МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
ВІДКРИТИЙ МІЖНАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ „УКРАЇНА”
Хмельницький інститут соціальних технологій
Економіко-правовий факультет
Кафедра фінансів та кредиту
ЗВІТ
про проходження переддипломної практики
на ВАТ ХЗ КПУ „Пригма-Прес”
(м. Хмельницький)
Студент групи ФНз – 62_______________________________ Ковальчук А.Ю.
Керівник роботи _______________________________
Хмельницький, 2010
2010
ЗМІСТ
с.
Вступ 3
1. Історія створення та етапи розвитку ВАТ ХЗ КПУ „Пригма-Прес” 5
2. Організаційна структура управління на ВАТ ХЗ КПУ „Пригма-Прес” 9
3. Тенденції основних техніко-економічних показників роботи ВАТ ХЗ КПУ „Пригма-Прес” за 2006 – 2009 роки 16
4. Фінансовий аналіз діяльності ВАТ ХЗКПУ „Пригма-Прес”
за 2006-2009 роки 22
5. Аналіз інвестиційної діяльності ВАТ ХЗКПУ „Пригма-Прес” за
2006-2009 роки та визначення його інвестиційної привабливості 41
Висновки 45
Список використаних джерел 51
Додатки 53
ВСТУП
Розвиток ринкових процесів в економіці України спонукає вчених і практиків до найретельнішого вивчення досвіду управління фірмами та підприємствами економічно-розвинених країн, до пошуку шляхів та засобів які дали б змогу забезпечити стабільно-високий рівень добробуту населення нашої країни. Успіхи чи недоліки ринкових перетворень в економіці України багато в чому залежать від людей які здійснюють ці перетворення та керують цим процесом. Йдеться про підготовку нової генерації фахівців та керівників, здатних організувати виробництво і управління за законами ринку. Відповідну роль у підготовці майбутніх менеджерів займає виробнича практика студентів.
Менеджмент є невід’ємною складовою частиною навчальних планів менеджерів, економістів, фінансистів, бухгалтерів. Він передбачає вивчення студентами не лише теоретичних основ менеджменту, але й набуття практичних навичок управління громадською і господарською діяльністю усього підприємства та його структурних підрозділів.
Останніми роками, у зв’язку із зростанням інтересу до проблем управління в умовах ринку, з’явилась значна кількість наукової і навчальної дисципліни з менеджменту. Це підручник М. Мескона, А. Альберта, Ф. Хміль (Основи менеджменту), книги М. Фудкова, І.Д. Френсіса (Розкріпачений менеджер) та інші. В цих джерелах висвітлюється теорія і практика зарубіжного менеджменту.
Однак пряме впровадження теоретичних розробок західних вчених чи досвіду зарубіжних фірм, без врахування особливостей економіки нашої країни, соціально-політичних особливостей держави, менталітету населення може не тільки не дати користі, а навпаки зашкодити реформуванню економіки і дискредитувати саму ідею ринкового господарювання.
В ході ринкових перетворень в Україні необхідно створити систему вітчизняного менеджменту, акумулювавши найцінніші здобутки світової теорії і практики менеджменту та адаптувавши їх до соціально-економічних умов діяльності підприємств і організацій у нашій державі.
На практиці ми ознайомились з історією створення та основними функціональними завданнями ВАТ ХЗ КПУ „Пригма-Прес”, а також ознайомитись і охарактеризувати організаційну структуру та основні напрямки діяльності відділів підприємства. Осмислили процес управління на підприємстві, перспективи його розвитку, можливості застосування досвіду зарубіжних та вітчизняних вчених в практиці управління діяльністю підприємства.
1 Історія створення та етапи розвитку ВАТ ХЗ КПУ „Пригма-Прес”
Літопис Хмельницького акціонерного товариства “Пригма-Прес”, заводу по випуску ковальсько-пресового устаткування починається з 1898 року, коли у Проскурові було збудовано ливарно-механічний завод (загальна площа 555 кв. м.), на якому виготовляли деталі до соломорізок, кінних приводів, молотарок та інших сільськогосподарських машин.
