Міністерство освіти науки, молоді та спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра соціології та соціальної роботи
Домашня контрольна робота
з дисципліни “соціологія та соціальна технологія”
на тему:
«Ставлення сучасної молоді до радянського періоду в історії України»
Львів 2011
РОЗДІЛ І: МЕТОДОЛОГІЧНА ЧАСТИНА ПРОГРАМИ ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
Загальна характеристика проблеми
Дуже довгий час ( більш ніж сімдесят років) не одне покоління людей виховувалось на комуністичній моралі. Виражена в словах вона була покликана служити людям, допомагати всім і у всьому, але насправді служила вірою і правдою тоталітарному режиму який контролював всіх і все. Влада володіла бажанням цілковито контролювати суспільні процеси. Це бажання поширювалося і на політичну сферу виливаючись у однопартійну систему, і на соціально побутову проявляючи у різних приписах і інструкціях які грубо втручалися в приватне життя громадян. Звичайно контроль поширювався і на культуру бо вона передбачає свободу самовираження і не підлягає жорстокому контролю.
Процес переходу від тоталітарного до відкритого, демократичного суспільства передбачає активну участь у ньому насамперед молодого покоління, бо саме його представникам належить будувати якісно нове суспільство і жити у ньому. Тому не дивно що ставлення сучасної молоді яка народилася уже під прапором незалежної України може бути різне. Для одних це гарні часи, для інших чорні сторінки нашої історії. Однак не слід забувати і про тих хто знає мало про той час або просто байдужий до подій тих днів. Також не мало важливим чинником виступає те що відбувається багатостороння агітація яка не рідко виливається у масові виступи та протести.
Отже ми маємо проблемну ситуацію, коли різні люди можуть бачити події радянського періоду по різному і внаслідок чого виникатимуть конфлікти різного характеру.
Формулювання теми дослідження
В залежності від територіального розташування молодь має різні погляди на політику і минуле. Це зумовлене в здебільшого історією даного краю. Наприклад на заході більшість студентів будуть засуджувати радянський період який був у Україні. Це спричинено тим що тут відбувалося більше репресій і утиснень. Але якщо ми підем на схід то ми зможем побачити що кількість людей які підтримують тогочасний режим збільшується. Тому дуже важливо знати як саме все таки ставиться молодь до комуністичного режиму.
Мета дослідження
Мета дослідження – дізнатися про рівень знань студентів пов’язаних із комуністичним режимом в Україні та їхнє ставлення до нього.
Об’єкти дослідження – студенти станом на 2011 рік І-IV курсів ВНЗ на території Української держави.
Предмет дослідження – поінформованість студентів про комуністичний режим, розуміння студентів наскільки важливо не забувати історію.
Основні поняття
Союз Радянських Соціалістичних Республік (скорочено — СРСР або Радянський Союз) — соціалістична федеративна, тоталітарна держава, яка існувала у 1922—1991 роках у Східній Європі, Центральній та Північній Азії.
Комунізм — це суспільно-економічна формація, що ґрунтується на усуспільненні засобів виробництва. Наукове і філософське вчення про майбутнє безкласове суспільство, в якому відсутня експлуатація людини людиною та панує загальна рівність і братство всіх людей в комуні, та практика втілення цього вчення у життя.
Соціалі́зм соціально-економічні ідеї, «вчення» та ідеології, чиїм основним гаслом є «соціальна справедливість». Політика економічного перерозподілу національного продукту країни, спрямована на соціальний захист найслабших верств населення; підтримка бідних за рахунок багатих
Гіпотези дослідження
Гіпотеза-підстава: хоч більшість студентів відносяться негативно до даного періоду в історії України дуже важливо пам’ятати не тільки негативні моменти а й позитивні моменти тодішніх часів.
Гіпотези-наслідки: очевидні наслідки не знання історії радянського періоду викликають:
Упереджену думку про те що в той час було лише погане і нічого корисного той час не приніс
Часткову не стриманість у спілкуванні з людьми які мають інший погляд на події минулого.
В основному своє ставлення до радянського періоду молодь получає лише від досвіду та слів своїх батьків.
РОЗДІЛ ІІ: МЕТОДИЧНА (ПРОЦЕДУРНА) ЧАСТИНА ПРОГРАМИ ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
Вибір методу дослідження
Розглядаючи тему ставлення студентів до радянського періоду в історії України ми побачимо ті політичні та історичні пріоритети, які цікавлять студентів та їхні знання про історію радянського періоду. Керуючись методом спостереження, ми повинні виокремити наступні особливості цієї теми.
Перш за все, розглянемо ту частину студентів, котра мало обізнана про історію тих часів або навпаки обізнана але не достатньо правдивими знаннями. Ця відсутність правдивої інформації про радянський період викликана рядом різних причин. Однією з яких є засміченість сучасного ЗМІ який надає занадто багато непотрібної і не рідко брехливої інформації, не достатню добру шкільну програму, яка не достатню якісно висвітлює всі проблеми тих часів. Також слід зазначити що не малу роль у ставлення думки для молоді відіграє виховання батьків.
