Міністерство освіти і науки України
Національний університет “Львівська політехніка”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра маркетингу та логістики
Курсовий проект
з дисципліни „Маркетинг”
на тему
“Формування комплексу маркетингу підприємства”
РОЗДІЛ 1. Аналіз ринку................................................................................ ..5
РОЗДІЛ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку ……………………………………………………………………………....11
РОЗДІЛ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик ……………………………………………………………………..18
РОЗДІЛ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі результатів пробного маркетингу……………………………………………………………...22
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною та попитом …………………....22
4.2. Розрахунок оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток …………………………………………………………………………...24
РОЗДІЛ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару………....27
РОЗДІЛ 6. Планування кампанії по просуванню товару……………….....29
Висновки............................................................................................................31
Список використаної літератури.....................................................................32
Вступ
Що є запорукою успіху будь-якої фірми на ринку? – Вміння знайти і задо-вільнити потреби споживачів. Такий підхід до діяльності фірми відображує сутність маркетингу як філософії бізнесу і передбачає орієнтацію її діяльності на задоволення потреб споживачів як єдину можливість досягти цілей, пов’яза-них із прибутком, проникненням на нові ринки, розвитком фірми. Крім того, маркетинг – це вид діяльності, функція менеджменту, спрямовані на інформа-ційне забезпечення прийняття управлінських рішень та конкретні дії щодо роз-робки та управління товаром, ціноутворення, розподілу та просування товарів.
Ринковий механізм функціонування економіки ставить нові вимоги до внутрішнього механізму управління підприємством, що має розроблятись як для окремих елементів, так і для підприємства в цілому, та націлюватися на активізацію людського фактору, гнучкість і адаптацію до зовнішнього середо-вища, що забезпечить підприємству належну ефективність та конкурентоспро-можність. Ці питання можуть бути з успіхом вирішені і розроблені саме на базі сучасної методології маркетингу.
Маркетинг є ефективним інструментом перебудови підходу господарю-ючих суб’єктів до управління, переходу від організації на виконуючий ріст виробництва до організації на максимальне задоволення потреб.
Сучасний етап розвитку національної економіки України характери-зується пошуком найбільш ефективних важелів та інструментів здійснення виробничо-господарської діяльності.
В умовах становлення ринкової економіки важливим чинником успіш-ного функціонування вітчизняного підприємства є його переорієнтація на засади маркетингу. Власне впровадження концепції маркетингу у практику дає можливість формувати раціональні виробничі програми, оперативно реагувати на ринкову ситуацію та перемагати в умовах конкуренції.
Для ефективної і прибуткової роботи підприємств і організацій, для найкращого задоволення потреб споживачів вимагаються нові знання, інтуїція, точний розрахунок і творчий підхід, оскільки підприємництво - це не тільки особливий вид діяльності, але і певний стиль поведінки, образ мислення, складовим якого є пошук нетрадиційних рішень на такі запитання:
Як ефективно працювати на ринку? Як найкраще задовольнити потреби споживача? Як правильно оцінити конкурентів, їх сильні та слабкі сторони?
На всі ці та багато інших запитань допоможе дати відповідь маркетинг.
Оволодівши основними засадами, концепціями і принципами маркетингу і навчившись правильно їх використовувати, будь-яке підприємство зможе досягти успіху у своїй діяльності.
У даному курсовому проекті наведено інформацію про діяльність фірми „Youthful”, яка здійснює виробництво сканерів.
Основним завданням проекту є дослідження ринку сканерів, моделювання і розрахунок ціни в умовах ринку, розробка комплексу маркетингових заходів, спрямованих на покращення становища підприємства на ринку.
РОЗДІЛ 1. Аналіз ринку
Створення нової фірми – завжди важка і клопітка робота, яка потребує значних знань про асортимент аналогічних товарів, ринок, як місце збуту нового товару, творчого і ініціативного підходу. Тому дуже важливо вирішити який саме товар запропонувати ринку, щоб він знайшов попит серед населення і максимально задовольняв потреби потенційних покупців, знайти свою „нішу” на ринку, тобто виявити незадоволену споживчу потребу.
