Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу та логістики
з курсу «Маркетинг»
на тему:
“Оптимізація маркетингової діяльності організації”
ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Моделювання оптимальної ціни.
1.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом.
1.2. Визначення цінової еластичності попиту.
1.3. Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримує максимальний прибуток.
1.4. Визначення теоретичного рівня критичного збуту.
1.5. Визначення реального рівня критичного збуту і зони доцільності підприємства.
Розділ 2. Аналіз впливу нецінових методів конкуренції на обсяг збуту і прибуток фірми.
2.1. Обгрунтування маркетингових заходів, спрямованих на підвищення ефективності функціонування фірми.
2.2. Визначення основних показників маркетингової діяльності фірми через 1 – 2 роки.
2.3. Факторний аналіз прибутку.
Висновки.
Список літератури
Вступ
Є досить багато людей, які не уявляють свого життя без музики. Тому для того, щоб улюблені мелодії супроводжували вас завжди, було створено МР3 плеєр. Тепер МР3 плеєри намагаються зробити якомога меншими, зручнішими, надійнішими та “розумнішими” (вмонтувавши в середину МР3 плеєра крихітний мікрокомп’ютер). Він залишається тим приладом, що постійно технічно вдосконалюється, й головними критеріями якого споживачі бажають бачити якість та надійність у використанні, розумну ціну при купівлі.
Фірма “МузЛайф” працює на українському ринку виробництва МР3 плеєрів уже близько одного року. Вона встигла зайняти одне з провідних місць по продажу, має добру репутацію серед українських споживачів, та постійно дбає про свій імідж. Таке становище вона завоювала завдяки вдалому проведенню комплексного дослідження ринку, здійснюванню маркетингової товарної політики, маркетингової цінової політики, маркетингової збутової політики, маркетингової політики комунікацій.
Маркетингова товарна політика включає в себе класифікацію товару фірми: за часом використання - товар довготермінового використання, адже переважна більшість населення купує МР3 плеєри на довгий проміжок часу, за матеріальністю: товар, за сферою застосування: товари особливого попиту, це пояснюється тим, що вибір та купівля товару потребують додаткових зусиль. Перед тим як вибрати товар покупець порівнює та оцінює показники якості, ціни, зовнішнього вигляду, дизайну запропонованих товарів.
Наше підприємство планує збільшити термін гарантійного обслуговування своїх МР3 плеєрів, покращувати їх зовнішній вигляд, дизайн, упакування. Підприємство планує зробити свої МР3 плеєри водостійкими, комплектувати різноманітним устаткуванням проти ударів. Зараз конкуренція на ринку є надзвичайно жорсткою. Кожне підприємство намагається вразити покупців функціональністю, дизайном своїх МР3 плеєрів.
Важливу роль у діяльності підприємства відіграють проблеми формування асортименту товарів. Товарний асортимент характеризується шириною, яку визначає кількість запропонованих асортиментних груп, глибиною, яка відображає кількість позицій у кожній асортиментній групі, насиченістю, яка визначається загальною кількістю запропонованих товарів, зіставлюваністю, яка відображає, наскільки тісно пов’язані між собою окремі асортиментні групи з огляду на кінцеве споживання, канали розподілу, діапазон цін тощо.
Класифікація потреб
1.Людина спочатку задовольняє “первинні” потреби (фізіологічні та потреби в безпеці), а потім “вторинні”. МР3 плеєри нашої фірми покликані задовольнити „соціальну” потребу в авторитеті.
2.Варто зазначити, що при задоволені цієї потреби слід врахувати такі групи факторів, що будуть мати значний вплив на формування потреби., а також на формування товару, що здатен задовольнити дану потребу:
а) вікові, МР3 плеєрами можуть користуватись як молоді люди, так і доросле населення.
в) статеві, МР3 плеєрами можуть користуватись як жінки так і чоловіки
3. За часовими параметрами дана потреба відноситься до перспективних.
4. За принципом задоволення цей товар відноситься до тих, що задовольняються одним товаром, але досить широким асортиментом та різноманітністю форм.
5. За чіткістю переводу в характеристики товару дану потребу можна охарактеризувати, як конфігураційну, яка основана на поєднані кількісних та якісних характеристик.
