МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІНСТИТУТ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ
КАФЕДРА ОБЛІКУ І АНАЛІЗУ
/
Курсова робота
З дисципліни «Вступ до фаху «Облік і аудит»
На тему: «Обгрунтування вибору і особливості професії за фахом «Облік і аудит» ( на прикладі начальника відділу фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради)»
ВСТУП………………………………………………………………
3
РОЗДІЛ 1. ПРОФЕСІЙНИЙ ПОРТРЕТ НАЧАЛЬНИКА ВІДДІЛУ ФІНАНСІВ ТА БУХГАЛТЕРСЬКАГО ОБЛІКУ У ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ………………………………….
1.1. Завдання, професійні обов’язки і права начальника відділу фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради……………………………………………………………………
4
1.2. Кваліфікаційні вимоги, професійні знання та етичні принципи особи, яка обіймає посаду начальника відділу фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради…………………………………………………………………..
6
1.3. Відповідальність в роботі начальника відділу фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради…………………
8
РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ СУЧАСНИХ ТЕНДЕНЦІЙ РИНКУ ПРАЦІ І РИНКУ ОСВІТНІХ ПОСЛУГ ЗА ФАХОМ «ОЛІК І АУДИТ»………………………………………………………………
2.1. Аналіз попиту на начальників відділу фінансів та
бухгалтерського обліку Львівської обласної ради…………………
12
2.2. Аналіз мережі вищих навчальних закладів України, які
готують фахівців за спеціальністю «Облік і аудит» ,
динаміки її розвитку………………………………………………….
14
2.3. Мотиви мого вибору спеціальності «Облік і аудит» та
вступу до Національного університету «Львівська політехніка»…
19
РОЗДІЛ 3. ПЕРСПЕКТИВИ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ…………………………………………………………
3.1. Загальна характеристика Львівської обласної ради………….
22
3.2. Переваги і недоліки роботи на посаді начальника відділу
фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради…………………………………………………………………..
26
3.3. Мотивація праці начальника відділу фінансів та
та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради……………..
28
ВИСНОВКИ………………………………………………………….
29
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ…………………………………………………………
31
ВСТУП :
Професія бухгалтера нараховує вже декілька століть - основи бухгалтерського обліку з'явилися ще у п'ятнадцятому столітті. Ще на початку двадцятого століття для якісного виконання бухгалтерської роботи цілком вистачало акуратності та уважності, а всі дії проводилися за встановленими інструкціями. З того часу вимоги до професії значно змінилися. Зараз бухгалтеру необхідний аналітичний склад розуму, знання законодавства, здатність швидко навчатись та вникати у професійні нововведення. Професія бухгалтера придбала надзвичайну суспільну значимість, оскільки від його кваліфікації істотно залежить процвітання компанії.
Виконання курсової роботи має на меті допомогти студенту усвідомити свій професійний вибір, з’ясувати перспективи працевлаштування за спеціальністю, визначити переваги і недоліки можливих посад, а також розвинути навики збирання необхідної інформації, її належної обробки та оформлення результатів аналізу.
Основна частина курсової роботи складається з трьох розділів.
У першому розділі висвітлено професійні завдання, обов’язки і права фінансового директора торговельного підприємства, кваліфікаційні вимоги до нього, професійні знання та етичні принципи особи, яка може обіймати цю посаду, психологічні характеристики особи, яка може претендувати на цю посаду, відповідальність у роботі фінансового директора.
У другому розділі проаналізовано попит в регіоні, Україні та за її межами на фінансових директорів, діапазон їхньої заробітної плати; проведено аналіз мережі вищих навчальних закладів України, які готують фахівців за спеціальністю «облік і аудит», кількість бюджетних місць у них; обґрунтовано мотиву вибору спеціальності «облік і аудит» Національного університету «Львівська політехніка».
У третьому розділі наведено загальну характеристику торговельного підприємства, особливості його діяльності; оцінено переваги і недоліки професії фінансового директора торговельного підприємства, мотивація їхньої праці.
Професія фінансового директора торговельного підприємства є достатньо престижною, перспективною і відповідальною. Фінансовий директор є тим незамінним фахівцем, від кваліфікації і професійних знань якого значною мірою залежать фінансова стабільність, успіх і навіть ділова репутація управління. Адже саме йому доводиться стикатися часом з неймовірно складними завданнями.
