МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет “Львівська політехніка”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни “Основи менеджменту» на тему:
“ Розробка системи менеджменту в організації приватного підприємства, що спеціалізується на наданні ІТ - послуг.”
Зміст
АНОТАЦІЯ
У моєму курсовому проекті розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту.
Підприємство “ІТ Service” спеціалізується на надання послуг інформаційно-технічного забезпечення.
Також розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін , тобто сформовано функції менеджменту в організації;
- охарактеризовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві ;
- розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп у товаристві;
- обґрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації ; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In my course project developed and rationalized according to changes in the environment management system functioning.
Enterprise "IT Service" specializes in providing information technology software.
Also, the technology management based on expectations, ie formed management functions in the organization;
- Describes the use and role of management methods in the enterprise;
- The features of the development and implementation of management decisions, peculiarities of formation and functioning of formal and informal groups in society;
- Grounded approach to the management of managers, the efficacy of the actual and efficient management systems.
ВСТУП
Об’єктом дослідження у курсовому проекті є приватне підприємство “ІТ Service ”, яке спеціалізується на наданні послуг інформаційно-технічного забезпечення . На сучасному етапі підприємство досить ефективно функціонує на ринку. На сьогодні на підприємстві працює 46 осіб, воно надає 4 види інформаційно – технічних послуг, середня заробітна плата працівників підприємства становить 5348 грн. Для забезпечення ефективної діяльності ПП “ ІТ Service ” у нових галузях та збереження і підтримання необхідного рівня обслуговування в даній, необхідна наявність ефективної системи менеджменту в організації та вирішення існуючих на підприємстві проблем, а саме: конфлікт між директором та головним бухгалтером, втрата постійного клієнта, неукомплектованість штату працівників. Відповідно предметом дослідження в курсовому проекті є система менеджменту товариства.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту і її раціоналізація у зв’язку зі зміною умов функціонування. Відповідно до мети проекту його завданням є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення системи комунікації в організації; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обґрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем; визначення ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1. Загальна характеристика організації
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1.
Таблиця 1.
Загальна характеристика організації ПП ” ІТ Service ”
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
Основні відмінності
від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у зовнішньоекон-омічній діяльності
1
2
3
4
5
1. Форма підприємства
ПП діє на основі статуту. Статутний фонд затверджується власником майна. Статут має відповідати основним положенням закону України про підприємства; він затверджується власником
Відрізняється розміром ,кількістю працівників ,рівнем відповідальності
Підприємство засноване згідно Закону України “Про підприємництво”, а також Законів України “Про господарські товариства”, “Про підприємства в Україні” та Закону України “Про власність”
Підприємництво займається ЗЕД , а саме проводить рекламні кампанії.
2. Профіль
Надання інформаційно – технічних послуг
Відрізняється обраним профілем , стилем роботи .
Підприємство проводить рекламні кампанії
3.Види діяльності
1.Установка, перезавантаження, настроювання будь –якого програмного забезпечення.
2. Надання послуг зв’язку.
3. Надання послуг інформаційно-технічного характеру.
4. Інтернет послуги.
Відрізняється диференціацією за якістю та способом надання послуг .
Підприємство даного профілю займається ЗЕД.
4.Форма власності
Приватне підприємство . Підприємство належить суб’єкту господарювання (юридична особа)
Відрізняється засновниками та рівнем відповідальності .
Власниками ПП “ІТ service”можуть бути і іноземці.
5.Внутрішнє середовище
1.Цілі. Максимізація прибутку ,покращення якості надання послуг, підготовка
висококваліфікованих кадрів.
Короткострокові( до 1 року): набір висококваліфікованих спеціалістів, та вирішити конфлікт між директором та головним бухгалтером, змінити неукомплектованість штату працівників.
Середньострокові(1 – 5 р.): збільшення типів надання послуг, збільшення частки ринку за рахунок покращення якості надання послуг.
Довгострокові( 5 – 10 р): максимізація прибутків, створення нових підприємств даного виду в інших регіонах України.