З 1920 по 1921 роки завод виготовляв вагонетки і паровозні 100-тонні домкрати, а також товари народного вжитку – пічне литво та праски.
У передвоєнні роки невпізнанно змінилося обличчя заводу. Було проведено докорінну реконструкцію, створено нові цехи: ливарний, обрубний, котельно-ковальський. Розширилася номенклатура виробів: завод став виготовляти вагонетки і паровозні 100-тонні домкрати, а також товари народного вжитку — пічне литво та праски. Підприємство росло, нарощувало темпи випуску продукції, підвищувало її якість. З липня 1941 року устаткування заводу було евакуйоване у м. Армавір Краснодарського краю, на якому продовжували випускати продукцію для потреб фронту.
У 1946 році було визначено новий профіль підприємства – станкобудівний. Завод було оснащено новим більш точним і високопродуктивним устаткуванням, що дало можливість випускати більш складні машини — поперечно-стругальні станки.
У 1951 році колектив підприємства освоїв і запустив у серійне виробництво пневматичні молоти моделей МБ-412, МПН-300, М-413. З 1959 році налагоджене серійне виробництво термопластавтоматів моделей АМ-50, ТП-63, ТП-32, ТП-16у. Ці моделі були високо оцінені на міжнародній хімічній виставці і привернули до себе увагу зарубіжних фірм на міжнародній ярмарці в Алжирі. У 1966 році завод успішно демонструє свою продукцію на міжнародній виставці в Угорщині, а в 1967 році на міжнародній ярморці в Болгарії. Продукція заводу користувалась попитом.
З 1975 року колектив підприємства наполегливо працює над зміною спеціалізації виробництва і розширенням номенклатури продукції, над питаннями технічного переозброєння і більш продуктивного використання виробничих площ і потужностей.
У 1976 році на базі головного заводу КПУ в м. Хмельницькому і Старокостянтинівського заводу пресових вузлів було створено Хмельницьке виробниче об'єднання по випуску ковальсько-пресового устаткування.
На ювілейній виставці «Станки-77» (червень-липень 1977 року місто Москва) нові ковальсько-пресові машини заводу отримали нагороди ВДНГ СРСР.
У 70–80 рр. колектив заводу плідно працював і досягнув високих результатів із всіх показників. Так, обсяг товарної продукції у 1988 році у порівнянні з 1940 роком збільшився у 50 разів, а в порівнянні з 1917 роком – більш, ніж у 150 разів.
Збільшення обсягів випуску основної продукції та розширення виробництва товарів народного споживання вимагало проведення реконструкції та технічного переозброєння устаткування. У 1979 році розпочато будівництво промислової бази в районі Дубово, а в 1984 році новозбудований механічний цех № 5 з обробки корпусних деталей до станків уже давав свою першу продукцію.
Без зупинки виробництва проводився капітальний ремонт і реконструкція цехів і дільниць головного заводу, заміна застарілого і зношеного устаткування на нове високопродуктивне. Це були роки боротьби за науково-технічний прогрес, підвищення якості та освоєння нових потужностей. У виробництво було впроваджено 64 станки з числовим програмним управлінням, 9 одиниць високопродуктивних станків типу «Оброблювальний центр».
За цей період об’єднання випустило для потреб народного господарства 9280 ковальсько-пресових машин, в тому числі 434 – на експорт. Споживачами заводської продукції стали 25 країн світу, серед них Фінляндія і Норвегія, Сірія і Марокко, Греція й Афганістан, колишня Югославія й Іспанія.
Хмельницьке виробниче об’єднання по випуску ковальсько-пресового устаткування за роки XI–XIІ п’ятирічок 20 разів виборювало призові місця у соціалістичному змаганні серед підприємств галузі, двічі нагороджувалося перехідним Червоним Прапором Мінстанкопрому СРСР. У 1983 році підприємству було присвоєно звання «Підприємство високої якості».
Освоєння нової техніки, створення ковальсько-пресових машин, які відповідають світовому рівню, організація раціонального виробництва, ефективне використання сировини і енергії неможливі без технічної творчості і раціоналізаторської винахідливості думки членів заводського колективу.
