МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра теоретичної
та прикладної економіки
Наукова робота з макроекономіки
Варіант №17 (Тернопільська область)
ЗМІСТ
Вступ -------------------------------------------------------------------------------------- 3
1. Валова додана вартість ------------------------------------------------------------- 5
2. Зайнятість ----------------------------------------------------------------------------- 7
3. Безробіття ----------------------------------------------------------------------------- 10
4. Активна політика -------------------------------------------------------------------- 12
5. Індекс споживчих цін --------------------------------------------------------------- 14
6. Інвестиції ------------------------------------------------------------------------------ 16
7. Експорт -------------------------------------------------------------------------------- 18
8. Заощадження ------------------------------------------------------------------------- 21
Завдання №9 ----------------------------------------------------------------------------- 24
Висновки --------------------------------------------------------------------------------- 28
Список використаної літератури ---------------------------------------------------- 31
ВСТУП
Метою написання наукової роботи є краще вивчення динаміки ряду важливих макроекономічних показників на прикладі Тернопільської області.
Тернопільська область є розвинутим сільськогосподарським і промисловим регіоном України. Значні природні і трудові ресурси, концентрація переробної промисловості (цукрової, спиртової, плодоовочеконсервної), географічне розташування на перехресті важливих транспортних шляхів із Східної Європи в Центральну і Західну Європу виділяють область як регіон із сприятливими можливостями для ведення підприємницької діяльності.
До найбільш важливих галузей народного господарства області належать:- харчова промисловість;- машинобудування та металообробка;- легка промисловість;- промисловість будівельних матеріалів;- борошно-крупяна промисловість;- деревообробна промисловість.
Провідне місце серед галузей промисловості області належить харчовій, яка переробляє сільськогосподарську сировину. У ній виділяються: цукрова, м’ясна, молочна, спиртово-горілчана, кондитерська, тютюнова, плодоовочеконсервна, борошномельна та інші галузі. За обсягами виробництва і реалізації продукції лідером є цукрова промисловість (в області діє 9 цукрових заводів), яка поряд із спиртовою та плодоовочеконсервною є галуззю спеціалізації Тернопільської області в державному і регіональному поділі праці.
Тернопільська область займає провідне місце в Україні по заготівлі недеревної продукції, тобто дикорослих плодів, ягід, березового соку, лікарських трав.
Основу мінеральних ресурсів області становлять нерудні корисні копалини, зокрема природні будівельні матеріали, яких розвідано близько 300 родовищ.
Також представлена лісова, деревообробна, целюлозно-паперова промисловості.
В сільському господарстві представлені всі галузі сільськогосподарської діяльності.
У тваринництві переважає молочно-м’ясне скотарство й свинарство. Розвинені птахівництво, ставкове рибництво та бджільництво. Тваринництво має сприятливу кормову базу, яку забезпечують відходи харчової промисловості.
Валова додана вартість
Щоб при розрахунку ВВП уникнути подвійногорахунку необхідно стежити, щоб до нього включалася тільки додана вартість, створена кожним підприємством.
Додана вартість - це ринкова ціна обсягу продукції виготовленої фірмою за вирахуванням вартості спожитої сировини і матеріалів, придбаних у постачальника. Вона характеризує сукупну вартість кінцевої продукції, або додану вартість сторену всіма галузями економіки.
Іншими словами, валова додана вартість (ВДВ) – різниця між випуском товарів і проміжним споживанням, що визначається переважно цінами споживачів. Визначається за формулою:
ВДВ= ВВ-ПС
Валовий випуск(ВВ)- це сукупна ринкова вартість товарів та послуг, вироблених за рік резидентами країни в базових цінах. При цьому під базовими цінами розуміємо ціни, які складаються із собівартості та прибутку і не включають в себе продуктові податки ( акцизний збір, податок на додану вартість, мито та ін).
