Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу та логістики
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з курсу «Маркетинг»
на тему:
“ Формування комплексу маркетингу підприємства ”
( Варіант 6)
ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Аналіз ринку
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку.
Розділ 3.Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
4.2. розрахунок оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток
Розділ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару
Розділ 6. Планування кампанії по просуванню товару
Висновки
Список використаної літератури
ВСТУП
У даному курсовому проекті розглядається діяльність фірми «PeErLeSs EyEs», яка займається виготовленням тушей для вій. Туш – це маленьке чорне плаття світу косметики: шикарно виглядає, додає виразності очам, створює стиль, додає загадковості. І тому є у кожній косметичці.
Створюючи частинку краси, фірма «PeErLeSs EyEs» приділяє значну увагу процесу виробництва, складу та якості туші. Оскільки туш контактує з очима, то вона повинна не викликати алергій та почервоніння очей, у ній повинні міститися лише натуральні компоненти, які потрібні для надання об’єму і довжини та росту вій. Фірма «PeErLeSs EyEs» використовує кератин для стимулювання росту вій, вітаміни F, A, E та B5, які живлять, надають шовковистості та стимулюють ріст вій, звичайно у склад туші входять і основний набір компонентів, серед яких мило, сажа, подрібнені барвники, смоли і поживні речовини. Найсучасніші технології виробництва повністю відповідають вимогам щодо випуску виробів, як за українськими, так і міжнародними стандартами. Висока якість і доступна ціна виділяють туш для вій фірми «PeErLeSs EyEs» серед конкурентів.
Основним завданням курсового проекту – дослідити ринок косметики, а саме ринок тушей для вій, змоделювати і розрахувати ціну в умовах ринку, розробити відповідний комплекс маркетингових заходів, спрямованих на покращення становища підприємства на ринку.
Розділ 1. Аналіз ринку
Сучасним жінкам не потрібно більше фарбувати блакитом вії, як це робили наші предки. Складно не погодитися з тим, що тепер дуже легко заплутатися в величезному виборі тушею для вій. Адже красиві вії - один з головних інструментів жіночого зваблювання.
Правильно підібрана туш не лише зробить очі виразнішими, а ще й збереже здоров’я і красу вій. Звичайно, що обрана туш, ще повинна відповідати стандартам якості, за дотримання яких несе відповідальність наша компанія «PeErLeSs EyEs», адже для нас важлива краса та здоров’я ваших вій та очей.
Проведені маркетингові дослідження показують, що потреба в якісній тушах є досить вираженою. Тому що для кожної жінки важлива її краса і здоров’я. Звичайно, довгі і красиві вії приваблюють, роблять очі виразнішими, і це вдається досягти тоді, коли туш для вій є справді якісною, відповідає стандартам, вимогам покупців.
Ось чому головною метою нашого підприємства «PeErLeSs EyEs» виготовляти таку туш, яка надасть очам виразності та привабливості, які забезпечить гарний настрій та впевненість у собі будь-якій жінці на весь день.
Для кращого розуміння потреб споживачів нашого товару, розглянемо їх детальніше за допомогою матриці класифікації потреб.
Класифікація потреб
1. Людина спочатку задовольняє “первинні” потреби (фізіологічні та потреби в безпеці), а потім “вторинні”. Туш для вій нашої фірми покликана задовольнити „соціальну” потребу в самовиразі. Кожна жінка хоче виглядати привабливо та ефектно.
2. Варто зазначити, що при задоволені цієї потреби слід врахувати такі групи факторів, що будуть мати значний вплив на формування потреби, а також на формування товару, що здатен задовольнити дану потребу:
географічні та природно-кліматичні, оскільки в залежності від клімату також потрібно підбирати туш, в більш дощових регіонах необхідні туші водостійкі, а в посушливих такі, які б зволожували вії та захищали від сухості вії;
вікові, тушшю для вій користуються як молоді дівчата, так і більш старше населення жіночої статі;
статеві, тушшю для вій користуються переважно жінки.
3. За часовими параметрами дана потреба відноситься до поточних та перспективних, адже жінки завжди хочуть виглядати привабливо.
4. За принципом задоволення цей товар відноситься до тих, що задовольняються як одним товаром, так і комплексом товарів. Туш для вій можна використовувати як саму, так і в комплексі із такими косметичними товарами як олівець для очей, підводка, тіні тощо.
5. За чіткістю переводу в характеристики товару дану потребу можна охарактеризувати, як конфігураційну, коли споживач знає чого хоче.