РОЗДІЛ 1. ПРОФЕСІЙНИЙ ПОРТРЕТ НАЧАЛЬНИКА ВІДДІЛУ ФІНАНСІВ ТА БУХГАЛТЕРСЬКАГО ОБЛІКУ У ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
1.1. Завдання, професійні обов’язки і права начальника фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради.
Начальник відділу фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради має такі завдання:
1)Організовує управління рухом фінансових ресурсів підприємства і регулювання фінансових відносин, що виникають між суб'єктами господарювання в умовах ринку з метою найбільш ефективного використання усіх видів ресурсів у процесі виробництва і реалізації продукції (робіт, послуг) і одержання максимального прибутку.
2)Забезпечує розроблення фінансової стратегії підприємства і його фінансову стійкість.
3)Керує розробленням проектів перспективних та поточних фінансових планів, прогнозних балансів і бюджетів грошових коштів.
3)Забезпечує доведення затверджених фінансових показників до підрозділів підприємства.
4)Бере участь у підготовці проектів планів реалізації продукції (робіт, послуг), капітальних вкладень, наукових досліджень і розробок, плануванні собівартості продукції і рентабельності виробництва, очолює роботу з розрахунку прибутку і податку на прибуток.
5)Визначає джерела фінансування виробничо-господарської діяльності підприємства, які включають бюджетне фінансування, короткотермінове і довготермінове кредитування, випуск і придбання цінних паперів, лізінговане фінансування, залучення позичених та використання власних коштів, проводить дослідження і аналіз фінансових ринків, оцінює можливий фінансовий ризик стосовно кожного джерела коштів і розробляє пропозиції щодо їх зменшення.
6)Здійснює інвестиційну політику і управління активами підприємства, визначає оптимальну їх структуру, готує пропозиції щодо заміни, ліквідації активів, стежить за портфелем цінних паперів, проводить аналіз і оцінку ефективності фінансових вкладень.
7)Організовує розроблення нормативів обігових коштів і заходів щодо прискорення їх обігу.
8)Забезпечує своєчасне надходження доходів, оформлення за встановленими строками фінансово-розрахункових та банківських операцій, оплату рахунків постачальників і підрядників, погашення позик, виплату процентів, заробітної плати працівникам, перерахування податків і зборів в державний, регіональний і місцевий бюджети, державні позабюджетні соціальні фонди, платежів до банківських установ.
9)Аналізує фінансово-господарську діяльність підприємства, бере участь у розробленні пропозицій, спрямованих на забезпечення платоспроможності, запобігання утворенню і ліквідації невикористаних товарно-матеріальних цінностей, підвищення рентабельності виробництва, збільшення прибутку, зниження витрат на виробництво і реалізацію продукції, зміцнення фінансової дисципліни.
10)Здійснює контроль за виконанням фінансового плану і бюджету, плану реалізації продукції, плану з прибутків та іншими фінансовими показниками, за припиненням виробництва продукції, яка не має збуту, правильними витратами коштів та цільовим використанням власних і позичених обігових коштів.
11)Забезпечує ведення обліку руху фінансових коштів і складання звітності про результати фінансової діяльності згідно із стандартами фінансового обліку та звітності, достовірність фінансової інформації, контролює правильність складання і оформлення звітної документації, своєчасне її надання зовнішнім та внутрішнім користувачам.
12)Керує працівниками відділу.
Начальник відділу фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради має право:
Ознайомлюватися з проектами рішень керівництва підприємства, що стосуються його діяльності.
Брати участь в обговоренні питань, що стосуються виконання його обов'язків.
Вносити на розгляд керівництва підприємства пропозиції щодо покращання роботи, пов'язаної з обов'язками, що передбачені цією інструкцією.
В межах своєї компетенції повідомляти керівництву підприємства про всі недоліки, виявлені в процесі його діяльності, та вносити пропозиції щодо їх усунення.
Вимагати від керівництва підприємства сприяння у виконанні ним посадових обов'язків.
1.2. Кваліфікаційні вимоги, професійні знання та етичні принципи особи, яка обіймає посаду начальника відділу фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради.