2.Структура. Поєднання горизонтального і вертикального поділів праці. Очолює дане підприємство директор йому підпорядковується 2 заступники, 4 виробничих підрозділи і 6 управлінських служб. Раціональним є 4 заступника,5 виробничих підрозділи та 7 управлінських служб
3.Завдання.розміщення оголошень про наявність вакантних посад, здійснення технічного огляду наявного рухомого складу, проведення атестацій працівників.
4.Працівники: зараз працює 46 осіб .Для оптимального вирішення всіх проблем і завдань, також для розширення видів діяльності кількість потрібно збільшити до 53 осіб. Кожен працівник даного підприємства характеризується високою кваліфікацією вміннями певною обдарованістю.
5.Технологія. Кожен підрозділ даного підприємства володіє певною технологією. Технології націлені на досягнення цілей організації і виконання завдань. Всі фактори внутрішнього середовища взаємодіють між собою і спрямовані на досягнення цілей організації
6.Ресурси-“ІТ Service ” з метою забезпечення своєї діяльності у майбутньому кваліфікованими кадрами здійснює оплату за навчання для деяких студентів ,а також щомісяця нараховує 5 % від прибутків у резервний фонд для здійснення негайної оплати за вимогами.
6. Зовнішнє середовище
Фактори прямого впливу:.
1.Конкуренти.Існує 10конкурентів. Проте в майбутньому їх кількість може зрости до 11.Вплив конкурентів є значний, оскільки будь-яка їхня поведінка впливає на ситуацію на ринку.
2.Постачальники.Підприємство у великій мірі залежить від постачальників, тому потрібно мати тісні налагоджені зв’язки з ними.
3.Споживачі.Діяльність даного підприємства залежить від попиту споживачів. На даному етапі організація має 3 групи споживачів.
4.Партії та інші громадські організації.
Підприємство не є в владі і фактично не підтримує жодної партії. Вплив не суттєвий.
5.Законодавчі акти. Регулюють економічні відносини в країні впливають на величину та кількість податків
6.Державні органи влади. Втілюють в дію закони і регулюють економічні відносини в країні.
7.Система економічних відносин у державі. Вплив значний, оскільки в залежності від розвитку економіки буде розвиватись дане підприємство.
Фактори непрямого впливу:.
1.Стан економіки – особливості економічних відносин характеризує загальний рівень розвитку економіки країни і бажання інших країн співпрацювати з підприємствами цієї держави, наявність конкурентів у даній галузі. Впливає на вартість ресурсів і на купівельну здатність споживачів. 2-3Розвиток техніки і технології і науково-технічний прогрес. Технологічні нововведення впливають на ефективність виробництва і реалізацію продукції
4-5.Міжнародні події і міжнародне оточення. Впливають на ЗЕД підприємства через світову економічну і політичну ситуацію
6-7.Соціально-культурні і політичні процеси. Мають вплив на .діяльність підприємства в залежності від соціально-культурного і політичного стану в країні. Зараз, на жаль, цей показник не характеризується високим рівнем розвитку у нашій державі ,оскільки доходи населення є низькими.
Розділ 2.Формування функцій менеджменту на підприємстві
2.1.Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування у ПП “ ІТ Service ” відображено на рис.1.
Рис.1.Модель стратегічного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами інформації про фінансово-господарських стан підприємства, ринкові можливості , конкурентоспроможність, тощо.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місією мого підприємства можна вважати забезпечення покупців висококваліфікованими інформаційно – технічними послугами, послугами інтернету.
Цілі:
Короткострокові( до 1 року): набір висококваліфікованих спеціалістів, та вирішити конфлікт між директором та головним бухгалтером, змінити неукомплектованість штату працівників.
Середньострокові(1 – 5 р.): збільшення типів надання послуг, збільшення частки ринку за рахунок покращення якості надання послуг.
Довгострокові( 5 – 10 р): максимізація прибутків, створення нових підприємств даного виду в інших регіонах України.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища.
У даному випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціального дослідження і порівняння ,економічного аналізу та метод експертних оцінок. При цьому для реалізації останнього методу буде використовуватися інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів аналізу. Використання методу експертних оцінок дозволить сформувати інформаційну картину щодо середовища функціонування підприємства, його шансів та можливостей, сильних та слабких позицій.