Для визначення свого місця на ринку перш за все потрібно провести ретельний його аналіз. Аналіз ринку розпочинається з дослідження поведінки споживачів та з'ясування основних мотивів придбання ними певних товарів, тобто необхідно зібрати і ретельно проаналізувати інформацію про поточний і перспективний стан ринку, на який фірма прагне вийти. У ході дослідження важливо визначити привабливі напрямки майбутньої діяльності підприємства, а також окреслити зони підвищених ризиків і небезпек, яких треба уникати. Отже перше завдання, що стоїть перед фірмою - це необхідність виявлення незадоволеної споживчої потреби.
Об'єктом подальшого дослідження виступає такий товар як сканер.
Сканером називається пристрій, що дозволяє вводити в комп'ютер образи зображень, представлених у виді тексту, малюнків, слайдів, чи фотографій іншої графічної інформації. Незважаючи на достаток різних моделей сканерів, у першому наближенні їхню класифікацію можна провести усього по декількох ознаках (чи критеріям). По-перше, по ступені прозорості оригіналу зображення, що вводиться, по-друге, по кінематичному механізмі сканера (конструкції; механізму руху), по-третє, по типі зображення, що вводиться, по-четверте, по особливостях програмного й апаратного забезпечення сканера.
Сканери зчитують з папера, чи плівки інших твердих носіїв «аналогові» чи тексти зображення і перетворять їх у цифровий формат. Вони служать скрізь: у великих конторах, де обробляються величезні архіви документів, у видавництвах і проектно-конструкторських організаціях, а також у невеликих фірмах і домашніх офісах. Наскільки широка сфера застосування сканерів, настільки багато їхніх різновидів. Ціна сканера може складати від декількох сотень до сотень тисяч гривень, оптичний дозвіл – від 100 до 11000 крапок на дюйм (на англійському dpi, dot per inch), а швидкість сканування – від 1-2 до 80 с./хв.
Для виконання тих чи інших конкретних задач придатна аж ніяк не кожна модель. Як правило, придатність сканера визначається сукупністю його технічних параметрів: конструктивним типом, форматом, розділювальною здатністю, глибиною кольору, діапазоном оптичних плотностей і т.д.
У даному сегменті ринку виділяють три види сканерів: планшетні (flatbed), рулонні (sheet-fed) і проекційні (overhead).
Дане підприємство займається виробництвом планшетних сканерів.
Основною відмінною особливістю планшетних сканерів є те, що скануюча голівка переміщається щодо папера за допомогою крокового двигуна. Планшетні сканери — звичайно , досить дорогі пристрої, але, мабуть, і найбільше "здатні". Зовні вони чимось можуть нагадувати копіювальні машини — "ксерокси", зовнішній вигляд яких відомий, звичайно, багатьом. Для сканування зображення (чого-небудь) необхідно відкрити кришку сканера, поставити сканувальний лист на скляну пластину зображенням униз, після чого закрити кришку. Усе подальше керування процесом сканування здійснюється з клавіатури комп'ютера — при роботі з однієї зі спеціальних програм, що поставляються разом з таким сканером. Зрозуміло, що розглянута конструкція виробу дозволяє (подібно "ксероксу") сканувати не тільки окремі аркуші, але і сторінки чи журналу книги.
Назва фірми по виробництву планшетних сканерів „Youthful”.
Характеристика мікросередовища фірми
Споживачі є одним із найважливіших факторів, що впливають на організацію. Адже, саме задоволення їх потреб і, як наслідок, їхнє ставлення до організації впливає на прибуток фірми, їх ріст, ім’я і частку на ринку. Споживачами фірми є люди з середнім та високим рівнем доходу. Заохочення споживачів проводиться шляхом підвищення якості товару, розширення номенклатури товарів фірми, реклами тощо.
Ринок потребує доступного і якісного товару з довгим терміном експлуатації та сервісного обслуговування. Потенційними споживачами є покупці з усіх регіонів України та найближчого зарубіжжя.
