення є групою.
Деякі оточення можуть мати аргументи. Ці аргументи вказуються при відкритті оточення після команди \begin{Iм’я_оточення}. При закритті оточення, тобто після команди \end{Iм’я_оточення}, аргументи вказувати не потрібно.
Порядок виконання роботи
Приклад коду вихідного файлу з підключеними пакетами:
\documentclass{article}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[ukrainian,russian]{babel}
\title{Лабораторна робота №1}
\author{Студентки групи ВП-11}
\begin{document}
\maketitle
Лабораторну {\huge роботу } виконана Ковалик І
\end{document}
Результат виконання вищевказаної програми:
Приклад коду вихідного файлу з підключеними пакетами. Використання груп, які можна вкладати одна в одну:
\documentclass{article}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[ukrainian,russian]{babel}
\begin{document}
Романяк Ірина, {\bf Романяк Ірина}
\end{document}
Результат виконання вищевказаної програми:
Висновки:
Виконуючи дану лабораторну роботу, ми ознайомились з основами роботи в LaTeX, а саме: ознайомились зі структурою документів; командами, які використовуються в LaTeX для додаткового оформлення документів; групами; оточеннями; параметрами, які використовуються для задавання різних величин таких як ширина сторінки, розмір шрифту, тощо.