МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ УМАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ САДІВНИЦТВА
Кафедра рослинництва
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
З РОСЛИННИЦТВА
студентами за напрямом навчання 6.090101 «Агрономія» за ознаками спеціальності «Плодоовочівництво і виноградарство»
Умань – 2013
Методичні рекомендації для виконання курсової роботи з рослинництва студентами за напрямом навчання 6.090101 «Агрономія» за ознаками спеціальності «Плодоовочівництво і виноградарство». – Умань: Редакційно-видавничий відділ УНУС, 2013. – 24 с.
Завдання для виконанню курсової роботи відповідає вимогам типової Програми з навчальної дисципліни «Рослинництво» для підготовки бакалаврів напрямку 6.090101 "Агрономія" у вищих навчальних закладах ІІ-ІV рівнів акредитації Міністерства аграрної політики України затвердженої Департаментом аграрної освіти, науки та дорадництва Міністерства аграрної політики України 10 листопада 2009 року.
Укладачі: доктори с.-г. наук , професори О.І. Зінченко, Ю.Ф. Терещенко, кандидати с.-г. наук; доценти С.П. Полторецький, Н.М. Полторецька, В.Г. Новак, А.О. Січкар, Л.М. Кононенко, П.В. Климович, Л.В. Вишневська.
Рецензенти: доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач кафедри екології та основ сільського господарства Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького
В.Я. Білоножко;
доктор с.-г. наук, професор, завідувач кафедри рослинництва і кормовиробництва Подільського державного аграрно-технічного університету М.І. Ковтуник.
Рекомендовано до видання методичною комісією факультету плодоовочівництва і лісівництва УНУС (протокол № 8 засідання комісії від 22 сычня 2013 р.)
3
ЗАГАЛЬНІ ВКАЗІВКИ
Основні завдання АПК України – це досягнення сталого зростання сільськогосподарського виробництва, надійне забезпечення країни продуктами харчування та сільськогосподарською сировиною, об’єднання зусиль усіх галузей комплексу для одержання високих кінцевих результатів.
Важливе місце у вирішенні цих питань відводиться галузі рослинництва, завдяки якій, на основі інтенсивних факторів розвитку, впровадження найновіших досягнень техніки і передової практики можна забезпечити високу продуктивність і стабільність землеробства, родючість ґрунтів, інтенсивну технологію вирощування сільськогосподарських культур.
Основною метою курсової роботи з рослинництва є розширити у студентів кругозір, поглибити та закріпити теоретичні знання та практичні навики з предмета, оволодіти методикою планування заходів вирощування високих і сталих врожаїв сільськогосподарської продукції, набути навичок самостійної роботи з літературою та іншими джерелами інформації.
Введення в курсову роботу елементів прогнозування і програмування врожаїв розраховане на те, щоб навчити студентів практично застосовувати ті принципи програмування, які добре розроблені і є одним з основних напрямків науково-технічного прогресу в сільському господарстві.
Виконуючи курсову роботу, студент повинен розібратись в економіці виробництва тієї або іншої культури або груп культур. Тому важливо, щоб курсова робота виконувалась на прикладі конкретного господарства, його виробничого підрозділу, галузі.
У цій роботі слід зазначити власні спостереження, дослідження, досягнення науки і передового досвіду, щоб вона мала творчий характер.
Вибір теми курсової роботи кожен студент погоджує з викладачем, одержує її від нього у вигляді індивідуального завдання. Як правило, студент отримує одну із найбільш поширених культур із тієї місцевості, де він проживає або планує в подальшому працювати. Проте, за його бажанням, зона вирощування, культура, рівень запланованої врожайності та інші умови вирощування можуть бути підібрані індивідуально.
Курсову роботу виконують рукописно на стандартних листках білого паперу (формат А4), використовуючи один бік аркуша з полями: 30 мм зліва; 10 мм справа; 20 мм зверху і знизу. Комп’ютерний друк допускається лише під час оформлення титульного аркушу (додаток 1), критеріїв оцінювання курсової роботи (додаток 2), змісту (додаток 3), рисунків (фото) і пустографок таблиць.