Конкуренти. На даному ринку існує багато конкурентів, фірма нещодавно функціонує, хоча вже характеризується стабільністю власних позицій. Конкурентами є провідні світові виробники:
Canon – японська фірма яка займає майже 30% світового ринку, виробляє товар високої якості, ціна (600-1000грн), крапок на дюйм (1500-5000);
Xerox – китайська фірма яка займає 13% світового рику, виробляє товар середньої – високої якості, ціна є досить високою (700-1100грн), крапок на дюйм (600-1500);
Hewlett-Packard – американська фірма яка заємає 37% світового ринку, виробробляє товар високої якості, ціна (800-1300грн), крапок на дюйм (5000 і більше);
Acer – японська фірма яка займає 8% світового ринку,виробляє товар
середнбої якості, ціна (400-800грн) крапок на дюйм (100-600);
Youthful – українська фірма яка займає 5% світового ринку, виготовляє продукцію середньої якості, ціна (300-700грн) крапок на дюйм (600-1500);
Постачальниками нашої фірми є закордонні компанії і деякі національні фірми, продукцію і послуги, яких ми використовуємо у нашій діяльності. Ми задоволені якістю запропонованого товару і послугами, гарантіями, цінами придбання та переконались у надійності поставок і замовлень.
Маркетингові посередники. Зі всієї сукупності маркетингових посередників дана фірма користується послугами рекламних агенцій таких як “Алекс”, “Мегамакс”, “Інфопрес”, що рекламують фірму у засобах мас-медіа.
Контактні аудиторії. Підприємство функціонує на ринку в оточенні контактних аудиторій різних типів: фінансові кола, контактні аудиторії засобів масової інформації, контактні аудиторії державних закладів, які розробляють, формулюють і затверджують засади функціонування організації, зокрема, Державна Податкова Адміністрація та Міністерство Промислової Пролітики України контролють діяльність виробничу фірму „Youthful”. Підприємство керується у своїй діяльності правовими актами, що розробляються та затверджуються місцевими та всеукраїнськими органами державної влади, широка громадськість та внутрішні контактні аудиторії - весь персонал підприємства є висококваліфікованим, має відповідні професійні навики та певний досвід роботи. Загалом, варто сказати, що існує тільки позитивне ставлення, яке передається від однієї контактної аудиторії до іншої, що допомагає створити сприятливу атмосферу для діяльності підприємства на ринку.
Характеристика макросередовища фірми
Соціально-економічні фактори впливають на діяльність організації в основному через ділову активність в державі, розвиток приладобудування, купівельну спроможність споживачів, їх дохід.
Природо-географічні впливають на діяльність фірми, оскільки фірма розташовується в стратегічному місці. Адже у м. Львові є значний трудовий потенціал з якого можна підготувати певних спеціалістів, а також близькість до кордону з ЄС, звідки поступатиме значна частина комплектуючих до сканерів.
Наука, техніка і технологія можуть підвищити рівень обслуговування споживачів, не збільшуючи при цьому витрати, впроваджуються нові види товарів, розвивається інформаційна система тощо.
Політичні обставини впливають через державні органи влади, законодавчі акти, політичну ситуацію в країні тощо.
Культура має значний вплив, в основному через можливості і бажання споживачів, які диктуються новими потребами, науковими досягненнями та технічним прогресом, соціальним рівнем, думкою оточуючих тощо.
РОЗДІЛ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів. Сегментування ринку
Для збирання первинної інформації використовуємо метод опитування.
Пошукові питання:
- чи користуєтесь ви сканером?
- сума яку ви готові заплатити за наш товар?
- в яких цілях ви використовуєте сканер?
Анкета
Шановний друже!
Торгова марка „Youthful”, яка надає виробляє сканери, проводить дослідження з метою максимального врахування Ваших потреб і уподобань. Ваша думка буде важливою для нас. Ми врахуємо її при вдосконаленні виробництва сканерів та наданні супутніх послуг, які найкраще задовольнятимуть Ваші потреби і бажання.
Висловлюйте свою думку!
Як часто Ви користуєтесь сканером?
а) частіше одного разу на тиждень □;
б) раз на тиждень □;
в) раз в місяць □;
г) раз в квартал□;
д) рідше ніж раз у квартал □;
г) не користуюсь □;
2. Якими сканерами Ви користуєтесь?
