Міністерство освіти, науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра менеджменту
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни “Основи менеджменту”
на тему: “Розробка системи менеджменту
в ТОВ “Твій стиль”
ЗМІСТ
ВСТУП………………………………………………………………………….....5
РОЗДІЛ 1. ВИБІР ОРГАНІЗАЦІЙНО – ПРАВОВОЇ ФОРМИ………………...6
РОЗДІЛ 2. ОЦІНКА ВНУТРІШНЬОГО І ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ТОВ “ТВІЙ СТИЛЬ” ЗА УМОВ ОБРАНОЇ СТРАТЕГІЇ ЇЇ РОЗВИТКУ………9
2.1 Внутрішнє середовище: сильні та слабкі сторони………………………….9
2.2 Зовнішнє середовище: вплив та можливості………………………………16
РОЗДІЛ 3. ТРЕНДОВІ ФУНКЦІЇ ЗБУТУ І ЖИТТЄВИХ ЦИКЛІВ ПРОДУКЦІЇ ТОВ “ТВІЙ СТИЛЬ”……………………………………………..23
РОЗДІЛ 4. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ В ТОВ “ТВІЙ СТИЛЬ ”………………………………………………………………………….30
4.1 Обґрунтування стратегії ТОВ “Твій стиль” та стратегічних цілей його підрозділів………………………………………………………………………..30
4.2 Організаційна діяльність як загальна функція менеджменту…………….33
4.3 Матеріальне і моральне стимулювання працівників……………………...39
4.4 Система контролювання виробничих процесів……………………………43
РОЗДІЛ 5. ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ПРОЕКТУВАННЯ ОПЕРАЦІЙНИХ СИСТЕМ…………………………………………………………………………47
5.1 Проектування функціональних служб…………………………………….47
5.2 Розробка посадових інструкцій службовців………………………………48
РОЗДІЛ 6. ОРГАНІЗАЦІЯ КОМУНІКАЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ В ТОВ “ТВІЙ СТИЛЬ”…………………………………………………………………………..50
РОЗДІЛ 7. ОРГАНІЗАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОЇ ПРАЦІ……………………….54
7.1 Організація робочого місця менеджера……………………………………54
7.2 Забезпечення умов техніки безпеки та охорони праці на робочому місці………………………………………………………………………………55
7.3 Механізація та автоматизація управлінської праці……………………….57
7.4 Витрати на управління організацією та ефективність управлінської операції…………………………………………………………………………..57
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ………………………………………………60
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ…………………………………62
ДОДАТКИ……………………………………………………………………..63
ВСТУП
Термін «менеджмент» походить від англ. Manage - управління, керування. У зарубіжній та вітчизняній літературі можна знайти безліч авторських визначень менеджменту, що пояснюється багатозначністю цього поняття, оскільки є організаційна, функціональна та особова складові менеджменту. Так, нерідко під менеджментом розуміємо структуру управління підприємством, тобто його ієрархію і всіх менеджерів — вищої, середньої та низової ланок. Це і є організаційно-структурний бік менеджменту.
Менеджмент пронизує всю організацію, торкається практично всіх сфер її діяльності. За своєю суттю термін “менеджмент” певною мірою можна вважати синонімом терміна “управління”, але останнє значно ширше.
Першочергова задача менеджменту полягає в створенні організаційної культури, творчого інноваційного клімату, які стимулюють працівників на нововведення. Керівники різних ланок повинні стати ініціаторами технологічних і організаційних змін.
В даній роботі пояснюється значення менеджменту на підприємстві. Метою даної курсової роботи є розробка системи менеджменту в ТОВ “Твій стиль”.
Предметом роботи виступає функціонування системи менеджменту в досліджуваній організації.
Об’єктом дослідження було обрано ТОВ “Твій стиль”.
Відповідно до мети перед нами були поставленні такі завдання: вибір підприємницької ідеї, оцінка внутрішнього та зовнішнього середовища організації, формування функцій менеджменту в досліджуваному підприємстві, організація та проектування операційних систем, організація комунікаційного процесу в організації, організація управлінської праці,та ін.
У процесі виконання роботи використовувались такі методи дослідження: аналіз, синтез, абстрагування, узагальнення, класифікація і систематизація.