Кваліфікаційні вимоги начальника фінансів Львівської обласної ради:
Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Після дипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи в галузі фінансової діяльності за професією: для магістра або спеціаліст - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
Також критеріями професійного рівня начальника відділу фінансів можуть бути: отримана освіта; стаж роботи за спеціальністю; професійні знання і готовність до сприйняття нових знань; здатність до аналітичної роботи; вміння працювати на комп'ютері та інші критерії. Незалежно від спеціалізації бухгалтерську професію як практичну діяльність з ведення обліку відрізняють деякі характерні особливості, серед яких важливу роль відіграє володіння певними інтелектуальними навиками, отриманими в результаті практичної роботи й навчання. Начальник відділу фінансів повинен використовувати свій досвід для надання допомоги власнику та керівнику підприємства у виборі оптимального управлінського рішення. Він повинен бути достатньо комунікабельною людиною і, як будь-який керівник, - гарним психологом. Виконуючи свої обов'язки, начальник відділу фінансів бере участь в уникненні конфліктних ситуацій, знаходить компроміси вирішення багатьох проблемних ситуацій.
Начальник відділу фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради повинен знати:
законодавчі і нормативні акти, що регламентують виробничо-господарську і фінансово-економічну діяльність;
методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації фінансової діяльності підприємства; перспективи розвитку підприємства;
стан і перспективи розвитку фінансових ринків і ринків збуту продукції (робіт, послуг); основи технології виробництва продукції підприємства;
організацію фінансової роботи на підприємстві; порядок складання фінансових планів, прогнозних балансів і бюджетів грошових коштів, планів реалізації продукції (робіт, послуг), планів прибутку тощо;
систему фінансових методів і важелів, які забезпечують управління фінансовими потоками; порядок фінансування із державного бюджету, довгострокового та короткострокового кредитування підприємства, залучення інвестицій і позичених коштів, використання власних коштів, випуску і придбання цінних паперів, нарахування платежів у державний бюджет і державні позабюджетні соціальні фонди;
порядок розподілення фінансових ресурсів, визначення ефективності фінансових вкладень; нормування обігових коштів;
порядок і форми фінансових розрахунків; податкове законодавство; стандарти фінансового обліку і звітності;
економіку, організацію виробництва, праці та управління;
бухгалтерський облік;
засоби обчислювальної техніки, телекомунікацій і зв'язку;
основи трудового законодавства.
1.3. Відповідальність в роботі начальника відділу фінансів та бухгалтерського обліку Львівської обласної ради.
Матеріальна відповідальність:
Стаття 132. Матерiальна вiдповiдальнiсть у межах середнього мiсячного заробiтку
За шкоду, заподiяну пiдприємству, установi, органiзацiї при виконаннi трудових обов'язкiв, працiвники, з вини яких заподiяно шкоду, несуть матерiальну вiдповiдальнiсть у розмiрi прямої дiйсної шкоди, але не бiльше свого середнього мiсячного заробiтку. Матерiальна вiдповiдальнiсть понад середнiй мiсячний заробiток допускається лише у випадках, зазначених у законодавствi.
Стаття 133. Випадки обмеженої матерiальної вiдповiдальностi працiвникiв
У вiдповiдностi з законодавством обмежену матерiальну вiдповiдальнiсть несуть:
1) працiвники - за зiпсуття або знищення через недбалiсть матерiалiв, напiвфабрикатiв, виробiв (продукцiї), в тому числi при їх виготовленнi, - у розмiрi заподiяної з їх вини шкоди, але не бiльше свого середнього мiсячного заробiтку. В такому ж розмiрi працiвники несуть матерiальну вiдповiдальнiсть за зiпсуття або знищення через недбалiсть iнструментiв, вимiрювальних приладiв, спецiального одягу та iнших предметiв, виданих пiдприємством, установою, органiзацiєю працiвниковi в користування;
2) керiвники пiдприємств, установ, органiзацiй та їх заступники, а також керiвники структурних пiдроздiлiв на пiдприємствах, в установах, органiзацiях та їх заступники - у розмiрi заподiяної з їх вини шкоди, але не бiльше свого середнього мiсячного заробiтку, якщо шкоду пiдприємству, установi, органiзацiї заподiяно зайвими грошовими виплатами, неправильною постановкою облiку i зберiгання матерiальних чи грошових цiнностей, невжиттям необхiдних заходiв до запобiгання простоям, випусковi недоброякiсної продукцiї, розкраданню, знищенню i зiпсуттю матерiальних чи грошових цiнностей.