4
Курсову роботу зброшуровують за наступною структурою:
титульний аркуш (додаток 1);
критерії оцінювання курсової роботи (додаток 2);
зміст (додаток 3);
власне робота (вступ, розділи 1–4, висновки);
список використаних джерел;
додатки.
До часу захисту курсової роботи необхідно зібрати гербарій за основними фазами росту проектної культури. Якщо з поважних причин студенту не вдаюсь зібрати рослини за всіма фазами росту, для їх відображення можна використати фото або відповідні ксерокопії з джерел літератури.
Завдання для виконання курсової роботи видасться студентам на останньому занятті під час закінчення першого семестру з вивчення дисципліни або на початку наступного семестру, на першому лабораторному занятті.
Графік здачі на перевірку та захисту курсової роботи за місяць до початку сесії затверджується завідувачем кафедрою, доводиться до відома студентів керівниками проекту і завчасно розміщується на дошці оголошень кафедри рослинництва.
Захист курсового проекту студентом проводиться шляхом стислого (5– 10 хв.) реферативного повідомлення за темою проекту і, за необхідності, шляхом відповіді на додаткові запитання.
Орієнтовний перелік культур для курсової роботи
1.
Пшениця озима
11.
Просо
2.
Жито озиме
12.
Гречка
3.
Тритикале озиме
13.
Горох
4.
Ячмінь озимий
14.
Соя
5.
Пшениця яра
15.
Соняшник
6.
Жито яре
16.
Ріпак озимий
7.
Тритикале яре
17.
Ріпак ярий
8.
Ячмінь ярий
18.
Льон
9.
Овес ярий
19.
Буряк цукровий
10.
Кукурудза
20.
Картопля
5
ВСТУП
Описати господарське значення культури, її походження і поширення, стан і перспективи виробництва в світі (перелік країн основних виробників), Україні, області, районі і господарстві. Економічна ефективність.
Завдання з оптимізації виробництва культури, приклади досягнень науки і практики, недоліки, проблеми . Вступ закінчується узагальненим переліком питань, що висвітлюються в роботі, та матеріалами, які автор використовував (1-1,5 стор.).
1. ОСОБЛИВОСТІ МОРФОЛОГІЇ І БІОЛОГІЇ (назва культури) 1.1. Ботанічна характеристика
Дати українську та латинську назви родини, роду, виду, підвиду, групи і різновидності культури ; описати особливості будови кореневої системи, стебла, листків, суцвіття плоду (до 1,5 стор.).
1.2. Ріст і розвиток
Описати фази росту та етапи органогенезу, їх тривалість. Заповнити таблицю з додатку 4 (до 2 стор.).
1.3. Відношення до факторів життя
Описати потреби у факторах життя – вимоги до температури, вологи, ґрунту, елементів живлення (до 1 стор.).
ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСЬКИХ ТА ҐРУНТОВОКЛІМА-ТИЧНИХ УМОВ ВИРОЩУВАННЯ (назва культури) В (назва господарства)
2.1. Характеристика та аналіз господарських умов
Місцезнаходження (адміністративне, зональне і географічні координати), віддалення (від районного центру, обласного центру, елеватора, насіннєвої станції), розміри і структура землекористування, спеціалізація , досягнення виробництва основних видів продукції, економічно-фінансового і соціально-культурного розвитку на фоні району. Заповнити таблицю з додатку 5.
Господарські умови (матеріально-технічні і трудові ресурси, рівень організації, дисципліни і культури праці, кількість та навантаження на одного працюючого, гектарів землі, тракторів, комбайнів, сівалок та знарядь і т.і. в порівнянні до норми), їх аналіз і виявлення невикористаних можливостей. Заповнити таблиці з додатків 6 і 7. Зробити висновок (до 3 стор.).
2.2. Характеристика та аналіз агротехнічних умов
Навести сівозміни господарства та їхню характеристику, рівня культури землеробства, забур’яненості полів і фітосанітарного стану, своєчасності і якості виконання польових робіт, технологічної дисципліни і агрономічного контролю, впровадження досягнень НТП. Зробити висновки відносно відповідності агротехнічних умов потребам виробництва культури і виявлення додаткових можливостей (до 1 стор.).