РОЗДІЛ 1. ВИБІР ОРГАНІЗАЦІЙНО – ПРАВОВОЇ ФОРМИ
Об’єктом дослідження даної курсової роботи є товариство з обмеженою відповідальністю “Твій стиль”. Дане підприємство - це ательє з пошиття жіночого одягу. На початку свого функціонування ательє буде шити верхній та спідній одяг таких видів:
Верхній:
джинсові штани;
вечірні сукні;
блузки.
Спідній:
білизна;
нічні сорочки.
Основною метою діяльності підприємства є одержання прибутку від реалізації вищезазначеної продукції та досягнення високих результатів у легкій промисловості.
Дане ательє належатиме до товариств з обмеженою відповідальністю, оскільки дана організаційно-правова форма має ряд переваг, які сприятимуть для його створення та подальшої діяльності. До них відноситься відносно невисокий мінімально припустимий розмір статутного капіталу. Це дає можливість почати власну справу навіть при незначному стартовому капіталі. Товариства з обмеженою відповідальністю створюються як об'єднання партнерів у справі між якими існує постійний діловий контакт і має місце взаємна зацікавленість у загальному успіху. У цьому зв'язку товариства з обмеженою відповідальністю дуже підходять для організації сімейних підприємств, фірм, що поєднують постійно співробітничають підприємців[1].
ТОВ – одна з найкраще регламентованих форм бізнесу в Україні, яка є найбільш захищеною від рейдерських атак порівняно з іншими і яка досить детально регламентує відносини з партнерами та третіми особами. Тому ця форма найбільш актуальна для тих осіб, які починають його з партнерами, або хочуть виходити на серйозні ринки з подальшим продажем компанії.
Оскільки створення даного ательє є справою серйозною, то Товариство з обмеженою відповідальністю залишається найбільш затребуваною організаційно-правовою формою.
ТОВ є повноцінною юридичною особою, яка має у власності відособлене майно, може від свого імені набувати і здійснювати майнові та особисті немайнові права, нести обов’язки бути позивачем і відповідачем у суді а також відкривати рахунок у банку.
Форма власності підприємства – приватна.
ТОВ “Твій стиль” налічує 24 працівники, а отже є малим підприємством.
Підприємство буде діяти на основі Статуту, який включає такі основні положення: загальні положення; найменування і місце знаходження товариства; відповідальність учасників товариства; статутний капітал; фонди товариства; розподіл прибутків та збитків; органи управління та їх посадові особи; вступ та вихід учасника з товариства; зовнішньоекономічна діяльність; облік і контроль; припинення діяльності товариства.
Статут ТОВ “Твій стиль” наведений у додатку А.
Засновниками даного підприємства є Харченко Олеся Вадимівна, Новак Едуард Васильович та Антонюк Олександр Павлович.
Відповідно до статті 42 Конституції України визнається, що кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Законодавча база, що регулює діяльність товариств з обмеженою відповідальністю містить такі закони та нормативно-правові акти:
Закон України “Про господарські товариства” N 1577-XII ( 1577-12 ) від 19.09.91, ВВР, 1991, N 49. останні зміни N 2459-IV ( 2459-15 ) від 03.03.2005, ВВР, 2005, N 16, ст.263. Цей Закон визначає поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників.
Закон України “Про господарські товариства”, ухвалений раніше, ніж ЦКУ, в зв'язку з чим існує потреба його оновлення. До того ж, цей закон містить низку прогалин, що їх вирішено врегулювати через ухвалення.
ЗУ “Про акціонерні товариства” та ЗУ “Про товариства з обмеженою відповідальністю”. Розроблений та переданий на розгляд до ВРУ проект ЗУ “Про акціонерні товариства” враховує положення Другої, Третьої, Шостої та низки інших директив з права товариств ЄС. Розробка ЗУ “Про товариства з обмеженою відповідальністю” запланована на кінець 2006 року.
Інформаційною базою дослідження у даній науковій роботі служили законодавчі та нормативні акти, вітчизняні та нормативні видання, матеріали преси та електронні джерела Інтернет.
Збирання інформації проведено з використанням спостереження, опитування у вигляді інтерв’ю чи анкетування,аналізу документів чи експерименту.