Стаття 134. Випадки повної матерiальної вiдповiдальностi
Вiдповiдно до законодавства працiвники несуть матерiальну вiдповiдальнiсть у повному розмiрi шкоди, заподiяної з їх вини пiдприємству, установi, органiзацiї, у випадках, коли:
1) мiж працiвником i пiдприємством, установою, органiзацiєю вiдповiдно до статтi 135-1 цього Кодексу укладено письмовий договiр про взяття на себе працiвником повної матерiальної вiдповiдальностi за незабезпечення цiлостi майна та iнших цiнностей, переданих йому для зберiгання або для iнших цiлей;
2) майно та iншi цiнностi були одержанi працiвником пiд звiт за разовою довiренiстю або за iншими разовими документами;
3) шкоди завдано дiями працiвника, якi мають ознаки дiянь, переслiдуваних у кримiнальному порядку;
4) шкоди завдано працiвником, який був у нетверезому станi;
5) шкоди завдано недостачею, умисним знищенням або умисним зiпсуттям матерiалiв, напiвфабрикатiв, виробiв (продукцiї), в тому числi при їх виготовленнi, а також iнструментiв, вимiрювальних приладiв, спецiального одягу та iнших предметiв, виданих пiдприємством, установою, органiзацiєю працiвниковi в користування;
6) вiдповiдно до законодавства на працiвника покладено повну матерiальну вiдповiдальнiсть за шкоду, заподiяну пiдприємству, установi, органiзацiї при виконаннi трудових обов'язкiв;
7) шкоди завдано не при виконаннi трудових обов'язкiв;
8) службова особа, винна в незаконному звiльненнi або переведеннi працiвника на iншу роботу;
9) керiвник пiдприємства, установи, органiзацiї всiх форм власностi, винний у несвоєчаснiй виплатi заробiтної плати понад один мiсяць, що призвело до виплати компенсацiй за порушення строкiв її виплати, i за умови, що Державний бюджет України та мiсцевi бюджети, юридичнi особи державної форми власностi не мають заборгованостi перед цим пiдприємством.
Адміністративна відповідальність:
Стаття 163-1. Порушення порядку ведення податкового обліку, надання аудиторських висновків , відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 163-2. Неподання або несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів)
Неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 164-1. Порушення порядку подання декларації про доходи та ведення обліку доходів і витрат , неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку, - тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 164-2. Порушення законодавства з фінансових питань
Приховування в обліку валютних та інших доходів, непродуктивних витрат і збитків, відсутність бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням установленого порядку, внесення неправдивих даних до фінансової звітності, неподання фінансової звітності, несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризацій грошових коштів і матеріальних цінностей, порушення правил ведення касових операцій, перешкоджання працівникам державної контрольно-ревізійної служби у проведенні ревізій та перевірок, невжиття заходів щодо відшкодування з винних осіб збитків від недостач, розтрат, крадіжок і безгосподарності, - тягнуть за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Кримінальна відповідальність:
– ст. 212 КК «Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів».
В цьому випадку відповідальність настає лише тоді, коли особа мала намір не виконувати обов'язки зі сплати податків. До речі, часто працівники податкових органів, виявивши несплату податків на суму, установлену ст. 212 КК, відразу передають справу до податкової міліції. Однак подальший рух справі працівники цієї служби можуть дати лише тоді, коли буде доведено умисел, інакше порушену кримінальну справу має бути закрито;
– ст. 364 КК «Зловживання владою або службовим становищем».
За цією статтею начальника відділу фінансів може бути притягнуто до кримінальної відповідальності, зокрема за порушення порядку реалізації активів, що перебувають у податковій заставі;
– ст. 367 КК «Службова недбалість».
На жаль, ця стаття є універсальною стосовно перелічених вище і часто використовується в тих випадках, коли не може бути доведено умисел винної особи у вчиненні незаконної дії, оскільки для кваліфікації дій як недбалості досить установити недбалість, проявлену посадовою особою до своїх службових обов'язків. Однак при цьому має бути доведено наявність у такої особи реальної можливості виконувати такі обов'язки.
РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ СУЧАСНИХ ТЕНДЕНЦІЙ РИНКУ ПРАЦІ І РИНКУ ОСВІТНІХ ПОСЛУГ ЗА ФАХОМ «ОБЛІК І АУДИТ»
2.1. Аналіз попиту на начальників відділу фінансів та бухгалтерського обліку.
Юристи і економісти високої кваліфікації завжди користуються попитом на ринку праці, оскільки є представниками професій, на яких базується ринкова економіка.
