Тема 2
Природні загрози та характер їхніх проявів і дії на людей,тварин,рослин,об*єкти економіки
1.)класифікація небезпечних природних процесів і явищ.
Надзвичайні ситуації природного походження в Україні поділяються на:геологічні, географічні, метеорологічні, агрометеорологічні, морські ,гідрологічні, гідрологічні небезпечні явища, природні пожежі, епідемії,епізоотії, епіфітотії.
2.)характеристика,наслідки дії та прогнозування геологічно небезпечних явищ
геологічно небезпечні явища: зсуви, обвали та осипи, просадки земної поверхні різного походження та ін.; Наслідком зсувів стає знищення лісів руйнування цілих містечок в яких живуть люди. Для більш точного прогнозу зсувів необхідно: аналіз мас гірських порід, аналіз умов уже відомих і мали місце оползней.Налічіе досвіду і спеціальних знань. Проведення комплексних захисних інженерних робіт, вони є активними заходами захисту від зсувів. Планування укосів, вирівнювання горбів, забивання тріщин у схилах. Зсуви — це ковзкі зміщення мас гірських порід вниз по схилу, які виникають через порушення рівноваги. Зсуви виникають через ослаблення міцності гірських порід внаслідок вивітрювання, вимивання опадами та підземними водами, систематичних поштовхів, нерозважливої господарської діяльності людини тощо.
3.)правила безпеки під час землетрусу,зсувів,селевих потоків.
правила безпеки під час землетрусу
1) Відчувши перші поштовхи, найважливіше - це реагувати негайно. Повільні люди найчастіше виявляються жертвами землетрусу: падаючих частин стелі, стін і предметів. Коливання грунту можуть викликати у вас переляк, але намагайтеся зберігати спокій і керуйте ситуацією.
2) Перебуваючи у будинку:
1. Негайно займіть безпечне місце: заберіться під ліжко або під стіл. Тримайтеся подалі від вікон і важких предметів, як холодильник або піч - вони можуть перекинутися чи зрушити з місця.
2. Вибігати з будівлі чи ні?. Падаючі вздовж стін уламки становлять серйозну небезпеку. Краще буде перечекати поштовх там, а вже після його закінчення перейти у безпечне місце. (Щодо цього пункту є винятки)
3. Чи не наводите паніку на оточуючих своїми діями (крики, метушня) - зберігайте здоровий глузд.
4. Не поспішайте користуватися ліфтами і сходами. Найчастіше буває стовпотворіння у даних місць, до того ж сходи часто обрушуються після поштовхів.
5. Будьте морально готові. Звук розбитого скла, тріскаються стін, пожежна сирена, вихід електрики з ладу - фактори, що впливають на психіку. Будьте готові до цього.
6. Не стрибайте вікна. Ви можете отримати пошкодження в той момент, як будівля буде в повному порядку.
правила безпеки під час зсувів і оселевих потоків
у випадку попередження про селевий потік або зсув, які насуваються, слід якомога швидше залишити приміщення і вийти у безпечне місце;
надавати допомогу людям, які потрапили в селевий потік, використовуючи дошки, палки, мотузки та інші засоби; виводити людей з потоку в напрямку його руху, поступово наближаючись до краю;
при захопленні сніговою лавиною, необхідно зробити все, щоб опинитися на її поверхні (звільнитись від вантажу, намагатись рухатись вгору, рухи як при плаванні); якщо ні, то потрібно намагатися закрити обличчя курткою, щоб створити повітряну подушку (сніговий пил потрапляє в ніс і рот — людина задихається);
вирушаючи в гори, необхідно мати при собі лавинні мотузки яскравого кольору; мотузку намагатися викинути на поверхню, щоб завдяки мотузці людину, яка потрапила в снігову лавину,
4.)інженерні заходи захисту від геологічно небезпечних процесів.
