Міжрегіональна Академія управління персоналом
Українсько-Азербайджанський інститут соціальних наук і самоврядування Г. Алієва
кафедра практичної психології
Контрольна робота з предмету «МЕТОДИКА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ» на тему : «Діалектика Гегеля як метод дослідження.»
Зміст
Вступ_______________________________________________________3
1.Система гегелівської філософії.___________________________________4
2.Гегелівська діалектика._________________________________________10
2.1. Три основні закони діалектики: переходу кількісних змін в якісні, єдності і боротьби протилежностей, заперечення заперечення.______12
2.2.Суперечності гегелівської діалектики та системи.________________21
Висновки___________________________________________________23
Література__________________________________________________25
Вступ
Відмова від традицій метафізики, що відбулася в XVIII столітті, зруйнувала основу єдності всієї системи знання. У результаті відбувся поділ буття на світ природи й світ людини. Цей поділ послідовно здійснив Кант, основоположник німецького ідеалізму. Видним представником німецького ідеалізму був і Гегель (1770-1831). Відправляючись від філософії Канта, він у той же час піддав перегляду його поняття трансцендентального суб'єкта, запропонувавши розглядати в якості такого історію людства в цілому. Гегель створив на об'єктивно-ідеалістичній основі систематичну теорію діалектики.
Гегель розробляв діалектику як філософську науку, що узагальнює всю історію пізнання й досліджує найбільш загальні закономірності розвитку об'єктивної дійсності. Особливо ж Гегель прагнув досліджувати й всебічно обґрунтувати найважливіші принципи діалектичного способу мислення, у корені протилежного метафізиці. Піддавши глибокій і ґрунтовній критиці метафізичний метод, Гегель сформулював, правда в ідеалістичній формі, закони й категорії діалектики.
Метою контрольної роботи є дослідження вчення Гегеля, аналіз діалектики Гегеля,як методу дослідження.
Теоретичним підґрунтям стали праці таких вчених, як Ю. Білодід, В. Петрушенко В., Є. Подольська, А. Прохоров та інших, які вивчали аспекти філософського вчення Гегеля, його закони діалектики та раціональне зерно теорії. Тема достатньо вивчена у літературних джерелах.
Система гегелівської філософії .
У своїх ранніх творах Гегель досліджує християнство, античні релігії. Ним були написані "Народна релігія й християнство", "Життя Ісуса". Перший видатний добуток - "Феноменологія духу" - опубліковане в 1807 р., у м. Єна. Будучи директором гімназії, він створив свою видатну працю - "Наука логіки" (1812-1816).
Виходячи з діалектичного положення про єдність сутності й явища (діале́ктика (грец. διαλεκτική — мистецтво сперечатись, міркувати), Гегель відкинув кантівське твердження про непізнаваність "речі у собі"; у природі речей немає ніяких непереборних перешкод для пізнання.
Гегель різко критикував Шеллінга за недооцінку ролі логічного мислення й логіки взагалі, за інтуїтивізм, що в кінцевому підсумку привів Шеллінга до відвертого ірраціоналізму. Однак, будучи ідеалістом, Гегель не зміг покритикувати основний ідеалістичний порок своїх найближчих попередників: для нього, також як і для інших ідеалістів, природа є похідним від надприродного духу. Саме тому Гегель не зміг вирішити тих великих діалектичних проблем, які були поставлені попередниками у власній філософії.
Він думав, що ні матерія, ні свідомість людини не можуть розглядатися як первинне, тому що свідомість неможливо логічно вивести з матерії, а матерія також невиведена з людського свідомості, що саме повинне бути зрозуміло як результат попереднього розвитку абсолютної субстанціальної першооснови.
Мислення, за Гегелем - це не тільки суб'єктивна, людська діяльність, але й незалежна від людини об'єктивна сутність, першооснова, першоджерело всього існуючого.
Прагнучи послідовно провести принцип тотожності мислення і буття, Гегель розглядає мислення (абсолютну ідею) не як нерухому, незмінну першооснову, а як безупинний процес, що розвивається, пізнання, що сходить від одного щабля до іншого, більш високого.
Мислення в порівнянні з чуттєвими сприйняттями являє собою вищу форму пізнання зовнішнього світу. Ми не можемо чуттєво сприймати те, чого вже немає (минуле), те, чого ще немає (майбутнє). Чуттєві сприйняття безпосередньо пов'язані з об'єктами, предметами, що впливають на наші органи почуттів; наука ж виявляє, відкриває явища, яких ми не бачимо, не чуємо, не сприймаємо дотиком. Однак, як ні велике значення мислення, як ні безмежні можливості теоретичного пізнання, мислення базується на даних почуттєвого досвіду й без його неможливо.
