Лекція 7. Тема: Визначення фінансового стану підприємств
План лекції:
1. Сутність і значення оцінки фінансового стану підприємства .
2. Інформаційна база для проведення оцінки фінансового стану
підприємства.
3. Показники оцінки фінансового стану підприємств.
3.1Оцінка майнового стану підприємства.
3.2Оцінка фінансової стійкості підприємства.
3.3Оцінка ліквідності та платоспроможності підприємства.
3.4 Оцінка прибутковості підприємства.
Самостійно:
1.Методи та прийоми аналізу фінансового стану підприємства.
2.Оцінка ділової активності підприємства (3.5).
Повідомлення:
Особливості аналізу фінансової стійкості підприємств різних видів економічної діяльності.
Здійснення внутрішнього та зовнішнього аналізу фінансового стану.
Індивідуальне завдання:
1.Аналіз руху грошових коштів на підприємстві.
Питання для самоконтролю:
1. Яке значення і завдання оцінки фінансової діяльності підприємства?
2. Проаналізуйте інформаційну базу оцінки фінансового стану підприємств.
3. Як визначити по балансу наявність власних оборотних коштів у підприємства?
4. Які показники використовуються для визначення майнового стану підприємства?
5. Які показники характеризують ліквідність і платоспроможність підприємства ?
6. Які ви знаєте показники, що характеризують фінансові результати діяльності підприємства?
7. Назвіть показники прибутковості підприємства та покажіть алгоритм їх розрахунку.
8. Якими показниками характеризується ділова активність підприємства?
Основні поняття:
Активи балансу; акціонерний капітал; боргові зобов'язання; власні кошти; залучені кошти; короткострокові цінні папери; ліквідність; методи фінансового аналізу; платоспроможність; фінансовий аналіз; фінансовий стан підприємства; фінансова стійкість.
1. Сутність і значення оцінки фінансового стану підприємства .
Фінансовий стан підприємства – це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.
Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі ці види діяльності підприємства. Передовсім на фінансовому стані підприємства позитивно позначаються безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції.
Неефективність використання фінансових ресурсів призводить до низької платоспроможності підприємства і, як наслідок, до можливих перебоїв у постачанні, виробництві та реалізації продукції; до зменшення надходження коштів на рахунки підприємства, до невиконання плану прибутку, зниження рентабельності підприємства, до загрози економічних санкцій.
Отже, фінансовий стан – це одна з найважливіших характеристик діяльності кожного підприємства.
За умов переходу України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності і фінансової стійкості та пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стабільності.
Особливого значення набуває своєчасна та об’єктивна оцінка фінансового стану підприємств за виникнення різноманітних форм власності, оскільки жодний власник не повинен нехтувати потенційними можливостями збільшення прибутку (доходу) фірми, які можна виявити тільки на підставі своєчасного й об’єктивного аналізу фінансового стану підприємств.
Фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою ефективного функціонування підприємства.
Саме цим зумовлюється необхідність і практична значущість систематичної оцінки фінансового стану підприємства, якій належить суттєва роль у забезпеченні його стабільного фінансового стану.
Систематичний аналіз фінансового стану підприємства, його платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості необхідний ще й тому, що дохідність будь-якого підприємства, розмір його прибутку багато в чому залежать від його платоспроможності. Ураховують фінансовий стан підприємства і банки, розглядаючи режим його кредитування та диференціацію відсоткових ставок.
Аналіз фінансового стану підприємства це сукупність виробничо – господарських факторів, які характеризуються системою показників забезпеченості, стану та ефективності використання фінансових ресурсів.
Оцінка фінансового стану являє собою систему дій щодо розрахунку і порівняння названих показників із нормативно достатніми значеннями, відпрацювання висновків і розробка пропозицій удосконалення фінансової роботи.
Метою оцінки фінансового стану підприємства є пошук резервів підвищення рентабельності виробництва і здійснення комерційного розрахунку як основи стабільної роботи підприємства і виконання ним зобов’язань перед бюджетом, банком та іншими установами.