2.3. Характеристика та аналіз грунтів, рельєфу і водних ресурсів господарства, їх відповідність потребам (назва культури)
Типи грунтів, їх агрохімічна характеристика, вміст гумусу, N, Р, К, рН, насичення основами, глибина залягання підґрунтових вод , ступінь окультурення, оцінка в балах і за досягнутими рівнями врожайності. Заповнити
6
агротехнічну картку поля з додатку 8 і таблицю фактичного використання поля з додатку 9. Проаналізувати наведені дані. Зробити висновок стосовно відповідності ґрунтових умов потребам виробництва культури. (до 3 стор.).
2.4. Характеристика та аналіз погодних умов і їх відповідність потребам (назва культури)
За результатами спостережень найближчої метеостанції навести подекадні дані з кількості опадів, температури і відносної вологості повітря, дати переходу середньодобових температур через 0°, 5°, 10º, 15° і 20°С, тривалість відповідних періодів, суми температур і ГТК, динаміку вологості грунту за звітний рік у порівнянні з середніми багаторічними. Заповнити таблицю з додатку 10. Зробити висновок відносно відповідності погодних умов потребам виробництва культури (до 2 стор.).
АНАЛІЗ ФАКТИЧНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ, ОЦІНКА ДОСЯГНУТОГО РІВНЯ ВИРОБНИЦТВА (назва культури) ТА
ПОШУКИ РЕЗЕРВІВ ЙОГО РАЦІОНАЛІЗАЦІЇ В (назва господарства)
У цьому розділі висвітлюється технологія вирощування культури, яку застосовують у господарстві та завдяки якій досягли певної врожайності і показників економічної ефективності. Опис її необхідно зробити за наступною схемою:
місце у сівозміні;
система обробітку ґрунту;
система удобрення;
районовані сорти (гібриди);
сівба;
система догляду за станом посівів;
збір урожаю.
Студент повинен зробити висновок про нераціональність використання окремих елементів технології з тим, щоб у подальшому проектувати нову або вдосконалювати існуючу технологію з метою вирощування можливого врожаю
(до 4 стор.).
РОЗРОБКА ПРОЕКТУ ВИРОБНИЦТВА (назва культури) В (назва господарства)
підрозділах цього проектного розділу потрібно врахувати висновки про резерви виробництва з усіх підрозділів попереднього аналітичного розділу, визначити показники виробництва, посилаючись на наукові джерела, запропонувати науково обґрунтовані заходи щодо їхньої реалізації та детальний агротехплан виробництва і пропозиції щодо його успішного виконання.
4.1. Програмування рівнів врожайності (назва культури) для умов
(назва господарства)
За даними забезпеченості ґрунтово-кліматичними умовами (відповідно до індивідуального завдання) розрахувати потенційну (ПУ), кліматично-забезпечену (КУ ) і дійсно можливу (ДМУ) врожайність культури та порівняти її з урожайністю отриманою в господарстві. Заповнити таблиці 1–4 з додатку 11
(до 1,5 стор.).
7
4.2. Місце культури в сівозміні. (Проектування сівозміни)*
Проаналізувати внутрішньогосподарську спеціалізацію, місце культури в структурі посівів, у сівозміні за попередниками, вказавши на їхні переваги та недоліки стосовно конкретних ґрунтово-кліматичних умов господарства. Використати наукову літературу і результати власних досліджень. Зробити обґрунтовані висновки і пропозиції (до 1,5 стор.).
*Якщо студент не зміг самостійно визначитися з господарством, тоді він отримує відповідне індивідуальне завдання з врахування місця проживання, особливостей поширення польових культур у даній місцевості, типу ґрунту, характеру забур’яненості, тощо. У цьому випадку даний підрозділ буде називатися «Проектування сівозміни». Відповідно до індивідуального завдання (зона вирощування, структура посівних площ, кількість полів сівозміни та середній розмір поля) йому необхідно побудувати схему польової сівозміни у формі таблиці з додатку 12, а також зробити відповідний її аналіз.
4.3. Система обробітку ґрунту
На основі аналізу природних умов (тип ґрунту, глибина орного шару, рельєф місцевості, кліматичні умови, тощо), попередника, характеру забур’яненості, а також рекомендацій науково-дослідних установ обґрунтувати і запроектувати прийоми обробітку ґрунту під культуру. Запроектовані прийоми обробітку занести в таблицю з додатку 13 (до 1,5 стор.).
