МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Державний інститут новітніх технологій та управління
Факультет інформаційних технологій
Кафедра “Інформаційно-комп’ютерних технологій і систем”
Інструкція до лабораторної роботи №30
“Пошукові системи Internet”
з дисципліни
“Основи інформатики і обчислювальної техніки”
для студентів напряму 6.0601 “Правознавство”
Затверджено
на засіданні кафедра КСМ
Протокол № 1 від 02.09.2004 р.
Львів – 2004
Інструкція до лабораторної роботи № 30 “Пошукові системи Internet” з дисципліни “Основи інформатики і обчислювальної техніки” для студентів напряму 6.0601 “Правознавство”/ Укл.: Колосов В.Р., – Львів: Видавництво Західноукраїнського інституту інформаційних технологій та управління, 2004. - __ с.
Укладач:
Колосов Володимир Романович, ст.викл.
Відповідальний за випуск:
__________________________ / /
Рецензенти:
__________________________ / /
__________________________ / /
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 30
Мета роботи.
Налаштовувати параметри броузера (оглядача) в операційній системи Windows
Набути практичних навичок користування пошуковими системами мережі Internet
Теоретичні відомості
Всесвітня комп’ютерна мережа (World Wide WEb). Термін "Інтернет" походить від латинських слів "inter" - між і "net" - павутина, через що його і називають глобальною павутиною. Інтернет - це міжнародний електронний зв'язок, який з'єднує регіональні, національні, локальні та інші мережі, безліч серверів, які містять величезний обсяг інформації найрізноманітнішої тематики.
В Інтернеті можна знайти практично все: ознайомитися з остранніми новинами у світі, послухати нещодавно випущений диск улюбленого виконавця, прочитати потрібну книжку, оглянути у системі "он лайн" ("прямого ефіру") концерт чи прес-конференцію, обговорити будь-яку тему на форумі, відіслати та отримати за лічені секунди електронного листа, купити певний товар та здійснити безліч інших важливих та цікавих операцій. Прогрес досяг того, що студенти 40% університетів Франції, 75% - Великобританії і майже 100% (!) університетів Швеції та США практикують дистанційне навчання, тобто за допомогою Інтернету. В мережі існує безліч пошукових систем, які за введеним Вами ключовим словом чи фразою подають список адрес, за якими можна знайти потрібну інформацію.
Глобальна мережа Інтернет уможливлює однаковий доступ до інформації стосовно освіти, науки, культурного розвитку, мистецтва, господарської діяльності та ін. як для окремої особи, так і людства усього світу загалом, чи то у найменшому і найбільш віддаленому селі, чи у великому місті. В Інтернеті усі можуть представити свої зацікавлення, знання та вміння для ознайомлення ними усього світу.
Щоб підключитися до всесвітньої павутини необхідний комп'ютер з модемом, підключені до мережі Інтернет. Такий комп’ютер може виступати в ролі проксі-сервера, який забезпечує спільний доступ комп’ютерів локальної мережі до Інтернету.
Підключитися до Інтернету можна використовуючи звичайний аналоговий модем, DSL-модем (ADSL, SDSL, HDSL), кабельне під’єднання. Послуги доступу до Інтернету кінцевому користувачеві надає Інтернет-провайдер, який виділяє йому постійну або тимчасову ІР-адресу.
Будь-який комп'ютер в мережі має унікальний ідентифікатор, по якому його можна однозначно пізнати в мережі. У одній мережі не може бути хостів (комп'ютерів) з однаковими IP адресами. Таким чином, в мережі Інтернет кожен комп'ютер повинен мати унікальний IP. Якщо число комп'ютерів в організації перевищує число виділених їй IP адрес, то застосовують динамічний розподіл IP (DHCP).
У випадку використання приватного пулу адрес для внутрішньої мережі доступ до Інтернету відбувається через т.зв. шлюз, в ролі якого може виступати окремий комп’ютер або мережевий маршрутизатор, якому присвоюється унікальна адреса у Всесвітній мережі. В цьому випадку локальна мережа виглядає ззовні як один комп’ютер (хост).
На комп'ютері повинна бути встановленна програма - броузер: Mіcrosoft Іnternet Explorer чи Netscape Communіcator. Їхня функція полягає в доставці на комп'ютер користувача файлу, замовленого за його URL-адресою. Броузери також дають змогу пересилати електронну пошту і редагувати документи за допомогою кнопок панелі інструментів чи команд основного меню Після того як комп'ютер підключиться до Інтернет, у командному рядку потрібно написати адресу сайту, який необхідно відобразити на комп’ютері.