6. За ступенем принципового задоволення ця потреба частково задоволена, враховуючи те, що кожна жінка має певні свої уподобання.
7. За масовістю розповсюдження товар розрахований на:
географічні – всезагальне, метою фірми є створення системи збуту по всій території України;
соціальні – всередині соціальної групи по доходу, оскільки туші для вій нашої фірми «PeErLeSs EyEs» будуть спрямовані на жінок з середнім та високим рівнем доходу.
8. По еластичності даний товар є еластичним, тому що обсяги продаж високоякісних тушей для вій дуже залежать від їх ціни та рівня доходів потенційних клієнтів.
9. За суспільною думкою потреба в тушах для вій є соціально нейтральною.
10. За глибиною проникнення в суспільну свідомість дану потребу можна віднести до тих, яка є усвідомленою усією потенційною соціальною групою.
11. За ступенем поточної необхідності дана потреба відноситься до нормальних потреб. Це товар короткострокового використання, оскільки туш необхідно змінювати хоча б раз на три місяці.
12. За природою виникнення дана потреба відноситься до привитих, бо людина під дією оточуючих, моди і реклами вирішує чи придбати їй туш.
13. За часовими параметрами споживання потреба в покупці нової туші для вій відноситься до потреб, що задовольняються періодично, оскільки туш для вій продукт, який необхідно змінювати кожні три місяці.
14. За свободою задоволення потреб, туш для вій відноситься до деформованих, а саме низького ступеня, туші нашої фірми можуть задовольнити всі бажання людей із середнім та вищим рівнем доходу.
15. За шириною проникнення в різні сфери життя дана потреба відноситься до олігосферних.
16. За специфікою задоволення товар задовольняє сегментовані потреби.
17. За характером бар’єрів задоволення потреб – ресурсні. Люди з певним рівнем матеріального забезпечення можуть придбати цей товар. Бар’єром також є і стан здоров’я, оскільки жінка із проблемами з очима не зможе користуватись тушшю.
Важливим елементом, що має безпосередній вплив на діяльність підприємства є його зовнішнє оточення: макро- і мікросередовище. Розглянемо детальніше кожне з них та їхній вплив на підприємство.
До макросередовища відносять:
демографічні аспекти: важливим факторами для нашого підприємства є зміна чисельності населення та розподіл населення за віком та статтю, що виражатиметься у різних обсягах купівлі товару відповідно до збільшення чи зменшення населення;
економічний аспект: купівельна спроможність населення, що виражається у їхньому доході, з якого і здійснюватиметься покупка товару;
природне середовище: зростання вартості енергії, дефіцит деяких видів сировини, збільшення забрудненості довкілля призводять до контролю підприємницької діяльності з боку держави. Також значний вплив на діяльність підприємства мають техногенні та природні катастрофи;
науково-технічне середовище: може призвести як до зниження попиту на продукцію, так і до його підвищення, адже своєчасне врахування нових тенденцій і досягнень НТП надає підприємству нові можливості розширення його діяльності та покращить його конкурентоспроможність;
політичне середовище: непередбачувані політичні події (позачергові вибори), зміни у законів та законодавчих актів, які стосуються інтересів підприємства та споживачів, зміни цін на товари та послуги супроводжуються відповідними змінами у фінансовому становищі підприємства;
культурне оточення: потрібно врахувати звички, спосіб життя, професію, належність до певного класу, сімейний стан споживача тощо.
До мікросередовища відносять:
постачальники відіграють важливу роль, бо від них залежить діяльність організації. Від несвоєчасної доставки ресурсів може виникнути збій у роботі підприємства, проте співпраця з відповідальними та порядними постачальниками позитивно вплине на результати діяльності підприємства. Постачальниками «PeErLeSs EyEs» є підприємства «GLAM» (сажа та смоли), «DUKLA Trutnov»(спеціальне мило для виробництва туші), «AMSICO GROUP» (подрібнені барвники та поживні речовини), «Export Import Trade Limited»( технічне обладнання) та «PL.STIK»( сировина для виробництва упаковок) .
маркетингові посередники. Підприємству необхідні будуть фірми – спеціалісти, які допомагатимуть із зберіганням запасів товару та просування їх від виробника до споживача:
підприємство «Орхідея» допоможе нашому підприємству з організацією руху товарів;
банку «UniCreditBank» допомагатиме у фінансових питання підприємства;
страхова компанія «Оранта», що візьме на себе страхування угод, укладених підприємством.