За 1983 – 1988 роки впроваджено у виробництво 621 раціоналізаторську пропозицію. З 1989 року почалася реконструкція підприємства з метою підвищення якості продукції, введення в дію нових технологій.
У 1994 році за рішенням загальних зборів трудового колективу завод став орендним підприємством з правом викупу, а в 1995 році – акціонерним товариством відкритого типу відповідно до указу Президента України від 26.11.94 року №699/94 “Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів”.
Сьогодні ВАТ ХЗКПУ «Пригма-Прес» — це одне з найстаріших і найпотужніших підприємств у своїй галузі, оснащене сучасним устаткуванням. Завод перебуває у постійному пошуку шляхів вдосконалення продукції, підвищення її якості до рівні світових стандартів.
Підприємницька діяльність заводу поєднує у собі виробничу та комерційну діяльність, головною метою якої є забезпечення споживача доброякісною продукцією. Асортимент продукції, що виробляється включає такі основні групи: пружинонавивні, цвяхові, шайбонавивні, правильно-відрізні автомати.
Окрім цього підприємство пропонує обладнання для виготовлення дротяних загорож, а також обладнання, яке є додатковим для основних типів продукції (заточні машини, машини для пакування цвяхів).
Основну номенклатуру виробів, які виготовляє підприємство, становлять автомати для переробки дроту, а саме: дротово-цв’яхові автомати, пружинонавивні автомати, шайбонавивні автомати, правильно-відрізні автомати, накатні автомати, автомати для плетіння металевої сітки, автомати для виготовлення колючого дроту, клемні автомати.
Крім цієї продукції підприємство виготовляє з давальницької сировини – клеми пружинні, фіксатори, обойми для кріплення залізничних колій.
Автомати, які виготовляє фірма, відомі й успішно працюють в усіх куточках світу. Це високопродуктивне ковальсько-пресове устаткування, аналогічного якому на Україні, та й у багатьох інших країнах світу, не існує.
Макроекономічна криза в Україні різко зменшила попит на продукцію підприємства на ринках України, Росії, Білорусі та інших країн СНД. Основні грошові надходження підприємство отримує від продажу машин за кордон. Однак, ринки країн Східної Європи (Польща, Румунія, Болгарія), а також Туреччини, Алжиру завойовує більш якісна, хоча і дорожча за ціною аналогічна продукція фірм-конкурентів Німеччини, Чехії, Італії. З’явились конкуренти і в країнах СНД. Хоча їх продукція значно гірша за технічними параметрами, але аби уникнути проблем з митницею клієнти вимушені віддавати їй перевагу, а також введення в Росії та Білорусі ПДВ різко зменшило обсяги реалізації продукції.
Обмежує можливості по продажу машин в країни Європейської спільності обов’язкові вимоги по стандарту ISO – 9001. В зв’язку з обмеженістю в обігових коштах участь підприємства в спеціалізованих виставках несе епізодичний характер. В зв’язку з цим фірми-конкуренти, які регулярно експортують свою продукцію на цих виставках поступово витискають ВАТ “Пригма – Прес” з ринків збуту.
Для просування товару на ринках збуту застосовуються різні види знижок. Постійно робиться аналіз цін конкурентів, порівняння їх та продукції підприємства з точки зору задоволення потреб покупців.
2 Організаційна структура управління на ВАТ ХЗ КПУ „Пригма-Прес”
Внутрішньою структурою управління називають внутрішній устрій системи управління, який як правило описується сукупністю організаційних одиниць (структурних підрозділів та посадових осіб), взаємовідносинами цих організаційних одиниць між собою та з управлінською діяльністю (об’єктом управління).
Ці відносини як правило складаються з двох різних інформаційних зв’язків - вертикальних (адміністративних), по яким проходить передача інформації, яка змінює стан системи (накази, розпорядження, завдання, вимоги і т. д.), та горизонтальних, по яким проходить передача виконавчої, робочої інформації, яка не змінює стан системи, але являється проміжною, підготовчою для формування управлінської, адміністративної інформації (управлінських рішень).