У рейтингу спеціальностей із сайтів Elbrusoid.org та Headhunter.com.ua, які користуються найбільшим попитом на сучасному ринку праці на 2 місці знаходяться такі спеціальності як банківські службовці, бухгалтери, фінансисти, аудитори. Відбувається зміна моделі вищої професійної освіти, що пов’язана з новими вимогами до рівня професійних компетенцій, критерії яких визначають працедавець і ринок. В даний час істотно зросла потреба у високо кваліфікованих фахівцях, що мають відповідний професійний рівень знань, і освіта позиціонує, як вид послуг, що надаються на різних умовах. Формування нових ринкових структур, розвиток колективної і приватної власності, залучення іноземних інвесторів послужили причиною появи широкого кола внутрішніх і зовнішніх користувачів інформації про фінансовий стан підприємства, достовірності розмірів отриманих доходів, обґрунтованості витрат. Що стосується начальника відділу фінансів, то на українському ринку праці сьогодні є одним з найбільш високооплачуваних спеціалістів. Заробітна платня залежить від багатьох чинників: у якій компанії він працює, які він має посадові обов’язки, які задачі виконує. В середньому, залежно від компанії, начальник відділу фінансів може отримувати: в західних компаніях, що працюють на вітчизняному ринку, грошові кошти в еквіваленті
5 000–10 000 доларів США, в українських компаніях - 2 000–7 000 доларів США. В найбільших українських компаніях заробітна платня може сягати позначки 20 000 доларів США і більше.
Ринок бухгалтерів на сьогоднішній день стабільний, серйозних змін не прогнозується; неухильно знижується попит на бухгалтерів, освіта яких обмежується лише курсами або середньо-спеціальними закладами. Тому краще все ж таки закінчити вищу економічну освіту, люди з дипломом вищої освіти затребувані і мають вищу заробітну платню. Фахівці в галузі бухгалтерського обліку повинні бути теоретично та професійно підготовленими до нових умов роботи в постіндустріальному суспільстві, де ставляться високі вимоги до професійного та кваліфікаційного рівня бухгалтерів. Спеціаліст вважається кваліфікованим лише за умови вміння ним вести бухгалтерський облік з використанням комп'ютерної техніки для підвищення якості вихідної облікової інформації, її оперативності, точності та об'єктивності. Для цього він має добре засвоїти загальні питання інформаційних систем і технологій на підприємстві; комп'ютерні форми та системи обліку; передумови, принципи та послідовність створення комп'ютерних систем бухгалтерського обліку на підприємстві, можливості програмного забезпечення, аналізувати діючі програмні продукти бухгалтерського обліку.
2.2. Аналіз мережі вищих навчальних закладів України, які готують фахівців за спеціальністю «Облік і аудит» , динаміки її розвитку.
Список ВНЗ, що готують фахівців за спеціальністю «Облік і аудит»:
Місце
ВНЗ
Загальний рейтинговий бал
Задоволеність випускників ВНЗ отриманою ними освітою, , і можливістю застосування її в трудовій діяльності (нормований бал)
Сприйняття роботодавцями якості освіти в українських ВНЗ (нормований бал)
Сприйняття експертами якості освіти в українських ВНЗ (нормований бал)
Співпраця між ВНЗ і компаніями
-роботодавцями
(нормований бал)
1
"Київський політехнічний інститут"
87
84
100
59
100
2
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
81
92
64
100
76
3
"Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана"
53
76
44
48
59
4
Національний університет "Києво-Могилянська академія"
46
88
34
49
43
5
Київський національний університет будівництва і архітектури
45
56
40
20
72
6
Національний університет "Львівська політехніка"
41
71
47
11
56
7
"Донецький національний технічний університет"
40
75
37
14
56
8
"Харківський політехнічний інститут"
31
66
38
8
35
9
Київський національний торговельно-економічний університет
29
67
35
9
30
10
Національний гірничий університет
29
71
19
8
44
Спеціальність "Облік і аудит" є однією з найперспективніших та важливих галузей освіти. Лише в Україні понад 200 вищих навчальних закладів готують бакалаврів та спеціалістів цієї галузі. Напрямок вищої освіти за професійним спрямуванням 7.050.106 “Облік і аудит”, затверджений Кабінетом Міністрів України № 325 від 18 травня 1994 р. Нормативний термін денної форми навчання 5 років: 4 роки за освітньо-професійною програмою підготовки бакалавра економіки і підприємництва і 1 рік за освітньо-професійною програмою спеціаліста чи магістра. Спеціальність "Облік і аудит" є однією з найпрестижніших сучасних спеціальностей, а перехід до світової системи обліку підвищує вимоги до фахівців спеціальності "Облік і аудит". Вони забезпечують: облік та контроль за фінансовою діяльністю підприємств; економічну обґрунтованість дій; об'єктивну оцінку фінансової результативності та законності прийнятих управлінських рішень та їх виконання; розробляють фінансові прогнози та проводять стратегічний економічний аналіз; контролюють раціональне використання матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; займаються фінансовою, кредитною та розрахунковою діяльністю. Ці завдання здатні виконати тільки фахівці, які вільно володіють знаннями з математики, системного аналізу, макроекономіки, мікроекономіки, фінансів, бухгалтерського обліку й аудиту, бізнес-планування, маркетингу. Діяльність спеціаліста пов'язана із забезпеченням якісного обліку на всіх напрямах виробничого процесу підприємства.