клієнтурний ринок нашого товару – це споживчий ринком, де окремі особи чи сім’ї купляють товар задоволення особистих потреб, а також ринком посередників, оскільки різні організації матимуть змогу купити товар і здійснювати його перепродаж.
конкуренти мають негативний вплив на прибутки підприємства, постійно змушуючи його вживати оперативних заходів, гнучко реагувати на дії конкурентів, а для цього не завжди є достатньо ресурсів. Кількість конкурентів на даному ринку є досить значною, основними з них є «Eveline», «Ruby Rose», «Oriflame», «AVON». Продукція цих підприємств є відомою і поширеною, проте незважаючи на її якість, у них переважає орієнтація на більш високі ціни.
контактні аудиторії:
фінансові кола. Банки дають змогу підприємству забезпечити себе фінансовими ресурсами, відповідно підприємство має дотримуватись усіх вимог банку стосовно наданих йому послуг (вчасна виплата кредиту) для підтримки позитивного іміджу і схвалених відгуків для подальшої співпраці не лише з цим банком,але і іншими;
контактні аудиторії засобів інформації: реклама в газетах, журналах, магазинах тощо;
контактні аудиторії державних закладів регулюють діяльність підприємства, чим координують маркетингові рішення фірми.
громадські організації належать до небажаних контактних аудиторій, оскільки вони своєю діяльністю можуть негативно вплину на підприємство;
місцеві контактні аудиторії та широка громадськість, враження яких від функціонування підприємства повинне бути якнайкращим, оскільки підприємство повинне сформувати і підтримувати свій позитивний імідж;
внутрішні контактні аудиторії складаються з власних робітників підприємства, менеджерів, управителів та іншого персоналу також потребують уваги до себе. Адже хороша атмосфера між працівниками сприятлива для продуктивної діяльності підприємства на ринку. Позитивне ставлення передається від однієї контактної аудиторії до іншої, що сприяє поширенню позитивного іміджу підприємства та допомагає створити сприятливу атмосферу для його діяльності.
Розділ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку.
Ми провели маркетингове дослідження за допомогою анкетування. Метою даного дослідження було краще розуміння потреби та смаків споживачів туші для вій фірми «PeErLeSs EyEs», а також можливість вивчення наших конкурентів.
Опитування проводилося анонімно за допомогою анкетування. У анкетуванні брали участь дівчата і жінки, віком від 16 до 50 років, які і створюють попит на продукцію нашої фірми. Було опитано 500 осіб у місті Львові та Львівській області, оскільки, спочатку ми вирішили вивести наш продукт на ринок саме у цьому регіоні.
Запропонована анкета мала наступний вигляд.
Анкета
Доброго дня!!!
Кожна жінка бажає самовиразитись, роблячи макіяж. Туш для вій є невід’ємною частиною цілісного образу. Тому шановний респонденте, бажаючи покращити і удосконалити нашу туш для вій «PeErLeSs EyEs», ми просимо відповісти на наступні питання, які допоможуть нам у цьому.
Як часто ви користуєтесь косметикою?
Кожного дня;
Декілька разів на тиждень;
Лише по святах.
Ви самі придбали першу в житті туш для вій?
Так;
Ні;
Не пам'ятаю, це було давно.
Де Ви переважно купляєте туші для вій?
На базарі;
В спеціалізованих магазинах косметики;
Замовляю через каталог;
Я не роблю цього самостійно, мені її переважно дарують (купляють) подруги (мама)
Ваш варіант __________________________________________.
Чи знаєте ви з чого складається туш для вій?
Так;
Ні, ніколи цим не цікавилась.
Цікавилась, але точно не можу сказати її склад.
Ви надаєте перевагу такому кольору туші для вій:
Класичний чорний;
Синій;
Коричневий;
Фіолетовий;
Сірий.
Ваш варіант _____________________
Оцініть будь ласка за п’ятибальною шкалою вплив характеристик туші на прийняття рішення про покупку:
1
2
3
4
5
Довжина щіточки
Об’єм щіточки
Гнучкість щіточки
Густота туші
Чи має для Вас значення екологічність продукту?
Так;
Так, це одна з причин мого вибору туші;
Ні, не важливо.
Як часто Ви змінюєте туш для вій?
Кожного місяця;
Раз у 3 місяця;
Раз у 6 місяців;
Більше 6 місяців.
Що впливає на Ваш вибір туші для вій?
Поради подруг;
Порада консультанта у магазині;
Реклама;
Сама обираю.