Етап 4.Оцінка і аналіз факторів зовнішнього середовища:
Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію наведено у таблиці 2.
Таблиця 2.
Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію
Фактори
Середня експертна
оцінка, бали
Середня
вагомість
факторів
Зважений рі-
вень впливу
бали
Споживачі
0
0,1
-0.1
Постачальники
+4
0,1
+0,4
Конкуренти
-1
0,1
-0,1
Державні органи влади
-3
0,05
-0,15
Інфраструктура
+2
0,05
+0,1
Законодавчі акти
-2
0,06
-0,12
Профспілки, партії та інші
громадські організації
+2
0,05
+0,1
Система економічних відносин у державі
+3
0,04
+0,12
Організації-сусіди
0
0,03
0
Міжнародні події
-2
0,06
-0,12
Міжнародне оточення
+2
0,05
+0,1
Науково-технічний прогресс
+3
0,1
+0,3
Політичні обставини
+2
0,02
+0,04
Соціально-культурні обставини
-2
0,05
-0,1
Рівень техніки та технології
-4
0,09
-0,4
Особливості міжнародних еконо-
мічних відносин
-1
0,03
-0,04
Стан економіки
+1
0,02
+0,02
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища
Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію наведено у таблиці 2.1.
Таблиця 2.1.
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу
Цілі
+5
0,09
0,45
Структура
+5
0,15
0,75
Завдання
+5
0,06
0,3
Технологія
+2
0,2
0,4
Працівники
-1
0,4
0,9
Ресурси
+2
0.2
0,4
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності
Для прогнозування переважно використовують якісні формальні методи, а саме: різних видів індивідуальних оцінок, та метод опитування клієнтів(споживачів). Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації.
Етап 7. Виконання розрахунків , обґрунтувань, проектних рішень.
Створюємо спеціальний комітет з працівників бухгалтерії .
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
- Диверсифікація;
- Раціоналізація;
- організаційні перетворення
Етап 9. Вибір стратегії.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації.
Стратегія раціоналізації врахує потреби споживачів .
Стратегія диверсифікації врахує вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
Етап 10.Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям
Стратегія диверсифікації найбільше відповідає місії і цілям, оскільки планує розпочати діяльність у інших сферах.
Рис.2.Модель поточного планування ПП “ ІТ Service ”
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування
Виникає необхідність в інформації про диверсифікаційні та ринкові можливості підприємства , його конкурентоспроможність, місце фінансування тощо.
Передбачає збір та обробку бухгалтерією та головним бухгалтером інформації про фінансово-господарських стан підприємства, ринкові можливості , тощо.
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних і слабких сторін організації
Сильні позиції ПП ” ІТ Service” має позитивний імідж у споживачів. Підприємство намагається володіти найбільш достовірною інформацією про новітні досягнення НТП, стан підприємства на ринку. Наявність конкурентних переваг, які полягають у розвиненій системі менеджменту в організації; у використанні сучасної системи інформаційного забезпечення та високій кваліфікації персоналу.
Слабкі позиції: Проте, на жаль, на підприємстві спостерігається використання застарілої техніки.
Етап 3.Вибір та формування планових параметрів на засадах стратегії
Економічні показники : зростання прибутку, зменшення собівартості тощо.
Технологічні показники :збільшення витрат на інновації , оновлення застарілої техніки.
Соціальні показники : збільшення середнього заробітку .
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів
Досягнення визначених показників потенційно можливо досягнути на засадах реалізації цілого переліку альтернативних заходів, оптимальними з яких обрано: збільшення кількості та якості послуг, що надаються споживачам, зменшення виробничих витрат, збільшення частки ринку.
Етап 5. Бюджетне планування
1 стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування. Передбачає підбір інформації бюджетним комітетом про місію, цілі, стратегію, тактику та політику організації, визначальні показники, яких прагне досягнути організація в наступному періоді; умови функціонування організації; очікувані зміни; кадровий потенціал, виробничі потужності, технічне забезпечення; наявність обмежувальних факторів тощо.
2 стадія. Вибір методів бюджетного планування.