Фахівець з обліку і аудиту може працювати на підприємствах різних форм власності, в акціонерних товариствах, спільних підприємствах, концернах, страхових компаніях, банках, підприємствах торгівлі, у контрольно-ревізійних службах, вітчизняних і міжнародних аудиторських фірмах, в науково-дослідних і вищих навчальних закладах на посадах: фінансового директора, головного бухгалтера, бухгалтера, бухгалтера-ревізора, керівника аудиторської фірми, аудитора, бухгалтера-експерта, наукового співробітника, викладача облікових дисциплін тощо.
Одержані знання дають змогу спеціалістам виконувати наукові дослідження операцій переробки використаної упаковки; розробляти нові технології; проектувати і створювати нові автоматизовані машини і комплекси; забезпечувати безперервну роботу обладнання потокових ліній переробки використаної упаковки; створювати нормативно-правову базу щодо утилізації; впроваджувати логістичні системи обробки вантажопотоків тощо.
Економісти-магістри з обліку і аудиту володіють вмінням виконувати прогностичні, облікові, контрольно-ревізійні, аудиторські, аналітичні, організаційні, дослідницькі та педагогічні функції і розв'язувати при цьому такі задачі: прийняття управлінських рішень щодо використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів; узагальнення поточної облікової інформації за допомогою власноруч складених первинних документів, реєстрів обліку, відповідних форм звітності; проведення аудиту або ревізії на відповідність стану обліку і звітності чинному законодавству України та інших видів контролю; аналіз основних показників господарської діяльності та прогнозування її фінансової сталості; визначення облікової політики та організація облікової та аудиторської роботи; впровадження наукових досліджень з проблем обліку, контролю, аналізу в практику господарювання; підготовка фахівців з обліку і аудиту.
Двохступенева вища освіти полягає в тому, що спочатку готують бакалаврів, потім магістрів. Основною перевагою такої моделі є її маневреність: здобуття ступеня бакалавра за чотири роки навчання не лише економить час і гроші студентів, батьків, але й дає змогу змінити траєкторію навчання, продовжити навчання в іншому вузі, вже маючи диплом про вищу освіту, а також припинити навчання, вийшовши на ринок праці. Бакалаври повинні отримати кваліфікацію та набути навиків і умінь працювати, магістри – компетенцію, тобто, уміння розуміти свою роботу, оскільки можна добре працювати і не розуміти або слабо розуміти те, що виконуєш. Тому, існує потреба різко змінювати значення лекцій, які повинні залишитися лише для дискусійних, нових та найбільш вразливих питань і проблем. Підручник для бакалаврів має бути підготовлений на основі подання необхідної інформації, що відповідає напряму підготовки, а для магістрів має бути побудований так, щоб спрямовувати студента визначати проблему, її складність та шляхи вирішення. За допомогою написання магістерської дипломної роботи студент набуває досвіду на основі синтезу отриманих знань виконувати тематичні дослідницькі роботи, які повинні мати окремі елементи наукової новизни, або ж обґрунтовувати значимість результатів інших досліджень.
Головне сьогодні при підготовці фахівців з обліку і аудиту – навчити студента мислити самостійно, оскільки набуті фахові знання можуть через певний період втратити актуальність. Тому, освіта може бути досягнута лише шляхом внутрішнього розвитку особи. Освіта – це плід свободи в умінні виконувати завдання, а не примусове навчання, що передбачає вивчення на пам’ять сутності певних термінів, понять, формул і цілих параграфів, навіть підручників. Пізнання є прагнення зрозуміти те, що вже відоме як знання. Тому головним є не накопичення великого обсягу інформації і засвоєння готових знань, а розвиток здібностей до опанування методів пізнання, що дають можливість самостійно добувати знання, творчо їх переробляти. Для досягнення поставлених цілей в підготовці кадрів з обліку і аудиту необхідне оновлення змісту і структури сучасної освіти. Дане питання набуває нового звучання і вимагає подальшого осмислення. Без бухгалтерського обліку бізнес був би некерованим. Вивчаючи спеціальність «Облік і аудит», відкриваються таємниці формування економічної інформації, яка використовується для управління підприємством, мистецтво бухгалтера і аудитора. Це надає унікальну можливість отримати сучасну освіту, що поєднує багатогранні знання фінансиста і економіста, аналітика і ревізора, менеджера і наукового працівника. Такі знання необхідні кожному керівнику і приватному підприємцю.