Фінансовий стан підприємства треба систематично й усебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та моделей аналізу. Це уможливить критичну оцінку фінансових результатів діяльності підприємства за певний період, так і в динаміці – за ряд періодів, дасть змогу визначити “больові точки” у фінансовій діяльності та способи ефективнішого використання фінансових ресурсів, їх раціонального розміщення.
Основними завданнями аналізу фінансового стану є:
дослідження рентабельності та фінансової стійкості підприємства;
дослідження ефективності використання майна (капіталу) підприємства, забезпечення підприємства власними оборотними коштами;
об’єктивна оцінка динаміки та стану ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості підприємства;
оцінка становища суб’єкта господарювання на фінансовому ринку та кількісна оцінка його конкурентоспроможності;
аналіз ділової активності підприємства та його становища на ринку цінних паперів;
визначення ефективності використання фінансових ресурсів.
Аналіз фінансового стану підприємства є необхідним етапом для розробки планів і прогнозів фінансового оздоровлення підприємств.
Внутрішній та зовнішній аналіз фінансового стану підприємства (самостійно):
Основним змістом внутрішнього (традиційного) аналізу фінансового стану підприємства є:
аналіз майна (капіталу) підприємства;
аналіз фінансової стійкості та стабільності підприємства;
оцінка ділової активності підприємства;
аналіз динаміки прибутку та рентабельності підприємства і факторів, що на них впливають;
аналіз кредитоспроможності підприємства;
оцінка використання майна та вкладеного капіталу;
аналіз власних фінансових ресурсів;
аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства;
аналіз самоокупності підприємства.
Основним змістом зовнішнього фінансового аналізу, який здійснюється партнерами підприємства, контролюючими органами на основі даних публічної фінансової звітності, є:
аналіз абсолютних показників прибутку;
аналіз показників рентабельності;
аналіз фінансового стану, фінансової стійкості, стабільності підприємства, його платоспроможності та ліквідності балансу;
аналіз ефективність використання залученого капіталу;
економічна діагностика фінансового стану підприємства;
На відміну від внутрішнього, відповідні складові зовнішнього аналізу більш формалізовані та менш деталізовані. Різниця у змісті зовнішнього і внутрішнього аналізу пов’язана з різницею інформаційного забезпечення і завдань, що їх вирішують обидва ці види аналізу.
Основні прийоми аналізу фінансового стану:
горизонтальний (часовий) аналіз – порівняння кожної позиції звітності з попереднім періодом;
вертикальний (структурний) аналіз – визначення структури фінансових показників з оцінкою впливу різних факторів на кінцевий результат
трендовий аналіз – порівняння кожної позиції звітності з рядом попередніх періодів та визначення тренду, тобто основної тенденції динаміки показників, очищеної від впливу індивідуальних особливостей окремих періодів(за допомогою тренду здійснюється перспективний прогнозний аналіз фінансового стану);
аналіз відносних показників (коефіцієнтів) – розрахунок відношень між окремими позиціями звіту або позиціями різних форм звітності, визначення взаємозв’язків показників;
порівняльний аналіз – внутрішньогосподарський аналіз зведених показників звітності за окремими показниками самого підприємства та його дочірніх підприємств (філій), а також міжгосподарський аналіз показників даної фірми порівняно з показниками конкурентів або із середньогалузевими показниками.
факторний аналіз – визначення впливу окремих факторів (причин) на результативний показник детермінованих (розділених у часі) або стохастичних (що не має певного порядку) прийомів дослідження. При цьому факторний аналіз може бути як прямим (власне аналіз), коли результативний показник розділяють на окремі складові, так і зворотним (синтез), коли його окремі елементи з’єднують у загальний результативний показник.
Предметом фінансового аналізу підприємства є його фінансові ресурси, їх формування та використання. Для досягнення основної мети аналізу фінансового стану підприємства – об’єктивної його оцінки та виявлення на цій основі потенційних можливостей підвищення ефективності формування й використання фінансових ресурсів – можуть застосовуватися різні методи аналізу.
Фінансовий аналіз здійснюється за допомогою різних моделей, які дають змогу структурувати та ідентифікувати взаємозв’язки між основними показниками. Існують три основні типи моделей, які застосовуються в процесі аналізу фінансового стану підприємства: 1)дескриптивні, 2) предикативні, 3) нормативні.