Пошук потрібної інформації у мережі Internet забезпечується за допомогою пошукових систем – потужних комп’ютерів-серверів, на яких зберігаються мільйони проіндексованих веб-сторінок. Пошук на різних пошукових системах здійснюється по-різному. Це в першу чергу залежить від встановлених принципів та алгоритмів пошуку на конкретному сервері. Одні машини здійснюють певну ієрархію за важливість знайденої інформації від першої до останньої сторінки, висвітлюючи їх на моніторі; використовують оператори для уточнення чи розширення пошуку. Інші – малопотужні не забезпечують ніяких додаткових функцій. Інший критерій класифікації пошукових систем час здійснення пошуку. Всі потужні пошукові системи забезпечують використання операторів – спеціальних англійських фраз, які вставляються між словами. Оператор OR дозволяє шукати слова чи фрази на вибір, коли нам потрібний нестрогий їх збіг у документі . Інший оператор AND виконує функцію обов’язкового пошуку кількох слів поряд, чи в одному документі. Для пошуку цілої фрази так як вона введена, слід ставити лапки з двох сторін. Також існує функція шукати в знайденому, за її допомогою можна звузити пошук та відібрати в знайденій сукупності матеріалу лише найважливіше. Серед пошукових систем можна виділити українські: Google.com.ua, Search.com.ua, Meta-ukraine.com, Meta.ua; російські: Rambler.ru, Aport.ru, Yandex.ru; англійськомовні: Altavista.com, Yahoo.com.
Internet забезпечує доступ до декількох інформаційних технологій, серед яких найважливіші такі:
електронна пошта е-mail;
універсальна система доступу до гіпертекстової інформації на WEB-серверах у системі World Wide Web (WWW);
система передавання текстових і програмних файлів FTP;
система підтримки груп новин UseNet newsgroups та організації телеконференцій;
система передавання текстових файлів Gopher тощо.
Обмін інформацією між користувачами через мережу Internet; називається телеконференцією (режимом роботи з групами новин, службою новин, режимом UseNet). Для цього комп'ютер повинен мати прямий контакт (on-line) з сервером новин і відповідне програмне забезпечення: програму Trumpet News Reader або Netscape Communicator або MS Internet Explorer тощо. За допомогою телеконференцій можна швидко отримати повідомлення на задану тему або відіслати інформацію іншим учасникам. Наприклад, у конференції UA.BISNESS можна ознайомитися з діловими пропозиціями українських підприємців або опублікувати свою пропозицію, а в конференції PVT.LVIV.MUSIC — ознайомитися з новинами музичного життя Львова чи поза його межами тощо. Щоб увійти в режим новин, треба виконати команду News — з'явиться вікно для роботи з групами новин. Знаючи адресу сервера новин (News Host), можна приєднатися до нього. Якщо відшукати в меню програми команду для доступу до груп новин (Group, Show тощо) і виконати її, то можна отримувати назви всіх груп на цьому сервері. Назви груп будуть у нижній або лівій половині екрана. Вони складаються зі слів чи їхніх скорочень, розмежованих крапками. Перше слово є стандартне. Воно несе інформацію про тематику групи, наприклад:
alt суперечки, дискусії;
bis бізнес;
comp комп'ютерна тематика;
kl2 шкільна освіта;
rec хобі;
relcom російськомовні групи;
soc соціальна тематика;
news організації, що підтримують службу новин тощо.
Другі і треті слова уточнюють тематику новин (конференції):
books книжки;
food їжа;
humor гумор;
job робота;
sport спорт;
test тести;
tv телебачення тощо.
Підписку (Subscribe) на групу новин роблять так: вибирають потрібну групу і натискають на клавішу вводу — назва групи буде у верхній половині екрана або позначена (. Можна відразу підписатися на декілька груп. Потрібну статтю з групи вибирають таким же чином: виокремлюють групу і натискають на клавішу вводу — з'являється список статей групи. З нього вибирають одну і знову натискають на клавішу вводу — на екрані відобразиться текст. Його можна записати на свій диск (Save), переслати поштою (Forward), висловити свою думку і розмістити її у файлі на сервері для загального доступу (Post), відповісти персонально авторові (Article) тощо.
Ще одним застосуванням Internet є FTP-технологія (File Transfer Protocol), яка призначена для пересилання файлів між FTP-серверами. Для доступу до цих файлів потрібно знати їхні повні адреси такого вигляду:
<назва сервера>/<повний шлях до файлу>/<назва файлу>.
За допомогою команди ftp <назва серверу>, яку дають у командному рядку операційної системи, можна отримати доступ до сервера, незахищеного паролем. З'єднавшись з сервером і отримавши запрошення ftp>, командою
get <повний шлях до файлу>/<назва файлу> отримують на свій комп'ютер файл, якщо він був безоплатним (інакше вам запропонують оплатити за файл певну суму).
