МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту та міжнародного підприємництва
КУСОВА РОБОТА
з дисципліни «Вступ до фаху «Міжнародна економіка» »
на тему: «Дослідження міжнародних економічних відносин групи країн»
Варіант №34
У курсовому проекті досліджено міжнародні економічні відносини 3-х країн – Угорщини, Хорватії та Сербії. У роботі я надала інформацію про їх географічне положення, політичний устрій і економічну ситуацію в країнах на сьогоднішній день. Також є інформація про фактори виробництва і їх значення для країн. Проаналізовано рівень та можливий напрям розвитку стосунків між ними. Розкрито соціально-культурний потенціал даних країн.
Annotation
In the course project studied International Economic Relations 3 countries - Hungary, Croatia and Serbia. In this work I provided with information about its geographical location, political system and economic situation in the country nowaday. There is information about factors of production and their importance to the countries. Analyzed the level and the possible direction between them. Explore social and cultural potential of the countries.
Зміст
1.Вступ………………………………………………………………………………………….4
2. Розділ 1. Загальна характеристика досліджуваних країн…………………………………6
1.1. Географічне розташування та забезпеченість природними ресурсами………...6
1.2. Демографічні показники…………………………………………………………..9
1.3. Основні макроекономічні показники…………………………………………….11
3. Розділ 2. Дослідження тенденцій взаємної торгівлі товарами та послугами……………14
2.1. Динаміка показників загального експорту та імпорту…………………………..14
2.2. Тенденції зміни показників взаємної торгівлі……………………………………14
4. Розділ 3. Аналізування неторгових міжнародних відносин………………………………16
5. Висновки……………………………………………………………………………………..18
6. Список використаної літератури……………………………………………………………19
Вступ
Угорщина - територія країни не сягає навіть 10 тис. км², мовою її більше ніде не говорять, її народні пісні водночас схожі і не схожі на інші – тим не менш, ось уже більше 1100 років живе у центрі Європи угорський народ. 896 році язичницькі племена угорців перекочували з Азії до Карпатського басейну й розчинили у собі народності, що тут мешкали – суворі й красиві кочівники зберегли первісну пристрасть до життя, хоч і навчилися європейським манерам. Недарма кажуть, маленька країна – багато спокус. Угорці як ніхто інший поєднали найбільші здобутки європейської духовної цивілізації із надзвичайною природністю і неприхованим гедонізмом. Це країна, яка завдяки цілющим термальним джерелам і прозорому повітрю гір ще за часів римських легіонерів і Сулеймана Великого піклується не тільки про дух, але й про тіло...Країна, в якій кулінарія – не просто спосіб приготування їжі, а справжнє виплекане віками мистецтво. І водночас, країна, яка дарувала світу «Короля вин і вино королів» – Токай. Згідно стародавній легенді, якщо де-небудь в Угорщині подорожній увіткне в землю дорожню палицю, то звідти потече лікувальна вода. І це не перебільшення: у країні біля 70-80% території, де є лікувальні і термальні води. Подібного на Землі немає більше ніде. У країні близько 60 тис. джерел, 1152 з них з температурою більше 30 градусів. Тільки у Угорщині знаходиться єдина в Європі печерна лікувальна купальня (р. Мішкольц-Тапольца), а також найвідоміше в Європі озеро Хевіз природного вулканічного походження з гарячою лікувальною водою (33 градусів). І якщо Угорщину називають імперією купалень, то її столицю Будапешт по праву вважають містом купалень. Тут 130 джерел з лікувальною водою, які дають більше 70 млн. літрів води в день з температурою від 24 до 78 градусів. Тому, не дивно, що в Угорщині вода перетворилася на бренд.