Проміжне споживання(ПС)- це витрати на товари та послуги (паливо, енергію, сировину тощо), які були використані статистичними одиницями для виробничих потреб.
Таблиця 1
Динаміка обсягу ВДВ Тернопільської області на одну особу протягом
2006-2010 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
ВДВ регіону, %
111.0
109.0
105.7
94.5
97.9
2
Абс. відхл. базисне, %-х п
-
-2
-5.3
-16.5
-13.1
3
Абс. відхл. ланцюгове, %-х п.
-
-2
-3.3
-11.2
3.4
/
Рис.1 Динаміка обсягу ВДВ Тернопільської області на одну особу
Здійснивши аналіз динаміки обсягу ВДВ Тернопільської області на одну особу протягом 2006-2010 рр. встановлено, що в аналізованому періоді часу даний показник зменшився з 111.0 % у 2006 році до 97.9 % у 2010 році тобто на -13.1 %-х п. , що є негативним явищем в динаміці аналізованого показника, зокрема у 2007 р. показник становив 109 %, тобто в порівнянні з попереднім роком його значення зменшилось на -2%-х п., у 2008 р. відносно 2006 р. зменшилась з 111.0 % до 105.7 %, тобто на -5.3 %-х п., у 2009 р. відносно 2006 р. зменшилось з 111.0 % до 94.5 %, тобто на -16.5%-х п.
2. Зайнятість
Трудова зайнятість населення країни забезпечує виробництво валового національного продукту, а, отже – економічну основу життя сцспільства. Разом з Тим зайнятість має і соціальний характер: вона відображає потреби людей не лише в заробітках, але і в самореалізації через суспільно корисну діяльність.
Зайнятість – це трудова діяльність громадян пов’язана з задоволенням особистих і суспільних потреб, що не суперечить законодавству і, як правило, приносить заробіток (трудовий дохід).
За мірою охоплення економічно активного населення розрізняють неповну зайнятість,що виявляється з одного боку, як нестача робочих місць для всіх бажаючих працювати(безробіття), а з іншого – як вимушена зайнятість (неповний робочий день або тиждень, поділ робочих місць, неоплачувані відпустки з ініціативи адміністрації) та повну зайнятість.
Враховуючи принцип добровільної праці, повна зайнятість в ринковій економіці означає достатню кількість робочих місць для всіх добровільно бажаючих працювати. Повна зайнятість є важливою характеристикою соціального захисту населення у трудовій сфері. Разом з тим вона є основою ефективного використання трудового потенціалу суспільства.
Продуктивна зайнятість – це економічно доцільна, вигідна зайнятість. Вона означає перевищення економічних вигід, отриманих в результаті цієї зайнятості порівняно з витратами на організацію цієї роботи.
Раціональна зайнятість – одночасно і економічно, і соціально вигідна зайнятість. Раціональність зайнятості визначається суспільною корисність результатів праці; якісною відповідністю робіт і працівників; економічною доцільністю робочих місць, що без шкоди на здоров’я дає змогу працівникові досягти високої продуктивності праці і мати заробіток, який забезпечує нормальне життя, а підприємцю дає змогу досягти високої ефективності виробництва.
Повну зайнятість, що водночас відповідає вимогам раціональної, називають ефективною зайнятістю.
Таблиця 2
Динаміка чисельності зайнятості населення Тернопільської області протягом 2006-2010 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Чисел. зайня-тості, тис. осіб
411.7
423.5
424.9
422.1
431.3
2
Абс. відхл. базисне, тис. осіб
-
11.8
13.2
10.4
19.6
3
Абс. відхл. ланцюгове, тис. осіб
-
11.8
1.4
-1.4
9.2
/
Рис.2 Динаміка чисельності зайнятості населення Тернопільської області
Здійснивши аналіз динаміки чисельності зайнятості населення Тернопільської області протягом 2006-2010 рр. встановлено, що в аналізованому періоді часу даний показник збільшився з 411.7 тис. осіб у 2006 р. до 431.3 тис. осіб у 2010 році, тобто на 19.6 тис. осіб, що є позитивним явищем в динаміці аналізованого показника, зокрема у 2007 р. показник становив 423.5 тис. осіб, тобто в порівнянні з попереднім роком його значення збільшилось на 11.8 тис. осіб, у 2008 р. відносно 2006 р. збільшилось з 411.7 тис. осіб до 424.9 тис. осіб, тобто на 13.2 тис. осіб, у 2009 р. відносно 2006 р. збільшилось з 411.7 тис. осіб до 422.1 тис. осіб, тобто на 10.4 тис. осіб.