Фахівець з обліку і аудиту займається обліковою, аналітичною, контрольно-ревізійною, аудиторською діяльністю у сфері ринкових відносин. Ефективність діяльності підприємства значною мірою залежить від організації бухгалтерського фінансового та управлінського обліку, зовнішнього і внутрішнього аудиту. Тому на ринку праці попит на фахівців з обліку і аудиту завжди високий. Вони можуть працювати головними бухгалтерами, провідними бухгалтерами та фінансовими менеджерами, на керівних посадах відділів обліку і звітності в міністерствах та відомствах, науковими співробітниками. Маючи певний стаж роботи за обраною спеціальністю, фахівці з обліку і аудиту можуть займатися аудиторською діяльністю. Універсальність підготовки дозволяє випускникам з фаху “облік і аудит” швидко адаптуватись до сучасних вимог на ринку праці та влаштовуватись на високооплачувані посади.
2.3. Мотиви мого вибору спеціальності «Облік і аудит» та вступу до Національного університету «Львівська політехніка»
Без бухгалтерського обліку бізнес був би некерованим. Вивчаючи спеціальність «Облік і аудит», я дізнаюся про принципи використання економічної інформації, яка використовується для управління підприємством, оволодію мистецтвом бухгалтера і аудитора. Це надасть мені можливість отримати сучасну освіту, що поєднує багатогранні знання фінансиста і економіста, аналітика і ревізора, менеджера і наукового працівника. Такі знання необхідні кожному керівнику і приватному підприємцю.
Фахівець з обліку і аудиту займається обліковою, аналітичною, контрольно-ревізійною, аудиторською діяльністю у сфері ринкових відносин. Ефективність діяльності підприємства значною мірою залежить від організації бухгалтерського фінансового та управлінського обліку, зовнішнього і внутрішнього аудиту. Тому на ринку праці попит на фахівців з обліку і аудиту завжди високий. Вони можуть працювати головними бухгалтерами, провідними бухгалтерами та фінансовими менеджерами, на керівних посадах відділів обліку і звітності в міністерствах та відомствах, науковими співробітниками. Маючи певний стаж роботи за обраною спеціальністю, фахівці з обліку і аудиту можуть займатися аудиторською діяльністю. Універсальність підготовки дозволяє випускникам з фаху “Облік і аудит” швидко адаптуватись до сучасних вимог на ринку праці та влаштовуватись на високооплачувані посади.
Отримавши диплом за спеціальністю «Облік і аудит» на нашому факультеті(опис кафедри «Облік і аудит» додаток А), я надіюсь, що стану справжнім професіоналом у таких галузях: бухгалтерський облік як інформаційна модель економічного суб’єкта, його виробничо-господарської і фінансової діяльності; аналіз і прогнозування фінансово-економічних ситуацій; планування, контролю і мінімізація оподаткування підприємства; використання бухгалтерської інформації для вироблення управлінських рішень як перспективного, так і поточного характеру; прийняття неординарних управлінських рішень на основі фундаментальних знань правових норм господарювання і оподаткування; організація аудиту як найважливішого елемента інфраструктури ринкової економіки.
Фахівець з обліку і аудиту може працювати на підприємствах різних форм власності, в акціонерних товариствах, спільних підприємствах, концернах, страхових компаніях, банках, підприємствах торгівлі, у контрольно-ревізійних службах, вітчизняних і міжнародних аудиторських фірмах, в науково-дослідних і вищих навчальних закладах на посадах: фінансового директора, головного бухгалтера, бухгалтера, бухгалтера-ревізора, керівника аудиторської фірми, аудитора, бухгалтера-експерта, наукового співробітника, викладача облікових дисциплін тощо.
Одержані знання дають змогу спеціалістам виконувати наукові дослідження операцій переробки використаної упаковки; розробляти нові технології; проектувати і створювати нові автоматизовані машини і комплекси; забезпечувати безперервну роботу обладнання потокових ліній переробки використаної упаковки; створювати нормативно-правову базу щодо утилізації; впроваджувати логістичні системи обробки вантажопотоків тощо.