Пізнання не є виявлення того, що існує поза нами, поза мисленням; це - виявлення, усвідомлення сенсу мислення, науки. Виходить, отже, що мислення і наука пізнають свій власний сенс і пізнання виявляється самосвідомістю духу. В остаточному підсумку Гегель приходить до фантастичного висновку, що людське мислення є лише один із проявів якогось абсолютного, поза людиною існуючого мислення - абсолютної ідеї, тобто Бога. Розумне, божественне, дійсне, необхідне збігатися одне з одним. Звідси випливає один з найважливіших тез гегелівської філософії: все дійсне - розумно, все розумне - дійсне.
Отже, вихідний пункт гегелівської філософської системи - ідеалістичне ототожнення мислення й буття, відомість всіх процесів до процесу мислення.
Основні частини філософської системи Гегеля - логіка, філософія природи й філософія духу, до якої безпосередньо примикають філософія права, філософія історії, естетика, філософія релігії, історія філософії. Логіка, як це випливає з вихідного положення гегелівської філософії становить найважливішу частину його системи, оскільки тотожність мислення й буття означає, що закони мислення, якими й займається логіка, суть справжні закони буття: і природи, і людської історії й пізнання. До Гегеля логіка вважалася наукою про суб'єктивні (людських) формах мислення. Не заперечуючи необхідності такий наукової дисципліни, тобто формальної логіки, як науки про елементарний формах і законах правильного мислення, Гегель ставить перед логічною наукою завдання досліджувати найбільш загальні закономірності розвитку пізнання.
Свої логічні думки Гегель виклав у роботах "Наука логіки", "Енциклопедія філософських наук" й в "Філософської пропедевтиці" (тут воно викладено популярно). Гегель розкиває погляди про сутність всіх речей. Тому в гегелівської "Науці логіки" крім звичайних для логіки питань і понять, суджень, умовиводів розглядаються такі питання, якими формальна логіка ніколи не займалася: питання про закономірностях самої дійсності, про перетворення кількісних змін у якісні, про співвідношення філософських категорій і т.д.
Логіку Гегель підрозділяє на погляди про буття, сутність поняття. Початок усього - чисте ніщо, тому що воно є в те ж час і чиста думка. У цьому випадку воно є в той же час й ніщо, позбавлене яких-небудь визначень. Буття й ніщо взаємопереходять один в одного, відбувається становлення, у якому й буття й ніщо зняті, тобто вони одночасно й скасовані, і збережені. У цьому процесі виявляються три основних моменти буття, його тріада: твердження (теза), заперечення цього твердження (антитезис) і, нарешті, заперечення заперечення, зняття протилежностей (синтез). От приклад такого діалектичного циклу, наведений Гегелем: "Брунька зникає, коли розпускається квітка, і можна було б сказати, що вона спростовується квіткою; точно так само з появою плода квітка зізнається помилковим наявним квитком рослини, а в якості його істини замість квітки виступає плід. Ці форми не тільки розрізняються між собою, але й витісняють один одного як несумісні. Однак їхня текуча природа робить їх у той же час моментами органічної єдності, в якому вони не тільки не суперечать один одному, але один так само необхідний, як й іншої; і тільки ця однакова необхідність й становить життя цілого" [4].
Основною формою мислення є поняття. Оскільки Гегель абсолютизує мислення, він неминуче обожнює й поняття. Воно є початок усякого життя і представляє собою нескінченну творчу форму, що містить усередині себе всю повноту всякого сенсу й служить разом з тим його джерелом. Виступаючи проти матеріалістичного думка про поняття як вищій формі відбиття об'єктивної дійсності, Гегель ставить із ніг на голову дійсне відношення між мисленням й буттям: не мислення, говорить він, відбиває буття, а буття являє собою втілення мислення, поняття, ідеї.
Поняття, по Гегелю, перебувають у безперервному русі, переходять, "переливаються" один в одного, змінюються. розвиваються, перетворюються у свою протилежність, виявляючи внутрішньо властиві ним протиріччя, які й становлять рушійну силу їх розвитку.Поняття як єдність загального, особливого й одиничного одержує своє необхідне вираження в різних видах суджень й умовиводів, які зображуються Гегелем як виявлення й здійснення творчої моці властивої "поняттю" як внутрішньої основі всіх тих процесів, які спостерігаються в природі й суспільстві протягом всієї історії.