3. Безробіття
Безробіття – соціально- економічне явище, за якого частина працездатного населення не може знайти роботу, внаслідок виходу зх рівноваги між пропозицією робочої сили і попитом на неї.
Зростанняпропозиції праці зумовлюється зростанням населення, сукупної
робочої сили тощо. Вона дуже мінлива, постійно змінюється внаслідок того, що новее покоління працівників, що вступає на ринок праці, має хорошу підготовку, але і більші вимоги , ніж попереднє покоління. Водночас постійно змінюється й попит на ринку праці під впливом таких факторів: зміна попиту натовари та послуги, поява нових професій і зникнення старих. Внаслідок цього постійно з’являються нові незайняті робочі місця, але й скорочують старі.
Існують такі види безробіття: фрекційне, стуктурне, сезонне і циклічне.
Намагаючись прогнозувати подальшу ситуацію з безробіттям в Україні необхідно враховувати чинники, що діятимуть як у бік збільшення, так і в бік зменшення його рівня.
Зростання зокрема спричинятимуть: потреба реорганізаці економіки;дефіцит інвестицій щодо створення нових робочих місць; відсутність досвіду роботи служб зайнятості, дисципліни і відповідальності виконавчої влади.
До чинників, які діятимуть у бік скорочення безробіття можна віднести: безмежність незадоволеного попиту і можливість створення нових робочих місць у багатьох сферах послуг, особливо у сфері послуг; дотеперішня нерозвиненість приватного сектора і наявність тіньової економіки, які в разі зняття адміністративних утисків зможуть залучити значну частину непрацюючих; низький рівень оплати праці.
Приховане безробіття виникає тоді, коли існує неповна зайнятість, тобто працівники працюють неповний робочий день (тиждень, місяць, рік) без збереження заробітньої плати.
Таблиця 3
Динаміка рівня зареєстрованого безробіття у Тернопільській області протягом 2006-2010 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Рівень безро-біття, %
5.3
4.4
5.1
2.3
2.6
2
Абс. відхл. базисне, %-х п.
-
-0.9
-0.2
-3.0
-2.7
3
Абс. відхл. ланцюгове, %-х п.
-
-0.9
0.7
-2.8
0.3
/
Рис.3 Динаміка рівня зареєстрованого безробіття у Тернопільській області
Здійснивши аналіз динаміки рівня зареєстрованого безробіття у Тернопільській області протягом 2006-2010 рр. встановлено, що в аналізованому періоді часу даний показник зменшився з 5.3% у 2006 р. до 2.6% у 2010 році, тобто на -2.7%-х п., що є позитивним явищем в динаміці аналізованого показника, зокрема у 2007 р. показник становив 4.4%, тобто в порівнянні з попереднім роком його значення зменшилось на-0.9%-х п., у 2008 р. відносно 2007 р. збільшилось з 4.4% до 5.1%, тобто на 0.7%-х п., у 2009 р. відносно 2008 р. зменшилось з 5.1% до 2.3% , тобто на -2.8%-х п. і у 2010 р. відносно 2009 р. збільшилось з 2.3% до 2.6%, тобто на 0.3%-х п.