4.3.1. Агрокомплекс робіт у зимовий період (лише для завдань з озимою культурою)
Описати контроль за ходом перезимівлі озимих культур. Особливу увагу звернути увагу на відмінності погодних умов року вегетації культури від середньобагаторічних показників за період перезимівлі (до 1 стор.).
4.4. Система удобрення
Розкрити проблематику використання органічних, мінеральних та бактеріальних добрив, обґрунтувати необхідність врахування особливостей біологічного розвитку рослин, ґрунтової і рослинної діагностики. Звернути увагу на використання сидеральних культур, біологічно активних речовин, тощо.
Враховуючи наявність поживних речовин у ґрунті (індивідуальне завдання), коефіцієнти використання елементів живлення з ґрунту і добрив, розрахувати норми добрив під запланований рівень урожайності культури. Одержані результати оформити у вигляді таблиці з додатку 14.
Після визначення доз добрив планується система їхнього застосування, яку оформлюють у вигляді таблиці з додатку 15. Додаткові відомості та розрахунки, які не відображені в таблицях подаються в тексті даного підрозділу
(до 1,5 стор.).
Підбір сортів (гібридів)
зв’язку з динамічними змінами екологічних і технологічних ситуацій, а також з метою зменшення тиску інших стресових факторів середовища на виробничі агроценози рослин обґрунтувати необхідність у систематичній
8
сортозаміні рослин у напрямку їхнього більшого пристосування до умов вирощування і забезпечення зростаючого рівня врожайності та його стабільності. Навести господарсько-біологічну характеристику наявних (проектованих) сортів (гібридів) культури. Використовуючи дані наукової літератури та виробничого досвіду проаналізувати їхню конкурентну спроможність, вказати на переваги і недоліки, як вдало поєднуються вони за строками достигання та іншими особливостями (до 1 стор.).
4.6. Підготовка насіння, строки та технологія сівби (садіння)
Охарактеризувати вимоги до якості насіння проектованої культури посилаючись на ДСТУ і записати їх у формі таблиці з додатку 16.
На основі опрацювання джерел літератури вказати заходи щодо підвищення якості насіння (калібрування, дражування, інкрустування, обробка стимуляторами росту, протруювачами, тощо). Вказати строки передпосівної підготовки насіннєвого матеріалу, препарати, дози, агрегати.
На основі даних дослідних установ, практики передових господарств з урахуванням погодних умов, типу ґрунту, його механічний склад і т.д. встановити строки, спосіб, глибину і норму висіву (садіння). Запроектовані заходи узагальнити в таблиці з додатку 17 (до 1,5 стор.).
4.7. Система догляду за посівами
На основі аналізу джерел літератури, із зазначенням фаз розвитку, вказати які шкодочинні об’єкти є найбільш небезпечними на посівах проектованої культури. Одержані результати оформити у вигляді таблиці з додатку 18.
На основі даних додатку 18 (індивідуальне завдання), а також з урахуванням зони вирощування і екологічної безпеки, обґрунтувати і навести перелік технологічних прийомів (агротехнічні, механічні і технічні заходи) догляду за станом посівів проектної культури. Необхідно вказати строки і способи виконання відповідних агроприйомів, назви препаратів, їхні рекомендовані дози, склад агрегату. Рекомендується усі заходи з догляду звести у таблицю з додатку 19 (до 1,5 стор.).
4.8. Збір урожаю
Обґрунтувати строки, способи збирання, боротьбу з втратами, організацію збирання. При цьому слід враховувати погодні умови, рельєф місцевості, тривалість вегетаційного періоду кожного сорту (гібрида), способи збирання тощо. Планування цих заходів треба показати в таблиці з додатку 20.
Описати первинну обробку продукції, підготовку її до реалізації відповідно до ДСТ на зберігання. Коротко описати заходи післязбиральної обробки врожаю (очистка, сушіння тощо), а також закладання його на зберігання і дати висновок про доцільність цих заходів. (до 1 стор.).