Таблиця 1.1
Загальна характеристика ТОВ “Твій стиль”
№
з/п
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
1
Форма підприємства
Товариство з обмеженою відповідальністю
2
Профіль
Виробництво одягу
3
Види діяльності
Пошиття верхнього та спіднього одягу
4
Форма власності
Приватна
РОЗДІЛ 2. ОЦІНКА ВНУТРІШНЬОГО І ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ТОВ “ТВІЙ СТИЛЬ” ЗА УМОВ ОБРАНОЇ СТРАТЕГІЇ ЇЇ РОЗВИТКУ
2.1 Внутрішнє середовище: сильні та слабкі сторони
Кадри. Існуючий поділ управлінської праці в організації є основою класифікації її управлінського персоналу. Міжнародна організація праці розглядає управлінський персонал як частину категорії працівників, до якої, крім менеджерів, входять й інші фахівці-професіонали. До складу адміністративно – управлінського персоналу у ТОВ “Твій стиль” входить: генеральний директор, директор з виробництва, головний бухгалтер та маркетолог.
Генеральний директор здійснюватиме керівництво над іншою адміністрацією ательє. Формує ефективну структуру підприємства та звітує перед власниками про фінансовий та виробничий ,контроль управління персоналом. Проводить щотижневі збори, де відбуваються обговорення виконаних завдань і запланованих. Проводить зустрічі та переговори де представляє інтереси підприємства.
Директор з виробництва здійснюватиме керівництво над начальником цеху з пошиття одягу та начальником цеху волого – теплової обробки виробів.
Головний бухгалтер очолює бухгалтерію та несе безпосередню відповідальність за правильну організацію обліку, достовірність звітних показників.
Маркетолог у ТОВ “Твій стиль” є спеціалістом з вивчення ринку, потреб і переваг споживачів (товару, іміджу, діяльності компанії в цілому тощо). Він оцінює, який одяг матиме попит і чому, пропонує шляхи просування нового товару або можливості збільшення продажу існуючого, збирає і аналізує статистичну інформацію, оцінює дії конкурентів, робить прогноз і складає рекомендації
Мінімальний досвід роботи наших працівників – 1 рік. Обов’язкова наявність освіти. Прийом на роботу відбувається на основі співбесіди.
Адміністративно – управлінський персонал є висококваліфікованим та включає працівників, які мають вищу освіту відповідно до займаної посади.
Промислово – виробничий та допоміжний персонал є достатньо кваліфікованим. Сюди належать працівники, які мають професійно – технічну освіту.
Працівники ТОВ “Твій стиль” задоволені своєю роботою, системою морального та матеріального стимулювання, умовами праці, тому звільнення чи перехід працівників на іншу роботу спостерігається рідко. У зв’язку з цим плинність кадрів на підприємстві є невисокою.
Головними важелями мотивації до праці є стимули. На даному підприємстві застосовуються такі стимули:
Матеріальне заохочення - це стимул працівників у матеріально-грошовій формі. Він проявляється у вигляді виплат премій, нагород, заробітних плат.
Примушення - підприємство використовує адміністративні методи примушування, до яких відносяться: догана, звільнення з роботи й т.п.
Фінанси. Фінанси – система грошових відносин, які відображають формування, розподіл і використання грошових фондів, доходів суб’єктів господарювання в процесі їх творення. Застосування тактики, політики, процедур і правил дозволяє створити певний організаційно-розпорядчий механізм, спрямований на забезпечення реалізації стратегії. Економічний напрямок базується на формуванні бюджету, застосуванні системи показників та управління за цілями[2,c.31].
Чистий прибуток — це прибуток, який залишається в розпорядженні підприємства після сплати податків і є джерелом формування фонду споживання і фонду накопичення.
Дане підприємство має чистий прибуток та непоганий рівень рентабельності. Воно не працює в збиток. Також ТОВ має можливість та намір користуватися кредитом.
Маркетинг. Ательє з пощиття одягу “Твій стиль” пропонує такі послуги як: пошиття джинсових штанів, вечірніх суконь та блузок. Враховуючи невеликий термін функціонування даного підприємства, з початку його створення, воно займає всього 2% ринку. Одяг шитиметься із тканин, вміст натуральних речовин у яких становить 60%. В результаті продукція буде якісною не на 100%, але ціна сировини буде влаштовувати ательє на початкових стадіях діяльності.
Для донесення інформації про товари ательє до споживачів та збільшення обсягів продажу використовуються такі види реклами:
реклама в інтернеті;
на перетяжках;
реклама у пресі;
реклама на радіо.