4. Активна політика
Активна політика — це спрямування дій на підвищення конкурентоспроможності робочої сили і розширення сфери докладання праці з метою запобігання безробіттю і збільшення чисельності зайнятих. Активна політика держави в галузі зайнятості реалізується за допомогою таких інструментів, як Державна та регіональні програми зайнятості населення, які передбачають низку активних заходів щодо розширення сфери докладання праці. Активні заходи державної політики — це комплекс організаційно-економічних і правових дій, безпосередньо впливаючих на зміну співвідношення попиту і пропозиції робочої сили.
На характер активної політики держави в галузі зайнятості впливають об’єктивні та суб’єктивні чинники. До об’єктивних чинників належать:економічний стан держави.
Суб’єктивним чинником, що впливає на характер активної політики держави в галузі зайнятості, є непрофесіоналізм окремих суб’єктів у виконавчих та в інших гілках влади, внаслідок чого не виконується комплексний підхід до проблем зайнятості з негативними наслідками.
Розглянемо окремі найбільш впливові заходи активної політики держави в галузі забезпечення зайнятості населення. В цілому до активних заходів відносяться: створення додаткових робочих місць, надання інформаційних та профорієнтаційних послуг; організація банку вакансій, пошук підходящої роботи, сприяння у працевлаштуванні громадян, допомога громадянам у відкритті своєї справи, працевлаштування неконкурентоспроможних верств населення на заброньовані робочі місця, сприяння самозайнятості та підприємницькій діяльності; поліпшення конкурентоспроможності робочої сили за рахунок організації професійного навчання, перенавчання та підвищення її кваліфікації; організація тимчасових громадських робіт, припинення вивільнення громадян на термін до шести місяців у разі неможливості їх працевлаштування, переселення в іншу місцевість та ін.
Таблиця 4
Динаміка коефіцієнта навантаження на ринку праці Тернопільської області протягом 2006-2010 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Коеф. наван-таження, %
33
17
27
14
21
2
Абс. відхл. базисне, %-х п.
-
-16
-6
-19
-12
3
Абс. відхл. ланцюгове, %-х п.
-
-16
10
-13
7
/
Рис.4 Динаміка коефіцієнта навантаження на ринку праці Тернопільської області
Здійснивши аналіз динаміки коефіцієнта навантаження на ринку праці Тернопільської області протягом 2006-2010 рр. встановлено, що в аналізованому періоді часу даний показник зменшився з 33% у 2006 р. до 21% у 2010 р. що є позитивним явищем в динаміці аналізованого показника, зокрема у 2007 р. показник зменшився до 17% відносно 33% у 2006 р.; у 2008 р відносно 2007 р. збільшився з 17% до 27%, тобто на 10%-х п.; у 2009 р. відносно 2008 р. зменшився з 27% до 14%, тобто на -13%-х п., а у 2009 р. відносно 2010 р. збільшився з 14% до 21% тобто на 7%-х п.
5. Індекс споживчих цін
Індекс споживчих цін (ІСЦ) характеризує зміни у часі загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Він є показником зміни вартості фіксованого набору споживчих товарів та послуг у поточному періоді до його вартості у базисному періоді.
ІСЦ є найважливішим показником, який характеризує інфляційні процеси в економіці країни і використовується для вирішення багатьох питань державної політики, аналізу і прогнозу цінових процесів в економіці, перегляду розмірів грошових доходів та мінімальних соціальних гарантій населення, рішення правових спорів, перерахунку показників системи національних рахунків у постійні ціни.
В економічній сфері інфляція особливо відчутно впливає на розвиток виробництва, торгівлю, кредитну і грошову системи, державні фінанси, валютну систему і на платіжний баланс країни. Скорочуючи платоспроможний попит населення, інфляція зумовлює звуження ринку збуту товарів народного споживання, що може викликати затухання темпів їх зростання чи навіть скорочення обсягів виробництва.
