МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра САПР
Звіт
до лабораторної роботи №1
на тему «СЕРЕДОВИЩЕ ПРОГРАМУВАННЯ TURBO С/BORLAND C++ Builder»
з курсу «Проблемно-орієнтовані мови програмування»
МЕТА РОБОТИ
Ознайомитися з основними особливостями середовища Turbo С/Borland C++ Builder, навчитися налаштовувати параметри оточення, отримати навики роботи з файлами текстів програм.
Теоретичні відомості
C - універсальна мова програмування. Вона розроблялась в тісному зв’язку з системою UNIX, однак не є прив’язаною до цієї операційнї системи і може використовуватись у будь-яких операційних системах або машинах.
C - мова порівняно “низького рівня” У ній немає:
а) прямих операцій над такими об’єктами як множини, стрічки, списки і масиви;
б) операцій які маніпулюють з цілими масивами або стрічками, натомість використовуються структури;
в) засобів розподілу пам’яті окрім можливості визначення статичних змінних і стекового механізму при виділенні місця для локальних змінних функцій;
г) засобів вводу-виводу (READ, WRITE) і методів доступу до файлів.
Все це механізми високого рівня, які в мові C реалізуються за допомогою функцій.
Мова C містить засоби лише послідовного управління ходом обчислень: не містить засобів мультипрограмування і паралельних процесів.
Основна філософія мови C грунтується на тому що програміст знає, що робить і явно вказує ці наміри. Тому мова C не є “строго типізованою” мовою. Крім того, рівень пріоритетності виконання деяких операторів не є загальноприйнятим, деякі синтаксичні конструкції вимагають покращення. Не звертаючи увагу на деякі недоліки, мова C є ефективною і виразною мовою, придатною для широкого кола задач.
Програмування мовою С на сучасних ПК відбувається в середовищі MS DOS (в режимі емуляції) або безпосередньо під управлінням Windows. Інсталювати секредовище програмування C (Turbo C) або Borland C++ Builder може користувач, який володіє правами адміністратора ПК.
Стандартно, програма Turbo С інсталюється на диск C в папку TurboC, але місце її знаходження можна змінити в процесі встановлення . Основні програмні модулі знаходяться в папці BIN.
Запуск програми відбувається з допомогою exe-файлу tc.exe або піктограми MS DOS TC. Після запуску ми попадаємо в середовище Turbo C, аналогічне до Turbo Pascal. Вигляд робочого екрану середовища Turbo C показано на рис. 2. Верхня стрічка містить назву програми з кнопками управління.
Середовище Borland C++ Builder може бути інстальоване у Windows аналогічно до звичайного Turbo C користувачем, який має права адміністратора. Оскільки це є стандартна Windows-орієнтована програма, то користувач позбавлений необхідності налаштовувати шляхи до внутрішніх службових папок, як це було в Turbo C. Вікно програми має вигляд стандартного вікна у Windows. У верхній частині знаходяться стрічка назви з кнопками управління, командна стрічка і стрічка піктограм, у якій знаходяться значки найчастіше виконуваних команд. Основна частина вікна – робоча область містить текст вихідної програми, внизу знаходиться стрічка стану.
В C++Builder, як і у багатьох інших сучасних програмах, багато операцій реалізується через контекстні меню, які викликвються натисканням правої клавіші мишки в тому чи іншому вікні.
Поекспериментуйте з різними контексними меню, прогляньте, які пункти є в контекстному меню редактора. Багато що зрозуміло без жодних пояснень, а якщо є незрозумілі речі, при відкритому меню можна натиснути F1 для виклику довідки C++Builder.
Консольна програма Windows подібна до прогами DOS, але тільки зовнішньо. Вона працює у “вікні MS-DOS”, яке насправді у 32-бітних системах Windows таким не є. Консольна програма – 32- бітова і запустити її звичайною 16-бітовою DOS неможливо. Але подібно до примітивної програми DOS, вона орієнтована на символьний ввід-вивід, що робить консольні програми корисними при вивченні стандартних функцій вводу-виводу мови С і класів стандартних потоків C++.