Чи потребує Ваша робота ( навчання) використання косметики?
Так. Макіяж невід’ємний атрибут мого іміджу.
Ні, я сама вирішую як мені виглядати.
Я фарбуюсь для себе, це мій спосіб самовираження, і моя робота (навчання) не потребує цього.
Ціна туші для вій в прийнятті рішення про її придбання для мене:
Важлива;
Не дуже важлива;
Зовсім неважлива.
Яку ціну ви готові заплатити за якісну туш?
Від 20 до 40 грн.;
Від 41 до 60 грн.;
Від 61 до 100 грн.;
Більше 100 грн.
Ваш вік:
До 20 років;
21-35 років;
36-45 років;
Більше 46 років.
Чим ви займаєтесь?
Навчаюсь;
Працюю;
Домогосподарка;
Інше:__________________________________________.
Щиро вдячні Вам за співпрацю!!!
Провівши анкетування, ми отримали певні результати і відповідно до них здійснюємо обробку отриманої інформації та аналізуємо відповіді. Для цього будуть наведені діаграми з результатами по кожному з питань та зроблено відповідні висновки стосовно отриманої інформації.
Як часто ви користуєтесь косметикою?
/
Оскільки значна частина респондентів, а саме 80% опитаних використовують косметику щодня, то відповідно і попит на туші буде значний, бо вона є невід'ємною частиною макіяжу.
Ви самі придбали першу в житті туш для вій?
/
Від того, як і якої якості була здійснена перша покупка, буде залежати і наступні дії споживача щодо даного виду товару. Отже, якщо куплена річ задовольнила потребу, то відповідно споживач захоче і надалі використовувати цей товар.
45 % респондентів самі не здійснювали першу покупку туші для вій, за них це зробили більш досвідчені у цьому питанні (мами чи подруги), які користуються даним видом продукції.
Де Ви переважно купляєте туші для вій?
/
Більшість респондентів здійснюють покупки в спеціалізованх магазинах косметики (40%) та замовляють через каталоги (35%). Виходячи з цього, нам необхідно співпрацювати з такими магазинами, а також із косметичними фірмами, які продають свою продукцію через каталоги. Це забезпечить ефективніші обсяги збуту.
Чи знаєте ви з чого складається туш для вій?
/
Дуже важливо, щоб споживачі знали все про продукт. Адже це дасть їм можливість якісніше і легше підібрати необхідний продукт, в нашому випадку туш. А оскільки, досить незначна кількість споживачів цікавляться складом, то нам майже не можливо буде зробити на переваги у складі нашої туші «PeErLeSs EyEs».
Ви надаєте перевагу такому кольору туші для вій:
/
Споживачі безумовно надають перевагу чорній класичній туші – 95%, тому нашому підприємству необхідно виготовляти безпосередньо саме такий тип продукції.
Оцініть будь ласка за п’ятибальною шкалою вплив характеристик туші на прийняття рішення про покупку:
/
З діаграми виходить такий висновок: під час прийняття рішення споживачі (30,22%) орієнтуються на об’єм щіточки та (28,78%) густоту туші. Отже, особливу увагу нам необхідно приділити саме цим характеристикам туші.
Чи має для Вас значення екологічність продукту?
/
Для 65% опитаних є важливим екологічність продукту, хоча для нікого з них це не є причиною їхнього вибору і це погано. Отже, споживач дбає про своє здоров’я та про навколишній стан.
Як часто Ви змінюєте туш для вій?
/
70% опитаних дбають про здоров’я своїх очей та шкіри навколо них, оскільки вчасно змінюють туш для вій. Адже з часом будь-який найкращий продукт втрачає свої властивості. Нам необхідно вдосконалювати туш, щоб вона могла служити своїм власницям якомога довше, не втрачаючи своїх властивостей та позитивно впливаючи на здоров’я.
Що впливає на Ваш вибір туші для вій?
/
Більше половини опитаних, а саме 55% самі обирають туш для вій. Але на їхній вибір також впливає і реклама, тож нам необхідно провести ефективну рекламну кампанію, яка допоможе нам у продажі нашої продукції.
Чи потребує Ваша робота ( навчання) використання косметики?
/
Для 50% опитаних макіяж є засобом самовираження. Лише незначна частина (5%) змушена використовувати його у своїй діяльності. Отже, для нашої компанії на першому місці має стояти задоволення цієї потреби. Оскільки туш є невід’ємною частиною макіяжу, то туш має відповідати вимогам покупців.
