Міністерство освіти та науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра соціології
Емпіричне соціологічне дослідження:
«ДРУГА ВИЩА ОСВІТА»
Зміст
Розділ І
1. Загальна характеристика проблеми
2. Завдання дослідження
3. Час дослідження
4. Мета дослідження
5. Об’єкт і предмет дослідження
6. Гіпотези дослідження
7. Логічний аналіз основних понять
Розділ ІІ
8. Метод дослідження
9. Розрахунок вибірки
10. Очікувані результати дослідження
Розділ III
11. Висновок
Розділ І
1. Загальна характеристика проблеми
За умов сучасної незадовільної економічної ситуації в країні, багато хто, а особливо це стосується молоді, звертає свої погляди на престижні та високооплачувані професії. Уже минув той час, коли більшість дітей бажали стати лікарями або вчителями. Реалії показують, що для того, щоб забезпечити своє майбутнє, потрібно отримувати спеціальності інших спрямувань. Особливим попитом серед молоді сьогодні користуються професійні спеціальності такі, як менеджер, юрист, економіст, дещо нижче цінуються спеціальності перекладача, психолога і т. п. Серед більшої частини населення поширена думка, що дані професії носять, як правило, суто інтелектуальний характер, але при цьому автоматично забезпечують високий рівень матеріального доходу, надають певний соціальний статус, дозволяють досягти добробуту.
Різноманіття форм і типів навчання приводить до сильної диференціації навичок і знань випускників різних навчальних закладів. Усі ці фактори ставлять питання про те наскільки молода людина є підготовленою до своєї майбутньої професії порівняно з іншими випускниками. Коли вибір вищої освіти в наш час стає все більше і більше очевидним, то вибір другої вищої освіти є дещо складнішим.
В цілому, проблема даного дослідження – “це ставлення молодих людей до другої вищої освіти”. Це реальна ситуація, яка викликає багато протиріч серед різних груп молодих осіб.
Після закінчення вищої школи у молоді настає такий час, коли вирішується їх доля. Постає питання, що ж робити далі, де працювати, жити. І, можливо, саме цей період стає вирішальним для кожного.
Зараз важко оцінити стан вищої освіти в Україні загалом. Одні твердять, що освіта стала легкодоступною для всіх. Адже якщо немає знань, то цю нестачу можна легко компенсувати грошима. Інші ж вважають, що з такою політикою важче тим, хто звик досягати усього своїми власними зусиллями. Про все це можна довго сперечатись.
Багато можна сперечатись і з приводу факторів, які формують думку випускників щодо другої вищої освіти. Сьогодні багато ВНЗ розробили програми для отримання другої вищої освіти. Якщо другу вищу освіту потрібно, то навіщо? Чому з кожним роком збільшується кількість студентів, які вступають в цю річку вдруге?
2. Завдання дослідження
Завданням мого соціологічного дослідження є за допомогою соціологічного опитування зібрати інформацію про ставлення молодих людей до другої вищої освіти.
3. Час дослідження
Серпень – вересень 2011р.
4. Мета дослідження
Визначити ставлення молоді до другої вищої освіти. З'ясувати: другий диплом - данина моді чи все-таки реальна потреба сьогодення. Розробити практичні рекомендації керівництву навчальних закладів щодо подолання негативних установок, стереотипів при виборі другої вищої освіти.
5. Об’єкт і предмет дослідження
Об’єкт дослідження – студенти НУ ЛП міста Львова.
Предмет дослідження - причини, які спонукають задуматись, чи варто здобувати другу вищу освіту?
6. Гіпотези дослідження
Гіпотези підстави
Випускники вузів вибирають другу вищу освіту керуючись, головним чином:
а)надією на здобуття вищого рівня підготовки;
б)прагнення мінімізувати зусилля, що витрачаються у процесі навчання, незалежно від рівня і якості одержуваних знань;
в)міркуваннями престижу.
г)наміром поповнити свою інтелектуальну скарбничку, відкрити нові горизонти в професії і в кар'єрі.
Гіпотези наслідки
Після здобуття другої вищої освіти молоді люди опиняються перед такими фактами:
Результати виявляться не вартими затрачених часу та коштів.
Під час отримання другої вищої освіти молоді люди влаштовуватимуться на тимчасове місце роботи за спеціальністю, внаслідок чого отримають досвід, який допоможе їм при працевлаштуванні на постійну роботу.
Отримані знання та досвід допоможуть молодим людям забезпечити собі кар’єрний ріст та стабільну роботу.
7. Логічний аналіз основних понять
Освіта - сукупність знань, одержаних в навчальному закладі (вища освіта, середня технічна, середня спеціальна, середня, неповна середня).