Але на даний час реклама підприємства не є достатньо якісною. Продукція ательє торгових марок не має.
Виробництво. Виробничі приміщення включають : склад сировини (тканин, аксесуарів та комплектуючих виробів), адміністративно-побутове приміщення, виробничий цех, відділ волого-теплової обробки та відпарювання виробу, склад готової продукції. Для здійснення виробничого процесу використовується таке обладнання: оверлоки, швейні машини, преси, праски. Виробництво на даному обладнанні є достатньо безпечним, але все ж розраховане на кваліфікованого працівника. Крім того керівництво ательє буде проводити бесіди на рахунок техніки безпеки.
Оскільки передбачається виробництво одягу здебільшого з натуральних тканин, то процес виробництва не забруднює довкілля
У Додатку Б зображено технологічний процес виробництва продукції, тобто послідовність пошиття одягу.
Дослідження та розвиток. Науково-дослідницький потенціал підприємства відображає наявність результатів науково-дослідницьких робіт, спроможність проведення досліджень з отриманням пробної продукції або дослідного зразка з метою їх впровадження у виробництво нової продукції.
Дослідно-конструкторські роботи - це складний процес, який поєднує власне конструкторські розробки з експериментальним дослідженням. Зміст ДКР зумовлений характером об'єкта розробки, його призначенням, способом виготовлення тощо. Етапи роботи регламентуються Єдиною системою конструкторської документації (ЄСКД), яка діє в усіх галузях про-мисловості[3,c.45].
На підприємстві відсутні наукові дослідження та дослідно-конструкторські розробки. Це спричинено невеликим терміном функціонування ательє та відсутністю дослідницького потенціалу.
Інформаційні системи. Інформаційна система – це сукупність інформації, апаратно-програмних і технологічних засобів, засобів телекомунікації, баз даних, методів та процедур обробки даних, персоналу управління, які реалізують функції збирання, передавання, обробки і накопичування інформації для підготовки і прийняття ефективних управлінських рішень.
Для ефективного функціонування підприємства необхідно створити інформаційну систему, яка б була здатна протягом тривалого часу задовольняти потреби підприємства. Лише великі підприємства можуть дозволити собі включати до штату фахівців, які будуть в змозі розробити та обслуговувати інформаційну систему, яка найповніше відповідатиме потребам підприємства. Тому для середніх та малих підприємств доцільніше створювати інформаційну систему на базі вже існуючих програм, різноманітність яких здатна задовольнити потреби таких підприємств[4,c/97].
ТОВ “Твій стиль” є достатньо забезпечений комп’ютерами, програмними ресурсами, інформацією про функціонування галузі та стан ринку. Це допомагає співпрацювати з постачальниками, точками збуту. Оскільки один із видів реклами здійснюється через інтернет, то інформаційне забезпечення дозволяє постійно оновлювати та вдосконалювати даний вид реклами.
Підприємство облаштоване не тільки сучасною комп’ютерною технікою, але й периферійними пристроями: плоттером, дигітайзером. Під час виробничого процесу працівники використовують сучасні системи автоматизованого проектування одягу JULIVI (Україна), Ассоль, ЛЕКО (Росія), Lectra Systems (Франція) та інші, які є лідерами серед програмного забезпечення швейних підприємств України. Також в процесі пошиття одягу використовуються такі програми: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Corel DRAW, 3d Studio Max, Corel Bryce, Archi Cad, Auto Cad, Adobe Page Maker, Quark Express;
Визначення точки беззбитковості
Точка беззбитковості – такий обсяг при якому підприємство немає ні прибутку ні збитку.
Таблиця 2.1
Визначення точки беззбитковості
№
з/п
Показники
Основний вид продукції
Супутній вид продукції
Разом
обсяг,
тис.грн
питома вага, %
обсяг,
тис.грн
питома вага, %
обсяг,
тис.грн
питома вага, %
1
Дохід від реалізації
3910
100
574
100
4484
100
2
Змінні витрати
2337,5
59,78
343,2
59,79
2680,7
59,78
3
Маржинальний дохід
1572,5
40,22
230,8
40,21
1803,3
40,21
4
Постійні витрати
-
-
-
-
568,6
12,68
5
Прибуток
-
-
-
-
1234,7
27,54
Маржинальний дохід будь-якого підприємства визначається за формулою :
МД=
В
реал
−ЗВ, тис. грн.