За порядком розроблення бюджету - послідовне бюджетне планування, яке полягає в логічній послідовні розробці розпису надходжень та видатків об'єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації.
За рівнем централізації бюджетного планування тут застосовують „комбіноване" або зустрічне бюджетне планування. Передбачає передання зверху вниз орієнтованих бюджетів, їх опрацювання центрами відповідальності та передачу у зворотному порядку для формування бюджету усієї організації.
За способами розрахунку планових бюджетних показників - нормативний метод, який базується на засадах обчислення планових бюджетних показників відповідно до основних норм використання ресурсів, структури та розподілу капіталу.
За рівнем пристосування бюджетного планування до змін зовнішнього та внутрішнього середовища функціонування підприємства - гнучке бюджетне планування, яке має на меті одночасну розробку декількох варіантів бюджету із врахуванням песимістичних та оптимістичних прогнозів.
3стадія. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетіворганізації. На даному підприємстві необхідності у формуванні значного переліку бюджетів, тому в організації формуються бюджетний баланс, бюджети конкретних інвестиційних проектів, бюджет усієї організації, бюджет руху грошових коштів.
стадія. Консолідація бюджетних показників. Передбачає формування моделі консолідації (узгодження, зведення) показників проміжних бюджетів, установлення взаємозв'язків між ними, виконання відповідних розрахунків з метою формування зведеного бюджету організації.
5 стадія. Формування бюджету організації. Зведений бюджет організації є узагальненим розписом надходжень та видатків за усією організацією
Доходи: від надання інформаційно-технічних послуг.
Витрати: закупівля матеріалів, оплата праці, оплата комунальних послуг, амортизація, реклама.Бюджетний розпис надходжень і видатків усієї організації зображено в (табл..3)
Таблиця 3.
Бюджет організації на 2013 рік.
Надходження
Витрати
Залишок вільних коштів на поч. періоду
Власні джерела
Залучені джерела
Інші надходження
Всього надходжень
Виручка від реалізації, у тому числі
Позареалізаційні доходи
Короткострокові кредити та позики
Довгострокові кредити та позики
Інвестиції
Кредиторська заборгованість
ПДВ
Акцизний збір
Амортизація
Відрахування на соціальне страхування
Кошти на оплату відсотків за кредит
Прибуток від реалізації
Залишки виручки від реалізації
1.на формування ресурсів, забезпе-чення поточної виробничо-господарської діяльності
2.на мотивацію
3. на соціальний розвиток
4. на інновації
5. на маркетин-гові комунікації
6. інвестиції
7. на повернення позик, кредитів, відсотків за ними
8. податки обов’я
зкові платежі
9. інші витрати
Всього витрат
Комірки які відображають напрями розміщення фінансових ресурсів підприємства.
Підсумкові комірки
2.2. Організування.
Фактична організаційна структура управління ПП ” ІТ Service ”наведена на рис. 3, а раціональна яка відображає напрямки реорганізації у зв’язку із розширенням видів діяльності, та яка створює можливості для досягнення цілі, наведенні на рис. 4
Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито рис . 4
Рисунок 3.Фактична органіграма управління
Рисунок 4. Раціональна органіграма управління.
Фактична (раціональна)чисельність і функції посадових осіб ПП ” ІТ Service ”
Таблиця 4
Посади керівників
Чисельність, чол.
Функції
(види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Директор
1
(1)
Визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності підприємства. Визначає напрямки розвитку підприємства у формуванні фінансової, цінової, кредитно-банківської, податкової та зовнішньоекономічної діяльності.
Несе відповідальність перед Зборами Учасників за результати роботи, використання майна та коштів організації, розвиток та ефективність діяльності, рівень використання наявних ресурсів, влади тощо
Головний бухгалтер
1
(1)
Здійснює бухгалтерський облік, податкову та статистичну звітність, внутрішній аудит.
Відповідає перед директором за належною роботою бухгалтерії, за здійснення внутрішнього аудиту, має право вести переговори з податковою інспекцією.
Заступник з
Загальних питань
1
(1)
Керує підпорядкованими йому відділами. Відповідає за безперервність виробничого процесу підприємства. Відповідає за забезпечення відділів всім необхідним..