Абітурієнт - людина, яка хоче продовжити навчання, має свободу вибору спеціальності, навчального закладу і форми навчання.
Престиж - співвідносна оцінка певного соціального обєкта (індивіда, групи інституту), що поділяється членами даного суспільства на основі певної системи цінностей.
Професія (фах) - виокремлений ("окреслений") у рамках суспільного поділу праці комплекс дій та відповідних знань, що вимагає відповідної освіти чи кваліфікації, які особа може виконувати відносно постійно, та які становлять засоби утримання для неї.
Кар'є́ра - успішне просування в службовій, громадській, науковій та ін. діяльності. Кар’єра особистості відображає низку поетапних змін службового положення, пов’язаних із просуванням щаблями службової ієрархії в організації.
Розділ ІІ
8. Метод дослідження
Для забезпечення комплексного, всебічного аналізу досліджуваної проблеми, виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод анкетного опитування. Він допоможе отримати достовірні дані, підтвердити гіпотези і зробити висновок про досягнення поставленої мети.
9. Розрахунок вибірки
Вибірку обрахуємо наступним чином:
де N – величина генеральної сукупності,
n – величина вибіркової сукупності.
Р=0,954
N =630
= 0,03% тоді
n=910
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності 0,03% при довірчій ймовірності 0,954 треба опитати 402 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
10. Очікувані результати дослідження
Результати дослідження можуть бути використаними для:
Поширення другої вищої освіти;
Планування роботи начальних закладів, що надають другу вищу освіту;
Визначення важливості другої вищої освіти.
Подолання проблем, зв’язаних з отриманням другої вищої освіти.
Анкета
Шановні студенти !
Просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується вивчення соціальних проблем молоді при виборі освіти. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
У кожному питанні даної анкети Ви можете вибрати не більше одного, найбільш відповідного для Вас, пункту. У питаннях №3,6 можете вписати свій варіант відповіді.
Завчасно дякуємо!
Чи вважаєте ви корисним отримання другої вищої освіти:
а) так;
б) ні;
Як, на Вашу думку, одержані знання після закінчення навчання визначатимуть Ваш дохід і престиж:
а) матимуть вирішальне значення;
б) робитимуть вагомий вплив;
в) робитимуть слабкий вплив;
г) не робитимуть ніякого впливу.
Ви вважаєте, що якість підготовки визначається:
а) престижем навчального закладу;
б) заробітною платою викладача;
в) науковою діяльністю викладача;
г) стажем роботи викладача;
д)Ваш варіант _____________________________________.
Наскільки вам важливе поступлення цього року в навчальний заклад
а) життєво важливо;
б) не дуже важливо;
в) не важливо.
5. Чи вважаєте ви, що освіта, яку ви отримали в вищій школі достатня для того щоб нормально працевлаштуватися:
а) так;
б) ні.
6. Які з вище наведених фактів асоціюються у вас з другою вищою освітою:
а) престиж;
б) додаткові знання;
в) витрата часу;
г) стовідсоткова гарантія працевлаштування.
д)Ваш варіант ____________________________________.
7. Чи знаєте ви людей, що успішно отримали другу вищу освіту і отримали високооплачувану роботу:
а) так ;
б) ні.
8. Чи є доступною друга вища освіта в Україні для кожного ?
а) так;
б) ні.
9. Чи вважаєте ви, що в нашій країні існують проблеми щодо отримання другої вищої освіти(якщо так, то вказати декілька)?
а) так:___________________________________________;
б) ні.
10. Чи хотіли б ви, щоб ваші діти мали другу вищу освіту?
а) так;
б) ні .
Висновок
Після проведення опитування респондентів і аналізу отриманих даних я одержав загальний результат даного дослідження. Намагання молодих людей стати кваліфікованими професіоналами і бажання забезпечити собі просування по кар’єрній драбині зумовило позитивне ставлення людей до другої вищої освіти(88.00%). Частина респондентів все ж переконані, що в сучасному суспільстві друга вища освіта не відіграє значної ролі і далеко не завжди забезпечує достойне працевлаштування (22.00%). Переважна більшість опитаних нами респондентів переконані, що все-таки друга вища освіта може істотно вплинути на подальше працевлаштування (56.00%). Слід також звернути увагу на той факт, що 48,59% респондентів вказали на наявність недоліків в системі отримання другої вищої освіти, на які, на мою думку слід звернути увагу керівникам навчальних закладів задля забезпечення високого рівня отримання знань. Після аналізу отриманих даних можна зробити висновок про підтвердження висунутих мною гіпотез. Друга вища освіта сьогодні - це не данина моді, а реальна потреба молодого покоління, що відіграє важливу роль у сучасному житті.