ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………………...4
Розділ 1.Загальна характеристика організації…………………………………………..5
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві…………………………7
2.1. Планування……………………………………………………………………….7
2.2.Організування……………………………………………………………………11
2.3. Мотивування…………………………………………………………………….15
2.4. Контролювання………………………………………………………………….18
2.5. Регулювання……………………………………………………………………..19
Розділ 3. Використання методів менеджменуту в організації……………………….....21
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації…...22
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві…………………………………26
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації……29
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва…………………………30
Розділ8. Оцінювання ефективності систем менеджменту…………………………….32
Висновки………………………………………………………………………….…33
Список використаної літератури……………………………………………………34
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту організації ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС», яке спеціалізується на виробництві будівельних матеріалів. При цьому розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто сформовано функції менеджменту в організації; охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві; розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень в організації; продемонстровано процес розроблення раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; охарактеризовано комунікації в організації; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In the course project the system of the management of organization “LVIV BUD SERVISE” ATD is developed and rationalized according to changes of environment of function, which specializes on production of construction materials. Thus the technology of the management is developed in view of expected changes, that is the function of the management in organization are generated; the applications and role of methods of the management at the enterprise is characterized; the features of development and realization of the administrative decisions in organization are opened, the process of development of the rational administrative decisions is shown with the purpose of the decision of the problems, existing at the enterprise; the communications in organization are characterized; the features of formation and functioning of the formal and informal groups in organization are determined; the application of the approaches to the management of the managers of organization is proved; the efficiency of the actual and rational systems of management is determined.
ВСТУП
Будівельна галузь є однією з важливіших галузей народного господарства, від якого залежить ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні. Капітальне будівництво створює велику кількість робочих місць і споживає продукцію багатьох галузей народного господарства. Ріст будівельної галузі викликає економічний ріст у всієї країни і виникнення необхідних умов для розв’язання багатьох соціальних проблем. З розвитком будівельної галузі створюється багато підприємств, які виготовляють продукцію, пов’язану з будівництвом.
Одним з таких підприємств є ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС», що спеціалізується на виробництві будівельних матеріалів і засноване на колективній власності. Підприємство діє на підставі законів України: “Про підприємство в Україні”, “Про власність”, “Про підприємництво” та інших законодавчих актів України. На даний момент підприємство функціонує на ринку будівельних матеріалів.
Об’єктом дослідження є ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС», яке спеціалізується на виробництві будівельних матеріалів. На даному етапі підприємство досить ефективно функціонує на ринку будівельних матеріалів і навіть планує вийти на зовнішній ринок за рахунок експорту продукції. На сьогодні на підприємстві працює 74 особи, воно виготовляє 5 виробів, середня заробітна плата працівників підприємств становить 2849 грн. Для забезпечення ефективної діяльності ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» необхідна наявність ефективної системи менеджменту в організації та вирішення існуючих на підприємстві проблем, а саме: підвищення цін на сировину, скарга споживача на погану якість виробів, конфлікт працівника з керівником з приводу розподілу робочого часу. Відповідно предметом дослідження в курсовому проекті є система менеджменту товариства.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту її раціоналізація у зв’язку із зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданнями є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем, удосконалення системи комунікацій в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1. Загальна характеристика підприємства
Загальна характеристика ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС», [8, ст. 35-38,3,4,5,6,9]
Таблиця 1
Параметр, який харак-теризується
Зміст та особливості
Основні відмінності
Законодавча база заснування, функціонування
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1. Форма підпри-ємства
ТзДВ – товариство з додатковою відповідальністю, що має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Розмір статутного фонду становить 100 мінімальних заробітних плат. Учасники ТзДВ несуть відповідальність не лише в межах їх внесків у майно товариства.
На відміну від ТзДВ учасники якого наділені підвищеною відповідальністю, що зобов’язує їх відповідати за боргами підприємства у разі необхідності додатково належним їм майном, учасники ТзОВ несуть відповідальність лише в межах їх внесків у майно товариства . На відміну від ТзДВ, учасники повного товариства несуть солідарну відповідальність за його зобов’язаннями усім своїм майном.Командитне товариство включає поряд з одним або більшістю учасників, які несуть відповідальність повну за зобов’язаннями товариства ще й учасників, відповідальність яких обмежується внесками у майно.