Негативно впливає інфляція на фінансову систему, особливо на другій стадії, коли емісія грошей не встигає за їх знеціненням. Реальна вартість всієї суми державних доходів постійно зменшується. Сума дійсних доходів держави стає меншою, доходи населення так само зменшуються.
Таблиця 5
Динаміка індексу споживчих цін по Тернопільській області протягом
2006-2010 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Ісц, %
107.5
112.8
125.1
115.4
108.1
2
Абс. відхл. базисне, %-х п.
-
5.3
17.6
7.9
0.6
3
Абс. відхл. ланцюгове, %-х п.
-
5.3
12.7
-9.7
-7.3
/
Рис.5 Динаміка індексу споживчих цін по Тернопільській області
Здійснивши аналіз динаміки індексу споживчих цін по Тернопільській області протягом 2006-2010 рр. встановлено, що в аналізованому періоді часу даний показник збільшився з 107.5% у 2006 р. до 108.1% у 2010 р., тобто на 0.6%, що є негативним явищем. Зокрема у 2007 р. досліджуваний показник становив 112.8%, що на 5.3% більше від попереднього року; у 2008 р. відносно 2006 р. показник збільшився з 107.5% до 125,1%, тобто на 17.6%, а у 2009 р. показник збільшився відносно 2006 р. з 107.5% до115.4%, тобто на 7.9%.
6. Інвестиції
Показники обсягів залучених інвестицій та можливостей їх освоєння є критеріями оцінки рівня економічного розвитку регіонів, їх конкурентоспроможності, можливості вирішення питань самоврядного розвитку та забезпечення суспільного добробуту. Зростання обсягу коштів, залучених у виробництво, сприяє збільшенню надходжень коштів до місцевихбюджетів та вирівнюванню фінансового потенціалу території. Для збереження позитивних тенденцій динаміки економічного розвитку, забезпечення стабільностіпромислового виробництва, зміцнення економічного потенціалу регіонів і забезпечення тенденцій його зростання необхідно активізувати приток інвестицій. За сучасних умов в Україні спостерігається ситуація, коли при руйнуванні ринку цінних паперів інвестиції скорочуються, сукупний попит зменшується, обсяг виробництва та зайнятість знижуються.
Сьогодні від інвестиційних капіталовкладень залежать стан виробництва, положення і рівень технічної оснащеності основних фондіві підприємств, можливості структурної перебудови економіки.
Аналізуючи надходження інвестицій у Тернопільській області, помічено, що вони буди вкладені в основному в малі та середні підприємства, які складають основу економіки розвинутих країн.
Таблиця 6
Динаміка інвестиційної місткості ВДВ в Тернопільській області протягом
2006-2009 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
1
Інвестиції в ОК, млн. грн
1214
1979
2843
1428
2
ВРП, млн. грн
6452
8276
10618
11173
3
Ін, %
18.8
23.9
28.8
12.8
4
Абс. відхл. базис-не, %-х п.
-
5.1
10
-6
5
Абс. відхл. ланц., %-х п.
-
5.1
4.9
-16
/
Рис.6 Динаміка інвестиційної місткості ВДВ Тернопільської області
2006-2009 рр.
Здійснивши аналіз динаміки інвестиційної місткості ВДВ Тернопільської області протягом 2006-2009 рр. встановлено, що в аналізований період часу досліджуваний показник зменшився з 18.8% до 12.8%, тобто на -6%-х п., що є негативним явищем. Зокрема у 2007 р. досліджуваний показник становив 23.9% , що на 5.1%-х п. більше ніж в попередньому році, а у 2008 р. відносно 2006 р. показник збільшився з 18.8% до 28.8%, тобто на 10%-х п.
7. Експорт
Вплив експорту нічим не відрізняється від впливу на нього з боку споживання валових інвестицій і державних закупок. Незважаючи на те , що певна частка товарів і послуг, які виробляються в країні продаються за кордон, витрати на їхнє виробництво – це витрати іноземців на вітчизняний ВВП. Чим більший експорт, тим більше витрат несууть іноземці на виробництво національного ВВП, тому збільшення експорту збільшує сукупні витрати і ВВП нашої країни.