Економісти-магістри з обліку і аудиту володіють вмінням виконувати прогностичні, облікові, контрольно-ревізійні, аудиторські, аналітичні, організаційні, дослідницькі та педагогічні функції і розв'язувати при цьому такі задачі: прийняття управлінських рішень щодо використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів; узагальнення поточної облікової інформації за допомогою власноруч складених первинних документів, реєстрів обліку, відповідних форм звітності; проведення аудиту або ревізії на відповідність стану обліку і звітності чинному законодавству України та інших видів контролю; аналіз основних показників господарської діяльності та прогнозування її фінансової сталості; визначення облікової політики та організація облікової та аудиторської роботи; впровадження наукових досліджень з проблем обліку, контролю, аналізу в практику господарювання; підготовка фахівців з обліку і аудиту.
Бакалаври та спеціалісти здатні виконувати проектні, організаційні, контрольні, методичні та технологічні функції, вирішуючи при цьому такі задачі:
- визначення облікової політики підприємства;
- складання плану роботи бухгалтерії або аудиторської фірми,
визначення їх структур та чисельності працівників;
- організування облікових та аудиторських робіт, складання
бухгалтерської звітності;
- організування внутрішньогосподарського контролю та здійснення
контрольно-аналітичної функції в процесі діяльності;
- організування роботи контрольно-ревізійних груп та впровадження
прогресивних форм і методів бухгалтерського обліку;
- обліку господарських операцій на підприємстві;
- проведення економічного аналізу, контролю і ревізії та аудиту.
Фахівці з "Обліку і аудиту" можуть займати різноманітні первинні посади, зокрема: начальник економічного відділу , старший економіст (рівень бакалавра); головний бухгалтер, старший бухгалтер, бухгалтер (рівень спеціаліста); начальник контрольно-ревізійного відділу, головний бухгалтер, аудитор, аудитор-аналітик, ревізор, головний ревізор, провідний економіст, викладач, методист, молодший науковий співробітник (рівень магістра).
Випускники є конкурентоспроможними на ринку праці, успішними в підприємницькій діяльності та на державній службі, обіймають високі посади керівників і провідних фахівців на підприємствах різних форм власності, у фінансових та кредитно-банківських установах, в органах податкової адміністрації, контрольно-ревізійних управліннях, державному казначействі, у Пенсійних та фінансових фондах, у страхових компаніях та інших структурах. найкращі випускники-магістри продовжують навчання в аспірантурі Інституту економіки і менеджменту Львівської політехніки.
РОЗДІЛ 3. ПЕРСПЕКТИВИ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ
3.1. Загальна характеристика Львівської обласної ради.
Обласна рада є органом місцевого самоврядування, який представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у рамках повноважень визначених Конституцією України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Повноваження обласної ради:
затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку області, цільових програм з інших питань, заслуховування звітів про їх виконання;
затвердження обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання;
розподіл переданих з державного бюджету коштів у вигляді дотацій, субвенцій відповідно між районними бюджетами, місцевими бюджетами міст обласного значення, сіл, селищ, міст районного значення;
вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку;
вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні обласних рад; призначення і звільнення їх керівників;
вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;
вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів обласного значення, а також про скасування такого дозволу;
встановлення правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення питних, побутових та інших потреб населення, зон санітарної охорони джерел водопостачання, обмеження або заборони використання підприємствами питної води у промислових цілях;
прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками історії або культури, які охороняються законом;
прийняття за пропозицією відповідних сільських, селищних, міських рад рішень, пов'язаних зі створенням спеціальних вільних та інших зон, зміною у статусі цих зон, внесення до відповідних органів пропозицій з цих питань;
надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності;
затвердження відповідно до законодавства правил забудови і благоустрою населених пунктів області;
прийняття у межах, що визначаються законами, рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, які передбачають за їх порушення адміністративну відповідальність;
прийняття рішень про віднесення лісів до категорії захисності, а також про поділ лісів за розрядами такс у випадках і порядку, передбачених законом;
прийняття рішень щодо делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень обласних рад;
заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень;
прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації;
внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо голови відповідної місцевої державної адміністрації;
прийняття за пропозицією територіальних громад рішення щодо проведення консультативного опитування з питань, які стосуються їх спільних інтересів;
здійснення відповідно до закону повноважень щодо організації проведення всеукраїнських референдумів та виборів органів державної влади і місцевого самоврядування;
затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки області;
прийняття рішень щодо об'єднання в асоціації, вступ до асоціацій та і...