МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
ІЕПТ ім. В’ячеслава Чорновола
Кафедра загальної екології та
екоінформаційних систем
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1
з предмету: «Комп’ютерні мережі»
“Обжим витої пари ”
Львів – 2012
Мета роботи: навчитись обжимати мережевий кабель (виту пару).
Структуровані кабельні системи (СКС) - порівняно нова галузь, і термінологія в ній поки ще не усталилася. Тому існує ряд взаємозамінних назв, що вживаються при обтиску витої пари, таких як «розпаювання», «терморегулятори», «розводка» кабелю. По суті, весь цей професійний жаргон - синоніми слова «схема», і позначає опис взаємного розташування кожного контакту роз'єму, або порядок розташування контактів в схемі.
Розведення й обтиск мережевого кабелю залежить від того, скільки кручених пар в ньому знаходиться. Скільки і які пари кабелю UTP використовуються різними додатками.
Стандартний 4-х парний кабель, використовуваний для побудови комп'ютерних мереж, обжимається коннекторами RJ-45. Телефонний кабель обжимається коннекторами RJ-11 або RJ-12, в залежності від кількості активних контактів.
Схема обтискання витої пари 568B
1. біло-помаранчевий
2. помаранчевий
3. біло-зелений
4. синій
5. біло-синій
6. зелений
7. біло-коричневий
8. коричневий
Відмінність схем 568A і 568В складається тільки в помаранчевій і зелених парах.
568А - 1-2 - біло-зелений - зелений, 3-6 біло-помаранчевий - помаранчевий
568B - 1-2 - біло-помаранчевий - помаранчевий, 3-6 біло-зелений - зелений
Схема обтискання витої пари 568A
1. біло-зелений
2. зелений
3. біло-помаранчевий
4. синій
5. біло-синій
6. помаранчевий
7. біло-коричневий
8. коричневий
Схеми обтиску витої пари для роз'ємів RJ-45 розрізняються залежно від призначення сполучної лінії, технології і стандарту передачі даних. Може знадобитися як пряма, так і зворотна (або перехресна, т.зв. крос-Лінкові) обтиск Патчкорд)
У локальних обчислювальних мережах Ethernet, що використовують кабель "вита пара" або UTP (Unshielded Twisted Pair, англ.: Неекранована кручена пара), найбільш широко використовуються схеми прямого обтиску у відповідності з телекомунікаційними стандартами кабельних систем комерційних будівель 568А і 568В. Схеми розроблені таким чином, щоб звести до мінімуму взаємні наведення в парах, тому при реалізації високошвидкісних мереж використовують саме ці конфігурації.
Для обтиску витої пари рекомендуємо використовувати тільки спеціальний обжимний інструмент: "зачистка", обтискні кліщі, тестери для перевірки працездатності обжатих пар. Стандартні кліщі для обтискача конекторів (крімпер) RJ 45 8P8C.
Окремі умільці намагаються обжимати коннектори викруткою, але незручність, а головне, низька якість такого з'єднання себе не виправдовує і може призвести до неробочого з'єднання кабелю і коннектора. Устаткування для перевірки - необхідний компонент, оскільки неякісний обтиск всього однієї жили може порушити роботу всього з'єднання, а виявити без приладу його не так-то просто.
У підсумку, якщо передбачається проводити обтиск кручених пар часто і у великих обсягах - рекомендуємо придбати набір професійних інструментів.