МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
З В І Т
до лабораторної роботи №1
з курсу «Безпека інформаційно-комунікаційних систем»
на тему:
“Вивчення основних команд FTP”
Львів – 2013
Метою даної роботи є вивчення та набуття практичних навичок у використанні основних команд протоколу FTP.
1. Теоретичні відомості
FTP — стандартна програма, яка працює за протоколом TCP, яка завжди поставляється з операційною системою. Її початкове призначення — передача файлів між різними комп'ютерами, які працюють у мережах TCP/IP: на одному з комп'ютерів працює програма-сервер, на іншому — програма-клієнт, запущена користувачем, яка з'єднується з сервером і передає або отримує файли через FTP-сервіс.
Не дивлячись на розповсюдженість, у FTP є багато недоліків. Програми-клієнти FTP не завжди зручні і прості у користуванні. Користувач не завжди може зрозуміти який файл перед ним, чи той що необхідно, чи ні. Окрім того, не існує простого і універсального засобу для пошуку на серверах anonymous FTP, — хоча для цього і існує спеціальний сервіс archie, але це незалежна програма, вона не універсальна і не завжди її можна ефективно застосовувати. Програми FTP доволі старі і деякі з їхніх особливостей, які були необхідними їх при створенні, не зовсім зрозумілі і потрібні сьогодні. Опис файлів на сервері видається у форматі операційної системи серверу, а список файлів операційної системи UNIX не завжди з розумінням сприймається користувачами DOS. Сервери FTP нецентралізовані, — звідси випливають ще деякі проблеми.
Протокол FTP відноситься до протоколів прикладного рівня і для передачі даних використовує транспортний протокол TCP. Команди і дані, на відміну від більшості інших протоколів передаються по різних портах. Порт 20 використовується для передачі даних, порт 21 для передачі команд.
Протокол не шифрується, при аутентифікації передає логін і пароль відкритим текстом.Аби запобігти перехопленню трафіку, необхідно використовувати протокол шифрування даних SSL, який підтримується багатьма сучасними FTP-серверами і деякими FTP-клієнтами.
Процес нешифрованої авторизації проходить у декілька етапів (символи \r\n означають переведення рядка):
Встановлення TCP-з’єднання з сервером (зазвичай на 21 порт)
Посилка команди USER логін\r\n
Посилка команди PASS пароль\r\n
Якщо до сервера дозволений анонімний доступ (як правило, лише для завантаження даних з сервера), то як логін використовується ключове слово «anonymous» або «ftp», а як пароль - адреса електронної пошти:
USER anonymous\r\n
PASS someone@email\r\n
Після успішної авторизації можна посилати на сервер інші команди.
2. Хід роботи
Виконайте наступні команди протоколу FTP.
1. Help (або ?)
/
2. Open. Встановлення з'єднання з FTP-сервером.
/
3. Quit (або Bye). Команда Quit завершує відкритий сеанс і виходить з оболонки FTP:
/
4. Pwd. Команда Pwd відображує каталог на віддаленій машині, з яким в даний момент встановлений зв'язок в рамках сеансу FTP:
/
5. Ls. Команда Ls показує список файлів і підкаталогів, розташованих в поточному каталозі на віддаленому комп'ютері.
/
6. Cd. Якщо потрібного файлу немає в поточному каталозі віддаленої системи, то за допомогою команди Cd можна перейти в інший каталог.
/
7. Lcd. Команда Lcd змінює поточний каталог на локальній машині. Будь-які отримані з віддаленої машини файли за замовчуванням записуватимуться в поточний каталог.
/
8. Bin (або Binary). За умовчанням, FTP пересилає файли у форматі ASCII, що зручно для текстових файлів. Але для пересилки виконавчих і .zip-файлів необхідно змінити тип пересилання на двійковий за допомогою команди Bin:
/
9. Put (або Send). Команда Put дозволяє скопіювати локальний файл в поточний каталог віддаленої машини.
/
10. Get (або Recv). Команда Get використовується для завантаження файлів з Internet (або з віддалених машин) в поточний каталог локальної машини.
/
Висновок: Під час виконання даної лабораторної, я вивчила основні команди FTP, також створила локальний FTP сервер на компютері, до якого і підключався. Дізналася, що функції FTP не є включеними у Win7 за замовчуванням і навчилася налаштовувати брандмаузер.