6. За ступенем принципового задоволення ця потреба задоволена не повністю, враховуючи те, що кожна людина має певні свої уподобання, наша фірма буде намагатися розробити найширший асортимент МР3 плеєрів.
7. За масовістю розповсюдження товар розрахований на:
а) географічні – всезагальне, метою фірми є створення системи збуту по всій території України.
б) соціальні – всередині соціальної групи по доходу, оскільки плеєри нашої фірми будуть спрямовані на людей з середнім та високим рівнем доходу.
8. По еластичності даний товар є еластичним тому , що обсяги продаж високоякісних плеєрів дуже залежать від їх ціни та рівня доходів потенційних клієнтів.
9. За суспільною думкою потреба в МР3 плеєрах є соціально нейтральною.
10. За глибиною проникнення в суспільну свідомість дану потребу можна віднести до частково свідомих.
11. За ступенем поточної необхідності дана потреба відноситься до потреб слабо інтенсивності. Це товар довгострокового використання.
12. За природою виникнення дана потреба відноситься до привитих ,бо людина під дією оточуючих вирішує придбати МР3 плеєр чи під впливом моди та реклами.
13. За часовими параметрами споживання потреба в покупці нового МР3 плеєра відноситься до потреб, що задовольняються дискретно.
14. За свободою задоволення потреб, МР3 плеєри відносяться до низького ступеня, плеєри нашої фірми можуть задовольнити всі бажання людей із середнім та вищим рівнем доходу.
15. За шириною проникнення в різні сфери життя дана потреба відноситься до моносферних.
16. За специфікою задоволення товар задовольняє сегментовані потреби.
17. За характером бар’єрів задоволення потреб – ресурсні . Люди з певним рівнем матеріального забезпечення можуть придбати цей товар.
Місії та цілі
Місія підприємства
Місія фірми полягає в забезпеченні споживачів якісними МР3 плеєрами.
Цілі підприємства
Стратегічними цілями організації є:
• вихід на всеукраїнський ринок;
• підписання довгострокових контрактів з фірмами посередниками з метою створення ефективної системи збуту та збільшення обсягів продаж.
• розширення асортименту продукції.
Тактичні цілі полягають у:
• максимізації прибутку;
• зниження собівартості продукції;
• створення відомого ім'я фірми.
Мікро- та макросередовище
(конкуренти).
Будь-яке підприємство здійснює свою діяльність не ізольовано від інших об’єктів чи сил, а під впливом найрізноманітніших факторів, які утворюють маркетингове середовище.
Маркетингове середовище підприємства — це сукупність активних суб’єктів і сил, які діють за межами підприємства і впливають на можливості служби маркетингу встановлювати та підтримувати з цільовими споживачами стосунки ділового співробітництва.
Маркетингове середовище будується на базі мікро- та макросередовища.
Мікросередовище стосується самого підприємства та його можливостей щодо обслуговування споживачів, тобто постачальники та маркетингові посередники, клієнти, конкуренти та контактні аудиторії. Фактори мікро середовища можна вважати відносно контрольованими збоку самої фірми.
Постачальники.
Важливими постачальниками також виступають:
∆ "ЕLECTRO" котра постачає нам матеріали та запчастини до МР3 плеєрів
∆ "ВОХ" постачає упаковки для МР3 плеєрів.
Цільові клієнти. Сюди належать люди з середнім та високим рівнем доходу (молоді підприємці, державні службовці та інші покупці), які мають змогу купити наш товар.
Посередники:
У результаті проведеного дослідження на українському ринку було встановлено, що можливими партнерами “МузЛайф” можуть бути такі оптові посередники як:
“DCL” є ділером і має хорошу репутацію у ділових колах, охоплює збутовою мережею ≈ 55% території України, має великий досвід роботи на ринку.
“JOB” пропонує свої послуги на умовах консигнації. Фірма маловідома на ринку, співпрацює з невеликими фірмами, які пропонують високоякісну продукцію, має високі темпи товарообігу.
“Посейдон” надає послуги збутового агента, має добро обладнані склади, кваліфікований персонал, працює з високоякісною продукцією.