Чистий експорт може викликати зміни реального і номінального ВВП або певне співвідношення між ними. Це залежить від того в якому співвідношенні знаходиться економіка до потенційного ВВП. Якщо економіка знаходиться у стані неповної зайнятості, то збільшення чистого експорту викличе випереджене зростання номінального ВВП стосовнореального за рахунок підвищення цін, а зменшення чистого експорту – випереджене зменшення номінального ВВП стосовно реального внаслідок зниження цін. Але якщо економіка знаходиться в стані повної зайнятості, то збільшення чистого експорту викличе лише інфляційне зростання ВВП.
Ступінь впливу чистого експорту на ВВП залежить в першу чергу від величини, на яку він змінюється. У цьому контекстіслід зазначити, що наекспорт впливають три фактории: динаміка доходу торговельних партнерів, зовнішньо-торговельна політика, коливання курсу національної валюти.
Збільшення чистого експорту викликає зростання сукупних витрат на закупівлю вітчизняної продукції, збільшення обсягів виробництва і зменшення безробіття. Зменшення чистого експорту спричинює протилежні наслідки. Саме тому кожна країна зацікавлена у проведенні політики спрямованої на збільшення експорту і зменшення імпорту. Але слід враховувати, що збільшення чистого експорту в певній країні може відбуватися лише за рахунок його зменшення в інших країнах. Це проявляється через погіршення стану їхнього платіжного балансу, скорочення сукупних витрат і обсягів іхнього ВВП, збільшення безробіття.
Таблиця 7
Динаміка частки експорту Тернопільського регіону в загальному обсязі експорту держави пртягом 2006-2010 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Обсяг експорту регіону, млрд. грн.
81.6
124.8
144.3
128.3
131.4
2
Обсяг експорту держ, млрд. грн.
38368.0
49296.1
66954.4
39695.7
51405.2
3
Частка експорту в загал. обсязі, %
0.21
0.25
0.22
0.32
0.26
4
АБВ, %-х п.
-
0.04
0.01
0,11
0,05
5
АЛВ, %-х п.
-
0,04
-0,03
0,1
-0,06
/
Рис. 7 Динаміка частки експорту Тернопільського регіону в загальному обсязі експорту держави.
Здійснивши аналіз динаміки частки експорту Тернопільського регіону в загальному обсязі експорту держави протягом 2006-2010рр. встановлено, що в аналізованому періоді даний показник зріс з 0.21% у 2006 р.до 0.26% у 2010, тобто на 0,05%-х п., що є позитивним явищем. Зокрема у 2007р. показник становив 0.25%, що на 0.04%-х п. більше, ніж у попередньому році. У 2008р. частка експорту становила 0.22%,що на -0.03%-х п. менше, ніж у 2007р. У 2009р. показник становив 0.32%, що на 0.1%-х п. більше, ніж у 2008р. У 2010р. показник становив 0.26%, що на -0.06%-х п. менше, ніж у попередньому році.
8. Заощадження
Основним джерелом економічного зростання країни є довгострокові мотивовані заощадження населення. Вони мають стратегічне значення в забезпеченні економіки кредитними ресурсами.
В грошово-кредитній політиці держави слід суттєво посилити увагу до забезпечення зростання реальнихгрошових доходів та заощаджень населення як базової передумови зростання інвестицій у реальну економіку.
Економічне зростання України на сучасному етапі неможливе без заощаджень населення, особливо в їх організаційній формі. Тому одним з основних завдань є необхідність розробки та вдосконалення політики щодо збільшення обсягів депозитів населення як на рівні окремого банку, так і банківської системи України загалом.
