Міністерство освіти і науки України
Національний університет „Львівська політехніка”
Кафедра ІСМ
Звіт
з лабораторної роботи № 1
з дисципліни: “Основи інформаційних технологій”
на тему: “ Операційна система Windows. Провідник. Текстовий редактор WordPad ”
Зміст
Мета роботи.
Теоретична частина.
Опис виконаної роботи та отриманих результатів.
Висновок
Мета роботи:
Ознайомитись з основними принципами функціонування операційної системи Windows. Вміти створювати, вилучати, копіювати, переміщати об’єкти та працювати у текстовому редакторі WordPad.
Теоретична частина:
Операційна система (ОС) — це базовий комплекс програмного забезпечення, що виконує управління апаратним забезпеченням комп'ютера, забезпечує керування обчислювальним процесом і організує взаємодію з користувачем.
Файлова система — спосіб організації даних, який використовується операційною системою для збереження інформації у вигляді файлів на носіях інформації.
Файл – іменована ділянка пам’яті на носії інформації.
Після завантаження ОС Windows весь екран монітора займає Робочий стіл (Desktop). В нижній частині робочого столу знаходиться Панель задач (Taskbar), у якій відображаються запущені у даний момент програми. Робота в ОС Windows починається з запуску відповідних програм за допомогою кнопки Пуск або відповідних значків на робочому столі.
Всі програми працюють у відповідних вікнах. Кожне вікно у має заголовок, у якому відображається назва програми, справа від заголовка розміщується логотип програми. У верхній частині вікна зліва розміщені кнопки керування вікном з відповідними піктограмами (мінімізувати, на повний екран і закрити).
Провідник Windows (Windows Explorer) є зручним інструментом для роботи з файлами комп’ютера. У лівій панелі вікна Windows Explorer знаходиться ієрархічне дерево, що відображає структуру вмісту папок, розділів та зовнішніх носіїв інформації. У правій панелі відображається вміст якої-небудь конкретної папки. Зверху можна ввести пряму адресу папки, до якої користувач бажає доступитись.
З файлами та папками можна виконувати такі дії: створення, видалення, переміщення, копіювання, вставка, перейменування. Дії можна застосовувати до кількох файлів чи папок, попередньо їх вибравши. Вибрати один конкретний об’єкт можна просто один раз натиснувши на нього. Вибрати кілька об’єктів можна нажавши на кожен потрібний об’єкт з зажатою клавішею Ctrl. Вибрати кілька об’єктів, що розміщуються послідовно можна наступним чином: натиснути на перший об’єкт, зажати клавішу Shift та натиснути на останній потрібний об’єкт; після цього будуть виділені перший та останній об’єкти з послідовності, а також всі об’єкти, що знаходяться між ними. Виділити всі об’єки можна за допомогою комбінації клавіш Ctrl+A. Виконувати певні дії з виділеними файлами чи папками можна за допомогою контекстного меню або гарячих клавіш. Ярлик можна створити нажавши у контекстному меню відповідну комбінацію – Створити \ Ярлик (New \ Shortcut). Після цього з’явиться відповідне вікно, у якому потрібно вказати адресу, на яку має посилатись ярлик та назву ярлика.
Текстовий редактор WordPad
У WordPad можна вводити текст і форматувати його. При запуску текстового редактора створюється новий, порожній текстовий документ. Текст можна форматувати, попередньо виділивши його. Для тексту можна вибрати шрифт та його розмір, вибрати вирівнювання для тексту (по лівому краю, по центру чи по правому краю). Текст можна зробити жирним (Ж), курсивним (К) чи підкресленим (Ч). Можна створювати марковані списки. Текст в WordPad
розділяється на абзаци та задавати їм певні властивості, такі як відступи для всього абзацу та для першого рядка, задати вирівнювання. Для вставки дати чи часу потрібно вибрати команду Вставка \ Дата і час та вибрати потрібний формат відображення.
Відповіді на контрольні питання:
Яке призначення операційної та файлової системи комп’ютера ?Призначення операційної системи – керувати апаратним забезпеченням комп’ютера, керувати обчислювальним процесом, забезпечувати програмний інтерфейс для розробки програмного забезпечення.Призначення файлової системи – зберігати структуру файлів та папок, пов’язувати файли з відповідними фрагментами на жорсткому диску, забезпечувати інтерфейс для керуванням вмістом жорсткого диску.
