Міністерство освіти і науки України
Національний університет „Львівська політехніка”
Кафедра ЕОМ
Звіт
Системне програмування
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 6
СТВОРЕННЯ БІБЛІОТЕК ДИНАМІЧНОГО КОМПОНУВАННЯ ТА ЇХ ВИКОРИСТАННЯ В РЕЖИМІ НЕЯВНОГО ЗВ’ЯЗУВАННЯ
Львів 2012
Мета: Ознайомитись з технологією створення та використання бібліотек динамічного компонування з використанням неявного зв’язування.
Теоретичні відомості
DLL (англ. Dynamic-link library — динамічно завантажувана бібліотека) — реалізовані компанією Microsoft загальні бібліотеки в ОС Windows. Як правило бібліотеки мають розширення файлу *.dll, *.ocx (для бібліотек, що містять елементи керування ActiveX) або *.drv (драйвери старих версій ОС). Структура DLL така сама, як і в PE-файлів (Portable Executable) для 32-, 64-розрядних Windows, та New-Executable (NE) для 16-бітових Windows.
DLL може містити 2 типи функцій: експортні та внутрішні. Експортні функції визначаються за допомогою ключового слова __declspec(dllexport) і можуть бути викликані з програм, що завантажили динамічну бібліотеку, яка містить ці функції. Внутрішні функції – це функції, які використовуються в середині DLL і не можуть бути викликані ззовні.
DLL є модулем (module). Тобто, вона складається з: сегментів коду, сегментів ресурсів та одного сегменту даних. Крім цього DLL може містити точку входу. Точка входу – це функція DllMain, яка викликається при завантаженні або вивантажені бібліотеки потоком або процесом. Ця функція має наступний прототип:
BOOL APIENTRY DllMain(
HANDLE hModule, // Хендл DLL модуля
DWORD ul_reason_for_call, // Причина виклику
LPVOID lpReserved ); // Зарезервовано
Якщо DllMain повертає FALSE, то бібліотека вважається такою, що не завантажилася. При неявному зв’язуванні це призведе до відмови запуску програми, а при явному – помилки завантаження лише цієї бібліотеки.
В процесі виконання вміст бібліотеки залишається незмінним (сегменти коду та сегменти ресурсів), що дозволяє завантажувати її в пам’ять в єдиному екземплярі і використовувати багатьма завданнями одночасно. Використання dll дозволяє економити пам’ять, забезпечити модульність програм, полегшити процес встановлення програм.
Можливі 2 способи використання динамічних бібліотек. Вони називаються явним та неявним зв’язуванням. Явне та неявне зв’язування бібліотеки з програмою мають суттєві відмінності в процесі написання та компіляції програми.
Неявне зв’язування бібліотеки з програмою (Load-time dynamic linking) полягає в тому, що бібліотека (яка міститься у файлі з розширенням .dll) завантажується в пам’ять в момент завантаження програми. При відсутності бодай однієї з бібліотек при запуску програми відбудеться збій та припинення виконання програми.
Щоб реалізувати неявне зв’язування необхідно до проекту програми включити прототипи функцій, що містяться в бібліотеці та бібліотеку імпорту (має розширення .lib). На даному етапі наявність файлу з розширенням .dll не є необхідною. При компіляції лінкер створює виконавчий файл, який містить код, що забезпечує систему інформацією, яка необхідна для автоматичного завантаження бібліотеки з .dll файлу та інформацією, яка необхідна для зв’язування імен функцій у програмі з їх адресами у бібліотеці.
Неявне зв’язування дозволяє здійснювати виклик функцій з бібліотеки написанням коду програми в стилі притаманному мовам С\С++.
Хід виконання:
Варіант 17
Скласти програму для викреслювання із слів тексту всіх букв, що стоять на непарних місцях.
Я написала програму, яка складається з 2-ох етапів. На першому етапі створила бібліотеку. На другому етапі – створила програму, яка викликає функції з створеної бібліотеки.
1-ий етап:
DLLLAB.h
#ifndef _DLLLAB_H_
#define _DLLLAB_H_
#include <iostream>
#include <stdio.h>
#include <windows.h>
#include <string>
using namespace std;
extern "C" __declspec(dllexport) void Del();
#endif
DLLLAB.cpp
#include "DLLLAB.h"
#include <iostream>
#include <string>
#define MAXMODULE 40
char module[MAXMODULE];
extern "C" __declspec(dllexport) void Del()
{
char string[40] = "Petrunyak Marta Ivanivna studentka!";
GetModuleFileName(NULL, (LPTSTR)module, MAXMODULE);
cout << "This function was called from "
<< module
<< endl << endl;
cout<<"POCHATKOVUJ RYADOK: "<<string<<endl;
int i = 0, y = 0;
char temp[40];
while(i<40){
if(i%2 == 0){
temp[y++] = string[++i];
}
else
i++;
}
temp[y] = 0;
cout<<"KINCEVUJ RYADOK: "<<temp;
}
2-ий етап:
DLLLAB.h
#ifndef _DLLLAB_H_
#define _DLLLAB_H_
#include <iostream>
#include <stdio.h>
#include <windows.h>
#include <string>
using namespace std;
extern "C" __declspec(dllexport) void Del();
#endif
main.cpp
#include <conio.h>
#include "DLLLAB.h"
void main()
{
Del();
getch();
}
Результат виконання:
/
Висновок: виконавши дану лабораторну роботу, я ознайомилась з технологією створення та використання бібліотек динамічного компонування з використанням неявного зв’язування.