Ціна туші для вій в прийнятті рішення про її придбання для мене:
/
Як бачимо, 50 % опитаних стверджує, що ціна не дуже важлива для них, для 45% важлива і лише 5% не зважать на ціну при виборі туші для вій.
Яку ціну ви готові заплатити за якісну туш?
/
60% респондентів відповіли, що найбільш прийнятним для них є ціновий діапазон 61-100 грн. при купівлі туші для вій, тому фірмі потрібно брати до уваги ці дані, оскільки обираючи саме товар при такій ціні, споживачі розраховують на певний перелік характеристик та якостей товару які і задовольнятимуть їхню потребу.
Ваш вік:
/
Основними споживачами нашої продукції будуть особи до 16-20 років (35%) та 21-35 років (40%).
Чим ви займаєтесь?
/
Потенційними покупцями нашої продукції є особи, що навчаються (45%) і працюючі (40%).
Зробивши ретельний аналіз анкет, ми проводимо сегментацію ринку та обираємо цільові сегменти нашого товару. Ми прийняли рішення застосувати цільовий маркетинг при виході на ринок. За цією стратегією буде задовольнятися потреба певного сегмента через спеціалізований комплекс маркетингу, який буде спрямований саме на цю вузьку специфічну групу споживачів. Потрібно також зазначити, що фірмі необхідно задовольняти потреби обраного нами сегмента ринку краще, ніж конкуренти, що сприятиме ринковому успіху.
Отже, проведемо сегментацію за двома характеристиками: демографічна (вікові категорії) і соціально-економічна (ціна товару).
Ціна
товару,
грн./одн.
>100
61-100
41-60
20-41 Вікова категорія
До 20 21-35 36-45 >45
Рис.1. Сегментування ринку за двома змінними.
Унаслідок проведеної сегментації фірма може прийняти рішення, що потенційними покупцями туші для вій «PeErLeSs EyEs» є особи 21-35років, то відповідно основна орієнтація буде проводитись саме на цей віковий сегмент, а також як показало сегментування – ці споживачі готові платити за якісну туш 61-100 грн.. Отже, нам необхідно орієнтуватися на виробництво тушей для вій із затратами виробництва в межах 61-100грн., оскільки споживачі цю ціну вважають найкращою для цього виду продукції.
Розділ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Таблиця 1
Рівень
Характеристики
Приклад
І рівень
Основна вигода від використання товару
Можливість придання очам виразності, за рахунок видовження і об’ємності вій.
ІІ рівень
Властивості
речовина кератин для стимулювання росту вій;
вітаміни F, A, E та B5, які живлять, надають шовковистості та стимулюють ріст вій;
легкість у використанні;
компактність у зберіганні;
велика щіточка надає віям об’єму, а велика кількість ворсинок забезпечує густоту вій;
гнучкість щіточки сприяє видовженню вій;
не густа за структурою туш легко і рівномірно накладається на вії
Якість
всі туші для вій сертифіковані і відповідають найвищим вимогам українських і міжнародних стандартів.
використовуються екологічно безпечні матеріали. Натуральність речовин сприяє зниженню ризику розвитку алергічних реакцій.
Зовнішнє оформлення
яскрава упаковка приваблює погляд покупця;
компактність розмірів надає туші певні переваги перед конкурентами.
Упаковка
Внутрішня упаковка: оскільки туш є рідкою, то вона буде знаходитись в тубі. Для виготовлення якої використовується спеціальна пластмаса та скло.
Зовнішня упаковка: містить інформацію про склад, термін придатності, назву та інформацію про саму фірму, контактні телефони.
Транспортна упаковка: картонні коробки, у яких туш транспортують до місць збуту.
Товарна марка
ІІІ рівень
Доставка
Безкоштовна доставка посередникам.
Надання знижок
Надання знижок при покупці більше 100 одиниць продукції.
Гарантії
Фірма гарантує високу якість виготовленої продукції.
Післяпродажне обслуговування
Можливість заміни туші, у зв’язку з незадоволеністю продуктом протягом 5 робочих днів, але лише якщо це вина виробника.
Для того, щоб краще розуміти і визначити, чому саме споживачі обирають цей товар, а не інший, необхідно порівняти його властивості із товарами конкурентів. Результати цих порівнянь будуть наведені у схемі позиціонування товару.
Якість
Висока
Середня
Низька
Низька Середня Висока Ціна
Рис. 2. Схема позиціонування товару за показниками якості та ціни.