Поняття в Гегеля - це процес теоретичного мислення, зведений в абсолют. Активність мислення й всієї свідомої, доцільної практичної діяльності людей, що перетворить світ, ідеалістично витлумачується Гегелем як творчість, самопізнання "абсолютної ідеї", що виявляє в собі все те, що безпосередньо, на поверхні виступає як розвиток природи й суспільства. Таким чином, визнаючи розвиток і намагаючись дати його картину, Гегель зображує його як процес пізнання, "абсолютної ідеї, що здійснюється в лоні".[2]
Головними формами природного буття "абсолютної ідеї" є механіка, фізика, органіка. Характеризуючи механікові, Гегель розглядає простір, час, матерію, рух, всесвітнє тяжіння. Ідеалістично витлумачуючи ці основні поняття механіки, Гегель намагається логічно вивести матерію із часу й простору. При цьому він все-таки змушений визнати, що не існує порожнього, незаповнених часу й простору, із чого, всупереч його ідеалістичному твердженню, треба, що час й простір являють собою форми існування матерії.
Рис. 1. Абсолютна ідея (за Гегелем)
Гегель також визнає, що матерія й рух невіддільні один від одного. Але при цьому матерія залишається для Гегеля лише зовнішньому, доступним почуттєвому сприйняттю проявом, виявленням "абсолютної ідеї". Та й сам рух матерії зображується Гегелем не як зміна, що веде до розвитку, а як просте переміщення в просторі, круговорот, повторення того, що існувало раніше.
В фізиці Гегель розглядає небесні тіла, світло, теплоту, хімізм, і т.п., намагаючись розкрити зв'язок між цими процесами й показати, що всі вони утворять послідовний ієрархічний ряд виявлень. У цій частині натурфілософії Гегеля багато довільних допущень, необґрунтованих тверджень, що наочно свідчать про нездатності ідеалізму науково узагальнити дані природознавства. Гегель відкидав в основному вужеві сформоване в його час подання про хімічний процес як про взаємодію атомів, він заперечував також і той факт, що вода складається з водню й кисню. Він також підходить до розумінню електрики як особою форми руху матерії.
Філософія природи - органіка - присвячена питанням геології, ботаніки й зоології. Тут Гегель прагне показати, що перехід від неживого до живого є завершення природного процесу: "Дух виходить у такий спосіб із природи". Це виходить, що природа є лише нижчий щабель виявлення й самопізнання "абсолютної ідеї"; своє вище адекватне втілення "абсолютна ідея" одержує лише в людині, у розвитку суспільства. Філософія природи Гегеля, незважаючи на окремі діалектичні здогади, що втримувалися в ній глибокі, досить далека від дійсно діалектичного розуміння природи як єдиного зв'язкового цілого, що змінюється, що розвивається на основі внутрішньо властивих їй протиріч. Філософія духу присвячена розгляду "абсолютної ідеї" на заключному етапі її розвитку, коли вона, залишаючи природу, "повертається" до самої собі в якості "абсолютного духу", тобто "абсолютної ідеї", що розвивається як самосвідомість людства на всьому протязі всесвітньої історії. У природі, за Гегелем, духовний сенс перебуває в постійному конфлікті з обмеженої й інертної матеріальною формою. Філософія духу Гегеля є ідеалістичне думка про розвиток індивідуальної й суспільної свідомості, про розумовому розвитку людства взагалі. Тому історія людства, зведена до історії його духовного розвитку, виявляється в остаточному підсумку історією пізнання й самопізнання. Філософія духу складається з думка про суб'єктивний дух (антропологія, феноменологія, психологія), думка про об'єктивний дусі (право, моральність, держава) і думка про абсолютний дусі як вищого щабля самопізнання "абсолютної ідеї" (мистецтво, релігія, філософія).
2.Гегелівська діалектика.
До Гегеля логіка, як правило, розглядалась як наука про суб'єктивні форми мислення. Гегель не заперечує існування такої форми дисципліни, її корисності для пізнання, називає її наукою про елементарні форми і закони правильного мислення — формальна логіка. Гегель намагається подолати суб'єктивістське тлумачення логічних форм і дати їх об'єктивне тлумачення як форм живого, реального змісту, форм розвитку всього конкретного змісту світу і його пізнання. Тому він ставить перед логічною наукою універсальне завдання досліджувати усі загальні закономірності розвитку пізнання, мислення як першооснови усього існуючого.[9]
Гегель поділяє свою логіку на об'єктивну, в яку включає вчення про буття і сутність, та на суб'єктивну логіку — вчення про поняття (зовні схожу на традиційну формальну логіку, хоч цей поділ і носить умовний характер). Вся логіка, за його думкою, має об'єктивне значення, збігається з наукою про речі, що осягаються в думках.
Наука про буття, за Гегелем, розглядає дійсність, яка дана людині в її чуттєвому сприйнятті. Синтез чуттєвого сприйняття відбувається у діяннях, які перетворюють фрагменти уявлень про буття в єдину цілісну дію щодо внесення змін у дійсність.