а) планшетними □;
б) ручними □;
в) аркушопротяжними □;
г) планетарними □;
д) іншими □.
3. Де Ви зазвичай користуєтесь планшетним сканером:
а) на роботі □;
б) дома □;
в) у друзів або знайомих □;
г) Ваш варіант_______________________________________ □.
4. Сканерам якого оптичного дозволу Ви, зазвичай, надаєте перевагу?
а) від 100 до 600 крапок на дюйм □;
б) від 600 до 1500 крапок на дюйм□;
в) від 1500 до 5000 крапок на дюйм□;
г) від 5000 і більше крапок на дюйм□;
5. Яку суму Ви готові заплатити за сканер при умові якість - ціна?
а) до 500 грн. □;
б) 500-1000 грн. □;
в) 1000-2000 грн. □;
г) від 2000 грн. і більше □.
6. Чи готові Ви платити 20% ціни за кожний додатковий рік гарантії:
а) так □;
б) ні □;
в) вагаюсь □.
7. Інформацію про сканер де Ви зазвичай отримуєте:
а) за порадою друзів чи колег □;
б) в магазині □;
г) в інтернеті □;
е) Ваш варіант_______________________________________ □;
8. Вкажіть Ваш вік:
а) 16-26 років □;
б) 27-33 років □;
в) 34-44 років □;
г) 45-55 років □;
д) 56 і більше років □.
9. Ваш соціальний статус:
а) студент □;
б) службовець □;
в) робітник □;
г) керівник □;
д) пенсіонер □;
д) Ваш варіант_______________________________________ □.
10. Ваша освіта:
а) базова загальна середня освіта □;
б) повна загальна середня освіта □;
в) неповна вища □;
г) вища □.
Анкету заповнила стать (покладіть відмітку):
а) чоловіча ;
б) жіноча .
Дякуємо за допомогу і співпрацю!
Після анкетування було проведено обробку та аналіз анкети. Результати обробки можна представити у вигляді діаграм:
Рис.2.1 Частота користуваняя сканером.
Провівши опитування ми дізнались що близько 7% людей користуються сканером частіше раз на тиждень, близько половини раз у квартал, 13% не користуються, 26% рідше ніж раз у квартал.
рис.2.2 яким сканерам ви надаєте перевагу.
Більшість опитуваних надають перевагу планшетним сканерам(73%), ручним (11%), а іншими менше (10%).
рис.2.3 місце користування сканером.
Половина людей користується сканером на роботі, 27% використовують сканер дома, 13% в копіцентрах.
Рис.2.4 сканери оптичного дозволу.
Маєже половина користувачів сканерами надають перевагу сканерам оптичного дозволу від (600-1500) крапок на дюйм, 37%від (100-600), 13% (1500-5000), 2%(від 5000) крапок на дюйм.
Рис.2.5 ціна сканера який ви готові придбати.
54% людей готові заплатити від (500-1000)грн., 25% до 500грн, 15% від 1000-2000грн, 6% від 2000 грн.
Рис.2.6 20% -тна сплата щорічної гарантії
готові заплатити 20% ціни за додаткову гарантію складає 28% людей,не готові платити 55% ,і вагаються 17 %.
рис.2.7інформація про сканер
більшість отримують інформацію з соціальних мереж (45%)
також покупці отримують інформацію в магазинах (32%)
рис.2.8.вік клієнта
найбільшими користувачами є особи з 16-26 років (31%)
менш популярними сканери є між особами від 56 і більше років (14%)
рис.2.9.соціальний статус
найбільше користуються сканерами службовці (26%),студенти (24%),робітники (19%),
рис.3.0.освіта
найбільше використовують сканери люди з вищою освітою (39%),також з неповною вищою (34%),школярі найменше використовують (11%).
рис.3.1.стать
чоловіча (54%),жіноча (46%)
На основі даних дослідження проведемо сегментацію ринку. Через політику сегментації ринку втілюється в життя найважливіший принцип маркетингу – орієнтація на споживача. Сегментація ринку передбачає розподіл споживачів на групи на основі різниці в потребах, характеристиках чи поведінці і розроблення для кожної з груп окремого комплексу маркетингу. Маркетологи стверджують, що правильне виділення ринкового сегменту – це половина комерційного успіху, і зсилаються на принцип Парето: 20% сегменту певного ринку забезпечує, як зазвичай, 80% прибутку фірми.
В нашому випадку в основу сегментування покладено характеристику (див. рис. 3.2):
рівень доходів.
Вік споживача
Рівень доходу
Високий
3000-4000грн.
Вище середнього
2000-2500грн.
Середній
1500-2000грн.
Нижче середнього
1200грн.
Низький
1000грн.
15-18
18-21
21-30
30 і більше
Вік споживача
Рис. 3.2. Сегментування ринку сканерів за рівнем доходу та віком споживача.
Отже, дане підприємство орієнтується на клієнтів з середнім рівнем доходів. Фірма „Youthful” застосовує стратегію цільового маркетингу (концентрованого) орієнтовану на вузьку специфічну групу споживачів (сегмент ринку) через спеціалізований комплекс маркетингу, спрямований на задоволення потреб саме цього сегменту.
РОЗДІЛ 3. Розроблення концепції товару та визначення його характеристик
Першою і найголовнішою складовою комплексу маркетингу, що його розробляє фірма для свого цільового ринку є товар. Сама виважена й послідовна товарна політика закладає підвалини ринкового успіху. Товарна політика охоплює різні аспекти продуктивної стратегії і тактики підприємства: формування товарного асортименту, забезпечення належного рівня якості і конкурентноспроможності, створення привабливої упаковки, розробка товарної марки. Все це в комплексі і становить сутність маркетингової товарної політики фірми, спрямоване на максимальне задоволення потреб своїх цільових споживачів.
Три рівні товару
Перший рівень відображає ту потребу, яку товар задовольняє, ту вигоду, що її отримує споживач при його використанні. Отож, основна вигода від сканера полягає в тому, що даний товар задовольняє потребу людини у скануванні різноманітних зображень, тому що процедура введення інформації вручну віднімає величезну кількість часу і гарантує помилки. Крім того, вручну можна вводити тільки тексти, але не зображення. Виходом з положення є сканер, що дозволяє вводити в комп'ютер як зображення, так і текстові документи. Сканери зчитують з папера, чи плівки інших твердих носіїв зображення і перетворять їх у цифровий формат, який можна обробляти і форматувати.
На другому рівні товар сприймається як реально створений виріб, із конкретними властивостями та характеристиками.
Характеристики даного товару: ,висока якість (використовується якісна пластмаса, склопластик, а основні деталі виконані з сплавів легких металів), оптичний дозвіл 1500-5000 крапок на дюйм, зручний для використання корпус, марочна назва – Youthful А100, товар упаковується в сумку,яка призначена для зберігання та транспортування. Над дизайном нашого товару працюють провідні дизайнери комп”ютерної техніки,тому він має сучасний вигляд та компактний розмір. Всі товари підлягають виробничому контролю з боку виробника, відповідають усім вимогам і нормам, мають сертифікат якості.
На третьому рівні діє гнучка система знижок для організацій, установ тощо, які купляють кілька товарів. Товари для гуртових покупців надаються в кредит строком від 2-х тижнів до 2-х місяців. Термін гарантії становить 2 роки.
Одним із важливих елементів товарної політики підприємства є рішення про використання товарної марки. Пропозиція під товарною маркою сприяє зміцненню ринкових позицій, але водночас потребує додаткових витрат і відповідно підвищує ціну свого товару. Для фірми запропоновано наступну товарну марку див. рис. 3.3.
Рис.3.3.торгова марка
Рис. 3.4. Сканер Youthful А100
Позиціонування на ринку - це забезпечення товарові чітко відокремленого від інших товарів місця на ринку й у свідомості цільових споживачів.
На рис. 3.5. наведено схему позиціонування товару даного підприємства за двома характеристиками.