Реалізація відбувається через хороші перспективи розвитку та прогнози фахівців, оскільки вони концентрують свої зусилля на повнішому забезпеченні потреб споживачів.
Контактні аудиторії. Наша продукція має позитивний відгук у засобах масової інформації (радіо “Люкс”, “Свобода”, а також в місцевих газетах).
Конкуренти.
Фірма “Samsung” (1) найбільш представлена на даному ринку іноземна фірма, яка має створену ефективну система збуту продукції та стимулювання продажем. Ця фірма має своїх представників майже в кожній області України. Продукція представлена широким асортиментом, добре розрекламована торгова марка,
Ціна продукції є високою, але ціна відповідає якості.
Компанія ”Sony”(2) – це світова торгова марка, фірма має свої представництва по всьому світу, але в Україні вона представлена тільки в великих промислових центрах. Якість продукції є дуже високою, гарний дизайн та постійні новинки роблять добрий імідж фірмі.
Фірма “Ipod” (3) – це досить відома в світі торгова марка. На українському ринку вона досить добре представлена. Ця фірма не витрачає значних коштів на рекламу, а ставить акцент на якість і помірні ціни. Найкращій показник співвідношення “ціна-якість”.
Торгова марка “Iriver ” (4) є дуже відомою світовою маркою завдяки її давнім традиціям та вдалій рекламній кампанії по всьому світу. Фірма на українському ринку парасоль є слабо представлена, хоча дуже популярна за участь, на правах спонсора, у різних спортивних змаганнях.
Наша фірма “МузЛайф” (5) виходить на даний ринок з дорогими МР3 плеєрами із досить високим рівнем якості. Основні покупці – це молоді підприємці, державні службовці та люди, що хочуть себе впевнено почувати. Фірма надає ремонтне обслуговування і гарантію. Акцент ставиться на бажання людей купувати якісні та стильні товари.
Макросередовище. Усі розглянуті елементи мікро середовища маркетингу формують так зване мікро середовище підприємства, яке, своєю чергою, функціонує у межах значного за обсягом і впливом макросередовища. Можна видалити такі фактори, які позитивно або негативно впливають на управління системою маркетингу:
Економічні: на прийняття маркетингових рішень впливає не лише кількісний та якісний склад споживачів, а й їхня купівельна спроможність. Аналізуючи економічне середовище, необхідно врахувати диференціацію доходів у сім’ях.
Демографічні: важливим фактором є зміна чисельності населення, міграція населення, його національна структура тощо.
Науково-технічного середовища: можуть призвести на зниження попиту на продукцію, появу нових товарів на ринку і своєчасне врахування нових тенденцій, досягнень науково-технічного прогресу надає підприємству нові можливості розширення його діяльності.
Політичні: менеджер із маркетингу має добре знати і вміло застосовувати положення основних законів та законодавчих актів, що стосуються інтересів підприємства, споживачів та суспільства загалом.
Культурні: підприємство повинно враховувати рівень культури споживача, його історичні традиції, звички, спосіб життя, належність до певного класу, професію, сімейний стан тощо.
На підприємстві має бути налагоджено система збирання інформації щодо змін, які відбуваються у маркетинговому середовищі. Зміни у макрооточенні підприємство не може контролювати, тому воно змушене скоро адаптуватися до цих змін у своїй діяльності на ринку.
Розділ 1. Моделювання оптимальної ціни
Фірма “МузЛайф” прагне до встановлення оптимальної ціни. Ціни часто змінюються протягом життєвого циклу товару: від високих, при залученні покупців-новаторів, що орієнтуються на престиж, до середніх, розрахованих на середній клас населення.
Ціни пов'язані з іншими складовими комплексу маркетингу підприємства, передусім із самим товаром, його якісними характеристиками, рівнем сервісу тощо. Рівень цін пов'язаний також з обраною системою його збуту і витратами на його просування.