По вертикальним зв’язкам здійснюється вплив суб’єкта управління з метою переводу його в потрібний стан. По горизонтальним зв’язкам реалізується взаємодія об’єкту управління в ході оперативної виробничої діяльності та зворотній зв’язок об’єкта з суб’єктом.
Таким чином, організаційна структура управління представляє собою сукупність організованих одиниць, які впорядковані в адмінистративно-діяльностному просторі. В адміністративному вимірі оргструктура характеризується рівнями управління, а в діяльністному – ланками управління.
Вищий орган управління очолюють збори акціонерів. Під час перерв між зборами підприємство очолює генеральний директор.
Першим заступником директора є головний інженер. Він керує науково дослідними та експериментальними роботами, безпосередньо відповідає за удосконалення техніки та технології виробництва. В його обов’язки входить також технічна підготовка та обслуговування виробництва, розробка заходів щодо підвищення якості продукції та дотримання технологічної дисципліни. Йому безпосередньо підпорядковані: головний механік, головний енергетик, технічний відділ, ливарно – механічний відділ, відділ охорони праці.
Заступник директора з кадрових та соціальних питань відповідає за реалізацію кадрової політики підприємства. Він, зокрема, займається питаннями відбору персоналу, його професійної орієнтації та соціальної адаптації, навчання, підвищення та пониження в посаді, переведення та звільнення. Крім того, йому підпорядковані служби, що задовольняють соціальні потреби персоналу підприємства.
Економічну службу на підприємстві очолює заступник генерального директора з економіки та комерційних питань . Він відповідає за організацію планової роботи на підприємстві. Підпорядковані йому відділи здійснюють контроль за виконання планових завдань, проводять аналіз діяльності підприємства. У його компетенції знаходяться також питання фінансів, організації заробітної плати і т. д.
Облік виробництва, контроль за використання засобів та дотримання фінансової дисципліни, складання звітів та балансів, розрахунки з робітниками та службовцями здійснює бухгалтерія.
Декілька підрозділів апарату управління підприємства підпорядковані безпосередньо директору. Це відділ технічного комплектування, відділ комп’ютерної обробки інформації та мережного забезпечення та ДП “Техобслуговування”.
Дана структура базується на лінійно-функціональному принципі, в ній можна виділити 4 рівні управління. Кількість керівників на ВАТ “Пригма-Прес” у 2009 році становить 25 чоловік, середня норма управляємості 5 чоловік.
Метою діяльності товариства є: здійснення виробничої, науково-дослідницької та комерційної діяльності для одержання відповідного прибутку на підставі найбільш ефективного використання приватизаційного майна шляхом спільної діяльності, впровадження нових технологій, форм організації виробництва та оплати праці, залучення інвестицій для оптимізації виробництва і задоволення потреб населення в продукції товариства, та інші види діяльності не заборонені чинним законодавством України.
Предметом діяльності товариства є:
виготовлення ковальсько-пресового та іншого устаткування;
виготовлення товарів народного споживання;
проектування і впровадження в виробництво нового прогресивного обладнання;
сервісне обслуговування;
науково – дослідницька діяльність;
комерційна діяльність;
зовнішньоекономічна діяльність;
маркетингові дослідження та реклама;
проведення різного роду випробувань виготовленої продукції в межах встановлених норм;
здійснення внутрішніх та міжнародних перевезень пасажирів власним автотранспортом;
виробництво, переробка, реалізація сільськогосподарської продукції;
торгівельно-закупівельна діяльність, в тому числі оптова і комісійна торгівля, а також торгівля за ліцензією, створення салонів – магазинів для реалізації продукції власного виробництва;
посередницька діяльність;
діяльність по купівлі-продажу нерухомості, яка не знаходиться на балансі акціонерного товариства;
організація медичної діяльності у галузі народної та нетрадиційної медицини;
надання платних послуг населенню та акціонерам товариства по напрямкам, які входять у предмет діяльності товариства;
освітня діяльність по підготовці, перепідготовці та підвищенню кваліфікації працівників товариства.
Товариство є юридичною особою від дня його державної реєстрації.