Щоб розташувати на відкритому ftp-сервері свій файл, треба виконати команду
put <мій файл> <повний шлях>/<назва файлу на сервері>.
Для автоматизації шукання файлів на ftp-серверах є спеціальні програми (Archie-сервіс, CuteFTP тощо).
Окрім ftp-серверів, є ще Gopher-сервери, де зберігається текстова інформація: довідкові матеріали, каталоги книжок, адреси. Для роботи з ними є програма Gopher, яку запускають командою gopher <адреса сервера>.
Інтенсивно розвивається технологія розміщення і доступу до інформації на серверах — WWW-технологія (World Wide Web — всесвітня павутина). Вона забезпечує
роботу з гіпертекстовою інформацією і мультимедійною формою її подання: текст, звук, графіка, відеозображення;
універсальний доступ — доступ до документів на серверах різних типів (FTP, Gopher тощо).
Гіпертекст (гіпертекстова технологія) — це спосіб ієрархічної організації інформації, яка може бути на одному чи багатьох серверах, зв'язок між якими забезпечують гіпертекстові посилання в системі НТТР-протоколу (HyperText Transfer Protocol).
Гіпертекстове посилання — це короткий підкреслений і виокремлений іншим кольором текст у документі, картинка чи інший елемент, клацнувши на якому мишею, отримують доступ до файлу іншого документа, звукового файлу, відеофайлу.
Документи в WWW однозначно відшукують за уніфікованою адресою документа (URL), яка має такий загальний вигляд:
<тип інформаційного простору>://<назва сервера>/<назва каталога>/<назва підкаталога>/<назва файлу>
Типи основних інформаційних просторів такі:
http WWW-простір;
ftp FTP-простір;
gopher Gopher-простір;
news UseNet-простір;
mailt простір адрес e-mail;
file простір файлів.
Наприклад, набравши команду http://www.yahoo.com, можна отримати доступ до пошукової системи (каталога) Yahoo, а звернувшись за адресою news://biz.books.technical — список новинок у галузі технічної літератури.
Хід роботи
Наберіть у вікні броузера адресу www.google.com і знайіть посилання на:
Інформацію про курси валют, встановлені НБУ.
Інформацію про комерційні курси валют в комерційних банках України.
Безкоштовні скриньки e-mail.
Електронні бібліотеки.
Розклад поїздів Львівської залізниці.
Вартість проїзду залізницею між містами України.
Електронну карту Львова.
Занотуйте (скопіюйте) адреси сайтів, де знайшлась потрібна інформація.
Відкрийте WEB-сторінку Верховної Ради.
Для цього введіть адресу: http://www.rada.gov. Розгляньте тут українсько-англійську транслітераційну таблицю. Клацніть один раз на відповідному гіперпосиланні. Перепишіть у звіт шість прикладів транслітерації українських слів.
Поверніться на титульну сторінку, для чого натисніть на кнопку Васк. Розгляньте четвертий розділ Конституції України. Клацніть на гіперпосиланні Конституція України (1251), а коли сторінка відкриється - клацніть на Розділ 4. Розгляньте статтю 85 "Повноваження Верховної Ради". Скопіюйте у звіт текст пункту, що відповідає Вашому номеру у журналі групи.
Зміст звіту.
Порядок підключення комп’ютера до WWW
Порядок задання параметрів пошуку на пошуковому сервері.
Результати пошуку та адреси сайтів, де знайшлась потрібна інформація.
Контрольні запитання
Назвати українські пошукові сервери.
Назвати російські пошукові сервери.
Що таке Internet?
Які інформаційні технології є в Internet?
Що таке телеконференція?
Як відшукати потрібну групу новин?
Як прочитати статтю у деякій групі новин?
З чого складається назва групи новин (конференції)?
Які дії визначені над статтею групи новин?
Як виступити в конференції зі своїм повідомленням?
Що таке група новин?
Що таке FTP-технологія?
Як розшифровуються FTP, HTTP і WWW?
Яка структура повної адреси файлу?
Як отримати файл з FTP-сервера?
Яка різниця між FTP і Web-серверами?
Як записати свій файл на FTP-сервер?
Які є типи інформаційних просторів?
Що таке WWW?
Які можливості www-простору?
Що таке гіпертекстове посилання?
Що таке URL-адреса?
Яке призначення броузерів?
Які є програми для пошуку інформації в WWW?
Як користуватися броузером?
Що таке Yahoo і яка його адреса?
Як користуватися Yahoo?
Яка адреса Web-сервера Верховної Ради?
Література.
Глинський Я.М. Практикум з інформатики. Львів.: Деол, 2002.-223 с.
Зарецька І.Т., Гуржій А.М., Соколов О.Ю. Інформатика. ТОВ "Форум", 2004.