Цінова стратегія фірми може базуватись на трьох методичних підходах: на витратах, попиті чи конкуренції. В даній роботі використовується модель ціноутворення, що орієнтується на попит. Обраний метод базується на класичній економічній моделі, яка розглядає ціноутворення як механізм, що відповідає за ефективне розміщення і використання ресурсів. Центральним в економічній моделі є закон попиту, який стверджує, що ціна товару обернено пропорційно впливає на величину попиту. Використання обраної методики передбачає, що попит може бути визначений із значною точністю.
1.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
Для оцінки взаємозв’язку між ціною і попитом на свій новий товар (рівнем його збуту) фірма протягом декількох місяців проводила пробний маркетинг цього товару при різних значеннях ціни.
Таблиця 1
Проміжні дані для розрахунку
Ц
n
Ц*n
Ц²
n²
N
N-n ceр
(N-n ceр)²
1
159
146
23214
25281
21316
136
-152
23123
2
151
159
24009
22801
25281
167
-122
14802
3
143
215
30745
20449
46225
197
-91
8329
4
135
206
27810
18225
42436
228
-61
3704
5
127
284
36068
16129
80656
258
-30
928
6
119
252
29988
14161
63504
288
0
0
7
111
353
39183
12321
124609
319
30
920
8
103
299
30797
10609
89401
349
61
3689
9
95
422
40090
9025
178084
380
91
8306
10
87
346
30102
7569
119716
410
122
14771
11
79
490
38710
6241
240100
440
152
23085
cума
1309
3172
350716
162811
1031328
3171
__--------_
101658
Для обчислення і слід розв’язати систему нормальних рівнянь:
де m – кількість замірів у проведеному дослідженні.
Рис.1
Далі визначають щільність зв’язку між цими величинами, для чого обчислюють коефіцієнт детермінації:
,
де - факторна дисперсія,
;
- загальна дисперсія,
Коефіцієнт детермінації характеризує ту частину варіації результативної ознаки “n”, яка відповідає лінійному рівнянню регресії.
Отже при різних рівнях цін в діапазоні від Ц1 = 159 грн./шт. до Ці = 79 грн./шт. обсяг збуту змінився від N1 =136шт. до Nі = 440 шт.
Проведений регресійний аналіз показав, що в цьому діапазоні взаємозв’язок між ціною товару і обсягом його збуту близький до лінійного і визначається рівнянням регресії:
N =740,5-3,8*Ц
Значення N1,Nі,Ц1,Ці, а також отримане рівняння регресії використовуються фірмою “МузЛайф” для проведення подальших розрахунків ціни.
1.2. Визначення цінової еластичності попиту
Цінова еластичність попиту визначає чутливість споживачів до змін у цінах з точки обсягу товарів, що вони придбають.
Цінова еластичність попиту характеризує чутливість споживачів до зміни цін з огляду на кількість товарів, які вони купують. Її визначають відношенням зміни величини попиту (обсягу збуту) до зміни цін (у відсотках). Цінова еластичність показує відсоткову зміну у величині попиту на кожен відсоток зміни в ціні. Оскільки попит, як звичайно, зменшується при зростанні ціни, еластичність вимірюється від’ємними величинами. Дану величину беруть за модулем і виражають додатнім числом.
Попит вважається еластичним, якщо >1, тобто коли незначні зміни ціни товару приводять до суттєвіших змін обсягів його збуту.
Нееластичний попит маємо при <1, тобто коли зміни ціни не викликають значних коливань обсягів збуту товару.
Попит стає нееластичним за таких умов:
товар не має або майже на має замінників;
сформувалася стійка прихильність значної частини ринку до даної товарної марки;
споживачі вважають, що підвищення ціни пов’язане з поліпшенням якості товару або з інфляційними процесами в економіці;
при купівлі престижних товарів, предметів розкоші.
Результати аналізу еластичності попиту дуже важливі для формування цінової політики підприємства, визначення стратегії маркетингу. Оскільки цінова еластичність перевищує по модулю 1, то попит еластичний. При зміні ціни на 1% обсяг збуту зміниться на 1,57%.
1.3. Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримає
максимальний прибуток
Математична модель цієї задачі має вигляд:
,
де
П – прибуток, який отримує фірма від реалізації продукції за досліджуваний період;
F – постійні втрати фірми на виробництво і збут продукції за цей період — 9041 грн..;
V – змінні витрати на одиницю продукції — 69 грн..