Рис. 3.5. Схема позиціонування товару
На рис. показано, що залишається незадоволеною потреба в сканері Ціна за сканер з оптичним дозволом 1500-5000 крапок на дюйм, якість роботи якого висока, а ціна в межах від 500 до 1000 грн.. Визначивши для свого товару саме цю позицію, дана фірма зможе знайти своє місце на ринку. Отже, позиціонування відіграє важливу роль у ході розроблення товару.
РОЗДІЛ 4. Визначення оптимальної ціни на товар на підставі проведення пробного маркетингу
4.1. Визначення взаємозв’язку між ціною і попитом
Для фірми важливим є визначення залежності між обсягом продажу продукції та її ціни. Це можливо зробити дослідивши попит на продукцію за відповідних цін і склавши рівняння регресії.
Фірма „Youthful” провела численні маркетингові дослідження. Було зібрано внутрішню вторинну інформацію, що показала діапазон цін за якими вигідно продавати товар. Необхідно було дослідити попит на такі товари при різних рівнях цін. Для цього фірма протягом 6-ти місяців проводила експери-мент пробного продажу товару за різними цінами. На основі цих даних складено таблицю 4.1.
Таблиця 4.1.
Вихідні дані
№
ni
Цi
Цi * ni
Цi ²
ni ²
Ni
Ni - ñ
( Ni - ñ )²
1
1 357
791
1 073 387
625 681
1 841 449
1207,92
-1 276
1 627 311,84
2
1 454
768
1 116 672
589 824
2 114 116
1416,26
-1 067
1 139 187,64
3
1 190
734
873 460
538 756
1 416 100
1724,23
-759
576 620,52
4
1 867
712
1 329 304
506 944
3 485 689
1923,5
-560
313 688,86
5
2 624
688
1 805 312
473 344
6 885 376
2140,9
-343
117 434,61
6
2 281
662
1 510 022
438 244
5 202 961
2376,4
-107
11 487,41
7
2 956
611
1 806 116
373 321
8 737 936
2838,36
355
125 867,90
8
3 258
590
1 922 220
348 100
10 614 564
3028,58
545
297 021,37
9
2 694
587
1 581 378
344 569
7 257 636
3055,75
572
327 379,27
10
3 491
568
1 982 888
322 624
12 187 081
3227,86
744
553 941,80
11
3 108
550
1 709 400
302 500
9 659 664
3390,9
907
823 223,53
12
3 523
541
1 905 943
292 681
12 411 529
3472,42
989
977 801,91
Разом
29 803
7 802
18 616 102
5 156 588
81 814 101
29 803
-
6 890 967
Загальне рівняння регресії має вигляд:
Для обчислення коефіцієнтів лінійного рівняння регресії розвя’язуємо систему нормальних рівнянь:
Отже, загальне рівняння має вигляд:
Побудуємо графік попиту на досліджуваному інтервалі (рис. 4.1.):
Рис.4.1. Крива попиту
Необхідно знати точність наших досліджень та розрахунків, оскільки в будь-якому випадку допускається деяка похибка і чим точнішими будуть дані, тим краща ситуація для підприємства. Визначаємо щільність зв’язку між ціною та обсягом збуту, для чого обчислюємо коефіцієнт детермінації, використовуючи факторну та загальну дисперсію.
— факторна дисперсія;
— загальна дисперсія;
Ми отримали коефіцієнт детермінації який прямує до 1, що свідчить про досить високу точність наших досліджень і дає нам змогу продовжувати діяльність без проведення спеціальних операцій.
4.2. Визначення оптимальної ціни, при якій фірма отримає максимальний прибуток
В даному випадку доцільно використати модель ціноутворення, що базується на попиті.
Математична модель задачі має вигляд :
П = (Ц*N – (F + V*N)) max
де П – прибуток , який отримає фірма від реалізації продукції;
F – постійні витрати;
V – змінні витрати.
Максимізувати функцію можна використовуючи першу похідну по Ц. Після математичних перетворень отримаємо формулу оптимальної ціни при якій буде досягатися max прибутку :
Цопт = ( b0 – b1*V )/ -2*b1 ;
Цопт = (8372,8 +9,058 *380 )/ -2*(-9,058) = 652,18 грн ;
Nопт = 8372,8 – 9,058 * 652,18 = 2465,35 шт.
Пмах = 652,18 *2465 – (210 625 + 380*2 465) = 460 298,7 грн.
Собівартість : S = V + F/NОПТ ;
S = 380 +210 625 /2 465 = 465,45 грн.
Побудуємо графік залежності собівартості від обсягу збуту на досліджуваному інтервалі (рис. 4.2.):
Рис.4.2. Залежність собівартості товару від обсягу збуту
В результаті проведень дослідженя, результати якого подані в табл. 4.1.1, ми побачили, що зі збільшенням ціни продукції попит на неї зменшувався. Виникла необхідність визначення цінової еластичності попиту математичним шляхом для підтвердження даних досліджень, яка показує чутливість споживачів до зміни цін на товар, тобто відсоткову зміну у величині попиту на кожен відсоток зміни в ціні.
Цінова еластичність показує відсоткову зміну у величині попиту на кожен відсоток зміни в ціні.Оскільки попит, як звичайно, зменшується при зростанні ціни, еластичність вимірюється від’ємними величинами.
Отже, за вихідними даними ціни на сканер є еластичні за попитом, оскільки |Е|>1. В такій ситуації фірмі вигідно використовувати стратегію ціновой конкуренції. Оскільки незначні зміни в ціні призводять до великих змін у обсягах продажу, то встановлюючи ціни нижчі ніж у конкурентів фірма отримає можливість збільшити обсяг продажу товару і відповідно збільшити свій дохід.
РОЗДІЛ 5. Формування оптимальних каналів розподілу товару
Метод розповсюдження збуту товару є третім елементом комплексу маркетингу. Збутова політика фірми має органічно поєднуватись з іншими елементами комплексу маркетингу: характеристиками товару, його позиціону-ванням на ринку, ціновими стратегіями, методами просування товару.
Фірма „Youthful” буде використовувати в своїй збутовій діяльності дворівневий канал збуту. Тобто, буде використовувати два посередники, оскільки фірма випускає тільки одну лінію сканерів.
Визначаючи ширину каналу збуту фірма „Youthful” буде орієнтуватись на принципи селективного збуту (розподілу). Тобто, фірма відбирає двох посередників: торгові мережі «Фокстрот» та «Технолюкс» рівень збуту у яких один з найвищих. Такий підхід вимагає жорсткого контролю над каналом збуту і допомагає втримати престижний образ фірми із достатнім обсягом продажу та прибутку.
Роздрібний продаж сканерів фірми „Youthful” буде здійснюватись через магазини посередників тому що вони мають широку мережу магазинів та салонів по всій Україні.
Обсяг реалізації фірми є динамічним показником і внаслідок впливу різ-них факторів (зміна економічної ситуації, дій конкурентів тощо) може падати. Тому проведемо аналіз беззбитковості і знайдемо точку критичного збуту, при якій ціна дорівнює собівартості і фірма за рахунок доходів від реалізації може лише покрити свої витрати (“точка самоокупності”).
Критичне значення обсягу реалізації:
Ц*Nкр = Nкр*V+F
Nкр = F/(Ц-V)
Nкр = 210625/(652,18 -380) = 774 шт.
Отже, якщо обсяг збуту менший за Nкр = 774 шт., то фірма матиме збитки, а якщо більше – прибутки. На рис. 5.1 наведена графічна інтерпретація аналізу точки беззбитковості.
Рис.5.1.
Збутова політика є третім елементом комплексу маркетингу, причому дуже важливим, оскільки від того, наскільки ефективно фірма організує збут, визначить оптимальну структуру каналів розподілу, залежить головний резуль-тат діяльності - прибуток. Тому, питання розподілу своєї продукції виробники повинні опрацьовувати дуже ретельно.
РОЗДІЛ 6. Планування кампанії по просуванню товару
В умовах насиченості ринку недостатньо розробити новий товар, встановити на нього оптимальну ціну і вибрати ефективні канали розподілу. Все більшої ваги набуває четверта складова комплексу маркетингу – метод просування товару, під яким розуміють сутність маркетингових рішень, пов’язаних із комунікативністю. Система маркетингових комунікацій фірми спрямована на інформування, переконання, нагадування споживачам про її товар, підтримка його збуту, а також створення позитивного іміджу фірми.
До системи маркетингових комунікацій належать:
( реклама;
( “паблік-рілейшинз”;
( персональний продаж;
( стимулювання збуту.
Фірма „Youthful” планує реалізувати рекламну кампанію, оскільки вона є найпопулярнішою і широко використовується складовою системи маркетингових комунікацій.
Проведення рекламної кампанії передбачає:
( визначення цільової аудиторії;
( розроблення комплекції товару;
( вибір засобів розповсюдження реклами;
( створення рекламного звернення.
Фірмою було прийнято рішення, щодо вибору засобів розповсюдження реклами:
( реклама в системі Internet;
( розповсюдження буклетів і листівок в приміщенні торгових центрів партнерів по продажу «Фокстрот» та «Технолюкс»;
( використання рекламних щитів (білл-борду), які розташовуються вздовж головних магістралей, на торгових центрах тощо.
Приклад білл-борду зображений на рис. 6.1.
Рис. 6.1. Білл-борд фірми „Youthful”
“Паблік рілейшинз” спрямовані на створення позитивного образу фірми в очах громадськості шляхом:
розсилання у ЗМІ інформаційних повідомлень;
публікації щомісячних видань у різних журналах про діяльність фірми;
участь представників фірми у всеукраїнських та міжнародних щорічних виставках;
спонсорська діяльність.
Персональний продаж здійснюється для інформування покупців та для здійснення збутових операцій. Планується впровадити знижки на користування послугами під час зимових та весняних свят, а також при користуванні багатьма послугами готелю надається знижка на певні додаткові послуги.
Отже, уміле поєднання різноманітних заходів стимулювання збуту з іншими складовими системи маркетингових комунікацій, дасть змогу створити потужний механізм просування готельних послуг.
Висновки
У даній роботі було розроблено систему маркетингу для новоствореної фірми „Youthful”, яка здійснює виробництво новітніх, якісні сканерів. В результаті аналізу первинної і вторинної інформації було виявлено незадоволену потребу в певному сегменті ринку планшетних сканерів і прийнято рішення про створення даної фірми.
В першому розділі ми аналізували ринок. Розглянувши матрицю класифікації індивідуальних потреб, ми дійшли висновку, що наше підприємство може користуватись попитом у споживачів, оскільки воно може задовільнити потреби багатьох груп людей. Також ми оцінили фактори мікро і макро середовища підприємства.
В другому розділі ми досліджували потреби та вподобання споживачів, та проводили сегментування ринку. Дослідження потреб споживачів ми досліджували за допомогою розробленої анкети та графіків.
В третьому розділі ми розробляли концепції товару та визначали його характеристики. Ми зобразили товарну марку графічно. Також ми провели позиціонування товару. Якщо наша фірма буде задовольняти потреби, та матиме середній чи вищий середнього рівня цін-досягне успіху на ринку.
В четвертому розділі ми визначили оптимальну ціну на товар на підставі виконання пробного маркетингу.
У п’ятому розділі ми сформували оптимальні канали розподілу товару. Наше підприємство ” Youthful ” для збуту своєї продукції буде використовувати дворівневий канал збуту.
У шостому розділі ми провели кампанії по просуванню товару,та створення позитивного образу фірми в очах громадськості.
Список використаної літератури
Мороз Л.А. Чухрай Н.І. Маркетинг: Підручник / За редакцією Л.А. Мороз.- 3-є вид.,без змін – Львів: НУ “Львівська політехніка” (Інформаційно- видавничий центр „ІНТЕЛЕКТ+” Інститутуту післядипломної освіти), „Інтелект- Захід” 2009. 244 с.
( Котлер Ф., Армстронг Р. и другие. Основы маркетинга/ Пер. с англ. − 2е Европ. Изд. − К; М.; СП 5: Издат. Дом “Вильямс”. 1998 – 1056 с.
Гаркавенко С.С. Маркетинг . – Київ , 2010 . – 718с.
Ромат Е. Реклама . – Київ , 2006, - 224с.