Відповідає перед директором за роботу відділу,
Заступник з кадрових питань.
-
(1)
Займається кадровими питаннями товариства, слідкує за підвищенням кваліфікації працівників
Забезпечує товариство високо кваліфікованими працівниками
Заступник з
Технічного забезпечення.
-
(1)
Керує підпорядкованим йому працівниками. Оформлення необхідної документації
Відповідає перед заступником з господарської частини за роботу відділу, за рівень обслуговування.
Відділ кадрів.
3
(3)
Керує підпорядкованими йому працівниками .Займається оформленням документації.
Відповідає перед заступником зі збуту за роботу відділу, точність в реалізації.
Бухгалтера
3
(3)
У його підпорядкуванні функції бухгалтерського обліку, економічного аналізу стану підприємства, формування податкової та статистичної звітності.
Відповідає перед директором за фінансове планування діяльності організації, ведення бухгалтерського. Статистичного, управлінського обліку.
Плановий відділ.
3
(-)
Займаються питаннями маркетингу та реклами, вивчення ринку.
Відповідають перед головним бухгалтером за правильність та оперативність ведення обліку.
Фінансовий відділ.
3
(4)
Їх функціями є нарахування та видача заробітної плати, планування та оформлення бюджету..
Відповідають перед начальником за виконану роботу.
Технічний відділ.
4
(3)
Постачання працівників відділів необхідними матеріалами.
Відповідає перед заступником з загальних загальних питань за забезпечення працівників необхідними матеріалами.
Відділ маркетингових досліджень та реклами.
8
(12)
Займаються питаннями маркетингу та реклами, вивчення ринку.
Відповідає перед директором за правильність збуту.
Працівники підрозділу звязку
4
(2)
Відповідальні за роботу систем звязку.
Відповідають перед начальником відділу за доцільність певного шляху збуту продукції.
Відділ постачання.
-
(2)
Контролює діяльність у складі..
Відповідає перед начальником відділу за працю в складі.
Інформаційний відділ.
-
(1)
Займаються здійсненням поставлених питань.
Відповідають. Перед начальником відділу за виконання поставлених завдань.
Підрозділ технічного забезпечення.
6
(4)
Контроль за роботою техніки в підприємстві.
Відповідає перед начальником відділу за роботу техніки в підприємстві.
Підрозділ програмного забезпечення.
4
(6)
Програмісти відповідальні за пакети програмного забеспечення підприємства.
Відповідає перед начальником відділу за працю .
Підрозділ контролю обслуговування.
3
(4)
Здійснюють обслуговування і задоволення потреб споживачів.
Відповідають перед начальником відділу за результати обслуговування.
Працівники складу.
-
(4)
Здійснюють сортування та складання продукції
Відповідають перед начальником складу за здійснені роботи .
Продовження таблиці 4
Всього
46
(54)
2.3.Мотивування
Коротку характеристику змістових та прецесійних теорій мотивування й обґрунтування можливості їх застосування у ПП ” ІТ Service ” наведено у табл.5
Таблиця 5
Застосування теорій мотивації у ПП ” ІТ Service ”.
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування можливості застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорії
Змістовні
Теорія Туган-Барановського
Він виділяє 5 груп потреб:
1. фізіологічні
2. статеві
3. симптоматичні інстинкти та потреби
4. альтруїстичні
5. потреби практичного характеру
Цю теорію можна застосовувати в організації, тому що в кожної людини існують потреби в їжі, одежі та ін.
Організація задовольняє ті потреби своїх працівників яких вони потребують, а саме їжу, одежу та ін., через зарплату, премії, надбавки.
Ієрархія потреб Маслоу
Ієрархія потреб Маслоу характеризується наступними групами потреб, які поділяються на первинні і вторинні
Первинні: фізіологічні та безпеки і захищеності.
Вторинні: соціальні, поваги, самовираження
Цю теорію можна застосувати в організації, тому що в людей існують потреби в фізичному і психологічному захисті; відчувати причетність до подій; потреби поваги з боку оточення; реалізація своїх можливостей.
Організація надає своїм працівникам можливість у самовираженні, повазі.