Дескриптивні моделі є основними. До них належать: побудова системи звітних балансів; подання фінансової звітності у різних аналітичних розрізах; вертикальний та горизонтальний аналіз звітності; система аналітичних коефіцієнтів; аналітичні записки до звітності. Дескриптивні моделі засновані на використанні інформації з бухгалтерської звітності.
Предикативні моделі – це моделі передбачувального, прогнозтичного характеру. Вони використовуються для прогнозування доходів та прибутків підприємства, його майбутнього фінансового стану.
Нормативні моделі – це моделі, які уможливлюють порівняння фактичних результатів діяльності підприємства із нормативними (розрахованими на підставі нормативу). Ці моделі використовуються, як правило, у внутрішньому фінансовому аналізі, їхня суть полягає у встановленні нормативів на кожну статтю витрат стосовно технологічних процесів, видів виробів та у розгляді і з’ясуванні причин відхилень фактичних даних від цих нормативів.
Підбиваючи підсумок розгляду сутності оцінки фінансового стану підприємства, слід іще раз підкреслити, що необхідність та значення такої оцінки зумовлені потребою систематичного аналізу та вдосконалення роботи за ринкових відносин, переходу до самоокупності, самофінансування, потребою в поліпшенні використання фінансових ресурсів, а також пошуком резервів зміцнення фінансової стабільності підприємства.
2. Інформаційна база для проведення оцінки фінансового стану підприємств.
Інформаційною базою для оцінки фінансового стану служать такі джерела інформації:
баланс (форма №1);
звіт про фінансові результати (форма №2);
звіт про рух грошових коштів (форма №3);
звіт про власний капітал (форма №4);
звіт про витрати на виробництво продукції, робіт, послуг;
розрахунок нормативу власних оборотних коштів;
розшифровка дебіторської та кредиторської заборгованості;
бізнес план;
матеріали маркетингових досліджень;
висновки аудиторських перевірок;
інша оперативна та статистична звітність.
Інформацію, яка використовується для аналізу фінансового стану підприємств, за доступністю можна поділити на відкриту та закриту (таємну). Інформація, яка міститься в бухгалтерській та статистичній звітності, виходить за межі підприємства, а отже є відкритою.
Кожне підприємство розробляє свої планові та прогнозні показники, норми, нормативи, тарифи та ліміти, систему їх оцінки та регулювання фінансової діяльності. Ця інформація становить комерційну таємницю, а іноді й “ноу-хау”. Відповідно до чинного законодавства України підприємство має право тримати таку інформацію в секреті. Перелік її визначає керівник підприємства.
З погляду фінансового аналізу є три основні вимоги до бухгалтерської звітності. Вона повинна уможливлювати:
оцінку динаміки та перспектив одержання прибутку підприємством;
оцінку наявних у підприємства фінансових ресурсів та ефективності їх використання;
прийняття обґрунтованих управлінських рішень у сфері фінансів для здійснення інвестиційної політики.
Тому фінансовий аналіз – це спосіб оцінювання і прогнозування фінансового стану підприємства на підставі його бухгалтерської та фінансової звітності і оперативних даних.
Фінансова звітність визначена як бухгалтерська звітність, яка відображає фінансовий стан підприємства і результати його діяльності за звітний період.
Призначення основних компонентів фінансової звітності
Компоненти фінансової звітності
Зміст
Використання інформації
Баланс
Наявність ресурсів, які контролюються підприємством на дату балансу
Оцінка структури ресурсів підприємства, їх ліквідності та платоспроможності підприємства; прогнозування майбутніх потреб у позиках; оцінка та прогнозування змін в економічних ресурсах, які підприємство (імовірно) контролюватиме у майбутньому
Звіт про фінансові результати
Доходи, втрати та фінансові результати діяльності підприємства за звітний період
Оцінка та прогноз прибуткової діяльності підприємства; структури доходів та витрат
Звіт про власний капітал
Зміни в складі власного капіталу підприємства протягом звітного періоду
Оцінка та прогноз змін у власному капіталі
Звіт про рух грошових коштів
Формування та використання грошових коштів протягом звітного періоду
Оцінка та прогноз операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства
Метою такої звітності є забезпечення загальних інформаційних потреб широкого кола користувачів, які покладаються на неї як на основне джерело фінансової інформації під час прийняття економічних рішень.