4.9. Розробка перспективного агротехплану до технологічної карти
Під час складання агротехплану взяти за основу наявні у господарства технологічні карти, організаційно-технологічні проекти і підрядні договори та зробити необхідні доповнення з допомогою спеціалістів господарства і викладачів кафедри. Передбачити можливу варіантність і дати відповідні пояснення. Заповнити таблицю з додатку 21 (до 3 стор.).
9
5. ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ВДОСКОНАЛЕННЯ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ (назва культури)
По пунктах аргументовано і переконливо вказати, за рахунок яких резервів і в якій мірі можна поліпшити досягнуті показники та забезпечити виконання проектних. В першу чергу як використати резерви, що не потребують додаткових витрат, а потім і ті, що потребують значних витрат, але вкрай необхідні і ефективні (2 стор.).
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
До списку джерел роботи занести ті, на які є посилання в тексті, враховуючи рекомендований нижче:
наукову літературу, підручники і посібники, інформацію про досягнення НТП;
результати досліджень наукових установ і власних досліджень;
директивні і нормативні джерела, національні програми, тощо;
зональну наукову літературу (системи землеробства, реєстри сортів, результати сортовипробування, статистичні звітні дані);
довідники (довідник агронома, агрокліматичні довідники, укрупнені нормативи, записна книжка агронома, робочі зошити і практичні настанови з інтенсивних технологій тощо);
документацію господарства (річні звіти, агрозвіти, організаційно-
технологічні проекти і підрядні договори, матеріали обстеження грунтів і землевпорядження господарства).
Всього має бути не менше 20 назв. Посилання на них у тексті мають бути (в квадратних дужках), джерела в списку слід записувати по мірі посилань на них у тексті з відповідною нумерацією.
В кінці роботи автор ставить свій підпис і дату виконання
ДОДАТКИ
Відзив господарства, рецензія викладача і висновки комісії по захисту роботи. Агротехнічна картка поля.
10
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Рослинництво: Підручник / О.І. Зінченко, В.Н. Салатенко, М.А. Білоножко; За
ред. О.І. Зінченка. – К.: Аграрна освіта, 2001. – 591 с.
Жуковський П.М. Культурные растения и их сородичи. – М.: 1971. – 571 с.
3.
Интенсивные технологии
возделывания зерновых и
технических
культур
/ Под ред. А.И. Зинченко и И.М. Карасюка. – К.: Вища шк., Головное изд-во,
4.
1988. – 327 с.
технологии
возделывания
сельскохозяйственных
культур
Интенсивные
/ Г.В. Коренев,
Г.Б. Гатаулина, А.И.
Зинченко
и др.; Под ред.
Г.В. Коренева. – М.: Агропромиздат, 1988. – 301 с.
Біологічне рослинництво: Навч. посібник/ О.І. Зінченко, О.С. Алексєєва,
П.М. Приходько та ін.; За ред. О.І. Зінченка. – К.: Вища шк., 1996. – 239 с.
Зінченко О.І. Кормовиробництво: Навчальне видання. – 2-е вид. доп., і
перероб. – К.: Вища школа, 2005. – 448 с.
7. Лихочвор В.В. Рослинництво. Технології вирощування
сільськогосподарських культур. – 2-е видання, виправлене. – Київ: Центр Навчальної літератури, 2004. – 808 с.
Фурсова Г.К., Фурсов Д.І., Сергєєв В.В. Рослинництво: Лабораторно
практичні заняття Ч. 1. Зернові культури. Навчальний посібник. За ред Г.К. Фурсової. – Харків: ТО Ексклюзив, 2004. – 380 с.
Рослинництво: Підручник /В.Г. Влох, С.В. Дубковецький, Г.С. Кияк, Д.М.
Онищук; За ред. В.Г. Влоха. - К.: Вища шк., 2005. – 382 с.
Рослинництво: Лаб.-практ. заняття: Навч. посіб. для вищ. агр. закл. освіти ІІ-
IV рівня акредитації з напрямку „Агрономія” / Д.М. Алімов, М.А. Білоножко, М.А. Бобро та ін.; За ред. М.А. Бобро та ін. – К.: Урожай, 2001. – 392 с.