Наука про сутність доводить, що діяння можуть будуватися не тільки під час використання даних органів чуття. Свідомі зміни буття можуть здійснюватись у результаті використання понять про чуттєво не дане — сутність. Кожний предмет складається із двох головних властивостей: бути внутрішньо диференційованим, складовим з різних частин, властивостей і бути цілим, єдиним, неподільним під час взаємодії з іншим предметом. Усвідомлення факту, що предмети внутрішньо диференційовані, а разом з цим — єдині, дає змогу використовувати їх, враховуючи чуттєво не дані властивості для чуттєво даних змін і, навпаки, істина полягає у тому, щоб розуміти предмет як ціле.
Вчення Гегеля про поняття поглиблювало арістотелівську теорію про форму, яка формує інші форми. Усе, що існує, перебуває у процесі формування ще неіснуючого. Разом з цим неіснуюче перебуває у формі поняття в існуючому в зародковому стані. Тому володіння поняттям уможливлює розглядати існуюче як вже неіснуюче, недійсне, вмираюче буття. Дійсне буття, те, яке пробиває собі дорогу в існуючому (яке визначає суть того, що є, через те, що буде) межує із випадковістю, тими умовами, обставинами, які ніколи не відтворяться, зникнуть як риштування після побудови храму.
Дійсне буття завжди є інтегруючий результат розмаїття минулого, тому поняття про нього дається у формі конкретної ідеї майбутнього.
Гегель розвиває діалектичну думку про те, що будь-яке начало є нерозвинений результат, а результат є розвиненим началом. Мислення починається з відчуття, походить з емпірії, але це тільки вихідний рівень мислення, початковий етап власної діяльності. Думки, поняття, категорії, що досліджуються Гегелем, утворюють щаблі мислення, що само себе визначає.
Наявні загальні поняття перебувають у безперервному русі, у переходах від одних до інших аж до протиставлення самих собі. У протиставленнях понять відкривається властивість мислення здійснювати переходи від одного до іншого. Розвиток понять відбувається шляхом переходу від однобічностей, абстракцій, бідних змістовно, до понять, багатих різноплановим змістом.
Гегель розглядає загальні поняття, історично сформовані у процесі пізнавального розвитку, такі, як буття, ніщо, становлення, якість, кількість, межа, сутність, тотожність, відмінність, протилежність, суперечність, необхідність, випадковість, можливість і дійсність тощо. Гегелю вдалося довести, що усі загальні поняття взаємопов'язані між собою, що вони фіксують різні ступені поглиблення людиною розуміння сутності усього існуючого.
Логіка Гегеля є системою, логічна конструкція і зміст її розвиваються шляхом руху від абстрактного (буття) до конкретного (ідея). Цей метод руху логічної науки уявляється Гегелем рухом самої об'єктивності.
Гегелівська ідея розвиває сама себе за правилами діалектичної тріади: теза — антитеза — синтез. Кожна логічна категорія, як і кожний розділ всього курсу логіки, як і кожна частина філософської системи, в цілому розвиваються тріадичним порядком: буття — сутність — поняття, чутливість — розсудок — розум, одиничне-особливе-всезагальне… Тріадичність самодіяльності поняття — це принцип гегелівської філософії, випливає з його діалектичного методу. Діалектичний синтез протилежностей здійснюється або підкоренням протилежних сторін, категорій третьою, вищою (причина — дія — взаємодія), або встановленням субординації (співпорядкування).
Гегель відрізняв два підрівні діалектичної логіки: розсудкову діалектику, яка здатна звести разом і протиставити протилежні начала, але не може їх синтезувати, показати їх взаємопереходи, та розумну діалектику, що вміє це зробити. Розвиток останньої є найбільшим історичним досягненням Гегеля. Узагальненим виразом розумної діалектики стали три основні закони: переходу кількісних змін в якісні, єдності і боротьби протилежностей, заперечення заперечення.
2.1.Три основні закони діалектики: переходу кількісних змін в якісні, єдності і боротьби протилежностей, заперечення заперечення.
Розглядаючи предмети і явища в їх становленні, зміну та розвитку, задамося питанням: який механізм розвитку, його причини, спрямованість розвитку? Відповіді на це питання дають основні закони діалектики.
Закон взаємного переходу кількісних і якісних змін показує внутрішній механізм руху і розвитку речей, з чого починається їх зміна і в що виливається. Цей закон розкриває характер процесу розвитку, шляхи і форми переходу від старого до нового через категорії "якість", "кількість", "захід".
Кожен предмет має свою специфіку, особливостями, відрізняється від інших предметів. Ці відмінності можуть бути або кількісними, або якісними.