ІНФОРМАЦІЙНІ ПОТРЕБИ ОСНОВНИХ КОРИСТУВАЧІВ ФІНАНСОВИХ ЗВІТІВ
Користувачі звітності
Інформаційні потреби
Інвестори, власники
Придбання, продаж та володіння цінними паперам Участь у капіталі підприємства Оцінка якості управління Визначення суми дивідендів
Керівництво підприємства
Регулювання діяльності підприємства
Банки, постачальники та інші кредитори
Забезпечення зобов’язань підприємства. Оцінка здатності підприємства своєчасно виконувати свої зобов’язання
Замовники
Оцінка здатності підприємства своєчасно виконувати свої зобов’язання
Працівники підприємства
Забезпечення зобов’язань підприємства перед працівниками
Органи державного управління
Формування макроекономічних показників
Для прийняття економічних рішень користувачам фінансових звітів необхідна інформація про фінансовий стан, результати діяльності та зміни у фінансовому стані підприємства. Зазначені інформаційні потреби обумовили склад фінансової звітності.
Для того, щоб фінансова звітність була зрозумілою користувачам, П(С)БО 1 передбачає наявність у ній даних про:
підприємство;
дату звітності та звітний період;
валюту звітності та одиницю виміру;
відповідні показники (статті) за звітний та попередній періоди;
облікову політику підприємства та її зміни;
аналітичну інформацію щодо статей фінансових звітів;
обмеження щодо володіння активами;
участь у спільних підприємствах;
іншу інформацію.
Фінансова звітність має бути підготовлена та надана користувачам у певні терміни, які визначаються чинним законодавством. У разі надмірної затримки в наданні звітної інформації вона може втратити свою актуальність.
Дані фінансової звітності є підставою не тільки для оцінки результатів звітного періоду, а й для їх прогнозування. Так, інформація щодо фінансового стану та результатів діяльності часто використовується як підстава для прогнозування майбутнього фінансового стану.
3. ПОКАЗНИКИ ОЦІНКИ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
Стійкий фінансовий стан підприємства формується в процесі всієї його виробничо-господарської діяльності. Тому оцінку фінансового стану можна об'єктивно здійснити не через один, навіть найважливіший, показник, а тільки за допомогою комплексу, системи показників, що детально й усебічно характеризують господарське становище підприємства.
Показники оцінки фінансового стану підприємства мають бути такими, щоб усі ті, хто пов'язаний із підприємством економічними відносинами, могли одержати відповідь на запитання, наскільки надійне підприємство як партнер у фінансовому відношенні, а отже, прийняти рішення про економічну доцільність продовження або встановлення таких відносин з підприємством.
У кожного з партнерів підприємства - акціонерів, банків, податкових адміністрацій - свій критерій економічної доцільності. Тому й показники оцінки фінансового стану мають бути такими, щоб кожний партнер зміг зробити вибір, виходячи з власних інтересів.
В доброму фінансовому стані заінтересоване передовсім саме підприємство. Однак добрий фінансовий стан будь-якого підприємства формується в процесі його взаємовідносин із постачальниками, покупцями, акціонерами, банками та іншими юридичними і фізичними особами. З іншого боку, безпосередньо від підприємства залежить міра його економічної привабливості для всіх цих юридичних осіб, що завжди мають можливість вибору між багатьма підприємствами, спроможними задовольнити той самий економічний інтерес.
Відтак необхідно систематично, детально і в динаміці аналізувати фінанси підприємства, оскільки від поліпшення фінансового стану підприємства залежить його економічна перспектива.
У вітчизняній і світовій практиці розроблено ряд показників, які характеризують фінансовий стан підприємства за різними аспектами.
Залежно від конкретної мети аналізу можна вибрати відповідну кількість та види таких показників.