де В реал – виручка (дохід) від реалізації продукції, тис. грн..
ЗВ – змінні витрати, тис. грн.
Наступним етапом для визначення точки беззбитковості є розрахунок коефіцієнту маржинального доходу від реалізації основного та супутнього виду продукції
(КМД
заг
) .
КМД
заг
=
МД
заг
В
реал
заг
де
МД
заг
– загальна величина маржинального доходу, яка являє собою суму маржинального доходу, отриманого від реалізації основного виду продукції та маржинального доходу, отриманого від реалізації супутнього виду продукції;
В
реал
заг
- сума отриманого доходу від реалізації основного та супутнього виду продукції.
Отже,
КМД
заг
=
1803,3
4484=
0,4
Точку беззбитковості у вартісному вираженні знаходимо за формулою:
ТБ=
ПВ
заг
КМД
заг ,
тис.грн.
де
ПВ
заг
- загальні постійні витрати, тис. грн.
Отже ТБ=
568,6
0,4
=1421,5 грн.
Визначаємо точку беззбитковості графічним методом.
Q, тис.грн.
Рис. 2.1. Визначення точки беззбитковості на ТОВ “Твій стиль”
- точка беззбитковості.
Таблиця 2.2
Переваги та недоліки діяльності ТОВ “Твій стиль”
№
п/п
Переваги
Недоліки
1.
Наявність систем морального та матеріального стимулювання персоналу на ТОВ “Твій стиль”.
Відставання у сфері досліджень і розробок.
2.
Висока прибутковість діяльності протягом останніх трьох кризових періодів.
Низький рівень ефективності рекламної діяльності товариством.
3.
Висока кваліфікація управлінського персоналу.
Використання у виробництві штучної сировини.
4.
Забезпеченість інформаційними системами: комп’ютерами, програмами проектування одягу, інтернетом.
Відсутність соціального захисту персоналу.
5.
Постійне оновлення інформації щодо маркетингових досліджень відділом маркетингу.
Значний рівень стандартизації продукції ТОВ “Твій стиль”.
6.
Наявність чітко розробленої стратегії ТОВ “Твій стиль”.
Не досконало налаштована система збуту у країнах СНД.
2.2 Зовнішнє середовище: вплив та можливості
Зовнішнє середовище організації – це сукупність елементів, які не входять до складу організації, але здійснюють певний вплив на неї.
Залежно від характеру впливу зовнішнє середовище поділяють на середовище прямого та непрямого впливу.
Зовнішнє середовище організації прямого впливу – це середовище, яке включає в себе елементи, що безпосередньо впливають на операції організації та відчувають на собі прямий вплив операцій організації. Зовнішнє середовище організації опосередкованого впливу – це сукупність факторів, які можуть не здійснювати прямий, тобто негайний вплив на операції організації, але з часом будуть відображатись на них. До елементів зовнішнього середовища організації прямого впливу належать: споживачі, конкуренти, постачальники, закони і державні установи тощо.
Розглянемо елементи зовнішнього середовища прямого впливу ТОВ “Твій стиль”:
Конкуренти. На сьогоднішній день у Рівному існує чимала кількість конкурентів даного ательє. Найбільші з них це : ТОВ "Мрія-Л" ЛТД, ТОВ "Елеон-Екс", ательє "Люміварі", ТОВ “Техно-Колор”. На продаж одягу не впливають товари-замінники, так як одяг не можна замінити. Загроза з боку потенційних конкурентів невисока, тому що ринок жіночого одягу нашого міста досить насичений.
Споживачі. При визначенні споживачів варто виділити наступні критерії:
географічне положення - потенційними споживачами є переважно жителі міста Рівного та області.
стать : жінки.
вік - асортимент одягу ательє розрахований в основному на 2 вікові категорії покупців: підлітків (15-17 років) і жінок (18-35 років), але також покупцями можуть бути жінки старшого віку.
час року - так само впливає на сегментацію ринку. Протягом року змінюється потреба в одязі. У період осінь-весна обсяг продажів приблизно однаковий. У літній час, в період відпусток наплив покупців знижується, а обсяг продажів падає.
рівень доходу - покупці підприємства в основному з середнім рівнем доходу. Але також є товари з низькими цінами для менш забезпечених.
Дуже часто миттєвий погляд на людину може багато сказати про її соціальний статус, уподобання, ставлення до життя, настрій. І це лише завдяки одягу. Бо одяг - це спосіб донесення інформації про себе суспільству.