Що таке якість? Це сукупність властивостей, ознак, які належать речей, явищ, висловлюють відносну стійкість предмету, його відмінність від інших предметів. Це те, що робить річ саме даної річчю. Якість відмежовують одну річ від іншої, один клас речей від інших. Гегель визначив якість як внутрішню визначеність речі, тотожну свого буття.
Якості об'єктивні, тобто існують незалежно від нашої свідомості, вони об'єктивно притаманні предметам і явищам.
протилежні якості категорія кількість. Кількість визначеність речі, байдужа до свого буття, зовнішня визначеність, як казав Гегель. Це означає, що кількісні характеристики, змінюючись до певних меж, не змінюють буття речі. Дійсно, вода залишається рідиною від Про 5о 0 до 1ОО 5о 0, зберігаючи свою якісну визначеність як води, на відміну від льоду або пара. Різниці тут виступають у вигляді кількісних.
Кількість як вираження однорідності речей, схожості їхніх і подоби характеризує величину, ступінь розвитку даної якості. Кількість виражається числом, об'ємом, величиною, відображає інтенсивність протікання процесу і т. д.
Кількість є найважливішою характеристикою предметів і явищ, що особливо яскраво видно з Періодичної системи хімічних елементів Менделєєва, де кількісна характеристика хімічних елементів (число протонів в атомному ядрі) є найважливішою у визначенні місця елемента в системі і його ключових характеристик.
Якість і кількість діалектично пов'язані між собою як дві протилежні сторони предмету. Як будь-які діалектичні протилежності, вони одночасно взаємно виключають і обумовлюють одна одну. Якісна визначеність речі не існує без кількісної і навпаки. Ця єдність знайшло своє відображення в понятті заходи, яке ввів Гегель. Він прийшов до висновку, що безперервні кількісні зміни, досягаючи певної межі, тобто кордону заходи, викликають перерву, стрибок, в результаті яких існуючий до цього предмет зникає і виникає новий, на зміну якості приходить нове.
Таким чином, міра - це єдність якості та кількості, той кількісний інтервал, усередині якого зберігається ця риса. Важливість відкриття Гегелем даної взаємозв'язку добре видно, зокрема, при аналізі атомних перетворень. Так, радій 226 при кімнатній температурі - сріблясто-білий метал, в якому безперервно відбуваються кількісні зміни: він безперервно випускає альфа-промені, ядра гелію, в результаті чого його атомна вага знижується. Коли ця вага досягає величини 222, відбувається порушення заходи, якісна зміна, і радій перетворюється у газоподібний радон, фізичні і хімічні властивості якого інші, ніж у радію. Так само йде справа і з перетвореннями інших радіоактивних елементів.
Поняття заходи широко використовується в теорії систем, що розвиваються як природних, так і технічних. Вчені, які займаються кібернетикою, зокрема Д. Нейман, довели, що існує критичний рівень складності системи, при досягненні якого поведінка її якісно змінюється.
Моменти переходу від одного виду заходів до іншої Гегель назвав вузловими точками заходи, а весь процес розвитку - вузловий лінією заходи. Таким чином, категорія міри дає ключ до розуміння механізму дії закону взаємного переходу кількісних змін і змін якісних і механізму розвитку в цілому.
Розглянемо докладніше, як же відбувається розвиток з точки зору цього закону. Процес розвитку предмета здійснюється у вигляді кількісних та якісних змін; кількісні зміни, досягнувши межі заходи, порушують її, викликаючи корінні, якісні зміни. Старе якість зникає, і на зміну йому приходить новий предмет зі своєю особливою, якісного та кількісного визначення.
Закон цей носить загальний характер, діючи в природі, суспільстві і мисленні. Розглянемо дію цього закону на прикладі хімії, яку Енгельс називав наукою про якісне зміну тіл під впливом зміни кількості. СО - чадний газ, СО2 - вуглекислий газ різко відрізняються один від одного, маючи кількісний склад.
У живій природі прикладом може служити еволюційна теорія Дарвіна про походження видів шляхом природного відбору. У суспільному житті - зміна формацій в результаті зростання продуктивних сил і зміни виробничих відносин.
Закону підкоряється і розвиток людської думки. Так, з історії розвитку фізики відомо, що коли прогрес фізики впритул підвів до необхідності створення теорії відносності, до цього відкриття незалежно один від одного наближалися кілька вчених: Анрі Пуанкаре, Поль Ланжевен і сам А. Ейнштейн. Якби її не відкрив А. Ейнштейн, який раніше за інших зрозумів необхідність перегляду традиційних фізичних теорій, то її б створили інші вчені, можливо, пізніше і в іншій формі. Це визнавав і сам Ейнштейн, бо ідея вже витала в повітрі.