3.1Оцінка майнового стану підприємств
Для характеристики фінансової діяльності підприємства в першу чергу необхідно провести оцінку майнового стану підприємства
Методика розрахунку показників майнового стану підприємства
Назва показника
Алгоритм розрахунку
Джерело інформації
Теоретично достатнє значення
1. Вартість всього майна
Підсумок балансу по активу або пасиву
Ф.№1, р.280 або р.640
Вартість майна повинна зростати порівняно з попередніми періодами
2. Вартість власних коштів підприємства
Вартість власного капіталу підприємства
Ф.№1, р.380
Вартість власного капіталу повинна зростати порівняно з попередніми періодами
3. Вартість власних оборотних коштів
Різниця між вартістю оборотних активів і поточних зобов(язань підприємства
Ф.№1, р.260 – р.620
Вартість власних оборотних коштів повинна зростати порівняно з попередніми роками
4. Коефіцієнт зносу
Відношення суми зносу до первісної вартості ОВФ
Ф.№1, р.032 : р.031
Зменшуватись і бути меншим 0,5
5.Коефіцієнт придатності
1 – коефіцієнт зносу
Ф.№1, 1 - р.032 : р.031
Збільшуватись і бути більшим 0,5
3.2Оцінка фінансової стійкості підприємства
Фінансова стійкість характеризує можливість підприємства своєчасно поповнювати виробничі запаси, вести розрахунки і здійснювати платежі за рахунок власних джерел. Фінансова стійкість характеризується показниками, які наведені в таблиці.
Методика розрахунку показників фінансової стійкості підприємства
Назва показника
Алгоритм розрахунку
Джерело інформації
Теоретично достатнє значення
1. Коефіцієнт співвідношення позичених і власних коштів
Відношення суми зобов(язань по залученим і позиченим коштам до суми власних коштів
Ф.№1, (р.480 + р.620) : р.380
Менше 1
2. Коефіцієнт автономії
Відношення суми власних коштів до підсумку по балансу
Ф.№1, р.380 : р.280 (640)
Більше 0,5
3. Коефіцієнт маневреності власних коштів
Відношення суми власних оборотних коштів до суми власних коштів
Ф.№1, (р.260 – р.620) : р.380
Якомога більший
4. Коефіцієнт концентрації залученого капіталу
Відношення суми залученого капіталу до підсумку по балансу
Ф.№1, (р.480 + р.620) : р.280
Менше 0,5
5. Коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів
Відношення суми довгострокових зобов(язань до суми довгострокових зобов(язань і власного капіталу
Ф.№1, р.480 : (р.480 + р.380)
Зменшення коефіцієнта
6.Коефіцієнт фінансового левереджу
Відношення суми довгострокових зобов(язань до суми власного капіталу
Ф.№1, р.480 : р.380
Менше 0,5
У випадку, коли розрахункове значення коефіцієнту співвідношення позичених і власних коштів більше 1, то незалежність підприємства сягає критичної точки. Коефіцієнт автономії характеризує незалежність підприємства від зовнішніх джерел фінансування. Отже, чим вище значення коефіцієнту, тим кращий фінансовий стан підприємства. Якщо коефіцієнт автономії більше 0,5, то в світовій практиці визнається, що фінансування діяльності за рахунок залучених коштів відбувається в допустимих межах. 3.3.Оцінка ліквідності та платоспроможності підприємства
Платоспроможність – це можливість даного підприємства своєчасно оплачувати всі грошові зобов’язання, які виникають в процесі виробничо-господарської діяльності. Вона оцінюється за даними балансу та на підставі характеристики ліквідності оборотних активів, тобто часу, необхідного для перетворення їх у готівку. Наймобільнішою частиною оборотних активів є гроші та короткострокові цінні папери - еквіваленти грошових коштів в тому розумінні, що їх швидко і без зайвих клопотів можна перевести на гроші. Показники, які характеризують ліквідність і платоспроможність підприємства та методика їх розрахунку наведена в таблиці.
