Міністерство освіти і науки,молоді та спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут гуманітарних та соціальних наук
Кафедра соціології та соціальної роботи
/
ОПРАЦЮВАННЯ ПРОГРАМИ
ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
НА ТЕМУ : ПІДЗЕМНИЙ ПАРКІНГ У ЦЕНТРІ МІСТА
Вик. Ст. гр. АР
Перев. Ас. Яцишин І.І
Львів – 2012
Загальна характеристика проблеми
Сучасний підземний паркінг - все більш розповсюджене явище будівництва. В умовах зростання числа автомобілів підземні паркінги виявилися хорошою альтернативою наземним автостоянкам, стосовно як до житлових будинків, так і до різноманітних ділових і торгово-розважальних центрів.На противагу наземним стоянкам, які мають велику кількість об'єктивних недоліків, в останні кілька років активно розвивається підземний паркінг - подібні автостоянки, розташовані на цокольних поверхах будинків можуть вирішити цілий ряд актуальних проблем. Серед них перше місце займає економія і раціональне використання території, так як подібні автостоянки не вимагають для себе окремого наземного простору. Крім того, вони більш екологічні, а також не привносять спотворень ландшафту та архітектурного вигляду міста.Оптимальним варіантом є багаторівневі автостоянки - по своїй конструкції вони можуть бути як підземними, так і наземними. Незаперечні їх переваги полягають в тому, що саме подібні види стоянок дозволяють розміщувати кілька сотень автомобілів на території фіксованого периметра.
Аналіз представлених на ринку нерухомості паркінгів говорить про те, що навіть в Україні популярні паркінги ,адже в сучасному ураністичному середовищі вони невід’ємні при великій кількості людей ,проте паркінг є великою розкішшю, оскільки він економічно не вигідний. На відведених майданчиках під забудову інвесторам рентабельніше будувати житлові будівлі, максимально збільшуючи їх поверховість. До того ж часто інвестори стикаються з проблемою обмеженості майданчика забудови навколишніми будинками, а іноді - і зовсім відсутністю вільного місця в історичній частині міста (наприклад, Львові та ін.) За словами експертів, підземні паркінги в основному будуються для житлових комплексів, офісних центрів, багатофункціональних комплексів, рідше – для обслуговування торгових центрів. Для останніх використовуються переважно палубні паркінги у вигляді прибудованих або окремих будівель, до будівництва яких вдаються лише у разі крайнього дефіциту парковочних місць в ТЦ. Розміщення паркінгів під землею і проектування їх дворівневими також було до недавнього часу широко застосовуваним рішенням, оскільки це давало можливість "вичавити" з ділянки найбільшу кількість паркувальних місць. До їх недоліків можна віднести те, що підземні паркінги під житлом можна зробити максимум двоповерховими, щоб не послабити стійкість будівлі. А при висоті будівлі вище семи поверхів це рішення вже не забезпечує всі квартири машиномісцями. Розмістити підземний паркінг у визначеному місці часто не дозволяє геологія самої ділянки. Якщо ж зробити приміщення парковки відкритим, то безліч проблем вирішуються самі собою. Проте практика показала, що верхні поверхи паркінгу, як правило, залишаються напівпорожніми, що пов'язане з економією автовласниками на часі парковки і тим, що далеко не кожному комфортно підніматися по рампового заїзду на значну висоту. На "паркінговому" ринку також представлені паркувальні місця у вигляді гаражних боксів. Найчастіше вони застосовуються в житлових будівлях. Цікаво, що такі рішення парковочних місць зустрічаються саме у Львові, де під боксами, розташованими на першому поверсі, іноді ще будується підземний паркінг.
Отже, проблема щодо безпечного постійного або короткотермінового зберігання автомобіля є однією із нагальних для мешканців. Дефіцит парковочних місць, ризики псування майна змушують автовласників звертатися до новітніх технологій та послуг . Однак це не єдина проблема,ще є безліч проблем з погляду на архітектурну сферу : розміщення,планувальна структура ,геологія місця паркінгу та ін.
Тема дослідження може бути сформульована таким чином : “Розташування підземного паркінгу в центрі міста ”.
Мета дослідження - необхідність влаштування підземного паркінгу в центрі міста.
Завдання дослідження :
Визначити необхідність влаштування підземного паркінгу в центрі історичного міста.
Дослідити контекст в архітектурі .
Визначити безпосередню думку водіїв щодо влаштування підземного паркінгу в центрі історичного міста.
Визначити кількість відвідувачів майбутнього паркінгу .
З’ясувати думку захисників історичної спадщини щодо влаштування підземного паркінгу в центрі історичної забудови.
Оцінити основні переваги та недоліки підземного паркінгу.
Дослідити місце розташування підземного паркінгу на геологічні фактори :
-рівень підземних вод
-щільність грунтів
-перепад висот та ін..