Перехід кількісних змін у якісні супроводжується і зворотним процесом: нова якість породжує нові кількісні зміни. Тому ми говоримо про взаємну переході кількісних змін і змін якісних.
Сам перехід від старої якості до нового на відміну від кількісних змін (безперервності) здійснюється завжди у вигляді стрибка, перерви поступовості.
Стрибок - це форма переходу до нової якості, перерва лінії кількісних змін. Він готується всім попереднім ходом розвитку і являє собою закономірну і загальну форму перетворення однієї якості в іншу. Наприклад, перехід від однієї форми руху до іншої; появу життя на Землі, становлення людини і т. д.
Характер стрибка може бути різним у залежності від природи явища і умов, в яких він протікає. Так, вибух атомної бомби і розпад урану в природних умовах являють собою два різних види стрибка.
При всьому різноманітті стрибків, як правило, виділяють два їх види. Перший вид - це різкі, бурхливі скачки, при яких відбувається перетворення старого якості нове практично одномоментно, відразу. Так протікають хімічні реакції, перетворення елементарних частинок і т. д. Другий вид стрибка - стрибки у формі поступового якісного переходу окремих сторін предмета в новий стан. До них можна віднести, наприклад, виникнення життя на Землі, освіта геологічних порід, зміна клітини. Так, стрибок, в результаті якого виникло все живе з неживого, займав у ході еволюції Землі близько одного млрд. років.
Таким чином, розвиток світу (природних, соціальних явищ і мислення) здійснюється шляхом накопичення кількісних змін і їх переходу в якісні.
Наступний закон діалектики - єдності і боротьби протилежностей - відіграє особливу роль у структурі діалектики, так як розкриває джерело розвитку і руху. Тому В. І. Ленін називав його суттю, ядром діалектики.
Найважливіші категорії, якими ми оперуємо, розглядаючи цей закон: тотожність, відмінність, протилежності, суперечності.
Всім предметів і явищ навколишнього світу властива відносна стійкість, визначеність, інакше вони просто не існували б. Цей момент сталості, стійкості, єдності, різноманіття та безперервності відображається в категорії тотожність.
Замість з тим кожен предмет, явище знаходяться в постійному русі, зміні. В одну й ту саму річку не можна ввійти двічі. Геракліт висловив в цій формулі плинність, рухливість, мінливість, неповторність предметів або їх відмінність.
З точки зору діалектики в реальному житті немає абсолютного відмінності, як немає і абсолютної текучості. Ці поняття існують тільки в мисленні, як, наприклад, поняття абсолютно чорного тіла. Насправді тотожність і відмінність взаємопов'язані і переплітаються, тому в реальності кожна річ не тільки дорівнює, тобто тотожна самій собі, а й різна одночасно. Наприклад, будь-який рослинний або тваринний організм кожну мить змінюється, по-перше, тому, що він безперервно засвоює одні й виділяє інші речовини, по-друге, через те, що відбуваються в ньому фізіологічні процеси суттєво змінюють внутрішні характеристики самого організму. У неорганічної природі все також перебуває в стані безперестанних механічних, електричних, хімічних змін, починаючи від мінералів, кінчаючи всією Землею. Таким чином, будь-який об'єкт, зберігаючи до пори до часу ряд своїх характеристик (у цьому відношенні він тотожний з самим собою), в той же час втрачає ряд інших характеристик і здобуває нові (в цьому виявляється його відмінність від самої себе).
Стійкість і мінливість, тобто тотожність і відмінність протистоять один одному в предметі як дві протилежні сторони, що входять у даний єдність. Кожен предмет - це єдність протилежностей. Так, живий організм включає в себе мінливість і спадковість, асиміляцію та дисиміляцію, електрику характеризують позитивно і негативно заряджені частинки, продуктивні сили і виробничі відносини виступають як сторони способу виробництва. У всіх цих явищах одна протилежність не існує без іншої і в той же час заперечує іншу. При порушенні їх єдності предмет руйнується або перетворюється на нову річ.
Протилежні сторони предметів взаємообумовлюють один одного і, взаємодіючи, утворюють протиріччя. Суперечність - це певний тип взаємодії протилежних сторін, властивостей, тенденцій в предметах і між ними. Протиріччя закладені в самій сутності речей, тому є формою прояву активності матерії. Маркс, досліджуючи товар, писав, що він є єдність споживної вартості і вартості. Це двояке існування товару повинно розвиватися далі в розходження, відмінність - в протилежність і в протиріччя.
Діалектичне протиріччя являє собою складну динамічну систему, в якій можна виділити наступні елементи: 1) взаємоположення протилежностей; 2) взаємопроникнення; 3) взаємовиключення.