Розрахунок показників ліквідності і платоспроможності
Назва показника
Алгоритм розрахунку
Джерело інформації
Теоретично достатнє значення
1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (платоспроможності)
Відношення суми грошових коштів і короткострокових цінних паперів до поточних зобов(язань
Ф.№1, (р.220 + р.230 + р.240) : : р.620
Більше 0,2
2. Проміжний коефіцієнт покриття балансу
Відношення суми грошових коштів, короткострокових цінних паперів, дебіторської заборгованості, векселів одержаних, інших оборотних активів до поточних зобов(язань
Ф.№1, [ р.260 – (р.100 +...+ р.140)] : р.620
Більше 0,7-0,8
3. Коефіцієнт покриття балансу
Відношення суми оборотних активів до поточних зобов(язань
Ф.№1, р.260 : р.620
Більше 2-2,5
4. Частка оборотних коштів у активах
Відношення суми оборотних коштів до підсумку по балансу
Ф.№1, р.260 : р.280
Збільшення
5. Частка запасів у поточних активах
Відношення суми запасів до поточних активів
Ф.№1, (р.100 +...+ р.140)] : : р.620
−
6. Частка власних оборотних коштів у запасах
Відношення суми власних оборотних коштів до вартості запасів
Ф.№1, (р.260 – р.620) : (р.100 + +...+ р.140)
Більше 0,5
Коефіцієнт абсолютної ліквідності показує платоспроможність підприємства на період найближчих днів (1-2 дні). Але для того, щоб перевести в гроші різні складові оборотних коштів, потрібен час. Ліквідність коштів, вкладених у дебіторську заборгованість, залежить від швидкості платіжного документообороту в банках країни, своєчасного оформлення банківських документів, строків надання комерційного кредиту окремим покупцям, їхньої платоспроможності. Тому проміжний коефіцієнт покриття балансу характеризує платоспроможність підприємства на період документообороту ( до 7 днів). Найбільш узагальнюючим показником, який характеризує платоспроможність підприємства на період оборотності оборотних активів, є коефіцієнт покриття балансу. На цей показник в першу чергу звертають увагу банкіри, коли приймають рішення щодо короткострокового кредитування підприємства.
3.4.Оцінка прибутковості підприємства
Одним із напрямків проведення фінансового аналізу на підприємстві є розрахунок ефективності одержаних фінансових результатів від проведення виробничо-господарської діяльності. Це здійснюється через визначення відносних показників, які характеризують ефективність (рентабельність) продаж, операційної діяльності, звичайної діяльності, усіх видів діяльності до оподаткування, а також ефективність функціонування підприємства в цілому. Для цього розраховуються показники, які наводяться в таблиці.
Методика розрахунку показників прибутковості підприємства
Назва показника
Алгоритм розрахунку
Джерело інформації
Теоретично достатнє значення
1. Рентабельність продаж
Відношення прибутку від операційної діяльності до виручки від реалізації, помножене на 100%
Ф.№2, р.100 : р.035 х 100%
Більше 20%
2. Рентабельність операційної діяльності
Відношення прибутку від операційної діяльності до повної собівартості, помножене на 100%
Ф.№2, р.100 : (р.040 + р.070 + р.080 + р.090) х 100%
Більше 20%
3. Рентабельність звичайної діяльності до оподаткування
Відношення прибутку від звичайної діяльності до оподаткування до повної собівартості, помножене на 100%
Ф.№2, р.190 : (р.040 + р.070 + р.080 + р.090) х 100%
Більше 20%
4. Рентабельність капіталу
Відношення прибутку від усіх видів діяльності до оподаткування до вартості активів, помножене на 100%
(р.190 + р.200 – р.205, ф.№2) : : р.280,ф.№1 х 100%
Більше 20%
Після проведеної оцінки фінансового стану підприємства за вказаними напрямами робиться загальний висновок щодо стійкості, платоспроможності, ефективності використання капіталу підприємства, своєчасності організації розрахунків, наявності стабільних джерел фінансових ресурсів. При цьому необхідно вказати також на наявність факторів, які незадовільно характеризують фінансову діяльність підприємства: брак власних оборотних коштів, тенденцію до зменшення обсягів виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), неефективне розміщення коштів, наявність стійкої простроченої кредиторської і дебіторської заборгованості, високий ступінь залежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування. Для об’єктивності проведення аналізу фінансового стану підприємства використовують бухгалтерську, статистичну і фінансову звітність за період не менш, ніж три роки.