Хорватія - екологічно чиста країна з приголомшливо красивим адріатичним узбережжям і численними островами завжди була популярним напрямом у туризмі. Міжнародний туризм у цій країні став розвиватися починаючи з XIX століття, а у XX столітті узбережжя Хорватії вважається однією з найпрестижніших курортних зон.Відпочинок у Хорватії – подорож у красиве і одне з найбільш екологічно чистих місць в світі. Завдяки унікальному середземноморському клімату, тури до Хорватії користуються величезною популярністю серед західноєвропейських туристів. Багато хто з них віддає перевагу саме відпочинку в Хорватії, завдяки її особливостям. Хорватія – це чотири тисячі кілометрів узбережжя з живописними кам'янистими бухтами і чистісінькими піщаними пляжами. Багато хорватських пляжів нагороджено «Блакитним прапором» – почесним знаком екологічної чистоти. Пляжі тут, до речі, мають свою особливість: мілководдя практично ніде немає. Тобто, робиш п'ять кроків – і все, провалюєшся з головою під воду. Хорватія – місце, де зустрічаються Середземномор'я та Альпи. Небагато знайдеться країн в Європі, та й у всьому світі, де таким чудовим чином є сусідами унікальні природні комплекси та історичні пам'ятники, прекрасне морське узбережжя з сотнями островів і численні замки, густі ліси та безліч термальних джерел. Відпочинок в Хорватії – це: - «екологічно чистий відпочинок». На узбережжі Хорватії немає діючих промислових об'єктів; - надзвичайно красива природа, соснові ліси, острови, море. Прозорість морської води біля берегів Хорватії складає не менше 50 м;- це країна, де Ви спокійно обійдетеся без знання іноземної мови;- велика кількість стародавніх пам'ятників різних епох;- яхти, рибалка, рафтінг, підводне плавання, віндсерфінг та інші водні види спорту;Відпочинок в Хорватії – це 2600 сонячних годин у році, середня температура моря в літній період – 25°-27°, повітря – 30°-31°.
Сербія - своєрідний перехрестя Європи - має безліч трагічних подій у своїй історії, деякі з яких закінчилися не так давно. Карта Сербії перекроювалася не раз, і всі пам'ятають останні події в Косово, що оголосила себе незалежною республікою в кінці 2008 року. Безумовно, Сербія ще не встигла оговтатися від подій, що відбулися, але вже активно розвиває туристичну галузь, адже пам'ятки Сербії - стародавні міста, фортеці, середньовічні монастирі здавна приваблювали туристів до місцевих турів. Туристична Сербія починається в своєї столиці - Белград, з якого слід починати пізнавальний відпочинок. Сербія по праву пишається фортецею Калемегдан - своєю головною визначною пам'яткою, розташованої в Белграді, - величезним комплексом, що поєднує православні церкви, військовий музей, де можна простежити складну військову історію країни, мусульманські могили і турецькі лазні, - є на що подивитися. Старе місто, безліч музеїв, прекрасно відреставровані палаци не дадуть вам занудьгувати в Белграді, однак не варто забувати і про інші міста Сербії. Національні парки та національна кухня - теж свого роду пам'ятки Сербії. Звичайно, Сербію поки що складно назвати «розкрученим» напрямком - однак в одному з видів туризму вона вже зараз з легкістю дасть фору багатьом країнам. Мова йде про лікувальних і оздоровчих турах: місцеві курорти по праву вважаються одними з кращих у Європі за кількістю та поєднанню лікувальних факторів. При цьому вони мають цілком сучасним обладнанням і виставляють на свої послуги надзвичайно помірні по «середньоєвропейським» мірками ціни. Інші плюси Сербії туристичної: хороша природа, м'який клімат, широкі можливості для полювання-рибалки і непогана історична «екскурсійна». Є і свій гірськолижний курорт, Копаонік.
Розділ 1. Загальна характеристика досліджуваних країн
Географічне розташування та забезпеченість природними ресурсами
Європа — одна з двох частин світу, розташованих на материку Євразія. Північ її лежить за полярним колом і на значній території являє собою холодну пустелю, а південна — простяглася до теплого Середземного моря. Західне узбережжя омивають води Атлантичного океану, а східна межа проходить одразу за Уральськими горами. Саме до Європи входять такі країни як Угорщина, Хорватія та Сербія.