Теорія Мак- Клелланда
Ця теорія говорить про те, що треба врахувати три потреби: влади, успіху, причетності.
Цю теорію можна використати тому що існують потреби в причетності, успіху, владі.
Організація надає своїм працівникам можливість бути причетними до її справ забезпечує просування по службі, а отже в успіху і владі.
Двофакторна теорія Герцберга
Продовження таблиці 5
Полягає в тому, що всі фактори діляться на гігієнічні та мотиваційні. Гігієнічні фактори пов’язані із середовищем, яке оточує працівника. До них можна віднести політику фірми та адміністрації, умови роботи, заробіток, між-особисті відносини з начальником, колегами, підлеглими. Мотиваційні фактори пов’язані з просуванням по службі результатами роботи, ступенем відповідальності, перспективою творчого та ділового росту.
Цю теорію можна застосувати в організації тому що гігієнічні фактори пов’язані з середовищем в організації, яке оточує працівника, а мотиваційні фактори – із змістом самої роботи.
Система матеріального стимулювання праці включає з/п через оцінку кількості та якості витраченої праці. Від цих показників також залежать премії, що є елементом матеріального стимулювання праці.
Процесійні
Теорія справедливості
Згідно з цією теорією працівники суб’єктивно співставляють свої винагороди із затраченими зусиллями та винагородами і зусиллями інших працівників, які виконують аналогічну роботу. Суть цієї теорії полягає в тому, що доки працівники не будуть вважати винагороди справедливими, їх віддача буде низькою.
Ця теорія застосовується в організації і проявляється в справедливому розподілі з/п між працівниками в залежності від стажу роботи, від кількості та якості витраченої праці і від кваліфікації працівника. Премії встановлюються при перевиконанні працівником поставлених завдань.
Система матеріального стимулювання праці, в якій відображається теорія, полягає в тому, щоб справедливо розподілити з/п між працівниками в залежності від кількості та якості їх праці, від стажу роботи та інших подібних критеріїв.
Комплексна теорія Портера-Лоулера
Ця теорія базується на моделі, яка враховує цінність винагород, затрачені зусилля, оцінку зв’язку “зусилля-винагорода”, здібності та характер працівника, досягнення певних результатів, оцінює роль працівника, внутрішні та зовнішні винагороди, а також задоволення від виконання роботи. Тобто дана теорія оцінює певні зусилля на досягнення поставленої перед працівником мети винагородами.
Ця теорія застосовується в організації тому, що вона враховує наскільки повно затрачені зусилля працівника, що призводять до певних результатів, оцінюються винагородами за затрачену працівником працю і міру задоволення цими винагородами потреб працівника.
Система матеріального стимулювання праці, в якій відображається теорія, полягає в прикладенні працівником певних зусиль для отримання винагороди за свою працю.
Теорія очікувань (Врума)
Продовження таблиці 5.
Базується на очікуванні появи якоїсь події. Виділяють наступні очікування:
по відношенню до “ затрат- результатів”
по відношенню “результатів - винагород”
по відношенню до цінності-заохочення або винагороди
Застосування цієї теорії можливе, тому що кожен працівник затрачає певні зусилля і очікує відповідних винагород, але працівники дуже суб’єктивно співставляють свої винагороди з винагородами інших, і тому часто виникають конфлікти.
Система матеріального стимулювання праці, в якій відображається теорія, полягає у виплатах премій, надбавок та наданні певних винагород, наприклад: путівки на море, квитки на концерти та ін.
Результати розрахунків заробітної плати за фактичної організаційної структури управління і з врахуванням очікуваних організаційних змін наведено у табл.6 та 7 відповідно.
Таблиця 6
Результати розрахунків фактичної заробітної плати
Посадові особи
Чисе-
льні-
сть, чол.
Посадовий оклад, грн.
Надбавки,доплати
Премії
Величина місячної зарплати одного працівникагрн.
Характер
Вели-
чина,
грн.
(%)
Характер
Вели-
чина,
грн.