Встановити фіксований периметр території під будівництво підземного паркінгу.
Визначити економічність та екологічність такого паркінгу.
Дослідження технічних умов підземного паркінгу.
Оцінити безпеку автомобілів у підземному паркінгу.
Визначити терміни зберігання автомобілів :
-Постійне зберігання
-Короткотермінове зберігання
Об’єкт дослідження : власники автомобілів ,які бажають використовувати підземний
паркінг у центрі міста.
Час дослідження – грудень 2012 р.
Предмет дослідження - спосіб поведінки власників автомобілів перед вибором місця для паркування своїх автомобілів .
Інтерпретація основних понять .
Контекст в архітектурі – Буквально – довкілля,навколишнє середовище ,існуюча містобудівельна ситуація,в якій повинен проектуватися,споруджуватися певний архітектурний об’єкт .Тобто – це підхід або метод ,в основі якого лежить підвищена увага до навколишнього середовища (природного,історичного культурного,напр., урбаністичного).
Містобудува́ння — теорія і практика планування та забудови міст, комплексна багатогранна діяльність суспільства, що спрямована на створення матеріально-просторового середовища життєдіяльності людини в поселеннях та районах розселення.Засобами містобудування є регулярне й іррегулярне розпланування,просторова композиція,ландшафтне проектування,врахування місцевих умов та особливостей існуючого архітектурного середовища.
Історична забудова – це забудова ,якій притаманні :
- охоронний статус об`єкту дослідження та території, на якій він розташований;
- інформація про формування історичної садиби (для будівель, споруд) в хронологічних межах знайдених архівних матеріалів;
- атрибуція будівлі (споруди): авторство, дата будівництва із зазначенням наступних добудов, перебудов, реставрацій тощо.
- аналіз планово-просторового та стильового рішення будівлі (споруди) з визначенням її цінності;
- відомості про видатних особистостей та події, пов`язані з досліджуваним будинком чи садибою;
- основні характеристики сучасної ситуації містобудівного оточення;
- виписки з історико-архівних джерел;
Геологічні фактори – це фактори ,які входять до розділу гідрогеології, що вивчає сучасний стан підземних вод і ті зміни, яким вони піддаються під впливом будівництва і експлуатації різних споруд і іншої господарської діяльності людини. Підземні води в одних випадках можуть бути корисні для людини (використання для водопостачання, зрошування і обводнення територій), в інших — є негативним чинником, що ускладнює і здорожує будівництво (наприклад, в областях розвитку багаторічномерзлих гірських порід, підтоплення і заболочування коштовних земель на берегах водосховищ і каналів, на майданчиках промислового і цивільного будівництва, приплив підземних вод і обводнення будівельних котлованів, шахт, кар'єрів).
Підземний паркінг – це багаторівневі автостоянки ,які розміщують під житловими комплексами,в цокольних поверхах, під офісними центрами, багатофункціональними комплексами, а також для обслуговування торгових центрів.
Технічні умови — це комплекс умов та вимог щодо інженерного забезпечення об'єкта з визначенням джерел енергоносіїв, приймальних систем водовідведення, спеціальних умов експлуатації, місць приєднання до відповідних зовнішніх інженерних мереж, розрахункових інженерних навантажень, умов здійснення будівництва.
Гіпотези дослідження.
Гіпотези-підстави:
1. Більшість робочих та рекреаційно – відпочинкових місць зосереджені в центрі міста,що дає вагомі підстави для проектування підземного паркінгу .
2. Саме підземний паркінг не зіпсує “атмосферу” історичного міста,оскільки він буде під землею,тобто візуально його і не буде.
3. З влаштуванням підземного паркінгу зменшиться потік автомобілів на вулицях та дорогах,оскільки з браком парковочних місць водії паркуються у невизначених нормами місцях (тобто “де попало”)
4. Такий паркінг буде сприяти зменшенню пошкодження чи кражі автомобілів,оскільки він буде знаходитись під охороною .
Гіпотези – наслідки
Центр міста – це робоча і рекреаційно - відпочинкова зона, через яку проходить великий потік автомобілів , у зв'язку з недостатньо розвиненою структурою вулично – транспортних систем, водії почнуть паркуватись на тротуарах,пішохідних частинах що неприпустимо .
Залишаючи свій автомобіль “при відкритому небі ” є велика вірогідність ушкодження чи кражі майна.
Саме підземний паркінг не нанесе ушкоджень цілісності історичній забудові (на відміну від Укрсоцбанку побудованого напроти пам’ятника А.Міцкевичу )
Метод дослідження:
Дане дослідження проводиться методом анкетного опитування. Отримані дані можуть допомогти підтвердити визначені гіпотези дослідження, розв’язати завдання та цілі, поставлені у дослідженні та досягти бажаної мети.