Рослинництво: Підручник / С.М. Каленська, О.Я. Шевчук, М.Я. Дмитришак,
О.М. Козяр, Г.І. Демидась; За ред. О.Я. Шевчука. – К.: НАУ, 2005. – 502 с.
Гатаулина Г.Г. Объедков М.Г. Практикум по растениеводству. – М.: Колос,
2005. – 304 с.
Хромов Ю.С., Жарков А.Г. Сельское хозяйство и продовольственная
безопасность России. – М., 1999. – 40 с.
Альсмик П.И., Шевелуха В.С, Ортель Х.В. и др. Картофель: селекция,
семеноводство, технология возделывания. – Минск: Урожай, 1988. – 304 с.
Бишоп К.Ф., Мондер У.Ф. Механизация производства и хранения картофеля
/ Перевод с англ. – М.: Колос, 1983. – 256 с.
Витенко В.А., Власенко М.Ю., Куценко В.С. та ін. Картопля. – К.: Урожай,
1978. – 240 с.
Горкуценко О.В., Бенюх Б.О., Заєць В.І. Виробництво ранньої картоплі. – К.:
Урожай, 1988. – 165 с.
Зернобобові культури в Інтенсивному землеробстві / А.М. Розвадовський,
А.О. Бабич, В.Ф. Петриченко та ін. – К.: Урожай, 1990. – 176 с.
Ломан Н.А., Стасенко Н.Н., Каллер С.А. Биологический потенциал ячменя. –
Минск, 1984. – 213 с.
Лихочвор В.В., Проць Р.Р. Кукурудза. – Львів, 2002. – 39 с.
Лихочвор В.В., Проць Р.Р., Долежал Я. Горох. – Львів, 2003. – 64 с.
Лихочвор В.В., Проць Р.Р. Картопля, топінамбур, батат та інші. – Львів,
2002. – 65 с.
11
Культура гречихи. Ч. 1. История культуры, ботанические и биологические
особенности /Алексеева Е.С., Елагин И.Н., Тараненко Л.К., Бочкарева Л.П., Малина М.М., Рарок В.А., Яцишин О.Л. – Каменец-Подольский: Издатель Мошак М.И., 2005. – 192 с.
Культура гречихи. Ч. 2. Селекция и семеноводство гречихи /Алексеева Е.С.,
Елагин И.Н., Тараненко Л.К., Бочкарева Л.П., Малина М.М., Рарок В.А., Яцишин О.Л. – Каменец-Подольский: Издатель Мошак М.И., 2005. – 240 с.
Алексеева Е.С., Елагин И.Н., Билоножко В.Я., Кващук Е.В., Малина М.М.,
Рарок В.А. Технология возделывания гречихи. Каменец-Подольский: ПП Мошака М.И., 2005. – 503 с.
Макашева Р.Х. Горох. – Л.: Колос, 1973. – 310 с.
Митрофановы А.С. и К.С. Овес. – М.: Колос, 1967. – 284 с.
Настенко И.М., Романченко М.А. Індустріальна технологія виробництва
картоплі. – К.: Урожай, 1986. – 144 с.
Озимая рожь. / Перевод с нем. – М., 1983 – 158 с.
Озимі зернові культури // За ред. Л.О. Животкова. – К., 1993 – 287 с.
Озимый ячмень / Перевод с нем. – М., 1980. – 210 с.
Олексенко Ю.Ф. Прогресивна технологія вирощування сорго. – К.: Урожай,
– 1986. – 80 с.
Петр И. и др. Интенсивное производство зерна. – М.: Колос, 1985. – 428 с.
Петренкова В.П., Панченко І.А., Щипок Г.В, та ін. Сорти озимих трітікале
харківської селекції. – Харків, 2003. – 43с.
Практическое руководство по освоению интенсивной технологии
возделывания яровой пшеницы – М., 1986. – 80 с.
Практическое руководство по освоению интенсивной технологии
возделывания проса. – М., 1986. – 69 с.
Практическое руководство по освоению интенсивной технологии
возделывания гречихи. – М., 1986. – 48 с.
Практическое руководство по освоению интенсивной технологии
возделывания гороха. – М.: Агропромиздат, 1986. – 48 с.