Щоб створити в C++Builder консольну програму, виконаємо наступні дії:
Виберіть у головному меню File / New...; на екрані зявиться багатосторінкова діалогова панель New Items (рис. 9). Цей діалог є інтерфейсом так званого сховища обєктів C++Builder (Object Repository). Крім існуючих обєктів тут можна зберігати свої власні форми, діалогові панелі та інші елементи, необхідні для повторного використання у нових програмах.
На сторінці New виберіть Console Wizard і натисніть кнопку ОК. Для 4-ої версії компілятора, на панелі “консольного майстра” залиште установки по замовчування і натисніть кнопку Finish. Якщо ви працюєте у C++Builder 5, зафіксуйте стан прапорців у відповідності з рис. 9 (внизу). C++Builder створить проект консольної програми і відкриє вікно редактора коду з файлом Project1.cpp або Unit1.cpp (Unit1.c) в залежності від версії.
Виберіть у головному меню File / Save Project as... і збережіть файли проекту в окремому каталозі (папці). Назвіть проект і модуль, наприклад HWConsole – необхідні розширення файлів C++Builder добавить автоматично. Для нашого випадку вхідний файл має такий вигляд:
#pragma hdrstop
#include <condefs.h>
//--------------------------
#pragma argsused
int main(int argc, char* argv[ ])
{
return 0;
}
Стрічка #include <condefs.h> необхідна тільки для C++Builder 4-ї версії. Для C++Builder 5 вона не потрібна. Модифікуйте код файлу HWConsole.срр так, щоб він мав наступний вигляд (стрічки, які потрібно ввести, відмічено жирним шрифтом).
#pragma hdrstop
#include <stdio.h>
#include <conio.h>
#include <condefs.h>
//------------------------------------------
#pragma argsused
int main(int argc, char* argv[])
{
printf("Hello World from Console!\n");
printf("Press any key...");
getch() ;
return 0;
}
Збережіть файл (File Save в головному меню) і натисніть кнопку Run на панелі інструментів (кнопка із зеленою стрілкою). C++Builder компілює вхідний файл, здійснює компонування файлу для виконання і запускає програму. На екрані з’являється вікно MS-DOS, показане на рис. 10. Якщо ви натиснете довільну клавішу на клавіатурі, програма завершиться і її вікно закриється. Закрийте проект (File / Close All в головному меню).
На цьому створення консольної програми завершено. Для цього потрібно було ввести вручну п’ять стрічок коду на С.
Відповіді на контрольні запитання
1. Яким чином можна запустити середовище C/C++ під MS DOS?
- Запуск програми відбувається з допомогою exe-файлу tc.exe або піктограми MS DOS TC. Після запуску ми попадаємо в середовище Turbo C, аналогічне до Turbo Pascal.
2. Які команди вкладки File використовуються для роботи з початковим текстом програми?
- FILE – для роботи з текстами програм – створення, відкриття, збереження файлу, вибору папки, зміни поточної папки, друку, виходу з середовища (Alt X) та ін.
3. Назвіть команди редагування коду програми.
- EDIT – для редактування тексту програми, яка знаходиться у робочому вікні. З допомогою команд даної групи можна копіювати, вирізати, вставляти фрагменти програми, відміняти попередні операції, показувати вмістиме буфера обміну;
4. Команди якої вкладки використовуються для компіляції і виконання програми?
- Команди Compile і Run служать для компіляції вхідного файла програми (створення файлу з розширенням obj) та виконання програми (при цьому створюється відповідний файл з розширенням exe, який можна виконуваати повторно);
команда Debug дозволяє виконувати програму в режимі відладки: слідкувати за зміною значень вказаних змінних, зупинятись у певних місцях, переключати точки переривання;
5. В якій вкладці розміщені команди налаштування бібліотечних і графічних модулів?
- За допомогою засобів команди Options відбувається налаштування середовища Turbo C.
