Міністерство освіти і науки України
Національний університет "Львівська політехніка"
Контрольна робота
із соціології
на тему: “Молодіжні рухи і субкультури в баченні студентів
Національного університету “ Львівська політехніка” ”
Розділ 1.
Загальна характеристика проблеми.
В наш час, у суспільстві існує багато різних молодіжних рухів. Хочу сказати, що молодь залишається активним ядром суспільства у його домаганні громадянських свобод, і відіграє подекуди ключову роль у демократизації соціального життя. Однак донедавна молодіжний рух не розглядався як такий, що має специфічні риси і характеристики, обумовлені не тільки віковими, а й соціальними і особливо ціннісними впливами. Звідси поширювались переконання, що молодь повинна бути переважно об'єктом виховного впливу, а не повноцінним діячем усіх соціальних процесів. Молодіжний рух як форма вияву соціальної активності молодого покоління є найефективнішим механізмом взаємодії нових поколінь з суспільством. В рамках молодіжного руху молода людина не лише проходить соціалізацію, здобуває необхідний досвід, але і самореалізується.
Хочу наголосити, що проблема полягає у тому, що – ці молодіжні рухи є осередком формування локальних молодіжних культур та стилів життя, що пізніше, зазнавши певних модифікацій, поширять свій вплив на культуру та спосіб життя суспільства в цілому. Молодіжні рухи виникають у процесі соціального розвитку суспільства і їх зміст та форма діяльності значною мірою впливають на соціокультуру.
Актуальність теми дослідження. Умови, за яких входять в життя сучасні молоді люди, відзначаються небувалим динамізмом. Ідейні устої наприклад: у тому регіоні, де ми живемо, ще нам видаються непорушними, встановленими на віки, але вони можуть зруйнуватися буквально “на наших очах”. Молодь залишалася активним ядром суспільства у його домаганні громадянських свобод і відіграє подекуди ключову роль у демократизації соціального життя.
Отже, актуальність теми дослідження обумовлена передусім сучасними проблемами розвитку громадянського суспільства, а також необхідністю з’ясування місця і ролі в ньому молодіжних рухів, організацій та ініціатив.
Дослідження цієї теми можна сказати є обов’язковим. Навіть сьогодні, дослідників цікавить власне, соціальна якість молоді як особливої одиниці суспільного життя з її ціннісними характеристиками. Також додам, що дослідження процесу становлення молодіжного руху в його організованій та неформальній формі стало нагальним питанням суспільної науки.
Отож, це питання потрібно досліджувати, якщо ми хочемо зрозуміти: якою є молодь; що цікавить її; який її вплив на суспільство; а також потрібно досліджувати, чи молодіжний рух є обов’язковим і невід’ємним чинником формування громадянського суспільства.
Вирішення цієї проблеми. Окрім організуючої ролі в процесі взаємодії молоді зі старшими поколіннями, молодіжні рухи є і практичними засобами, що відкривають канали комунікації всередині одного покоління, виявляючи та репрезентуючи його інтереси перед суспільством в цілому. Тому, потрібно привернути увагу “дорослого” суспільства до потреб молоді — вони є інструментом пристосування суспільства до цих потреб. Отже, щоб вирішити цю проблему, потрібно:
залучати молодь до різних соціальних структур;
здійснити експлікацію ідеї громадянського суспільства та з’ясувати особливості її вияву у молодіжному русі;
розкрити ключову роль у молодіжному русі індивіда по відношенню до молодіжного колективу;
виявити взаємовплив індивідуальних і групових цінностей, виходячи із аналізу екзистенційно-особистісних особливостей самоздійснення молоді, яке передбачає не лише соціалізацію, але й повноцінну персоналізацію особи.
Тема дослідження може бути сформульована так: “Проблема молодіжних рухів і субкультур у баченні студентів вищого навчального закладу “Львівська політехніка”.
Мета дослідження — ставлення студентів Національного університету “Львівська політехніка” до молодіжних рухів і субкультур.
Завдання дослідження:
дослідити як студенти ставляться до різних молодіжних рухів;
виявити причини чому вони обирають той чи інший молодіжний рух ;
які можуть бути наслідки вибраного молодіжного руху.
Об'єкт дослідження: студенти Національного університету “Львівська політехніка”. Ця група студентів була вибрана, оскільки відображає позиції саме молоді, яка здобуває вищу освіту, тобто знаходиться у перехідному періоді до дорослого життя.
Предметом дослідження є виявлення ціннісних орієнтирів самоздійснення молоді у контексті молодіжного руху та розкриття особливостей його організаційного структурування у процесі різних перетворень.
Інтерпретація основних понять.
Субкультура – це набір символів, цінностей, норм поведінки, що відрізняють те чи інше суспільство. Кожне суспільство утворює свою субкультуру. Субкультура не відкидає загальнолюдську культуру, проте в той же час має свої специфічні відмінності.
Культура – специфічний спосіб організації розвитку життєдіяльності людини, виявленний в результаті матеріальної і духовної праці, в сукупності відношень людини до природи, між собою і до самих себе. Культура – це не генетичний спосіб передачі інформації.