Угорщина (угор. Magyarország — «Мадярщина»; офіційно Угорська Республіка) — держава в Центрально-Східній Європі. Межує зі Словаччиною на півночі, Україною — на північному сході (спільний кордон 105 км), Румунією — на південному сході, Сербією та Хорватією — на півдні, Словенією — на південному заході і Австрією — на заході. Населення 9981,334мільйонів . Площа 93 тисячі км2. Столиця — Будапешт. Офіційна мова — угорська. Грошова одиниця — форинт. З 1999 член НАТО, з 2004 — ЄС.
Рис.1. Географічне розташування Угорщини
Республіка Хорватія (хорв. Republika Hrvatska) — держава на півдні Центральної Європи і заході Балканського півострова, колишня союзна республіка в складі Югославії, що стала незалежною в 1991 р.
Рис.2. Географічне розташування Хорватії
Хорватське Адріатичне узбережжя — одне з найбільш порізаних у світі: тут налічується 1185 островів та острівців (заселені лише 66). Найбільший — острів Крк; інші великі острови: Црес, Хвар, Паг, Корчула. Найбільші півострови — Істрія та Пелєшац, найбільша затока — Кварнер.
Хорватія межує з Боснією і Герцеговиною (довжина кордону — 932 км), Угорщиною (329 км), Словенією (501 км), Сербією на півночі (241 км) і Чорногорією (25 км. на півдні). Загальна довжина сухопутного кордону становить 2197 км
Морські кордони були визначені між Італією та Чорногорією і нині становлять 930 км. Між Хорватією та Словенією — у затоці Піран, між Хорватією та Чорногорією — у затоці Котор. Демаркаційна лінія морем визначається островами. Вона проходить по лінії фарватера. Цей простір становить державні кордони Хорватії.
Сербія, офіційна назва Республіка Сербія (серб. Репу̀блика Ср̀бија) — країна в північно-західній частині Балканського півострова, має в своєму складі Косово і Воєводину; площа 88400 кв. км; столиця Белград, за національністю в основному серби (бл. 6,7 млн., у всьому світі понад 9 млн).
Рис.3. Географічне розташування Сербії
Великі міста - Белград, Новий Сад.Державна мова - сербська.Грошова одиниця - динар = 100 пар. Релігія - більшість сербів - православні християни. Мусульмани у Сербії нечисленні і становлять більшість у Косово. Рельєф: родюча долина Дунаю на півночі, гори на півдні. Розмовна й літературна мова сербів: сербський варіант сербохорватської, абетка — за конституцією Республіки Сербія державною мовою є саме кирилічний варіант сербської мови, хоча на практиці переважає латиниця (якою до 1945 року серби не послуговувалися взагалі);
Таблиця 1.1
Показники географічного розташування та ресурсного забезпечення
Показники
Одиниці виміру
Країни
Угорщина
Хорватія
Сербія
Загальна площа
тис.кв.км
93 030 кв. км.
89 810 кв. км.
88 361 кв.км.
Площа суходолу
тис.кв.км
93 030 кв. км.
56 610 кв. км.
88 361 кв.км.
Сусідні країни (Починаючи з півночі)
-
На пн. – з Словаччиною, на пн.сх. – з Україною, на пд.сх. – з Румунією, на пд. – з Сербією і Хорватією, на пд.зх. – зі Словенією, на зх. – Австрією.
На пн. - зі Словенією, на сх. - з Угорщиною та Сербією, на пд.сх. - з Боснією і Герцеговиною, на пд. - з Чорногорією, на зх. країну омиває Адріатичне море.
На пн.– з Угорщиною, на пн.сх.– з Румунією, на сх. – Болгарією, на пд. - з Македонією, на пд.зх. – з Чорногорією та Албанією, на зх.– з Хорватією і Боснією і Герцеговиною.