Тут є важлива вкладка Directories, яка дає можливість налаштувати шляхи до відповідних папок Turbo C на етапі компяляції програми і підключення додаткових бібліотечних модулів. По замовчуванню, в самому середовищі Turbo C вважається, що програма інсталюється в папку TurboC, але користувач в процесі інсталяції може вказати іншу папку. Команда Directories дає можливість вказати шляхи до службових папок BGI, LIB, INCLUDE, крім того, можна вказати папку, де знаходяться файли текстів програм з розширенням C чи CPP. Робоче вікно програми з активною владкою Directories зображено на рис. 4.
Перші дві стрічки Include Directories і Library Directories вказують шлях да папок INCLUDE та LIB відповідно, у стрічці Output Directory можна вказати шлях до папок вихідних файлів з розширенням exe та результатів виконання програми. Папка Source Directories вказує місце знаходження вхідних файлів з розширенням C, CPP (по замовчкаванню, такою папкою вважається папка BIN).
6. Які компоненти візуального програмування з’являються у робочому вікні після запуску програми C++Builder?
- На рис. 5 показано вікно C++Builder відразу після запуску. Зображення, яке з’являється на екрані – це інтегроване середовище розробки (IDE), яке містить в собі чотири основних елементи. У верхній частині знаходиться головне вікно. Воно містить звичайну лінійку меню, інструментальну панель (зліва) і палітру компонентів (багатосторінкова панель справа)
Справа від інспектора об’єктів розміщений конструктор форм. При запуску C++Builder конструктор відображає пусту форму. Форма – це центральний елемент візуального програмування. Вона може являти собою головне вікно програми, підлегле вікно, діалогову панель. На ній розміщуються різноманітні елементи управління (типовий і найбільш поширений серед них – командна кнопка), які називають також візуальними компонентами. Існують також і невізуальні компоненти, наприклад, таймери, і компоненти зв’язку з базами даних.
7. Які команди використовуються для роботи з інструментальним вікном C++Builder?
- Інструментальне вікно C++Builder може бути приєднане з іншим вікном в одному з п’яти його портів стикування: обо вздовж якоїсь із його сторін, або по центру. Якщо приєднання здійснюється вздовж сторони вікна, отримуємо ситуацію, аналогія. Якщо стикування відбувається по центру, вікно стає багатосторінковим, з закладками, які дозволяють перемикатися між сторінками.
8. Які дії необхідно виконати для створення консольної програми в C++Builder?
- Щоб створити в C++Builder консольну програму, виконаємо наступні дії:
Виберіть у головному меню File / New...; на екрані зявиться багатосторінкова діалогова панель New Items Цей діалог є інтерфейсом так званого сховища обєктів C++Builder (Object Repository). Крім існуючих обєктів тут можна зберігати свої власні форми, діалогові панелі та інші елементи, необхідні для повторного використання у нових програмах.
На сторінці New виберіть Console Wizard і натисніть кнопку ОК. Для 4-ої версії компілятора, на панелі “консольного майстра” залиште установки по замовчування і натисніть кнопку Finish. Якщо ви працюєте у C++Builder 5, зафіксуйте стан прапорців у відповідності з рис. 9 (внизу). C++Builder створить проект консольної програми і відкриє вікно редактора коду з файлом Project1.cpp або Unit1.cpp (Unit1.c) в залежності від версії.
9. Опишіть процедуру створення програми, використовуючи графічний інтерфейс системи Windows (GUI).
- Процедура створення програми з графічним інтерфейсом користувача навіть простіша, ніж у випадку консольної програми, оскільки C++Builder призначений якраз для цього. Виконайте наступні дії:
Створіть новий проект, вибравши в меню команди File / New Application (це еквівалентно вибору значка Application в діалозі New Items). При цьому буде відкрито конструктор форм з новою формою (рис. 5). Інспектор об’єктів буде показувати її властивості.
Виберіть в лівій колонці листа Properties властивість Caption. Замініть його значення (в правій колонці) на “Hello World”. Зверніть увагу, що цей текст з‘являється зразу ж в стрічці заголовка форми. Після цього розмістіть на формі необхідні компоненти – дві командні кнопки і мітку, в якій буде відображатись наш текст.
Висновок: Я ознайомився з основними особливостями середовища Turbo С/Borland C++ Builder, навчився налаштовувати параметри оточення, отримати навики роботи з файлами текстів програм.