Розрахунок вибірки.
Генеральну сукупність визначаємо як нескінченну, оскільки ми не знаємо заздалегідь точну кількість тих, хто бажає паркуватись у центрі міста, та точну кількість місць у підземному паркінгу. Немає необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позицій нашого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним.
Для опитувань громадської думки зручно користуватись спрощеною формулою розрахунку простої імовірнісної вибірки:
n= 1/(Δ2+ 1/N)
Відповідно отримуємо:
n = 1/ (0,052 + 1 / оо) = 400
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності 5 % при довірчій ймовірності 0,954 треба опитати 400 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
Програма здійснення дослідження:
Етап підготовки до польового дослідження
Етап польового дослідження
Аналіз результатів дослідження і підготовка попереднього звіту
Робочий план дослідження (процедурна частина):
Етап підготовки до польового дослідження
Обговорення і затвердження програми конкретного соціологічного дослідження.
Складання проекту вибірки
Розробка інструкції для збирання первинної соціологічної інформації.
Тиражування методичного інструментарію для проведення пробного дослідження
Проведення пробного дослідження
Аналіз результатів пробного дослідження
Внесення коректив у програму, методичні документи та інструкції щодо опитування відповідно до підсумків пробного дослідження
Тиражування методичного інструментарію для масового збирання інформації
Етап польового дослідження
Узгодження організаційних питань
Підготовка респондентів до дослідження
Проведення польового дослідження
Підготовка первинні інформації до її опрацювання та обробка на комп'ютері.
Розробка інструкції для вибракування неправильно заповнених анкет
Розробка інструкції щодо кодування відкритих питань
Кодування відкритих питань
Обробка первинної соціологічної інформації.
Аналіз результатів дослідження і підготовка попереднього звіту
Аналіз результатів дослідження і підготовка попереднього звіту.
Науково-практичне обґрунтування попереднього звіту, висновків і рекомендацій за підсумками дослідження
Доопрацювання і затвердження остаточного звіту, висновків і рекомендацій за підсумками дослідження
Очікувані результати дослідження /виклад підсумків реально виконаного дослідження/. Результати дослідження можуть бути використаними для:
Планування розширення центру міста за допомогою підземних архітектурних вирішень.
Прогнозування попиту на машиномісця;
Анкета
Шановні мешканці міста!
Ми - студенти "Львівської політехніки", просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується розміщення підземного паркінгу в центрі міста.
Просимо Вас детально ознайомитись з запитаннями і обвести ті відповіді на них, які найбільшою мірою збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (просимо вибирати не більше від двох варіантів відповіді).
Наперед дякуємо за співпрацю!!!
1.Скажіть будь ласка чи є у Вас автомобіль?
А)Так
Б)Ні
В)Планую придбати
2.Для чого Ви придбали автомобіль?
А) У зв’язку з роботою ( потребує зустрічей з клієнтами в різних місцях міста)
Б) Щоб відвозити дітей у школу(садок).
В) Для легкості переміщення у будь- яке місце без перешкод.
Г) Ваш варіант відповіді _____________________________
3.Де знаходить ваше місце роботи ?
А)На околицях міста
Б)В центрі міста
Г) Я не працюю
4.Яким транспортом ви добираєтесь до місця своєї роботи?
а)Пішки
б)Громадським транспортом
в)Автомобілем
5.Де ви залишаєте свою машину ?
а)Гараж
б)Паркінг
в)Парковка
г)На дворі
6.Чи користувались ви послугами підземного паркінгу ?
а)Так
б)Ні
7.Як Ви думаєте в чому головна перевага саме підземного паркінгу ?
А)Це безпечний вид паркування власного автомобіля
Б)Наявність завжди вільних місць
В)Зручна система заїзду (паркінг картки)
Г)Ваш варіант відповіді__________________________________________________
8.Які чинники найбільшою мірою вплинуть на паркування у підземних паркінгах?
А)Брак місць на наземних парковках
Б)Погано розвинені транспортні шляхи,тому паркуватись доводиться на тротуарах.
В)Небезпечність паркування на наземних парковках
Г)Ваш варіант відповіді __________________________________________________
9.Чи важлива для Вас наявність підземного паркінгу на території житлового комплексу
а)Так ,паркінг повинен бути обов’язково
б)Достатньо наземних місць для парковки
в)Мені всеодно , я не є власником автомобіля
10.Чи плануєте ви купити місце в підземному паркінгу ?
а)Ні,проте машина є
б)Так,одне місце
в)Ні ,оскільки не має машини
г)Так,декілька машино - місць
11.На Вашу думку ,паркінг -
а)Вирішить проблеми з автотранпортною системою
б)Не вирішить,а лише нашкодить
в)Ваш варіант відповіді __________________________________________________
ДЯКУЄМО ЗА СПІВПРАЦЮ!