Взаємозв’язок між Ц та N встановлено у вигляді рівняння регресії:
Максимізувати прибуток фірми можна з використанням похідної .
Провівши дослідження по ціноутворенні, ми можемо сказати що фірма “МузЛайф” буде продовжувати свою діяльність і їй це буде вигідно.
1.4 Визначення теоретичного рівня критичного збуту
Рис. 2. Теоретичний рівень критичного збуту
1.5 Визначення реального рівня критичного
збуту і зони доцільності підприємства
Рис. 3. Реальний рівень критичного збуту
Розділ 2. Аналіз впливу нецінових методів конкуренції на обсяг збуту і прибуток фірми
У цьому розділі аналізується ситуація, що склалася через 1-2,5 роки після випуску товару на ринок. За цей період маркетологи фірми “МузЛайф” доклали багато зусиль для вдосконалення основних елементів комплексу маркетингу.
2.1. Аналіз впливу нецінових методів конкуренції на обсяг збуту і прибуток фірми
Пропозиція нашого підприємства зорієнтована на споживачів різного віку. Зрозуміло, що нашими потенційними клієнтами є люди середнього і вищого достатку, які, власне, купують наш товар. Проте підштовхнути їх на здійснення покупки наших МР3 плеєрів можуть їхні діти, друзі тощо. Насамперед, нашими потенційними клієнтами є молодь, яка бажає слухати музику постійно, не залежно від того де вони знаходяться.
Розглянемо детальніше всі заходи, що стосуються складової комплексу маркетингу: товарної політики, цінової політики, збутової політики та комунікаційної політики.
Товарна політика: наше підприємство планує розширити своє підприємство шляхом створення вакантних посад , які будуть обслуговувати наших клієнтів, надавати допомогу при оформленні кредитів, надання знижок тощо.
Крім того, фірма “МузЛайф” планує збільшити термін гарантійного обслуговування своїх МР3 плеєрів, покращувати їх зовнішній вигляд, дизайн, упакування. Підприємство планує зробити свої МР3 плеєри водостійкими, комплектувати різноманітним устаткуванням проти ударів. Зараз конкуренція на ринку є надзвичайно жорсткою. Кожне підприємство намагається вразити покупців функціональністю, дизайном своїх МР3 плеєрів.
Важливу роль у діяльності підприємства відіграють проблеми формування асортименту товарів. Товарний асортимент характеризується шириною, яку визначає кількість запропонованих асортиментних груп, глибиною, яка відображає кількість позицій у кожній асортиментній групі, насиченістю, яка визначається загальною кількістю запропонованих товарів, зіставлюваністю, яка відображає, наскільки тісно пов’язані між собою окремі асортиментні групи з огляду на кінцеве споживання, канали розподілу, діапазон цін тощо. При формуванні асортиментної політики підприємство “МузЛайф” повинно відповісти на такі питання: скільки і яких товарів виробляти?, які з існуючих видів МР3 плеєрів доцільно зняти з виробництва внаслідок їх морального старіння?, які товари слід ввести до асортименту?, які товари слід залишити в асортименті після певної їх модернізації та вдосконалення, модифікуючи старі чи розробляючи нові види МР3 плеєрів, на яких їх характеристиках краще зосередитись?, чи варто поліпшувати дизайн, естетичні параметри чи функціональність.
При обґрунтуванні асортиментної політики підприємство враховує багато факторів, зокрема: темпи НТП, зміни у структурі ринкового попиту, фінансові можливості підприємства, зміни в асортиментній політиці конкурентів.
Збутова політика фірми “МузЛайф” поєднується з іншими елементами комплексу маркетингу: характеристиками виготовлюваних МР3 плеєрів, позиціонуванням на ринку, ціновими стратегіями, методами просування МР3 плеєрів. Витрати на збут у деяких підприємствах становлять близько 50% роздрібної ціни товарів, тому питання розподілу своєї продукції фірма “МузЛайф” опрацьовує дуже ретельно. Наше підприємство користується послугами посередників. Незважаючи на те, що при використанні послуг посередників воно певною мірою втрачає контроль за реалізацією товарів, все ж їх залучення є вигідним. Це пояснюється такими причинами: підприємство не має фінансової можливості здійснювати прямий маркетинг, посередники можуть забезпечити покупцям необхідний асортимент товарів та високу якість обслуговування, використовуючи свої контакти, досвід та кваліфікацію.