Тож споживачам продукції ательє притаманні такі риси як новаторство, стильність, прагнення вдосконалюватися, хороший смак, повага до самого себе.
Постачальники. Основним постачальником сировини підприємства є ПП «Текстиль-Контакт-Львів», що знаходиться за адресою м. Львів вул. Зелена 147. Сфера його діяльності – гуртова та роздрібна торгівля текстильної продукції, домашнього текстилю, швейної фурнітури, а також спецодягу. Асортимент підприємства нараховує понад 15000 найменувань тканин, більш ніж з 20 країн світу, ексклюзивним дилером яких являється компанія «ТК-Текстиль». Даний постачальник повністю задовольняє потреби ТОВ “Твій стиль”.
Також важливим постачальником є ТОВ “Поліпласт”, що забезпечує ательє ґудзиками, вішаками для одягу та композитними матеріалами.
ТОВ Поліпласт знаходиться за адресою м. Львів Городецький р-н с. Братковичі вул. Заводська 1.
Розглянемо оцінку характеристик профілю покупців ТОВ “Твій стиль”.
Таблиця 2.3
Оцінка характеристик профілю покупців ТОВ «Твій стиль».
№
з/п
Параметри профілю покупців
Індикатори
Оцінка в балах
1
2
3
4
5
6
1
Прихильність покупців до товарів підприємства
Частота придбання товарів підприємства
Дуже рідко
Нерегулярно
Регулярно
продовження Таблиці 2.3
1
2
3
4
5
666
2
Торгова сила покупців
Рівень інформованості покупців про товар, ціну, режим роботи підприємства
Немає оповіщення
Недостатній рівень інформованості
Широке оповіщення
Чутливість споживачів до зміни рівня цін на товари підприємства
Дуже чутливі
Не дуже чутливі
Нечутливі
Фінансовий стан покупця
Нижче середнього рівня
Середній рівень
Вище за середній рівень
Здійснивши дану характеристику, можна зробити наступні висновки.
Товари підприємства користуються попитом, оскільки їх купують регулярно.
Але покупці недостатньо інформовані про товар, ціну, режим роботи підприємства, це свідчить про необхідність вдосконалення реклами, впровадження нових вивісок, тощо. Покупці не дуже чутливі до зміни рівня цін, тому що мають потребу в продукції підприємства. Основні споживачі мають середній рівень доходу, що стримує дії ательє стосовно підвищення цін.
Охарактеризувати постачальників сировини для підприємства можна на основі наступної таблиці:
Таблиця 2.4
Оцінювальна шкала постачальників ТОВ «Твій стиль»
№ з/п
Показник
Бали
1
2
3
4
5
1
Репутація та імідж
Незначна репутація і невисокий імідж
Добра репутація і добрий імідж
Дуже добра репутація і високий імідж
2
Рівень каналу розподілу
Трьохрівневий
Двохрівневий
Однорівневий
продовження таблиці 2.4
1
2
3
4
5
3
Доступність
Розміщений далеко, але добрий комунікативний зв’язок
Розміщений недалеко, але слабкий комунікативний зв’язок
Розміщений недалеко і добрий комунікативний зв’язок
4
Сконцентрованість постачальника на роботі з клієнтами
Число постійних клієнтів для підприємств-постачальників не відіграє великої ролі
Підприємства-постачальники зацікалені в довгостроковій роботі з певною кількістю клієнтів
-
5
Надання гарантій якості товару підприємством-постачльником
Вибірково надає гарантії якості товару, що поставляє
Надає гарантії якості товару, що поставляє
Поряд з наданням гарантії якості товару, що поставляє, забезпечує своєчасну реакцію у відповідь на претензії щодо якості
6
Умови поставки та форма рахунків
Транспортування і комерційний ризик бере на себе покупець; ціна в договорі фіксована без 100% попередньої оплати
Транспортування і комерційний ризик бере на себе постачальник; ціна в договорі не є фіксованою, але постачальник вимагає 100% попередньої оплати
Транспортування, страхування і комерційний ризик бере на себе постачальник; ціна в договорі не є фіксованою і постачальник не вимагає 100% попередньої оплати
Аналізуючи дану таблицю можна зробити такий висновок: постачальники ТОВ Твій стиль мають добру репутацію та імідж. Також постачальники є доступними, так як розміщені недалеко та налаштований добрий комунікативний зв'язок. Вони зацікавлені в довгостроковій роботі з певною кількістю клієнтів, надають гарантії якості товару, що поставляють, але транспортування та ризик бере на себе покупець.