Розвідані корисні копалини
-
Боксити, вугілля, природний газ, родючі грунти, орна земля
Нафта, деякі вугілля, боксити, низькосортна залізна руда, кальцію, гіпсу, природного асфальту, кремнезему, слюди, глини, сіль, гідроенергетика
Нафта, газ, вугілля, залізна руда, мідь, цинк, сурма, хром, золото, срібло, магній, пірит, вапняк, мармур, сіль, орні землі
Експорт товарів
-
Машини,продовольчі товари,електрику
Транспортне обладнання, машини, текстиль, хімікати, продовольство, паливо
Залізо і сталь, каучук, одяг, пшениця, фрукти та овочі, кольорові метали, електричні прилади, металеві вироби, зброю і боєприпаси
Імпорт товарів
-
Обладнання для машин,машини інших виробників, сировина,паливо
Машини, транспортне та електрообладнання, хімічні речовини, пально-мастильні матеріали, продукти харчування
Транспортне та електробладнання, пальні-мастильні матеріали,продукти харчування.
Угорщина-держава в центральній Європі. Столиця місто Будапешт. Угорщина розташована на Середньодунайської низовини. Країна займає близько 2/3 території цього великого тектонічного зниження, оточенного горами. Ланцюги гірських хребтів захищають її від вітрів. На заході до кордонівреспубліки підступають відроги Альп. З півночі і сходу її оздоблюють масиви Карпат.
На півдні, по морю, Хорватія граничить з Італією, а на півночі - з Угорщиною. Що були ще не так давно республіками однієї країни - Югославії, Словенія, Сербія, Боснія і Герцеговина, Чорногорія нині є суміжними Хорватії державами.
Із заходу країну омиває Адріатичне море. Море омиває Балканський і Апеннінський півострови, його середня глибина - 252 метри, північно-західна частина дрібна (максимум 23 метри в затоці Трієста), тоді як на півдні його глибина достінаєт 1200 метрів. Води Адріатики у Хорватського побережжя чисті і прозорі, оскільки гірські річки не несуть в нього мул і пісок.Хорватське Адріатичне побережжя - одне з найбільш порізаних в світі. Воно налічує 1185 островів і острівців, з них 66 заселених, із загальною протяжністю берегової лінії 4058 кілометрів. Довжина побережжя материкової частини по умовній прямій - 600 кілометрів, а враховуючи його ізрезанность - 1778 кілометрів.
З червня 2006 р. в результаті проголошення незалежності Чорногорії (за підсумками референдуму від 21 травня 2006 р.) припинив своє існування Союз Сербії та Чорногорії і утворились дві незалежні держави – Сербія (столиця Белград) і Чорногорія (столиця Подгоріца).
Регіон має досить вигідне економіко-географічне положення, зумовлене розташуванням на шляхах із Південно-Західної Азії до Центральної Європи. Держави регіону межують із країнами Східної, Південної та Західної Європи, а також Південно-Західної Азії. Країни омиваються морями Атлантики (Чорним, Адріатичним), а через Середземне море мають вихід до транспортних шляхів в Атлантичному океані. Ускладнює економіко-географічне положення регіону високий рівень гористості території (Карпатські та Балканські гори) і розташування її в зоні молодої альпійської складчастості. Це є передумовами високої сейсмічної території.
На особливості політико-географічного положення району продовжують впливати ще й досі непоодинокі релігійно-етнічні конфлікти (в Сербії, Косово, Македонії, Молдові).
Демографічні показники
Необхідною умовою економічного росту є трудові ресурси. Аналіз приросту населення в країнах ЦСЄ показує, що рівень народжуваності є недостатнім.
Внаслідок зниження рівня народжуваності в більшості країн в останнє десятиліття темпи росту працездатного населення скоротилися. Через це відбулося зменшення припливу в народне господарство працездатної молоді і збільшення частки осіб на пенсійному віку.
У країнах ЦСЄ гостро стоїть проблема безробіття, зумовлена насамперед скороченням зайнятості на державних підприємствах. З метою зменшення безробіття приймаються спеціальні програми, пов’язані з наданням допомоги підприємствам-банкрутам з боку держави.
Таблиця 1.2
Демографічні показники країн за 2000-2010рр.
Показники
Одиниці виміру
Угорщина
Хорватія
Сербія
2000р.
2005р.
2010р.
2000р.
2005р.
2010р.
2000р.
2005р.
2010р.