Які основні елементи формують Робочий стіл в операційній системі Microsoft Windows ?Робочий стіл складається з простору, на якому розміщуються значки файлів, папок, ярликів, та нижньої панелі, що складається з кнопки Пуск, панелі швидкого доступу, панелі задач, панелі мови, панелі стану та панелі часу.
Основні функції провідника програм (Windows Explorer)Провідник забезпечує перегляд вмісту папок, можливість маніпуляції файлами та папками
Які особливості створення папок, файлів та ярликів в ОС Microsoft Windows ?Щоб створити папку потрібно у контекстному меню вибрати таку комбінацію – Створити \ Папку. Після цього з’явиться папка з назвою Нова папка або Нова папка (n) , де n – число. Одразу після створення папки надається можливість її перейменувати.Щоб створити файл у контекстному меню потрібно вибрати таку комбінацію – Створити \ Файл … , де «…» – тип файлу. Також файл можна створити за допомогою відповідної програми.Щоб створити ярлик папку потрібно у контекстному меню вибрати таку комбінацію – Створити \ Ярлик. Після цього з’явиться вікно створення ярлика, у якому потрібно вказати адресу, на яку має посилатись ярлик та нажати кнопку Далі. Після цього потрібно вказати назву ярлика та нажати кнопку Готово.
Яке основне призначення Контекстного меню в програмі WordPad ?За допомогою контекстного меню WordPad можна здійснювати операції вирізання, копіювання та вставки. Також можна відкрити вікно керування шрифтами (Шрифт) та абзацами (Абзац) і створити маркований список (Маркер). Якщо в документі присутній якийсь об’єкт, наприклад об’єкт Microsoft Word, то з контекстного меню можна викликати вікно керування властивостями об’єкту та перейти до редагування об’єкту.
Які операції редагування в редакторі WordPad ?В редакторі можна виділяти, копіювати, вирізати, вставляти текст, здійснювати форматування тексту (зміна шрифту, розміру, вирівнювання, кольору, стилю), задавати властивості абзаців, створювати марковані списки, створювати та видаляти об’єкти (наприклад об’єкти Microsoft Word чи Microsoft Exel).
Опис виконаної роботи та отриманих результатів:
Створити на робочому диску папку з назвою групи у якій створити особисту папку з власним прізвищемСтворюємо папку «КН-17» Заходимо у папку «КН-17» і створюємо папку «Ігор Пивоварник»
Створити у власній папці декілька інших папок і поекспериментувати з ними. Здійснити операції видалення, перейменування, створення ярликів.Заходимо у папку «Ігор Пивоварник» і створюємо кілька папокЗдійснюємо операцію видалення папки «Новая папка (2)» Папку видаленоЗдійснюємо операцію перейменування папки «Новая папка (3)» в «Просто папка»Створюємо ярликЗ’являється вікно створення ярликаВибираємо адресу для ярлика і нажимаємо кнопку «Далее»Вводимо назву ярлика і нажимаємо кнопку «Готово»Ярлик створено
Створити у власній папці текстовий документ з назвою Лабораторна робота №1 і наповнити його вмістом відповідно до варіанту з використанням редактора WordPad. Здійснити переклад та форматування набраного тексту.Відкриваємо текстовий редактор WordPadВводимо текстЗдійснюємо форматування текстуЦільовий текст містить таблицюВ WordPad таблицю можна створити вставивши в документ об’єкт Microsoft WordВ документ вставлено об’єкт Microsoft WordВ об’єкті створюємо таблицюЗаповнюємо таблицюВ таблиці містяться зображення. Створюємо аналогічні зображення у графічному редакторіВставляємо готові зображення в таблицю
Збережіть оформлений документЗберігаємо готовий документ
Створити ярлики для особистої папки та створеного текстового документуСтворюємо ярлик особистої папкиСтворюємо ярлик створеного текстового документа
Висновок:
Під час виконання лабораторної роботи я ознайомився з основними принципами роботи операційної системи Windows, навчився створювати, вилучати, копіювати, переміщати об’єкти, працювати у текстовому редакторі WordPad.