(%)
1
2
3
4
5
6
7
8
Директор
1
6300
За високі досягнення у праці
2205
(35%)
За перевико-
нання пла-
нових пока-зників
2520
(40%)
11025
Головний бухгалтер
1
5500
За викона-
ння особли-
во важливої роботи
1100
(20%)
За економію фінансових ресурсів під-
приємства
1100 (20%)
7700
Заступник з
Загальних питань
1
4200
Сумісність професій
1260
(30%)
-
-
5460
Заступник з кадрових питань.
1
4300
За успішне виконання обов’язків
1290
(30%)
За понад-
нормову роботу
1290
(30%)
6800
Заступник з
Технічного забезпечення.
1
4300
-
-
За успішне виконання роботи
1075
(25%)
5375
Відділ кадрів.
3
4000
-
-
Підвищення продуктив-ності праці
1600
(40%)
5600
Бухгалтера
3
4100
-
-
За переви-
конання пла-
нових показників
820
(20%)
4920
Плановий відділ.
3
3700
Робота у вихідні дні
925
(25%)
-
-
4625
Фінансовий відділ.
3
3800
Робота у вихідні дні
760
(20%)
-
-
4560
Технічний відділ.
4
3990
-
-
За економію фінансових ресурсів під-
приємства
957
(24%)
4947
Відділ маркетингових досліджень та реклами.
8
4100
За викона-
ння особли-
во важливої роботи
1640
(40%)
-
-
5740
Працівники підрозділу звязку
4
4050
-
-
-
-
4050
Підрозділ технічного забезпечення.
6
4000
-
-
-
-
4000
Підрозділ програмного забезпечення.
4
4300
-
-
За успішне виконання роботи
860
(20%)
5160
Підрозділ контролю обслуговування.
3
4000
За високу професійну
майстер-
ність
1200
(30%)
-
-
5200
Секретар
1
5100
-
-
-
-
5100
Юрисконсульт
1
5200
-
-
-
-
5200
Середня заробітна плата, грн.
5348
Місячний ФОП, грн.
246008
Таблиця 7.
Результати розрахунків раціональної заробітної плати
Посадові особи
Чисе-
льні-
сть, чол.
Посадовий оклад, грн.
Надбавки,доплати
Премії
Величина місячної зарплати одного працівникагрн.
Характер
Вели-
чина,
грн.
(%)
Характер
Вели-
чина,
грн.
(%)
1
2
3
4
5
6
7
8
Директор
1
6800
За високі досягнення у праці
2380
(35%)
За перевико-
нання пла-
нових пока-зників
2720
(40%)
11900
Головний бухгалтер
1
6000
За викона-
ння особли-
во важливої роботи
1200
(20%)
За економію фінансових ресурсів під-
приємства
1200 (20%)
8400
Заступник з
Загальних питань
1
5900
Сумісність професій
1770
(30%)
-
-
7670
Заступник з кадрових питань.
1
5800
За успішне виконання обов’язків
1740
(30%)
За понад-
нормову роботу
1740
(30%)
9380
Заступник з
Технічного забезпечення.
1
6000
-
-
За успішне виконання роботи
1500
(25%)
7500
Відділ кадрів.
3
5400
-
-
Підвищення продуктив-ності праці
2160
(40%)
7560
Бухгалтера
3
5200
-
-
За переви-
конання пла-
нових показників
1040
(20%)
6240
Фінансовий відділ.
3
5000
Робота у вихідні дні
1000
(20%)
-
-
6000
Технічний відділ.
3
5000
Робота у вихідні дні
1000
(20%)
-
-
6000
Продовження таблиці 7.
Відділ маркетингових досліджень та реклами.
4
5200
-
-
За економію фінансових ресурсів під-
приємства
1248
(24%)
6448
Працівники підрозділу звязку
4
5000
За викона-
ння особли-
во важливої роботи
1000
(20%)
-
-
6000
Підрозділ технічного забезпечення.
4
5000
-
-
-
-
5000
Підрозділ програмного забезпечення.
6
4900
-
-
-
-
4900
Працівники
складу
4
4500
-
-
За успішне виконання роботи
900
(20%)
5400
Підрозділ контролю обслуговування.
8
4800
За високу професійну
майстер-
ність
480
(10%)
-
-
5280