Товариство є власником:
майна, переданого йому засновниками у власність (регіональний фонд держмайна України по Хмельницькій області – державне майно на суму 127026 гривень; організація орендарів Хмельницького заводу КПУ «Пригма-Прес» - майно орендаря на суму 408795 гривень);
продукції, виробленої товариством внаслідок господарської діяльності;
одержаних доходів, а також іншого майна, набутого на підставах не заборонених чинним законодавством.
Засновниками ВАТ є регіональне відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області та організація орендарів Хмельницького заводу ковальсько-пресового устаткування «Пригма-Прес».
Статутний фонд товариства становить 535821 грн. Цей фонд поділено на 2143284 простих іменних акцій номінальною вартістю 25 коп. кожна.
Товариство випускає акції на весь розмір статутного фонду та проводить їх реєстрацію в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Акціонери товариства без обмежень можуть розпоряджатися акціями товариства, зокрема продавати чи іншим чином відчужувати їх на користь інших юридичних та фізичних осіб, якщо інше не встановлено чинним законодавством.
Прибуток товариства створюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається в повному розпорядженні товариства.
Товариство створює:
фонд розвитку виробництва, науки і техніки;
фонд соціально-культурного та побутового призначення;
фонд матеріального стимулювання;
фонд сплати дивідендів;
резервний /страховий/ фонд.
Управління товариством здійснюють:
вищий орган товариства
правління товариства
ревізійна комісія
Вищим органом товариства є загальні збори акціонерів товариства.
Виконавчим органом товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю є правління.
Правління обирається на 5 років і підзвітне у своїй діяльності вищому органу товариства і організує виконання його рішень.
Правління товариства складається з 7 – 9 членів. До складу правління входять:
президент ВАТ – голова правління;
перший заступник голови правління;
заступник голови правління;
головний бухгалтер;
члени правління.
Перевірка господарсько-фінансової діяльності правління товариства, спільних та дочірніх підприємств, філій та представництв проводиться ревізійною комісією, яка затверджується вищим органом товариства. Перевірки здійснюються за дорученням вищого органу товариства з власної ініціативи ревізійної комісії товариства або на вимогу акціонерів, що володіють у сукупності більш як 10% голосів.
Товариство здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, а також веде статистичну звітність та подає її у встановленому порядку та обсязі органом державної статистики.
де: ВДВ –виробничо-диспетчерський відділ
ЛМВ – лабораторно – метрологічний відділ
ВОП та НС – відділ охорони праці та навколишнього середовища
АГБ – адміністративно-господарський відділ
ВТК – відділ технічного контролю
ДП – дочірне підприємство
ЦН – центр навчання
Рис. 1.1 - Структурна схема управління підприємством
Припинення діяльності товариства здійснюється шляхом його реорганізації /злиття, приєднання, поділу, перетворення/ або ліквідації.
Реорганізація товариства здійснюється за рішенням вищого органу товариства.
При реорганізації товариства вся сукупність його прав та обов’язків переходять до правонаступника.
Товариство може бути ліквідовано:
за рішенням вищого органу товариства;
на підставі рішення суду або арбітражного суду.
Ліквідація товариства вважається завершеною, а товариство таким, що припинило свою діяльність, з моменту внесення запису про це до державного реєстру. Розглянемо основні техніко-економічні показники підприємства і проаналізуємо його господарську діяльність.
3 Тенденції основних техніко-економічних показників роботи ВАТ ХЗ КПУ „Пригма-Прес” за 2006 – 2009 роки
Для більш детальнішої інформації про підприємство та стану його менеджменту потрібно у загальному вигляді зробити аналіз основним техніко-економічних показників. Результати розрахунку основних техніко-економічних показників подано у табл. 3.1 та 3.2.
Із даних табл. 3.1 та 3.2 видно, що обсяг реалізованої продукції у 2009 році порівнюючи з 2008 роком зріс на 3,06 %, що в абсолютній сумі склало 126,30 тис. грн, в той же час у 2008 році порівнюючи з 2007 роком спостерігається спад на – 26,78 %, що в абсолютній сумі склало -1508,10 тис. грн, якщо порівняти 2007 рік з 2006, то можна побачити, що за цей період виручка зросла не суттєво, всього на 1,61 %, що в абсолютній сумі складає 89,40 тис. грн.