Непрямі канали розподілу, що передбачають участь торгівельних посередників, наше підприємство вибрало тому, що воно прагне розширити свої ринки та обсяги збуту.
В умовах насиченого ринку недостатньо розробити новий якісний товар, встановити на нього оптимальну ціну і вибрати ефективні канали розподілу. Дедалі більшої ваги набуває четверта складова комплексу маркетингу: методи просування товару, під якими розуміють сукупність маркетингових рішень, пов’язаних із комунікативністю. Система маркетингових комунікацій фірми “МузЛайф” спрямована на інформування, переконання, нагадування споживачам про її товари, підтримку його збуту, створення позитивного іміджу фірми. Формування комунікаційної політики підприємства “МузЛайф” передбачає прийняття великої кількості різноманітних рішень, пов’язаних із визначенням цільової аудиторії, величини рекламного бюджету, вибором оптимальних засобів розповсюдження реклами, створенням ефективних текстів рекламних звернень, використанням засобів комерційної пропаганди, методів стимулювання збуту тощо.
Ця діяльність потребує творчого підходу і нетрадиційних рішень, вона завершує формування комплексу маркетингу фірми.
Просування товару на ринок здійснюється за допомогою системи маркетингових комунікацій, яка охоплює будь-яку діяльність підприємства, спрямовану на інформування, переконання та нагадування споживачам про свої товари, стимулювання їх збуту і створення позитивного іміджу підприємства в очах громадськості.
Головні цілі маркетингових комунікацій: формування попиту, стимулювання збуту. Підпорядкованими цілями маркетингових комунікацій фірми “МузЛайф” можна вважати: інформування споживачів про фірму та її товари, формування позитивного іміджу фірми, мотивація споживачів, стимулювання акту купівлі, нагадування про фірму та її товар.
Кожному із засобів просування товарів на ринку притаманні свої унікальні характеристики, які треба враховувати при формуванні системи маркетингових комунікацій фірми. Ці характеристики можуть бути як позитивними, так і можуть свідчити про певні недоліки даної складової системи маркетингових комунікацій. Зокрема, реклама має експресивний характер, існує можливість ефектного представлення товару чи фірми-виробника, масове охоплення аудиторії, можливість багаторазового звернення, здатність до переконання, суспільний характер – передбачено, що рекламований товар є прийнятий суспільством. Проте реклама здатна лише на монолог, а не діалог, знеособленість. “Публік рілейшенз”: висока достовірність інформації в очах споживачів, оскільки її подають у вигляді новини, а не рекламного оголошення, широке охоплення аудиторії, довготривалий ефект, зміст інформації фірма на завжди контролює, найчастіше доповнює рекламу. Персональний продаж: особистісний характер, безпосереднє, живе спілкування з аудиторією у формі діалогу, спонукання до зворотного реагування, найбільша вартість серед усіх засобів (у розрахунку на один контакт).
Стимулювання збуту: привабливість заходів стимулювання збуту в очах споживачів, спонукання до здійснення купівлі, імпульсивний характер, короткотривалий ефект – для формування стійкої відданості певній марці товару ці заходи непридатні. При формуванні системи маркетингових комунікацій фірми, крім характеристик складових цієї системи, необхідно враховувати багато інших факторів, які визначають її ефективність. Розглянемо основні з них. Тип товару чи ринку: ефективність засобів товаропросування на споживчих ринках і ринках товарів промислового призначення різна. Виробники товарів широкого вжитку, як правило, більше коштів витрачають на рекламу. Фірми, що виробляють інвестиційні товари, значні кошти найчастіше виділяють на організацію персонального продажу, особливо на ринках із невеликою кількістю потужних споживачів. На етапі виведення товару на ринок комунікаційні зусилля мають бути максимальні. Формування обізнаності з товаром і фірмою відбувається насамперед за допомогою реклами і “паблік рілейшнз”. Методи стимулювання збуту корисні для “підштовхування” споживачів до апробації товару, а персональний продаж можна використовувати для спонукання роздрібних торговців узятися за продаж товару. На етапі зростання реклама і “паблік рілейшнз” продовжують зберігати свою значущість, а стимулювання збуту можна скоротити, бо на цьому етапі потрібно менше спонукань.