1. Закон України “Про господарські товариства” №2492 від 31.12.92р.
2. Господарський кодекс України від 16.01.2003
3. Цивільний кодекс України 16.01.2003
4. Закон України “Про створення безпечних і нешкідливих умов праці” від 15.12.93
5. Закон України “Про оплату праці” від 10.09.933.
6.Закон України “Про щорічні відпустки” від 18.09.98р
7. Постанова Кабінету Міністрів “Про затвердження програми розвитку підприємництва в Україні” № 731 від 28.12.1992 зі змінами та доповненнями.
Згідно з Законом України “Про зовнішньоеконо-мічну діяльність” №960-12 від 16.04.91р. зі змінами,доповненнями ТзДВ, як юридична особа, що здійснює певні види ЗЕД, є суб’єктом зовнішньоеконо-мічної діяльності , може самостійно у визначених законодавством межах здійснювати ЗЕД, форма підприємства дозволяє бути його засновниками іноземцям.
2. Профіль
Виробництво будівельних матеріалів.
Відмінностей у виготовленні матеріалів немає.
3. Види діяльності
Організація виготовляє:
-шпаклівку;
-затирку;
-щебінь;
-цемент;
-керамзит;
У зв’язку з розширенням діяльності підприємство планує виробляти:
-штукатурку;
-пісок.
У своїй роботі підприємство використовує новітню техніку та сучасні технології, а також – сировину високої якості.
Бере участь у зовнішньоеконо-мічній діяльності шляхом навчання своїх працівників за кордоном, а також співпрацює з подібними фірмами, обмінюючись технологіями і досвідом.
Власники ТзДВ можуть бути іноземці.
4. Форма власності
Колективна форма власності. ТзДВ “ЛЬВІВ БУД СЕРВІС” створене на підставі добровільного об’єднання майна громадян. Право
колективної власності
здійснюють вищі органи управління власника (у даному випадку – Збори Учасників).
На відміну від приватної, право колективної власності, здійснюють вищі органи управління власника; також право колективної власності не може бути передано у спадщину. Колективна форма власності відрізняється від державної тим, що там власником є держава в особі Верховної Ради, управління і контроль також належать державі; оплата і фінансування здійснюється на госпрозрахунковій основі.
5. Внутрішнє середовище, [8, ст.32]:
а)цілі
Довгострокові: вихід на зовнішній ринок за рахунок експорту продукції;
Середньострокові: розширення асортименту (підприємство планує виготовляти ще 2 види продукції);
Короткострокові: вирішення поточних проблем (підвищення цін на сировину, скарга споживача на погану якість виробів, конфлікт працівника з керівником з приводу розподілу робочого часу).
2) завдання
Перед підприємством стоять такі завдання:
1. Забезпечувати замовникам і покупцям належний рівень обслуговування;
2. Забезпечувати високу якість продукції;
3. Налагодити позитивний психологічний клімат в організації.
3)структура
Структура управління організацією – лінійно-функціональна.
Відповідає вимогам середовища функціонування, але для досягнення організаційних цілей потребує незначного удосконалення. На даний момент фактично є 2 посади заступників директора, є потреба в створенні ще 1, існує 3 управлінські служби прогнозується введення ще одної – маркетингового відділу, фактично є 5 виробничих підрозділів , планується введення ще 1.
4)техноло-гія
На підприємстві при виготовленні продукції використовується новітня техніка і сучасні технології, що позитивно впливає на якість продукції.
5)працівн-ки
Чисельність працівників даного підприємства становить 74, але в результаті реорганізації передбачається збільшення кількості працівників до 76 чоловік.
6)ресурси
ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» з метою забезпечення виробничо-господарської діяльності володіє такими ресурсами:
-трудові(робоча сила);
-матеріальні(сировина, матеріали);
-фінансові(власні кошти, інвестиції, кредити);
-інформаційні(результати маркетингових досліджень, замовлення, запити тощо).