Взаємоположення і взаємопроникнення означають єдність протилежностей, що виражає стійкість об'єкта. Взаємовиключення - "боротьбу", внутрішню напруженість у предметі і потреба в руйнуванні протиріч. Однак ці два моменти займають різне положення в структурі суперечності. Єдність протилежностей тимчасово, минуще, релятивної (як їх збіг, рівність), а боротьба - абсолютна, як абсолютний процес розвитку і руху. Таким чином, момент, коли існує дана єдність протилежностей, це час відносного спокою, коли між протилежними сторонами, тенденціями ще зберігається момент рівноваги, коли нові тенденції ще не настільки виросли і зміцніли, щоб подолати свою протилежність.
З точки зору діалектики протиріччя носять загальний характер. Значить, предмет можна уявити у вигляді системи суперечностей, які діляться на внутрішні і зовнішні, істотні та несуттєві, основні та неосновні.
Отже, розвиток об'єктивної реальності та пізнання йде через роздвоєння єдиного на протилежні сторони, які взаємодіють один з одним, і це взаємодія рухає і розвиває предмет. У фізичній формі руху матерії дію закону виступає у вигляді суперечностей тяжіння і відштовхування, асоціації та дисоціації, упорядкованості - хаотичності, дії та протидії частинок і т. д. У хімічній формі руху при збереженні цих протилежностей на перший план виступають протиріччя стійкості і мінливості, асоціації і дисоціації атомів. В біологічній формі руху - це протиріччя асиміляції і дисиміляції, спадковості і мінливості. У соціальній сфері - суперечність виробництва і споживання.
Розглянуті вище два закони органічно пов'язані з третім законом заперечення заперечення, який розкриває напрямок і спадкоємність у розвитку.
Розуміння процесу розвитку передбачає і відповідь на питання: чи існує зв'язок між тим, що існувало раніше, і тим, що знову виникло? Що являє собою цей зв'язок? Чи є яка-небудь спрямованість у нескінченному числі змін світу?
На ці питання і відповідає закон заперечення заперечення, висловлюючи істотні, необхідні зв'язки і відносини між минулим і сьогоденням, сьогоденням і майбутнім, між етапами розвитку предмета.
Зміст закону розкривається через поняття "заперечення", "діалектичне заперечення", "заперечення заперечення".
Термін "заперечення" вживається не тільки у філософії, але і в інших науках, а також у повсякденному житті, означаючи спростування, а в більш загальному сенсі - знищення.
Будь-яка річ, явище рано чи пізно піддаються знищенню, тобто заперечення, яке носить загальний характер. Цей момент визнається всіма філософськими школами. Однак далі думки діалектиків і метафізиків розходяться. Діалектика вважає, що основним змістом заперечення є два взаємопов'язаних моменти: 1) знищення, відмирання старого, віджилого або не відповідає новим умовам і 2) у той же час збереження того цінного, позитивного, що було в предметі. Обидва процеси йдуть одночасно, обумовлюючи зв'язок у розвитку, з одного боку, і самозаперечення речі - з іншого. Як приклад можна розглянути еволюцію форм відображення.
Збереження старого в новому в "знятому", тобто перетвореному вигляді виражається через категорію "наступність" (наступність у розвитку наукових теорій, наприклад).
На противагу діалектиці метафізика розуміє заперечення як просте знищення за принципом "або" - "або". Цим страждала теорія Пролеткульту, деякі теорії історичного круговороту.
У навколишньому світі, звичайно, є і просте знищення, і регрес, і круговорот. Проте, кажучи про діалектичний запереченні, ми відзначаємо, що воно дає якісно вищий щабель у розвитку, заперечення старого створює передумови для утвердження нового.
Вже просте спостереження приводить нас до переконання, що насправді розвиток не обмежується одним запереченням, а представляє собою цілий ланцюжок заперечень. Так, нове явище, яке піддало заперечення старе, з плином часу теж застаріває і в свою чергу заперечується. Знову виникає явище як би повторює ту чи іншу вже раніше пройдену щабель. Зародок людини, наприклад, у своєму розвитку як би заново проходить основні віхи історії тваринного світу.
Механізм переходу від першого заперечення до другого і т. д. в загальному один і той же і полягає в його внутрішню суперечливість. Результатом послідовної зміни діалектичних заперечень є поступальний розвиток, тобто збагачення змісту розвивається явища новими якостями. Повторення пройденого вході заперечення одних предметів іншими - не випадкове явище, а загальний закон розвитку. Розвиток, як би повторює пройдені вже ступені, але повторює їх інакше, на вищій базі (заперечення заперечення), розвиток, так би мовити, по спіралі, а не по прямій.