По середньосписковій чисельності працюючих спостерігається тенденція до її зниження з 334 чол. у 2006 році до 275 – у 2009 році.
Як наслідок, спостерігається значне зростання продуктивності праці у 2009 році порівнюючи з 2008 роком на 11,68 %, що в абсолютній сумі складає 1,62 тис. грн / особу. Разом з тим, порівнюючи 2008 рік з 2007 роком слід відмітити спад продуктивності праці на 18,91 %, що в абсолютній сумі складає -3,23 тис. грн / особу. Якщо порівняти 2007 рік з 2006, то можна побачити, що за цей період продуктивності праці зросла не суттєво, всього на 2,84 %, що в абсолютній сумі складає 0,47 тис. грн / особу.
В зв’язку з ростом середньорічної заробітної плати з 4,93 тис. грн на одного штатного працівника у 2006 році до 10,38 тис. грн на одного штатного працівника у 2009 році спостерігається ріст фонду заробітної плати штатних працівників 1646,62 тис. грн до 2854,50 тис. грн – відповідно.
Таблиця 3.1
Динаміка основних техніко-економічних показників діяльності ВАТ ХЗКПУ „Пригма – Прес” за 2006 – 2009 роки
№
п/п
Показник
Характеристика розрахунку
Розрахунок згідно з бухгалтерським балансом П(С)БО
Рік
Абсолютне відхилення (+/-)
тис. грн
2006
2007
2008
2009
2007
2006
2008
2007
2009
2008
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Доход (виручка) від реалізації продукції, послуг (тис. грн)
-
Ф.2 ряд. 010
5542,90
5632,30
4124,20
4250,50
89,40
-1508,10
126,30
2
Середньооблікова чисельність штатних працівників (осіб)
-
Ф.5
334,00
330,00
298,00
275,00
-4,00
-32,00
-23,00
3
Продуктивність праці одного штатного працівника (тис. грн/особу)
Виручка від реалізації продукції
Середньооблікова чисельність штатних працівників
ряд.010 (ф.2)
ряд. (ф.5)
16,60
17,07
13,84
15,46
0,47
-3,23
1,62
4
Фонд заробітної плати штатних працівників (тис. грн)
-
Ф. 1-ПВ, ряд.4010
1646,62
2046,00
2449,56
2854,50
399,38
403,56
404,94
5
Середньорічна заробітна плата одного штатного працівника (грн/особу)
Фонд заробітної плати штатних працівників
Середньооблікова чисельність штатних працівників
пункт 4
пункт 2
4,93
6,20
8,22
10,38
1,27
2,02
2,16
Кінець таблиці 3.1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
6
Повна собівартість реалізованої продукції (тис. грн)
-
Ф.2 ряд. 040
4078,40
4125,80
2778,90
2393,70
47,40
-1346,90
-385,20
7
Витрати на 1 грн. реалізованої продукції
Собівартість реалізованої продукції
Виручка від реалізації продукції
пункт 6
пункт 1
0,74
0,73
0,67
0,56
0,00
-0,06
-0,11
8
Чистий прибуток (збиток) (тис. грн..)
-
Ф. 2 ряд. 220
631,10
-1198,40
-906,80
-164,20
-1829,50
291,60
742,60
9
Середньорічна вартість основних фондів (тис. грн..)
