Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет "Львівська політехніка"
Кафедра ІСМ
ЗВІТ
З лаболаторної роботи № 1
з дисципліни
"Основи інформаційних технологій"
Тема: "Текстовий професор Microsoft Word. Робота з таблицями, графічними зображеннями та редактором формул"
Мета роботи: ознайомитись з основними поняттями та принципами роботи з текстовим процесором Microsoft Word. Навчитись налаштовувати робоче середовище процесора, форматувати текст, працювати з графічними зображеннями, таблицями та підпрограмою Microsoft Equation.
Теоретична частина
Під заголовком вікна розміщено головне меню, що складається з пунктів: Файл, Правка. Вид, Вставка. Формат,Сервіс, Таблиця, Вікно. Довідка. Розглянемо детальніше основні пункти вказаного меню.
В меню Файл зібрані всі команди з файлами. такі як:
- створити - для створення нового файлу;
-відкрити/закрити - для відкриття або закриття файлу;
- зберегти як веб сторінку - перетворення і збереження документа у форматі HTML;
-параметри сторінки - встановлення основних характеристик сторінки ( такі як поля та розмір паперу або орієнтація сторінки)
- друк - параметри друку файлу. або його частин.
Меню Вставка містить команди для роботи з різними об'єктами:
-розрив - додавання розриву сторінки, стовпчика чи розділу в поточну позицію курсору;
-номери сторінок - встановлення нумерації сторінок;
-дата і час - додавання поточної дати та часу в позицію курсору;
- автотекст - додавання в текст найпоширеніших фраз та слів;
-поле - додавання поля в документ;
- символ - вставка спеціального знака чи особливого символу або символу з іншого алфавіту;
-примітка - вставка спеціально виділеної примітки;
- зноска - вставка уточнюючої зноски. що полегшує розуміння тексту;
У меню Формат зібрано всі операції. що дозволяють змінювати зовнішній вигляд тексту, тобто все те, що стосується форматування тексту: зміна шрифту, розміру, накреслення, орієнтації тексту, а також стилю, абзацу, масштабу, інтервалу, зміщення, кернінгу і т.д. також в меню Формат присутні такі операції:
- список - здійснює перетворення тексту в список;
- границі та заливка - створення рамки навколо тексту чи сторінки, а також зафарбуваннядокумента вибраним кольором;
-регістр - варіації накреслення букв виділеного тексту;
-табуляція - встановлення позиції , вирівнювання й символів заповнення табуляції.
У меню Сервіс зібрано такі опції
-правопис - перевірка тексту на наявність орфографічних, граматичних та стилістичних помилок згідно зі словником обраної в даній опції мови;
-тезаурус - заміна виділеного слова в тексті синонімом або антонімом.
-статистика - статистичні дані по тексту;
-макроси - створення, редагування і видалення макросів;
-налаштування - настроювання інтерфейсу програми;
-параметри - зміна режимів роботи текстового редактора.
Під рядком меню знаходяться панелі інструментів, які забезпечують швидкий доступ до команд. що часто використовуються. Іще нижче розміщено лінійку. яка відображає параметри полів сторінки, абзацні відступи і відступи стовпців таблиці.
Відповіді на контрольні запитання:
Вікно програми Word містить такі елементи: Рядок заголовка програми, Кнопки керування вікном програми, Головне меню, Панель інструментів, Робоча область та Рядок стану.
Головне меню програми містить у собі такі вкладки : Файл, Вставка, Правка, Формат, Сервіс,Вид. Кожна із них включає в себе цілий ряд команд для роботи з текстовими документами.
Новий абзац створюється автоматично під час набору тексту в текстовому редакторі при натисканні клавіші Enter. Його параметри можна відрегулювати у вкладці Формат.
Щоб зберегти на диску створений файл слід у меню Файл обрати команду Зберегти. Тоді з’явиться вікно. в якому програма запропонує користувачеві ввести назву документа та обрати папку для збереження файлу.
а
Колонтитули – це повторювані елементи файлу,що повторюються на кожній його сторінці. Вони можуть містити інформацію про назву документа, дату його створення, тощо. Також у зоні колонтитула зазвичай розміщується нумерація сторінки.
У текстовому процесорі можна вставляти рисунки різних типів у текст, проте їх не можна створювати у ньому, оскільки Word просто не володіє достатньою кількістю програмних ресурсів, та й не призначений він для цього. Проте, вбудований в нього векторний редактор та колекція авто фігур дозволяють створювати нескладні графічні об’єкти та виконувати елементарні операції над ними (групування, розгрупування. розтяг, стиск, поворот і т.д.).
Таблиці у програмі Word можна створити декількома способами: за допомогою меню Вставка →Таблиця →Нарисувати таблицю або ж Вставка Таблиця →Вставити таблицю. Текст в таблиці вводиться у кожну комірку окремо, і його , як і звичайний текст, можна форматувати.
Опис виконаної роботи та отриманих результатів:
а)Текстовий документ у текстовому процесорі Word можна створити декількома способами:
просто відкривши програму одним зі способів (за допомогою відповідної команди опції «Створити» у контекстному, через «Всі програми», за допомогою ярлика на робочому столі) та розпочати роботу в редакторі;
або ж у меню Файл програми Microsoft Word обрати команду Створити →Новий документ.
Після набору або вставки тексту у робочу сторінку його можна форматувати. Для цього досить обрати відповідні команди в меню Формат . Серед яких :
зміна накреслення тексту .
зміна шрифту;
зміна розміру тексту;
зміна кольору тексту;
зміна накреслення тексту;
зміна відступу зліва (абзацу);
зміна кольору виділення тексту;
зміна вирівнювання тексту;
зміна міжрядкового інтервалу , і багато інших…
б) Вбудований у текстовий процесор векторний редактор дає змогу створювати нескладні графічні об’єкти за допомогою заготовок (автофігур), наприклад, різних видів ліній, кривих, стрілок, геометричних фігур, виносок, малюнків і т.д. Крім того програма володіє невеликою бібліотекою рисунків які можна вставляти у текст, або використовувати у побудові власних малюнків. Так у ході роботи я користувалась авто фігурами для виконання завдання2, тобто для побудови векторного рисунка: /
Крім того, за допомогою підпрограми Microsoft Equation можна побудувати практично будь-яку потрібну нам формулу. Для цього слід у меню Вставка обрати команду Формула і працювати із отриманими програмними вікнами:
/
Аби знищити формулу чи графічний об’єкт достатньо виділити їх та натиснути клавішу Delete.
Щоб перенести об’єкт на нове місце слід клацнути лівою кнопкою миші, щоб з’явились маркери, а потім навести курсор на ою’єкт так, щоб з’явилась чотирьохстороння стрілка і перетягнути його на нове місце.
в) Зміна параметрів у Microsoft Word відбувається за допомогою меню Файл, в якому слід обрати опцію Параметри. З її допомогою можна налаштувати основні характеристики роботи у текстовому процесорі: починаючи від колірної схеми вікна програми та демонстрації прихованих знаків форматування і закінчуючи параметрами зберігання роботи та мовою інтерфейсу. У даній лабораторній потрібно було встановити термін автозберігання 5 хвилин:
/
г) В ході даної лабораторної роботи я мала завдання перекласти дві сторінки тексту (5-ту та 6-ту), а також :
- встановити колонтитули і нумерацію сторінок:
/
встановити абзац 1 см:
/
вивести на екран статистичні дані по тексту:
/
замінити кожну літеру «а» в тексті на своє ім’я:
/
Крім того
я створила блок-схему за допомогою авто фігур та вставки написів:
/
створила формулу в редакторі формул ( №3):