Саме спіраль є найбільш адекватна, наочна модель прогресивного розвитку . Вона відрізняється від накладення один на одного кіл тим, що поєднує в собі рух по колу з рухом поступальним.
Таким чином, суть закону полягає в тому, що на вищому щаблі розвитку відбувається як би повернення до старого, повторення відомих рис, властивостей предмета, але вже в зміненому вигляді.
Дія цього закону чітко видно в періодичному законі хімічних елементів, у розвитку живих організмів, в їх онтогенезі і філогенезі, у суспільному житті - у взаємодії продуктивних сил і виробничих відносин. Дія закону заперечення заперечення можна простежити на прикладі теорії світла. Так, висунута на початку XVIII століття Ньютоном корпускулярна теорія світла була відкинута в результаті пізніших відкриттів у галузі оптики, де, як уявлялося, повністю утвердилася діаметрально протилежна хвильова теорія світла, що проіснувала до кінця XIX століття. Пізніше, завдяки теорії квантів Планка і введення Ейнштейном поняття фотона, відкинуті, здавалося б, раз і назавжди корпускулярні уявлення знову увійшли в оптику, але вже на новій основі, в поєднанні з ідеєю про хвильову природу того ж світла. (Луї де Броль).
Завершуючи аналіз закону заперечення заперечення, слід відзначити один важливий момент. Діалектичне заперечення є передумова дії закону, але не він сам. Заперечення є у всякому процесі перетворення старої якості до нової, навіть там, де цей закон не діє. Наприклад, перетворення води в пару і пара у воду. Тут два заперечення, але повернення в первісний стан не виводить явище на більш високий рівень розвитку, навіть якщо ми десятки разів проведемо ці цикли. Спіралі в цьому процесі немає. Те ж саме при перетворенні фотонів в пару електрон - позитрон і назад. Отже, ланцюжок заперечень ще не означає дію закону. Сутність закону в переході до більш високої основі, повернення назад, повторення пройденого, але на новому щаблі, тобто як би по спіралі.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, можна зробити висновок, що діалектика є не тільки вченням про загальну, універсальної зв'язку і розвитку, а й науковим методом пізнання, що дозволяє розкривати суть явищ і процесів.
2.2. Суперечності Гегелівської діалектики та системи.
Гегель розробляв діалектику як філософську науку, що узагальнює всю історію пізнання й досліджує найбільш загальні закономірності розвитку об'єктивної дійсності. Особливо ж Гегель прагнув досліджувати й всебічно обґрунтувати найважливіші принципи діалектичного способу мислення, у корені протилежного метафізиці. Піддавши глибокій і ґрунтовній критиці метафізичний метод, Гегель сформулював, правда в ідеалістичній формі, закони й категорії діалектики.
У гегелівськоій філософії існує суперечність між метафізичною системою і діалектичним методом. Метафізична система заперечує розвиток в природі, а його діалектичний метод визнає розвиток, зміну одних понять іншими, їх взаємодію та рух від простого до складного. Розвиток суспільного життя Гегель бачив лише в минулому. Він вважав, що історія суспільства завершиться конституційної станової прусської монархією, а вінцем усієї історії філософії він оголосив свою ідеалістичну систему об'єктивного ідеалізму. Так система Гегеля взяла гору над його методом. , Однак у гегелівської ідеалістичної теорії суспільства міститься багато цінних діалектичних ідей про розвиток суспільного життя. Гегель висловив думку про закономірності суспільного прогресу. Громадянське суспільство, держава, правові, естетичні, релігійні, філософські ідеї, згідно гегелівської діалектики, пройшли довгий шлях історичного розвитку. Якщо ідеалістична система поглядів Гегеля носила консервативний характер, то діалектичний метод Гегеля мав величезне позитивне значення для подальшого розвитку філософії, з'явився одним з теоретичних джерел діалектико-матеріалістичної філософії.
У філософії Гегеля слід чітко розрізняти діалектичний метод та систему, що суперечать одне одному, перебувають у суперечності, яка виявляється в таких моментах:
1. Метод виходить з визнання всезагальності розвитку. Система ж заперечує всезагальність розвитку, оскільки природа розвивається лише в просторі, а не в часі. Система вимагає обмеження розвитку.
2. Метод заснований на визнанні всезагальності суперечності. Система ж вимагає вирішення усіх суперечностей та встановлення несуперечливого стану.
3. Метод вимагає відповідності руху думки стану, характерному для реальних процесів. Система ж передбачає конструювання зв'язків з голови.
4. Метод вимагає постійного перетворення дійсності, а система – незмінності існуючого стану речей.
Висновки
Гегелівський діалектичний метод носив революційний характер, тоді як система Гегеля, що припускає досягнення абсолютної істини, виявилася консервативною.
Заслуга Гегеля