Заощадження можуть бути від’ємними, якщо рівень доходів населення нижчий за попередній . у короткостроковому періоді при збільшенні доходу заощадження зростають як в абсолютному, так і у відносному вираженні. У довгостроковому періоді, за умов збільшення доходу заощадження зростають тільки в абсолютному значенні , а норма заощаджень залишається постійною.
В промислово розвинених країнах заощадженням населення притаманний високий ступінь само обумовленості, тобто за всіх інших рівних умов, населення буде здійснювати заощадження , оскільки цей процес набуває ознаки звички.
Відмічено, що показник співвідношення депозитів населення до ВВП в Україні вже досяг рівня Східної Європи, але значення показника депозитів на душу населення все ще залишається низьким.
Потенціал економічного зростання країни визначається рівнем внутрішніх заощаджень, тому за рахунок залучення тільки зовнішніх запозичень неможливо забезпечити стале та довгострокове економічне зростання, що потребує розробки виваженої грошово-кредитної політики, стимулювання внутрішніх заощаджень, особливо заощаджень населення.
Таблиця 8
Динаміка обсягу депозитів в розрахунку на 1 мешканця Терн. обл. протягом 2006-2010 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Обсяг депозитів,
млрн. грн
1461
2165
2852
2567
3102
2
Чисельність нас., осіб
1095367
1095367
1090081
1085614
1088237
3
Обсяг деп/особу, тис грн
1.33
1.98
2.62
2.37
2.85
4
АБВ, тис. грн
-
0.65
1.29
1.04
1,52
5
АЛВ, тис. грн
-
0.65
0.64
-0.25
0.48
/
Рис 8. Динаміка обсягу депозитів в розрахунку на 1 мешканця Терн. обл.
Здійснивши аналіз динаміки обсягу депозитів в розрахунку на 1 мешканця Терн. обл. протягом 2006-2010рр. встановлено, що в аналізованому періоді даний показник зріс з 1.33тис. грн./душу населення до 2.85тис грн./душу населення, тобто на 1.52 тис грн./ душу населення, що є позитивним явищем в економіці. Зокрема у 2007р. аналізований показник становив 1.98 тис грн./душу населення, що на 0.65 тис. грн./душу населення більше, ніж у 2006р., у 2008р. показник становив 2.62тис грн./ душу населення, що на 0.64 тис грн./душу населення більше, ніж у попередньому році. У 2009р. частка депозитів становила 2.37 тис грн./душу населення,що на -0.25 тис. грн/душу насел.менше ніж у 2009 р. У 2010 р. показник становив 2.85 тис грн./душу населення, що на 0.48 тис грн./душу населення більше, ніж у 2009р.
Завдання №9
Таблиця 9.1
Динаміка співвідношення ВРП Терн. обл. в розрах. на 1 особу до серед. показника по державі протягом 2006-2009 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
1
ВРП Терн. обл. на 1 особу, грн
5819
7510
9688
10240
2
ВРП на 1 особу серед. по держ., грн
11630
15497
20495
19834
3
Співвідн. ВРП обл. до ВРП в держ, %
50
48.5
47.3
51.6
4
АБВ, %-х п.
-
-1.5
-2.7
1.6
5
АЛВ, %-х п.
-
-1.5
-1.2
4.3
/
Рис. 9.1 Динаміка співвідношення ВРП Терн. обл. в розрахунку на 1 особу до сер. показників по державі.
Здійснивши аналіз динаміки співвідношення ВРП Терн. області в розрахунку на 1 ос. до ВРП в середньому по державі протягом 2006-2009 рр. встановлено, що в аналізованому періоді даний показник зріс з 50% у 2006р. до 51.6% у 2009р., тобто на 1.6%-х п., що є негативним явищем в розвитку регіону. Зокрема у 2007р. аналізований показник становив 48.5%, що на -3,9%-х п. менше, ніж у 2006р. У 2008р. показник становив 47.3%, що на -1.2%-х п. менше, ніж у попередньому році. У 2009р. аналізований показник становив 51.6%, що на 4.3%-х п. більше, ніж у 2008р.