Зовнішнє середовище, [8, ст. 35]: фактори прямої дії
1)споживачі
Споживачі мають позитивний вплив тому що, це один фактор на що орієнтується фірма. В нашому випадку фірма має 4 групи споживачів: будівельні організації, що купують будівельні матеріали для будівництва житлових приміщень, фізичні і юридичні особи, що купують будівельні матеріали для власних потреб, будівельні організації, що купують будівельні матеріали для власних потреб або для виконання робіт за замовленнями, приватні підприємці, які купують будівельні матеріали для виконання ремонтних робіт, але в майбутньому підприємство планує залучити ще 1 групу споживачів: іноземні споживачі(купівля будівельних матеріалів для виконання робіт на замовлення), оскільки підприємство планує вийти на зовнішній ринок.
2)постачаль-ники
Процес постачання налагоджений, але існує проблема підвищення цін на сировину.
3)конкурен-ти
Конкурентами ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» у галузі виробництва будівельних матеріалів є ПП «Крона-В», приватна агрофірма «МЮННТ», ТзОВ «Пріорітет». У майбутньому після розширення організацією видів діяльності очікується, що конкурентом підприємства стане ТзОВ «Елгран». Загострення конкурентної боротьби на ринку негативно впливає на діяльність підприємства, постійно змушуючи його вживати заходів, гнучко реагувати на дії конкурентів, а для цього часто недостатньо організаційних ресурсів.
4)державні органи влади
Державні органи влади не завжди мають позитивний вплив (створення і проведення перевірок тощо), Державна податкова адміністрація контролює діяльність «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС».
5)інфраст-руктура
Фактор має позитивний вплив тому що, підприємство розташоване в економічно вигідному місці, що впливає на поінформованість клієнтів про наявність такої фірми на ринку та асортимент її продукції.
6)Законо-давчі акти
Законодавство України визначає можливі види діяльності підприємства, вказує на обов’язки і права підприємства. Даний фактор впливає на ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС», оскільки його діяльність базується на засадах таких законів, як Закон України «Про господарські товариства», Постанова Кабінету Міністрів «Про затвердження розвитку підприємництва в Україні» тощо. Постійні зміни у законодавстві, його суперечливість та неоднозначність у трактуванні значно ускладнюють функціонування підприємства.
7)профс-пілки, партії
На даному підприємстві профспілки укладають з керівництвом підприємства договір, у якому обумовлюють всі усі питання, пов’язані з умовами, оплатою та організацією праці. Партії є частиною державних органів влади і є творцями законодавчих актів, на основі яких функціонує організація.
8)система економіч-них відносин у державі
Система економічних відносин у державі має досить відчутний вплив, оскільки, в залежності від розвитку економіки буде розвиватись дане підприємство. Тобто система економічних відносин у державі формує умови, правила та принципи функціонування підприємства «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС», яке в ринкових умовах працює за законами попиту, пропозиції та конкуренції.
9)організа-ції-сусіди
Організації-сусіди в товаристві відсутні, тому на організацію вони не впливають.
Фактори непрямої дії:
1)міжна-родні події
Міжнародні події мають значний вплив на організацію, оскільки підприємство «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» планує здійснювати експорт продукції. Вплив відбувається через споживачів.
2)міжна-родне оточення
Міжнародне оточення впливає на ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» через споживачів та постачальників помірковано позитивно, оскільки Україна має економічно вигідних країн-сусідів.
3)НТП
Вплив цього фактора є позитивний, оскільки підприємство використовує новітню техніку і сучасні технології у виробництві продукції. При цьому вплив відбувається через постачальників, конкурентів та інфраструктуру.
4)політичні обставини
На організацію впливають негативно тому, що у державі спостерігається політична нестабільність, це може зумовити зменшення попиту на продукцію. Вплив фактора на організацію відбувається переважно через державні органи влади та законодавчі акти.
5)соціаль-но-культурні обставини
Нейтральний вплив тому, що працівники не є значимою частиною громадського життя міста, не мають вагомого впливу на соціально-культурні обставини на діяльність підприємства.
6)рівень техніки та технології
Позитивний вплив, на підприємстві використовуються новітня техніка при виробництві продукції, що покращує її якість, знижує відсоток браку та собівартість продукції, час на її виготовлення. Тому можливо збільшити обсяги виробництва продукції, її якість а, отже, і прибутки фірми. Вплив відбувається через постачальників, конкурентів,інфраструктуру.
7)особли-вості еконо-мічних відносин
Особливості міжнародних економічних відносин впливають на вартість ресурсів і на купівельну здатність споживачів. Поки, що вплив є негативним через те, що в Україні є складна економічна ситуація. При цьому вплив відбувається через законодавчі акти, інфраструктуру, конкурентів тощо.