Під молодіжним рухом, як правило, розуміють масову організовану соціальну активність, спрямовану на реалізацію як специфічних вимог і цілей молодого покоління, так і цілей інших громадських груп, об’єктивні інтереси яких відповідають інтересам молоді.
Гіпотези дослідження.
Гіпотеза-підстава: деякі студенти беруть участь у певному молодіжному русі через бажання бути у певному оточенні серед однодумців.
Гіпотези-наслідки: моделі поведінки студентів у даній ситуації наступні:
бажання виділитися манерою вдягання одягу серед однолітків;
вживання сленгу при спілкуванні з однолітками.
Розділ 2.
Вибір методу дослідження.
Вибираючи методи збору інформації, почнемо із структурування об’єкта дослідження. Такий об'єкт дослідження як молодь є досить однозначним, оскільки включає студентів, а також і інших людей. У даному дослідженні були виділені студенти “Львівської політехніки”, оскільки якраз вони найбільше беруть участь у молодіжних рухах.
Частину необхідної інформації можна одержати шляхом аналізу таких документів, як контрольні роботи студентів на тему: “Молодіжний рух. Cубкультура”. Звідси можна буде дізнатися:
як студенти ставляться до певних типів субкультур;
рівень цінностей студентів;
рівень норм поведінки в оточую.
Ця інформація буде використовуватись як допоміжна, служитиме для порівняльного аналізу.
Метод спостереження можна використати для оцінки цінностей, норм поведінки, а також культури спілкування між студентами, проте через необхідність затрати великої кількості часу для такого спостереження у даному дослідженні використовуватись не буде. Специфіка досліджень також не передбачає використання експериментальних методів.
Найбільшу користь може принести метод опитування, оскільки дозволить дізнатися думку самої молоді щодо даного питання і їхньої оцінки свого молодіжного руху. Тому приймемо його як основний і зупинимося на детальніше його використання.
Розрахунок вибірки.
Генеральну сукупність розглядаємо в обсязі 4000, оскільки така кількість студентів навчається на І-ІІ курсах “Львівської політехніки”. Немає необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позицій нашого дослідження склад генеральної сукупності є однорідним.
При генеральній сукупності N=4000, величині допустимої помилки Δ=0,07, довірчій імовірності P=0,954 отримуємо об'єм вибірки за формулою:
Тобто, наступну анкету повинні заповнити 195 студентів.
Анкета
Ми — студенти “Львівської політехніки”, просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується молодіжного руху і субкультур загалом. Анкета є анонімною, всі результати будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо Вас детально ознайомитися із запитаннями і обвести ту відповідь на них, яка найбільше збігається з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді.
Наперед дякуємо за співпрацю.
Чи знаєте Ви, що таке субкультура ?
а)Так, знаю;
б) Ні, не знаю;
в) Представляю;
г) Щось таке чув.
д) Інша відповідь _________________________________.
Чи належите Ви до якогось виду субкультур ?
а)Так;
б) Ні;
в) Інша відповідь _________________________________.
Яке Ваше ставлення до молодіжних субкультур загалом ?
а) Позитивне;
б) Негативне;
в) Взагалі не признаю.
г) Інша відповідь _______________________________.
4. Чи вважаєте Ви, що у представників субкультур є моральні цінності ?
а) Так;
б) Ні;
в) Незнаю.
г) Інша відповідь _______________________________.
5. Як Ви себе поводите у певному молодіжному оточенні ?
a) Виховано;
б) Некультурно;
в) Інша відповідь _______________________________.
6. Чи притаманна Вам певна манера вдягання одягу ?
a) Так;
б) Ні;
в) Інколи;
б) Інша відповідь _______________________________.
7. Чи вживаєте Ви сленг притаманний молодіжним субкультурам ?
а) Так;
б) Інколи;
в) Ні;
г) Інша відповідь _________________________________.
8. Чи змінюєте Ви свою манеру спілкування коли з'являєтесь в певному молодіжному оточенні ?
а) Так;
б) Інколи;
в) Ні;
г) Інша відповідь _________________________________.
9. Чи б хотіли Ви належати до якоїсь іншої субкультури ?
а) Так;
б) Ні;
в) Незнаю;
г) Недумав.
д) Інша відповідь _________________________________.
10. На Вашу думку, що дає людині належність до певної субкультури ?
а) Повчає;
б) Виділитись серед інших;
в) Нічого;
г) Інша відповідь _________________________________.
На завершення просимо Вас вказати:
Ваш вік___________
Ваша стать___________
Місце проживання________________________________________
Розділ 3.
Очікувані результати дослідження.
Із очікуваних результатів дослідження на тему: “Молодіжні рухи і субкультури в баченні студентів Національного університету “ Львівська політехніка” ”, можна буде зробити висновок:
студенти активно беруть участь у різних молодіжних рухах;
їх об’єднує в групи спільна думка;
в студентів є як позитивне так і негативне ставлення до певного молодіжного руху;
студенти ставляться як позитивно так і негативно до оточуючого суспільства.
3.2. Визначення сфер можливого застосування одержаних даних:
- у різних соціальних службах;
- планування заходів з виховання молоді на рівні міськради;
- складання рекомендацій для проведення виховних годин в загально – освітніх школах класними керівниками.