5.)метеорологічні небезпечні явища
Небезпечні метеорологічні явища - атмосферні явища, при настанні яких необхідно приймати спеціальні заходи для запобігання серйозному збитку в тих або інших галузях народного господарства. До них відносяться: погана видимість, низька хмарність, сильний вітер, ожеледь і велике відкладення паморозі, завірюха, злива при великій кількості опадів за годину, дощ при добовій сумі опадів, що перевищує встановлену межу, шквал, смерч, гроза, град, крижаний дощ, закриття вершин гір, сопок і перевалів хмарами і димкою. Для небезпечних метеорологічних явищ встановлюються критичні значення інтенсивності, при досягненні або перевищенні яких метеорологічна станція дає встановлену інформацію про небезпечні метеорологічні явища.
6.)прогнозування метеорологічних небезпечних явищ та інженерний захист територій від них
Щоденно по радіо, телебаченню, з газет та Інтернету ми отримуємо дані про погоду, яка очікується найближчим часом. Така інформація має велике значення як для кожної людини, так і для всього суспільства. Погода весь час змінюється, тому так важливо вміти її передбачати. Надзвичайно важливе значення має завбачення небезпечних метеорологічних явищ. Складання прогнозу погоди ґрунтується на численній інформації про стан атмосфери і підстильної поверхні, її регулярно збирають. Зміни погоди там фіксують за допомогою метеорологічних приладів (термометрів, барометра, гігрометра, опадоміра, флюгера, анемометра), а також складніших технічних пристроїв. Інженерний захист територій включає:
1) проведення районування територій за наявністю потенційно небезпечних об’єктів і небезпечних геологічних, гідрогеологічних та метеорологічних явищ і процесів, а також ризику виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з ними;
2) віднесення міст до відповідних груп цивільного захисту та віднесення суб’єктів господарювання до відповідних категорій цивільного захисту;
3) розроблення та включення вимог інженерно-технічних заходів цивільного захисту до відповідних видів містобудівної і проектної документації та реалізація їх під час будівництва і експлуатації;
4) урахування можливих проявів небезпечних геологічних, гідрогеологічних та метеорологічних явищ і процесів та негативних наслідків аварій під час розроблення генеральних планів населених пунктів і ведення містобудування;
5) розміщення об’єктів підвищеної небезпеки з урахуванням наслідків аварій, що можуть статися на таких об’єктах;
6) розроблення і здійснення заходів щодо безаварійного функціонування об’єктів підвищеної небезпеки;
7) будівництво споруд, будівель, інженерних мереж і транспортних комунікацій із заданими рівнями безпеки та надійності;
8) будівництво протизсувних, протиповеневих, протиселевих, протилавинних, протиерозійних та інших інженерних споруд спеціального призначення, їх утримання у функціональному стані;
9) обстеження будівель, споруд, інженерних мереж і транспортних комунікацій, розроблення та здійснення заходів щодо їх безпечної експлуатації;
10) інші заходи інженерного захисту територій залежно від ситуації, що склалася.
7.)правила безпеки під час буревію,смерчу,блискавки
- Отримавши попередження про буревій потрібно щільно зачинити вікна, двері. - З дахів і балконів забрати речі, що можуть травмувати людей. - В будівлях триматись подалі від вікон. Найбезпечніші місця: підвали, сховища, метро, внутрішні кімнати перших поверхів будинків. - На відкритій місцевості слід заховатись у западині, яру, канаві (щільно притиснутись до землі). При грозі для попередження уражень блискавкою не можна стояти під окремими деревами, не підходити до ліній електропередач. Якщо смерч застали Вас в будівлі, відійдіть від вікон і займіть безпечне місце біля стін внутрішнього приміщення: в коридорі, біля вмонтованих шаф, в ванних кімнатах, туалетах, кладових і навіть можливо заховатись під столом. Погасіть вогонь в печах, відключіть електроенергію, перекрийте крани подачі газу, води.
8.)характеристика та наслідки дії гідрологічних стихійних явищ
9.)прогнозування та інженерно-технічний захист території від повеней
Стандартна процедура прогнозу повені полягає в перевірці параметрів моделі конкретного річкового басейну на репрезентативному наборі історичних гідрометричних даних і наступному застосуванні цієї моделі в реальних умовах довкілля. Інженерний захист від повеней передбачає будівництво малих і великих водосховищ, що дозволяє зарегулювати стік річок і таким чином зменшити небезпеку виникнення повеней у паводкові періоди.