На етапі зрілості рекламну кампанію провадять менш інтенсивно, і вона має нагадувальний характер, оскільки споживачам уже добре відома товарна марка. На етапі занепаду активно застосовується лише стимулювання збуту, а інші складові системи маркетингових комунікацій різко скорочується.
Найпопулярнішою і широко вживаною складовою системи маркетингових комунікацій є реклама. На сучасних насичених товарних ринках витрати на рекламу зростають. Головні цілі реклами: формування попиту на товар та стимулювання його збуту. Основні завдання реклами:
інформування споживачів;
створення переконання споживачів у перевагах властивостей товару фірми;
нагадування про товар (доцільне на етапі зрілості);
формування іміджу (корпоративна реклама).
Розроблення рекламної стратегії передбачає:
визначення цільової аудиторії;
розроблення концепції товару;
вибір засобів розповсюдження реклами;
створення рекламного звернення.
Формування рекламної стратегії передбачає розроблення чіткої концепції товару, від якої залежатиме і вибір засобів розповсюдження реклами, і мотиви та аргументи рекламного звернення.
“Паблік рілейшнз” це діяльність, спрямована на створення позитивного образу фірми в очах громадськості, доповнює рекламу і може бути дуже ефективною. Вона складається із двох відносно самостійних напрямів: пабліситі і спонсорства. Пабліситі – це різноманітні неоплачувані, некомерційні форми розповсюдження позитивної інформації про підприємство та його продукцію через засоби масової інформації чи безпосередньо зі сцени. Основні засоби паблісіті.
Встановлення і підтримання зв’язків із пресою має різні форми:
проведення фірмою прес-конференцій, брифінгів, на яких обговорюються її досягнення, проблеми та перспективи;
розсилання у засоби масової інформації прес-релізів, інформаційних повідомлень;
написання статей про фірму, її товари, діяльність у справах захисту дітей, довкілля тощо.
організація інтерв’ю з керівництвом фірми у засобах масової інформації;
публікація щорічних офіційних звітів про діяльність фірми.
Участь представників фірми у роботі з’їздів, конференцій, семінарів професійних чи громадських організацій. Фірма і сама виступає ініціатором проведення наукового симпозіуму та семінарів з проблем, пов’язаних із розвитком НТП тощо. Це дуже престижно, зміцнює імідж фірми, але й відповідально.
Організація фірмою різноманітних заходів, що мають характер події. Якщо у фірми не вистачає цікавої інформації, яку можна подати в засоби масової інформації, доцільно організовувати спеціальні заходи, пов’язані з ювілеєм самої фірми або знаменною подією у житті країни – день Конституції, день міста тощо.
Товарна пропаганда – діяльність, спрямована на популяризацію певного виду товару, який з різних причин ринок не визнає, або визнає недостатньо.
Лобіювання – цілеспрямована діяльність фірми у справі впливу на органи державної влади для прийняття ними потрібних нормативних актів та створення сприятливих для неї умов функціонування.
Таким чином, підсумуємо діяльність, яку проводитиме наше підприємство:
Пошук і використання більш ефективних каналів збуту:
використання дворівневого каналу збуту
зниження витрат на реалізацію продукції
заохочення для найбільш активних посередників
Прискорення товарного руху
використання рейкового контрейлера
оренда складів для виготовленої продукції: якщо дешевше, ніж зберігання в себе
Пошук і використання більш ефективних маркетингових комунікацій, в тому числі: більш ефективної реклами, “паблік рілейшнз”, методів стимулювання збуту
реклама у спеціалізованих газетах
пряма поштова реклама ( повідомлення про акції, знижки )
рекламна в Інтернеті
підтримка зв’язків із пресою
виставки
Укладання контрактів з новими постачальниками матеріальних ресурсів на більш вигідних для фірми умовах
оголошення тендеру на кращих постачальників
підписання контрактів з іноземними постачальниками ресурсів
2.2. Взначення основних показників маркетингової діяльності фірми через 1 – 2 роки
Дані що змінили свої значення:
V`=59,34
F`=10397,15
k`=1,515
L`=11
r`=6
Nопт= в*0+ в1Ц
в*0 = в0+ Nопт*0,15
в*0 = 776,37
в1 = -3,8
Дохід від реалізації = Ц*N = 36309,71 грн
Сумарні витрати = F+V*N =26741,77 грн
Змінні витрати = V*N = 16344,62 грн
Постійні витрати = 10397,15грн
Рис. 3. Рівень критичного збуту
Цінова еластичність попиту не зміниться.