Вміст синтетичних
добавок
низький
середній
Високий
Довжина довжина + об’єм об’єм «Покликання
туші»
Рис. 3. Схема позиціонування товару за показниками вмісту синтетичних добавок та «покликання туші»
Отже, провівши позиціонування товару за такими показниками як якість-ціна та вміст синтетичних добавок- «покликання туші», можна зробити відповідні висновки. Фірма займає своєрідну золоту середину, що характеризується високою якістю при середніх цінах (ціна нижча ніж у конкурентів, за винятком фірми «Eveline», яка має такий самий ціновий діапазон, але якість товару середня, у конкурента «Maybelline» якість висока, проте і ціна також висока, окрім фірми «RubeRose», де при низькій ціні і якість відповідна, та «Oriflamme», у якої при високих цінах низька якість продукції) з низьким використанням синтетичних добавок та спроможністю туші надавати об’єм та видовжувати вії (єдиним конкурентом є фірма «Maybelline», яка займає таку ж позицію, проте не слід забувати, що для них характерні високі ціни), що дає змогу якнайкраще задовольнити потреби споживачів і займати першість серед конкурентів. Однак, враховуючи досить значну конкуренцію на ринку, не можна втрачати пильності – потрібно бути завжди в курсі останніх новинок та тенденцій, володіти необхідною інформацією і активно реагувати на бажання споживачів, що неодмінно допоможе не втратити своє становище на ринку.
Розділ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі проведення пробного маркетингу
За допомогою проведення пробного маркетингу, ми маємо можливість визначити чи будуть споживачі купувати товар в реальних умовах, а також можливість випробувати різні методи збуту.
Ціноутворення є важливим елементом комплексу маркетингу, адже ефективна цінова політика має значний вплив на ринковий успіх підприємства, тому її формування має бути виваженим, оскільки від цього залежить частка ринку підприємства та його прибутки.
4.1. Визначення взаємозв(язку між ціною і попитом
Провівши пробні маркетингові дослідження ринку, метою яких було визначення впливу ціни послуг на обсяг їх реалізації, фірма одержала результати. Щоб проаналізувати ці результати потрібно зробити певні розрахунки.
Складаємо рівняння регресії, щоб встановити взаємозв’язок між досліджуваними параметрами: ціною та обсягом попиту. Рівняння регресії має вигляд :
N = в0 + в1*Ц
N – теоретичне значення обсягу збуту при відповідній ціні.
Для обчислення в0 і в1 розв’яжемо систему рівнянь:
(n = m*в0 + в1*(Ц;
((Ц*n) = в0*(Ц + в1*(Ц2;
4600=12* в0 + 866*в1;
302179=866* в0 +65906* в1 ;
В результаті одержали, що b1 = -8,73624; а b0 =1013,8.
Отже, рівняння регресії матиме вигляд:
N = 1013,8 – 8,73624*Ц
Проміжні дані розрахунків наведено у таблиці 2.
Таблиця 2
Заміри
Ці
ni
Ці*ni
Ці^2
ni^2
Ni
Ni-n
(Ni-n)^2
1
50
615
30750
2500
378225
576,988
193,6547
37502,12992
2
51
589
30039
2601
346921
568,2518
184,9184
34194,82452
3
55
512
28160
3025
262144
533,3068
149,9735
22492,0407
4
58
501
29058
3364
251001
507,0981
123,7647
15317,71252
5
62
468
29016
3844
219024
472,1531
88,81979
7888,954504
6
67
413
27671
4489
170569
428,4719
45,13859
2037,492006
7
73
357
26061
5329
127449
376,0545
-7,27885
52,98170585
8
79
313
24727
6241
97969
323,637
-59,6963
3563,647438
9
86
256
22016
7396
65536
262,4834
-120,85
14604,71605
10
91
201
18291
8281
40401
218,8022
-164,531
27070,507
11
94
185
17390
8836
34225
192,5934
-190,74
36381,70691
12
100
190
19000
10000
36100
140,176
-243,157
59125,48875
сума
866
4600
302179
65906
2029564
4600,016
-
260232,202
Будуємо графік залежності ціни від обсягу: величина попиту відкладається по осі у, а ціна – на осі х, внаслідок чого отримаємо кореляційне поле точок і графічний вигляд рівняння регресії наведений на рис.4
/
Рис.4. Залежність попиту від ціни
Визначимо щільність зв’язку між цими величинами за допомогою коефіцієнта детермінації: