Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет “Львівська політехніка”
Інститут економіки та менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
ВСТУП ДО ФАХУ «ОБЛІК І АУДИТ»
Курсова робота
На тему:
Обґрунтування вибору і особливості професії за фахом «Облік і аудит»
(на прикладі фінансового директора консалтингової фірми)
/
Студентки гр.. ОА-11
Власенко Ю.
Керівник:
проф.. Загородній А.Г.
Львів-2011
ЗМІСТ
ВСТУП …………………………………………………………………… 3 РОЗДІЛ 1. ПРОФЕСІЙНИЙ ПОРТРЕТ ФІНАНСОВОГО ДИРЕКТОРА КОНСАЛТИНГОВОЇ ФІРМИ………………………………………………… 5
Завдання, професійні обов’язки і права фінансового директора консалтингової фірми………………………. 5
Кваліфікаційні вимоги, професійні знання та етичні принципи особи, що займає посаду фінансового директор 9
Відповідальність в роботі фінансового директора……. 12
РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ СУЧАСНИХ ТЕНДЕНЦІЙ РИНКУ ПРАЦІ І РИНКУ ОСВІТНІХ ПОСЛУГ ЗА ФАХОМ «ОБЛІК І АУДИТ»…………… 14
2.1. Аналіз попиту на фінансових директорів в Україні та за її межами………………………………………………………….. 14
2.2. Аналіз мережі підготовки фахівців за спеціальністю «Облік і аудит», динаміки її розвитку…………………………………. 15
2.3. Мотиви мого вибору спеціальності «Облік і аудит» та вступу до Національного університету «Львівська політехніка»19
РОЗДІЛ 3. ПЕРСПЕКТИВИ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ……………… 23
Загальна характеристика консалтингової фірми і особливості діяльності…………………………………………. 23
Мотивація праці ………………………...……………… 24
ВИСНОВКИ…………………………………………………………………….. 26
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………… 28
ДОДАТКИ
Додаток А……………………………………………………….. 29
ВСТУП
У цій роботі розглянуто функціональні обов’язки фінансового директора — одного з вищих керівників компанії, людини, яка є відповідальною за управління фінансовими потоками бізнесу, за фінансове планування та звітність. Визначає фінансову політику організації, розробляє і здійснює заходи щодо забезпечення її фінансової стійкості. Керує роботою з управління фінансами виходячи із стратегічних цілей та перспектив розвитку організації, за визначенням джерел фінансування з урахуванням ринкової кон'юнктури. У типовій схемі управління компанією займає пост віце-президента з фінансів і підзвітний президенту компанії або генеральному директору. Часто є членом ради директорів.
Враховуючи, що відбувається зміна моделі вищої професійної освіти, що пов’язана з новими вимогами до рівня професійних компетенцій, критерії яких визначають працедавець і ринок, проведено аналіз сучасних тенденцій ринку праці і ринку освітніх послуг за фахом «Облік і аудит». В даний час істотно зросла потреба у висококваліфікованих фахівцях, що мають відповідний професійний рівень знань, і освіта позиціонує, як вид послуг, що надаються на різних умовах. Проблеми якості знань і кваліфікації фахівців різних напрямів та галузей діяльності стають предметом професійних дискусій. Сьогодні держава розглядає освіту як один з важливих національних пріоритетів. Тому реформування освіти створює передумови, напрями розвитку держави і національної економіки в ХХI столітті.
Фінансовий директор, на прикладі якого розглядаються особливості професії, є працівником консалтингової фірми. Консалтингова фірма — підприємство, що займається професійним консалтингом, а саме надає консультаційні послуги клієнтам (виробникам, продавцям та споживачам) за допомогою спеціально навчених осіб відповідної кваліфікації, здатних визначити, проаналізувати та розробити модель вирішення будь-якої управлінської проблеми.
Продуктом виробничої діяльності консалтингової фірми (якщо до виробництва можна віднести процес створення будь-якого кінцевого продукту, навіть послуги) є консультаційна послуга, яка є товаром і має конкретне матеріальне втілення. Як правило, послуги крупної консультаційної фірми охоплюють досить широкий діапазон галузей та функцій підприємства: загальне керівництво, управління фінансами, управління виробництвом, маркетинг, управління працею та кадровим потенціалом, корпоративну стратегію та таке інше.
Також розглянуто преваги і недоліки роботи на посаді фінансового директора консалтингової фірми та мотивація його праці.
РОЗДІЛ 1. ПРОФЕСІЙНИЙ ПОРТРЕТ ФІНАНСОВОГО ДИРЕКТОР КОНСАЛТИНГОВОЇ ФІРМИ
Завдання, професійні обов’язки і права фінансового директора консалтингової фірми
Фінансовий директор - голова фінансової служби фірми. Знає все про її грошові потоки і вміє розподілити їх з максимальною користю. Може прорахувати наслідки будь-якого прийнятого рішення і винести вердикт: чи варто, наприклад, відкривати новий філіал фірми чи ні, куди вкласти гроші, щоб отримати найбільший прибуток.
Також фінансовий директор – це професійний топ-менеджер, головним завданням якого є постійне формування та впровадження у життя фірми політики збільшення прибутку. Для виконання цієї складної задачі фінансовий директор компанії виконує декілька ролей у команді управлінців вищої ланки, керує процесами, що пов’язані з минулою діяльністю фірми, з її теперішньою діяльністю та спрямовані на майбутнє. Основною функцією є фінансово-економічний аналіз, який дає відповідь на питання: в якому стані знаходиться фірма і що робити, щоб його покращити.
Досвідчений фінансовий директор будує всередині фірми систему корпоративного обліку, яка надає можливість отримати інформацію про її діяльність та прогнозувати майбутнє. В турбулентному середовищі сучасного бізнесу дуже важливою стає функція ризик-менеджменту. Фінансовий директор, добре усвідомлюючи сильні та слабкі сторони діяльності фірми, може керувати ризиками, які характерні для неї. Він допомагає не допустити всередині фірми явищ, які призведуть до появи суттєвих ризиків і, як наслідок, призведуть до фінансових втрат. Для того щоб робити прогнози на майбутнє є стратегічна функція управління, до якої фінансовий директор має безпосереднє відношення, але для її реалізації головний фінансист фірми повинен добре розумітися на управлінні інвестиціями, розуміти суть бюджетування та планування діяльності фірми. Бізнес є вдалим, якщо на рахунках фірми завжди знаходиться потрібна сума грошей. Керування грошовими потоками фірми є ще однією дуже складною функцією фінансового директора. Бо він повинен так побудувати роботу казначейства, щоб гроші були витрачені в потрібний час і при цьому був отриманий максимальний результат.
Фінансовий директор повинен вміти зробити оцінку вартості фірми, а також окремих активів фірми: нерухомості, цінних паперів, обладнання і т.д..Фінансовий директор фірми керує фінансовим департаментом, який може складатися з достатньо великої кількості співробітників та спеціалістів. З цього випливає важлива функція ефективного керування персоналом підпорядкованого фінансовому директору департаменту з метою збільшення ефективності діяльності співробітників фірми.
До складу фінансового департаменту входять бухгалтерські підрозділи. Щоб керувати цими структурними одиницями фінансовий директор повинен добре знатися на фінансовому та управлінському обліку, добре розбиратися у податкову обліку, щоб разом з головним бухгалтером вирішувати питання податкового планування.
В останній час все більше і більше українських фірм прагнуть вийти на зовнішні ринки фінансування своєї діяльності. Фінансовий директор обов’язково очолює цей процес та веде перемовини з банками, інвестиційними компаніями, фондами, біржами. Вибудовує в своїй фірми функцію IR - інвестиційних відносин. Працюючи на фондовому та валютних ринках потрібно знати законодавство, що регулює обіг цінних паперів та проведення валютних, в тому числі міжнародних розрахунків.
Робота фінансового директора не має окреслених меж і в цьому полягає її основний великий «плюс». Фінансист може і повинен постійно навчатися та розвиватися, охоплюючи все нові і нові сфери роботи фірми. Посада фінансового директора незалежно від розміру фірми дуже відповідальна, бо фінансовому директору безпосередньо доручено найголовніше багатство компанії, те, заради чого працює бізнес – гроші. Відчуття до себе довіри з боку акціонерів, топ-менеджерів та персоналу компанії дуже надихає і надає сил рухати фірми вперед. Але поряд з цим робота фінансового директора – це постійний стрес. Бо кожної хвилини бізнес може отримати від зовнішнього середовища будь-якого удару і фінансовий директор повинен допомогти бізнесу його витримати і вийти зі складної ситуації з найменшими втратами. Ця робота не має чіткого розмежування на робочий та вільний час. Фінансовий директор на роботі знаходиться завжди: і на території підприємства, і в банку, і в театрі, і навіть у відпустці. При цьому ще одним з важливих «плюсів» цієї роботи є постійне спілкування з великою кількістю найрізноманітніших людей, що допомагає формувати гарні бізнес-зв’язки.
Директор фінансового департаменту має право:
в межах, наданих керівництвом регулювати посадові обов’язки для підпорядкованих йому працівників;
вимагати інформацію у працівників департаменту, агентів, яка стосується поточної діяльності товариства, звітності;
вступати у взаємини з підрозділами сторонніх установ і організацій для вирішення оперативних питань виробничої діяльності, що входить у його компетенцію; представляти інтереси товариства у сторонніх організаціях з питань, що відноситься до його компетенції;
надавати необхідну інформацію про продукти товариства структурним підрозділам товариства, фінансовим установам, посередникам, корпоративним та потенційним клієнтам;
підписувати і візувати документи в межах своєї компетенції;
вимагати від керівництва товариства забезпечення нормальних умов для виконання службових обов’язків і зберігання всіх документів, створених під час діяльності товариства;
розробляти рекомендації щодо методики роботи департаменту, оплати, та умов праці;
брати участь в підготовці проектів наказів, інструкцій, розпоряджень, а також інших документів, пов’язаних з діяльністю департаменту;
складати та підписувати від імені товариства пропозиції;
знайомитися з проектами рішень, наказами, розпорядженнями, постановами керівництва товариства, що стосуються його діяльності;
знайомитися з документами, що визначають його права й обов’язки по займаній посаді, критерії оцінки якості виконання посадових обов’язків;
брати участь оперативних нарадах, з питань, що стосуються його діяльності, та діяльності департаменту;
повідомляти безпосередньому керівнику про усі недоліки, виявлені у процесі виконання своїх посадових обов’язків та у діяльності товариства (його структурних підрозділах) і вносити пропозиції по їх усуненню;
вимагати від безпосереднього керівника та інших посадових осіб товариства сприяння у виконанні своїх посадових обов’язків;
вимагати від керівників структурних підрозділів товариства інформацію і документи, необхідні для виконання своїх посадових обов’язків;
давати пропозиції директорові товариства про застосування заохочень або дисциплінарних стягнень до окремих працівників підрозділу за належне виконання або невиконання покладених на них обов’язків, порушення трудової дисципліни;
вимагати від директора товариства забезпечення організаційно-технічних умов і оформлення встановлених документів, необхідних для виконання посадових обов’язків.
Фінансовий директор працює скрізь: і в фірмі, і за її межами. Необхідність посади фінансового директора з’являється в бізнесі тоді, коли фірми досягає певного розміру, збільшується кількість фінансових операцій і генеральний директор починає розуміти, що без фінансового помічника, довіреної особи, яка буде знати усі секрети фірми, працювати далі буде все важче і важче. Майже всі середні, а тим більше великі фірми мають у своєму штатному розкладі посаду фінансового директора або віце-президента з фінансових питань. За кордоном посада фінансового директора має назву CFO – Chief Financial Officer. Іноді і вітчизняні компанії називають свого головного фінансового директора CFO. В цій назві є одночасно і велика відповідальність, і організованість, і професіоналізм.
Кваліфікаційні вимоги, професійні знання та етичні принципи особи, що займає посаду фінансового директора
Крім гарної освіти та високого рівня інтелекту, фінансовому директору потрібні і особливі навички та якості. До особистих якостей, якими обов’язково повинен володіти фінансовий директор, належать аналітичне мислення, вміння прогнозувати, можливість охоплювати та обробляти великі обсяги інформації і виділяти в ній головне для розвитку бізнесу. Також до особистих якостей можна віднести порядність і витримку. Також фінансовий директор повинен мати сталеві нерви та «хватку». А ще він має бути діяльним (проактивним), рішучим, іноді навіть жорстким. Бо саме йому доводиться стояти на передній лінії фронту, відстоюючи інтереси фірми. Далеко не кожний бажаючий може стати професійним фінансовим директором, адже це вимагає від претендента на цю посаду наявності як якостей, отриманих при народженні, так і навичок та вмінь, які досягаються в процесі щоденної дуже важкої і копіткої праці.
Кваліфікаційні вимоги до економіста по фінансовій роботі:
- економіста по фінансовій роботі II категорії - особа, що має вищу професійну (економічну) освіту і стаж роботи на посаді економіста по фінансовій роботі або на інших інженерно-технічних посадах, що займаються фахівцями з вищою професійною освітою, не менш 3 років;
- економіста по фінансовій роботі I категорії - особа, що має вищу професійну (економічну) освіту і стаж роботи на посаді економіста по фінансовій роботі I категорії не менш 3 років.
Також фінансовий директор повинен знати:
1) Основні принципи та засади діяльності товариства.
2) Структуру товариства, стратегію і перспективи його розвитку.
3) Законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність в частині що стосується його безпосередніх обов’язків.
4) Постанови, розпорядження, накази, інші керівні, методичні і нормативні матеріали фінансових і контрольно-ревізійних органів з питань організації обліку і складання звітності, а також стосуються діяльності товариства.
5) Форми і порядок фінансових розрахунків.
6) Правила розрахунку з дебеторами і кредиторами.
7) Умови оподатковування юридичних і фізичних осіб.
8) Порядок списання з рахунків бухгалтерського обліку нестач, дебеторської заборгованості й інших витрат.
9) Правила проведення інвентаризації коштів і документів суворої звітності.
10) Правила проведення перевірок і документальних ревізій.
11) Вітчизняний і закордонний досвід удосконалювання організації обліку.
12) Ринкові методи господарювання.
13) Положення й інструкції з організації обліку в Товаристві, правила його ведення.
14) Порядок оформлення операцій і організацію документообігу по об’єктах обліку.
15) Методи економічного аналізу господарсько-фінансової діяльності товариства, виявлення внутрішньогосподарських резервів.
16) Порядок приймання, збереження і видачі документів суворої звітності та інших цінностей.
17) Основи економіки, організації роботи товариства.
18) Тарифну політику товариства та принципи ціноутворення.
19) Обов’язки керівників інших підрозділів товариства та принципи їх взаємодії з фінансовим департаментом.
20) Перелік послуг, що надається товариством.
21) Діючі форми звітності та обліку.
22) Порядок і терміни складання та здачі звітності.
23) Вимоги внутрішніх документів товариства.
24) Положення та інструкції з організації обліку в товаристві, правила його ведення.
25) Кредитні продукти, основні їхні властивості, характеристики, особливості.
26) Умови всіх видів кредитування, які реалізуються товариством.
27) Принципи документообігу в товаристві та порядок оформлення документів.
28) Основи кредитування та банківської діяльності.
29) Основи психології та принципів управління.
30) Основи естетики і соціальної психології.
31) Сучасні засоби обчислювальної техніки і можливості їхнього застосування для виконання обліково-обчислювальних робіт і аналізу виробничо-господарської і фінансової діяльності товариства.
32) Методи ведення ділових бесід і переговорів, правила встановлення ділових контактів
33) Етику ділового спілкування.
34) Перелік відомостей, що становлять комерційну таємницю та конфіденційну інформацію товариства.
35) Правила внутрішнього трудового розпорядку, законодавство про працю.
36) Правила і норми охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, протипожежного захисту при роботі з оргтехнікою і у службових приміщеннях товариства.
37) Вимоги даної посадової інструкції, та посадових інструкцій всіх працівників департаменту.
Відповідальність в роботі фінансового директора
Фінансовий директор несе відповідальність за:
за неналежну організацію роботи департаменту;
за подання недостовірної інформації про стан роботи в департаменті, показники, несвоєчасне подання звітності;
за невиконання наказів, розпоряджень і доручень дирекції товариства;
за неправильне складання звітності, несвоєчасне подання звітів та актів;
за неналежне збереження чи втрату документів суворої звітності;
за втрату, псування, недостачу готівкових коштів ввірених для внесення у відповідні банківські установи;
за якість оформлення документів, поданих керівництву для підписання;
за недбале ставлення до реєстрації та ведення документів;
за здійснення в процесі своєї діяльності правопорушення в межах, визначених діючим адміністративним, кримінальним і цивільним законодавством України;
за заподіяння матеріальної шкоди підприємству – у межах, визначених діючим трудовим, кримінальним і цивільним законодавством України;
за розголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації – відповідно до діючого адміністративного, кримінального і трудового законодавства України;
за порушення правил внутрішнього трудового розпорядку відповідно до чинного трудового законодавства України.
РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ СУЧАСНИХ ТЕНДЕНЦІЙ РИНКУ ПРАЦІ І РИНКУ ОСВІТНІХ ПОСЛУГ ЗА ФАХОМ «ОБЛІК І АУДИТ»
2.1. Аналіз попиту на фінансових директорів в Україні та за її межами.
Підвищеним попитом на ринку праці користуються професії, пов’язані з наявністю високого рівня освіти і кваліфікації: програмісти, менеджери різних рівнів, банківські працівники, дизайнери з відповідним досвідом роботи. Юристи і економісти високої кваліфікації завжди користуються попитом на ринку праці, оскільки є представниками професій, на яких базується ринкова економіка.
У рейтингу спеціальностей із сайтів Elbrusoid.org та Headhunter.com.ua, які користуються найбільшим попитом на сучасному ринку праці на 2 місці знаходяться такі спеціальності як банківські службовці, бухгалтери, фінансисти, аудитори.
В ієрархії найпрестижніших (з погляду абітурієнтів) професій на ринку праці виділяються спеціальності з обслуговування банківсько-фінансової сфери. Високий рівень зарплати у сфері банківської справи, фінансів, страхування, фондового ринку, бухгалтерського обліку, права - є найпереконливішим аргументом на користь вибору саме цих спеціальностей.
Відбувається зміна моделі вищої професійної освіти, що пов’язана з новими вимогами до рівня професійних компетенцій, критерії яких визначають працедавець і ринок. В даний час істотно зросла потреба у висококваліфікованих фахівцях, що мають відповідний професійний рівень знань, і освіта позиціонує, як вид послуг, що надаються на різних умовах.
Формування нових ринкових структур, розвиток колективної і приватної власності, залучення іноземних інвесторів послужили причиною появи широкого кола внутрішніх і зовнішніх користувачів інформації про фінансовий стан підприємства, достовірності розмірів отриманих доходів, обґрунтованості витрат. У зв’язку з цим виникає необхідність розглядати бухгалтерський облік не лише як процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень, а як процес дослідження, що спрямоване на виявлення, вимірювання, реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання та передачу інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Це обґрунтовується тим, що навіть при досконалому нормативно-правовому регулюванні бухгалтерського обліку в країні, завжди існують суб’єктивні особливості в формуванні та висвітленні облікової інформації, які можуть бути враховані обліковою політикою підприємства і ті, які базуються на професійному судженні бухгалтера.
Що стосується фінансового директора, то на українському ринку праці фінансові директори сьогодні є одними з найбільш високооплачуваних спеціалістів. Заробітна платня фінансового директора залежить від багатьох чинників: у якій компанії він працює, які він має посадові обов’язки, які задачі виконує. В середньому, залежно від компанії, фінансовий директор може отримувати: в західних компаніях, що працюють на вітчизняному ринку, грошові кошти в еквіваленті 5 000–10 000 доларів США, в українських компаніях - 2 000–7 000 доларів США. В найбільших українських компаніях заробітна платня фінансового директора може сягати позначки 20 000 доларів США і більше.
2.2. Аналіз мережі підготовки фахівців за спеціальністю «Облік і аудит», динаміки її розвитку
Спеціальність "Облік і аудит" є однією з найперспективніших та важливих галузей освіти. Лише в Україні понад 200 вищих навчальних закладів готують бакалаврів та спеціалістів цієї галузі.
Напрямок вищої освіти за професійним спрямуванням 7.050.106 “Облік і аудит”, затверджений Кабінетом Міністрів України № 325 від 18 травня 1994 р. Нормативний термін денної форми навчання 5 років: 4 роки за освітньо-професійною програмою підготовки бакалавра економіки і підприємництва і 1 рік за освітньо-професійною програмою спеціаліста чи магістра. Спеціальність "Облік і аудит" є однією з найпрестижніших сучасних спеціальностей, а перехід до світової системи обліку підвищує вимоги до фахівців спеціальності "Облік і аудит". Вони забезпечують: облік та контроль за фінансовою діяльністю підприємств; економічну обґрунтованість дій; об'єктивну оцінку фінансової результативності та законності прийнятих управлінських рішень та їх виконання; розробляють фінансові прогнози та проводять стратегічний економічний аналіз; контролюють раціональне використання матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; займаються фінансовою, кредитною та розрахунковою діяльністю. Ці завдання здатні виконати тільки фахівці, які вільно володіють знаннями з математики, системного аналізу, макроекономіки, мікроекономіки, фінансів, бухгалтерського обліку й аудиту, бізнес-планування, маркетингу. Діяльність спеціаліста пов'язана із забезпеченням якісного обліку на всіх напрямах виробничого процесу підприємства.
Фахівець з обліку і аудиту може працювати на підприємствах різних форм власності, в акціонерних товариствах, спільних підприємствах, концернах, страхових компаніях, банках, підприємствах торгівлі, у контрольно-ревізійних службах, вітчизняних і міжнародних аудиторських фірмах, в науково-дослідних і вищих навчальних закладах на посадах: фінансового директора, головного бухгалтера, бухгалтера, бухгалтера-ревізора, керівника аудиторської фірми, аудитора, бухгалтера-експерта, наукового співробітника, викладача облікових дисциплін тощо.
Одержані знання дають змогу спеціалістам виконувати наукові дослідження операцій переробки використаної упаковки; розробляти нові технології; проектувати і створювати нові автоматизовані машини і комплекси; забезпечувати безперервну роботу обладнання потокових ліній переробки використаної упаковки; створювати нормативно-правову базу щодо утилізації; впроваджувати логістичні системи обробки вантажопотоків тощо.
Економісти-магістри з обліку і аудиту володіють вмінням виконувати прогностичні, облікові, контрольно-ревізійні, аудиторські, аналітичні, організаційні, дослідницькі та педагогічні функції і розв'язувати при цьому такі задачі: прийняття управлінських рішень щодо використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів; узагальнення поточної облікової інформації за допомогою власноруч складених первинних документів, реєстрів обліку, відповідних форм звітності; проведення аудиту або ревізії на відповідність стану обліку і звітності чинному законодавству України та інших видів контролю; аналіз основних показників господарської діяльності та прогнозування її фінансової сталості; визначення облікової політики та організація облікової та аудиторської роботи; впровадження наукових досліджень з проблем обліку, контролю, аналізу в практику господарювання; підготовка фахівців з обліку і аудиту.
Двохступенева вища освіти полягає в тому, що спочатку готують бакалаврів, потім магістрів. Основною перевагою такої моделі є її маневреність: здобуття ступеня бакалавра за чотири роки навчання не лише економить час і гроші студентів, батьків, але й дає змогу змінити траєкторію навчання, продовжити навчання в іншому вузі, вже маючи диплом про вищу освіту, а також припинити навчання, вийшовши на ринок праці.
Бакалаври повинні отримати кваліфікацію та набути навиків і умінь працювати, магістри – компетенцію, тобто, уміння розуміти свою роботу, оскільки можна добре працювати і не розуміти або слабо розуміти те, що виконуєш.
Тому, існує потреба різко змінювати значення лекцій, які повинні залишитися лише для дискусійних, нових та найбільш вразливих питань і проблем.
Підручник для бакалаврів має бути підготовлений на основі подання необхідної інформації, що відповідає напряму підготовки, а для магістрів має бути побудований так, щоб спрямовувати студента визначати проблему, її складність та шляхи вирішення.
За допомогою написання магістерської дипломної роботи студент набуває досвіду на основі синтезу отриманих знань виконувати тематичні дослідницькі роботи, які повинні мати окремі елементи наукової новизни, або ж обґрунтовувати значимість результатів інших досліджень.
Головне сьогодні при підготовці фахівців з обліку і аудиту – навчити студента мислити самостійно, оскільки набуті фахові знання можуть через певний період втратити актуальність. Тому, освіта може бути досягнута лише шляхом внутрішнього розвитку особи. Освіта – це плід свободи в умінні виконувати завдання, а не примусове навчання, що передбачає вивчення на пам’ять сутності певних термінів, понять, формул і цілих параграфів, навіть підручників.
Американські дослідники Роберт Б. Бар і Джон Таг відзначають, що в американській вищій освіті відбувається зміна парадигм: здійснюється перехід від парадигми навчання до парадигми учення. Як відзначає німецький психолог М. Вертгеймер “освіта має бути розвиваючою, а не отупляючою і повинна орієнтуватися на сильних, а не на слабих властивостях осіб, що навчаються”.
Пізнання є прагнення зрозуміти те, що вже відоме як знання. Тому головним є не накопичення великого обсягу інформації і засвоєння готових знань, а розвиток здібностей до опанування методів пізнання, що дають можливість самостійно добувати знання, творчо їх переробляти.
Для досягнення поставлених цілей в підготовці кадрів з обліку і аудиту необхідне оновлення змісту і структури сучасної освіти. Дане питання набуває нового звучання і вимагає подальшого осмислення.
Без бухгалтерського обліку бізнес був би некерованим. Вивчаючи спеціальність «Облік і аудит», відкриваються таємниці формування економічної інформації, яка використовується для управління підприємством, мистецтво бухгалтера і аудитора. Це надає унікальну можливість отримати сучасну освіту, що поєднує багатогранні знання фінансиста і економіста, аналітика і ревізора, менеджера і наукового працівника. Такі знання необхідні кожному керівнику і приватному підприємцю.
Фахівець з обліку і аудиту займається обліковою, аналітичною, контрольно-ревізійною, аудиторською діяльністю у сфері ринкових відносин.
Ефективність діяльності підприємства значною мірою залежить від організації бухгалтерського фінансового та управлінського обліку, зовнішнього і внутрішнього аудиту. Тому на ринку праці попит на фахівців з обліку і аудиту завжди високий. Вони можуть працювати головними бухгалтерами, провідними бухгалтерами та фінансовими менеджерами, на керівних посадах відділів обліку і звітності в міністерствах та відомствах, науковими співробітниками. Маючи певний стаж роботи за обраною спеціальністю, фахівці з обліку і аудиту можуть займатися аудиторською діяльністю. Універсальність підготовки дозволяє випускникам з фаху “облік і аудит” швидко адаптуватись до сучасних вимог на ринку праці та влаштовуватись на високооплачувані посади.
2.3. Мотиви мого вибору спеціальності «Облік і аудит» та вступу до Національного університету «Львівська політехніка»
Без бухгалтерського обліку бізнес був би некерованим. Вивчаючи спеціальність «Облік і аудит», я дізнаюся про принципи використання економічної інформації, яка використовується для управління підприємством, оволодію мистецтвом бухгалтера і аудитора. Це надасть мені можливість отримати сучасну освіту, що поєднує багатогранні знання фінансиста і економіста, аналітика і ревізора, менеджера і наукового працівника. Такі знання необхідні кожному керівнику і приватному підприємцю.
Фахівець з обліку і аудиту займається обліковою, аналітичною, контрольно-ревізійною, аудиторською діяльністю у сфері ринкових відносин.
Ефективність діяльності підприємства значною мірою залежить від організації бухгалтерського фінансового та управлінського обліку, зовнішнього і внутрішнього аудиту. Тому на ринку праці попит на фахівців з обліку і аудиту завжди високий. Вони можуть працювати головними бухгалтерами, провідними бухгалтерами та фінансовими менеджерами, на керівних посадах відділів обліку і звітності в міністерствах та відомствах, науковими співробітниками. Маючи певний стаж роботи за обраною спеціальністю, фахівці з обліку і аудиту можуть займатися аудиторською діяльністю. Універсальність підготовки дозволяє випускникам з фаху “Облік і аудит” швидко адаптуватись до сучасних вимог на ринку праці та влаштовуватись на високооплачувані посади.
Отримавши диплом за спеціальністю «Облік і аудит» на нашому факультеті(опис кафедри «Облік і аудит» додаток А), я надіюсь, що стану справжнім професіоналом у таких галузях: бухгалтерський облік як інформаційна модель економічного суб’єкта, його виробничо-господарської і фінансової діяльності; аналіз і прогнозування фінансово-економічних ситуацій; планування, контролю і мінімізація оподаткування підприємства; використання бухгалтерської інформації для вироблення управлінських рішень як перспективного, так і поточного характеру; прийняття неординарних управлінських рішень на основі фундаментальних знань правових норм господарювання і оподаткування; організація аудиту як найважливішого елемента інфраструктури ринкової економіки.
Фахівець з обліку і аудиту може працювати на підприємствах різних форм власності, в акціонерних товариствах, спільних підприємствах, концернах, страхових компаніях, банках, підприємствах торгівлі, у контрольно-ревізійних службах, вітчизняних і міжнародних аудиторських фірмах, в науково-дослідних і вищих навчальних закладах на посадах: фінансового директора, головного бухгалтера, бухгалтера, бухгалтера-ревізора, керівника аудиторської фірми, аудитора, бухгалтера-експерта, наукового співробітника, викладача облікових дисциплін тощо.
Одержані знання дають змогу спеціалістам виконувати наукові дослідження операцій переробки використаної упаковки; розробляти нові технології; проектувати і створювати нові автоматизовані машини і комплекси; забезпечувати безперервну роботу обладнання потокових ліній переробки використаної упаковки; створювати нормативно-правову базу щодо утилізації; впроваджувати логістичні системи обробки вантажопотоків тощо.
Економісти-магістри з обліку і аудиту володіють вмінням виконувати прогностичні, облікові, контрольно-ревізійні, аудиторські, аналітичні, організаційні, дослідницькі та педагогічні функції і розв'язувати при цьому такі задачі: прийняття управлінських рішень щодо використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів; узагальнення поточної облікової інформації за допомогою власноруч складених первинних документів, реєстрів обліку, відповідних форм звітності; проведення аудиту або ревізії на відповідність стану обліку і звітності чинному законодавству України та інших видів контролю; аналіз основних показників господарської діяльності та прогнозування її фінансової сталості; визначення облікової політики та організація облікової та аудиторської роботи; впровадження наукових досліджень з проблем обліку, контролю, аналізу в практику господарювання; підготовка фахівців з обліку і аудиту.
Бакалаври та спеціалісти здатні виконувати проектні, організаційні, контрольні, методичні та технологічні функції, вирішуючи при цьому такі задачі:
визначення облікової політики підприємства;
складання плану роботи бухгалтерії або аудиторської фірми, визначення їх структур та чисельності працівників;
організування облікових та аудиторських робіт, складання бухгалтерської звітності;
організування внутрішньогосподарського контролю та здійснення контрольно-аналітичної функції в процесі діяльності;
організування роботи контрольно-ревізійних груп та впровадження прогресивних форм і методів бухгалтерського обліку;
обліку господарських операцій на підприємстві;
проведення економічного аналізу, контролю і ревізії та аудиту.
Фахівці з "Обліку і аудиту" можуть займати різноманітні первинні посади, зокрема: начальник економічного відділу , старший економіст (рівень бакалавра); головний бухгалтер, старший бухгалтер, бухгалтер (рівень спеціаліста); начальник контрольно-ревізійного відділу, головний бухгалтер, аудитор, аудитор-аналітик, ревізор, головний ревізор, провідний економіст, викладач, методист, молодший науковий співробітник (рівень магістра).
Випускники є конкурентоспроможними на ринку праці, успішними в підприємницькій діяльності та на державній службі, обіймають високі посади керівників і провідних фахівців на підприємствах різних форм власності, у фінансових та кредитно-банківських установах, в органах податкової адміністрації, контрольно-ревізійних управліннях, державному казначействі, у Пенсійних та фінансових фондах, у страхових компаніях та інших структурах. найкращі випускники-магістри продовжують навчання в аспірантурі Інституту економіки і менеджменту Львівської політехніки.
РОЗДІЛ 3. ПЕРСПЕКТИВИ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ
Загальна характеристика консалтингової фірми і особливості діяльності
Консалтинг - консультування і спеціальні науково-технічні, фінансово-аналітичні, технологічні та прогностичні розробки окреми-ми спеціалізованими компаніями, фірмами, центрами, підрозділами соціальних програм, планів з аналізом сучасного стану діяльності виробничих та інших виробничо-комерційних, підприємницьких структур, визначенням концепції, шляхів, заходів та використанням засобів підвищення ефективності їх діяльності і розробки перспектив подальшого розвитку.