Визначимо переваги та недоліки, можливості та загрози ТОВ “Твій стиль”
Таблиця 2.5
Сильні та слабкі сторони діяльності ТОВ “Твій стиль”
№ з/п
Переваги
Недоліки
1
2
3
1.
Наявність систем стимулювання персоналу.
Відставання у сфері досліджень і розробок.
2.
Висока прибутковість господарської діяльності.
Низький рівень ефективності рекламної діяльності товариством.
3.
Висока кваліфікація управлінського персоналу.
Використання у виробництві штучної сировини.
4.
Постійне оновлення інформації щодо маркетингових досліджень відділом маркетингу.
Відсутність соціального захисту персоналу.
5.
Наявність чітко розробленої стратегії ТОВ “Твій стиль”.
Висока частка ручної роботи
6.
–
Відсутність капітальних інвестицій.
№ з/п
Можливості
Загрози
1
Можливість залучення нових споживачів
Зростання вартості енергоносіїв
2
Можливість реорганізації виробничих цехів.
Загроза високих темпів інфляції
продовження Таблиці 2.5
1
2
3
3
Збільшення інвестицій.
Подорожчання матеріалів
4
Зниження цін постачальників.
Нестабільність законодавства
5
Збільшення територіальних меж по збуту продукції.
–
6
Укладання договорів з іншими виробниками.
–
7
Залучення інновацій
-
Шляхи подолання слабких сторін підприємства:
Вдосконалення та покращення рекламної діяльності, за рахунок вдосконалення та збільшення інформації на сайті підприємства.
Зменшення частки ручної роботи, шляхом підвищення рівня автоматизації та механізації у ТОВ “Твій стиль”.
Використання більш натуральної сировини.
Вдосконалення системи збуту спіднього одягу, шляхом відкриття магазину.
Впровадження соціального захисту персоналу.
РОЗДІЛ 3. ТРЕНДОВІ ФУНКЦІЇ ЗБУТУ І ЖИТТЄВИХ ЦИКЛІВ ПРОДУКЦІЇ ТОВ “ТВІЙ СТИЛЬ”
Збут - це система всіх заходів, які проводяться після виходу продукції за ворота підприємства і завершуються продажем[2,с.162].
Збут в широкому сенсі слова - це всі операції з моменту виходу товару за ворота підприємства до моменту передачі купленого товару споживачеві.
Збут у вузькому розумінні - це лише кінцева операція, тобто відносини між продавцем і покупцем.
Роль збуту:
Визначається остаточно результат всіх зусиль підприємства, спрямованих на розвиток виробництва і отримання максимального прибутку;
Пристосовуючи збутову мережу до запитів покупців, виробник має набагато більше шансів для виграшу в конкурентній боротьбі;
збутова мережа продовжує процес виробництва, здійснюючи підготовку товару до продажу;
Під час збуту ефективніше відбувається виявлення і вивчення смаків та вподобань споживачів.
Збут виконує такі основні функції: транспортування, складування, зберігання, доробка, просування до оптових і роздрібних торгових ланкам.
Функції збуту:
1. Транспортування - будь-які дії з переміщення товарів від їх місця виробництва до місця споживання.
2. «Поділ» - будь-які дії щодо забезпечення доступності товарів у кількості та формі, відповідних потребам користувача
3. Зберігання - будь-які дії щодо забезпечення доступності товарів у момент покупки або використання у належній якості
4. Сортування - будь-які дії зі створення наборів, спеціалізованих або взаємодоповнюючих товарів, які адаптовані до ситуацій споживання
5. Встановлення контакту - це будь-які дії, які полегшують доступ до численних груп споживачів.
6. Інформування - це будь-які дії, які підвищують знання потреби ринку та умов конкурентного обміну.
Крім виконання цих базисних функцій учасники збуту можуть надавати покупцю додаткові послуги завдяки своїй близькості, зручному розкладу роботи, швидкості постачання, обслуговування та видаються гарантіям.
Збутова політика - це тип поведінки або загальні принципи діяльності, яких фірма збирається дотримуватися в сфері побудови каналів розподілу свого товару і переміщенні товарів у часі і просторі[3,c.288].