-
ряд. 030п + ряд. 030к
2
8394,60
7320,05
7209,10
7000,85
-1074,55
-110,95
-208,25
10
Фондовіддача
Виручка від реалізації продукції
Середньорічна вартість основних засобів
пункт 1
пункт 9
0,66
0,77
0,57
0,61
0,11
-0,20
0,04
Рентабельність(%)
Чистий прибуток
Виручка від реалізації
пункт 8
пункт 1
11,39
-21,28
-21,99
-3,86
-32,66
-0,71
18,12
Таблиця 3.2
Динаміка основних техніко-економічних показників діяльності ВАТ ХЗКПУ „Пригма – Прес” за 2006 – 2009 роки
№
п/п
Показник
Характеристик-ка розрахунку
Розрахунок згідно з бухгалтерським балансом П(С)БО
Рік
Відносне відхилення (+/-)
Темп приросту ( %)
2006
2007
2008
2009
2007
2006
2008
2006
2009
2006
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Доход (виручка) від реалізації продукції, послуг (тис. грн)
-
Ф.2 ряд. 010
5542,90
5632,30
4124,20
4250,50
1,61
-26,78
3,06
2
Середньооблікова чисельність штатних працівників (осіб)
-
Ф.5
334,00
330,00
298,00
275,00
-1,20
-9,70
-7,72
3
Продуктивність праці одного штатного працівника (тис. грн/особу)
Виручка від реалізації продукції
Середньооблікова чисельність штатних працівників
ряд.010 (ф.2)
ряд. (ф.5)
16,60
17,07
13,84
15,46
2,84
-18,91
11,68
4
Фонд заробітної плати штатних працівників (тис. грн)
-
Ф. 1-ПВ, ряд.4010
1646,62
2046,00
2449,56
2854,50
24,25
19,72
16,53
5
Середньорічна заробітна плата одного штатного працівника (тис.грн/особу)
Фонд заробітної плати штатних працівників
Середньооблікова чисельність штатних працівників
пункт 4
пункт 2
4,93
6,20
8,22
10,38
25,76
32,58
26,28
Кінець таблиці 3.2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
6
Повна собівартість реалізованої продукції (тис. грн)
-
Ф.2 ряд. 040
4078,40
4125,80
2778,90
2393,70
1,16
-32,65
-13,86
7
Витрати на 1 грн. реалізованої продукції
Собівартість реалізованої продукції
Виручка від реалізації продукції
пункт 6
пункт 1
0,74
0,73
0,67
0,56
-0,44
-8,02
-16,42
8
Чистий прибуток (збиток) (тис. грн..)
-
Ф. 2 ряд. 220
631,10
-1198,40
-906,80
-164,20
-289,89
-24,33
-81,89
9
Середньорічна вартість основних фондів (тис. грн..)
-
ряд. 030п + ряд. 030к
2
8394,60
7320,05
7209,10
7000,85
-12,80
-1,52
-2,89
10
Фондовіддача
Виручка від реалізації продукції
Середньорічна вартість основних засобів
пункт 1
пункт 9
0,66
0,77
0,57
0,61
16,53
-25,65
6,13
Рентабельність(%)
Чистий прибуток
Виручка від реалізації
пункт 8
пункт 1
11,39
-21,28
-21,99
-3,86
-286,88
3,34
-82,43
Спостерігається зниження собівартості продукції з 6996,6 тис. грн у 2006 році до 4818,3 тис. грн у 2009 році, яке пов’язано з впливом двох факторів: зменшенням обсягу реалізації продукції з 5542,90 тис. грн у 2006 році до 4250,50 тис. грн у 2009 році та витрати на 1 грн. реалізованої продукції з 1,26 грн у 2006 році до 1,13 грн у 2009 році.
ВАТ „Пригма-Прес” є збитковим підприємством, в зв’язку з тим, що витрати на одну гривню реалізованої продукції більше одиниці. Однак, слід відмітити, що за останні два роки спостерігається зменшення збитків на 59,52 %, що в абсолютному значенні складає 696,5 тис. грн.
За період, що аналізується, середньорічна вартість основних фондів зменшилась з 8394,6 тис. грн у 2006 році до 7000,85 тис. грн у 2009 році, або на 16,6% (7000,85/8394,6*100-100=-16,6%).
Спостерігається також зниження фондовіддачі з 0,66 грн / 1 грн реалізації у 2006 році до 0,61 з 0,66 грн / 1 грн реалізації у 2009 році, внаслідок зниження обсягу реалізації продукції.
Показником ефективності роботи підприємства поряд з прибутком є рентабельність (збитковість). Рівень збитковості у 2007 році порівнюючи з 2006 зріс на 19,42%, а у 2008 порівнюючи з 2007 – всього на 2,76%. Як позитивний фактор слід відмітити зниження збитковості у 2009 році порівнюючи з 2008 роком на 53,7%.