Загальна кількість населення
Млн.осіб
10,210
10,087
9,981
4,502
4,443
4,494
7,516
8,064
10,832
Кількість працездатного населення
%
46,3
45,1
44,6
48
49,5
50,8
49
48,5
52
Рівень безробіття
%
6.4
7.1
10.7
16.1
12.7
17.6
12.6
31.6
19.2
Приріст населення
%
-0.26
-0.2
-0.6
-1.04
0.01
0.01
-23.47
-0.25
0.86
Гендерна структура:
- чоловіки
- жінки
Млн. осіб
4,695 (чол)
55,15 (жін)
4,686
5,400
4,752
5,228
2,197
2,305
2,155
2,288
2,160
2,334
3,989
4,147
3,968
4,095
5,324
5,507
Середня тривалість життя
роки
71.8
72.4
74.2
73.8
74.45
75.5
73.3
74.73
74.5
В Угорщини склалася так звана система подвійної чи повторної зайнятості населення, що припускає розвиток кооперативного сектору й індивідуальної трудової діяльності, а також сумісництво. Така система сприяє вирішенню проблеми залучення в народне господарство додаткової робочої сили.
За період з 2000-2010 рр. рівень безробіття збільшився в Угорщині з 6,4% до 10,7%. Високий рівень безробіття спостерігається у країнах колишньої Югославії – у Сербії – 19%, Хорватії – 17%.
Чесельність населення Сербії у період з 2000-2010роки
Таблиця 1.3
Роки
Чисельність населення
Відсоткова зміна
2000
7,516
-0.32%
2001
7,503
-0.17%
2002
7,5
-0.04%
2003
7,481
-0.25%
2004
7,463
-0.24%
2005
8,064
0.29%
2006
8,512
0.39%
2007
8,782
0.10%
2008
8,782
0.00%
2009
9,582
0.15%
2010
10,832
0.40%
Рис.4. Динаміка населення Сербії
Рис.5. Приріст населення Сербії
1.3.Основні макроекономічні показники
Країни Центральної і Східної Європи здебільшого закінчили перехід від центрально-керованого господарства до ринкової економіки. Реформування економіки в країнах спочатку ґрунтувалося передусім на реалізації концепції «шокової терапії», яка припускала швидше забезпечення фінансової стабілізації і лібералізації цін, створення різноманіття форм власності, розширення прав економічних суб’єктів, відкриття внутрішнього ринку. Однак практика показала, що перехід до ринкових відносин вимагає тривалішої і поступової трансформації усього комплексу макро- і мікроекономічних перетворень. Тому згодом країни перейшли до довготермінової стратегії економічних перетворень, що передбачає структурну перебудову, розвиток фінансових ринків, вирішення проблеми зайнятості і соціального захисту. Країни Європи понад сорок років були головними партнерами Радянського Союзу, і з цього погляду хід економічних реформ у розглянутих державах, їх результативність не можуть не впливати на розвиток економіки і на взаємини між країнами. Крім того, накопичений країнами ЦСЄ досвід практичних заходів щодо формування ринкового середовища може бути корисний для держав, що здійснюють перехід від централізованої планової економіки до ринкового господарства.
Таблиця 1.4
Макроекономічні показники країн за 2000-2010рр.
Показники
Одиниці виміру
Угорщина
Хорватія
Сербія
2000р.
2005р.
2010р.
2000р.
2005р.
2010р.
2000р.
2005р.
2010р.
ВВП
Млрд.дол.
130, 85
163,10
190
41,02
55,79
78,52
41,15
80,49
ВНП
Млрд.дол.
48,93
111,59
145,76
19,36
41,85
45,94
10,05
32,19
64,39
ВВП на душу населення
Тис.дол.
12,9
14,2
19,3
9,98
13,59
18,3
15,27
20.93
10,8
Зовнішній борг
Млрд.дол.