По-друге, варто розглянути ту групу студентів, котрі достатньо ознайомленні із цією темою проте їм байдуже до подій тих днів.
Тут виділимо два основних фактори: це відсутність мотивації та досить мала кількість історично вірної пропаганди на цю тему. Тобто студенти думають що якщо це було ще до їх народження це вже їх не стосується і ніяким чином не може повторитися у майбутньому.
Третя група стедентів – це ті студенти які досить детально ознайомлені з данною темою і при цьому мають відповідну думку підтримуючи або засуджуючи події в історії України. Дана група студентів є найбільш об’єктивними.
Анкета для опитування
Анкета
Шановний студенте!
Ми - студенти "Львівської політехніки" просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується ставлення молоді до радянського періоду в історії України. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо Вас детально ознайомитись з питаннями і та дати відповіді на них базуючись на своїх поглядах або написати свій варіант відповіді (просимо обирати не більше двох варіантів відповіді).
Дякуємо за співпрацю.
1. Як ви ставитесь до комунізму як суспільного ладу?
А) Позитивно.
Б) Негативно.
В) Байдуже.
2 Звідки ви почерпнули основні знання про радянський період в історії України?
А) Детально вивчав(ла) цю тему.
Б) Знання отримані в школі.
В) Лише маю ті знання які дали мені батьки розповідаючи історії про своє життя.
Г) Чув дещо від знайомих але ніколи не вивчав детально.
3 Як Ви гадаєте все що говориться зараз про комуністичний режим 20-го століття це лише спосіб відвести очі від сучасних проблем?
А) Так.
Б) Ні.
В) Частково.
4. Чи вплинули роки життя в складі СРСР на розвиток країни?
А) Ніяк не вплинуло на розвиток країни.
Б) Значно затримало демократичний розвиток.
В) Позитивно вплинули на нашу державу.
Г) Байдуже.
5. Як часто ви чуєте в засобах масової інформації згадки про роль радянського періоду в розвитку країни?
А) Немає такої інформації в ЗМІ.
Б) Досить часто в ЗМІ обговорюється тема комунізму — висловлювання негативні.
В) Досить часто в ЗМІ обговорюється тема комунізму — висловлювання позитивні.
Г) В залежності хто виступає у ЗМІ.
6. Чи впливає думка озвучена в ЗМІ на Ваше ставлення до політичного режима 20-го століття?
А) Так.
Б) Ні.
В) В деякій мірі.
7. Чи задумувались Ви про те якою була б країна якби розвивалась капіталістичним шляхом?
А) Так, я часто про це думаю.
Б) Так, я інколи думав (ла) про це.
В) Ні, гадаю що комунізм був логічним у розвитку країни.
Г) Ні, взагалі не думав(ла) про це.
9. На Вашу думку чи має право на життя комуністична ідеологія в наш час?
А) Так.
Б) Так, але після деяких змін у самій ідеології.
В) Ні.
Г) Байдуже.
10. Чому Ви так вважаєте
А) За роки існування СССР комунізм показав свою недієздатність
Б) В основу комунізму покладений принцип рівності, а цього нам зараз дуже бракує
В) Не знаю що таке комунізм
Г) Ваш варіант______________________________________________________
11. Часто ми чуємо вираз –«Сталіна на них немає», як Ви ставитесь до можливості повернення диктатури?
А) Позитивно, прийшов час віддати владу народу
Б) Диктатура в будь якому прояві це зло, повинна бути диктатура закону а не однієї людини
В) Мені байдуже.
12. Що таке комунізм на вашу думку?
А) Тоталітарний режим.
Б) Краще що було з нашою державою за останні 100 років.
В) я не знаю що таке комунізм.
РОЗДІЛ ІІІ: ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ДОСЛІДЖЕННЯ І ВИЗНАЧЕННЯ СФЕР ЇХ МОЖЛИВОГО ЗАСТОСУВАННЯ
Виходячи із даних, наданих соціологічним опитуванням 2010 року у м.Львові, ми бачимо, як молодь ставиться до радянського періоду в історії України.
Студентам запропонували дати відповідь на питання як вони ставляться до радянського режиму в Україні
Під час опитування студенти висловлювали такі думки:
Радянський період наніс важкого удару україні. Під час нього було закатовано та вбито українським громадянинам. Саме тому я проти тогочасного режиму.
Я занадто мало знаю щоб судити про це обєктивно, і якщо чесно не сильно намагаюся дізнатися про це більше. Мене це просто не цікавить.
Як на мене занадто багато галасу було довкола цієї теми. Вже набридло чути про це у ЗМІ але як свідомий громадянин я засуджую ту ставлення до людей і той період у житті людей.
Не можна забувати що саме той період зробив нашу державу такою як вона є. Тоді, на мою думку, можна було відчувати себе більш безпечніше ніж на даний момент.
Результати дослідження можуть бути використаними для:
а) Вивчення проблем, пов’язаних із суперечками про радянські часи;
б) Вивчення як ставиться сучасна молодь до радянського періоду в історії України;
в) Вивчення можливих проблем, пов’язаних з незнаням студентів про радянський період;