8)стан економіки
Стан економіки України на даний момент є нестабільним (інфляція, зростання цін на продукцію, безробіття). Вплив відбувається через систему економічних відносин в державі, постачальників, конкурентів, законодавчі акти.
Розділ 2. Формування функцій менеджменту
2.1.Планування,[8,ст.63-98]
Характеристику етапів процесу стратегічного планування ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» відображено на рисунку 1.
Рисунок 1. Графічна модель стратегічного планування у
ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС»
Розглянемо детальніше зміст кожного із етапів моделі стратегічного планування у ТзДВ “ЛЬВІВ БУД СЕРВІС ”.
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами (бухгалтерією, заступником з виробництва) та відповідальними особами (головним бухгалтером, відділом якості та технічного контролю) інформації про фінансово-господарський стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в законодавстві функціонування підприємства.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія – забезпечення потреб різних груп споживачів якісними будматеріалами за помірними цінами;
Цілі :
довгострокові (5-10 р.): вихід на зовнішній ринок, за рахунок експорту продукції;
середньострокові (1-5р.): розширення асортименту (підприємство планує виготовляти ще 2 види продукції);
короткострокові: вирішення поточних проблем (підвищення цін на сировину, скарга споживача на погану якість виробів, конфлікт працівника з керівником з приводу розподілу робочого часу).
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного та соціологічного дослідження і порівняння, економічного аналізу, метод експертних оцінок. При цьому для реалізації методу експертних оцінок буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу. Використання методу експортних оцінок як комплексного та узагальнюючого дозволить сформувати інформаційну картину щодо середовища функціонування підприємства, його можливостей,сильних та слабких позицій.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації (директор, головний бухгалтер, заступники директора та працівники відділів). Фактори оцінюють за шкалою від [-5;5], при цьому межі шкали відповідно відображають максимальний негативний та позитивний вплив факторів на організацію. Сума вагомостей усіх факторів становить результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертних оцінювань впливу факторів зовнішнього середовища на
ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість фактору
Зважений рівень впливу, бали
1
2
3
4
Споживачі
+5
0,1
0,5
Постачальники
+3
0,1
0,3
Конкуренти
-2
0,1
-0,2
Державні органи влади
-2
0,05
-0,1
Інфраструктура
+3
0,1
0,3
Законодавчі акти
-3
0,08
-0,24
Профспілки, партії та інші громадські організації
+2
0,04
0,08
Система економічних відносин у державі
-1
0,04
-0,04
Організації – сусіди
0
0,03
0
Міжнародні події
+3
0,05
0,15
Міжнародне оточення
+2
0,05
0,1
Науково-технічний прогрес
+3
0,08
0,24
Політичні обставини
-2
0,01
-0,02
Соціально-культурні обставини
0
0,05
0
Рівень техніки та технології
+3
0,07
0,21
Особливості міжнародних економічних відносин
-2
0,03
-0,06
Стан економіки
-2
0,02
-0,04
Отже, як видно з таблиці 2, на діяльність організації найбільш позитивно впливають такі фактори зовнішнього середовища, як споживачі, постачальники, рівень техніки та технології, науково-технічний прогрес, міжнародні події, інфраструктура, а найбільш негативно діючими чинниками є законодавчі акти, конкуренти, державні органи влади, політичні обставини, стан економіки та особливості міжнародних економічних відносин.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Проводиться цією ж групою експертів за шкалою [0;5] при цьому 0 демонструє нерозвинутість, невираженість, відсутність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища, оцінка 5 демонструє високий рівень розвитку, вираженості відповідного фактора. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію зведено у табл.3.
Таблиця 3
Резутати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на ТзДВ виробництво будівельних матеріалів «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
1
2
3
4
Цілі
5
0,09
0,45
Структура
3
0,15
0,45
Завдання
3
0,06
0,18
Технологія
4
0,2
0,8
Працівники
3
0,3
0,9
Ресурси
4
0,2
0,8
Отже, як видно з табл.3, найбільш розвиненими факторами внутрішнього середовища є цілі, ресурси та технологія, на однаковому рівні відбувається вплив структури, завдання та працівники.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності. Для прогнозування переважно використовують якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок, та метод опитування клієнтів (споживачів) продукції. Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. На основі узагальнення отриманої інформації прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати державні органи влади. Незважаючи на це, умови для досягнення встановлених цілей будуть досить сприятливими.
Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтування, проектних рішень. Для підготовки проектно-кошторисної документації на даному підприємстві необхідно створити спеціальний комітет з працівників бухгалтерії, відділу матеріально-технічного постачання та зовнішніх спеціалістів.
З погляду на наявну інформаційну базу для вибору стратегії діяльності підприємства доцільно використати – Swоt-аналіз (табл. 4).
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності підприємства відповідно до Swоt - аналізу
Стан організації
Можливості(+1,88)
Загрози(-0,7)
Сильні позиції(+3,58)
Стратегії підтримки та розвитку сильних боків підприємства в напрямку реалізації шансів зовнішнього оточення.
Стратегії використання сильних боків підприємства з метою усунення загроз зовнішнього середовища: організаційних перетворень, диверсифікації, маркетингова.
Слабкі позиції(0)
Стратегії подолання слабкостей підприємства за рахунок можливостей зовнішнього середовища.
Стратегії подолання загроз та слабкостей підприємства або ліквідації.
Етап 8. Формування варіантів стратегії.
Можливими варіантами стратегії є: диверсифікаційна, організаційних перетворень та маркетингу.
Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, але вона не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і не повністю відповідає місії та цілям організації.
Стратегія диверсифікації, враховуючи можливу діяльність підприємства у різних галузях, найбільше з усіх можливих стратегій відповідає його місії та цілям; крім того вона враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.
Маркетингова стратегія забезпечує просування послуг даної фірми на ринку, дозволяє визначити місце підприємства серед конкурентів, а також забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Маркетингова стратегія найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки вона планує ввести нові види послуг, які потрібно просувати на ринок, а також враховує вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища, забезпечить ефективну роботу підприємства і створить стійкі конкурентні переваги.
Логічним продовженням стратегічного планування в ТзДВ виробництво будівельних матеріалів «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування в ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» наведена на рисунку 2.
Рисунок 2. Графічна модель оперативного планування у ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС»
Розглянемо детальніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування. Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про ринкові можливості підприємства, його конкурентоспроможність, фінансовий стан підприємства, яка отримується із зовнішніх і внутрішніх джерел і обробляється відповідними підрозділами та відповідальними особами.
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: дане підприємство має позитивний імідж у споживачів. У своїй діяльності фірма використовує сучасне обладнання. Ще однією сильною стороною товариства є висококваліфікований персонал.
Слабкі позиції: висока вартість сировини і матеріалів, які використовуються у діяльності підприємства, потреба у нових дешевших постачальниках.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників). Економічні показники: зростання прибутку на 8%, зменшення вартості продукції на 5%.
Технологічні показники: збільшення витрат на інновації на 7%.
Соціальні показники: збільшення середнього заробітку на 14,88%, збільшення витрат на соціальний розвиток на 3%.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів. Досягнення даних показників можливо за рахунок виготовлення нових видів продукції, залучення інвестицій для реалізації проектів, можливість лізингу ідей, обладнання.
Етап 5. Бюджетне планування. 1 стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування. Передбачає підбір інформації про місію, цілі, стратегію, тактику та політику організації; визначальні показники, яких прагне досягнути організація в наступному періоді; умови функціонування організації.
2 стадія. Вибір методів бюджетного планування. На ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» використовують такі методи планування: послідовне бюджетне планування(полягає в логічній послідовій розробці розпису надходжень та видатків об’єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації), зустрічне бюджетне планування (передбачає передання зверху вниз орієнтовних бюджетів, їх опрацювання центрами відповідальності та передачу у зворотному порядку для формування бюджету усієї організації), нормативний метод (базується на засадах обчислення планових бюджетних показників відповідно до основних норм використання ресурсів, структури та розподілу капіталу), гнучке бюджетне планування (має на меті одночасну розробку декількох варіантів бюджету із врахуванням песимістичних то оптимістичних прогнозів).
3 стадія. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетів організації. На підприємстві формуються бюджети конкретних інвестиційних проектів, бюджет руху грошових коштів, бюджетний баланс та бюджет усієї організації.