29,50
66,22
148,40
20,56
30,62
59,70
9,20
15,43
30,90
Одним з економічних показників усіх економічних перетворень є рівень ВВП. За темпами росту ВВП між даними країнами у 2000 році найвищий показник був в Угорщини – 130 млрд.дол., а найвищий у Хорватії – 41 млрд.дол. У 2005 найвищий показник був у Угорщини – 163 млрд.дол., найвищий у Сербії - 41 млрд.дол.. У 2010 найвищий показник був в Угорщини – 190.млрд.дол.,найвищий у Хорватії – 78 млрд.дол. З цих даних можна сказати,що Угорщина має досить такивисокий рівень розвитку порівнюючи з Хорватією та Сербією
Вагомим чинником високого приросту ВВП є внутрішній інвестиційний і споживчий попит. Саме завдяки приросту інвестицій та споживчого попиту країни домоглися особливо вагомого успіху. Не менш важливими чинниками економічного зростання країн були прямі закордонні інвестиції, зростання туризму, внутрішньої і зовнішньої торгівлі.
Таблиця 1.5
Валовий внутрішній продукт Угорщини в поточних цінах.
Роки
Валовий внутрішній продукт на основі купівельної спроможності
Відсоткова зміна
2000
130,853
7.18%
2001
133.388
6.49%
2002
138.343
6.10%
2003
147.351
6.51%
2004
160.313
8.80%
2005
163.100
6.73%
2006
183.690
7.35%
2007
190.926
3.94%
2008
196.355
2.84%
2009
185.632
-5.46%
2010
190.000
1.49%
Рис.5. Динаміка ВВП Угорщини у поточних цінах.
Розділ 2. Дослідження тенденції взаємної торгівлі товарами і послугами
Валовий внутрішній продукт Хорватії в поточних цінах.
Таблиця 1.6
Роки
Валовий внутрішній продукт на основі купівельної спроможності
Відсоткова зміна
2000
41,026
6,15
2001
45,183
6,55
2002
48,161
5,26
2003
51,819
6,18
2004
54,775
5,15
2005
55,790
3,28
2006
60,380
6,22
2007
79,590
8,58
2008
82,511
4,60
2009
78,427
-4,50
2010
78,520
0,55
Рис.7. Динаміка ВВП Хорватії у поточних цінах.
Розділ 2. Дослідження тенденцій взаємної торгівлі товарами та послугами
2.1 Динаміка показників загального експорту та імпорту
Загальною ознакою в системи управління зовнішньоекономічними зв’язками є високий ступінь лібералізації експорту і імпорту. Велика увага приділяється розширенню експорту виробів машинобудування, що вимагає підвищення технічного рівня виробництва і зниження його витрат. Частка продукції машинобудування у загальному експорті країн ЦСЕ становить від 30 до 60%, у експорті в розвинені країни – 7-10%.
В імпорті велика частка зовнішньоторговельному обороту приділяється машинам і устаткуванню, що становлять від 30 до 70% від усього імпорту. Важливими статтями іч потру є нафта, кам’яне вугілля, залізна руда, чавун, кольорові метали,газ.
Таблиця 2.1
Динаміка зовнішньої торгівлі країн за 2000-2010рр.,млрд. дол.
Показники
Угорщина
Хорватія
Сербія
2000р.
2005р.
2010р.
2000р.
2005р.
2010р.
2000р.
2005р.
2010р.
Загальний експорт
34,801,650,000
72,499,850,000
93.744,800,000
8,686,785,000
18,127,780,000
11,510,477,000
2,547,000,000
7,042,105,000
9,740,000,000
Загальний імпорт
36,706,110,000
74,856,260,000
87,447,843,000
10,824,340,000
21,474,950,000
20,930,120,000
4,003,697,000
13,022,050,000
15,780,000,000
Зовнішньоторговий оборот
71,507,750,000
147,356,110,000
181,192,623,000
19,511,125,000
39,602,730,000
32,440,597,000
6,550,697,000
20,064,155,000
25,520,000,000
Сальдо зовнішньої торгівлі
-1,904,460,000
-2,356,410,000
6,296,957,000
-2,137,555,000
-3,347,170,000
-9,419,643,000
-1,456,697
-5,979,945,000
-6,040,000,000
Експорт товарів
28,192,450,000
62,109,360,000
85,589,360,000
4,432,000,000
8,809,000,000
10,120,100,000
1,723,000,000
5,065,000,000
7,550,600,000
Імпорт товарів
32,171,540,000
66,045,310,000
82,900,690,000
7,887,000,000
18,547,000,000
17,470,400,000
3,711,000,000
11,635,000,000
12,330,200,000
Найбільшим експортером з даних країн у 2010р. є Угорщина – 93,7 млрд.дол.,а найменшим – Сербія 9,7 млрд.дол. У 2005р. - найвищий показник в Угорщини – 72,4 млрд.дол., найвищий у Сербії – 7 млрд.дол. У 2000 р. найвищий показник в Угорщини – 34,8 млрд.дол., найвищий у Сербії – 2,5 млрд.дол.