Епц=Епц`
2.3. Факторний аналіз прибутку
В результаті проведення інтенсивного маркетингу прибуток фірми через 1-2 збільшився на грн.
Факторне відхилення прибутку за рахунок зміни обсягу реалізації:
Факторне відхилення прибутку за рахунок зміни ціни:
Факторне відхилення прибутку за рахунок зниження змінних витрат:
Факторне відхилення прибутку за рахунок зміни постійних витрат:
Перевірка:
= (N) + (Ц) + (V) +(F)
=
Отримані результати заносяться у зведену таблицю (табл.2)
Таблиця 2
№ п/п
Показники
Базові значення
Проектні значення
Відхилення
1
Оптимальна ціна,Ц.опт
131,93
131,82
-0,11
2
Обсяг збуту, К.опт.
239,15
275,44
36,29
3
Дохід від реалізації продукції по оптимальній ціні, Др
31552,07
36309,71
4757,65
4
Постійні витрати за рік, F
9041,00
10397,15
1356,15
5
Змінні витрати за рік, VNопт.
16501,35
16344,62
-156,73
6
Змінні витрати на одиницю продукції,V
69,00
59,34
-9,66
7
Cобівартість одиниці продукції, S
106,80
97,09
-9,72
8
Теоретичний критичний обсяг збуту, Nкр.
143,66
143,44
-0,22
9
Реальний критичний обсяг збуту,Nреал.кр
146,53
145,61
-0,92
10
Максимальний прибуток, П
6009,72
9567,94
3558,22
11
Факторні відхилення прибутку:
за рахунок N
за рахунок Ц
за рахунок V
за рахунок F
2283,90
-30,28
2660,75
-1356,15
Висновок:
У курсовому проекті відповідно до поставленої мети було виконано моделювання і розрахунок ціни в умовах ринку, також було розроблено комплекс маркетингових заходів, які направлені на максимізації прибутку фірми. Відповідно до поставленої мети було проаналізовано вплив ринкових факторів на рівень ціни, обсяг збуту та прибуток фірми. Спочатку ми визначали взаємозв’язок між ціною і попитом. Наступним етапом стало визначення цінової еластичності попиту, причому, попит на наш товар виявився еластичним. Після визначення еластичності попиту було визначено оптимальну ціну при якій наше підприємство отримало б найбільший прибуток. Наступним етапом стало визначення теоретичного рівня критичного збуту, і закінчився перший розділ визначенням реального рівня критичного збуту і зони доцільності підприємництва.
Потім було проаналізовано ситуацію, яка склалась через кілька років після впровадження товару на ринок.. було обґрунтовано маркетингові заходи, спрямовані на підвищення ефективності функціонування фірми. Після цього ми визначали основні показники маркетингової діяльності фірми через певний проміжок часу і наприкінці зробили факторний аналіз прибутку.
Список використаної літератури:
1. Мороз Л.А., Чухрай Н.І. Маркетинг: Підручник/За редакцією Л.А. Мороз. – 2-е вид. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”(Інформаційно-видавничий центр “ІНТЕЛЕКТ+”Інституту після дипломної освіти), “Інтелект-Захід”2002. – 244 с.
2. Методичні вказівки до виконання курсового проекту з курсу “Маркетинг” для студентів базового напряму “Менеджмент”/Укл. Л.А. Мороз, Є.В.Крикавський, Л.А. Сорока, І.П.Таранський. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2003.12 с.