4 стадія. Консолідація бюджетних показників. Передбачає формування моделі консолідації показників проміжних бюджетів, встановлення взаємозв’язків ними, виконання відповідних розрахунків з метою формування зведеного бюджету організації.
5 стадія. Формування бюджету організації.
Зведений бюджет підприємства є узагальненим розписом надходжень та видатків за усією організацією.
Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил тощо).
Політика – виробництво якісної продукції.
Тактика – контроль за якістю продукції.
Правилом є порядок підписання документів, правила евакуації з приміщення у надзвичайних ситуаціях.
Етап 7. Формування поточного плану. Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету. Він включає перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства; перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічні ефект і ефективність від впровадження планових заходів; бюджет організації.
Етап 8. Деталізація поточного плану за центрами виконання (відповідальності).
У ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» є такі центри відповідальності: центри вартості, центри видатків та центри інвестицій. Їх характеристику та участь у реалізації поточного плану розглянуто за допомогою табл.5.
Таблиця 5
Види та характеристика центрів відповідальності
Види центрів відповідальності
Підрозділи організації, що належать до конкретних центрів відповідальності
Функціональна характеристика центрів відповідальності
Участь у реалізації заходів щодо досягнення планових показників на засадах бюджету
1
2
3
4
Центри вартості
Бухгалтерія, виробничі підрозділи.
Виробничі підрозділи, що створюють нову вартість. Для них можна підрахувати усі затрати на їх діяльність та отримані результати.
Розширення сфери обслуговування за рахунок вироблення нової продукції.
Центри видатків
Бухгалтерія, відділ матеріально-технічного постачання.
Підрозділи, результати діяльності яких важко оцінити за звичайними критеріями.
Введення нового виробничого обладнання.
Центри інвестицій
Директор, головний бухгалтер, бухгалтерія.
Це керівники інституційного рівня та фінансово-економічні служби, які контролюють вартість та результати вкладень.
Залучення інвестицій для реалізації проектів.
Крім поточного тактичне планування передбачає ще й оперативне планування, яке спрямоване на формування вузьких, деталізованих, короткотермінових планів, що присвячені конкретним питанням діяльності підприємства.
На підприємстві використовується широкий перелік оперативних планів у різних сферах. У сфері фінансового планування розробляються платіжний календар, касовий план; у плануванні робочого часу – фонд робочого часу; у сфері надання послуг – графік роботи цехів.
2.2. Організування, [8,ст.98-119]
Фактична організаційна структура управління ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС» наведена на рис.3.
Рисунок 3. Фактична органіграма управління в ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС»
Раціональна організаційна структура управління ТзДВ “ЛЬВІВ БУД СЕРВІС ” наведена на рис.4.
Рисунок 4. Раціональна органіграма управління у ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС»
Таблиця 6
Фактична чисельність і функції посадових осіб у ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС»
Посади керівників
Чис. осіб
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
1
2
4
5
Директор
1
Визначає стратегію, тактику та політику організації, координує та скеровує діяльність працівників, контролює результати діяльності товариства, приймає рішення щодо розширення та реорганізації підприємства, приймає на роботу та звільняє працівників згідно штатного розпису та відповідно з чинним законодавством, приймає рішення,видає накази щодо діяльності фірми.
Несе відповідальність перед Зборами Учасників за результати роботи товариства, використання майна, коштів організації, розвиток та ефективність діяльності рівень використання ресурсів, співпрацю з органами державної влади.
Головний бухгалтер
1
Здійснює повний економічний контроль і розрахунок на підприємстві. Контролює ведення управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності. Виділяє кошти на закупку сировини і інших потрібних елементів виробництва. Делегує свої повноваження.
Несе відповідальність за успішну фінансову діяльність фірми, вчасність управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності, правильність ведення документації перед директором.
Бухгалтерія
2
Їх функціями є нарахування і видача заробітної плати, планування і оформлення бюджету фірми, контроль за його дотриманням, ведення бухгалтерського, статистичного і управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності.
Відповідають перед головним бухгалтером за правильність та оперативність ведення обліку, формування фінансової та статистичної звітності.
Заступник з виробництва
1
Керує підпорядкованими йому відділами. Здійснює повний контроль за технологічними проектами, процесами їх втілення, забезпечення відділів та виробничих підрозділів всім необхідним. Здійснює контроль за процесами з постачання матеріалів, сировини, обладнання. Делегує свої повноваження.