Аналогічна ситуація спостерігається у структурі імпорту найвищі показники в Угорщини,а найвищі в Сербії.
2.2. Тенденції зміни показників взаємної торгівлі
Ріст економік країн Центральної і Східної Європи більше залежить від підвищення рівня зайнятості населення, розвитку технологій і стабільного бізнес-середовища, ніж від впливань капіталу.
У 2009р. обсяг більшості економік країн ЦСЄ скоротився на 5-6% через глобальну економічну кризу. Причинами економічного спаду стали кілька чинників: значні корегування дефіцитів поточних рахунків (Сербії), скорочення експорту (Угорщини) і проведення фіскальної консолідації (Угорщині у 2008).
На економічний ріст впливатиме, насамперед низький рівень експорту і зменшення негативного впливу скорочення матеріально-виробничих запасів.
Таблиця 2.2
Матриця взаємної торгівлі країн за 2000-2010рр.,млн. дол.
Показники
Країни/Роки
Угорщина
Хорватія
Сербія
2000
2005
2010
2000
2005
2010
2000
2005
2010
Експорт
Угорщина
2000р.
18,2
93,7
2005р.
32,3
187,4
2010р.
50,7
374
Хорватія
2000р.
1,1
1,2
2005р.
1,5
2
2010р.
2,2
2,9
Сербія
2000р.
-
-
2005р.
1,20
1,2
2010р.
2,35
1,7
Імпорт
Угорщина
2000р.
1,1
-
2005р.
1,5
1,20
2010р.
2,2
2,35
Хорватія
2000р.
18,2
-
2005р.
32,3
1,2
2010р.
50,7
1,7
Сербія
2000р.
93,7
1,2
2005р.
187,4
2
2010р.
374
2,9
Зовнішньо-торговельний оборот
Угорщина
2000р.
19,3
-
2005р.
33,8
188,6
2010р.
52,9
376,3
Хорватія
2000р.
19,3
1,2
2005р.
33,8
2,2
2010р.
52,9
4,6
Сербія
2000р.
-
-
2005р.
188,6
3,2
2010р.
376,35
4,6
Сальдо зовнішньої торгівлі
Угорщина
2000р.
17,1
-
2005р.
30,8
186,7
2010р.
48,5
371,6
Хорватія
2000р.
-17,1
-
2005р.
-30,8
-0,2
2010р.
-48,5
1,2
Сербія
2000р.
-
-
2005р.
-186
-0,8
2010р.
-371,6
-1,2
Уряди країн із змінним успіхом створювали основи для стабілізації і розвитку взаємних відносин між собою з урахуванням економічних реалій. Хоча є позитивні зрушення в торгівлі, товарообіг залишається порівняно низьким. Найбільшим зовнішньоторговим експортером є Угорщина, взаємний торгівельний оборот з якого досяг у 2010р. між Угорщиною і Сербією 376,3 млн.дол., з них експорт складає 374 млн.дол. У 2005р. – між Угорщиною і Сербією – 186,6 млн.дол., з них експорт – 187,4. Що стосуються товарної структури взаємної торгівлі, то вона визначається традиційними для кожної з країн експортними товарами.
Розділ 3. Аналізування неторгових міжнародних відносин
На початку 90-х років Угорщина швидко та безкровно вийшла із комуністичної системи і створила основи діючої парламентської демократії та економіки. Зміна політичної системи пронесла за собою і зміни в демократичних цінностях. Завдяки