Практическое руководство по освоению интенсивной технологии
возделывания ярового ячменя. – М., І986. – 59 с.
Практичні поради з вирощування зернових та зернобобових культур в
умовах Західної України. – Львів, 2001. – 128 с.
Пшеница и её улучшение. – М.: Колос, 1970. – 515 с.
Рабочая тетрадь агронома по интенсивным технологиям возделывания
озимых культур. – К.: Урожай, 1986. – 129 с.
Рабочая тетрадь агронома по интенсивным технологиям возделывания
яровых зерновых культур. – К.: Урожай, 1986. – 153 с.
Розвадовський А.М. Інтенсивна технологія вирощування гороху. – К.:
Урожай. – 96 с.
Савицкий М.С. Принципы расчета норм высева зерновых культур по
оптимальному стеблестою. – Горки, 1974. – 30 с.
Сайко В.Ф., Лобас М.Г., Яшовський І.В. Наукові основи ведення зернового
господарства. – К.: Урожай, 1994. – 333 с.
Терещенко Ю. Ф. Наукове обґрунтування формування продуктивності і
якостей продовольчого зерна та насіння озимої пшениці в південній частині правобережного Лісостепу України. Автореф. д. с.-г. наук. – К., 1999. – 35 с.
Трофимовская А.Я. Ячмень. – М.: Колос, 1972. – 295 с.
12
Чучмій І.П., Моргун В.В. Генетичні основи і методи селекції ранньостиглих
гібридів кукурудзи. – К., 1990. – 282 с.
Шпаар Д., Шлапунов В., Щербаков В., Ястер К. Кукуруза / Под ред.
В.Я. Щербакова. – Минск: Беларуская навука, 1998. – 200 с.
Шпаар Д, Шумами Р. Выращивание картофеля. – М., 1997. – 346 с.
Шулындин А.Ф. Тритикале – новая зерновая и кормовая культура. – К.:
Урожай, 1981. – 48 с.
Щипок Г.В. Нові сорти тритикале. – Харків, 2003. – 24 с.
Примак І.Д. Інтенсифікація кормовиробництва. – К.: Урожай, 1992. – 280 с.
55. Основи наукових досліджень в агрономії: Підручник / В.О. Єщенко,
П.Г. Копитко, В.П. Опришко, П.В. Костогриз; За ред. В.О. Єщенко. – К.:
Дія, – 2005. – 288 с.
Кузьмина Н.П., Гунькин В.А., Суслянок Г.М. Теоретические основы
прогрессивных технологий (Биотехнология). Зерноведение (с основами биохимии растений). – М.: Колос, 2006. – 464 с.
Посевной и посадочный материал сельскохозяйственных культур (в двух
книгах). / Под общей редакцией доктора с.-х. наук, профессора Д. Шпаара. Книга 1. – Берлин, 2001. – 312 с.
Посевной и посадочный материал сельскохозяйственных культур (в двух
книгах). / Под общей редакцией доктора с.-х. наук, профессора Д. Шпаара. Книга 2. – Берлин, 2001. – 380 с.
Лихочвор В.В., Петриненко В.Ф. Рослинництво. Сучасні інтенсивні
технології вирощування основних польових культур. – Львів; НВФ (Українські технології, 2006). – 730 с.
Храмцов В.И., Храмцов В.Л. Ландшафтное растениеводство: Монография. –
Днепропетровск: Пороги, 2007. – 372 с.
Системи технологій в рослинництві: Навч. посіб./ Г.М Господаренко,
В.О. Єщенко, С.П. Полторецький та ін. – Умань: СПД Сочинський, 2008. –
368 с.
Технології виробництва продукції рослинництва: Підручник / С.П. Танчик,
М.Я. Дмитришак, Д.М. Алімов та ін., за ред. С.П. Танчика. – К.: Слово,
2008. – 998 с.
Рослинництво [Текст]: Лабораторно-практичні заняття. Технічні та кормові
культури, Ч. 2 / Г.К. Фурсова, Д.І. Фурсов, В.В. Сергєєв; За ред. Г.К. Фурсової. – Харків: ТО Ексклюзив, 2008 – 356 с.