Таблиця 9.2
Динаміка співвідношення рівня безробіття Терн. обл. до рівня безробіття в цілому по державі протягом 2006-2010 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
Р.б у Терн. обл, %
5.3
4.4
5.1
2.3
2.6
2
Р.б в цілому по держ, %
2.7
2.3
3.0
1.9
2.0
3
Співвідношення Р.бо/Р.бд, %
196.3
191.3
170
121.1
130
4
АБВ, %-х п.
-
-5
-26.3
-75.2
-66.3
5
АЛВ, %-х п.
-
-5
-21.3
-48.9
8.9
/
Рис. 9.2 Динаміка співвідношення рівня безробіття Терн. обл. до рівня безробіття в цілому по державі.
Здійснивши аналіз динаміки співвідношення рівня безробіття Терн. обл. до рівня безробіття в цілому по державі встановлено, що в аналізованому періоді часу даний показник зменшився з 196.3% у 2006р. до 130% у 2010р., тобто на -66.3%-х п., що є позитивним явищем. Зокрема у 2007р. аналізований показник становив 191.3%, що на -5%-х п. менше, ніж у попередньому році. У 2008р показник становив 170%, що на -21.3%-х п. менше, ніж у попередньому році. У 2009р. співвідношення становило 121.1%, що на -48.9%-х п. менше, ніж у 2008р. У 2010р. даний показник становив 130%, що на 8.9%-х п.більше, ніж у попередньому році.
Таблиця 9.3
Динаміка співвідношення ІСЦ Терн. обл. до ІСЦ в цілому по державі протягом 2006-2010 рр.
№
з/п
Показники
Значення показників
2006
2007
2008
2009
2010
1
ІСЦ у Терн. обл, %
107.5
112.8
125.1
115.4
108.1
2
ІСЦ в цілому по держ, %
109.1
112.8
125.2
115.9
109.4
3
Співвідношення ІСЦо/ІСЦ,%
98.5
100
99.9
99.6
98.8
4
АБВ, %-х п.
-
1.5
1.4
-0.9
0.3
5
АЛВ, %-х п.
-
1.5
-0.1
-0.3
-0.8
/
Рис. 9.3 Динаміка співвідношення ІСЦ Терн. обл. до ІСЦ в цілому по державі протягом.
Здійснивши аналіз динаміки співвідношення ІСЦ Тернопільської області до ІСЦ в цілому по державі протягом 2006-2010 рр. встановлено, що в аналізованому періоді даний показник збільшився з 98.5% у 2006 р. до 98.8% у 2010, тобто на 0.3%-х п., що є негативним явищем. Зокрема у 2007 р. аналізований показник становив 100.0%, що на 1.5%-х п. більше ніж у 2006 р. У 2008 р. показник співвідношення становив 99.9%, що на -0.1%-х п. менше, ніж у попередньому році. У 2009 р. показник становив 99.6%, що на -0.3%-х п. менше, ніж у 2008р. У 2010 р. показник становив 98.8%, що на -0.8%-х п. менше, ніж у попередньому році.
ВИСНОВКИ
В цій науковій роботі було проведено дослідження динаміки макроекономічних показників Тернопільської області протягом 2006-2010р, а саме:
- обсяг ВДВ в розрахунку на одну особу;
- чисельність зайнятого населення;
- рівень безробіття;
- коефіцієнт навантаження на ринку праці;
- індекс споживчих цін;
- інвестиційна місткість;
- частка експорту регіону в загальному обсязі експорту;
- обсяг депозитів на душу населення;
- співвідношення ВРП області в розрахунку на одну особу до середнього показника по державі;
- співвідношення рівня безробіття області до рівня безробіття в цілому по державі;
- співвідношення ІСЦ області до ІСЦ в цілому по державі.
Позитивно змінилися такі показники:
Динаміка