Національний університет “ Львівська політехніка”
Кафедра АСУ
Звіт
з лабораторної роботи №5
з курсу “Основи інформаційних технологій”
Робота в мережі Інтернет. Пошук
Лабораторна робота № 5
Тема роботи: Робота в мережі Інтернет. Пошук
Мета роботи: розширити знання і уміння роботи з глобальною інформаційною
Теоретичний матеріал:
Браузери
Щоб переглядати інформацію в Інтернеті потрібно мати мінімум, як одну програму, що називається браузером. Серед найпоширеніших слід відмітити такі браузери: Internet Explorer; Opera; Mozilla Firefox.
Завдяки добре підтриманим стандартам майже немає значення яким саме браузером ВИ будити переглядати сторінки
Всі механізми пошуку багато в чому повторюють методи і підходи, які застосовують в бібліотечній справі
Тематичні каталоги
Якщо потрібна загальна інформація із глобальної теми або деяких її областей, доцільно користуватися пошуковими тематичними каталогами. Тематичні каталоги – це інформаційна довідкова система, які створюються вручну редакторами на основі інформації, зібраних на серверах Інтернету. Вони мають деревовидну структуру. Всі галузі людської діяльності поділяються на групи, вони в свою чергу ще на групи.
Каталоги організовуються за темами і як правило містять гіперпосилання для повернення на верхній рівень web – сайту. Користувачі каталогів починають пошук, вибираючи загальну тему чи відповідну тематичну категорію, а потім крок за кроком звужують межі пошуку.
Працювати з пошуковими каталогами не складно. Пошук інформації користувачем проводиться на інтуїтивному рівні і практично завжди закінчується успіхом. Однак за цією простотою приховується складність, пов’язана з розробкою та веденням каталогу. Пошукові каталоги, як правило створюються вручну. Висококваліфіковані редактори особисто переглядають інформаційний простір Інтернету, відбирають те що на їхню думку, становить загальний інтерес і заносять адреси таких публікацій до каталогу. Як правило каталоги ресурсів складаються на основі експортної оцінки.
Основною перевагою такого засобу пошуку є чітка відповідальність змісту сайтів тематиці, оголошеній до кожного розділу. Недоліком є неповне охоплення у мережі ресурсів, оскільки від слідкувати весь обсяг інформації, наявної в Інтернеті, практично нереально навіть для значної кількості персоналу, яких обслуговує сервер. Якщо в одному тематичному каталозі не одержано результатів, слід звернутися до іншого. Результати пошуку в тематичних каталогах часто бувають різними, оскільки сайти, що включаються до кожної тематичної категорії, обертаються вручну людьми, а не машинами.
Тематичні каталоги є початковим засобом пошуку інформації і дозволяють розв’язувати стандартні задачі – пошуку сайтів певного тематичного призначення на яких можна знайти колекцію тематичних посилань. Для полегшення пошуку можна використати пошук на каталозі.
Список деяких тематичних каталогів: era.com.ua; silver.kiev.ua; ualist.com; list.ru.
Пошукові машини
Якщо відома конкретна фраза, назва або термін, то для одержання інформації щодо предмету пошуку слід використовувати пошукові, мета пошукові або спеціалізовані пошукові машини.
Пошук на таких машинах здійснюється за допомогою спеціально розроблених програм. Завдання програми полягає у безперервному відвідувані сайтів інтернету з метою створення каталогів web сторінок. У більшості випадків для знаходження певної інформації, наприклад якогось відомого документа, зображення або фрази, а не загальної теми, найкраще застосовувати пошукові машини.
Пошукові машини працюють з використанням автоматичних засобів при докладані мінімум ручної праці. З одного боку – це дає можливість опрацювати велику кількість веб – документів і створювати бази даних у розмірі сотні мільйонів веб – документів. З іншого боку, ніхто не може гарантувати, що наявність у документі певних слів, за якими здійснюється пошук, вказує на належність документа до конкретної теми
Робота пошукової машини проводиться в три етапи. На першому етапі сканується інформаційний простір і збираються копії ресурсів. На другому етапи бази даних, складені за результатами сканування, змінюється таким чином, щоб уних можна було проводити прискорений пошук. На третьому етапі пошукова машина приймає запит від користувача, проводить пошук у своїх базах даних і видає сторінку з оформленими результатами пошуку.
Приклади деяких пошукових машин:
Google.com.ua – на теперішній час найкраща пошукова машина, пошук на різних мовах, швидке завантаження сторінки.
Meta.ua – найкраща для пошуку офіціальних українських документів.
Rambler.ru
Yandex.ru
Aport.ru
Метапошукові машини
Якщо для отримання інформації яку важко найти, потрібно переглянути водночас кілька баз даних, доцільно використовувати мета пошукові машини, які отримують інформацію з різних баз даних і готують зведений звіт по результатам пошуку. Самостійно такі системи нічого не шукають. Вони дають завдання тематичним каталогам та пошуковим машинам, а потім збирають результати їх пошуку, видаляють з них повторення і видають зведений результат. Метапошукові машини не мають гнучкої системи запитів, і головне не чекають надходження всіх результатів пошуку – обмежуються лише першими знахідками.
Список метапошукових машин:
metabot.ru;
360.ru;
askjeeves.com;
dogpile.com;
та інш..
Виконання лабораторної роботи:
В даній лабораторній роботі необхідно навчитися здійснювати пошук в глобальній мережі Інтернет. Мною була вибрана довільна тема пошуку інформації, а саме: “Каскадні таблиці стилів CSS”.
Наступне, що було зроблено, було вибрано метод пошуку. Було вибрано за допомогою пошукової машини. Пошуковою машиною було вибрано google.com.ua. Як ми вже знаємо за допомогою пошукової машини пошук можна здійснювати за фразами, словами, словосполученнями. Пошук вибраної мною теми було здійснено за повною назвою.
Після здійснення відповідного пошуку. Пошуковою машиною було виведено результати у великій кількості. Мною було здійснено порівняння деяких запропонованих ресурсів пошуковою машиною google.com.ua. На основі знайденого матеріалу був написаний Реферат, який являється додатком даної лабораторної роботи. Список веб – ресурсівз яких був взятий матеріал:
http://vovan-b.rv.ua/index.php/css
http://se0.org.ua/sintaksis-kaskadnix-tablic-stiliv
http://www.itmasters.org.ua/css_style.html
http://www.referatcentral.org.ua/information_load.php?id=1305&startext=2