Ціноутворення та нормативні витрати в сільському господарстві: теорія,
методологія, практика / За ред. П.Т. С аблука, Ю.Ф. Мельника, М.В. Зубця, В.Я. Месель-Веселяка. – К., 2008. – Т. 1: Теорія ціноутворення та технологічні карти вирощування сільськогосподарських культур. – 698 с.
13
ДОДАТОК 1
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ
ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
Уманський національний університет садівництва
Кафедра рослинництва
КУРСОВА РОБОТА З РОСЛИННИЦТВА
на тему:
“Система агрономічних заходів, пошук резервів
і розробка проекту виробництва
_________________________________________________________
(назва культури,
_________________________________________________________
господарства, населеного пункту, району , області)”
Виконав: студент _____ групи факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин
______________________________________
(прізвище, ім’я, по-батькові)
Умань – 2013 р.
14
ДОДАТОК 2
Критерії оцінювання курсової роботи
Критерій за яким оцінюється робота
Рейтинговий
Бал
бал
перевірки
1. Перевірка курсової роботи:
61
−
відповідність змісту курсової роботи (проекту)
40
завданню та вимогам навчально-методичних
рекомендацій щодо її виконання
− самостійність вирішення поставленої задачі,
6
проектного рішення, виконання розрахунків,
креслень, графіків та таблиць
− наявність елементів науково-дослідного характеру
6
−
використання комп’ютерних технологій
5
−
відповідність стандартам оформлення
4
2. Захист курсової роботи (проекту), в тому числі:
39
−
доповідь
14
− правильність відповідей на поставлені запитання
25
Всього
100
15
ДОДАТОК 3
Приклад оформлення змісту курсової роботи
ВСТУП…………………………………………………………………...
1. ОСОБЛИВОСТІ МОРФОЛОГІЇ І БІОЛОГІЇ (назва культури)…
1.1. Ботанічна характеристика………………………………………..
1.2. Ріст і розвиток……………………………………………………..
1.3. Відношення до факторів життя…………………………………..
2. ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСЬКИХ ТА ГРУНТОВО-КЛІМАТИЧНИХ УМОВ ВИРОЩУВАННЯ (назва культури) В
(назва господарства)…...………………………………………………. 2.1. Характеристика та аналіз господарських умов…………………
2.2. Характеристика і аналіз агротехнічних умов ……………...…...
2.3. Характеристика та аналіз ґрунтів, рельєфу і водних ресурсів господарства, їх відповідність потребам (назва культури)……
2.4. Характеристика та аналіз погодних умов і їх відповідність потребам (назва культури)………………………………………
3. АНАЛІЗ ФАКТИЧНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ, ОЦІН-КА ДОСЯГНУТОГО РІВНЯ ВИРОБНИЦТВА (назва культури) ТА ПОШУКИ РЕЗЕРВІВ ЙОГО РАЦІОНАЛІЗАЦІЇ В (назва господарства)……………………………..……………………………..
4. РОЗРОБКА ПРОЕКТУ ВИРОБНИЦТВА (назва культури) В
(назва господарства)……………………………….…………………...
Програмування рівнів врожайності (назва культури) для умов
(назва господарства)……………………………...……………..
Місце культури в сівозміні………………………………………
Система обробітку ґрунту………………………………………..
Агрокомплекс робіт у зимовий період………………………..
Система удобрення……………………………………………….
Підбір сортів (гібридів)…………………………………………..
Підготовка насіння, строки та технологія сівби (садіння)…….
Система догляду за посівами……………………………………
Збір урожаю………………………………………………………
Розробка перспективного агротехплану до технологічної карти..
ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ВДОСКОНАЛЕННЯ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ (назва культури)………………..
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………….
ДОДАТКИ……………………………………………………………….
Загальна земельна площа
Сільськогосподарські угіддя, всього
в т.ч. рілля
Пререлоги
Сіножаті
Вилоги
Ліси
Лісосмуги
Присадибні ділянки
Інші землі
Сільськогосподарські угіддя
16
ДОДАТОК 4
Фази росту, етапи органогенезу і формування елементів продуктивності (назва культури)
Етап
Основні
Формування елементів
Фаза
Тривалість
морфологічні
органогенезу
продуктивності
процеси