Консалтингові фірми надають послуги щодо дослідження торгової кон'юнктури і прогнозування ринку товарів, послуг, ліцензій, ноу-хау, фінансового і валютного ринків, а також оцінки й експертизи промислових підприємств, нерухомості, ефективності експортно-імпортних операцій, розробки технікоекономічних обґрунтувань об'єктів підприємництва, бізнес-планів.
Розробляють документацію з розрахунками ефективності створення спільних підприємств, розробки стратегії експортно-імпортних операцій, маркетингових програм тощо. У разі необхідності надають аудиторські послуги з повним аналізом стану суб'єкта підприємницької діяльності, причин негативних явищ на окремих ділянках підприємництва з розробкою прогнозів і рекомендацій щодо ефективної діяльності на певному ринку.
Консалтингові фірми можуть бути спеціалізовані за окремими напрямами діяльності. Великі концерни, холдингові компанії у своєму складі мають власні підрозділи з розгалуженою мережею відділень у різних регіонах. Малі, середні, дрібні фірми звертаються за послугами до консалтингових фірм, оскільки такі розробки вимагають значних витрат і високого професіоналізму виконавців.
Консалтингова фірма - фірма, основна діяльність якої полягає в консультуванні товаровиробників, продавців, покупців з широкого кола питань економіки, зовнішньоеконо-мічних зв'язків, маркетингу, дослідження і прогнозування ринку товарів і послуг, інновацій тощо. Консалтингова фірма може бути спеціалізованою з окремих напрямів консультативної діяльності.
Характерна ознака сучасного аналітичного консалтингу - його солідне наукове підґрунтя. Будь-яка перспективна інноваційна наукова розробка тут же апробується в умовах реального бізнесу, пристосовується до потреб ринку і впроваджується. Хороший цьому приклад - моделі на основі штучних нейромереж. Поки науковці сперечались про їх переваги і недоліки, підприємливі люди швидко зорієнтувалися, що і до чого і запровадили їх для вирішення практичних бізнес-задач. Валютний ринок FOREX, основою діяльності якого є прогнозування обмінних курсів валют і оцінка ризиків, виявився одним з перших і дуже успішним полігоном для методів нейрокомп’ютингу. І це лише частка широкого спектру інтелектуальних технологій на сучасному ринку консалтингу.
В Україні становлення ринку професійних консалтингових послуг почалось десь з кінця 1990-х і першими клієнтами вітчизняних консультантів, як правило, ставали представництва іноземних фірм. Згодом почав працювати і власний капітал і з’явився попит на фінансових аналітиків і менеджерів. Але усе це поки що у зародковому стані - за декілька років ринок аналітичних послуг сформуватись не може, потрібен час і реальна потреба у таких послугах з боку серйозних бізнес-структур.
3.2. Мотивація праці
Умовно мотивацію працівників можна поділити на два види – фінансову і нефінансову, або ж непряму. Дуже важливо визначити вже при прийомі працівника на роботу, який з видів мотивації для нього пріоритетніший. Таку інформацію менеджер з персоналу чи інша відповідальна особа повинна отримати під час співбесіди з потенційним працівником. Якщо кандидата цікавить тільки можливість заробляти, очевидно, що основною для нього є фінансова мотивація. Якщо ж кандидата більше цікавлять інші моменти такі, як престиж, стабільність, соціальний захист, доступ до певних привілеїв чи переваг, можливість навчатися, то основною для них є нефінансова мотивація. Однозначно, що від працівника, якого цікавить тільки фінансова складова мотивації слід очікувати меншої лояльності до компанії ніж від працівника, якого цікавлять не тільки гроші. В обох випадках доцільно розвивати ті нефінансові види мотивації, які є найбільш цікавими для працівника.Фінансова мотиваці включає:
заробітню платню;
регулярні грошові премії з нагоди певних подій (ювілей фірми, різноманітні державні та релігійні свята);
нерегулярні грошові премії з нагоди певних подій в житті працівника (ювілей, народження дитини, певні досягнення у роботі);
інші грошові виплати (відсотки від підписаних контрактів, гонорари).
У питаннях фінансової мотивації варто чітко враховувати зміни пов’язані із просуванням працівника по службовій драбині.
Найкращим стимулом роботи фінансового директора в сучасних умовах у фірмі, яка лише надає консультативні послуги найкращими будуть матеріальні методи мотивації. Проте не потрібно забувати і про психологічні особливості кожної людини.
При використанні фінансових видів мотивації однозначно потрібно пам’ятати про те, що хорошому спеціалісту краще платити найбільшу можливу фінансову винагороду і він віддячить своєю старанною працею на благо Вашої фірми. Такого принципу варто дотримуватись навіть з огляду на те, що виховати нового працівника часто вимагає більших затрат ніж підвищення зарплати старому спеціалісту.
ВИСНОВКИ
Фінансовий директор консалтингової фірми – людина завданням якої є постійне формування та впровадження у життя фірми