4 Фінансовий аналіз діяльності ВАТ ХЗКПУ „Пригма-Прес” за 2006-2009 роки
В умовах ринкової економіки особливого значення набувають питання фінансового менеджменту, тобто найбільш ефективного управління фінансовими ресурсами підприємства, корпорацій, тощо. Основне завдання фінансового менеджменту з мобілізації та використання грошових фондів корпорацій, підприємств полягає в максимізації їх реальних доходів, активів та пасивів.
Дослідження базувалось на аналізі фінансових коефіцієнтів, який полягає у порівняні їх значень з нормативними величинами, а також у вивченні їх динаміки за звітний період та за ряд років.
Проведемо аналіз складу, структури та джерел формування майна підприємства використовуючи дані Балансу ВАТ ХЗКПУ „Пригма-Прес” за 2006-2009 роки (додаток А).
Горизонтальний аналіз балансу полягає у порівнянні кожної статті балансу і розрахунку змін абсолютних і відносних величин, також якісній характеристиці виявлених відхилень. За допомогою вертикального аналізу можна визначити структуру коштів підприємства. Горизонтальний та вертикальний аналіз потребує побудови однієї чи кількох аналітичних таблиць, в яких абсолютні показники доповнюються відносними.
З даних табл. 4.1 та 4.2 можна зробити висновок, що за 2006-2009 роки валюта балансу зменшилась з 19 321,6 тис. грн у 2006 році до 18 038,1 тис. грн у 2009 році, що є негативним фактором, адже це свідчить про зниження виробничих можливостей підприємства. Це сталося за рахунок того, що зменшилися оборотні активи підприємства. Таку тенденцію можна охарактеризувати як негативну, оскільки на підприємстві спостерігається тенденція до зменшення оборотності майна підприємства. В складі необоротних активів значно зросло незавершене виробництво з 349,4 тис. грн у 2006 році до 832,7 тис.грн у 2009 році, або на 138,3 %, що є негативним фактором.
У загальній вартості майна, яке перебуває в розпорядженні підприємства у 2009 році 42,65 % становлять основні засоби й необоротні активи, а оборотні активи – 57,35 %. Структура активів ВАТ ХЗКПУ „Пригма-Прес” у 2009 році зображена на рисунку 4.1
Рис. 4.1 – Структура активів ВАТ ХЗКПУ „Пригма-Прес” у 2009 році
Зменшення майна на 1283,5 тис. грн, або на 138,3 % було пов’язано із тим що у 2006 році відбулось вилучення капіталу на 5 525,3 тис.грн, зменшився статутний капітал з 535,8 тис.грн у 2006 році до 402,1 тис. грн у 2009 році та збільшився непокритий збиток підприємства з -3 230,5 тис. грн у 2006 році до -10 547,6 у 2009 році. Структура пасивів підприємства у 2009 році зображена на рис. 4.2
Рис. 4.2 – Структура пасивів ВАТ ХЗКПУ „Пригма-Прес” у 2009 році
Таблиця 4.1
Динаміка активів ВАТ ХЗКПУ „Пригма – Прес” за 2006 – 2009 роки
Актив
Абсолютні величини, тис. грн
Абсолютне відхилення (+/-) тис. грн
Відносне відхилення
Темп приросту (+/-) %
2006
2007
2008
2009
2007
2006
2008
2007
2009
2008
2007
2006
2008
2007
2009
2008
І. Необоротні активи
Нематеріальні активи
66,6
66,60
Незавершене будівництво
349,4
526,2
802,2
832,7
176,80
276,00
30,50
50,60
52,45
3,80
Основні засоби
7 430,0
7 210,1
7 208,1
6 793,6
-219,90
-2,00
-414,50
-2,96
-0,03
-5,75
Довгострокові фінансові інвестиції
Відстрочені податкові активи
8,2
8,20
-8,20
0,00
-100,00
Інші необоротні активи
Усього за розділом І
7 779,4
7 744,5
8 010,3
7 692,9
-34,90
265,80
-317,40
-0,45
3,43
-3,96