Таким чином, збутова політика всіх учасників збутової діяльності повинна в максимальній мірі задовольняти потреби покупців, причому з найбільшою зручністю для них, і одночасно враховувати фактор тиску з боку конкурентів, що виявляється в їх збутової політиці й практиці.
Якщо збутова політика конкурентів більш ефективна, виробнику слід або піти з ринку, або докорінно модернізувати всю систему збуту з метою підвищення її конкурентоспроможності, або змінити свою виробничу і збутову спеціалізацію.
Життєвий цикл товару — час, упродовж якого товар життєздатний на ринку і забезпечує досягнення цілей продавця[3,с.290].
Класична модель життєвого циклу товару зображена на рис. 3.1
/
Рис. 3.1. Класична модель життєвого циклу товару.
Життєві цикли товарів дуже різноманітні, але майже завжди можна виділити основні фази. У класичному життєвому циклі товару можна виділити п'ять чи стадій фаз:
1.Чи впровадження вихід на ринок. Це фаза появи нового товару на ринку. Іноді у виді спробних продажів. Починається з моменту поширення
товару і надходження його в продаж. На цій стадії товар ще є новинкою. Технологія ще недостатньо освоєна. Виробник не визначився у виборі виробничого процесу. Модифікації товару відсутні. Ціни на товар звичайно трохи підвищені. Обсяг реалізації дуже малий і збільшується повільно. Збутові мережі виявляють обережність стосовно товару. Темп росту продажів теж невеликий, торгівля часто збиткова, а конкуренція - обмежена. Конкуренцію на цій фазі можуть скласти тільки товари-замінники. Метою всіх маркетингових заходів є створення ринку нового товару. Фірма несе великі витрати, тому що на цій фазі великі витрати виробництва, а витрати на стимулювання збуту досягають звичайно найвищого рівня. Споживачами тут є новатори, готові йти на ризик у випробуванні нового товару. На цій фазі дуже високий ступінь невизначеності. Причому: чим революційніше інновація, тим вище невизначеність.
2.Фаза росту. Якщо товар потрібно на ринку, то збут почне істотно рости. На цьому етапі звичайно відбувається визнання товару покупцями і швидке збільшення попиту на нього. Охоплення ринку збільшується. Інформація про новий товар передається новим покупцям. Збільшується число модифікацій продукту. Конкуруючі фірми звертають увагу на цей товар і пропонують свої аналогічні. Прибутку досить високі, тому що ринок здобуває значне число продуктів, а конкуренція дуже обмежена. За допомогою інтенсивних заходів щодо стимулювання збуту місткість ринку значно збільшується. Ціни злегка знижуються, тому що виробник робить великий обсяг продукції за випробуваною технологією. Маркетингові витрати розподіляються на зрослий обсяг продукції. Споживачами на цьому етапі є люди, що визнають новизну. Росте число повторних і багаторазових покупок.
3.Фаза зрілості. Характеризується тим, що більшість покупців уже придбало товар. Темпи росту продажів падають. Товар переходить у розряд традиційних. З'являється велика кількість модифікацій і нових марок. Збільшується якість товару і налагодженість виробництва. Удосконалюється сервіс. Досягається максимум обсягу продажів. Знижується прибуток підприємства. Прибуток росте повільно. З'являються запаси товару на складі, загострюється конкуренція. Цінова конкуренція. Продажу за зниженими цінами. Слабкі конкуренти ідуть з ринку. Заходу щодо стимулювання збуту досягають максимуму ефективності. Споживачі тут - повільно визнають люди і консерватори. Цей етап є самим протяжної за часом.
4. Фаза насичення. Ріст продажів припиняється. Ціна сильно знижується. Але, незважаючи на зниження ціни і використання інших заходів впливу на покупців, ріст продажів припиняється. Охоплення ринку дуже високий. Компанії прагнуть збільшити свій сектор на ринку. Збутова мережа теж уже не збільшується. Технологія єдина. На цьому етапі висока імовірність повторного технологічного удосконалювання товару і технології. Часто цей етап з'єднують з етапом зрілості з тієї причини, що чіткого розходження між ними немає.
5. Спад. Спад є періодом різкого зниження продажів і прибутку. Збут може упасти до чи нуля залишатися на дуже низькому