Відповідає за якісне, вчасне виконання поставлених йому завдань перед директором. Має право підписувати документи з його компетенції.
Начальник відділу якості та технічного контролю
1
Забезпечує необхідний рівень технічної підготовки виробництва і його постійне зростання, підвищення ефективності виробництва, контролює якість виконання робіт.
Відповідає перед заступником з виробництва за контроль за якістю робіт, за впровадження нової техніки.
Працівники відділу якості та технічного контролю
2
Розробляють плани з кількості, якості продукції, термінів виготовлення. Займаються контролюванням, регулюванням виробництва продукції, її якості, розвитком ТзДВ.
Несуть відповідальність за МТП, вирішення усіх господарських питань перед начальником відділу якості та технічного контролю.
Начальник відділу МТП
1
Одержання матеріальних цінностей та організація їх зберігання і видачі складання звітів з МТП.
Відповідає перед заступником з виробництва за пошук надійних постачальників сировини та матеріалів тощо.
Працівники відділу МТП
2
Забезпечують постачання необхідних сировинних, матеріальних ресурсів для діяльності підприємства та організовують співпрацю з вітчизняними постачальниками, безперебійне постачання необхідної сировини та матеріалів для забезпечення роботи підприємства.
Відповідають перед начальником відділу МТП контролю за установлення вигідних взаємовідносин з вітчизняними постачальниками.
Начальники цехів
4
Забезпечує управління цехом, контролює процес виробництва.
Відповідає перед заступником з виробництва за контроль у цехах.
Працівники підрозділів
49
Приймають головну участь у виробництві і збуті будівельних матеріалів.
Відповідають перед начальниками цехів за якісне виробництво продукції.
Начальник складу МТП, продукції
1
Організація роботи з гуртовими покупцями та орендаторами.
Відповідає перед начальником відділу МТП за постачання нової продукції на склад.
Склад МТП, продукції, водії
9
Забезпечення складання та збереження продукції.
Відповідають перед начальником складу за раціональне збереження продукції на складі.
Всього
74
-
-
Таблиця 7
Раціональна чисельність і функції посадових осіб у ТзДВ «ЛЬВІВ БУД СЕРВІС»
Посади керівників
Чис. осіб
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
1
2
4
5
Директор
1
Визначає стратегію, тактику та політику організації, координує та скеровує діяльність працівників, контролює результати діяльності товариства, приймає рішення щодо розширення та реорганізації підприємства, приймає на роботу та звільняє працівників згідно штатного розпису та відповідно з чинним законодавством, приймає рішення,видає накази щодо діяльності фірми.
Несе відповідальність перед Зборами Учасників за результати роботи товариства, використання майна, коштів організації, розвиток та ефективність діяльності рівень використання ресурсів, співпрацю з органами державної влади.
Головний бухгалтер
1
Здійснює повний економічний контроль і розрахунок на підприємстві. Контролює ведення управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності. Виділяє кошти на закупку сировини і інших потрібних елементів виробництва. Делегує свої повноваження.
Несе відповідальність за успішну фінансову діяльність фірми, вчасність управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності, правильність ведення документації перед директором.
Бухгалтерія
2
Їх функціями є нарахування і видача заробітної плати, планування і оформлення бюджету фірми, контроль за його дотриманням, ведення бухгалтерського, статистичного і управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності.
Відповідають перед головним бухгалтером за правильність та оперативність ведення обліку, формування фінансової та статистичної звітності.
Заступник з виробництва
1
Керує підпорядкованими йому відділами. Здійснює повний контроль за технологічними проектами, процесами їх втілення, забезпечення відділів та виробничих підрозділів всім необхідним. Здійснює контроль за процесами з постачання матеріалів, сировини, обладнання. Делегує свої повноваження.
Відповідає за якісне, вчасне виконання поставлених йому завдань перед директором. Має право підписувати документи з його компетенції.
Начальник відділу якості та технічного контролю
1
Забезпечує необхідний рівень технічної підготовки виробництва і його постійне зростання, підвищення ефективності виробництва, контролює якість виконання робіт.
Відповідає перед заступником з виробництва за контроль за якістю робіт, за впровадження нової техніки.