10.)правила безпеки під час повені,підтоплення
повінь
1. Зберігайте спокій, уникайте паніки.
2. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.
3. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
4. По можливості негайно залишіть зону затоплення.
5. Перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час — забийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами).
6. Відчиніть хлів — дайте худобі можливість рятуватися.
7. Підніміться на верхні поверхи або на горішні приміщення.
8. До прибуття допомоги залишайтеся на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
9. Перевірте, чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, якщо це можливо, допомогу.
10. Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, за допомогою яких можна триматися до одержання допомоги.
11. Не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти).
Підтоплення
11.)класифікація,характеристика та наслідки дії природних пожеж
природні пожежі (лісові, торф’яні, степові, польові). алежно від характеру горіння природні пожежі поділяються на низові, верхові та ґрунтові. Залежно від розмірів матеріальних збитків пожежі поділяються на особливо великі і великі та інші. Найвідчутнішими, безперечно, є соціальні наслідки, які, передусім, пов'язуються з загибеллю і травмуванням людей, а також порушенням їх фізичного та психологічного стану, зростанням захворюваності населення, підвищенням соціальної напруги у суспільстві внаслідок втрати житлового фонду, позбавленням робочих місць тощо.Не слід забувати й про екологічні наслідки пожеж, до яких, у першу чергу, можна віднести забруднення навколишнього середовища продуктами горіння, засобами пожежогасіння та пошкодженими матеріалами, руйнування озонового шару, втрати атмосферою кисню, теплове забруднення, посилення парникового ефекту тощо.
12.)гасіння і правила безпеки під час пожежі
Основні способи гасіння пожежі: захльостування або закидання ґрунтом кромки пожежі; улаштування загороджувальних і мінералізованих каналів і смуг; гасіння пожежі водою або розчинами вогнегасних хімікатів, відпал (пуск зустрічного вогню).
Якщо у квартирі або будинку почалася пожежа, найголовніше - не панікувати! Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину: телефонуй за номером 101 . Повідом сусідів. Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою.перед тим, як увійти у приміщення, що горить, накрийтеся мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною; відкривайте обережно двері в задимлене приміщення, щоб уникнути посилення пожежі від великого притоку свіжого повітря; у сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись;
13.)
14.)
15.)природні небезпеки внаслідок забруднення довкілля
забруднення довкілля Приводить до погіршення якості атмосфери, гідросфери, літосфери та біосфери. Забруднене повітря стає загрозою для всього живого. Воно подразнює очі, ніс та горло людини, викликає отруєння, вбиває рослини. Наслідками забруднення атмосферного повітря стали такі глобальні проблеми, як потепління клімату, випадання кислотних дощів і утворення озонових дір. У забрудненому повітрі з’явився новий вид атмосферних опадів – кислотні дощі. Гази, що потрапляють у повітря, руйнують озоновий шар стратосфери. В результаті виникають озонові діри. Практично всі забруднюючі речовини, що спочатку потрапили в повітря, згодом опиняються у ґрунтах. Їх поглинають рослини, вживання яких викликає захворювання людей і тварин.
16.)техногенне забруднення довкілля україни
Україні притаманні такі екологічні проблеми, як кислотні дощі, транскордонне забруднення, руйнування озонового шару, потепління клімату, накопичення відходів, особливо токсичних та радіаційних, зниження біологічного різноманіття. Крім того, аварія на Чорнобильській атомній електростанції 1986 року з її величезним медико-біологічними наслідками спричинила в Україні ситуацію, що наближається до рівня глобальної екологічної катастрофи. На сьогодні в Україні проблема смітників – одна з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища. Із зростанням кількості міст та промислових підприємств постійно збільшується кількість відходів.
17.)інтегральний показник екологічної небезпеки областей україни
18.)природно-техногенні небезпеки львівської області